^baïtk Griftland-Ieerlinge Ilse Houtgast wint hoofdprijs in 'Jong Talent' (ÜB uijen L ^Qjehannesl t Zwaantje brood i 98 Noes?-'' Grootste autoshow bij AutoRooij met diverse attracties Restaurant 't Zwaantje stelt bruidsparen Rolls Royce ter beschikking Wordt Rob v.d. Gaast nieuwe voorzitter VVD Soest/Soester- berg? Vrijwilligers Vakature Bank TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwoQt Kan het ook anders? Vliegreisje cadeau bij aankoop nieuwe auto orchol oormode voor doe-het-zelvers Het is weer voorjaar! PAG'NAjU i WOENSDAG 21 MAART 19R4 dag )nderdag 22 maart t/m woensdag •ngen, deze gelden t/m zaterdag outen voorbehouden. door Arie Wandelaar Wanneer de gemeente Soest de lande lijke pers haalt dan zitten B. en W. in zwaar weer of is er storm op komst. Helaas is daarvan weer eens sprake. De regionale bladen brachten in grote opmaakt het nieuws dat de kinderen Van Klooster eind maart uit hun huur woning in de Molenstraat 119 worden gezet, aanleiding voor de voer-voor le zers-krant De Telegraaf er op de voor pagina met foto en tendentieuze koppen ook nog eens stevig tegen aan te gaan. Waar draait het in deze toch wel zeer trieste zaak om? De door de drie kinderen Van Klooster bewoonde woning stond op naam van hun in 1979 overleden vader. Drie jaar later, in 1982, verliet mevrouw Van Klooster huis en kinderen met als gevolg dat naar het oordeel van B. en W. te Soest de achterblijvende kinderen, twee meisjes en een jongen, geen recht meer hebben op een vergunning, die recht geeft op deze woonruimte. De zich al een tijd voortslepende kwestie kwam ook aan de orde bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, die na behandeling de gemeente Soest volledig in het gelijk stelde. Formeel gezien is er wat de beslissing van de ge meente Soest betreft niet 't geringste vuiltje aan de lucht. B. en W. kunnen rustig slapen. Van de.niet formele kant zouden ze wat Arie betreft wakker moeten liggen. Het gaat hier namelijk om kinderen, die door de dood van hun vader, het vertrek van mevrouw Van Klooster min of meer alleen op de wereld zijn komen te staan. Wat zij vragen is in het huis, dat ze sinds het begin van de zestiger jaren bewonen, te mogen blijven. Het huis dat qua in richting dagelijks herinnert aan vader Van Klooster die er met veel doe 't zelf werk 'hun paleisje' van heeft gemaakt. Het moeten dappere kinderen zijn die drie Van Kloosters. De oudste nam de rol van vader en moeder op zich. Ze ver diende de kost en begeleidde haar zusje en broertje op de weg naar vol wassenheid. Ondanks alle problemen waren ze met elkaar gelukkig. Jam mer alleen dat deze menselijke aspec ten niet kunnen worden gewogen omdat door mensen bedachte bepalingen en wetten daarvoor geen ruimte lijken te bieden. Het ligt voor de hand dat ook Arie, u kent hem langza merhand wel, plaats neemt in het koor dat luidkeels B. en W. schande toe zingt. Arie's stem zal, wanneer 't er om gaat dat de kinderen Van Klooster in de Molenstraat moeten blijven, ge hoord worden, zij 't dat de tekst die hij in petto heeft genuanceerder luidt: - Want beste mensen laten wij, om ieder misverstand te voorkomen, niet verge ten dat het instituut urgentiepunten (en daar is het besluit o.a. op gebaseerd) niet op een sombere najaarsmiddag is uitgevonden door welke burgemeester, wethouder of ambtenaar dan ook. Het kreeg de goedkeuring van een Raad die wij zelf gekozen hebben. Een Raad die instrumenten voldoende voor handen heeft om na te gaan en te controleren of besluiten, op democratische grondslag genomen, te hanteren zijn. Los van de verantwoordelijkheid van B. en W. en Raadsleden kunnen wij er evenmin omheen dat duizenden Soestenaren vele jaren op wachtlijsten vertoeven alvorens ze in aanmerking komen voor een vergelijkbare betaalbare eensge zinswoning. Het zou best aardig zijn eens aan de weet de komen hoe dit le ger wachtenden tegen het besluit, de kinderen Van Klooster naar elders te laten verhuizen, aankijkt. Arie durft zijn hand er niet voor in het vuur te ste ken dat ook zij de verontwaardiging van velen delen. Is Arie het dus met B. en W. eens? Wis en waarachtig niet. Al leen al de wijze waarop het doorgeef luik (gemeente voorlichting) wordt misbruikt om begrip voor de situatie te vragen is iets om niet goed van de wor den. De heer Ben J. van Os mag opdra ven om namens B. en W. te verklaren dat de kinderen Van Klooster regelma tig woonruimte (flat) is aangeboden, alsof het drie-tal daar ooit om heeft ge vraagd, en tenslotte is er zijn schijn baar alles verklarende mededeling dat het college zorgvuldige afwegingen heeft gemaakt met de verwijzing naar de recente uitspraak van de Raad van State. Waar maken wij ons druk over? Eigenlijk is er dus niets aan de hand. Een misverstand, want dat is er name lijk wel. Met een beroep op uitsluitend de for mele aspecten van de zaak dreigt een beslissing te worden genomen die in menselijk opzicht ontoelaatbaar en dus laakbaar is. Het gaat hier niet om een stuk onroerend goed, het gaat om mensen, jonge mensen, die volkomen buiten hun schuld de dupe dreigen te worden van hetgeen volwassenen in hun opperste wijsheid voor hen en anderen hebben vastgesteld. Kan het anders? Natuurlijk wel. Kunnen de Raadsleden die wij ons vertrouwen hebben gegeven bij wijze van uitzon dering niet eens één keer op eenzelfde golflengte komen te zitten? Kan het Ooilege van B. en W., gelet op de uit zonderlijke situatie, desnoods kritiek trotserend, bij wijze van hoge uitzon dering in dit geval niet het risico van het scheppen van precedent nemen? Leven met wetten - bepalingen en ver ordeningen die geen 'nooduitgang- kennen is verstikkend. Kan het niet anders? Jawel, tenzij kan-niet dood is en wil-niet er naast ligt. ARIE WANDELAAR. Het bekende Soester garagebedrijf AutoRooij B.V. aan de Soesterbergse- straat 2 - dealer voor Volkswagen en Audi. en daarom een drukbeklant bedrijf in Soest - houdt deze week een grootse autoshow. De show duurt tot aanstaande zaterdag 24 maart en is da gelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur, maar ook tijdens de koopavond. De show wordt zaterdag om 17.00 uur afge sloten. Uiteraard staat het geheel in het te ken van de complete assortimenten van Audi en Volkswagen, zoals de nieuwste aanwinst, de fameuze Volks wagen Jetta. met zijn sportieve, dyna mische lijn, zijn enorme bagageruimte en superieure techniek. De Jetta staat bij AutoRooij klaar voor een proefrit die de bezoeker tot niets verplicht. Ook de andere VW's zijn natuurlijk tijdens de show nadrukkelijk aan wezig, zoals de economische Polo en de riante reislimousine, de Santana. En verder staat er natuurlijk ook de spor tieve Scirocco en het nieuwe model Golf GTI. Daarnaast zijn alle modellen Audi eveneens present, zoals de Audi 80, de Audi 100 en de opzienbarende Audi 100 Avant. Uniek aanbod AutoRooij heeft tijdens de show een uniek aanbod, dat de aanschaf van een nieuwe auto (d.w.z. een Passat, Passat Variant, Santana, Audi 80 of Audi 100) buitengewoon aantrekkelijk maakt. Wie tijdens de show één van deze wa gens koopt krijgt van AutoRooij name lijk niets minder dan een vliegreisje cadeau! Voor kopers van een Volkswagen gaat de vliegtocht naar de VW-fabrieken in Wolfsburg. Audi-kopers vliegen naar Ingolstadt in Zuid-Duitsland, waar zich de Audi-fabrieken bevinden. Overigens wie geen vliegreis wil krijgt een ander cadeau Audikopers hebben keus uit: - gratis afleveringskosten; - 1 jaar gratis onderhoud tot een max. van 22.500 km; - gratis allesdrager; - gratis slipcursus; - diner, overnachting en ontbijt voor 2 in een hotel-1/2 jaar een videorecorder in huis. Kopers van een Volkswagen kunnen kiezen uit: - 400,- korting op een gasinstallatie; - 3x gratis tanken; - een diner voor 2; - 2 maanden uitstel van betaling; - 3 maanden wegenbelasting; - 1/2 jaar een videorecorder in huis. Nog meer attracties Tijdens de show kunnen bezoekers van AutoRooij een afspraak maken voor een gratis VVN-keuring van hun auto. Bovendien staat er in de showroom een videorecorder opgesteld, waarop men interessante films over Audi en Volks wagen kan bekijken. Unieke service Dat de service bij AutoRooij altijd voor op blijft staan blijkt wel uit de unieke 24-uurs-service voor vaste klanten die onverwacht pech krijgen. Zij bellen het centrale alarmnummer, en dan komt de monteur van AutoRooij om te hel pen, al is het midden in de nacht, echter niet op zondag. Een andere bijzondere service-vorm biedt AutoRooij in de vorm van een creditcard, waarmee de klant de hele week door dag en nacht op rekening kan tanken. Wie nieuwsgierig is geworden wordt op de show graag verwelkomd, door de mensen van AutoRooij, uiteraard met een gezellig hapje en drankje. Restaurant 1 Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 De heer Leenaerts, eigenaar van res taurant 't Zwaantje te Soesterberg heeft het initiatief genomen tot een ge heel nieuw idee. Indien een bruidspaar besloten heeft hun receptie en bruids diner te vieren in restaurant 't Zwaan tje, biedt de heer Leenaerts, geheel kosteloos, een schitterende Rolls Royce aan, mét chauffeur waarin het bruids paar deze dag vervoerd zal worden. Een extra element waardoor deze feest dag onvergetelijk wordt. Enkele bruids paren hebben reeds gebruik gemaakt van dit onalledaagse aanbod en rea geerden enthousiast. Voorheen was het de gewoonte dat de heer Leenaerts het bruidspaar pre cies op de eerste verjaardag van hun huweljk een diner aanbood, geheel op zijn kosten. Ook van dit aanbod is uiteraard dankbaar en veelvuldig ge bruik gemaakt, 't Zwaantje biedt nu het aanstaand bruidspaar beide mo gelijkheden aan, óf zij maken gebruik van de gelegenheid te trouwen in een oogverblindende Rolls, óf zij dineren, op kosten van 't Zwaantje, op hun eerste Huwelijksverjaardag. Naast deze nieuwe mogelijkheden bij restaurant 't Zwaantje maakt de heer Leenaerts tevens bekend, dat hij plannen heeft voor een grootscheepse interne verbouwing. Kortom, er wordt alles aan gedaan om het voor de gasten nóg aantrekke lijker te maken. De wedstijd 'Jong Talent', die de de partementen Soest en Baarn van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen in het kader van het 200-jarig bestaan hebben georganiseerd, is ge wonnen door de 16-jarige Grifltand- leerlinge Ilse Houtgast uit Soest. Voor haar houtskooltekening (een zittende figuur) ontving zij vrijdagavond j.1. uit handen van de voorzitter van het de partement Baarn, de heer A. C. van der Mersch, de hoofdprijs, bestaande uit een VVV-bon en een oorkonde. De feestelijke prijsuitreiking vond plaats in de aula van het Baarnsch Ly ceum, waarbij ook de Baarnse burge meester mr. P. Miedema en onderwijs wethouder drs. J.* Menne van Soest aanwezig waren. De voorzitter van het departement Soest van 't Nut, de heer G. T. Klei- berg, ging in zijn welkomstwoord in op de roemrijke geschiedenis van het Nut, dat op velerlei terrein baanrekend werk heeft verricht, zowel op het ge bied van onderwijs, als van spaarban ken en bibliotheken. Ondanks het feit dat de Overheid een groot aantal van deze taken tot zich heeft getrokken blij ken er ook nu weer terreinen te zijn waarop het Nut werkzaam kan zijn. 'Er zijn gaten in de markt,' aldus de heer Kleiberg, 'met name voor het par ticulier initiatief, nu de overheid zich op tal van terreinen weer gaat terug trekken.' Over de inzendingen voor de wedstrijd merkte hij op dat deze zowel kwalitief als kwantitatief alle verwach tingen hadden overtroffen. Ook burgemeester Miedema van Baarn stond stil bij de historie van het 200-jarig Nut. 'En nu toont het oude Nut opnieuw een goed initiatief om iets toe te voegen aan de samenleving. Gaat u zo voort, en maak er wat leuks van.' Hij feliciteerde de besturen van de beide departementen en verklaarde de tentoonstelling vóór geopend. Bij de prijsuitreiking die daarna volgde bleek Ilse Houtgast de hoofd prijs te hebben gehaald. De andere prijzen vielen als volgt; 2e prijs: Eddy van Monsjou (Scholen gemeenschap Eemland Soest); 3e prijsMarjolijn Wetzlar (Baarnsch Ly ceum); 4e prijs: Petra Waayer Baarnsch Lyceum De heer V.d. Mersch overhandigt Ilse Houtgast de hoofdprijs. Burge meester Miedema van Baarn kijkt toe. Foto: Goos van der Wilt Deze vier prijswinnaars dingen mee naar een prijs in de landelijke wed strijd, die bekroond wordt met een ten toonstelling in de Haagse Ridderzaal. Eervolle vermeldingen waren er voor klas 2A van het Chr. College Griftland en voor Jef de Wolf, terwijl er aanmoe digingsprijzen waren voor Abel Bals (Baarnsch Lyceum), Sylvia van Essen (Kennedy MAVO Baarn), Palle Dirks, Hanneke Sanders en Ingeborg Schra- meyer (Baarnsch Lyceum). VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter Op dinsdagavond 27 maart a.s. orga niseert de VVD-afdeling Soest/Soester- berg haar jaarlijkse Voorjaarsleden vergadering. Op deze .bijeenkomst, be staande uit een besloten huishoudelijk gedeelte en een openbaar politiek ge deelte, stelt voorzitter H. J. Tieland zich niet herkiesbaar. Het afdelingsbe stuur stelt de heer Th. R. van der Gaast kandidaat als voorzitter. In het openbare politieke gedeelte, dat om 21.00 uur begint, zal het Soester VVD Provinciale Statenlid mevrouw E. Korthuis-Elion spreken over haar werkzaamheden. De Soester politiek wordt besproken door de voorzitter van de VVD fractie in de Soester gemeente raad, de heer A. F. M. Krijger, als mede door een vertegenwoordiger van het College (VVD wethouder Plomp of Oudemans). Na afloop van de toespra ken is er ruime gelegenheid vragen te stellen aan de verschillende sprekers. De bijeenkomst wordt gehouden in "De Oude Stal" van het Caravanpark 't Kan maakkeluk zaat wel un poar joar eleje weze, daatter telkus verhoale in de Soesder stinge over de woateroverlaast in Overhees. Toeng he'k ter ok nog us un duut over in 't zaakkie edoan, daat kon'k niet loate! Doarnoa heurde je d'r niks meer over. Dus doch ik, daattut op 't lest toch nog eb waas eworde ongder de huze in 't Veen. Moar neej heur, de vloed ik zeker weer komme opzette, waant noeng hewwe weer laast vaan woater overlaast. En noeng hebbe ze nog wel aallemoal vaan die grote vievers an'elege. D'r legge waat vaan die grote plaasse doaro. 't Is heul baar! An de eejne kaant vaan 't laand moale ze polders uut en op un aangdere plek legge ze heule binnezeeje an. Bie ongs zellufs met brugge d'r over. Moar je zaal in- tusse moar zitte te kieke met zo'n plens woater ongder je huus. Kaajje zellufs wel rimmetiek vaan kriege. Toeng ze ongderlest aal die poale in de grongd an 't hengste woare loage de Overheesders 's naachts waakker In d'r bed noar ut geklots te luustere ongder d'r huus. En noeng is de ge- meengte an 't uutvinde hoe of aal daat woater doar kompt. Sjemische laabbe- roatoriums komme d'r zellufs an te paas. Zaal ik us effe zeige woar of daat woater vaandoan kompt? Uut de grongd en heul voak ok uut de lucht! Doar ben'k aal joare aachter en daat stoat bie ming as un poal bove woater. En daan vroage ze bie de gemeengte ok nog, wie ze schuld daat is. Ik ben toch zo haarstikke nieuwsgierig wie of daat edoan het. Affing, as ze d'r aachter komme, daan is t'r nog niks an de haangd, waant 't zaal wel aaltied naat blieve in Overhees. En ze blieve moar huze bouwe. Soest wordt steeds zwoarder en zaakt steeds vaarder in de grongd. Voortemee stoat ut woater ongs an de lippe en niet aal- lenig in Overhees, moar ok in de rest vaan Soest, ajje daat moar weet. Ut raampeplaan is aal op'esteld. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: koop aallemoal moar vaast un boötje. We kenne aaltied nog met ze aalle te recht op 't Soesder Hoogt en de Stom per! blieft nog wel effe droog. D'r wone un heule zooi mingse op Soest, die nog nooit vaan die noame e- heurd hebben. As ze de weg niet wete, roeit ik wel veurop. Je kaan ok lid worde vaan de historische klup Soest, daan kom je nog meer te wete over je woonploats. HANNES VAN DE NENG. Steenhoffstraat 13 raMSrSmarial 3764 BH Soest BlMtSllïyi Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Rob v.d. Gaast. "Kings Home", Birkstraat 136, Soest. De aanvangstijd voor het besloten ge deelte is 20.00 uur en het openbare poli tiek gedeelte om 21.00 uur. Mensen met transportproblemen kunnen zich mel den bij het VVD secretariaat, tel. 02155-21517. Autoruit vernield Van een aan de Aviatik in Soesterberg geparkeerde auto werd in het afgelo pen weekeinde de achterruit vernield. De eigenares deed aangifte bij de politie. Vernielingen in Overhees Bij één van de bouwprojecten in Over hees werd vorige week een muurtje omvergetrapt, dat daar pas was ge metseld. Ook een raam van één van de in aanbouw zijnde woningen werd ver nield. De politie verwijderde ter plaat se enige jongelui. De daders bleven echter onbekend. Aanrijding met letsel Bij een aanrijding op de Steenhoff straat, ter hoogte van de Kruisweg, raakte een 16-jarig meisje uit Soest zo- damg gewond, dat zij voor onderzoek naar Zonnegloren moest worden over gebracht. Het ongeluk ontstond door dat de 43-jarige chauffeur uit Dieren, die de Kruisweg wilde inslaan, geen voorrang gaf aan het meisje, dat met haar bromfiets over het fietspad kwam aanrijden. BEETZLAAN 74 TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 'Vreemde man' Een bewoonster van de Ossen dam weg nam vorige week kontakt op met de po litie, ondat zij al verschillende malen een "vreemde man" had gesignaleerd. Zij had intussen ook het kenteken van de auto, waarin de man zich kennelijk verplaatste, opgenomen. De politie zocht de eigenaar van de auto op en voelde hem aan de tand over zijn ver richtingen. De man bleek geen kwade bedoelingen te hebben. Hij wilde een huis laten bouwen en fotografeerde verschillende hem aantrekkelijk lij kende huizen, "om ideeën" op te doen. —'Ti/ Erik van Dorreateyn f/ Mi medewerker 't vaarderhoogt Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg De lente is aangebroken, vandaar dat de V.V.B. deze keer specifiek aandacht besteedt aan het in de natuur bezig zijn, aangevuld met andere buiten werkzaamheden. In het hele land be staan organisaties die zich bezig houden met het beheer van natuurge bieden. Vrijwilligers werken bij dit soort organisaties mee aan het in stand houden van de natuur, waarin men zelf leeft, nietwaar? Het soort werk verschilt, afhankelijk van het seizoen, de grootte en de aard van het terrein dat de organisatie onder haar hoede heeft. Meestal zorgt de organisatie voor gereedschap op de plaats waar men gaat werken en voor kleding die men hierbij eventueel nodig heeft. Ook worden verzekeringen voor de vrijwilligers afgesloten. Het werk kan bestaan uit: wilgen knot ten, heideterreinen opschonen, achter stallig onderhoud (zoals bij een zieken huis, hier in de omgeving), het uit dunnen van houtwallen, nieuwe aan plant verzorgen, bomen rooien, bepaal de gewassen bestrijden, etc. Vakatures: Instituut voor Natuurbescherming vraagt een onbeperkt aantal vrijwil- ligers/sters voor het behulpzaam zijn bij het geven van natuurlessen aan kin deren in de praktijk Werkgroep landsbeheer vraagt een on beperkt aantal gemotiveerde vrijwll- ligers/sters voor het wilgen knotten, elzen afzetten, de prunus bestrijden, heide schonen en afplaggen Instituut voor natuurbeschermingse ducatie, afd. Eemland, vraagt twee vrijwilligers/sters voor figuurzagen, plakken en het verven van tentoonstel- lings- en demonstratie materiaal Bekend ziekenhuis vraag een aantal vrijwilligers voor het onderhoud en op ruimen in het bos; Bekende boerderij vraagt om een aantal vrijwilligers/sters om samen met een ervaren vrijwilliger en kinderen in biologische groentetuintjes te werken en het helpen van een groot aantal kinderen met het onderhouden van hun eigen tuintje Bovenstaande boerderij vraagt ook een paar vrijwilligers/sters, die zich kunnen bezighouden met timmerwerk- jes en diverse klussen, die voortkomen uit de tuinwerkzaamheden; Peuterspeelzaal vraagt een vrijwil liger voor tuinonderhoud, zoa snoeien Kunstencentrum vraagt een aantal vrijwilligers/sters voor het opknappen van de expositie-atelierruimte en beeldentuin geschikt maken voor expo sitie Diverse scoutinggroepen in Soest vragen medewerkers voor leiding en begeleidig; Voor meer informatie over de V.V.B. over bovenstaande vakatures en een groot aantal andere vakatures kan men dagelijks (met uitzondering van woensdag), terecht van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur aan de Steenhoffstraat 46. telefoon 12630. Al doet de weersgesteldheid het nog niet dagelijks vermoeden, het is een ontegenzeggelijk feit dat we de winter weer achter de rug hebben. Al was de afgelopen winter geen echte winter, toch kijken we allemaal met enthousiasme uit naar het voorjaar. De dagen beginnen flink te lengen en in de tuin begint alles aan een fris nieuw leven. Prachtige voorjaarsbloeiers komen tot ontplooiing en volgen elkaar op. De zon krijgt al wat kracht en lokt ons naar buiten. Dat komt mooi uit, want er is nu volop werk te doen in de tuin. We kunnen om te begin nen nu de meeste vaste planten wel ontdoen van hun afgestorven delen die de afgelopen winter dienst gedaan hebben als bescherming tegen winterkoude. De rozen kunnen worden gesnoeid op 2-3 ogen (plm. 15 cm.). Bij voorkeur snoeien we boven een oog (takknop) dat naar buiten wijst, om een mooie open vertakte struik te krijgen. Voor hen die de oculatie (plek waar de struik aan de wortels is bevestigd) hebben beschermd voor de winter d.m.v. aanaar den is het nu ook tijd om deze bescherming te ver wijderen. De gehele tuin kunnen we nu prima een organische bemesting geven, waarvoor produkten als tuinturf en siertuinkompost in aanmerking ko men. Goede verteerde stalmest is vanzelfsprekend ook een goede meststof. Op het gazon kunnen we nu voordat de groei in april weer op gang komt nog mooi een gift compost uitstrooien en gelijk matig uitharken. In de border werken we de bovenlaag een mengsel van 3 delen tuinturf en 1 deel compost. Tweejarigen worden op de tuin centra momenteel volop aangeboden. Bloeiende violen in alle kleuren, fleuren een plantenbak, schaal, of plantvak flink op en kunnen door kleur contrast bloembollen beter uit doen komen. Ook de madelieven of meizoentjes, muurbloemen en ver- geet-mij-nietjes beginnen te komen. Vanzelfspre kend is het nu de ideale tijd om de tuin te beplanten, of bepaalde gewassen te verplanten. De tuincentra hebben op dit moment hun maximaal assortiment aan tuinplanten, van fruitbomen tot vaste plant, van conifeer tot heideplant'etc. Nu aanplanten valt al tijd te prefereren boven een aanplant verder in de tijd, omdat eind april de nieuw geplante tuinplan ten vaak te kampen hebben met guur, winderig voorjaarsweer. Regelmatig waken voor uitdroging van het gewas is dan een noodzaak. Een plant die dan al enkele weken in de grond staat verdraagt deze situatie al veel beter, omdat deze al licht door- worteld is en behoorlijk vocht op kan nemen. Voor tuinbezitters die een nieuw gazon willen aanleg gen is het juiste ogenblik aangebroken. Zowel het leggen van graszoden als het inzaaien is nu moge lijk. Het schrale april-weer maakt regelmatig sproeien van een pasgelegd of gezaaid gazon noodzakelijk. In tegenstelling tot beplanting sproeien we gras met erg drogend weer iedere avond 10-15 minuten; beplanting krijgen we gemakkelijker aan de groei door een flinke sproeibeurt (enkele uren) eens per 1-2 weken afhankelijk van de droging)Verschillen de gewassen moeten nu worden gesnoeid, zoals heide, lavendel, vlinderstruik, tuinhibiscus, pluim- hortensia etc. Voor informatie hieromtrent kunt u altijd terecht op uw tuincentrum.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15