Uitslaande brand aan Koninginnelaan □■YHNEDE i 3.° zogezien Drainage oplossing voor wateroverlast in Overhees ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES De Eekhoorn huizenkrant MAGERE RUNDER LAPPEN 1 998 WOENSDAG 14 MAART 1984 62e JAARGANG NO. 29 Ankie Nolen (VVD) adviseur Medezeggenschapsraad Bij invoering Basisonderwijs blijven alle Soester scholen gehandhaafd TELETRONIC NEDERLANDbv Herman B&W akkoord met woningverbeterings plannen WORDT NIET BLAUW VAN DE KOUi WIJ HELPEN U GAUW! Voor uw VOORZETRAMEN SNEL NAAR II I GLASHANDEL Boterham- Stunt-reklame KAS ANDIJVIE ABRIKOZEN worst Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Honsbergen Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24 Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Foto: Goos van der Wilt Licht gewond bij aan rijding Bij een aanrijding die zich maandag, morgen j.1. tijdens het spitsuur voor deed op de kruising Middelwijkstraat/- Molenstraat raakte een 43-jarige auto mobiliste uit Baam licht gewond. Zij werd per ambulance naar Zonnegloren overgebracht, maar kon na behande ling naar huis gan. ling naar huis gaan. Het ongeluk ontstond toen een perso nenauto, bestuurd door een 41-jarige Amersfoorter, linksaf de Molenstraat wilde inrijden. De bestuurder sorteer de daartoe voor tegen de as van de weg. Dit werd echter niet opgemerkt door de 46-jarige chauffeur van een vrachtwagen uit Kamerik. Deze reed de voor hem rijdende personenauto aan, waardoor deze op de linker weg helft terechtkwam, waar juist de Baarnse automobiliste naderde. Beide auto's botsten frontaal op elkaar en werden ernstig beschadigd, zodat ze la ter per takelwagen moesten worden weggesleept. door Gerard Paul Door een vergissing van de bewoonster is een woning aan de Koninginnelaan maandagmorgen j.1. door een felle uitslaande brand grotendeels verwoest. Het interieur liep grote schade op, die waarschijnlijk moet worden uitge drukt in tienduizenden guldens. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt na het eerst alarm, be streed het vuur met vier stralen. De brand zelf werd in een klein half uur bedwongen, maar het onvermijdelijke nablussingswerk vergde nog geruime tijd, ook al omdat een flink aantal dak pannen en het dakbeschot verwijderd moesten worden. De oorzaak van de brand is een nood lottige vergissing van de bewoonster van het huis achter de kledingszaak op de hoek van de Koninginnelaan en de Regentesselaan. Zij wilde het natge- worden jasje van haar man drogen door het voor een kacheltje te hangen. Zij. stak echter niet de stekker van. dit kacheltje in het stopkontakt, maar van een andere kacheltje dat dicht bij de gordijnen was opgesteld. Voordat zij haar vergissing bemerkte grepen de vlammen al snel om zich heen. Een aantal brandweerlieden moest vanwege de rookontwikkeling gebruik maken van persluchtmaskers. Van de inboedel ging het grootste deel verlo ren, al konden persoonlijke bezittingen en waardepapieren wel tijdig in veilig heid worden gebracht. rttei!ra°htten 1-eel van het interieur in veiligheid te brengen. Het meubilair ging echter grotendeels verloren. Inbraak bij Peter's Baan Onbekenden hebben vorige week een bezoek gebracht aan de kantine van de schaatsvereniging bij de Peter's Baan aan de Eemweg. Ofschoon de politie sporen aantrof die erop wezen dat alle kasten waren doorzocht werd slechts een sleutelbos vermist. Wel bleken de daders ook een poging te hebben onder nomen om een versterker weg te ne men, maar dat is kennelijk mislukt. Benzine gestolen Een bewoner van de Waldeck Pyr- montlaan deed vorige week bij de poli tie aangifte van de diefstal van een hoeveelheid benzine. Onbekenden hadden uit de tank van zijn auto 40 liter weeeehaald. Wilt u goede verzekeringsadviezen, dan even 16467 kiezen. Bjj ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155- 1 64 67 mfil TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb. kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuypcrstraat 28a, Soest Natte muren, schimmelvorming en vocht in huis. Dat zijn de gevolgen van de wateroverlast, waarmee de wijk Overhees in Soest al gedurende enige jaren te kampen heeft. De afvoer van het water (zowel grond als regenwa ter) levert grote problemen op; in een groot aantal woningen staat een laag water van soms 20 a 30 centimeter in de kruipruimte onder de huizen. Nog dit jaar willen de gemeente, de Woningbouwvereniging Soest en de .bewonerscommissies een oplossing van dit problemen realiseren. Over de vraag wie daarvan de kosten voor haar rekening moet nemen heerst echter nog geen duidelijkheid. Onder de woningen in de wijk Over hees zit een veenlaag die hardnekkig weigert om water door te laten. Het water kan dus niet wegzakken in de grond. Een paar honderd woningen zijn hierdoor aanmerkelijk vochtiger dan normaal het geval zou zijn. Maar het is niet zo, dat alle woningen in straten als het Choristenpad, Draai lier of Minstreelpad te maken hebben met de wateroverlast. Het verschilt per woning. Om die reden heeft Wo ningbouwvereniging Soest een enquête gehouden onder de bewoners in de wijk Overhees. Hieruit moet blijken waar de problemen precies liggen en met welke vorm van wateroverlast de be woners kampen. Vorige week konden de formulieren voor het laatst wor den ingeleverd. Nu kan een begin ge maakt worden met de lokaliseren van de klachten. Draineren Een woordvoerder van de woning- Volgens een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging is de waterover last een enorm probleem maar niet onoplosbaar. Drainage onder de wo ningen blijkt een geschkte manier om het water af te voeren. De gemeente heeft een jaar lang proeven gedaan bij een aantal woningen en het is ge bleken dat de woningen droog te krij gen zijn. „De wateroverlast was niet in die ma te verwacht", aldus de heer W. M. van der Vorm van Woningbouwvereniging Soest. Een groot aantal woningen valt onder het beheer van die woningbouw vereniging. Het draineren gaat per woning gauw zo'n 2000 gulden kosten, maar het potje „onderhoud" van de woningbouwvereniging is natuurlijk lang niet groot genoeg voor de enorme bedragen die hiermee gemoeid zijn. Bovendien wordt eerst de voorge schiedenis met betrekking tot de hui zenbouw in Overhees bestudeerd. Hier door hoopt men de verantwoordelijke instantie te vinden, die de portemonnee zal moeten trekken. „Die juridische hap wordt eerst geslikt, voordat het werk kan beginnen", aldus de heer Van der Vorm. Hij hoopt daarover een paar maanden uitsluitsel over te heb ben en wellicht dat er dan dit jaar nog met de werkzaamheden kan worden begonnen. Klachten Bij de gemeente zijn de laatste vijf jaar behoorlijk wat brieven binnen ge komen van klagende bewoners. Er zijn mensen verhuisd door het vocht in de woning en er is een geval bekend van een huurder die al twee jaar geen huur verhoging meer hoeft te betalen, na gereclameerd te hebben bij de huur adviescommissie. Onderzoek van Centrilab heeft uitgewezen dat het wa ter geen direkt gevaar vormt voor de volksgezondheid en volgens gemeente- voorlichter B. van Os deelt de inspec teur van volksgezondheid die mening. „De door de gemeente genomen proe ven zijn dan wel geslaagd, maar dat betekent niet dat we de drainage ook bij andere daarvoor in aanmerking komende woningen kunnen doen. De aansprakelijkheid is namelijk nog niet vastgesteld. In onderling overleg moet dit worden uitgezocht. In de praktijk kan dat wel een paar maanden gaan duren. Het is een groot probleem, maar we hopen er dit jaar een oplossing voor te vin den". Dronken chauffeur na achtervolging aange houden De surveillerende politie ontwaarde in de nacht van zondag op maandag op de Nieuweweg een personenauto, die met een snelheid van ca. 100 km. per uur in de richting Soestdijk reed. In de bocht bij de Klein Engendaalweg be landde de bestuurder op de verkeerde weghelft, waarbij hij via voet- en fiets pad rakelings langs de tuinhekjes scheurde, en vervolgens bijna in bot sing kwam met de politie-auto. De po litie zette uiteraard de achtervolging in. De chauffeur koerste met snelheden van soms 130 km. per uur verder in de richting van de Beetzlaan. Op de Ko- ninginnelaan kwam een einde aan de dolle rit, toen de politieauto - inmiddels naast de achtervolgde wagen - moest uitwijken voor een daar geparkeerde wagen. Het gevolg daarvan was dat de auto van de "kamikaze "-chauffeur de politie-auto aanreed, waarbij een van de portieren flinke schade opliep. De chauffeur, een 22-jarige inwoner van Soest, kon daarbij worden aangehou den. Hij bleek niet alleen de nodige al cohol te hebben gedronken, maar ook het kenteken te hebben vervalst. Ook bleek de auto niet verzekerd te zijn en evenmin was er belasting voor betaald. De auto werd in beslag genomen en de chauffeur onthaald op de nodige pro- cessen-verbaal. Inbraken bij Gemar Maar liefst drie keer achter elkaar is de Gemar-supermarkt aan de Parallel weg in de afgelopen week bezocht door inbrekers. In eerste instantie werd uit jiet drankwinkeltje een hoeveelheid al coholica met een waarde van 350 gul den gestolen. Ook bij de groente-af deling werd het nodige buitgemaakt, o.a. een doos sinaasappels, twee kisten kiwi's, een tros bananen, een slagers mes en een nietmachine. De totale waarde van de buit was ca. 280 gulden. Later in de week volgde opnieuw een inbraak in de drankshop. De dader verdween met medeneming van vier flessen sterke drank. Een nacht later was het opnieuw raak: nu bestond de buit uit 100 pakjes sigaretten met een waarde van 400 gulden. In alle gevallen kwamen de daders binnen door het ver nielen van een ruit. Op 1 augustus volgend jaar treedt de Wet op het Basisonderwijs in werking, waarbij kleuter- en lagere sc holen wor den omgevormd tot "basisscholen" voor leerlingen van vier tot twaalf jaar. Ook de gemeente Soest ondervindt daarvan de gevolgen. Een en ander komt tot uitdrukking in het zgn. Sprei dingsplan, waarover de onderwijscom missie van de Soester gemeenteraad zich vorige week heeft uitgesproken. Dat Spreidingsplan heeft betrekking op zowel de openbare als de bijzondere kleuter- en lagere scholen in de ge meente Soest. De commissie heeft het plan vorige week goedgekeurd, en dat houdt in dat alle ca. 4000 leerlingen die momenteel het onderwijs volgen aan de scholen in Soest gehuisvest zullen kunnen blijven in de bestaande school gebouwen. Wel houdt men rekening met een daling van het leerlingenaantal in een aantal wijken, met name in Soestdijk/'t Hart, Soest-Zuid en Overhees, in totaal 24 procent. Daartegenover staat een stij ging van het aantal leerlingen in Klaar- water en Smitsveen met ca. 4,8 procent in de komende jaren. Overigens volgen zo'n driehonderd leerlingen tot 12 jaar onderwijs buiten de gemeente Soest. In al deze getallen zijn de leerlingen van het voortgezet onderwijs uiteraard niet opgenomen. Soest kent geen te kleine scholen, die moeten worden opgeheven. Alle scholen die we hebben, kunnen we houden", aldus wethouder drs. Jan L. Menne, die toegeeft dat Soest-Zuid geen openbaar onderwijs kent, maar hij vindt dat met name De Regen- tuuter binnen een afstand van één kilo meter van Soest-Zuid „redelijk verant woord" is. Soest telt dan zeven open bare basisscholen, zeven basisscholen voor protestants-christelijk onderwijs, zes basisscholen voor rooms-katholiek onderwijs en twee basisscholen van de Stichting van der Huchtscholen. Soes- terberg krijgt drie basisscholen ver deeld over de openbare, de protestant se en de katholieke sector. De Kastanjehof aan de Parallelweg gaat op in de St. Bonifaciusschool Bij leegstand blijft de kleuterschool. Bij leegstand blijft de kleuterschool eigendom van het schoolbestuur. De noodschool 't Hummelhonk aan de Weeg breestraat kan eventueel gebruikt wor den voor de opvang van leerlingen uit de wijk Overhees. Medezegggenschap Raadslid Ankie Nolen (VVD) werd door de onderwijscommissie aange wezen als vaste adviseur in de gemeen schappen j k Medezeggenschapsraad Haar kandidatuur werd gesteund door Ans Greefthorst (CDA) en Frans Rib- bink (VVD), Van Brummelen (CDA) en Van Garderen SGP/GPV/RPF) Lydia Meyer PvdA) stelde zichzelf tegenkandidaat, omdat zij tot nu toe deel uitmaakte van de Schoolraad. Zij werd gesteund door Jan Visser (Prog. Soest). Bij meerderheid van stemmen werd Ankie Nolen aangewe zen. Wethouder Menne bedankte Lydia Meyer voor haar werkzaamheden in de gemeenschappelijke schoolraad. De herstructureringsplannen hebben wel tot gevolg dat enkele bouwkundige aanpassingen verricht moeten wor den om sommige kleuterscholen en lagere scholen in één complex te huis vesten. Zo zal De Nachtegaal rond 1 juli 1984 worden ondergebracht in de Prins Willem Alexanderschool. Het ge bouw van de kleuterschool De Nachte gaal krijgt een niet-onderwijsbestem- ming. De wethouder van onderwijs deelde in dit verband mee, dat alle schoolgebouwen die leegkomen auto matisch toevallen aan de gemeente. Ook de Groen van Prinstererschool zal vóór 1 augustus 1985 aangepast worden. Een nieuwe bestemming van t Vinkennest aan de Nieuwstraat is nog niet bekend. Op aandrang van de fractievoorzitter van „Progressief Soest" zal worden voorkomen, dat schoolgebouwen door leegstand wor den geruïneerd. Vreemdeling vraagt asiel Bij de politie meldde zich vorige week een 27-jarige inwoner van Sri Lanka, die zei in aanmerking te komen voor de status van vluchteling. Hij vroeg dan ook asiel. De aanvraag is in onderzoek genomen. Vernieling Een van de ruiten van de toegangsdeu ren van de Groen van Prinstererschool aan de Groen van Prinstererstraat is vorige week door onbekenden vernield. Bij de politie werd aangifte gedaan. Het College van Burgemeester en wet houders van Soest heeft de hoofdin genieur-directeur van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in de pro vincie Utrecht laten weten te kunnen instemmen met de plannen voor ver nieuwbouw, renovatie, groot onder houd en dergelijke van de Woningbouw vereniging Soest voor de komende ja ren. Zij verzoeken dan ook er zorg voor te dragen dat het rijk voor deze verbe teringen aan de woningen de benodig de financiële middelen in de jaren 1985 tot en met 1989 beschikbaar stelt. De plannen van de woningbouwver eniging Soest omvatten groot onder houd en renovatie aan de 96 portiek woningen op de Eng; betonreparatie; overig groot onderhoud en isolatie aan de 901 flatwoningen in de wijk Smits- veen; onderzoek naar vernieuwbouw, instandhouding of renovatie van de 240 flats op de Eng en groot onderhoud en renovatie aan 929 verspreid in de ge meente liggende woningen. Het plan voor de 96 portiekwoningen op de Eng wil de woningbouwvereni ging al eind 1984/begin 1985 in uitvoe ring nemen. Alcohol maakt brokken. Een 23-jarige automobilist uit Soester- berg reed zondagavond met zo'n grote snelheid over de Plesmanstraat dat hij in een bocht de macht over het stuur verloor en tegen een lichtmast botste. Zijn auto werd daarbij zwaar bescha digd. Bij onderzoek bleek de man te veel te hebben gedronken. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal en een rijverbod, al zat het er zeker niet in dat hij nog in zijn auto zou stappen. De po litie nam het kentekenbewijs namelijk in. De Soesterberger bleek ook een alarmpistool in de wagen te hebben, zonder de vereiste vergunning. Ook dat leverde hem een proces-verbaal op. BEL 16055 of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOEST Vandaag ligt er weer 'n spiksplinternieuwe op u te wachten. Haal hem! Al is 't alleen al voor die gezellige plaatjes van meer dan 100 koophuizen, die u mist in elke andere gids. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 w Amersfoort, 033-630506 Baam, 02154-22122 Hoevelaken. 034Q5-3finnd Alleen donderdag Alleen donderdag ARDENNER KILO, van 17.98 voorJmxt Alleen donderdag HOLLANDSE Alleen donderdag Ongeselecteerde Normaal 100 gram 1.39 Nu 150 gram 500 gram van 7.5Ö voor Heeft u wel eens van Herman gehoord? Tot voor kort wist ik niet beter dan dat het een gewone jongensnaam was, maar dat blijkt niet de gehele waar heid te zijn. Herman is een soort ket tingbriefkaart. Zonder de vervelende bijkomstigheden van een kettingbrief, maar wel lekker. Wie er nooit van ge hoord heeft begrijpt er nu waarschijn lijk helemaal niets meer van. Ik zal 't uitleggen. Om te beginnen krijg je Herman van een vriend of vriendin, met dien ver stande dat Herman op dat moment nog weinig van een taart weg heeft. Laten we zeggen dat Herman dan nog een ba by is, die zijn eigen opvoedkundige handleiding bij zich heeft in de vorm van een recept. 'Hallo, hier is Herman' zo begint het verhaal. Op de dag dat je Herman krijgt» moet je hem voeren met een kopje bloem, een kopje melk en een half kopje suiker. Opvoeden begint gewoon met aandacht en voedsel geven. Dus moetje Herman in een hoge, lichtafgedekte kom in de koelkast bewaren en elke dag roeren. Dan komt hij vanzelf omhoog. Tijdens de eerste vier dagen is deze liefdevolle aandacht voldoende om tot volle was dom te komen. Voer Herman op de vijf de dag met dezelfde ingrediënten als op de eerste dag en blijf roeren tot aan de tiende dag. Dit is de dag waarop er gebakken kan worden. Op de bakdag is Herman geslachtsrijp geworden. Neem dus nu een kopje Herman voor een vriend of vriendin en doe daar Her man's opvoedkundige handleiding of de tekst van deze cursief bij. Stort het restant van je eigen Herman in een grote kom en meng daar de volgende ingrediënten bij twee eieren, twee kopjes meel, een half kopje olie, een pakje bakpoeder, een halve theelepel kaneel, een kopje rozij nen en een kopje gehakte noten. Deze handel voorzichtig omroeren tot het goed vermengd is. Dit deeg doe je in een goed ingevette en bemeelde springvorm. Voordat je gaat bakken komt er bovenop een mengsel van: een half kopje gesmolten boter, een ei, een half kopje bruine suiker en een beetje kaneel. Als dat gebeurd is kan Herman zo'n drie kwartie of nog langer de oven in, die voor deze gelegenheid is opgestookt tot 180°C. Als nou iedereen zijn naam op de achterkant van het recept schijft, dan zou het wel eens een merk waardig effekt kunnen hebben. Iemand heeft ooit gezegd dat de 'vrien den van mijn vrienden ook mijn vrien den' zijn, maar ik waag dat te betwij felen. Voor die ene keer eet je toch wel mooi uit hetzelfde pannetje. Dronken automobilist neemt de benen Op de Bartolottilaan ontdekte de politie in het afgelopen weekeinde een auto, waarvan de bestuurder met zo grote snelheid vanaf de Birkstraat kwam aanrijden dat hij maar op een haar na een boom en een lichtmast miste. Toen hij ontdekte dat de politie de achter volging inzette zette hij de auto stil, opende het portier en ging er als een haas vandoor. Hij verdween in het duister. Zijn medepassagier zei des gevraagd de bestuurder in het geheel niet te kennen. Het kenteken stond op naam van een inwoner van Soest, die zich de volgende ochtend aan het bureau meldde. Daarbij liet hij weten dat hij teveel gedronken had en daarom de benen had genomen. De wagen werd overigens voor technisch onderzoek in beslag genomen. Man bekent diefstallen De politie heeft begin deze week een 26- jarige man uit Utrecht aangehouden als verdachte van de diefstal van een hoeveelheid benzine uit een auto in Soesterberg. Hij legde een bekentenis af en gaf bovendien toe in Soesterberg onlangs twee auto's te hebben openge broken, alsmede een auto die op het parkeerterrein van Zonnegloren stond. In die gevallen nam hij de autoradio en bezine weg. Daders inbraak Chemco aangehouden De Tilburgse politie heeft begin deze week twee inwoners van die stad aan gehouden op verdenking van een in braak, gepleegd bij de Chemco in Soestduinen, waar zij twee vaatjes met zilverslib wegnamen. De waarde daar- vn bedroeg enige duizenden guldens. Blijkbaar waren de heren van mening dat ze de verkeerde vaten hadden mee genomen, want later deden zij nog een poging tot inbraak in hetzelfde bedrijf. Fietscrossertje (8) gewond bij aanrijding Bij een aanrijding die zich vorige week voordeed op het Zeisterspoor in Soesterberg raakte een 8-jarig jongetje licht gewond, toen hij rijdend op zijn crossfiets werd geraakt door. de auto van een 64-jarige automobiliste uit Leusden. De jongen werd overge bracht naar de geneeskundige dienst van de Vliegbasis waar hij werd behan deld aan een wond aan zijn wenk brauw. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. JN Peters bv, voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1