<w> de borg 'Hollandse appelweek' bij Van Hasselaar as COJB t Zwaantje Uw ogen zijn belangrijk 259° Bijzondere tuinen in Nederland Eet-wijzer Afslankmiddelen (1) Vrijwilligers Vakature Bank Vitamines op het menu? Afscheidingen III '^OESt' Nieuwe clubs in buurthuis 'Het Kruispunt' Grote Appelwedstrijd met gezonde prijzen ÏPP£LWEM HET WITTE HUIS TU IN-ADVIESCENTRUM fvaardêriwogt voor doe-het-zelvers WOENSDAG 14 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 L door Arie Wandelaar Beste Soes te na ren, Arie is even een weekje weg. In onze volgende krant kunt n z'n wekelijkse bijdrage weer aantreffen. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mi's gaan Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Voor iedere tuinbezitter heeft de eigen tuin iets bijzonders, maar de lezing die a.s. dinsdagavond om 20.00 uur in het Medisch Centrum begint heeft als onderwerp de unieke tuinen, die Neder land op dit moment nog rijk is: tuinen bij grote buitenplaatsen, boerderij-tui nen, achttiende- en negentiende eeuwse tuinen, die dankzij vakman schap en een liefdevolle verzorging hun karakter in de loop der jaren heb ben mogen behouden. De lezing zal worden gegeven door de tuinarchitect en auteur Arend Jan van der Horst. Het is zijn bedoeling u deze avond door middel van voorbeelden ideeën te laten opdoen die u in uw eigen tuin zult kunnen verwerken. De heer van der Horst zal met behulp van dia's van o.a. historische tuinen en tuinontwer pen met de daarbij behorende beplan tingsplannen duidelijk maken dat oude stijlen en motieven zelfs in onze moder ne tuinen héél goed kunnen worden toe gepast. Wat dacht u van het aanleggen van een door buxushaagjes omgeven kruiden- tuintje of het inrichten van de border volgens traditioneel "recept'! Mis schien vindt u het leuk uw tuin met een bijzonder sortiment, zoals bijvoorbeeld in een boerderij-tuin te vinden is, aan te planten. Het zal deze avond niet blijven bij be spreken van grote tuinen met een bij zondere geschiedenis; onze huidige, verstedelijkte omgeving stelt andere eisen aan beplanting en toepassing van materialen dan een riante tuin rondom een vila. Naast de historische tuinen zal de heer van der Horst laten zien hoe in een donkere stadstuin een klein paradijsje kan ontstaan, hoe de tuin bij een kan toor functioneel en bijna onderhouds vrij kan zijn, hoe een tuin bij een grachtenhuis eruit kan zien enz. Wil men een bestaande tuin met behulp van andere planten, heesters en bomen veranderen dan komt vaak het pro bleem van aanpassing van het nieuwe materiaal op het oude om de hoek kij ken: een hoge boom, die niet gekapt mag worden, bomen bij de buren, die zonlicht wegnemen, een terras ver groten of verkleinen etc. Ook deze problematiek zal ruime aandacht krij gen. Het verschijnen van een fraai boek met de titel: "Tuinen in Nederland," uitge geven door de Nederlandse Tuinen- stichting, was één van de aanleidingen voor Groei Bloei deze avond te orga niseren. Sinds kort is op dit boek, eveneens van de Nederlandse Tuinen- stichting, een vervolg verschenen: "Stadstuinen in Nederland." De onder werpen, die dinsdagavond besproken worden zijn in deze uitgaven terug te vinden. De heer van der Horst was lange tijd werkzaam als tuinarchitect op het bu reau van Mien Ruys. Momenteel heeft hij een eigen studio in Amsterdam. Datum van de lezing: dinsdag 20 maart a.s., aanvangstijd 20.00 uur in het Me disch Centrum aan de Nieuweweg (hoek Smitsweg). De toegang is voor leden van Groei Bloei gratis; voor niet-leden bedragen de toegangskosten 3,-. Ladder gestolen Van een van de bouwprojecten in Over- hees n werd in het weekeinde een drie delige glazenwassersladder gestolen. Een inwoner van Maarssen deed aangifte bij de politie. De waarde van de ladder is ca. 1100 gulden. voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist Met de zomer in het vooruitzicht, is de lijn weer een voortdurende bron van bezorgdheid voor velen. Over onze kilo's maken we ons niet alleen zelf heel dik, de drogist leeft met ons mee. In het voorjaar van 1983 werden ruim tweemaal zoveel slankmakers verkocht als in het jaar ervoor. In de piaanden mei en juni vorig jaar ging er voor 6 miljoen gulden handel over de toonbank. De drogist maakt zich op om deze naderende zomer weer flink aan de slag te gaan en de lijnproblemen om te zetten in winst. Dit artikel zal een aantal mensen be kend voorkomen. Het is nl. gepubli ceerd in de Consumentengids van maart dit jaar. Voor degenen die geen abonnement op dit blad hebben, toch de inhoud van dit belangrijke artikel. In Nederland mogen alleen slankma kers aan de man/vrouw worden ge bracht die geen bedreiging vormen voor de gezondheid. Een bedreiging voor de portemonnee vormen ze echter allemaal. Wie gezond is, zich matigt aan tafel, de tussendoortjes en alcohol laat staan, zal niet-gauw dik worden. Een uitgebalanceerd voedingspatroon is verder ook dé manier om slank te blijven. Van pillen, poeders of drankjes kan hoogstens een tijdelijk effekt ver wacht worden. Over de verschillende soorten wordt in dit artikel iets verteld. Ook volgen er tips om goedkoper te lij nen. Eiwitten De maaltijdvervangers zijn doorgaans eiwitrijke of zemelrijke middelen. Ons lichaam bestaat voor circa 15% uit ei wit. Continu worden lichaamscellen af gebroken. Om die te vervangen is in het dagelijks voedsel een hoeveelheid eiwit nodig, temeer omdat het lichaam er maar weinig van in voorraad houdt. Normaal krijgen we voldoende eiwit naar binnen via het voedsel. Het zit bv. in vlees, eieren, vis, melkprodukten, granen en peulvruchten. De fabrikan ten van sommige afslankmiddelen gaan ervan uit dat het hongergevoel weggaat door het eten van eiwit. De meeste eiwitmaaltijden voor de lijn bestaan uit zakjes melkpoeder of een melkachtige drank. De magere smaak wordt dikwijls verbloemd door een vruchtenaroma toe te voegen. Ook zien we veel eiwitpillen bij de drogisten in de schappen liggen. Zij werken net als de eiwitmaaltijden, alleen is de hoe veelheid eiwit geringer. De tabletten moeten meestal voor de gewone maal tijd worden ingenomen. Door de hap ei wit zou de honger afnemen. De eiwitten worden doorgaans uit de melk gehaald. Het is veel voordeliger om ze daarin te laten zitten. Een liter halfvolle melk, waarin 35 gram eiwit zit, kost ongeveer een gulden terwijl voor een blikje Equiline, waar evenveel eiwit in zit 6,60 betaald moet worden. De toege voegde vitamines en mineralen worden zo wel erg kostbaar. Los van de vraag of eiwit het hongergevoel ver jaagt, willen we de lijners wijzen op kwark, magere vis en mager vlees. Dat zijn eiwitrijke gerechten die nau welijks aanzetten. In combinatie met fruit en groenten vormen deze voe dingsmiddelen een eiwitrijk maal, waar een forse hoeveelheid vitamines en mineralen in zit. Diverse slank maaltijden bestaan uit bijna alleen maar eiwitten. Maar naast die eiwitten heeft het lichaam koolhydraten en vet nodig. Daaruit wordt energie geput. Komen er geen vetten of koolhydraten met het voedsel naar binnen, dan zal het lichaam de eigen vetreserves aan spreken. Dat is natuurlijk ook de be doeling van deze slankmaaltijden, het verbruiken van de vetreserves in hoog tempo kan echter gezondheidsproble men oproepen. Zemelen Naast eiwitten worden zemelen vaak gebruikt als basis voor de "slankmaal tijd". Zemelen en andere onverteer bare voedingsvezels (in ruime mate aanwezig in granen, fruit en groenten) vormen een goede maagvulling die niet aanzet. Daarbij bevorderen ze een goede stoelgang, omdat ze vocht bin den. Aan een dieet dat voornamelijk uit zemelen bestaat, kleeft gevaar: met het vocht verdwijnen namelijk ook mi neralen uit het lichaam. Wie zijn menu uitsluitend tot zemelen beperkt, moet daar rekening mee houden. "Crunch en Slim" heeft zich een respektabele plaats op deze slankmarkt verworven met maaltijdkoekjes. Ze bestaan voor namelijk uit vezelrijk graan, gekombi- neerd met rozijnen en noten. Een dagje twee broodmaaltijden vervangen door deze koekjes kost u 5,-. Er zijn vol doende manieren om een vezelrijk dieet te volgen zonder uw portemonnee zo aan te spreken. Bijvoorbeeld door de volkoren levensmiddelen te kiezen en niet te bezuinigen op groenten en fruit. Of u nu koekjes van Crunch en Slim eet of een gewone volkorenboterham met tevredenheid, let er altijd op dat u niet te lang eenzijdig eet. Het lichaam wordt minder "geplunderd" door van alles wat minder te eten dan door een eenzijdig dieet. De rest van dit artikel volgt over veertien dagen. Vragen kunt u richten aan de Soester Courant onder vermelding van 'Eet- wijzer. In de week van 19 maart gaan er een aantal nieuwe clubs van start en op en kele bestaande groepen is er nog plaats. Maandag 19 maart van 4 uur tot half 6 start de eerste les van een 10 weken du rende kookcursus voor heginners. Deze hele cursus kost 5,- en jongens en meisjes van 8 t./m. 12 jaar kunnen zich hiervoor opgeven. De houtclub voor kinderen van 7 t./m. 12 jaar is gratis en is elke dinsdagmid dag van 4 uur tot half 6. Er komt na tuurlijk veel zagen, timmeren en ver ven aan te pas en wat je gemaakt hebt mag je meenemen naar huis. De woensdagmiddag-instuif is voor ie dereen van 4 t./m. 12 jaar en men doet elke week wat anders b.v. knutselen, toneel, enz. Woensdag 21 maart is er een leuke film en in de pauze limonade. De toegang voor deze middag is 1,- per kind van 2 uur tot 4 uur) Iedere donderdagmiddag is er een doe- middag voor alle kinderen van de la gere schoolleeftijd. Deze middagen zijn gratis en duren van 4 uur tot half 6. Donderdag 22 maart worden er wand kleden gemaakt met textielverf. Op vrijdagmiddag is er club voor alle kinderen van 7 t./m. 12 jaar. Ze doen dan allerlei leuke dingen zoals knut selen, toneelspelen en spel. Vrijdag 23 maart emailleren. Toegang gratis. Op vrijdagochtend is er naailes voor dames. Hier zijn nog enkele plaatsen vrij. De kosten zijn 2,50 per ochtend. Op maandagavond van half 7 tot 8 uur is er een breiclubje voor meisjes vanaf 8 jaar. Hier kunnen nog een paar meis jes bij. Toegang gratis. Wilt u nog meer informatie over een van de clubs, of wilt u zich opgeven voor een van de clubs dan kan dat 's middags vanaf half 2 telefonisch via nr. 21987 of bij de leiding van buurthuis het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, Soest. Zuinig zijn met uw ogen betekent ook: ze regelmatig laten controleren. Bij de oogarts, of bij ons. Want uw ogen zijn belangrijk genoeg om ze goed in de gaten te houden. Op naar uw vakman-opticien De deskundige vertrouwensman die tijd voor uw ogen neemt. J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-17120 Melkgeld gestolen Een bewoner van de Van Lijndenlaan in Soestduinen meldde de politie vorige week dat onbekenden een bedrag van 20 gulden hadden weggenomen uit het boekje voor de melkboer, dat in een flesserek bij de voordeur klaarlag. De eigenaar besloot geen aangifte van diefstal te doen. Ruiten vernield van kerkgebouw Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde vier ruiten vernield van het kerkgebouw Rehoboth van de Gerefor meerde Gemeente aan de Dalweg. De schade wordt geschat op ca. 500 gul den. BOWLINGCENTRUM DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? (voor Soest e.o.) jty 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon tjr Kinderpartijtjes met speciale verrassing (minimaal 12 personen) >,Cr Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155-22188 Foto: Goos van der Wilt In het kader van de "Hollandse Appel- week", waarbij de consumenten ken nis kunnen maken met een aantal nieu we of recent op de markt verschenen appelsoorten, organiseert de bekende Soester aardappelen-, groente en fruit handel J. van Dasselaar aan de Van Weedestraat 74, deze week een attrac tieve wedstrijd, waarbij de klanten een aantal zeer gezonde en aantrekkelijke prijzen kunnen winnen. De wedstrijd duurt tot en met aanstaande zaterdag. Daarbij gaat het om antwoorden op twee vragen, die de deelnemers op een formuliertje moeten invullen. In de eerste plaats wordt gevraagd welke appelsoorten zich bevinden in de grote glazen kom, die in de fraaie opgemaak te etalage en in de winkel staat op gesteld. In de tweede plaats moet het gezamenlijke gewicht van de appels in de kom worden geraden. In de wedstrijd spelen diverse appel soorten een rol, zoals de Golden Deli- cious, de Rode Goudreinette, de Lom- bart's Calville, de Cox's o.P., de Lax- ton's Superb en andere rassen. Vooral de vier nieuwste soorten worden in de belangstelling van het publiek aan bevolen: de Elstar. de Karmijn, de Jonagold en de Gloster. Van deze vier appelrassen mag het publiek deze week gratis proeven! Voor de winnaars heeft de firma Van Dasselaar een vorstelijk prijzenpakket samengesteld: Eerste prijs: fruitschaal ter waarde van 50 gulden Tweede prijs: fruitschaal ter waarde van 35 gulden; Twee derde prijzen: fruitschalen ter waarde van 25 gulden. Verder zijn er ook nog een tiental zakken fruit beschikbaar voor andere deelnemers, en een aantal leuke troost prijzen. Voor liefhebbers van de Hollandse ap pel is een bezoekje aan de winkel van Van Dasselaar dezer dagen dan ook zeker het aanbevelen waard. Rijverbod Op de Molenstraat hield de politie in het afgelopen weekeinde een automobi list uit Soest aan, die opviel door zijn rijgedrag. De eerste blaastest viel in zijn nadeel uit, de tweede echter niet. Niettemin kreeg hij van de politie een rijverbod opgelegd. Jas gestolen tijdens carnaval Een inwoonster van Soest deelde de politie vorige week mee dat haar jas gestolen was tijdens een bezoek aan de Carnavalstent aan de Industrieweg. Het kledingstuk had een waarde van ca. 100 gulden. Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl Wie vrijwilligerswerk wil doen, hoeft zich niet ongerust te maken over zijn of haar uitkering. Alle vakatures in het bestand van de V.V.B. zijn goedge keurd door de toetsingskommissie. In die kommissie zitten mensen van het gewestelijk arbeidsbureau Amers foort, de gemeentelijke sociale dienst Soest, de vakbonden en de V.V.B. Bo vendien kunnen alle uitkeringsgenie- ters ook nog eens een aanvraagformu lier van ons mee krijgen, dat ze dienen in te leveren bij hun uitkeringsinstan- Die instantie en de V.V.B. stellen, ge heel conform de toetsingskommissie, de volgende eisen - het vrijwilligerswerk moet normaal niet door betaalde krachten gedaan worden - voor het werk moet geen loonkosten subsidie te krijgen zijn - de organisatie mag niet gericht zijn op winst (dus geen bedrijf); - er moet kontrole mogelijk zijn. Voor meer informatie kunt u bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest altijd terecht (behalve op woensdag) van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Het adres is: Steenhoff- straat46, tel. 12630. Vakatures Een bekende - en gezellige-sportver- eniging in Soesterberg vraagt naar kandidaatbestuursleden voor sport vereniging. Is dat was voor een paar familieleden, bijvoorbeeld wiens kind lid is van deze sportvereniging? Zangvereniging, eveneens in Soester berg, vraagt een aantal vrijwilligers/- sters voor het ophalen van donateurs- gelden; gereedmaken ruimte voor op treden; ledenwerving; verspreiden van informatiekoorkleding maken; etc. Vrouwenadvieskommissie, ook in Soesterberg, vraagt één vrijwilligster voor het begeleiden van bouwteams binnen een vrijwilligerswerkgroep. De vrijwilligster moet zelf in een woning wetwoning wonen en geïnteresseerd zijn in volkshuisvesting. Veilig Verkeer Nederland in Soester berg vraagt naar een aantal vrijwil- ligers/sters voor bestuursfunktie en voor diverse aktiviteiten. Bijlage in ons bestand. Een bekende muziekvereniging in Soest vraagt een vrijwilliger/sters vanaf 25 jaar voor barbeheer en een vrijwilligster/ger voor public rela tions, vanaf 30 jaar. Schappelijke tij den. Wie? Meer vakatures Soest en omgeving in ons bestand. De vitaminepillen in het medicijn kastje zijn misschien goed tegen een griepje, maar het zijn niet noodzake lijkerwijze medicijnen. Volgens het Europees Hof van Justitie kunnen vitamines ook als voedingsmiddelen beschouwd worden. Het Hof deed uit spraak in het geval van een Neder landse zakenman tegen wie in Neder land een aanklacht was ingediend we gens het bezit en verhandelen van grote hoeveelheden geconcentreerde vitamines in de vorm van tabletten, pillen en capsules. In Nederland moet elke medisch pro- dukt in farmaceutische vorm verplicht worden ingeschreven alvorens de auto riteiten toestemming kunnen verlenen voor het in de handel brengen van het desbetreffende produkt. De verdediging voerde echter aan dat vitamines gewoon tot voedingsmid delen gerekend moeten worden en dat noch de Nederlandse wet noch de EG-wetgeving de handel in vitamines beperkingen op mag leggen. Het Hof besloot dat een definitie van een vitaminepreparaat afhangt van de sterkte en geconcentreerdheid. Voor elk vitaminepreparaat dient apart te worden vastgesteld of het nu wel of niet om een medicijn gaat. KNIPTIP -3S Een filmzon... de ideale lichtbron voor wie binnenshuis wil filmen. Ajje noar de sport in Beukedaal wil goan kieke, daan mojje op de vloer goan zit te. En daa's noeng aal un joar zo. Met de supporters vege ze de vloer an, zaa'k moar zeige. 't Liekt wel un straaf moatregel Doar mojje toch veur op Soest weze, jonges! Doar hebbe ze un praachtige sporthaal, woar ik weet niet hoeveul mingse komme oefene en daat mojje vaan de grongd aaf bekieke. Veur 34 duzend guldes kaajje voorte- mee twee joare zitte en veur 127 duzend waat laanger. Daat vin'k op un end toch haarstikke goejekoop! in Sche- veninge of Breda zitter un soort sup porters veul laanger veur zo'n griep- stuver, moar die motte wel zelluf aaf en toe meej sporte, aangders worde ze stief vaan 't zitte. Ajje vaan de grongd aaf noar haangdbaal mot kieke, daan zaal daat wel baar laastig goan. Met voetbaai is 't iets maakkelukker, denk'. Twee roadsleje wille wel nieuwe baan ke anschaaffe, as t'r meer bezunigd wordt, zeeje ze. Daa's daan zeker un soort rekene daa'k op school niet eleerd het. Of ut mos weze daa'k niet goed noar de meester het eluusterd, toeng die ut uutlee. Twee jonge ongdernemers op Soest vroage an de burgers om eejn guide de maan te laappe om un anvaangskaap- pitoaltje te kriege, waarmee ze un autohaangdeltje wille opstaarte. Zo sting ut in de kraangt. Kiek, daat vin ik nog us un poar haandige knoape. Daat ben de echte haangdelslu in de dop. D'r woare verdeed aal Soesders die zich zo sportief veulde, daazze aal doaluk de knip opetrokke. Daa's veur ming de woare tiemgeest, broave, maanne Ajje noeng us un joar laang vaan aalle bezoekers vaan Beukendaal un gulde vroagt, daan kaajje met goed soame- spel zo aal un vraacht plaanke loate komme. Loat de aaspiraante aalle - moal un kwaarretje dokke, daan krieje maakkeluk zaat un paak spiekers bie mekoar! Moar 't mot vaan eiges wel un oardig- heidje blieve, vin ik. As iedere Soesder an Hannes v.d. Neng eejn gulde stuurt, daan schie ik doaluk uut mettut Ge hannes schrieve. Ajje me zaat ben, daan hejje ut dus zelluf in de haangd. Ut hoef niet doaluk volgende week, be- kiek u moar us vaan de grongd aaf. Met soamewaarking stoa je staark. "Houw Soest praachtig, doe dat eejn- draachtig", zeige ze op Soest-Zuud. Daat ben daan de supporters van de zuudpoolwinkels, moar die ben niet aargus veur, neej, die ben d'r teuge. Juustum, zo zit dat. Ik hettut aal un poar kere ezeid: noeng hewwe us un plaan daat deurgoat, leg daan niet weer te emmere om ut op te houwe. Of de supporters hiero veur of teuge ben- ne moakt niks uut, waant: De busse rieje aal op de veroverde gebiede en de schaaftkeet stoat t'r aal. Ajje *t ming vroagt, daan mok zegge, daa'k benieuwd ben wie of de wed- stried zaal winne, moar ik doch toch niet daat Soesder supporters busse en spoorwoages zou we aafbreke. HANNES VAN DE NENG. Dronken achter het stuur Een 39-jarige automobilist uit Amers foort werd vorige week door de politie aangehouden toen hij over de Vrede hofstraat reed. Zijn rijgedrag had de aandacht getrokken. De man gaf toe ettelijke pilsjes te hebben gedronken, zoals ook af te leiden was uit de blaas test die hij aflegde. Hij weigerde echter de bloedproef te ondergaan. Een en ander leverde hem uiteraard een proces-verbaal op. EffDÜVy Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T eleff onbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Na de afscheidingen van levend materiaal van twee weken geleden en de steen- en houtmaterialen van vorige week, kunnen we deze week wat verder door gaan op de houtmaterialen, aangezien hier oneindig veel mogelijkheden en variaties in zijn. Vorige week zijn onder andere de schermen bespro ken, de kant-en-klare schuttlngdelen. Hierin zijn zeer veel soorten en maten, in nogal uiteenlopende prij zen. Het voordeel van deze geprefabriceerde schut tingen is, dat ze uit geïmpregneerd hout bestaan, zodat ze onderhoudsvrij zijnbovendien zijn ze vrij gemakkelijk te plaatsen. Voor de schermen als afscheiding geldt, dat ze langer meegaan, wanneer ze met de onderkant enkele centimeters van de grond geplaatst worden. Het vocht uit de grond kan dan niet in het hout trek ken. Dit geldt ook voor de rietplaten en -matten, welke vaak gaan rotten, omdat ze met de grond in aanraking komen. Het voordeel van riet Is, dat het een vrij goedkoop materiaal is, en wanneer ze goed geplaatst worden, kunnen deze rieten afscheidingen toch redelijk lang meegaan. De beste methode is, om aan weerszijden van de rietplaat een lat te bevestigen, onder en boven, en deze latten aan de palen vast te maken. Op deze wij ze krijgt men een stevig geheel, wat ook een beter aanzicht geeft dan de zo vaak voorkomende "gam mele" bevestiging met ijzerdraad, dat binnen en kele jaren doorgeroest is. Een afscheiding, die men niet zoveel ziet, is die van biels, verticaal tegen elkaar geplaatst. Voor een erg kleine tuin is dit materiaal wel wat grof, maar wan neer men iets meer ruimte heeft, geeft het een leuk effect. De beste manier om ze te plaatsen is een geul te graven van 80 - 100 cm. diep en hierin de biels (langs de lijn) te zetten. Onderhoud is er verder niet bij, men kan ze hoogstens een andere, kleur geven. Voor lage afscheidingen zijn er ook veel mogelijkheden, zoals één biels, of meerdere biels op elkaar, of een biels op z'n kant ge legd. Ook hier kunnen ze weer verticaal geplaatst worden en eventueel op verschillende hoogtes. Verder na tuurlijk de paaltjes naast elkaar, met of zonder enige tussenruimte en de ruime keus in schaarhek- jes, stakethekjes e.d. Dit zijn allemaal geprefabri ceerde hekjes, die erg gemakkelijk te plaatsen zijn. Overigens kan men zich in sommige gevallen afvra gen in hoeverre het noodzakelijk is om in de voortuin een afscheiding te plaatsen. Vaak wordt namelijk de ingang van het pad naar de voordeur of de oprit toch opengelaten, zodat het voor het buitenhouden van honden e.d. niet zoveel zin heeft. Wanneer men enig niveauverschil in de voortuin wil aanbrengen, heeft een (dichte) afscheiding wel zin, omdat in dit geval 1 de afscheiding als een keermuurtje fungeert. Er zijn op het gebied van afscheidingen uiteraard nog veel meer mogelijkheden op te noemen, maar het verdient toch wel aanbeveling, alvorens ergens aan te beginnen, de eisen, die aan de afscheiding ge steld worden, op een rijtje te zetten en hiermee eerst naar uw tuincentrum te gaan. Daar kan men u ver der uitgebreid voorlichten, eventueel rekening hou dend met het te besteden bedrag. Op deze wijze heeft u de minste kans op latere teleurstellingen. En vergeet u vooral niet, de buren in uw plannen te betrekkendit voorkomt eventuele onenigheid later.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9