'Vrouwen moeten extra waakzaam zijn in economische crisis' DeSoester Duinen Groen van Prinstererschool kreeg tóch een video MET HET OOG OP UW BRIL. G//GH Soest start actie voor vredesweek 6-13 mei vtd brilmode KETTING FORMULIEREN Wethouder Frans Kingma bij opening Vrouwendag: Soester ondernemers vullen bedrag aan: Frans Nijhuis bij 'Neon Te tra' Omsingeling basis Soesterberg Soester Richard van Asch nationaal kampioen Slagers - vakopleiding Werken met behoud Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Hazelnoot taart Schoemaker service Bestuurswisseling bij VVD Bijeenkomst Aglow Fellowship Jaarlijkse uitvoeringen 'Excelsior' van uitkering en beunhazerij fabrieken in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 WOENSDAG 14 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Foto: Goos van der Wilt Gezellig dansen, een gemoe delijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken, dat kan nu in Soest iedere zaterdag avond. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Inbraak Heuvelweg Een bewoonster van de Heuvelweg deed vorige week bij de politie aangifte van een inbraak. Daarbij hadden de daders twee dozen sigaren en een zeemlap weggenomen. Zij kwamen het huis binnen door het forceren van de achterdeur. Foto: Goos van der Wilt In Soest is de vredesbeweging deze week gestart met de eerste voorberei dingen van een groot aantal lokale acti viteiten in het kader van de landelijke actieweek (6-13 mei) tegen de plaat sing van kruisraketten in Nederland. De week zal worden afgesloten met een zogeheten vredesomsingeling van de vliegbasis Soesterberg op zaterdag 12 mei. Het IKV is van mening dat de komende acties goed moeten aansluiten bij de normen en waarden van de Nederland se bevolking. Alleen dan zijn we verze kerd van een zo'n breed mogelijk ver zet tegen de kruisraketten. Met te radi- kale acties vervreemden we ons van de mensen en staan we straks uitsluitend nog 'voor eigen parochie te preken.' Dat moet voorkomen worden, aldus het Vredesberaad. Het actieplan van de vredesbeweging voorziet in een vre desweek tussen 6 en 13 mei aan staande. In het actieplan staat onder meer te lezen: "Na twee massale lan delijke demonstraties van 1981 (400.000 mensen) en 1983 (550.000 mensen) en na al het plaatselijk werk dat de laatste jaren is verzet, zit de opvoering van de spanning in 1984 vooral in het plaatselijke karakter van vele acties. Door de veelheid van plaatselijke acti viteiten en de uiterst brede spreiding moet een zich verzettend land zicht baar worden. Om de verschillende maatschappelijke sectoren extra de mogelijkheid te geven zich vanuit de eigen achtergrond te presenteren, is voor een sectorgewijze opgezet geko zen, waarbij per dag een deel van de samenleving zichtbaar met het pro bleem van de kruisraketten bezig is." Adriaan Slooff. Ofschoon een flink aantal van de Soest er vrouwen die vorige week donder dag (8 maart) de Internationale Vrou wendag vierden er eigenlijk niets van moesten hebben dat deze eer niet aan een vrouw was toebedeeld, was het toch de onmiskenbaar mannelijke wet houder Frans Kingma die de happe ning opende. Lydia Meyer, die de vrouwen namens de EVA (Emancipatorische Vrouwen- Aktiviteiten) verwelkomde, wees er in een niet helemaal overtuigende ver klaring op dat Kingma dan toch maar de man was die de verantwoordelijk heid droeg voor de toekenning van de subsidie, waarmee de vrouwendag in Soest gerealiseerd kon worden. "We hebben altijd veel kritiek op de ge meente, maar het is toch zo dat die ons met de subsidie in staat stelt deze dag te organiseren. Bovendien is het een aardige gelegenheid eens kennis met Frans Kingma te maken", aldus Lydia Meijer. Ongeveer zestig vrouwen bevolkten donderdagmorgen de Artishock socië teit. De kinderen konden intussen ge nieten van een serie tekenfilms, ter wijl de volwassenen een voorstelling te zien kregen van het poppentheater Wellus/Nietus, met het stuk "Arthur en Clementine". Voor het zover was sprak Frans King ma een openingswoord. Ook hij ging in op het feit dat een man deze functie moest vervullen: "Misschien is de emanicaptie nog niet ver genoeg, of misschien juist al zover voortgeschre den dat het er niet meer toedoet Hij wees vervolgens op het thema van de dag: de economische zelfstandig heid van de vrouw, met name in crisis tijd. "Economische bloei en crisis wis selen elkaar af in een voortdurende golfbeweging, zoals een kalme zee wordt afgewisseld door een storm. Op het ogenblik is de realiteit voor ieder zichtbaar dat we in een dal zitten. Maar hoe diep dat dal zal zijn, daar hebben we zelf invloed op. Kingma wees erop dat de economische crisis geen natuurverschijnsel is waarbij mensen moeten afwachten hoe het zich herstelt. "Laat het niet over je komen, maar probeer actief te zijn, om te voorkomen dat we in een afgrijse lijk diep dal terecht komen en erin slagen er langzaam weer uit te klaute ren", hield hij zijn toehoorsters voor. De wethouder ging in op de politieke en maatschappelijke veranderingen die sedert de jaren zestig tot stand wa ren gebracht, onder invloed van groe pen als de studentenbeweging, Man- Vrouw-Maatschappij en 'Dolle Mina'. "Die veranderingen hebben grote in vloed gehad op de positie van de vrouw en hebben geleid tot een groeiend zelf bewustzijn bij vrouwen." Wel onder scheidde hij een voorhoedegroep en een vrij grote groep van ..volgsters", maar ook een nog altijd zeer grote groep vrouwen die er "nog geen kaas van gegeten hebben""Die zien eman cipatie als iets vijandigs, en dat is jammer." Kingma spoorde de vrouwen aan ex tra waakzaam te zijn in een tijd waarin de economische situatie merkbaar on gunstig is. "Voor vrouwen ziet het er in het algemeen slecht uit, terwijl ze net begonnen te vinden dat ze ook buiten de deur betaald werk konden verrichten. De discussie over het kostwinnerschap komt onder de druk daarvan weer te rug, net nu we de discussie daarover achter de rug dachten te hebben. Hij riep de vrouwen op zich te verzet ten tegen de heilloze discussie over de kwestie van de tweeverdieners: "Het doet er niet toe wie of wat je bent, het gaat om de mogelijkheid zinvol werk te verrichten." De nieuwere technologie, met name de automatisering, vormt een extra hob bel voor vrouwen om aan het arbeids proces deel te nemen, aldus Kingma. "Het is belangrijk dat vrouwen worden gestimuleerd ook op dit terrein aan het werk te gaan, al zijn ze daarop in het algemeen nog nauwelijks thuis. Het moet niet vanzelfsprekend zijn dat de programmeur een man is, en de pons typiste een vrouw. In economisch opzicht is de. 25?urige_. werkweek een prima oplossing, aldus de wethouder. Alléén waarschuwde hij ervoor dat de soclaalcultu^ele ontwik keling daarmee wel eens niet parallel zou kunnen blijken te lopen. Verder Wethouder Frans Kingma aan het woord tijdens de opening van de Vrou wendag 1984 in Artishock. wees hij erop dat tegenwoordig veel vrouwen wel een baan buitenshuis mo gen hebben, mits zij ervoor zorgen dat "het huishouden" daarvan geen last ondervindt. Hij pleitte in dat opzicht voor een mentaliteitsverandering. "Laat je niet in de maling nemen, an ders zit je straks met dezelfde ver antwoordelijkheden als vandaag", hield hij zijn gehoor voor. Hij riep de vrouwen op hun mannen en de mannen onder hun kinderen voor wat dat be treft 'onder vuur te nemen' Buitenlandse vrouwen Tenslotte vestigde Kingma de aan dacht op de positie van de buitenland se vrouwen. "Er is in Soest een grote groep die van de crisis nog niets merkt. Zij gaan onbekommerd naar de winter sport. Maar aan de andere kant is er een steeds grotere groep die zich van alles moet ontzeggen. Daaronder nemen de Turkse en Marokkaanse vrouwen wel de moeilijkste positie in. Zij zijn nóg slechter opgeleid, de werkloosheid on der hen is twee a drie maal zo hoog, zij hebben nog veel minder kansen. Het is, goed dat we ons dat vandaag realiseren, en er morgen wat aan gaan doen." De wethouder besloot met de wens dat de vrouwendag volgend jaar werkelijk door een vrouw zal worden geopend. De 22-jarige Richard van Asch uit Soest, in het dagelijks leven werkzaam in de Slagerij van Asch (inderdaad, van zijn vader) aan de Van Weedestraat, is vorige week Nationaal Kampioen geworden van de slagersvakopleiding in Nederland. Vorig jaar deed Richard al examen aan de vakschool in Utrecht (één van de 15 cursusplaatsen die ons land telten omdat hij als beste eindigde verdiende hij daarmee de zilveren speld. Vorige week kwamen alle zilveren speld-winnaars van de ver schillende vakscholen tegen elkaar uit in een nationale competitie. Daar bij moesten de deelnemers hun vaardigheid tonen op uiteenlopende ge bieden als uitbenen, afvliezen, spek garneren en schotels opmaken. Ook daaruit kwam Richard als beste naar voren. Hij won daarmee een fraaie zilveren beker met inscriptie. Een en ander houdt tevens in dat Richard gaat deelnemen aan het Europese kampioenschap, dat op 1 en 2 juni in Zwitserland wordt ge houden. Overigens heeft hij de vakopleiding nog niet helemaal voltooid. Eén dag per week volgt Richard de cursus aan de Utrechtse slagersvakschool, waar in de komende twee jaar nog de worstmakerij en tenslotte het ondernemersdiploma op het programma staan. Op dinsdag 20 maart a.s. organiseert aquariumvereniging Neon Tetra een gezellige en leerzame propaganda- en kennismakingsavond in 'De Rank' in Soest. Spreker van die avond zal zijn de heer Frans Nijhuis uit Balkbrug (Dr.). Mensen die al langer aquariaan zijn zullen deze naam beslist kennen, an deren moeten eens de moeite ne men om naar deze man te komen luisteren. Als weinig anderen weet hij de liefde die hij voor de natuur heeft echt over te brengen op zijn publiek. Dat hij dat in sappig Utechts doet met af en toe een stevige grap ertussen door maakt de avond nog aantrekke lijker. Al met al een avond die geen enkele na tuurliefhebber, of ze nou aquariaan zijn of niet, mag missen. Daarom is de ze avond voor iedereen toegankelijk en is de toegang gratis. Wij beginnen om 20.00 uur, de zaal is open om 19.45 uur. Graag tot ziens in de 'Rank. VAN WEEDESTRAAT 76 Antieke toeter gestolen tijdens carnaval Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van een antieke koperen toeter, ter waarde van ca. 1000 gulden. Het instru ment werd weggenomen uit de Carna valstent aan de Industrieweg. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 A s. vrijdag en zaterdag- van 9.50 voor 8.25 Schoemaker repareert als enige in eigen technische dienst alle Schoonmaken van videokoppen altijd gratis! videorecorders televisies en geluidsapparatuur Dat is voor u sneller, goedkoper veel minder kans op schade door opsturen naar Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticièn/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874 werd aan de Groen van Prins tererschool, gelegen aan de straat met dezelfde naam, een onderwijsproject gehouden over het thema "Markt." Vorige week vond daarvan de afslui ting plaats, waarbij zowel de kinderen van kleuter- en lagere school als de ouders waren betrokken. Die afsluiting werd op feestelijke wijze gestalte gegeven door het organiseren van een markt op school, 's Middags konden de kinderen, voorzien van een in het algemeen bescheiden budget van Kampeerauto gestolen Een inwoner van Zeist deed in het afge lopen weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van zijn kampeerauto, merk Mercedes, met het kenteken 37- 05-GB. Het voertuig stond geparkeerd aan de Willem Stuutlaan in Soester berg. De schade bedraagt ca. 5000 gul den. Rob van der Gaast is de nieuwe kandi daat-voorzitter van de VVD-afdeling Soest/Soesterberg, nu de huidige voor zitter, H. J. Tieland, "om redenen van belangrijke persoonlijke aard" heeft moeten besluiten zijn bestuurslidmaat schap neer te leggen. Van der Gaast heeft zich bereid verklaard de kandida tuur te aanvaarden. De bestuursverkiezing wordt gehouden tijdens de voorjaarsledenvergadering van de WD, op dinsdag 27 maart a.s. in kantine "De Oude Stal" van het Ca ravanpark 'Kings Home', Birkstraat 136. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Evenals de heer Tieland reglementair aftredend, maar wel herkiesbaar, zijn penningmeeste F. B. H. Janse en be stuurslid J. P. Spijk. Op het programma van de ledenverga dering staan verder nog punten als ver slagen uit Staten- en Raadsfractie en een bespreking van de actualiteiten door een vertegenwoordiging van het College van Burgemeester en Wethou ders. Het eerste deel van de bijeen komst draagt een besloten karakter. Aglow is een nieuwe interkerkelijke vrouwenorganisatie vanuit de charis matische beweging. De afdeling het Gooi organiseert een ochtendbijeen komst met Woord, zang, lofprijzing en aanbidding op 22 maart, waar Eli- sabeth Alves, een bekend internatio naal spreekster van Aglow U.S.A., zal spreken. De bijeenkomst vindt plaats in Hotel Hof van Holland, Kerkbrink 1-7. Hilversum, van 9.30 tot 11.45 uur. Tussen 9.00 en 9.30 uur wordt er koffie geserveerd. Oppas aanwezig. Inlichtingen: Ina Brusse, tel. 02154- 15066 en Ineke Ros, tel. 02154-17180. De Baarnse Mondharmonika Vereni ging 'Excelsior" treedt op de zater dagen 24 en 31 maart a.s. weer voor het voetlicht met haar jaarlijkse uit voeringen. Beide avonden worden ge houden in de zaal van restaurant "Astoria", Oranjestraat te Baarn en beginnen om 20.00 uur. Aan de uitvoeringen wordt medewer king verleend door het jeugd- en se niorenorkest o.l.v. S. van Zijst. Het "Excelsior Kwartet" (muziek en zang) en het "Tet Sextet" met de een akter "Narcose voor de loodgieter". De avonden worden besloten met dan sen, waarbij de muziek wordt verzorgd door "The Pleasants". Kaarten a 5,- zijn te bestellen bij N. K. Jansen, Balistraat 21 (tel. 14865) en bij C. Over goor, Marisstraat 40 (tel 14561). dubbeltjes en kwartjes, hun inkopen doen: speelgoed vooral, maar óók boe ken en andqre zaken die binnen hun eigen belangstellingssfeer liggen. 's Avonds volgde voor de ouders even eens een markt, waarvoor een groot deel van de school was ingericht. De opkomst van de ouders was geweldig, aldus schoolhoofd M. van Buiten, die overigens onderstreept dat het project op zichzelf vooral van onderwijskun dig belang is en dat de gezelligheid die V.l.n.r., de, Mgzen Van Buiten, Van den Broek en Frank. met de feestelijke afsluiting gepaard ging in feite op de tweede plaats kwam. Toch was een en ander niet zonder be lang, zeker niet voor de school. De op brengst van de markt - met allerlei at tracties zoals een rad van avontuur, een "restaurant", etc. - zou namelijk worden gebruikt voor de aanschaf van een video-recorder voor gebruik op school. Kinderen en ouders van de Groen van Prinstererschool zorgden er gezamen lijk voor dat er een bedrag van netto ongeveer 1200 gulden op tafel kwam. Dat was uiteraard een fraai bedrag, vooral als men rekent dat het veelal met dubbeltjes, kwartjes en guldens bij elkaar was gebracht, maar toch niet voldoende om tot de aanschaf van de video-recorder over te gaan. Voor twee bekende Soester onderne mers, zelf vader van leerlingen van de Groen van Prinstererschool, was dat aanleiding om de koppen bij elkaar te steken. De heren Kees Frank, van het gelijknamige aannemersbedrijf aan de Koninginnelaan, en Dirk v.d. Broek, van het eveneens zo geheten stucadoorsbe- drijf aan de Van Straelenlaan, besloten spontaan het ontbrekende bedrag aan te vullen. Door deze mededeling werd het schoolteam uiteraard blij verrast. De video-recorder zou dus alsnog een plaatsje in de school kunnen krijgen. Maandagmiddag j.1. kreeg het Markt- project op die manier alsnog zijn extra feestelijke "staartje." De heren Fran en V.d. Broek kwamen het apparaat persoonlijk overhandigen aan de heer Van Buiten, die het uiteraard met woorden van erkentelijkheid in ontvangst nam. De Groen van Prins tererschool heeft dus toch een video-re corder. Werken met behoud van uitkering en beunhazerij zijn onderwerpen die aan de orde komen op de jaarvergadering van het NCOV-gewest Utrecht op 19 maart a.s. in motel Maarsbergen. Aan vang: 20.00 uur. Als sprekers over deze voor ondernemers actuele en belangrijke onderwerpen zullen optredende heer M. A. A. Scha kel, burgemeester te Lopik, de heer T. van de Bunt, directeur GAB te Amers foort en NCOV-voorzitter S. Veninga. Na afloop van de inleidingen is er ruime gelegenheid tot discussie over deze onderwerpen, die het belang én de verantwoordelijkheid van iedere ondernemer in het midden- en kleinbe drijf raken. Nadere inlichtingen: A. van den Heu vel, tel.03438-15288.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3