A Hollandse meisjes pakken een werkkans in Zwitserland i DE SPEELDOOS M Tli'frM'l it-- erswerk Proeven en genieten in de zuidelijke Rhöne loogfijne occasion nesscherpe prijs? kijken bij Smeeing. rum Soest bv I aam rming chnische laties Dijssel Zn. S.O.Soest-jeugd te gast in Feyenoord-Kuip KETTING FORMULIEREN U koopt het nu bij uw buurman BEDRIJFSFORMULIEREN DRUKKERIJ SMIT B.V. Uit de wijnlanden Esft-ïiSiïiH Prachtige 2e plaats voor de Springbokken meisjes Rommelmarkt 'De Regentuuter' Componist/pianist Laurens van Rooyen Film: 'The world according tot Garp' De doos met speelgoed ii PAGINA 14 oog en warm staan e occasions in onze| i op u te wachten. 000,-tot f7.000,- 4.950.- oupó1976 300 kmeind 1980 4.950.- iq1978 TiTiwruaipfiTiTilM itomaat, 40.000 km1979 1980 OOkm1981 00 km1982 lieuwstaat 1977 O.OOOkm 1981 GL. LPG, 70.000 km 1980 GL, 3-drs, blauw, 67.000 km 1979 dec. 1960 1 Coupé, zwart metallic, type 1980 'G, 70.000 km 1979 .000 km1980 .000 km1979 in, 42.000 km 1980 ;erblauw, 55.000 km, 1981 3L, 5-drs, 65.000 km 1981 lirafiori, 13.000 km1982 3-drs,beige,59.200km 1981 j Diesel, 70.000 km1982 6 GL, rood met1981 3erllnetta, zilver met., k1981 :huifdak, 80.000 km1981 lin, schuifdak1980 IUDGET CARS npala 8, automaat, 5.950.- 1.750.- -drs, 1978 3.750.- >74 750.- 1.750.- rELAUTO'S 982,68.000 km12.000.- Jen van 8.15-18.00 uur. zond van 19.00-21.00 uur. 00,-met vol jaar garantie Soest - Tel. 02155-13227 10 Holland International >'s hebben nu een eom- e duidelijkheid brengt in van vliegvakanties. I dat tot nu toe: u zocht iming uit en moest ver- i inde tabellen om uit te ordeligste vliegreis naar id. r kan nu de prijzen van reisorganisaties verge- iar ook per hotel, appar- n zin heeft urenlang te «chures. loop dan eens ITERNJTIONJL isburo USa. lel. 02155-16571 - dakweric en riolering S gasonderhoud ale Verwarming 15 Soest 2 b.g.g. 23782 WOENSDAG 14 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 15 Donderdag 8 maart was een grote dag voor de S.O.Soest-jeugd. Ruim 140 jongens gingen in 2 groepen ('s-mor- gens en 's-middags) per bus en in een aantal personenauto's richting Rotter dam. Velen gewapend met fototoestel len en de handtekeningenjagers na tuurlijk met pen en papier. Het is een geslaagd evenement ge weest. De jongens hebben een deel van de training bijgewoond en vooral 's- middags zijn er heel wat handte keningen verzameld en foto's van de idolen gemaakt. Bij de rondleiding door de Kuip kreeg men niet alleen een stukje "Kuip-geschiedenis" te horen maar konden ook zowel Vak S als de Ere tribune worden betreden. Al met al wederom een geslaagd eve nement voor de S.O.Soest-jeugd! Op de foto de totale groep. De D-, E- en F-pupillen nét terug en in het trotse be zit van prachtige posters, de A-, B- en C-junioren in afwachting van hetgeen hen te wachten staat. Per jaar kunnen minimaal 80 tot 100 jonge Nederlandse vrouwen tussen 18 en 30 jaar voor een jaar een baan krij gen in Zwitserse horecabedrijven als Serviertoehter, een restaurantserveer ster. Voordat het zover is, zijn al vele andere zaken voorafgegaan, zoals selektie en opleiding in Nederland en trainingen in Zwitserland. Het begon allemaal in 1983 toen SVH- Onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca in Zoetermeer in één van haar kontakten met haar zusterorganisatie van het Schweizer Wirteverband, een grote horecawerkgeversorganisatie, de vraag kreeg of er in Nederland dames interesse zouden hebben om in de Zwit serse Horeca te komen werken. Voor een jaar en tegen een aantrekkelijk salaris SVH heeft de zaak in Nederland onder zocht en een opleidingsprogramma sa mengesteld. Want belangstelling is er! Belangstelling van jonge enthousiaste vrouwen die kennis op MAVO-niveau bezitten en redelijk de Duitse taal spreken en verstaan. Ze willen wel, als er maar werk is Zij willen de handen uit de mouwen ste ken en in Zwitserland best laten zien dat Nederlanders werken kunnen. En natuurlijk accepteren ze de feiten dat de ski-uitrusting thuis moet worden ge laten en men in Zwitserland langere werkweken kent. Een Zwitser weet wat werken is. Ar beidsprestatie heeft daar een andere inhoud dan hier. En toch merk je dat vele Nederlandse jongeren best hard willen werken. Als er maar werk is! In deze konstruktie is er voorlopig jaar lijks; plaats vöoh tenminste 80 vfouwéh* die èovendien na'Cerugkëer éen goedé kans maken op een plaats in de Neder landse horecabedrijfstak. Pittige praktijkopleiding Voorafgaande aan de Zwitserland- periöde vindt er een praktijkopleiding plaats in Nederland. Deze pittige prak tijkopleiding van de SVH, is te verge lijken met het praktijkgedeelte van de primaire opleiding Leerlingstelsel en aangevuld met specifiek Zwitserse on derwerpen. De meest voorkomende vaktechnische handelingen komen aan de orde, dus ook draag- en serveer technieken, wijnbehandeling, fileren en trancheren, enzovoorts. En dat alles zoveel mogelijk in de Duitse taal. Na de opleiding die in mei in Zandvoort en Arnhem begint en in oktober eindigt, vertrekken de dames naar Zwitserland om bij aankomst een week training te krijgen in het opleidingscentrum te Davos van het Schweizer Wirteverband. Na een half jaar werken is er ook nog een 2-weekse training. Maar dan liggen de accenten op verkoopbevordering en verkooptechnieken. Werken in de Zwitserse Horeca Na de eerste week training in Davos wordt gewerkt in een middenklasse horecabedrijf. Reeds in Nederland is het arbeidskontrakt getekend. Het kontrakt wordt aangegaan volgens de bepalingen van het'Landes-Gesamt- arbeitsvertrag'de CAO voor het Zwit serse horecabedrijf, zodat alle rechten en plichten goed vastgelegd zijn. Het kontrakt duurt 12 maanden en is inclu sief de 3 weken training in Zwitserland. Er bestaat geen proeftijd Het brutosalaris bedraagt Zw.frs. 2.150.- (is ca. ƒ3.000,-). Daarbij kunnen dan ook de fooien komen. Aan belastingen, sociale premies en een vast bedrag voor volle kost en in woning wordt ca. 900 francs ingehou den. Spaarzame vrouwen kunnen dus een stevige spaarpot overhouden. De plaatsing gebeurt in het Duitstalige gebied. Onderzocht wordt of in de toe komst ook groepen belangstellenden voor het Franstalige gebied kunnen worden opgeleid. Voor sommigen een studiekostenvergoeding In Nederland komen de opleidingskos- ten van ƒ1.950,- voor rekening van de in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Hollandse meisjes pakken werkkans in Zwitserland. VREDESWEEK 6-I3MEI Geen Nieuwe. Kernwapens IN EUROPA cursist. Echter in bepaalde gevallen kan bij het Gewestelijk Arbeidsbureau worden aangeklopt voor een bekostiging in'de zgn. "Stüdiekostenregeling". Voor degenen die reejds in de Nederlandse horecabedrijfstak werkzaam zijn, kan onder bepaalde voorwaarden een stu diekostenvergoeding worden verstrekt uit het "C.S' Baljon Studiefonds", een fonds dat door de bedrijfstak Horeca is opgericht. De reis naar Zwitserland, de kosten van medisch onderzoek aan de grens, de op- leidingskosten van 3 weken in Davos en de doorbetaling van het salaris tijdens de Zwitserse training komen volledig voor rekening van de werkgever. Geen doodlopende straat Aan alles komt een eind. Ook aan de Zwitserland-periode. Bij terugkeer volgt, op vrijwillige basis, een he-ha- lingstraining om de puntjes op dc i te zetten. Een vorm van examentraining. Deze opleidingsweek wordt afgesloten met een praktijkexamen voor het of ficiële SVH-praktijkcertificaat. De ijverigen die in Zwitserland de boe ken nog eens "tüchtig" hebben doorge nomen, kunnen bovendien een theorie examen afleggen. Daarna hebben ze de officiële papieren op het niveau van de primaire opleiding leerlingwezen. Maar wel met een buitenland-ervaring extra en een goede beheersing van de Duitse taal, hetgeen in Nederland bij sollici taties een voorsprong kan geven. Het is juist daarom dat SVH de ver wachting heeft dat deze dames "ge wild" zullen zijn in de Nederlandse horeca. Daarna kan men verder. Bij voorbeeld een Nederlandse voortgezet te vakopleiding Restaurantserveerster en meelopen in het examensysteem waarbij uiteindelijk de begeerde titel "Maïtre" tot de mogelijkheden kan be horen. Ook kan de richting van de vestigings opleidingen worden gekozen, zodat de Serviertoehter van eens de toekomstige ondernemer is geworden met de oplei ding "Bedrijfsvoering en Bedrijfsbe heer in de Horeca". Een opleiding op Middelbaar Beroepsniveau. Op dit moment zijn de eerste 40 dames reeds in opleiding. Zij gaan eind maart naar Zwitserland. Vrijwel allen waren werkloos, straks niet meer. Een brochure over de opleiding wordt op aanvraag verstrekt. Informatie bij SVH-Zoetermeer, telefoon 079-511014. De ook voor üw bedrijf onontbeerlijke Doorschrijfsets (Orderbonnen - Magazijnbonnen - met naam bedrukte FakturenBriefpapier, 0Betalingsverzoeken enz. Door sterk doorgevoerde automatisering in de produktie leveren wij met korte lever tijden en tegen zeer interessante prijzen. VANADIUMWEG 6 AMERSFOORT POSTBUS 57 3760 AB SOEST - TELEFOON 033-18747 esu de? vins Musée MORENE SED0IK u.i CAROMB Zomer 1983 zijn weer tienduizenden Nederlanders door de Rhönevallei ge sneld, op weg naar het regenbestendige zuiden. Zij, die bij de poort van de Pro- vence zijn blijven hangen, zijn wijs ge weest. Dit zonnige land rond Orange en Avignon biedt immers een veelheid aan schitterende, stokoude dorpjes, prachtige landschappen, goede res taurants en veel verrukkelijke wijnen. Het begint allemaal met Chateauneuf- du-Pape, een klein plaatsje dat volledig wordt gedomineerd door de Ruïne van het eens pauselijke kasteel. Paus Jo- hannes XXII zetelde in Avignon en droomde van een luchtig buiten in de wijnheuvelen. Hij bepaalde zijn keus op een naburig dorp, noordelijk van Avignon. Hij bouwde er zijn zomer paleis, het Chateauneuf-du-Pape ofte wel het nieuwe kasteel van de Paus. Het werd tot twee maal toe geruïneerd en ons resten nog wat schamele brok stukken. Maar de wijn heeft de ge schiedenis overleefd en werd zelfs één der befaamdste rode wijnen van Frank rijk. Het is steeds een dieprode en wel geschapen wijn, stevig en gloedvol, met een verbazend hoog minimum al coholgehalte van twaalfeneenhalf pro cent. Het is wijs deze wijn zo'n vier a vijf jaar te laten ouderen, waarna hij zich opperbest toont. De wijnstokken in Chateauneuf-du-Pape groeien er tus sen vuistgrote keistenen, die overdag de zonnewarmte opzamelen om deze in de koele nachten weer naar de stokken uit te stralen. Op deze stenige bodem wint de wijn aan kracht en geur. Een soortgelijke gloedvolle en alcohol rijke wijn komt uit Gigondas, niet al te ver van de pauselijke zomerresidentie. Ook Gigondas is een donkerrode en ge voede wijn met een fruitvolle geur, die zich uitstekend laat bewaren. voor rose Eén der schoonste rosé's van het Fran se land groeit op de linker oever van de Rhöne, in Tavel en Lirac, twee sfeer volle dorpjes boven Avignon. De roze Tavel maakt men van een selectie van witte en blauwe druiven. Het is een krachtige rosé met een vlinderlichte bruine tint. Het bouquet is uiterst deli caat, de smaak mondvullend en droog. Lirac is ietwat lichter van constitutie, minder kleurig en minder geurig. Bei de wijnen worden veelal in een witte, slanke fles afgevuld. Drie buitenbeentjes Oostelijk, in de vallei van de Dróme, ligt Die. Hier wordt een fikse hoeveel heid Clairette de Die gemaakt. Deze natuurlijk bruisende, goudgele en bou- quetteuze wijn gaat met zijn twaalf a veertien procent alcohol bijna als des sertwijn door het leven. Naast de Clai rette de Die 'Tradition' bestaat ook een heel wat lichtere en bovendien drogere versie, de Sec. Meer zonwaarts liggen de wijngaarden van Rasteau en Beau- mes de Venise met weelderig zoete dessertwijnen. Deze Rasteau en Beau- mes de Venise zijn opgeklommen tot appellations, gecontroleerde herkomst- benamingen. Typerend zijn de druive- soorten Muscat de Frontignan en Clairette blanche. En vele anderen Na jaren van povere wijnen heeft een aantal wijnboeren uit de Cötes du Ven- toux het roer omgegooid, met als kroon op hun werk, dat Cötes du Ventoux in 1971 recht kreeg op een appellation contrölée. De wijngaarden liggen aan de voet van de hoog oprijzende Mont Ventoux. De wijn is vooral een geza menlijke affaire, want vrijwel alles komt uit de Coopérative. Deze maakt een prima middenklasse wijn, met een fikse fruitneus en een ferme smaak. In 1973 werd ook Coteaux du Tricastin met een appellation begiftigd. Ook hier is de bodem met grote kiezel bedekt, waardoor de druiven goed rijpen. Tri- castinwijn biedt uitstekende waar voor zijn geld. Hij is iets fragieler dan de doorsnee Rhönewijn. Naast alle heer lijkheden treft men in de Rhönevallei een zee van wijnen van eenvoudiger af komst, die vaak heel lekker zijn. Ik denk aan de Cötes du Rhöne of de iets vollere Cötes du Rhöne-Villages die bij ons veel op tafel komen. Beide wijnen hebben recht op een appellation. Wat de laat ste betreft, vermeldt men vaak ook de naam van het wijndorp. In goede jaren proef je duidelijk de zon, vandaar dat men wel spreekt over de Vins du Soleil. Met Rhönewijnen kan men heel wat kanten uit: bij uw slijter-wijnhandelaar wacht het avontuur! Robert Leenaers TURNEN Zaterdag j.1. werden in de sporthal De Koppel de finales gehouden om het kampioenschap van de Stichtse Turnkring in de afdeling C, leeftijd meisjes 9-11 jaar. De Sprinkbokken hadden het gepres teerd om met twee ploegen via de voorwestrijden in de finale te komen, waarvoor in totaal 12 ploegen waren geplaatst. Om 10.30 uur moesten de eerste ploe gen aantreden. Het was voor iedereen duidelijk dat de Gemzen in de eerste poule met kop en schouders boven de andere ploegen uitstak. In deze poule zat ook de Springbokken II. Deze jonge meisjes, die dit jaar voor het eerst deelnamen, kwamen schitterend uit de bus en eindigden als 3e. De ploeg bestaat uit M. Brons, M. v. Oest, E. v. d. Spek, B. Kuyer, A. Dorrestein en J. Dorrestein. De meisjes hebben uitstekend geturnd. Zij eindigden op een 5e plaats, voor een tweede ploeg een schitterende plaats. Om half twee trad de eerste ploeg van de Springbokken aan. Aangezien de Springbokkenploeg ieder jaar weer op het erepodium staat ging alle aan dacht uit naar hen. Het was een bij zonder gezellig en sportief gebeuren, want de grootste concurrenten waren al geweest en daarom was aller aandacht gericht op de prestatie van de Springbok ken. Groot was de verbazing, ook bij de tegenstanders, dat juist het kast- springen de Springbokken de das omdeed. Ondanks dat zij met kop en schouders boven de rest uitstaken kregen zij niet meer voor deze spron gen dan 34,40 pt, waarmee zij op een onbegrijpelijke 8e plaats terecht kwa men. Dit kostte hun het kampioen schap. Ht was zelfs zo erg dat de 2e ploeg van de Springbokken meer pun ten haalde dan de le ploeg n.1. 35.55 punt. De eerste ploeg heeft uitstekend ge turnd. Het onderdeel de evenwichts- balk bracht een eerste plaats. Het 2e onderdeel waren de vrije oefe ningen. Ook daar een le plaats voor de Springbokken. Als 3e onderdeel het kastspringen. Als laatste de prachtige Alles bij elkaar een leuke en sportieve 8e plaats. Als laatste de prachtige brugoefeningen, die een 3e plaats opleverden. Alles bijelkaar een leuke en sportieve wedstrijd. De eerste plaats individueel was we derom voor A. de Haard van de Spring bokken, die daarmee kampioen werd met 30.25 punten. Tweede werd A. Tan van Gemzen met 29.95 punten en derde Donny Kippers van de Springbokken met 29.70 ptn. De eerste ploeg bestaat uit A. de Haard, D. Kippers, B. Karssen, S. Walet, S. v.d. Hoeven en D. v. Leek. Uitslag ploegenwedstrijd le Gemzen, Bunnik 147,50 ptn. 2e De Springbokken I, Soest 146.50 ptn. 3e K.V., Weesp 144.40 ptn. 4e Klimop, Utrecht 140.70 ptn. 5e De Springbokken II, Soest 140.60 ptn. Onder het motto 'Nog meer dan vorige keer' houdt Jenaplanschool 'De Re gentuuter' op vrijdag 16 maart een rommelmarkt. Een groot deel van de school aan de Weegbreestraat zal dan weer vol staan met de meest uiteenlo pende spullen. De markt begint om 19.00 uur en ein digt om 21.00 uur. De rommelmarkt van De Regentuuter begint na een aan tal keren een ware traditie te worden. Voor de mensen in het Smitsveen is het een jaarlijks evenement, waarop ze in grote getale afkomen. Men kan er voor weinig geld spullen kopen. Die een ander niet meer nodig heeft: Speel goed. aardewerk, boeken, huishoude lijke artikelen, en zaken waarvan je het bestaan was vergeten. Kortom, een ware Winkel van Sinkel. Buiten het aantrekkelijke om leuke spullen te kopen voor weinig geld, is het er ook gezellig: je kunt er een kop koffie drinken en een praatje maken. Voor de school is de rommelmarkt in deze tijden van bezuinigingen en kor tingen een noodzaak. De opbrengst van de rommelmarkt maakt het mede mo gelijk dat de kinderen in juni op school kamp kunnen. Daarvoor is veel geld nodig en hél valt niet mee dat vandaag de dag bij elkaar te krijgen. De school roept iedereen op nog eens goed op zolder, in de schuur of in de ber ging rond te neuzen en zoveel mogelijk spullen naar De Regentuuter te brengen. Dat kan op woensdag 14 maart tussen 11.30 en 14.00 uur en op donderdag 15 maart tussen 15.00 en 17.00 uur. De liefhebbers van een gezellig avond je zijn van harte welkom op 16 maart. De kinderen van de Regentuuter zijn er mee geholpen. Kullanilmis esya pazari kuru- la<?ak 16 mart ta cuma aksami saat 7 den 9 kadar her türlü ev esyasi ve giyim esyasi bulu- nagak 9ok uquz fiata alinagak bu esyalab Regentuuter okulunun salonunda olagak adres Weeg breestraat 104-106 Soest. Bij de Hondenvereniging 'Zoys': Gehoorzaamheidscursus voor honden Gehoorzaamheidscursus voor honden, tevens puppietraining vanaf 3 maan den. Voor meer informatie kunt u bellen tel. 22542 (tussen 18.30 en 21.00 uur) b.g.g. tel. 12269,11437 of 22851. I Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-180501 Donderdag 15 maart Laurens van Rooyen zal met zijn eigen orkest op 15 maart in De Speeldoos te Baarn een optreden verzorgen. Laurens van Rooyen Pianist/componist Laurens van Rooy en mag zich een gelukkig mens noe men. Als solo-artiest heeft hij de laat ste jaren enorme furore gemaakt. De belangstelling voor zijn langspeelpla ten 'Rêverie' en 'Flowers for a lady' is zeer groot, zo groot zelfs dat Laurens onlangs een gouden plaat voor zijn al bum 'Rêverie' mocht ontvangen. Niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika, Canada en Japan gaan zijn langspeelplaten grif over de toonbank. Het recente produkt van Laurens van Rooyen is de LP 'Just a simple love song,' uitgebracht door Phonogram in de serie "Star Collection'. De tournee die hij vorig seizoen met het Leids Toonkunst Orkest door Ne derland maakte, was zo indrukwek kend dat Laurens ook dit seizoen 36 zaaloptredens met zijn eigen orkest zal verzorgen. Laurens van Rooyen studeerde piano in Utrecht, waar hij Herman van Veen ontmoette. Men kan dat een belangrijk moment in zijn leven noemen, want dit leidde tot de oprichting van Harlekijn Holland. Als vaste begeleider en pianist van Herman componeerde Laurens van Rooyen muziek bij diens liedjes. In 1973 ontstond het programma 'Een klein concert,' een muziek- én theater voorstelling in samenwerking met Liselore Gerritsen en Harry Sacksioni. In '78 volgde de oprichting van een ei gen groep met muzikanten uit verschil lende richtingen, onder wie gitarist Jan Akkerman. Daaruit is weer een nieuw programma voortgekomen, "Kaleidoscoop in concert," waarmee zij langs de schouwburgen in Neder land en België gingen. Laurens van Rooyen heeft muziek ge schreven voor verschillende documen taires als 'Sometimes a little help' (Prix d'Amsterdam). Hij heeft de film muziek gecomponeerd voor de Neder landse films 'Rembrandt.' 'Mysteries' (Scoop: 'Beste filmmuziek van het jaar'), 'Een vrouw als Eva,' 'Lieve jongens' (Variety: 'Laurens van Rooyen's score is a lovely asset") en "Een vlucht regenwulpen.' Tot nu toe zijn er van Laurens van Rooyen de solo-langspeelplaten "Ka leidoscoop,' 'Scarlatti,' 'Silly Sympho- ny' (waarop hij naast o.a. nieuwe eigen filmthema's ook zijn groep introdu ceerde). 'Rêverie,' 'Flowers for a la dy,' 'Just a simple love song' en de soundtracks 'Rembrandt.' 'Mysteries' en 'Een vluch Regenwulpen.' Vrijdag 16 maart aanvang 20.15 uur Naar het boek van John Irving. Deze film geeft willekeurige momen ten te zien uit het leven van T.C. Carp, een wonderlijk leven dat gevuld is met de meest uitéénlopende emoties, die zich voordoen als pure slapstick en he vige dramatiek. Realiteit en fantasie gaan hand in hand en wisselen elkaar voortdurend af. De regisseur Steve Tesich is erin ge slaagd het karakter van het moeilijk verfilmbare boek, in filmbeelden weer te geven. En duidelijk te maken dat het Irving ernst is met zijn grappen. Wie het boek heeft gelezen zal natuurlijk het nodige missen. Maar de roman, zo boordevol humor, sex en geweld, trage die, liefde, spotternijen ,en parodieën, symbolen en verhalen in het verhaal, was alleen te verfilmen door de rode draad te volgen en hier én daar de op vallendste evenementen eruit te pik ken. Gecharmeerd, verrast en ver maakt kijkt u naar de geduchte inspan ningen van een plezierig-familiezieke Amerikaan om tegen de verdrukking in een goed en gezond leven te lijden. Een aardige knul, met het schrij vers )hoofd hoog in de wolken en de (worstelaars (voeten stevig op de grond, voor wie het allerbelangrijkste in zijn bestaan is. een gezin te stichten. Garp, wiens voorletters staan voor Tech- nical Sergeant, de rang van zijn onbe kende vader bij de luchtmacht, is een bastaardzoon van verpleegster Jenny Fields, een kordate dame, die onder alle omstandigheden precies weet en exakt doet wat zij wil. Zo ook het krij gen van een kind dat verwekt wordt door een op sterven liggende piloot die zij in de oorlog moet verzorgen. Hij kan alleen nog Garp kreunen maar één anatomie-onderdeel is nog terdege pa raat en negen maanden later is een blo zende baby het resultaat, zonder dat Jenny ziel en zaligheid, lijf en vrijheid verspeelt aan man en zijn "smerige" wellust. Garp groeit op in een academische om geving, ontwikkelt zich tot een worste laar van groot formaat en trouwt met een lief leraresje die hem een paar schatten van kinderen schenkt maar ook de nodige problemen. Mamma Jenny is Garp in alles een slag voor zo ook met het schrijven van een boek "The Sexual Suspect" dat een besteller wordt en waardoor zij op han den gedragen wordt door alle door man nenhaat bezeten feministen. Alle rampen die Garp door het schrijven van zijn verhalen heeft willen bezweren, komen uiteindelijk toch over hem. Dankzij de in telligente. amuserende en provoceren de verfilming is dit een film die u niet dadelijk uit uw gedachten zet. Kaartverkoop begon zaterdag 10 maart van 11.00 -12.00 uur. Zaterdag 17 maart, aanvang lij.00 uur Een spel met houten speelgoed door Lucas Goudzwaard, voor kinderen van 5-10 jaar. Debussy schreef in 1913, 'La boite a joujoux' (de doos met speelgoed) dat hij net als het eerdere 'Children's cor ner' voor zijn dochtertje Chouchou be doeld had. Voor de illustrering van de partituur deed hij een beroep op de kinderboekil lustrator André Helle, die daarmee een heel bijzondere bijdrage leverde. Mede door deze illustraties was Debussy op het idee gebracht zijn compositie als kinderballet of door marionetten te la ten uitvoeren. Lucas Goudzwaard heeft de te keningen van André Hellé als voor beeld genomen om er zijn grote houten speelgoed naar te maken. Door de bij zondere manier van het kruislings in el kaar gestoken 'front en zijaanzicht' van de figuren, geeft dit een sterke ruimtelijke werking, zodat met plat mateiaal (hout) toch drie-dimensio nale figuren ontstaan, mede door de belichting. Er wordt gespeeld op een podium van 90 cm. hoogte waarop Lucas Goud zwaard de figuren verzet als in een schaakspel, en het verhaal in steeds veranderde beelden laat zien. Omdat het originele piano-stuk van 25 minuten te kort is voor een volledige voorstel ling, heeft Lucas Goudzwaard, uit gaande van het bestaande verhaal, het geheel bewerkt tot een spel van ruim 60 min. Door deze veranderingen paste de muziek van Debussy niet meer en is ge zocht naar andere muziek, van o.a. Carl Orff en Nino Rota. Korte inhoud Het wordt dag, het deksel gaat open en de drie hoofdfiguren verschijnen: Po- liehinelle, de pop en de soldaat. Polichinelle en de soldaat raken ver liefd op de pop, die tussen hen geen keuze kan maken. Andere poppen ver schijnen (o.a. een olifant) waarna een rondedans volgt. Plichinelle vindt dat de soldaat moet verdwijnen. Hij wil met de pop trouwen, wat er dan alle maal gebeurt moetje zelf maar komen zien in De Speeldoos. Kaartverkoop van ma. t./m. vrijdag van 11.00 -12.30 uur. Toegang 3,- en de knipkaarten zijn geldig. Telefonisch kaarten bestellen (zonder extra kosten) via tel. nr. 18050.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15