Meningen van lezers Oudheidkamer Soest IKV vraagt CDA-Soest om uitspraak kruisraketten Koelsysteem supermarkt veroorzaakt geluidhinder voor ijssalon Afscheid van de winter in bossen van Lage Vuursche De kernraketten, de democratie, Hans en Piet Winkelcentrum Soest-Zuid Smeekbede! Winkelcentrum Soest-Zuid (2) Studiemiddagen Integratie onderwijs in Eigen Taal en Cultuur D'66 discussieerde over winkelcentrum Soest-Zuid CDA-groep doet beroep op achterban Wandelen met het landschap: KETTING FORMULIEREN FilmhuisPrénom Carmen Open podium met de formatie Pilgrim en de Artiband Filosofie-werkgroep "zelfwaarneming Agenda De Borg WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ook ik heb met vele andere lezers van de Soester Courant de politiek getinte pennestrijd tussen Piet de Roos en Hans gevolgd en wat een interessante discussie had kunnen worden is toch ontaard in een nietszeggend geschrijf, immers, als Hans dan toch het ongelijk aan zijn kant zou hebben, zoals Piet e.a. ons willen doen geloven, waarom wordt Hans dan niet op zijn aange- dragen argumenten aangevallen? Dat doet Hans t.a.v. Piet de Roos wèl, al kan ik de manier waarop niet be paald bewonderen. Aanleiding voor Hans ingezonden stuk was het feit dat de heer de Roos aan de hand van één enquête ineens vraagtekens achter de Nederlandse democratie ging zetten en dat is natuurlijk fundamenteel onjuist. Laten we enkele van Hans' argumen ten eens nader bekijken. Is het juist dat niet een enquête, niet Mient Jan Fa- ber, maar het Parlement en Regering over de plaatsing van kruisraketten beslist? Dat is maar ten dele waar. Immers, Nederland parlement en regering) heeft in 1979 zekere verplich tingen als Nato-lidstaat op zich geno men. Verplichtingen, die invloed hebben op het gehele defensiesysteem van de vrije Westerse wereld. Daar kan men met goed fatsoen niet onderuit. Dat zou doorwerken, niet alleen in de econo mie, maar ook ons aanzien als betrouw bare Nederlander, als betrouwbare Nato-partner zou een ernstige deuk in de wereld krijgen. En dat kan Ne derland zich niet veroorloven. Het zou de USSR kunnen suggereren dat dat hele Nato- pact slechts weinig voorstelt en dat de USSR zich best wat avon turen zou kunnen permiteren. Het zou kunnen suggereren dat Nederland eigenlijk best voor het communisme is geporteerd en ik geloof toch wel te mo gen zeggen - gerekend naar de verkie zingsuitslagen - dat dat voor 90% van de Nederlanders nu juist niet het geval is. Hans beweert het een en ander over twee enquêtes, die het al of niet plaat sen van kruisraketten als onderwerp hebben. De Nipo-enquête, die Hans be doelt, is onverkort in Elseviers Maga zine gepubliceerd en iedereen kan zijn mening vormen over de kwaliteit daarvan. Maar mijnheer De Roos voert weliswaar een enquête op en noemt cijfers, maar kent blijkbaar niet eens de naam van die enquête, laat staan dat hij zich in die enquête heeft verdiept. Bovendien zegt Hans dat beide enquêtes niet maatgevend mogen zijn voor het al of niet plaatsen van die raketten en dat vind ik een respectabel standpunt. "Kat Hans opmerkt over de USSRkaji niet iïders ais juist worden -gezien. Jm-i iSrs, niét r^edeflanS' éi ArtiétïicÈi o$ welk land danook heeft de USSR als vijand verklaard, doch dat deed de USSR zelf. Het is inderdaad waar dat een van de - nimmer herroep stel lingen van Lenin is dat de strijd voor het communisme eerst zal zijn ge streden als de gehele wereld onder de vlag van het communisme zal zijn ge bracht (of woorden van die strekking). Lenin heeft ook gezegd dat het Westen als een rotte appel in de schoot van het communisme zal vallen, daarbij ge holpen door de "nuttige idioten". En die "nuttige idioten" zijn dan diegenen, die zich niet wensen te verzetten tegen het communistische imperialisme, c.q. diegenen die het communisme zijn agressie behulpzaam zijn. De angst van Hans om ooit weer een bezetting mee te maken deel ik ook en die voorkomen we niet door de Russen met bloemetjes in de hand tegemoet te treden. De Cuba-crisis is een goed historisch voorbeeld. Toen Amerika dreigde met geweld, nam Rusland zijn in Cuba geplaatste- of te plaatsen- raketten weer mee naar huis. Dit voor beeld leert dat een defensie uit kracht t.o. de USSR beter werkt dan een de fensie uit zwakte. Want daar hebben de Russische machthebbers totaal geen respect voor. Zo werkt dat nu een maal in deze wereld of Hans dan wel Piet dat nu leuk vinden of niet. En tenslotte, Hans wordt verweten zijn mening anoniem te hebben gebracht. Dat doet niets toe of af aan zijn stand punten, die te weinig met argumenten en te veel met verdachtmakingen wor den aangevochten. Waarschijnlijk heeft hij wel een goede reden. Hoe wel men in Nederland recht heeft op een vrije meningsuiting, neemt dat niet weg dat bijeenkomsten van de WD en van het Oudstrijderslegioen, (bestaande uit lieden die élke dictatuur verafschuwen) recentelijk nog on mogelijk werden gemaakt. Misschien is Hans wel een fabrieks- direkteur, die vanwege de rust in zijn bedrijf zich niet kan permiteren zijn mening openlijk in de krant te zetten. Of misschien is Hans wel een pseudo niem voor Prins Bernhard of voor wie dan ook, het doet niet ter zake. Het gaat om zijn standpunten, waarop eigenlijk geen adequaat weerwoord werd gegeven. Van Doorne De bewoners rond het te realiseren winkelcentrum in Soest-Zuid zijn gaan klagen over de ontstane situatie. De verkeersproblemen zijn in aantocht en het toekomstige voorzieningsniveau van de winkels is niet wat in Soest wen selijk is. Ze hebben gelijk, die bewo ners, maar zijn met hun bezwaren wel acht jaar te laat. De schuld ligt niet bij het huidige gemeentebestuur maar bij de lieden die nu plotseling voor de kla- genden in Soest-Zuid op willen komen. In de jaren zeventig heeft het toenma lige gemeentebestuur voor heel Soest een ontwikkelingsplan opgesteld. Hier in was opgenomen het centraliseren van de broodnodige nieuwbouw van diverse openbare gebouwen. Tevens zouden daarbij de overige voorzieningen worden gesitueerd waar men in Soest al zo lang naar uitkeek. Die voorzieningen betreffen: een echt marktplein, zodat de markt niet langer een obstakel vormt in de Weegbree straat. Verder ontbraken in 't plan niet een cultureel centrum, natuurlijk een ruime sortering winkels op centraal ni veau, o.a. een V D, Hema, C A etc. Voorts een overdekt zwembad met ten minste een behoorlijk toerijkende in richting. De situering bij het station Soest-Zuid in Klein Engendaal en voor zien van ruime parkeergelegenheid zou het centrum goed bereikbaar zijn voor een ieder. Ook velen uit Amersfoort, Baarn en Hilversum zouden zelfs naar Soest zijn gekomen om hier hun inkopen te doen, daar je in genoemde plaatsen door ruimtegebrek en een onmaatschappe lijk verkeersbeleid niet bepaald met de auto welkom bent. En velen zijn juist van hun auto afhankelijk bij het bood schappen doen of winkelen. Je kunt ook niet zeggen dat het toenma lige gemeentebestuur niet vooruitziend was. Met de aanleg van een weg, in 't verlengde van de Koningsweg door Klein Engendaal naar de Nieuweweg en vervolgens met een boog om Soest- Zuid heen zou men twee vliegen in één klap vangen. Een vlotte en veilige aan- en afvoer van het verkeer naar en van het toekomstige centrum en een ontlas ting van de Ossendamweg en Vondel laan van doorgaand verkeer. Dat alles wat met de uitvoering van het plan te maken had een enorm stuk werkgelegenheid zou betekenen behoeft geen betoog. Ieder weldenkend mens met gevoel voor saamhorigheid hoopte dat het Centrumplan, zoals het heette, Soest spoedig een brokje gezel ligheid zou geven. Maar een politieke groepering, zich progressief noemend, vindt nu een maal dat zij de samenleving zo nodig moet vertellen, hoe ze moet leven, ver plaatsen, werken en wonen. Alles moet anders en niet meer dan dat. Zij zijn aktief en de massa gelooft het wel. Dat heeft er in de jaren zeventig voor gezorgd, dat er van het Centrumplan niets terecht kwam. Toen hadden de bewoners in Soest-Zuid moeten komen pleiten voor het Centrumplan! Dan hadden ze nu niet met de gebakken peren gezeten. Dank zij links zitten we nu met een onprettige winkelsituatie op buurtniveau in de Van Weedestraat, in Soest-Noord en binnenkort in Soest- Zuid dito. Als men een beetje op de hoogte was met de werkelijkheid, zou men het wel nalatéivöm de heer Plomp aan te vallen, waiit;;$le aanval op hem door J. J. Swanirik is onjuist en onbe hoorlijk! J. H. R. van t Land, Weegbreestraat 635, Soest. Winkelcentrum, Soest-Zuid Het algemeen belang wordt er alleen mee gediend als er geluisterd wordt naar de noodkreet van de belangheb benden die in dit gedeelte van Soest- Zuid wonen; allen willen meewerken aan een goed doordacht plan. Het is van het grootste belang dat het ondoor dachte plan van de gemeente m.b.t. het winkelcentrum Soest-Zuid ge wijzigd wordt. Nogmaals, zoals in on ze protestbrief staat: a- Het plan naar de westzijde te ver schuiven. b- Het parkeerterrein geplaatst vóór het winkelgebeuren. c- Het busstation ook geplaatst vóór het winkelgebeuren. d- Voldoende ruimte tussen de win kels voor evenementen zoals markt, bijeenkomsten, braderie, etc. Het moet fungeren als een hart, een ontmoetings centrum! e- De verkeersstruktuur voor Soest- Zuid moet in zijn geheel aangepast worden. Wil de gemeente haar plannen door zetten dan zal er aan deze voorwaar den voldaan moeten worden. Dames en heren van de Raad, wij mogen veronderstellen dat een groot gedeel te van u de gang van zaken met pijn in het hart gedoogt. Dit plan is werke lijk tegen alle regels in, dit mag niet! Laat uw stem horen, laat het mooie hart van Zuid niet creperen! Vier jaar terug hadden de plannen van het winkelcentrum door moeten gaan aan de Parklaandit is helaas niet ge beurd. Toen de gemeente hulp nodig had lieten de winkeliers het afweten. De gemeente werd in haar hemd ge zet, miljoenen naar de knoppen ge holpen. Wie waren de dupe? De inwo ners van Soest. Bij het tweede win- kelpoolplan Zuid; wie zijn nu weer de dupe? De bewoners van Zuid. Het is gebleken dat vanaf het begin alle mensen die grond hadden in de omgeving van het winkelcentrum ten volle mee wilden werken voor een goed funktionerend winkelgebeuren. Maar de gemeente heeft met niemand van die eigenaren een kon takt gelegd. Aan de goede plannen welke ingediend zijn door de Gooise Verkoop Mij., Birk- staete, Beheersmaatschappij Soest, is nooit enige aandacht besteed. Het busstation wordt verplaatst vóór de woningen van omwonenden. Par keerruimte veel te weinig. Verkeers struktuur deugt in zijn geheel niet etc. etc. Geachte leden van de Raad, wij doen alsnog een nederig beroep op u. Laat Soest-Zuid niet in zijn hemd staan De verontruste bewoners van Soest- Zuid J. R. Kompeer-v.d. Berg Dagelijks kijken we uit op de gele bus sen van Centraal Nederland die sinds enkele weken voor onze deur stoppen, vertrekken of stilstaan met ronkende motor en de nodige oliedampen plus uitlaatgassen. Dagelijks kijken we ook uit naar de omheining van het te bouwen winkel centrum Soest-Zuid en dan denk ik: ."Jammer." Achter die omheining was eerst een busstation, rustig, veilig en tot ieders tevredenheid. Maar. dachten de gemeente en een paar on dernemers: van een busstation kan je niet eten, dus weg ermee! Daar komen nu winkels. We hebben niets tegen uit breiding van het winkelbestand in Soest-Zuid, maar dat kan toch wel an ders! Na al het geschrijf tussen omwonenden en gemeente Soest, vragen wij ons toch af of de gemeente werkelijk de bezwa ren van omwonenden serieus gaat nemen. Uit alles blijkt dat er wel dege lijk bouwterrein beschikbaar is om het gehele winkelcentrum op te schuiven en de bushaltes weer in de nabijheid van het oude busstation vóór de win kels te plaatsen. Een oplossing waar ie dereen erg tevreden mee zou zijn. Ook is bekend dat de eigenaren van de aan grenzende terreinen bereid zijn hun volle medewerking te verlenen aan een goed plan. Wat schuilt er toch achter, dat er nooit aan deze oplossing gewerkt is? Waarom moest het huidige plan met een sneltreinvaart erdoor gedrukt worden? Wat zou het een zegen zijn voor de hele gemeente Soest als op deze plek een ruimer winkelcentrum zou komen, dat werkelijk aantrekkingskracht heeft voor de consument! Wat zou het een ze gen zijn voor de verontruste omwonen den als er voor hun deur geen bussen meer staan te ronken of auto's gepar keerd! Dagelijks denk ik: De moed niet opge ven! Wie weet gaat een vurige wens van omwonenden toch nog in vervul ling als de gemeente een verstandig be sluit zal nemen. De verontruste bewoners van Soest- Zuid, J. M. Swanink. Op verzoek van de taakgroep onder wijs binnen het samenwerkingsver band buitenlandse werknemers organi seert de gemeente op 27 en 29 maart a.s. in de openbare school voor Mavo studiemiddagen voor het personeel van de openbare lagere scholen met anderstalige leerlingen. In Soest zijn drie buitenlandse leer krachten werkzaam bij het openbaar lager onderwijs. Kinderen vanaf de tweede klas van de lagere school krij gen dan het onderwijs in eigen taal en cultuur. Er zijn twee Turkse leer krachten en een Marokkaanse. Deze leerkrachten werken in Soest reeds een aantal jaren. De funkties van het onderwijs in eigen taal en cultuur (ETC-onderwijs) zijn volgens het be leidsplan van de minister van onder wijs en wetenschappen de volgende 1. Het ontwikkelen van een positief zelfkoncept en zelfbewustzijn, van het kind; 2. vermindering van de kloof tussen school- en thuismilieu 3. het leveren van een bijdrage aan het intercultureel onderwijs 4. door het aanleren van de moedertaal zou de Nederlandse taal sneller en beter eigen gemaakt kunnen worden i.v.m. het sneller herkennen van be grippen. Intercultureel onderwijs is onderwijs dat een samenhangend leerpakket te bieden heeft. Het dient één van de uitgangs punten te zijn van het gehele onder wijs. Onderwijs dat recht doet en geen voedsel biedt aan nationalistische ge voelens. Alle leerlingen ongeacht het land van herkomst moeten in staat worden ge steld zichzelf of hun problemen in het leerstofprogramma te herkennen. De teams van de openbare lagere scho len waar anderstalige kinderen zijn gaan in deze studiemiddagen discus siëren over de mogelijkheid deze soort van onderwijs optimaal te gebruiken bij het gewone onderwijs. De heer Menne, de wethouder van onderwijs, opent deze middagen om streeks 13.45 uur. De middagen staan onder leiding van de heer H. Heringa, medewerker bii de Onderwijs Begeleidings Dienst te Amersfoort, en georganiseerd door het bureau onderwijs Soest. Foto-expositie 'Van Wee straat en omgeving' In verband met de grote belangstelling wordt deze expositie met één week ver lengd. Zondag 8 april is de laatste dag, dat de expositie te zien is. Vooral het feit, dat de grote veranderingen aan de Van Weedestraat, de laatste 25 jaar zijn uitgevoerd, spreekt veel mensen aan. De beelden op de oude foto's zijn hierdoor ook voor de wat jongeren her kenbaar. Vanaf zaterdag 14 april kunt u de expositie 'De Koude hoek en de Bunt' gaan zien. De Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18, is geopend zaterdags en zondags van 13.00 - 17.00 uur. Dinsdag 20 maart j.1. hield D'66, afde ling Soest, haar Algemene Ledenver gadering. Na behandeling van de huis houdelijke agendapunten ontspon zich een levendige discussie over onder meer de vestiging van het winkelcen trum Soest-Zuid. De vergadering stelde vast dat gezocht moet worden naar een goede oplossing voor de ver keersproblemen rond dit winkelcen trum. Tevens besloot de vergadering dat partijpolitieke informatie aan bui tenlandse inwoners van de gemeente Soest verstrekt zal worden, teneinde aansluiting bij een politieke partij te bevorderen. Een en ander in verband met het in te toekomst te verlenen stemrecht. Rond 23.15 uur sloot de voorzitter deze goed bezochte bijeen komst. De "werkgroep politiek" van het IKV vraagt het CDA in Soest duidelijk stel ling te nemen tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. In een brief deze week aan het CDA-bestuur roept het Vredesberaad de Soester christen-democraten op de doelstel lingen van de onlangs opgerichte lan delijke groep 'CDA'-ers tegen kruisra ketten' te ondersteunen. Zoals bekend wil deze groep van ver ontruste CDA-ers maximale druk en invloed uitoefenen op de discussie in het CDA over het al dan niet plaatsen van de nieuwe kernwapens. Vorige week woensdag plaatste de groep een grote advertentie-oproep in het dag blad Trouw, die werd ondertekend door ruim 300 CDA-leden onder wie burge meesters, staten- en raadsleden, waarin men de CDA-fractie in de Tweede Kamer vraagt zich uit te spre ken tegen de stationering van kruisra ketten op Nederlandse bodem. Een positief plaatsingsbesluit verdraagt zich niet met het CDA-programma van terugdringing van kernwapens, aldus de verontruste CDA-'ers. 'Ik vind dit zo'n ernstige zaak,' zo zegt CD A-burge meester Hans de Boer van de Haar lemmermeer, 'dat het nodig is dat wij hiervoer de discussie aanzwengelen. De Soester IKV-groep wijst in zijn schrijven het CDA-bestuur erop, dat nu reeds 50 percent van CDA-kiezers de stationering van kruisraketten in Woensdrecht afwijst. Voorts me moreert het Vredesberaad de re cente besluiten van de Gereformeerde en Hervormde Synode en eerder de roomskatholieke bisschoppen over de kruisraketten. De kerken wijzen deze middellange afstandswapens nadruk kelijk af. Het IKV verzoekt derhalve CDA-Soest de oproep van het landelijk CDA-comité te ondersteunen en de eigen leden en kiezers in dé gemeente te convoceren tot deelname aan de ac tiviteiten van het comité. Fractie De CDA-raadsfractie heeft maandag avond een eerder door het bestuur ge dane voorstel inzake de kruisraketten aangenomen om in april een ledenver gadering te houden in Soest over het onderwerp vrede en veiligheid. Tegen de aanvraag van een hinderwet vergunning door Schipper Supermarkt aan het Nieuwerhoekplein is vorige week bezwaar gemaakt door buurman J. Regnery van de ijssallon. In een brief aan het College van Burgemeester en Wet houders klaagt hij over de aanwezig heid van de afvalcontainer die vaak open staat en waarin ook groente- en slagersafval wordt gedeponeerd. Tij dens de hinderwetzitting bracht hij daarnaast de geluidhinder naar voren, die hij ondervindt van de koelcompres- soren. Samen met de heer H. Oosterloo van milieuzaken zal eigenaar Schipper voor een oplossing van het probleem zorgen. In zijn brief aan het College schrijft de heer Regnery dat de container een geliefd plekje is van de huisdie ren uit de buurt. "Het slagersafval lig dan ook herhaaldelijk in onze tuin en op het dak. Bovendien geven diver se compressoren hun hitte af tegen genoemde container, en die in onze rich ting wordt geblazen. Dat dit tot stank en overlast leidt, laat zich gemakkelijk raden". En verder: ,,De temperatuur kan in de zomer op die plaats hoog oplopen. Dit alles vindt plaats op zo'n zes meter van mijn ijsbereidplaats". Tijdens de zitting maakte de heer Regnery ook zijn bezwaren tegen de geluidhinder kenbaar. De compresso ren staan op zes meter afstand van zijn slaapvertrek. Vooral 's zomers, als de compressoren veel aanslaan om. de - gewenste koeling tot stand te brengen, leidt dat volgens hem tot overlast en slapeloosheid. ,,Ik heb de heer Schip per er herhaaldelijk op gewezen", al dus de heer Regnery, „maar dan zei hij dat ik aan het zuigen en het zoeken was. Hij wil blijkbaar eigen rechter spelen". De heer Oosterloo van milieuzaken liet aan voorzitter W. Peters weten dat de bezwaren van de heer Regnery terecht zijn. Volgens hem zijn geluid- werende voorzieningen, in de vorm van houten schotten, in de loop der ja ren verwijderd. De vorige eigenaar heeft die schotten er voor gezet. Ge luidsmetingen in oktober van het vorig jaar hebben uitgewezen, dat het ver wijderen van de schotten ertoe bij draagt dat de wet geluidhinder wordt overtreden. ,,Bij de start van Zoete lief hebben we in het verleden ook een geluidmeting gedaan", aldus Ooster loo, ,,en toen was het keurig voor el kaar", Hij gaf toe dat wanneer men de supermarkt opnieuw zou opzetten, dit heel anders zou gebeuren. De heer Schipper zei dat hij de houten schotten er wel weer voor wilde zet ten, maar als ik ze ervoor zet, slaapt mijnheer Regnery nog niet. Er zijn in de loop der jaren drie mo toren weggehaald en daar is er niet één voor teruggekomen. Het geluid moet dus veel minder zijn dan voor heen", was zijn conclusie. ,,En 's zo mers kunnen de houten schotten er niet voor, want dan leveren de compres soren niet voldoende koeling". In het kader van de hinderwetaan- vrage, die eigenlijk als een soort in haalmanoeuvre gezien kan worden aangezien de supermarkt nooit een hinderwetvergunning heeft gehad, zal Schipper. Supermarkt in ieder ge val moeten zorgen dat de container in het vervolg gesloten blijft. Hierdoor wordt de overlast beperkt, en het is een normale eis bij het ver lenen van de vergunning. De heer Schipper zal in samenwerking met de afdeling milieuzaken van gemeen tewerken trachten de geluidhinder te beperken tot het wettelijk toelaatbare. -as® Zaterdag 31 maart cm 11.00 uur is ach ter het restaurant De Lage Vuursche de laatste winter-excursie, die de Stich ting Het Utrechts Landschap organi seert onder leiding van de boswach ter door de Vuursche bossen. Voor wie de wisseling van de jaarge tijden boeit is een wandeling met de boswachter een prachtige mogelijk heid het einde van de winterslaap van moeder natuur van nabij te kunnen aanschouwen. De Stichting Het Utrechts Landschap is met Staatsbosbeheer en de familie Van Boetzelaer hoedster over de rijkdom aan natuur die voor de toekomst door grootschalige aan koop behouden is gebleven. Als het mooi weer is kunnen wandelaars het gehele weekeinde in Lage Vuursche terecht, want wie op eigen gelegen heid wil wandelen kan op zaterdag en zondag tussen 13.00 en 16.00 uur bij de speciale informatiepost, die de Stichting Het Utrechts Landschap op beide dagen achter restaurant de Lage Vuursche heeft geparkeerd, een gratis wandelroute verkrijgen. In het tijdschrift "Van Buiten" heeft de Stichting Het Utrechts Landschap een uitvoerig verhaal over historie en betekenis van de Lage Vuursche ge publiceerd. Wie daar meer over wil weten moet zich echter als beschermer voor 25 gulden per jaar opgeven bij de Stichting Het Utrechts Landschap, Postbus 121, 3730 AC De Bilt, telefoon (030) 765555. Overigens zijn de wandeling onder lei ding en het routeboekje geheel gratis. Dronken 'doorrijder' aangehouden Een inwoner van Soest, die in de nacht van zaterdag op zondag over de Biltse- weg reed, werd plotseling aangereden door een andere auto, die in de richting Lage Vuursche verdween. De Soester kon het kenteken wel opnemen en stelde zich in verbinding met de politie. Deze stelde vervolgens een onderzoek in' Het kenteken bleek te behoren aan een andere inwoner van Soest, die na een korte ondervraging toegaf dat hij de aanrijding had veroorzaakt. Op het bureau legde hij de bloedproef af, waarbij kwam vast te staan dat hij teveel alcohol had gedronken. Dat kwam hem te staan op een extra pro- ces-verbaal. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -1 95 77. Donderdag 29 maart: RegieJean-Luc Godard Met: Maruschka Detmers, Jacques Bonnaffe, Myriem Roussel. MuziekBeethoven. Frankrijk 1983. In Prénom Carmen maakt Jean-Luc Godard van Carmen, de mannenvre- tende sigarettenmaakster uit Sevilla, een moderne Femme Fatale. Godards Carmen heeft nog alleen in de verste verte iets te maken met haar klassieke voorbeelden uit het boek van Prosper Merimee en de daarop gebasseerde opera van Georges Bizet. Godard ge bruikte Carmen als element in zijn beeldtaal en in zijn klaagzang over het niet bereikbare geluk in de moderne tijd. Goed voor een gouden leeuw als beste film op het filmfestival van Vene tië 1983. In zijn films weet Godard zijn persoon lijkheid zo sterk door te drukken dat de acteurs alleen maar vehikels waren voor de boodschap die Godard ze in de mond wilde leggen. Soms ging dat zelfs zo ver dat ze alleen nog maar een lesje stonden op te dreunen. Maar tegelijk was hij weer de eerste om als tegen wicht tegen zo veel prekerigheid, poli tieke en morele ongegeneerdheid er een «leuke sketch tegenaan te gooien. Ook zijn nieuwste film Prénom Car men zit weer vol idiote situaties, ko mische terzijdes en absurde entre-ac- tes. Zelfs het verhaal van de film is ge- Zaterdag 31 maart: baseerd op een ordinair gegeven. De heldin Carmen (Maruschka Detmers) is lid van een gangsterbende. Zij heeft een stripverhaal gelezen waarin een stel boeven zich uitgeeft voor een film ploeg en, gewapend met camera en pis tool, een overval pleegt. Om deze ver mommingstruc in praktijk te brengen, wendt ze zich tot haar oom, die regis seur is en toevallig gespeeld wordt door Jean-Luc Godard. Deze stemt toe en het nepfilmprojekt kan van start gaan. Liefde als noodlot, als dodelijk ongeluk, cynisch en onschuldig, als een oorlog met als basis de dodelijke haat tussen de sexen, zo vatte Nietzsche Bi- zets opera Carmen samen. Liefde, ach tervolging en geweld vormen de ele mentaire bestanddelen van de (klas sieke) cinema. Door de bekendheid van deze verhaalstruktuur stelde Go dard zich in staat om van de verplich ting een 'verhaal' te vertellen te ont slaan. Hij volstaat met enkele globale verwijzingen naar het alombekende drama van deze opera. Des te meer richt Godard zich op de verbeelding en de verklanking van deze algemeenheid over de oorlog tussen de sexen. die te gelijkertijd juist de beweging van aan trekking en afstoting mogelijk maakt en juist daarom de motoriek van zovele verhalen en films is. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en CJP 4,-. Zaterdag 31 maart vindt er een open podium plaats in het ArtishockgébouW' te Soest. Dit keer zal er behalve de ses sie nog meer te beleven zijn in de vorm van onder andere een optreden van de formatier "Pilgrim". Deze groep staat borg voor stevig, swingende Rock-mu- ziek. De groep bestaat uit: Leo de Boer op slagwerk, Nick de Jong; lead gitaar en zang, Bart de Leeuwgi taar; Dick Clarenbach; bas en zang. Verder zal de Artiband enige intermez zo's verzorgen, hoofdzakelijk bestaan de uit eigen composities c.q. arrange menten, en swingende. Jazz improvisa ties.>Het ligt in de lijn der verwach ting dat ook nog een andere formatie deze avond op zal treden. De definitie ve beslissing hieromtrent zal in de loop van deze week worden genomen. De formaties zullen afgewisseld worden met de te houden sessies, waaraan in principe iedere muzikant kan deelne men, nadat hij of zij zich gemeld heeft bij de coördinator van deze avond. Aanvang: 20.00 uur. Entree0,00. 59 Het geweten Geweten, gezien vanuit de esoterische wijsbegeert betekent letterlijk: wij hebben alles geweten, en in feite weten wij het allemaal nog. Helaas hebben wij onszelf zo geblokkeerd dat wij met het werkelijke geweten geen enkel kon- takt meer hebben. Waar wij wel kon- takt mee hebben is het geweten dat wij in onze geblokkeerde toestand han teren. In deze toestand behoren wij een moraliserend geweten te hebben en dat zou iets zijn, dat met angst, pijn en in nerlijke konflikten te maken heeft. Angst die geboren wordt uit de ge dachte iets na te laten waar je later ge wetenswroeging van zou kunnen krij gen en de pijn die volgt als je het hebt nagelaten. En het zijn nu juist deze angst en innerlijke konflikten die ver hinderen dat het werkelijke geweten in functie kan komen. Ouspensky: "In het dagelijkse leven wordt het begrip geweten te eenvoudig opgevatalsof wij een geweten hadden. In werkelijkheid komt het begrip gewe ten op het gebied van de gevoelens overeen met het begrip bewustzijn of dat van het intellect. En zoals wij geen bewustzijn hebben, zo hebben wij ook geen geweten." ben, zo hebben wi ook geen geweten." Dit houdt in, dat als wij ons bewuster zouden worden van onszelf wij tegelij kertijd een geweten. een echt gewe ten. in fucntie zouden krijgen. Voor levensinformatie richt deze werk groep zich tot de volgende filosofen: J. Krishnamurti, Saswitha, Bhagwan, S. Gurdjieff, P. D. Ouspensky en vele andere die zich bezighouden of hielden met de esoterische wijsbegeerte. Bij interesse gelieve een van de vol gende nummers te bellen Coby Philipoom, tel. 02155-15483; Hetty Kuiphof, tel. 02155-22842; Brigitte Rijn- ders-Jordan, tel. 02155-11826. Woensdag 28 maart 9.00 uur Dames Bowling Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 20.00 uur Bridge wedstrijden 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 29 maart 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 30 maart 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen T.I.P.S. Y. 20.00 uur Klaverjassen Chemco 20.00 uur 'Talenavond' Volksuniversi teit Zaterdag 31 maart 20.00 uur Bingo-avond Wijkver. Zondag 1 april 12.00 uur Koffie-concert Maandag 2 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur A.B.O.-cursus Dinsdag 3 april 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Verg. 'Vrije Vogels' 20.00 uur Reanimatie-cursus i) Woensdag 4 april 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 14.00 uur Film Wijkver. 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Feestavond Insingerschool Donderdag 5 april 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Reanimatie curus 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 6 april: 10.00 u ur Senioren Bowlen 20.00 uur Soester Klaverjaskampioen- schap Zaterdag 7 april 20.00 uur Spaanse avond met Gruppo Arco Iris Maandag 9 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.30 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur A.B.O.-cursus Dinsdag 10 april 19.30 uur Bowlen S.B.B. Pot valt van 7-hoog door autoruit Niemand liep verwondingen op, maar de klap kwam wel hard aan toen aan de Smitsweg vorige week een pot van de 7e verdieping naar beneden viel en de voorruit van de auto van een in woonster van Soest finaal doorboorde. Het ongeval was het gevolg van oprui mingswerkzaamheden van een be woonster van één van de flats aan de Smitsweg, die een doos met potten naar beneden wilde gaan brengen. De automobiliste kwam met de schrik vrij.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11