'Prijs-Slag' Van Weedestraat volgende week woensdag open B.V., )-18850. 'De familie Snaar' op school Oudheidkamer Soest dommige ouders weten nauwelijks wat ze van hun kind mogen verwachten' Café-Bar-Biljart BOS EN DUIN Nieuw in het INFOrmatiecentrum Nieuwste paradepaardje in winkelketen Jac. Hermans IliBl en consument! Soester pedagoge Mirjam Winkel: PAGINA 8 WOENSDAG 21 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Renault adviseert elf oliën tf NET ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 OOK VOOR UW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01.00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12.00-24.00 uur Foto-expositie 'Van Weedestraat en omgeving' Het komende weekeinde is één van' de laatste mogelijkheden om de oude foto's te gaan bekijken uit het ge meentearchief en uit het archief van het Prentenkabinet, die een beeld geven van dit gedeelte van Soestdijk tussen 1900 en heden. Veranderingen van lanen met bomen en grote herenhuizen: in een winkel straat met druk verkeer, zijn hierop duidelijk te zien. Nieuwe exposities, o.a. "Hees en Overhees" zijn in voor bereiding. De Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18, is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum kunnen geïnteresseerden de nieuwe brochure "Premiekoopwo ningen A en B, Vast en Zeker" meene men. Per 1 januari geldt namelijk een nieuwe subsidieregeling voor premie koopwoningen. De brochure vertelt al les over dit totaal nieuwe premiestel sel, waardoor het kopen van een huis veel aantrekkelijker geworden is. De nieuwe regeling houdt er bijvoor beeld rekening mee dat uw inkomen niet meer groeit. In plaats van een steeds lager wordende premie (zoals bij de oude subsidieregeling) geeft het Rijk nu elk jaar een vaste bijdrage aan de eigenaar-bewoner van premiekoop woningen. En dat geeft financieel meer zekerheid. Het Rijk verdeelt de subsi die wel op zo'n manier dat mensen met een lager inkomen meer subsidie krij gen dan degene die meer verdienen. Voorwaarde daarbij is dat de belast bare inkomens van de bewoners samen niet meer dan 42.500,- voor premie A of 70.000,- voor premie B bedragen. De inkomens van inwonende kinderen tellen daarbij niet mee. Verdient u meer dan 70.000,- of betaalt u ver mogensbelasting, dan komt u niet in aanmerking voor een van de premies. Hieronder geven we in hoofdlijnen de nieuwe premie A- en B-regelingen weer. Premie Anaar een deel van de hypo theek geen omkijken Bij premie A-koopwoningen geeft het Rijk u elk jaar een bedrag van 5.500,- waarmee u de rente en aflossing van een deel van de hypotheek kunt beta len. Het Rijk lost dus een afgezonderd deel van uw hypotheek af. Hoe groot dit afgezonderde deel is, hangt af van uw (gezamenlijk) belastbaar inkomen. Wanneer uw belastbaar inkomen bij voorbeeld beneden de 32.500,- blijft, is deze bijdrage van het Rijk aan uw hy potheek 48.000,-. Naar dit deel van de hypotheek heeft u dan eigenlijk geen omkijken meer. Het Rijk betaalt dit be drag niet ineens, maar door elk jaar een premie van 5.500,- uit te keren. Hoe lang u deze jaarlijkse bijdrage krijgt, is niet alleen afhankelijk van de hoogte van de subsidie, maar ook van de rente. Het Rijk betaalt namelijk ook de rente over het nog niet afgeloste ge deelte van het afgezonderde hypo- theekdeel van 48.000,- in ongeveer 19 jaar afgelost. Door de vaste jaarlijkse bijdragen kunnen de hypotheeklasten ongeveer gelijk blijven. Ook nadat er geen premie meer wordt uitbetaald. U loopt in ieder geval minder financiële risico's bij rentestijgingen, omdat u ei genlijk alleen rente betaalt over dat deel van de hypotheek dat u zelf moet opbrengen. Bovendien kan het afgezon derde deel in sommige gevallen naar boven worden bijgesteld wanneer een inkomen volledig wegvalt. Natuurlijk komt niet iedere koper of ieder huis in aanmerking voor de premie A-rege ling. Deze regeling geldt bijvoorbeeld alleen voor nieuwe woningen waarvan de stichtingskosten alleen voor nieuwe woningen waarvan de stichtingskosten (grond- en bouwkosten) niet hoger zijn dan 142.000,- in het westen van het land of in groeikernen en groeisteden, en 132.000,- in de rest van het land. Wie meer verdient dan 42.500,- (geza menlijk belastbaar inkomen) of een nieuw huis wil kopen dat meer kost dan 142.000,- of 132.000,- (stichtingskos ten) kan in aanmerking komen voor de premie B-regeling. Premie B: minimaal lXhOOO,- subsidie De subsidie van premie 13-woningen is gekoppeld aan de stichtingskosten. Af hankelijk van de hoogte daarvan be taalt het Rijk twee, drie, vier, of vijf jaar lang 5.000,- aan premie. De sub sidie is het hoogst wanneer de wóning niet duurder is dan 142.0Q0,- 132.000,-). U ontvangt dan vijf jaar achtereen een vaste premie van 5000,-\ Voor elke 10.000,- dat de woning duur der is, krijgt u steeds een bijdrage min der. De stichtingskosten van premie koop B-woningen mogen niet hoger zijn dan 172.000,- 162.000,-). Voor de 1 duurste premiekoop B-woningen krijgt u nog altijd tweemaal de premie van ƒ5.000,-. Voorwaarde om in aanmerking te komen voor premie B is dat u ge zamenlijk niet meer verdient dan ƒ70.000,-. I De Philips AC 521 radio/cassette unit met speakers zorgt ïelwegbreed stereo. lenault voegt er nog ositiefpimtaantoe. :e financiering. Of- est u voor een jaar 'i' rente (0%), ofwel 24,36 of 48 maande- termjjnen op basis Vo'. Dat is maar liefst lager dan de laag- inkrente. /raag naar de voor- len. Dan kuntu me- ?en exclusieve roefrit maken in de lenault 9 Avenue. Zonder veel ceremonieel of opvallend vlagvertoon opent de nieuwste ves tiging van Jac. Hermans' "Prijs- Slag"-supermarkt, op de hoek van de Van Weedestraat en de Dillenburg laan, volgende week woensdag (28 maart) zijn deuren voor het Soester pu bliek. Dat gebeurt officieel om 10.00 uur 's morgens. Dat is tevens het einde van de bouw fase voor het grote pand "Van Weede- staete", waarin behalve de "Prijs- Slag" ook nog een aantal andere win kels wordt ondergebracht en waarin verder een flink aantal woningen zijn gerealiseerd, die intussen voor een deel al worden bewoond. Het project "Van Weedestaete" werd opgezet door de project-ontwikkelings maatschappij Birkstaete B.V. uit Soest en het bouwbedrijf Vahstal uit Amers foort. Omdat de firma Hermans graag over een tweede winkel in Soest wilde beschikken - naast die in het nog niet zolang geleden gereed ge komen winkelcentrum Overhees - en de mogelijkheid tot een vestiging aan de Van Weedestraat zich aandiende, werd zonder veel aarzelen besloten dat hier de nieuwste "Prijs-Slag," op volle grootte, gevestigd zou worden. Met een winkeloppervlak van ca. 900 vierkante meter (exclusief magazij nen, kantoor, personeelsverblijf, etc.) is de nieuwe "Prijs-Slag" van Soest het nieuwste paradepaardje van Hermans. De winkel in Overhees is beduidend kleiner, al wordt daar exact hetzelfde assortiment levensmiddelen verkocht. De nieuwe "Prijs-Slag" is dan ook een zeer ruime winkel geworden, met flinke "wandelpaden" tussen de hon derden schappen door. Versterking "Een flinke versterking van de koop mogelijkheden in Soest, en in het bij zonder aan de Van Weedestraat," zo omschrijft de heer H. J. Schornagel van Hermans de nieuwe supermarkt. "Gelegen in het centrum van een flinke plaats als Soest kan het een centrale trekkersfunctie vervullen, van zelfs meer dan plaatselijke betekenis." In dat verband wijst hij erop dat een on derzoek heeft aangetoond dat er in Soest een behoorlijk "kooplek" be stond voor wat de dagelijkse gebruiks artikelen in een lage prijsklasse be treft. Bij de totstandkoming van de nieuwe Hermans-vestiging is op uiterst plezie rige wijze samengewerkt met de ge meente Soest, aldus de heer Schorna gel. De voorziene parkeerproblemen aan de Van Weedestraat worden gro tendeels ondervangen door de aanleg van een speciale laad- en loshaven aan de Van Weedestraat, de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in de directe omgeving en andere voorzie ningen, zoals een aantal parkeerplaat sen op het eigen terrein, achter het pand. Ook met het oog daarop is de sa menwerking tussen project-ontwikke laar, aannemingsbedrijf, gemeente en de firma Hermans prettig verlopen, al dus de heer Schornagel. De nieuwe "Prijs-Slag" in Soest (waar trouwens sinds geruime tijd het hoofd kantoor van de firma Hermans is ge vestigd, aan de Laanstraat) is de zo veelste in een lange rij (ongeveer 100) waaraan voorlopig nog geen eind lijkt te komen. In nauwelijks 15 jaar is de firma, ooit begonnen als een simpele kruidenierszaak in een Amsterdamse volksbuurt, uitgegroeid tot een natio nale keten van supermarkten, die zich over een zeer groot deel van het land uitstrekt. Filosofie "Lage prijzen - grote omzetten," zo luidt ongeveer de wapenspreuk van het inmiddels gerenommeerde winkelbe drijf, of nog anders geformuleerd: "Liever duizend maal een dubbeltje dan honderd maal een kwartje winst." Deze filosofie ligt ten grondslag aan de doordachte wijze waarop de Hermans zaken zijn ingericht: sober, zonder overbodige opsmuk, geordend en zeer overzichtelijk. Centraal in de verkooppolitiek van de "Prijs-Slag" staat een aantal zgn. "vrije produkten": de ca. 60 artikelen met het eigen huismerk, van een kwali teit die zeker vergelijkbaar is met de beste merkartikelen. In de lijst "vrije produkten" komt men dan ook allerlei goedkope dagelijkse levensmiddelen tegen, zoals koffie, margarine, thee, jam, snelkookrijst, chocolade, ontbijt koek, sinaasappelen en nog veel meer - speciaal verpakt in eigen opvallende verpakking, gemarkeerd door oranje blokjes. Dat deze artikelen zo goed koop kunnen zijn is eenvoudig te ver klaren: de "Prijs-Slag" spaart enorme kosten uit, door geen konsumenten-ak- ties te voeren, geen tv-reclame, geen kado's, geen dure reclame campagnes, geen dure verpakking, kortomgeen geldkostende poespas Naar schatting brengen zo'n 350.000 Nederlandse huisvrouwen wekelijks een bezoek aan een van de "Prijs-Slag"-- vestigingen, en het opmerkelijke is dat ze ook blijven komen. De relatie met de klanten gaat de firma Hermans dan ook zeer ter harte. Mede daarom levert de "Prijs-Slag" ook een flinke lijst "witte" artikelen: kwaliteitsprodukten van een aantal gerenommeerde fabri kanten, echter in een witte verpakking. Daarnaast worden uiteraard ook een behoorlijk aantal "echte" merk-arti- kelen gevoerd, tegen uiterst scherpe prijzen. De prijs wordt tenslotte altijd bepaald door de consument, wil men bij Her mans best weten. Wie zich daar als on dernemer niet aan houdt ziet de klan ten op een kwaad moment uiteindelijk toch verdwijnen. Bewuste keus Overigens blijft Jac. Hermans toch altijd een "aanbieder," die met het eigen huismerk nooit fabrikant zal worden. Dat is een bewuste keus: een "aanbieder" staat immers altijd veel dichter bij de mensen zelf, de consu menten! Die al eerder genoemde 350.000 huis vrouwen sjouwen elke week zo'n an derhalf miljoen "witte" pakken naar huis, en het aantal groeit. Het lijdt daarom geen twijfel dat de "Prijs- Slag" een onverslaanbare succes-for mule heeft gevonden. "Vrije produkten" zijn overigens in alle afdelingen van de "Prijs-Slag" te vinden - of het nu gaat om koffie en thee, koek en beschuit, broodbeleg of margarine, en wat niet al. Na de uiterst positieve ervaringen die de firma Hermans in Soest heeft opge daan - al een lange reeks van jaren met het hoofdkantoor aan de Laanstraat, dat een jaar of drie, vier geleden nog een ingrijpende uitbreiding onderging, maar uiteraard ook met de eerste "Prijs-Slag" in het Winkelcentrum Overhees - gaat men met groot ver trouwen de toekomst tegemoet, nu het grote filiaal aan de Van Weedestraat dan eindelijk gereed is gekomen. In het inwendige van de winkel is in de afgelopen weken heel hard gewerktde winkelbetimmering is voltooid, de ver lichting is geïnstalleerd en alle andere dingen die noodzakelijk zijn om de In de afgelopen maanden hebben de leerlingen van de laagste klassen van een groot aantal lagere scholen in de gemeente Soest op een bijzondere ma nier kennis kunnen maken met een aantal muziekinstrumenten. Het ging daarbij met name om de snaar-in strumenten, zoals een gitaar (al dan niet elektrisch), een viool, een bas, een cello en een kleine harp. Het project, onder de toepasselijke naam "De familie Snaar", werd opge zet door consulente Baukje Colpaart van de afdeling Steunfunctie van de Regionale Muziekschool. Zo'n twintig scholen, verdeeld over heel Soest, deden aan het project mee. In eerste instantie werd er eind januari een werk bijeenkomst gehouden, waar de ca. 50 leerkrachten die met het project wil den werken zelf eerst kennis konden maken met de verschillende instru menten. De muzikanten gaven daarbij een demonstratie, terwijl ook het leer lingenmateriaal werd doorgenomen en de verschillende ideeën, die per school uiteraard konden variëren, werden uitgewisseld. In de daarop volgende weken kregen de leerlingen van de 50 klassen zélf met het project te maken. Dat gebeur de o.m. aan de hand van een aantal kleine opdrachten, o.a. met een paar eenvoudige liedjes, waarbij vooral werd uitgegaan van vragen als: "Hoe werkt dat nou, hoe zit dat in elkaar, hoe ziet dat er nu precies uit? Het project werd in de afgelopen week afgesloten met een demonstratie van de instrumenten op de scholen. Onder leiding van Baukje Colpaart kwamen de muzikanten - Annet Simon (gitaar), Joke Schonewille (kleine harp), Eric Weijergang (elektrische gitaar), Mar- garethe Greidanus (viool) en Donald van Kampen (bas) - op school. In elke klas demonstreerden ze de instrumen ten. De leerlingen konden die van zeer nabij bekijken en ze, als ze dat wil den, zelf ook even "uitproberen". "Dat is het belangrijkste aspect van het project", aldus Baukje Colpaart in een korte toelichting. "Dat het in strument heel dichtbij is. De bedoeling ervan is dat er enerzijds aandacht wordt gevraagd voor het instrument, maar dat anderzijds de kinderen ook een stukje eigen ervaring kunnen op-' doen." Het klasbezoek van de muzikanten werd telkens afgesloten met een geza menlijk concertje, zodat de kinderen de verschillende instrumenten nog eens konden beluisteren in verschil lende combinaties én allemaal tegelijk. Over het verloop van het project (dat een vervolg is op het project "De fa milie Hout" van vorig jaar, waarbij een aantal blaasinstrumenten werd behandeldis Baukje Colpaart zeer te vreden. Haar ervaring is ook dat de Joke Schonewille en Annet Simon, docenten van de Muziekschool, demon streren hun instrumenten aan de twee- de-klassers van De Bron. Foto: Goos van der Wilt scholen het project bijzonder op prijs hebben gesteld, "vooral ook omdat het echt een rustig project is geweest, kleinschalig en soepel in te passen in de andere lessen. De klassen hoefden er niet de straat voor op. Wel merkte Baukje op de verschillen de scholen heel uiteenlopende reacties bij de kinderen. "Op scholen waar men gewend is projectmatig te werken ble ken de kinderen veel initiatiefrijker. Ze kwamen zelf met allerlei vragen. Op scholen waar men op de traditio nele manier lesgeeft legden de kinde ren een veel afwachtender houding aan de dag." Voor de maand mei staat voor de^i hogere klassen van het-lager onder- wijs ook een project op stapel, onder de titel '"s Lands wijs." Dat gaat met name over volksmuziek. In juni volgt dan nog een project voor het kleuter onderwijs, waarbij een "indianendorp" een belangrijke rol speelt. Eén van de laatste optredens van "Muzikanten in de school", waarmee het project "De familie Snaar" werd afgesloten, vond maandagmorgen plaats op "De Bron" in Overhees. Nog een week, en de nieuwe super markt aan de Van Weedestraat opent zijn poorten voor het Soester publiek. FotoGoos van der Wilt zaak straks optimaal te laten functio neren zijn geregeld of "op een haar na gevild." In de afgelopen dagen hebben grote vrachtwagens al gezorgd voor de aanvoer van al die duizenden en nog eens duizenden dozen, pakken, blikken, etc. die straks hun weg moeten vinden naar de prijsbewuste, maar kwaliteits- gezinde klanten in Soest. 'Beperkt assortiment' Zo'n duizend verschillende artikelen liggen vanaf volgende week op de klan ten te wachten - een "beperkt" assorti ment, zou men kunnen zeggen. In zekere zin is dat waar, maar door die beperking (die niet ten koste gaat van de kwaliteit van het aanbod, er is im mers een overvloed) is ook minder ruimte, minder personeel en minder geld nodig om de voorraad op peil te houden. Een voordeel dat direct wordt doorberekend in de consumentenprij zen! Wie mocht denken dat het in de "Prijs- Slag" waarschijnlijk niet zo gezellig winkelen zal zijn, weet binnenkort wel beter, na een eerste kennismaking. De sfeer-in-huis is iets waaraan de firma Hermans zich heel veel gelegen laat liggen. Daarom worden er hoge eisen gesteld aan het interieur van de win kels, aan de opleiding en het gedrag van het personeel. De inrichting van de winkel is absoluut helder te noemen, maar zeker ook vriendelijk, waarbij de artikelen op uiterst overzichtelijke wijze zijn uitgestald in flinke voorra den, zodat de klant eigenlijk nooit kan misgrijpen. Dat wil echter niet zeggen dat de win kel is ingericht met een overdaad aan luxe. Efficiëncy staat altijd voorop, niet alleen voor het bedrijf zelf, maar ook voor de consument. Alle artikel- groepen zijn dan ook duidelijk aange duid, zodat de klant zijn weg door de winkel snel weet te vinden en niet lang hoeft te zoeken. Doordacht De keuze van de artikelen van het krui- denierswarenpakket is uiterst door dacht tot stand gekomen. Niet alleen de bekende merken, zoals DE-rood- merk koffie, Heineken bier, Calvé pindakaas, Hero-confiture enz. enz. treft men in de winkel aan, maar ook de niet onmiddellijk "dagelijkse" zaken als huishoudelijke artikelen, tex tiel, huisdiervoeding, populaire tijd schriften en nog veel meer. Voor alle artikelen geldt echter dat ze "sneïio- pend" zijn, zodat ze niet te lang op de planken blijven staan. Massa-verkoop - dat is de kracht van de "Prijs-Slag." Dat wil tegelijk ook zeggen: massa- inkoop, met alle prettige gevolgen van dien voor een lage prijs! De winkels van Jac. Hermans worden overigens dagelijks bevoorraad. Het begrip "vers" is dan ook geen reclame- praatje. Integendeelnaast de voorver pakte "droge kruidenierswaren" heeft de "Prijs-Slag" ook een fors aantal verse waren: zuivel, brood, groente, vlees enz. Elke afdeling kent daarin bo vendien aan aantal specialiteiten en er varen winkelmedewerk(st)ers, die de produkten kennen en heel goed op de hoogte zijn - net als de inkopers trou wens - van de wensen van de klant: kwaliteit voor een lage prijs Foto: Goos van der Wilt "Als professioneel buitenstaander kijk je nu eenmaal anders tegen de proble men aan. In eerste instantie gaat het dikwijls alleen maar om raad vragen, net zoals je bijvoorbeeld ouders of familieleden de vraag voorlegt: wat moeten we nu doen? Pas als ouders er zelf geen raad meer mee weten wordt de hulpverlener ingeschakeld, en die zal de problemen in het algemeen ge makkelijker kunnen herkennen, en daardoor wellicht oplossen." Aan het woord is Mirjam Winkel, kli nisch pedagoge, vorig jaar afgestu deerd aan de Utrechtse universiteit en sinds kort zelfstandig gevestigd in Soest. Naast haar eigen praktijk is Mirjam ook voor een deel van haar tijd verbonden aan het Instituut voor Stu diebegeleiding Meiners aan de Steen- hoffstraat in Soest, en vandaar dat ze haar werkzaamheden uitoefent in de ruimte die het instituut ter beschikking stelt, en ook gebruik maakt van het materiaal. "Maar verder staat het er toch los van," aldus Mirjam. Een blik in het interieur van de nieuwe 'Prijs-Slag'-vestiging. Een klinisch pedagoge, legt ze op ver zoek nog eens uit, is een opvoedkundige die zich bezig houdt met gewone, ge zonde kinderen, die een of ander pro bleem hebben.' Bij die problemen is in eerste plaats te denken aan schoolpro blemen in verschillende vormen. "Het gaat bijvoorbeeld om kinderen die niet mee kunnen komen, omdat ze in intellec tueel opzicht tekort schieten, of omdat zij (of hun oudersgewoon te hoog grij pen. "Ook speelt vaak gebrek aan zelf- vertrouen, een rol, de angst om fouten te maken, om vragen te stellen of voor de klas te komen, die schoolkinderen behoorlijk dwars kunnen zitten, zodat het uitgroeit tot een probleem waarbij de deskundige tussenkomst van een pe dagoog gewenst kan zijn. "En verder zijn er ook vaak kinderen met aanpas singsproblemendie geen vriendjes kunnen maken, bijvoorbeeld, of zich absoluut niet thuisvoelen in de klas. 'Moeilijk gedrag' Andere problemen waarbij een pega goog wordt ingeschakeld liggen op het terrein van het gedrag. "Dan gaat het bijvoorbeeld om kinderen die 'moei lijk gedrag' vertonen, meestal als ge volg van de wisselwerking tussen ou ders en kinderen. Dat komt vaak door de houding van de ouders, maar soms evengoed ook door die van de kinderen zelf." Op dit gebied merkt Mirjam Win kel nogal eens grote schroom op bij ou ders. "Ze zijn dan wel eens bang dat je je teveel in hun persoonlijke leven mengt, maar een pedagoog is niet ie mand die een huwelijk nu eens even uit elkaar gaat rafelen. Het werk van de pedagoog is altijd in eerste instantie op het kind gericht. En bovendien, hoe jonger het kind is, des temeer zul je je op de ouders moeten richten." Een derde terrein waarop de pedagoog werkzaam is wordt gevormd door de "ontwikkelingsstoornissen." "Als kin deren te laat leren praten, of duidelijk té laat een bepaalde fase ingaan, bij voorbeeld het aangaan-van sociale re laties met andere kinderen. Dan ook- is de pedagoog iemand die daarin met zijn of haar deskundigheid goed werk kan verrichten," vertelt Mirjam. In de praktijk valt het aantal kleine kinderen (tot aan de kleuterleeftijd) waarbij haar hulp wordt ingeroepen nogal mee. "Maar toch zijn er kinderen die soms grotere problemen hebben dan je zo zou denken." Mirjam wijst in dat verband op de pro blemen die ook kleine kinderen al kun nen hebben bij bijvoorbeeld de schei ding van de ouders. "Kinderen stem men hun leven nu eenmaal vrijwel compleet af op hun ouders. Die zijn hun voorbeeld, die geven hun zekerheid." Niet voor jaren Wie eenmaal de hulp van een klinisch pedagoog ingroept hoeft niet bang te zijn dat hij daar voor jaren aan vastzit, aldus Mirjam. Sóiris is één advies al voldoende om veranderingen te be werkstelligen, mahr In andere geval len kan het inderdaad wel eens vrij lang duren. De begeleiding door een pedagoog ver schilt overigens per leeftijd. "Bij jon gere kinderen, die bijvoorbeeld erg agressief zijn, doe ik een vorm van speltherapie. Bij oudere, de pubers bij voorbeeld, werk ik met gesprekken." Mirjam speelt ook met de gedachte binnenkort te starten met groepsge sprekken voor kinderen. "Denk maar weer aan die kinderen van gescheiden ouders; De.ervaring leert dat alleen het met elkaar daaTover praten, vanuit de zelfde ervaringen, soms al een heel stuk opluchting geeft. Andere plannen voor de wat verdere toekomst zijn het organiseren van "oudercursussen", speciaal bedoeld voor jonge ouders van kleine kinderen. "Heel praktisch moet je dat zien. Som mige ouders weten niet of nauwelijks wat ze van een kind op een bepaalde Mirjam Winkel. Foto: Goos van der Wilt leeftijd kunnen of mogen verwachten. Stellen ze te hoge eisen, dan raken kinderen gefrustreerd en gooien ze het boeltje erbij neer. Stellen ze hun eisen te laag, dan worden de kinderen nau welijks weerbaar gemaakt. Ruimte Overigens onderstreept Mirjam dat éen goed pedagoog niet vastzit aan één bepaalde opvatting over het functio neren van een gezin. "Er moet altijd ruimte blijven voor de mensen zelf, om hun leven op hun eigen manier in te richten. Een voorwaarde is natuurlijk wel dat ook het kind zich daarin kan vinden." Centraal staat het "overleg," waar mee mogelijke oplossingen worden ge zocht en bekeken. "Ik ga er vanuit dat een ouder zijn eigen kind het beste kent, en dat hij of zij in het algemeen wel weet wat het beste voor het kind is." Mirjam constateert wél dat de peda goog nog altijd rekening moet houden met het feit dat voor veel mensen de "drempel" nogal hoog is. "Dat is ge woon zo, maar je merkt telkens weer dat er mensen zijn, die zeggenhad ik 't maar eerder geweten, dan hadden we nu niet zo in de problemen gezeten." Mirjam Winkel is bereikbaar onder telefoonnummer 17089, Steenhoffstraat 30a.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9