uken telt Auto Smeeing introduceert de nieuwe Mitsubishi Colt Cadeau-artikelen bij Chatoux: niet duur, wel apart! 5995*— odukten BOS EN DUIN Mateman kritiseert gereformeerde synode en CDA-fractie PAGINA 12 i WOENSDAG 14 MAART 1984 SOESTER COURANT fJTWJJTfTWTW iAAAAAAAAAA Klasse in compacte Middenklasse PAGINA 13 Café-Bar-Biljart Juwelierszaak onderging ingrijpende reorganisatie Filmhuis: THomme Blessé Filosofie-zelfwaarneming Jan Foudraine (Amrito) in de Literaire Salon 1 4 y ELIJKHEDEN unststof. dafwerking. Beugels - -etc. van lijsten knoppen, olad, in standaard lengte en: rond of vierkant (EUKEN MET: iting 30x170 cm 3 op keuken geopend, zaterdag 9 -16.30 uur. Qualrty Circle Produced In de Mitsubishi fabrieken werken kleine groepen toe gewijde mensen aan uw Colt Zulke groepen heten 'QuaPity Cirdes'. Omdat de mensen van zo'n groep zich persoonlijk verant woordelijk voelen voor wat ze doen en seriewerk niet als'n routineklus wordt afgedaan, is uw Colt hün werkstuk. Een werkstuk waar ze zeer veel zorg f*an besteden en nauwgezette kontro- 'es op toepassen. En dat ze pas uit handen geven als het perfektis. Elke Mitsubishi is 'Quality Circle Produced\ Daarom behoort ook uw Colt tot het beste dat er op de wereld wordt gebouwd. Wat nog eens wordt onderstreept door de toppositie die Mitsubishi in vrijwel elk betrouwbaar heidsonderzoek inneemt ideloze i'trr.pn p. Kuropsss frs.li.roae nieuwe Mltsubis- hl e elt heeft scn fraaie vorm Mlcreeei, aankzu wlnfitunneïproeven en een ge. avaneeerd eemputerprmrramma I)» hellende neus en de soepele rondintren van de earrnsserie MJn de kenmerken daarvan. De luohtweerstand (OW waarde 0.80) en de freluidSDroduköe (slechts 61 dB hij ioo km./uur) zijn er door verminderd, terwijl de ging en stabiliteit erdoor zijn verbe terd. Met de nieuwe en vooral ook rainie Ooli valt zuinig en eomïnnah^l te sturen. Nieuwe, zuinige motoren De nieuwe Colt-lijn omvat 3- en 5-deurs modellen, benzine-versies met 1 2 en 1.5 liter motoren, een 1,6 liter turbo versie en een geheel nieuwe versie met 1.3 liter dieselmotor. De slag van de voorwielaangedreven Colt-motoren is vergroot om de efficiency en de zuinig heid verder te verbogen. De 1,2 liter motor is lichter en zuiniger dan z'n voorgangers en gekoppeld aan een handgeschakelde 4- of 5-versnellings- bak of aan een 3-versnellingsbak auto maat. De 1,5 liter motor levert meer kracht een een groter koppel maar verbruikt minder. De GLX heeft een handgeschakelde 5-versnellingsbak of een automaat. De 1,2 liter motor levert een vermogen van 40 kW bij 5000 omw./min., de 1,5 liter motor 55 kW bij 5500 omw./min. Het brandstofverbruik ligt bijvoorbeeld bij de 1200 G1 5-bak op 5.4 1 per 100 km. bij 90 km./uur, 7,31 bij 120 km./uur en 8,41 in stadsverkeer. Stille diesel De 1,8 liter dieselmotor levert een ver mogen van 43 kW bij 4500 omw./min. en verbruikt per 100 km. slechts 4,6 1 brandstof bij 90 km./uur. 6.6 1 bij 120 km./uur en 6,91 in stadsverkeer. Dank zij een supersnel voorgloeisysteem is de startwachttijd teruggebracht tot een seconde en door toepassing van een nagloei-element loopt de motor een stuk soepeler. Een wervel voorver- brandingskanier garandeert het grootst mogelijke brandstofrende- ment. De unieke balansassen van Mit subishi verlagen het motorgeluid en motortrillingen aanzienlijk, zodat de Colt Diesel opvallend stil en rustig loopt. Door toepassing van lichtgewicht alu- minlumlegeringen en een nieuwe brandstof injectiepomp is de soepelheid en de zuinigheid van de diesel verder vervolmaakt. In combinatie met de 5 - versnellingsbak kan dan ook een zeer laag verbruikscijfer worden gereali seerd Turbo met eSektromsch ge- staurdie injectie De meest pittige uitvoering is de 3-- deurs Colt 1600 Turbo. De 1597 cc ECI-- turbomotor levert een vermogen van 92 kW (125 DINpkbij 5500 omw./'min. Uitgerust met een 5-versnellingsbak legt deze snelle Colt 400 m. vanuit stilstand af in slechts 16,1 seconde. De kracht van de eigen turbolader wordt nauwkeurig geregeld door het Electro nic Control Injection systeem. Sen soren houden het lucht-brandstofmeng- sel steeds in de juiste verhouding. Een microprocessor controleert en regelt alle functies die de motorprestatie onder alle denkbare omstandigheden kan beïnvloeden. De nieuwe lichtge wicht carrosserie heeft bij de Colt Turbo geleid tot een van de meest gunstige kracht/gewichtsverhoudingen voor in serie gebouwde auto's. Soepel rijden Bij alle modellen draagt de onafhanke lijke wielophanging, met McPher-son veerpoten vóór en progressieve schroefveren plus een stabilisatorstang achter, bij tot een prima wegligging en hoog rijcomfort. De U-vormige achterwielophanging, een Mitsubishi vinding, werd verder verbetèrd met het effect dat dc auto zich nog beter laat hanteren op welk soort wegdek dan ook. Verbeterde draagarmrubbers en progressief wer kende spiraalveren dempen kleine en grote trillingen effectief af. De Colt heeft schijfremmen vóór - bij de diesel - en turbo-versie geventileerd - en trom m el rem men met zelfstellende remschoenen achter. Een remdrukbe- grenzer voorkomt het blokkeren van de achterwielen bij hard remmen. De va cuüm bekrachtigde tandem hoofdrem- cïlinder is verbonden met de kruise lings gekoppelde hydraulische remlei dingen, wat een stabiel remgedrag op levert. Dc besturing is van het tandheugel- principe. De stuurinrichting kent een variabele overbrenging, en wel zoda nig dat meer stuurkrac-ht nodig is als het stuurwiel in de neutrale stand staat en minder bij het nemen van een bocht. Het resultaat is een zeer stabiele Stuur- karakteristiek. De bandenmaat is 155SR-18; voor de turbo-versie 185/60-HR14. Êvuimto en comfort De nieuwe Colt heeft een vergroot, ruit- oppervlak, afgeronde integraal bumpers. weggewerkte deurstijlen, géén regengoten en ingebouwde deur hendels. De wagen is. ondanks grotere afmetingen dan zijn voorganger, nau welijks zwaarder geworden. De con structie is zodanig dat er een voor deze klasse ongekend grote binnenruimte is ontstaan1,85 m. lang, 1,36 m. breed en 1,1S m. hoog. De afwerking van de Colt '84 is van de zelfde hoge kwaliteit als de toegepaste Mitsibushi-techniek. Het dashboard is modernen veilig uitgevoerd. De instru menten zijn gemakkelijk tegelijk af leesbaar. De kuipstoelen vóór zitten goed en zijn zodanig opgesteld dat de achterpassagiers voldoende been ruimte hebben. Via de achterklep is de achterbank bereikbaar, die geheel neergeklapt de bagageruimte van een stationwagen oplevert. Bij de 5-deurs uitvoering kan de gedeelde achterbank in 8 standen worden versteld, zodat er extra bagageruimte gecreëerd wordt. Het smaakvolle kleurgebruik, de fraaie bekleding en het moquette-tapijt op de vloer geven de nieuwe Colt een sfeer van luxe die in geen andere auto van de compacte middenklasse wordt geevenaard Het exterieur van de turboversie valt op door de geïntegreerde voorspoiler en zijspoilers. In het interieur wordt de sfeer bepaald door een echt sportstuur, een turbodrukmeter en een toerentel- ler. plus diepe kuipstoelen voorzien van brede zijsteunen en verstelbare hoofdsteunen. De nieuwe Colt wordt op feestelijke wijze door Auto Smeeing op 15, 16 en 17 maart geïntroduceerd NET ALS IN DE GOEDE OUDE TUD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 223«4 OOKVOOR UW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01.00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12.00-24.00 uur Snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole met behulp van de radar-apparatuur constateerde de politie dat van de 220 passerende auto's op de Soesterbergsestraat er twaalf de maximumsnelheid over schreden, De bestuurders werden be keurd. De "top" lagop88km. per uur Imbraakpioging Blrkstraat Een bewoonster van de Birkstraat meldde de politie vorige week dat on bekenden hadden getracht bij haar in te breken. Met een schroevedraaier hadden zij de achterdeur bewerkt. Een poging om de videorecorder uit het huis mee te nemen hadden zij blijk baar moeten Staken. Na aanrijding doorg-e- redem Een bewoner van de Sterrenbergweg in Soesterberg kwam begin deze week tot de onaangename ontdekking dat zijn bestelauto, die bij zijn huis gepar keerd stond, door een andere auto was aangereden. Van de dader ontbrak elk spoor. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Kat uit de toeem Een bewoonster van Colenso waar schuwde vorige week de politie omdat in een van de bomen een kat zat, die er niet meer uit durfde. De politie arri veerde bij de boom, maar gezien de wankele staat ervan waagde zij het niet de boom in te klimmen. De daarom gewaarschuwde brandweer wist het dier snel uit zijn benarde posi tie te bevrijden. Richting-aanwijzer ver nield Een bewoner van de Noorderweg deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens vernieling. Onbekenden had den een van de richtingaanwijzers van zijn auto vernield, toen deze gepar keerd stond aan de Kastanjelaan. CD A-kamerlid op ICTO-bijeenkomst in Soest Foto: Gaos van der Wilt Na een ingrijpende reorganisatie, die zich in de afgelopen weken geleidelijk- aan heeft voltrokken, heeft de bekende juwelierszaak Chatoux aan de Burge meester Grothestraat 13 een opmerke lijk nieuw "gezicht" gekregen. Aan de buitenkant van de zaak is dat welis waar niet onmiddellijk vast te stellen, maar zoveel temeer in het inwendige van de zaak, die sinds oktober 1980 op deze plaats gevestigd is. De zaak is uitgebreid met een uitste kend voorziene en ruim gesorteerde af deling cadeau-artikelen, waarin ge schenken en geschenkjes in vrijwel elke prijsklasse te vinden zijn, zelfs vanaf in deze tijd bijna onvoorstelbare bedragen als vijf of tien gulden "We hebben misschien wel het imago een 'duur winkeltje' te zijn," zeggen de heer en mevrouw Koppies, het onderne mers-echtpaar dat achter de zaak met de welluidende naam schuilgaat. "Maar dat gaat beslist niet op. On danks de lage prijzen brengen we trou wens een assortiment dat zich in gunstige zin scherp onderscheidt van de eenheidsworst van massa-artikel tjes die je in Nederland in veel zaken tegenkomt." Uiteraard heeft de uitbreiding de no dige gevolgen gehad voor de inrichting van de zaak. De juweliersafdeling Is min of meer teruggebracht tot de helft van de beschikbare winkelruimte, zij het dat het assortiment ervan niet of nauwelijks is verkleind. De vrijge komen ruimte is gevuld met een aantal kasten en een fraaie vitrine, midden In de zaak, waarin de nieuwe afdeling cadeau-artikelen een plaats heeft ge kregen. Wat men zich bij die cadeau-artikelen mag voorstellen maken de heer en me vrouw Koppies duidelijk door te ver wijzen naar de vroegere firma Van Hall, tot voor enige jaren gevestigd aan de Van Weedestraat, waar men vooral voor luxe huishoudelijke arti kelen en voor diverse, wat 'aparte' ca deaus terecht kon. Met het verdwijnen van Van Hall is het aanbod daarin aan het Soester publiek vrijwel verdwenen en Chatoux vult deze leemte nu op, en op overtuigende wijze. Zo kan men er terecht voor uiterst fraai vorm gege ven voorwerpen van hoogwaardig kris tal, zoals het wereldberoemde Swa- rovski-kristal, dat vooral bij de verza melaars een begrip is en waarvan Cha toux de exclusieve verkoop voor Soest heeft. Ook kleine lederwaren, zoals luxe portemonnees, en bijouteriodo- zen, aparte ceintuurs, glazen karaffen, alle soorten fotolijstjes, ljsemmertjcs, en nog talrijke andere zaken vindt men bij Chatoux. Ook voor wat de Juweliers-afdeling betreft heeft Chatoux In Soest een vol strekt "eigen gezicht." De heer en me vrouw Koppies benadrukken dat zij daar ook altijd naar hebben gestreefd. "Toen we naar Soest kwamen wilden we ook niet ln lemund anders vaarwa ter gaan zitten, maar een eigen plekje Innemen. We richten ons op een breed, gemêleerd maar goed publiek." Opmerkelijke zaken In de juwellersaf- deling zijn vooral het beroemde Finse Laponla-zllver, waarvan Chatoux de exclusieve verkoop voor Soest heeft. Ook Is er een keur van aparte dingen ln briljant, en verder een groot, aantal heel betaalbare bljoux, zoals ket tingen, pillendoosjes, hangers, arm banden, enz. BIJ Chatoux zijn trouwens ook de bekende Gelsha-parelcolllers verkrijgbaar en de nieuwe collectie Pulsar Quartz-horloges, Is nog maar net gearriveerd. Prijzen verlaagd De heer en mevrouw Koppies wijzen er In dit verband op dat het juweliers-as sortiment geen drastische wijziging heeft ondergaan, maar dat dat wél geldt voor de prijzen, die gemiddeld zo'n 15 a 25 procent zijn verlaagd "Met een geringere winstmarge willen we graag proberen een stukje van de markt, die toch al onder druk staat van de economische situatie, terug te win nen en onze klanten in Soest te hou den." Hoog ln het Chatoux-vaandel staat een persoonlijke service aan de cliënten. "We proberen het een beetje gezellig te maken voor de mensen. Als we ook maar even de tijd hebben serveren we Mevrouw Koppies van Chatoux toont het nieuwe assortiment cadeau artikelen. een kopje koffie, Mensen die mooie dingen komen kopen moeten daar Im mers rustig de tijd voor kunnen nemen. Dat. kan hier." Voor wal de cadeau-ar tikelen betreft voegt Chatoux nog een stukje extra persoonlijke dienstver lening toe, dot zich het kortst laat sa menvatten met de woorden "niet goed, gold terug." "Dat moet kunnen, vinden wij," aldus do hoer en mevrouw Koppies. "Er zijn bijvoorbeeld heel veel mannen die Iets voor hun vrouw komen uitzoeken, maar eigenlijk niet goed weten wat ze nu wel of niet mooi zal vinden. In zulke gevallen kunnen de mensen de artikelen rustig terugbrengen." Bij Chatoux is momenteer ook een bij zonder aardige nouveauté verkrijg baar, de zgn. Stirovap, een "verticaal stroomstrljkertje" dat speciaal voor op reis, maar ook gewoon In huls, uit komst kun bieden bij gekreukte over hemden en stropdassen. Het strljkij- zertje kost slechts 42,9G en Is In Soest alleen bij Chatoux verkrijgbaar. Eén van do bijkomstige, maar niet be langrijke voordelen van de plaats aun de Burgemeester Grothestraat is het gemuk waarmee de bezoekers hun auto vlak bij de zaak kwijt kunnen. "Wc zitten dan wel niet helemaal In het centrum, maar je kunt hier ln elk geval nog wel parkeren," aldus het echtpaar Koppies. Wie ln Soest op zoek gaat naar echt mooie dingen, en daarbij de woorden "niet duur, wel apart" in het achter hoofd heeft, zal bij Chatoux zonder twijfel uitstekend kunnen slagen. Zand in benzinetank Een bewoonster van de Albert Cuyp- laan stelde de politie vorige week op de hoogte varr het feit dat jeugdige onver laten zand in de benzinetank van haar auto hadden gedaan. Bovendien ver- niclden zij een van de ruitenwissers. De auto stond geparkeerd voor de woning van de eigenares. Het CDA-Tweede Kamerlid W. Mate- mam heeft maandagavond j.1. in Soest scherpe kritiek laten horen op de uit spraken van de gereformeerde synode tegen de plaatsing van kruisraketten ïn Nederland. Ook op zijn eigen CDA- fraetie oefende hij kritiek, wegens de weifelende houding die deze tot dus verre aanneemt over het bestuit om al dan niet tot plaatsing van de kruis raketten over te gaan. Mateman, wel genoemd de vertegen woordiger van de rechterflank van het CDA, sprak tijdens een bijeenkomst van de afdeling Baarn/Soest van het Tnterkerkelijk Comité voor Twee zijdige Ontwapening (ICTO), alge meen beschouwd als de "tegenhan ger" van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). Voor een met gelijkge zinden goed gevulde zaal - zo'n 100 leden en belangstellenden woonden de vergadering in De Rank bij - merk te Mateman op dat het ICTO niet de patent-oplossing voor het kernwapen- vraagstuk meent te hebben, zoals men dat van het IKV voönfturend te horen krijgt. "Toch is het ICTO voluit een vredesbeweging; dat laten wij ons dooi de synode en het IKV niet afpakken!" aldus het kamerlid, dat betoogde dat het IKV vooral gesteund wordt door de "kerkelijke élite," maar dat het ICTO zijn steun vindt bij de "Kerke lijke basis". Tintje ICTO-voorzitter Van Toor had in zijn welkomstwoord al verontwaardigd stil gestaan bij de uitspraken van de ge reformeerde synode die bij het ICTO hard zijn aangekomen. "Nog afgezien van de uitspraken zelf zijn wij vooral geschokt door de manier waarop zij gepresenteerd zijn: met een profetisch tintje!" Van Toor noemde de uitspra ken verkeerd geadresseerd"Haar uit spraken had de synode niet tot de kerk leden, maar tot Moskou moeten rich ten!" De heer Mateman zei de synode-uit spraken bijzonder te betreuren, "om dat zij eenzijdig voorbijgaan aan de essentiële punten van de buitenlandse politiek en een karikatuur maken van het Nederlandse en het NAVO-beleid in de kwestie". Hij oordeelde dat de synodale oproep om "geen vertrouwen te stellen op en niet te dreigen met massa-vernietigingswapens" mis plaatst was, omdat er in het Westen nauwelijk christenen zijn die hun ver trouwen wél stellen op wapens. "De NAVO dreigt niet met atoomwapens, maar gebruikt ze alleen voor onze verdediging. De voorstelling van zaken die de synode geeft is onjuist Goedkoop Hij verweet de synode bovendien ge brek aan consequentheid, omdat zij niet tegelijk heeft gepleit voor het uit treden uit de NAVO of een onomwon den keuze voor het pacifisme heeft gemaakt. "Het geloof in God en het vertrouwen op wapens zijn van een geheel andere orde. Daartussen een tegenstelling creëren kan niet. Het is dan ook goedkoop om te zeggen dat de plaatsing van kruisraketten afdoet van het geloof in God." Als lid van de Hervormde Kerk wilde het kamerlid geen concrete adviezen geven aan ge reformeerden die het oneens zijn met de synode, maar hij wees wel op de mogelijkheid om vla de financiële bij dragen druk uil te oefenen. Mateman hekelde onder applaus ook de weifelende houding van zijn eigen fractie ter zake van het plaatslngsbe- sluit, met name die van de defensie- woordvoerders van het CDA. Hij vond dat deze houding veel kiezers onzeker heeft gemaakt, wat naar zijn mening ook tot uitdrukking komt in de en quête van de Rijksvoorlichtingsdienst, die onlangs heeft uitgewezen dat 68% van de bevolking tégen het plaatsen van de kruisraketten is. Nu de onder handelingen in Genève zijn mislukt (en dat Is niet de schuld van de Ameri kanen!") wordt het voor het CDA volgens hem hoog tijd om consequent te zijn en zich vóór plaatsing uit te spreken. Fysiek bestaan Het ICTO onderkent wel dat het bezit van kernwapens het risico van het ge bruik met zich meebrengt, en dat sluit het ICTO ook niet Uit, aldus het kamer lid, De allesbeheersende vraag ln de discussie Is echter niet of het fysieke bestaan van de mensen onder alle omstandigheden overeind moet wor den gehouden, maar wat dat bestaan inhoudt, "Ook in de bezettingstijd gold voor velen dat de waarden - vrijheid van godsdienst, meningsuiting, etc. - belangrijker waren dan het fysieke be staan. Dat is een méér christelijk antwoord dan het antwoord op de vraag of we met z'n allen die bom niet kun nen tegenhouden. Mensen die ohder de dictatuur hebben geleden weten dat die waarden belangrijker zijn dan het leven." Atoomwapens zijn, aldus de heer Mate man, ook niet van een "andere orde" dan conventionele wapens: 'Ze kun nen wel meer vernietigen, maar de rhorele vraag erachter is precies de zelfde." Wel erkende hij dat er voor christenen grenzen kunnen zijn aan de inzet van wapens, zonder deze ech ter aan te geven. "Eenzijdige ontwa pening is een te simpel antwoord. Wie garandeert ons dat we in dat geval wél ongestoord kunnen doorgaan met het fysieke bestaan De bestrijding van de bewapenings wedloop mag niet het monopolie zijn van het IKV, dat de kans krijgt avond aan avond de risico's ervan breed uit te meten, aldus de heer Mateman. Hij bracht naar voren dat Europa ver stek laat gaan om de Russen op con ventionele wijze tegen te houden. "Zolang we dat doen zullen we met atoomwapens dus minstens een even wicht moeten houden. Anders staan we voor de keuze: capitulatie of onder gang." Toegevendheid werkt eerder oorlogbevorderend dan oorlogvoor- komend, dat heeft de geschiedenis wel uitgewezen, aldus het kamerlid. Laatste stap Niettemin is het ICTO geen tegenstan der van "eerste stappen", alleen vindt het dat het afschaffen van de atoom bewapening ("de ruggegraat van de westerse defensie") niet de eerste, maar de laatste stap moet zijn, betoog de de heer Mateman. Bij de beantwoording van een aantal vragen uit de zaal merkte hij op dat "de jongeren volgens hem, in tegen stelling lot wat dikwijls wordt aange nomen, bepaald niet overlopen van sympathie voor het IKV-standpunt. "Het IKV heeft vooral toegeslagen onder kerkelijke ambtsdragers en verslaat zijn duizenden onder de kei kelijke élite, maar niet onder de men sen die de oorlog hebben meegemaakt." Hij constateerde tegelijkertijd met spijt dat de jongeren zich overigens evenmin door het ICTO voelen aange sproken. "Hlèlden ze zich er maar mee bezig, ongeacht tot welk standpunt ze dan komen", zo laakte hij de onver verschilligheid van grote groepen jon ge mensen. Omgekeerd effect Dat de tegenstanders van de kruis raketten juist in de eerste periode van mei een actieweek voorbereiden (een "gevoelige periode") vond hij niet zo erg. "We leven in een vrije samen leving. Laat ze hun gang maar gaan." Het effect van grote demonstralies is volgens de heer Mateman trouwens toch omgekeerd aan wat men wil be reiken: "Een enquête heeft uitgewezen dat de 29 oktober-demonstratie niet heeft geleid tot grotere aantallen te genstanders van de kruisraketten, maar het aantal voorstanders Is daar na wél met 20% toegenomen." Mateman betwistte overigens de juist heid van de RVD-enquête niet, "al hangt een en ander natuurlijk wel af van de vraagstelling. Ik heb er In elk geval niks aan in de politieke realiteit. Een enquête Is niet doorslaggevend." In dit verband wraakte hij ook de een zljdige voorlichting waarmee het pu bliek volgens hem door pers, omroe pen, kerken en vakbeweging wordt bestookt: "Voorstanders van de kruis raketten op verantwoordelijke functies hebben Verstek laten gaan. De markt van de voorlichting wordt al jarenlang beheerst door de tegenstanders." Suggesties uit de zaal dat de overheid zou moeten ingrijpen in de voorlichting waarin vaak sprake zou zijn van com munistische indoctrinatie, wees de heer Mateman echter van de hand "De kracht van de democratie is juist dat er allerlei Informatie beschik baar Is, Bovendien overtuigen com munistische geschriften ln het westen toch niemand. Ik til veel zwaarder aati kerkelijke uitspraken, want het echte risico komt van de Vermeende ldealls ten." Opvallend was dat geeii vón de leden van de CDA fractie ln de Soester ge meeritëraad de vergadering bijwoon de. De EO-televisie maakte van de bij eenkomst een aa ntafcopnamen voor het programma "Tijdsein", dal gister avond zou worden uitgezonden. Meenhoffstraat 46 telefoon 02155 -1 95 77. Donderdag 15 maart: HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Regie: Patrice Chèreau Met: Jean-Hughes Anglade, Vittorio Mezzogiómo, Roland Beriin, Lisa Kreuzer e.a. Frankrijk 1983 Op het festival van Darmes vorig jaar, trok Patrice Ohéreau met zijn derde film L'Homme Blessé Sterk de aan dacht. Een film waarin een achttien jarige jongen binnen drie weken inge wijd wordt ïn de liefde door een ge welddadige vriend en een oudere man. Geen homosexuele film volgens Chère au maar een film over "leren leven, over verraad en over houden van de gene die je verraadt en over passie en gevaar." Patrice Chéreau was 'tot nu toe, inter nationaal vooral vermaard als ver nieuwend theaterregisseur. Zo regis seerde hij stukken in Frankrijk, Italië en de Bondsrepubliek, waar hij vijf jaar lang (1976-1980) Wagners 'Ring'- cycïus op het festival van Bayreuth regisseerde. Zijn eerste film 'Da chair de 1'orchidèe' met onder me'er Simone Signoret maakte hij in 1974. Zijn twee de film 'Judith Therpauve' met even eens Signoret in de hoofdrol verscheen in 1978. In THomme Blessé (De gebroken man) botst de achttienjarige Henri (Jean- Hughes Anglade) tijdens een doodver velende en scnroeïiVetë zomer in een stationstoilet op tegen Jean, die net een oude man in elkaar lveeft geramd en beroofd. Als zwijg-garantie"dwingt Jean Henri tot homosexuele hande lingen en het mishandelen van de oude man. Maar de jongen reageert totaal anders. Hij raakt verward door Wat Jean (Vittorio Mezzogiorno) hern liet ervaren. De intense kwa liteit van de aandacht die hij kreeg is hem in zijn milieu onbekend en roept een intuïtieve fysieke hartstocht voor Jean bij hem op. Henri gaat op zoek naar Jean. Hij vindt hem, wordt aan gehaald, gebroikt en afgestoten door Jean. Door zijn passie blijft hij deze vernederingen keer op keer ónder gaan. Hij wil alles doen wat van hem verlangd wordt, ook als hij in de val wordt gelokt en verraden aan de poli tie. Het blijkt allemaal niets uil te maken. De liefdesdaad die de jongen uiteindelijk aan het eind Van de film weet te forceren, heeft bijna logisch de dood van één Van hen tot gevolg. Dit doet herinneren aan de beroemde dichtregel van Oscar Wilde, die Jeanne Moreau in Fassbinders Querelle (waar mee de film veel gemeen heeft) zegt: 'each man kills the thing he loves. Volgende week donderdag 22 maait de voorlaatste film van Michelangelo Antonioni: II mis'tero di Oberwald. Be kend van onder meeï 'L'Aventura', 'Blow up' en zijn laatste film 'Identi- ficazione diuna donna'. Zoals dat vaker voorkomt bij de recen sies van zijn films, werd ook II Mistero door kritici zowel verguisd als in de hemel geprezen. Aanvang: 2i.00üur. Eiitrèe: 5,-/leden en CJP 4,-. Een van de onderwerpen waar deze werkgroep zich mee bezighoudt: zelf waarneming. De belangrijkste factor van deze filo sofie is het waarnemen van onszelf. Waarom zelfwaarneming? Omdat Wij dan in staat zijn een licht te werpen op onze innerlijke processen, die zich tot dusverre in volstrekte duisternis hebben afgespeeld. GUrdjieff zegt hierover: "Dit oberser- veren van onszelf zonder ons te laten afleiden door onze emoties* zonder zelfrechtvaardiging enerzijds en zelf verguizing anderzijds, zonder te ver vallen in analyse, zonder te werken voor 'resultaten' en zonder direct te willen bestrijden en veranderen, maar toch met intense belangstelling en de drang om de waarheid omtrent ons zelf te doorgronden, eist een Uiterst subtiele kunst die wij moeten leren." Het bovenstaande zegt het reeds, we moeten leren hoe we onszelf kunnen waarnemen. Vele wegen worden daar voor aangegeven, voor iedereen die met zichzelf op weg wil is er een weg. Voor levens-informatie richt deze groep zich tot de volgende filosofen J. Krishnamurti, Saswitha, Bhagwan, G. GUrdjieff, P. D. Ouspensky en vele anderen die zich bezighouden of hiel den met esoterische wijsbegeerten. Bij interesse gelieve een van de volgen de nummers te bellen Copy Philipoom, lel. 02155-15483. Hetty Kuiphof, tel. 02155-22842. Brigitte Rijnders-Jordan, tel. 02155- 11826. Zaterdag 17 maart: In ArtishöCk's Literaire Salon spreekt op zaterdagavond n maart a.s. om half negen Swami Deva Amrito (Jan Foudraine) uit Baarn over "De her kenning van de verlichte meester." De schrijver-psychiater Foudraine schreef in 1971 zijn besteller "Wie is van hout?" (Ambo) waarvan nu meer dan 200.000 exemplaren zijn verkoeld. Zeven jaar daarna leefde hij in chaos en Vervreemding, totdat hij in 1978 naar Poötia in India afreisde en disci pel (sannyasinwerd van Bhagwan Shree Rajneesh. Daarover schreef hij in 1979 binnen vier maanden zijn tweede suecesboek "Oorspronkelijk Gezicht" (Ambo) onder zijn nieuwe naam Amrito. Ge huld in licht rode kleding zegt Ainrltb (54) ons over zijn aanstaande voor dracht In Artishöck: "Wanneer dorst een mens naar waar heid? Wanneer is iemand alle illussles zat en weigert zich langer te laten be driegen en In slaap sussen. Wanneer ben je aan het eind van je latijh, suïci daal of rijp om iets anders te dóen Zijn derde boek heet "Bhagwan. no tities van een discipel" (Deventer 1980). Het beschrijft zijn ervaringen In Poona en zijn kennismaking met Fran- ciseus in het Italiaanse Asslsi. Op de cover van dit fotoboek slaat: "Dit boek Is niet bestemd voor hen die in het uitgeplelsterde graf van hun "ge zond verstand" liggen. Het is voor de lovers eb vöro tien die aarzelen, het is voor de dansers en de dichters, voor hen die de melodie nog tusseh de regels kunnen horen en die graag willen lezen hoe voor mij de eerste stappen op een nieuwe weg zijn." Daarna publiceerde hij in 1981 "Mees ter - Antimeester en de psychothera peut" eii in 1982 "Struikelen over waar heid." In deze boeken worden véle facetten van de visie van Bhagwan belicht en ook wordt de dramatische ontmoeting met Jidda Krishnamurti beschreven en rapporteert hij uitvoerig over ont wikkelingen in de psychologie. Van Abraham Maslow tol Ken Wilber. Recent verscheen, eveneens bij Ankh- Hërmes in Deventer de eerste inleiding Swa mi Deva A in rito. tot het werk en de visie van Bhagwan: "Bhagwan Shree Rajneeh, een intro ductie." Net teruguit liet Amerikaanse Oregon laat Amrito ln Artishocks Theaterzaal na zijn voordracht een video-tape zien van Bhagwan "On be- comlng awake," met een indrukwek kende toespraak van de Verlichte Meester zelf waarin hij preludeert over een paar beroemde Engelse dichtre gels. De schrijver-psychiater Amrito (Jan Fbtidraine) heeft In talloze Interviews en lezingen door het gehele land ge tracht de strijd aan te binden met de vele vooroordelen die er nog altijd rond de gehele ontwikkeling bestaan. Tien duizenden bezochten de lezingen en ze ker Is dat nu vele miljoenen over de hele wereld bezig zijn met een religieus fenomeen dat moeilijk kan worden ont kend of kan worden afgedaan als "sek te." Aldus een verklaring van Amrito's nieuwe organisatie in Baarn "The Red Lightning Productions" Produktie en presentatie van deze bij zondere Literaire SalonJan Visser en Swami Prem Samvad Jos Heesen). Aanvang: 20.30 uur. Entree 4,50/leden en CJP f 3,50. 1 i 1

Soester Courant | 1984 | | pagina 13