Kinderen Van Klooster zullen woning aan Molenstraat moeten opgeven Gemeente komt misschien aan bezwaren tegemoet 2?8 10?5 Inlijsten? Militaire Luchtvaartmuseum heeft een Starfighter Zomertijd! MAGERE HAMLAPPEN 1 Auberge la Provence rn^zo gezien Indien INLIJSTEN GRATIS Wethouder overstroomd met anonieme telefoontjes V erzetsherdenkingskruis voor Soester Ir. Pieter Voogel Winkelcentrum Soest-Zuid KAS- SPINAZIE GEKOOKTE GELDERSE WORST Vliespinda's Stunt-reklame Honsbergen Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN [aard obby FOTOSHOP 'T HARTJE Wintersporters 25-60% Zaterdag a.s. EokarElsenbv. Sinds enige weken zit de gemeente Soest opgescheept met een netelige kwestie, die de gemoederen in Soest, maar intussen ook ver daarbuiten, danig in beroering heeft gebracht. Het gaat om de drie kinderen Annemarie (26), Wilma (19) en Alex Jan (18) van Klooster, die wonen aan de Molen straat nummer 119. De gemeente wei gert het drietal een woonvergunning te verstrekken voor het huis waarin zij al sinds 1961 wonen. Na het overlijden van hun vader (in 1979) en het vertrek van hun moeder (juni 1982) is de woon vergunning komen te vervallen. Het College van Burgemeester en Wethou ders van Soest bepaalde dat, na ampel overleg in de commissie woonruimte verdeling. De kinderen Van Klooster zijn tegen hel besluit van het College in beroep gegaan, maar de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft dat beroep enige weken geleden afgewezen en aldus het gemeentebestuur in het gelijk gesteld. Acties De beroering die nu ontstaan is heeft ertoe geleid dat er, aanvankelijk alleen in Soest, maar na publikatie in een groot landelijk ochtendblad uit het gehele land, allerlei reacties binnen stromen, zowel bij de kinderen Van Klooster als bij het gemeentebestuur. In Soest (en daarbuiten) is inmiddels een handtekeningactie van start ge gaan, waarbij men deze tekst kan on dertekenen: "Wij verklaren ons soli dair met de kinderen Van Klooster en protesteren tegen de unfaire handel wijze van Burgemeester en Wethou ders van Soest." Het probleem ontstond nadat de moeder van de kinderen een nieuwe partner had gevonden en daarom het huis in Soest verliet. De kinderen wil den beslist niet mee en stelden alles in het werk om te mogen blijven wonen in het huis, waar zij emotioneel hechte banden mee hebben, vooral omdat hun vader er destijds zelf allerlei verbe teringen in heeft aangebracht. Toen Annemarie van Klooster vorig jaar zelf een woonvergunning aanvroeg, werd deze geweigerd. Zij beschikte (als ingeschreven woningzoekende) over te weinig "pun- king voor een flat, die haar intussen dan ook al enige malen is aangeboden. De kinderen Van Klooster vinden echter dat hun gevoelsmatige band met het eengezinshuis aan de Molen straat té sterk is om het te verruilen voor een flat aan de Weegbreestraat, de Haverweerd of waar dan ook. Doordat Annemarie het huis eerst zo genaamd zou verlaten en daarmee 100 extra punten zou,vergaren (voldoende om wél voor een woonvergunning in aanmerking te komen) leek het de kin deren Van Klooster eenvoudig: zij zouden er kunnen blijven wonen. De gemeente ging echter niet akkoord met een dergelijke constructie en heeft nu de Raad van State aan haar zijde gevon den. Frans Kingma, wethouder van Wel zijn, is in de afgelopen dagen voortdu rend opgebeld door mensen uit het hele land, vooral na de berichtgeving in de Telegraaf, "die zo tendentieus was als de pest," aldus Kingma. Hij wijst erop dat in de woonruimteverdelingscom missie destijds weliswaar de vraag is gesteld of het gemeentebestuur in dit geval niet de hand over het hart moest strijken, maar dat dat toch niet moge lijk werd geacht, gelet op een doel matige en rechtvaardige woonruimte verdeling. "Als woningzoekende had Annemarie van Klooster een aantal van 239 punten opgebouwd. Voor een eengezinswo ning als deze zou zij echter meer dan 300 punten moeten hebben, en dan gaan we nog maar even voorbij aan de vraag of ze er qua gezinssamenstelling recht op zou hebben Ongehoord hard Uitgangspunt voor de gemeente is en blijft, aldus Kingma: "Het barst in Soest van de mensen die al jaren in een flat wonen en echt zitten te snakken naar een eengezinswoning, waarop ze, gerekend naar het punten-aantal, recht kunnen doen gelden. Er is mo menteel een wachttijd van ruim zes jaar! Het zou ongehoord hard zijn te genover anderen op de lijst. Het is dan ook volstrekt onverantwoord om te zeggenlaat ze maar zitten. Ook de woningbouwvereniging St. Jo- seph heeft geweigerd het huurcontract te verlenen. Een en ander houdt in dat de woning in feite per 31 maart zou moe- om ™°r een vergunning in aan- - ten- worden ontrJiMd; al wil Kin^na al zi3 met zich daarop geenszins vastleggen. De talrijke anonieme telefoontjes haar broer en zuster - wel in aanmer- waarmee hij in het weekeinde werd overstroomd en die doorgaans van zeer negatieve aard waren, hebben Kingma niet tot de overtuiging gebracht dat het gemeentebestuur anders had moeten handelen. "Wat dat betreft maakt het me niets uit of ze me voor 'bloedhond' of 'hondelul' uitschelden," aldus de wethouder. "Het gaat erom dat het een rechtvaardige zaak is, zeker tegenover al die andere woningzoekenden in Soest, die al jaren wachten op een huis." Chef-huisvesting J. van Tol wijst erop dat het wel vaker voorkomt dat bewo ners hun kinderen of familieleden de woning willen overdragen. "Op die ma nier denken ze dan aan een goedkope eengezinswoning te komen. Maar als je dat toestaat valt er binnen een jaar in Soest helemaal geen woonruimte meer te verdelen." Rechtvaardig beleid Frans Kingma: "Stel je voor: dat zou immers inhouden dat wie ooit in een flat geboren is daar z'n hele leven moet blijven zitten, en dat wie in een eenge zinswoning is opgegroeid daar ook rus tig in kan blijven wonen. Zo werkt het hier niet! Ik kan me wel voorstellen dat het emotioneel moeilijk ligt, maar het is toch in laatste instantie een kwestie van rechtvaardig beleid Kingma wijst er bovendien op dat bij de ophanden zijnde renovatie van de woningen aan de Molenstraat toch een groot deel van de verbeteringen die hun vader heeft aangebracht moet ver dwijnen. "Daar blijft niets van over. Zo'n woning is na de renovatie nauwe lijks meer te herkennen." Hij zegt met het oog op de actie die nu gestart is niet van plan te zijn om te wijken voor de druk. "We hebben uiterst zorgvul dig gehandeld. Ik begrijp de emoties, maar we moeten ook denken aan de emotionele problemen van al die anderen die wekelijks op het spreekuur komen. En dat is niet mis! M. Vossestein, medewerker van het bureau huisvesting, wijst erop dat er in Soest momenteel al 250 a 300 gezinnen zijn met één of meer kinderen en een inkomen van 1400 1600 gulden netto, die al een jaar of tien op een flat hui zen. "Het probleem ligt in feite bij het woningbestand in Soest, met 2500 flat woningen en maar 1500 eengezinswo ningen die door de gemeente kunnen worden toegewezen." Frans Kingma. Hoe de kwestie zich verder zal ontwik kelen is niet helemaal duidelijk. "De bewonerscommissie van de Molen straat heeft een gesprek gevraagd. Dat vindt waarschijnlijk volgen de week plaats. Ook zelf zijn we ui teraard van plan, zeker na de uit spraak van de Raad van State, om met de kinderen Van Klooster kontakt op te nemen. En dat zal zeker ook gebeu ren," aldus de wethouder. Op paleis Soestdijk heeft vorige week dinsdag de plechtige uitrei king plaatsgevonden van een aantal Verzetsherdenkingskrui- zen. Onder degenen die het ere teken voor het verzet tegen de Duitse overheersing tijdens de Tweede Wereldoorlog uit han den van Z.K.H. Prins Bernhard in ontvangst mochten nemen was ook een inwoner van Soest: de heer ir. Pieter Voogel (61), wonende aan het Nassauplant- soen 24. De plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana, en werd ge volgd door een informele ont vangst door het prinselijk paar. De heer Voogel, die nog maar elf jaar in Soest woont maar zich naar zijn zeggen toch 100- procent-Soester voelt, is geen onbekende in zijn huidige woon plaats. Zo heeft hij altijd zeer actief deelgenomen aan het plaat selijk verenigingsleven. Tijdens de oorlogsjaren woonde de heer Voogel in Den Haag, waar hij lid was van een ver zetsgroep van de LO/LKP. Be gin 1944 werd deze groep, waar van ook zijn beide broers deel uitmaakten, door de Duitsers opgerold. Via een gevangenschap in Scheveningen - het "Oranje hotel" - en een verblijf in het kamp Amersfoort volgde later transport naar Duitsland. De heer Voogel wist daarbij te ontsnap pen en aan een welhaast zekere dood te ontkomen. Zijn beide broers kwam echter om het leven. Ook de ouders van de heer Voo gel werden destijds gearresteerd, maar later vrijgelaten. De heer Voogel toont zich, nu veertig haar later, erg blij met de hem toegekende onderscheiding. Vooral het feit dat de uitreiking plaatsvond op Soestdijk, in aan wezigheid van Prinses Juliana, heeft hem erg goed gedaan. Ter gelegenheid van de onder scheiding ging vorig week op het Nassauplantsoen de vlag uit. De heer Voogel: "Dat gaf nog aan leiding tot grappige misverstan den. Sommige mensen meenden dat mijn dochter voor haar examen was geslaagd. Het College van Burgemeester en Wet houders is niet ongenegen om de be zwaren van een groot aantal bewoners van Soest-Zuid nóg eens te bekijken, om te zien of er eventueel nog tegemoet kan worden gekomen aan de wensen van de bewoners. "Het College heeft goede nota genomen van die wensen en bezwaren," aldus wethouder drs. G. Plomp van Ruimtelijke Ordening, in Sinds vorige week beschikt het Militaire Luchtvaartmuseum op het Kamp van Zeist in Soesterberg over een "Star- fighter", een Lockheed F-194 G, zoals er gedurende een lange reeks van ja ren vele tientallen met de kleuren van de Koninklijke Luchtmacht hebben gevlogen. Donderdagmorgen om 11.00 uur pre cies landde het toestel, de 8022, afkom stig van de vliegbasis Volkel, op Soes terberg, Vlieger was de heer A. L. van Luyk, voor wie het tevens een afscheid was van het supersonische toestel waarop hij jarenlang heeft gevlogen. Op de vliegbasis Soesterberg werd het toestel ingehaald door een comité on der leiding van directeur J. A. Boon van het museum en conservator G. W. Glerum. De Starfighter krijgt een vas te plaats in het museum. Zondagmor gen werd hij in alle vroegte over de weg van de vliegbasis naar zijn "laat ste rustplaats" vervoerd. Voordat de Starfighter operationeel werd, was er een lange ontwikkelings periode aan voorafgegaan. In 1952 be stelde de Amerikaanse Luchtmacht twee prototypes bij de Lockheedfa- brieken. De eerste vlucht vond plaats op 7 februari 1954. Op 27 april 1955 werd voor het eerst met dit type een snel heid behaald van mach 2. Het eerste produktietoestel werd in januari 1958 BIJ schade geen getreur, met van Rouwendaal als verzekeringsadviseur. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 afgeleverd aan de Amerikaanse Lucht- macnt. In het begin van de zestiger jaren werd de Starfighter als standaard inter ceptor/jachtbommenwerper uitver koren door een groot aantal NAVO- landen waaronder Nederland. Door de bouw voornamelijk in Europa te doen plaatsvinden, kwam de grootste na oorlogse geïntegreerde produktie tot stand. Door de Fokkerfabrieken wer den 350 Starfighters afgeleverd, waar van 75 voor de Koninklijke Luchtmacht. Voorts ontving de KLu nog 25 Fiat F-104G's en 18 door Lockheed gebouw de TF-104G trainers. Een aantal door Fokker afgeleverde toestellen werd gemodificeerd tot RF-104G foto-ver kenners. De 8022 kwam, samen met de 8013, op 12 december 1962 aan op de vlieg basis Twenthe. Het waren de eerste twee Starfighters die aan de KLu wer den overgedragen. Voordat zij opera tioneel zouden worden ingezet, werden ze gebruikt om het technisch personeel met het nieuwe vliegtuigtype vertrouwd te maken. Nu, ruim 20 jaar later, zal de 8022 z'n rustplaats vinden in het Militaire Luchtvaart Museum. Op het moment van buitendienststelling was het opera tioneel ingedeeld bij het 312 Squadron van de Vliegbasis Volkel. Zondagmorgen werd de Starfighter over de weg naar het museum ver voerd. Foto: Goos van der Wilt Op maandag 2 april wordt het Militaire Luchtvaart Museum weer opengesteld voor het publiek. Het museum is dan van maandag tot en met vrijdag ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Verder is het geopend op Goede Vrijdag, Twee de Paasdag, Koninginnedag, Hemel vaartsdag en Tweede Pinksterdag. Het museum is eveneens geopend op zaterdag 12 mei, tijdens de nationale fietsdag van de ANWB. antwoord op schriftelijke vragen van Jan Visser (Progr. Soest), tijdens de raadsvergadering van vorige week. De gemeente Soest treft voorberei dingen voor een reactie op de bezwaren zoals die met name zijn vastgelegd ih de protestbrief van het "comité van verontrust bewoners", die in een op laag van ongeveer 2000 exemplaren in de afgelopen week in Soest-Zuid is ver spreid. Tijdens de gemeenteraadsver gadering wilde de heer Plomp overigens op die reactie niet vooruitlo pen. Jan Visser vroeg de wethouder o.a. of het College bereid was te onderzoekenJ of de bushalte bij het toekomstige winkelcentrum verplaatst kan worden, zodat de ongemakken en overlast tot een minimum beperkt kunnen blijven. Verder vroeg hij te onderzoeken of het verkeer op Ossendamweg en Ver lengde Kolonieweg éénrichtingsver keer kan worden, en of het mogelijk is meerdere beveiligde oversteekplaat sen aan te brengen op de Ossendam weg, Verlengde Kolonieweg en Soesterbergsestraat. De wethouder antwoordde desge vraagd dat de verkeerssituatie in Soest-Zuid in de eerstvolgende verga dering van de Commissie Ruimtelijke Ordening ter sprake zal komen Visser meende dat het gemeentebe stuur maar weer eens moest gaan pra ten met de heer Uyland, de eigenaar van de grond die aan het gebied van het nieuwe winkelcentrum grenst. 'Daar is de tijd rijp voor,' aldus Visser. 'Mis schien is hij alsnog bereid grond af te staan voor het winkelcentrum, zodat daar de bushalte kan worden aange legd. Nu is dat een groot probleem. Jan Visser wees er eveneens op dat met de echte bouw van het ('unieke') winkelcentrum nog altijd niet is begon nen. 'De spa is nu al drie keer zoge naamd de grond ingegaan!' Hij be pleitte ook een snelle bestudering van de verkeersproblematiek. 'De Vondel laan en de Ossendamweg, vroeger rustige woonstraten, ondervinden nu heel erg veel overlast van het verkeer, en de bewoners vrezen dat die overlast nog zal toenemen. Wethouder Plomp reageerde adrem met de opmerking: 'Meneer Visser, waarom stemde u indertijd tegen de Centrumweg?' 1111 In de nacht van zaterdag op zondag, 24 op 25 maart a.s., gaat de zomertijd weer in. De klok moet dus een uur vooruit wor den gezet. Dat betekent, een uurtje minder slapen. Officieel moet de klok om 02.00 uur op 03.00 uur worden gezet. Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag Wegens enorm succes Dagelijks vers van de slager Alleen donderdag Versgebrande 500 gram voor Kilo van 16.95 voor KONINGINNELAAN 48 TEL. 02155-12245 Nos quinze ans diners Vijftien jaar lang zorgt Auberge la Provence voor een aangenaam gastronomisch klimaat in "t Gooi. U kunt onze verjaardag meevieren met een 3 gangen menu anniversaire 3 f68.-. Of een 4 gangen menu anniversaire Cl) af95.-. oW De prijs is inclusief champagne als apéritief 0 en koffie en bonbons toe. 0 0 Reserveren gewenst. WESTERHEIDE 2.1251 ET LAREN TELEFOON 02153-8 79 74 fv.K. doorGerardPaul 'Als iedereen die een nieuwe auto nodig heeft nou zo'n Nederlandse Volvo koopt, dan zou dat een geweldige stimulans voor de economie van ons land zijn' dacht ik. Ik zou nauwelijks de tijd krijgen om daar achteraan te zeggen dat zulks toch ook in alle andere auto- producerende landen gebeurt of Ab van der Meer zou mij vanuit zijn goed geoutilleerde Ford-garage toeroepen: 'Zeg Gerard, heb jij nou ook al ver stand van auto's?' Zo'n discussie ga ik met de gemiddelde autobezitter al uit de weg, laat staan met zo'n fervente Ford manager. Het gaat mij dan ook veel meer om het eerste woord uit dit stukje, of liever nog om de titel. Het gedragen woord 'indien' dat een voorwaardelijke inhoud heeft en dat in spreektaal bijna altijd door het neutrale 'als' vervangen wordt. Op die manier kun je aan de zin niet meer zien of het een kwestie van tijd is die daarop volgt, zoals dat bij 'wanneer' het geval is, of dat eerst aan een voor waarde voldaan moet worden, Wie dit allemaal veel te technisch vindt, schrapt dit gedeelte maar gerust door, maar iedereen heeft wel eens meege maakt dat een gesprek in al te ijle sferen belandt bij gebruik van het woord 'als' in de zin van 'indien'. Als nou iedereen gewoon zijn plicht doet en eens wat verdraagzamer wordt, dan zou de wereld er heel anders uit zien. Als we met z'n allen weigeren om te bezuinigen of als alle werklozen samen één partij stemmen, dan zou je eens zien wat er gebeurde. Hetzelfde geldt voor alle vredelievende mensen, maar dat zijn dan misschien weer de zelfde figuren. Dat probleem valt op te lossen als iedereen dienst weigert, want zonder mensen die trekkers over halen valt er weinig te vechten. Tij dens vergaderingen kun je ook zulke mooie gedachten krijgen: als nu eens alleen zij wat zeggen die echt wat te vertellen hebben of als alle deelnemers nu eens per uur iets moesten betalen voor een goed doel. Ik schat dat er minder dan de helft vergaderd werd. Maar goed, als iedereen nu heel even echt zijn gezonde verstand gebruikt, dan weten we dat het zo dus niet werkt. Het is er niet minder leuk om, om zo maar een beetje te filosoferen over wat er allemaal zou kunnen gebeuren, als. Wie het zat wordt, zegt schramper: 'Als iedereen meeloopt hebben we een optocht'. Om mensen die onder ling zo verschillend zijn achter één doel geschaard te krijgen is een haast bo venmenselijke opgave. Toch kan het best de moeite waard zijn. Stel je eens voor, er komt oorlog en niemand gaat er naar toe. Huisvuil eerder buiten zetten Met ingang van maandag 26 maart gaat de gemeentelijke reinigingsdienst een half uur eerder beginnen met het ophalen van huisvuil. Dit in verband met de zomertijd. Dat betekent dat men de plastic vuilniszakken een half uur eerder buiten moet zetten dat men op dit moment gewend is. Meer dan 50 modellen op maat gemaakte lijsten Foto's - borduurwerken - prenten - diploma's enz. Koninginnelaan 11, tel. 23737 ENORME KORTINGEN VERKOOP in NIEUWE en door ons VERHUURDE artikelen SKIES 25-60% KORTING SKISCHOENEN 25-60% KORTING SKIKLEDING HALVE PRIJZEN! (ook op langlauf) SHJ Uue soest Soesterbergsestraat 3 tel. 02155-12749 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Jk Peters bv, rKV voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1