Artishock weg? Over ons lijk! We gaan tot onze laatste snik!' 'Een beetje cultuur, mag dat? Er is toch al niet veel in Soest' 4 DE SPEELDOOS: „Amersfoort buiten de veste Droogbloemcomposities achter glas in Kasteel Groeneveld Bijbel breekt ene record na het andere 1 Ledenvergadering unaniem bereid tot acties Tentoonstelling Museum Flehite: Boswandeltocht te Lage Vuursche Adrie Koetzer-van der Wal Artishock-voorzitter Dick de Wit: Never say never again Zeg nooit meer nooit 'Failliet..hoezo?' 'Voor meer kleur' Gerestaureerd Museum Flehite houdt open huis WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOENSDAG De Vereniging Artishock is springle vend en zal zich door niemand, ook niet door het gemeentebestuur, een spoedige dood laten aanpraten. Deze conclusie valt te trekken na de lang durige maar levendige ledenverga dering die de vereniging vrijdagavond j.1. in de theaterzaal van het Atishock- gebouw aan de Steenhoffstraat hield. Ongeveer 50 actieve leden hoorden achtereenvolgens de jaarverslagen van secretaris Thamar Walma van der Molen-de Vries en penningmeester Ineke Smit aan. Daaruit kwam in elk geval vast te staan dat Artishock groeit en bloeit (en inderdaad: de leden en een groot aantal "buiten staanders" telkens weer boeit). In zijn welkomstwoord had voorzitter Dick de Wit al gewezen op het feit dat de "idealistische" zeventiger jaren in tussen plaats hadden moeten maken voor de "realistische" jaren tachtig. Refererend aan de plannen voor de opheffing van het Artishockgebouw, die zeer ernstige gevolgen zullen heb ben voor de overlevingskansen van de vereniging Artishock (wel te onder scheiden van de Stichting voor Kunst zinnige Vorming met dezelfde naam), zei Dick de Wit: "We zullen moeten leren leven met de dreiging van be zuinigingen en technische beheersre- gels, maar niettemin: we bestaan nog!". 'Big Brother, in de Borg! Uit de jaarverslagen bleek wel dat de vereniging de geplande uitgaven maar nét heeft kunnen realiseren, na de subsidievermindering van vorige jaar. "Waarschijnlijk is het de laatste keer geweest dat we nog aanschaffingen konden doen. Wat ons nu wacht is een zeer strak financieel beleid", aldus de secretaris. Zij noemde de plannen voor het toekomstig welzijnsbeleid "de grote vergeler", maar voegde daar direct aan toe: "Artishock weg? Over ons lijk! We gaan door tot onze laatste snik!", hetgeen de volledige instem ming van de leden kreeg, zoals zij ook applaus oogstte met de opmerking: "1984 wordt het jaar van de waarheid! Big Brother woont in De Borg Uit het financiële jaarverslag bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar geconfronteerd was met een flink te kort, vooral omdat de subsidie voor de ganse rij van activiteiten die de Ver eniging Artishock organiseert was in gekrompen tot slechts 9000 gulden. Dit werd nog eens onderstreept door de jaarverslagen van de niet minder dan 17 verschillende werkgroepen, waaruit kon worden afgeleid dat Ar tishock een periode van grote bloei aan het doormaken is. Vrijwel alle activiteiten draaien succesvol en trekken niet alleen leden, maar ook een groot aantal niet-leden, zodat gesteld kan worden dat Artishock zijn bijzon dere plaats in de Soester samenleving overtuigend waarmaakt. Een op somming van de werkgroepen laat zien dat Artishock op cultureel gebied zo wat alles "in huis heeft": tentoon stellingen, muziek, literaire salon, film- huis, kinderfilmhuis, kunstmarkt, sjok, theater, sintekraam, sociëteit, filosofie, tekenclub, voetbal, eigen werk, themaweken en nog een aantal andere activiteiten. De ledenvergadering maakte van de gelegenheid ook gebruik om het be stuur van de vereniging unaniem te herkiezen. Dat ziet er opnieuw als volgt uit: Dick de Wit, voorzitter: Thamar Walma van der Molen-de Vries, se cretaris; Ineke Smit, penningmeester; en de leden Pim Reijnders, Wim Gro- art, Herman Joosten en Nicolette van Wijk. Er is en blijft overigens een vacature. Ereleden De vergadering ging zonder veel dis cussie akkoord met het royement van 10 leden wegens achterstallige con tributie en benoemde - in navolging van Herman Joosten, aan wie deze eer vorig jaar al te beurt was gevallen - de volgende leden tot erelid: Hans Prinsen, Jan Visser, Henny Visser, Fred Schilder, Anna Rommers-de Bree, Ben Joosten, Otto Prinsen en "tante Cor" Bronkhorst. Voor zover aanwezig kregen zij een fraai gecalli- grafeerde oorkonde uitgereikt. Nog maar nauwelijks een half uur voor middernacht stelde voorzitter Dick de Wit het "pièce de résistance" van deze ledenvergadering aan de ordede nieuwe plannen voor het gemeentelijk welzijnsbeleid, zoals die vorm hebben gekregen in de notitie van welzijns wethouder Frans Kingma. Binnen Artishock heeft zich een be leidsgroep gevormd, die zich in de af gelopen weken intensief met de proble matiek heeft beziggehouden, deelde Dick de Wit mee. De voornaamste conclusies die deze groep had getrok ken kwamen op het volgende neer: "We gaan door tot het bittere eind. We zien De Borg volstrekt niet zitten, en als men ons daartoe toch zal willen dwingen, dan zal Artishock op alle mogelijke manieren proberen tóch zelfstandig te blijven! Enige ongerustheid viel te bespeuren over de houding van de Stichting Ar tishock, die een zó voorzichtige hou ding inneemt dat de vereniging wel gedwongen lijkt te zijn eigen acties voor het voortbestaan te ondernemen. "De Stichting richt zich alleen op het behoud van de werkgelegenheid en wijdt geen beschouwing aan de vraag stukken van cultuur en welzijn in Soest. De Stichting blijkt in dit stadium geen of nauwelijks rekening te ^hou den met de vereniging en lijkt er wei nig problemen mee te hebben om het St. Josephgebouw te verlaten." De vereniging wil, evenals de Stich ting, wel graag een onderzoek laten plaatsvinden naar de toekomstige mo gelijkheden in De Borg en sluit zich eveneens aan bij de kritiek die de Stichting op de scoreberekening in de Commissie Welzijnsplanning heeft laten horen. Over dat scoresysteem merkte Dick de Wit op'dat in de af weging allerlei, subjectieve elementen een i^qLspelen, zojdat het. geheel XQ^ap een betrekkelijke waardélieé'ftl Van groot belang vond men het ver eiste inzicht in de bedoelingen van de gemeente met het Artishockgebouw, dat in Soest nu eenmaal een unieke plaats inneemt. De vereniging neemt zich voor de eigen activiteiten nauw keurig te analyseren en te becommen tariëren, ook met het oog op een even tueel opgelegde verplaatsing naar De Borg. Vooralsnog wenst men zich echter niet bij voorbaat bij een derge lijke uitkomst neer te leggen. Slokop "Artishock kost inderdaad geld", al dus Thamar Walma v.d. Molen. "Maar het belangrijkste is: de Borg kost nog veel meer geld! Dat is de grote slokop. Dat de gemeente blijft vasthouden aan de Borg gaat ons de kop kosten"waar schuwde zii. In het licht van de politieke prioriteiten als het stimuleren van vrijwilliger In het licht van de politieke prioriteiten als het stimuleren van vrijwilligers werk en de bestrijding van het vanda lisme doet Artishock het uitstekend, legde Fred Rijntalder uit. Er zijn im mers ongeveer 100 vrijwilligers actief betrokken bij de vereniging, die Ar tishock eigener beweging al jarenlang aan de gang houden, en de gevolgen van het opheffen van diverse vormen van welzijn leidt rechtstreeks naar verhoging van de criminaliteitscijfers, betoogde hij. Verder werd erop gewezen dat zelfs het ministerie van CRM destijds groot enthousiasme aan de dag had gelegd voor Artishock, dat aan heel Nederland ten voorbeeld was gesteld. Vooral de samenhang tussen alle activiteiten en de sociëteit kreeg veel nadruk. "De vereniging Artishock kan zonder soos niet functioneren!". Verder werd erop gewezen dat ook het bestuur van De Borg een overplaatsing van Artishock naar het Dorpshuis uitgesloten acht. Grote nadruk werd tijdens de discussie ook gelegd op het verenigingskarakter van Artishock. "Het is niet zomaar een aantal waardevolle activiteiten, elk op zichzelf, maar de gemeente lijkt die samenhang niet te erkennen. Daar kijkt men alleen naar het rendement." Brief Het bestuur zal zich binnenkort met een brief tot het gemeentebestuur wen den, waarin alle bezwaren en over wegingen uitgebreid aan de orde zul len komen. Daarin zal vooral gewezen worden op de onverbrekelijke samen hang tussen de verschillende activitei ten, het vrijwilligerskarakter van de vereniging en de wijze waarop honder den mensen in Soest door het bestaan van Artishock op een zinvolle manier bezig zijn. De vereniging Artishock zal zich dan ook richten op het behoud van het gebouw, dat verbeterd moet wor den en ook beter benut. De vergadering werd ver na midder nacht besloten. Na de succesvolle tentoonstelling Bedreigd Hoogland' (1981/82) een nieuw samenwerkingsproject van mu seum Flehite en AKG de Ploegh. Ditmaal als thema Amersfoort buiten de binnenstad. Dit thema werd gekozen omdat in het verleden het centrum van de stad door kunstenaars veelvuldig werd uitgebeeld, maar de artistieke weergave van de buitenwijken veelal achterwege bleef. Het resultaat werd een verrassende variatie aan onderwerpen in verschil lende technieken uitgevoerd. Zo vinden wij op deze tentoonstelling afbeeldingen van huizen in het Berg- en Soesterkwartier, het station, park Ran denbroek, de gebouwen aan de Eem - waaronder ook een aantal opmerkelijke tekeningen van de gevelde silo van Van Nieuwenhuizen - verschillende begraaf plaatsen etc. De deelnemende kunstenaars zijn: Roel de Jong, Diana Kaltofen, Anki v. d. Kamp, Rein Kamphorst, Gijs Keizer, Jaap Kruyff, Cees Landzaat, Mare Thorn Leesom, Jaap Ploos van Amstel, Jos van de pol, Minke Posthuma, Hille Pijlman, Hendrik Jan Visser, Harry van der Wee, Joop Willems en Pieter van Zetten, A)ex Luigjes Sr. De geëxposeerde kunstwerken kunnen alle aangekocht worden. De expositie duurt van 31 maart tot en met 13 mei. Museeum Flehite, Westsingel 50, Amers foort, telefoon 033-19987. Geopend: dinsdag t.m. vrijdag 10-5 uur; zaterdag en zondag 2-5 uur; maandag gesloten. Op zaterdag 7 en zondag 8 april 1984 or ganiseert W.S.V. Dudok De Wit haar overbekende boswandeling in de omge ving van de Lage Vuursche. Opnieuw zijn de organisatoren erin geslaagd een parcours uit te stippelen, dat een ieder weet te boeien. Ook voro de allerkleinsten is het parkoers zo gekozen, dat zij niet alleen kunnen wandelen, maar zich te vens maar hartelust kunnen uitleven, ravottend op veilige speelruimtes. Zij die aan de langere afstanden deelne men vinden weer de vertrouwde rust plaat, waar zij zich kunnen laven na de vermoeienissen. Startplaats: Dorpshuis 'De Furs,' Dorpsstraat Lage Vuursche. Starttijden: Za terdag van 10.00 tot 13.00 uur; zondag van 10.00 tot 12.00 uur; beide dagen de 30 km. van 10.00 tot 11.00 uur. Afhanke lijk van de leeftijd kunt u kiezen uit de volgende afstanden: 6 t./m. 8 jaar, 5 km.9 t./m. 11 jaar, 10 km.12 t./m. 14 jaar, 15 km. en 15 jaar en ouder 20 of 30 km. Op zaterdag 7 april opent Kasteel Groeneveld het nieuwe seizoen met een tentoonstelling van droogbloemcompo sities achter glas van Adrie Koetzer- van der Wal in het Koetshuis van het Kasteel. Deze in Baarn geboren kunstenares verzamelt voorkomende wilde- en tuin- bloemen, grassen, blad, enz. om deze volgens een eigen procédé te drogen en de prepareren. Deze wijze van bewer ken verleent aan haar composities een heel eigen coloriet, dat haar werk on- middelijk herkenbaar maakt. Van bloemblaadjes, grasjes, stukjes boomschors en pluisjes stelt zij arran gementen samen, waarin de schoon heid van de natuur en de door haar ge maakte composities harmonieus sa mengaan. Daarnaast combineert zij droogbloe men met qauarelleerkunst, hetgeen haar werk een aparte charme verleent. Deze techniek is, het behoeft geen be toog, uiterst arbeidsintensief en het vergt geduld en liefde. Haar werk ge tuigt daarvan. Zij exposeerde eerder in Het Glazen Huis te Amsterdam en in Artopa te Lisse. Beide tentoonstellingen mochten zich verheugen in een grote belangstel ling. De collectie in het Koetshuis van Kas teel Groeneveld toont vele vormen en tinten. De expositie duurt van 7 tot en met 22 april 1984. Openingstijdendinsdag, woensdag en vrijdag 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. "Dit kost allemaal ongelooflijk veel tijd en energie. Het gemeentebestuur zou zich op z'n minst eens moeten af vragen of het dit al die vrijwilligers wel kan aandoen. Er is zóveel om over te spreken, zulke stapels paperassen, en als je dat allemaal moet doen als je overdag ook nog een baan hebt, dan raak je er behoorlijk uitgeput van." Een zichtbaar vermoeide Artishock- voorzitter Dick de Wit laat er, daags na de ledenvergadering, geen twijfel over bestaan dat hij, ondanks dat al les, de moed nog niet heeft opgegeven om Artishock van de dreigende onder gang te kunnen redden. "De vereniging komt behoorlijk op de tocht te staan", geeft hij toe. "Arti shock strijdt voor het bestaan. Daarom komen we in verzet tegen de plannen, want het zijn sléchte plannen. Dierbaar De Vereniging Artishock organiseert een groot aantal activiteiten en is nu eenmaal zeer gesteld op het St. Joseph gebouw, waar die zich allemaal kun nen afspelen. "Het heeft precies de goede ambiance, het ademt de goede sfeer, het is speels en biedt ongeloof lijk veel mogelijkheden. Deze ruimte is ons dierbaar, en er is al heel wat aan vertimmerd en gesleuteld. Het zou verschrikkelijk zijn als het tegen de vlakte moest..." Aan die mogelijkheid wil hij trouwens liever nog niet denken. Zijn hoop heeft hij gevestigd op betere inzichten bij het gemeentebestuur dan tot dusver uit de welzijnsnotitie naar voren ko men, en op de bereidheid tot acties van de leden en sympathisanten van Arti shock. Een gunstig teken vindt Dick de Wit de uitkomst van de scorebe rekening voor de diverse welzijnsin- stellingen, zoals die vorige week aan de orde is geweest in de Commissie Welzijnsplanning en waaruit de ver eniging Artishock naar voren komt met een zeer goede rangschikking in "prioriteit 3": ("handhaven; toezien op doelmatigheid en op efficiënte be steding van de subsidietevens bezien of bescheiden (verhoging van) eigen bijdrage mogelijk is"). "Dat weer spreekt toch in elk geval de opvatting dat Artishock maar beter zou kunnen verdwijnen. Het is alleen nog even af wachten wat de gemeente met die sco re gaat doen. "Overigens heeft Dick wel zijn twijfels bij het "objectieve karakter" van de scoreberekening. "De praktijk moet nog uitwijzen of het ook zo werkt." Bakermat Met enige teleurstelling heeft Dick de Wit kennis genomen van de opstelling van de Stichting Kreatief Centrum met-dezelfdernaam als de Vereniging. "Ik wil niet schoppen, maar ik vind die houding laakbaar. Alsof overplaatsing naar De Borg niet de doodsteek be tekent voor de Vereniging, die toch de bakermat is geweest van héél Ar tishock, ook van de cursorische acti viteiten! Wij onderschrijven en steu nen dat werk nog steeds. Het is jam mer dat de Stichting niet óók wil strij den voor het behoud van het gebouw, en op die manier de Vereniging aan haarlot overlaat." Het zit hem vooral hoog dat het ge meentebestuur zich geen rekenschap lijkt te geven van het feit dat cultuur ook geld kost. "Er wordt geen inhoude lijke afweging gemaakt. Een tijdje geleden al maakte ik de opmerking dat Artishock haar inzet en arbeidskracht gratis levert, uit liefde voor de cultuur. Arie Wandelaar maakte in de Soester Courant daarover de opmerking: 'mag ik even weten wat dat is?', maar dat is zo'n ontzettend flauwe vraag! Die wordt altijd maar weer gesteld als het over cultuur gaat. Vraag iemand eens naar het begrip "Waterstaat", dan weet die 't antwoord toch ook niet zomaar?" Onlosmakelijk Voor de Vereniging Artishock zijn de denkbeelden in de welzijnsnotitie van wethouder Kingma "de dood in de pot", aldus Dick de Wit. "Het voortbestaan staat op het spel. Dat is duidelijk. Je kunt de activiteiten die er plaats vinden en de mensen die ze laten plaats vinden niet zomaar uit elkaar trekken. Die zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden, en daar komt dan het geheel eigene van het gebouw nog bij: dat is ons huis, waar het allemaal gebeurt." Ook de activiteiten en het publiek zijn niet te scheiden, meent Dick. "Het gaat niet om het presenteren van zo maar 'n produkt, maar om mensen te raken in de vormgeving tussen zender en ontvanger. Net als bij het toneel: daar gaat 't ook niet om de kwestie van 'hier is het publiek, en daar is het toneel', maar om de betrokkenheid van het een op het ander Hij vindt dat de gemeente, als zij al leen maar zegt dat er in Soest een aan bod van cultuur moet zijn, dan nog 't beste simpelweg een organisatie bureautje in het leven zou kunnen roepen dat contracten afsluit en voor stellingen tot stand brengt. "Maar zo wil Artishock niet werken. Wij willen niet alleen passief vermaak bieden, nog afgezien van de kwaliteit van dat vermaak. Artishock past niet in een bureaucratisch beheerssysteem. Als de gemeente Artishock daar toch toe dwingt, dan maakt zij een fatale vergissing! Omdat ze dan iets kapot maakt, een waardevol particulier ini tiatief van mensen die een keuze ma- i 1 ken om maatschappelijk bezig te zijn, met het beleven van hun eigen ver antwoordelijkheid, zelfontplooiing en zelfwerkzaamheid. Kortom: allemaal dingen die de overheid nastreeft, of zegt na te streven, en wat in Soest van oudsher in Artishock aanwezig is. Kloof Dick de Wit signaleert een diepe kloof tussen de manier waarop de overheid (ook in Soest) de maatschappelijke problemen wil aanpakken, met name de grote werkloosheid onder jongeren, en de wijze waarop er met Artishock lijkt te worden omgesprongen. "Er worden allerlei maatregelen bedacht om jongeren zinvol bezig te laten zijn, er zijn subsidie-regelingen voor aller lei projecten, zoals de werkwinkel, etc., maar als de overheid tegelijk een in stelling als Artishock om zeep helpt ondergraaft zij toch haar eigen beleid? Artishock geeft mensen al jaren een zinvolle bezigheid en er zijn zéér véél vrijwilligers werkzaam." De voorgenomen proclamatie van De Borg tot het sociaal-culturele centrum van Soest noemt hij "een vorm van op portunisme die verwerpelijk is, een kromme, draaiende gelegenheidspoli- tiek." "Daar zit achter dat men denkt dat De Borg Artishock wel kan over nemen en dat op die manier een be sparing bereikt kan worden. Opnieuw gaat men dan voorbij aan 'de onder liggende waarden, 't Is schuiven met gebouwtjes. Voor De Borg moet een andere oplossing worden gevonden, een financieel draagkrachtige be stemming. Soester Hiswa Wat hem betreft kan de gemeente De Borg maar het beste verhuren aan een commerciële instelling, die er beurzen of tentoonstellingen organiseert. "Een soort Soester Hiswa of zo. "Ik verzet me niet tegen de noodzaak om te bezuinigen, maar een beetje cul tuur, mag dat? Er is toch al niet veel in Soest. Hoe kun je nu bezuinigen op zo'n marginale activiteit als Ar tishock? Dat is toch een misrekening! In de eerste plaats is Artishock spot goedkoop, en in de tweede plaats vol doet het aan alle voorwaarden van een sociaal-cultureel beleid volgens de uitgangspunten van deze regering." Dick de Wit heeft niet weinig kritiek op de houding van welzijnswethouder Frans Kingma. "Hij denkt te weinig genuanceerd. Dat zie je nu ook weer met die problemen aan de Molenstraat. Het klinkt wel karaktervol om conse quent vast te houden aan principes, maar het leven is nu eenmaal sterker dan de leer, en mensen zijn belang rijker dan regels. 'Jede Konsequenz führt zum Teufel', zei Goethe al. De Dick de Wit. bedoelingen zijn wel goed, maar met de beste bedoelingen kun je toch de verkeerde dingen doen." Drijfveren De voorzitter van Artishock gaat op deze kwestie in, omdat die volgens hem ook alles met de welzijnsnotitie te maken heeft: "Wat zijn de diepere drijfveren achter de notitie, de uit gangspunten voor het beleid? Als je daarover nadenkt stuit je op waarden die diep wortelen in onze cultuur, onze samenleving, bijvoorbeeld gelijkheid, vrijheid, gerechtigheid. Maar om die dingen vorm te geven in concreet be leid is niet eenvoudig. Dan stuit je op dilemma's, op waarden die in tegen spraak zijn met elkaar, en moet je compromissen zoeken. Om een voor beeld te noemen: iedereen is voor de wet gelijk, maar in de praktijk ligt dat anders, en dan moet je wel posi tief discrimineren. De gemeentelijke notitie gaat volgens Dick de Wit uit van randvoorwaarden die als vanzelfsprekend en stilzwijgend worden gehanteerd, zoals rechtsge lijkheid. "Daarmee worden de di lemma's die ik noemde uit de weg ge gaan. En dat is problematisch voor een terrein als de Cultuur, vooral als daar nog financiële randvoorwaarden bij komen. Want veel individuele vrijheid staat op gespannen voet met recht vaardige verdeling. Hoe kiest dan een overheid het beleid? Voor ontplooiing of bescherming? Met weinig of geen bemoeienis? Volgend of sturend?" Hij vervolgt: "Soest kiest kennelijk voor politiek nauwelijks ter discussie staande randvoorwaarden en gaat de politieke besluitvorming over de di lemma's uit de weg. Bijvoorbeeld door Foto: Goos van der Wilt een 'objectief meetsysteem* te ont wikkelen." Hij noemt dit laatste "typerend" voor de tachtiger jaren, in vergelijking met de jaren zeventig: "Het idealisme heeft plaatsgemaakt voor het pragmatisme. Onder invloed van de economische recessie heeft het idealisme aan kracht ingeboet: be heersing, regeling, efficiëncy zijn de trefwoorden nu. Het werk moet zich richten naar het geld. De daarmee op gespannen voet staande idealen wor den overboord gezet, maar het kind wordt wél met het badwater wegge gooid..." Rectificatie In het artikel over de jubileumreceptie van Groei Bloei in onze editie van vorige week is ten onrechte de indruk gewekt dat de bloemstukken in de zaal door de fa. Van Oest zouden zijn opgemaakt. Dat was namelijk het werk van de dames van de bloemschikkring. De fa. Van Oest leverde alleen het materiaal. 'Staan voor de vrede' Leden van de IKV-kern Soest zullen a.s. zaterdag 30 maart onder het motto: "Heb geen vrede met kernwapens" opnieuw "staan voor de vrede". Dat gebeurt ditmaal in het winkelcentrum Smitshof, van 11.00 uur tot 12.00 uur. Medestanders en belangstellenden worden uitgenodigd mee te doen aan deze maandelijke manifestatie op klei ne schaal, die doorgaat zolang de de finitieve beslissing over de plaatsing van de kruisraketten in Nederland niet is genomen. BStlaaT?"- b5T- Telefoon 02!54-180501 Donderdag 29 maart - aanvang 20.15 uur Largo is de topagent van Spectra, een ongrijpbare internationale misdaador ganisatie. Largo baadt in geld en weel de, maar dit vindt hij niet voldoende. Gedreven door zijn machtswellust wil hij de wereldheerschappij en hiervoor verzint hij een even gedurfd als vol maakt lijkend plan. Door een officier van de Amerikaanse luchtmacht in zijn greep te krijgen, lukt het hem op een even vernuftige als sensationele ma nier twee Amerikaanse kruisraketten met de daarbij behorende kernkopper te bemachtigen en vanuit zijn schuil plaats eist hij nu de wereldheerschap pij voor zich op met als dreigement dat hij bij niet voldoen aan zijn eis, met de buitgemaakte kernwapens Washington en de Oosterse olievelden zal vernietigen. De wereld staat voor een crisis en dus is dit het moment om de beroemde geheim-agent 007, James Bond, in te schakelen. Bonds voor naamste eigenschappen zijn zijn moed, intuïtie, vindingrijkheid en zijn kunst om vrouwen te verleiden. Hierdoor lukt hem al gauw wat anderen niet ge lukt is. Hij vindt het spoor van Largo, maar heeft nog geen bewijzen dat Lar go inderdaad de dief van de kruisraket ten en de leider van het komplot tegen de wereld is. Dus besluit Bond zich in het hol van de leeuw te wagen. Door zijn, zoals altijd, talrijke vrouwelijke relaties komt hij in contact met Largo, Largo beseft dat Bond hem door heeft en er begint tussen beide mannen nu een ,,kat-en-muis"-spel. Largo schijnt in het voordeel te zijn, want hij be schikt over de machtige misdaadorga nisatie, terwijl Bond het spel vrijwel alleen moet spelen. Het lijkt er eerst dan ook op dat Bond de verliezer zal worden/vooral als hij door Largo ont voerd wordt naar een onherbergzame streek. Maar toch weet Bond weer te ontsnappen, waarna een grimmige confrontatie tussen hem en Largo's bende volgt. Alle voorafgaande span ningen vallen nu in het niet in verge lijking met de elkaar, nu steeds snel- Ier opvolgende acties en tegenacties. Zoals altijd in noodsituaties, wordt het optreden van Bond steeds lis tiger en stoutmoediger en na een adembenemende climax weet hij op het laatste moment de kernkoppen van de kruisraketten en Largo en diens bende onschadelijk te maken. Hoofdfilm keuring; 12 jaar. Kaartverkoop vanaf zaterdag. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Toegang 6,-. Vrijdag 30 maart aanvang 20.30 uur Marijke en Sieto Hoving in: Een programma waarin hij vele zaken bespot, tot vrolijkheid van het publiek. Wel overwegend marginale zaken, maar in ieder geval onderwerpen die in het verband waarin hij ze ter sprake brengt en er zijn licht over laat schij nen, vaak doordenkertjes opleveren die doordenkers veel voldoening ge ven. Hij brengt in zijn openingscon ference de hofnar ter sprake, als hoe danig hij in dit programma beschouwd wil worden. Misschien een wat theo retisch uitgangspunt maar hij brengt op die manier een menigte gellige grappen waar veel om gelachen kan worden. Maar het publiek moet wel terdege opletten om de volgende niet te missen. Er komen in "Failliet...hoezo?" veel aktuele verschijnselen, of liever nog hedendaagse trends aan de beurt, die door hun volgorde een sterkere lading krijgen. De stemming van het Ho- viaanse cabaret vindt er zijn hoogte punten in - al is de uitbundigheid niet aan de royale kant. "Onze Albert is zijn eigen weg gegaan" is een typerend nummer, dat geldt ook voor "Of dit niet te voorkomen was geweest" en "Economischis 't gezond". Een verfrissende nieuwe aanwinst in het groepje is Astrid Seriese. In het nummer dat zij samen doet met Ma rijke Hoving zijn beiden uitstekend. Wiebe Cnossen bespeelt de piano, op vallend is zijn muzikale keuze. De kaartverkoop vanaf maandag van 11.00 -12.30 uur. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Toegang 15,-, Pas 65/cjp 8,-. Zaterdag 31 maart - aanvang llf.00 uur Theater De Brune Boon speelt voor kinderen van 5- 9 jaar het programma Spelers: Marijke Boon en Stef van der Linden Marijke Boon (1951) en Stef van der Linden (1952) zijn beiden docent dra matische vorming met een grote be langstelling voor andere kunsten als beeldende kunst, muziek en poppen spel. In 1977 richtten zij, samen met Maud Stegenga, theaterwerkgroep De Brui ne Boon op. Zij maakten twee produk- ties voor kinderen. Deze voorstelling werden gespeeld in theaters, buurt- en clubhuizen en op scholen, vaak in samenwerking met een plaatselijk museum. Tot de paas vakantie 1980 speelde De Bruine Boon voor kinderen. Daarna ontstond het zangduo De Boli's, een produktie voor volwassenen door Marijke en Stef. Dit duo zingt levensliederen op straat, in café en theaters. In januari 1981 werd de eerste versie van de kindertheatervoorstelling "Voor meer kleur" geschreven. Het zou een kijkje achter de coulissen worden van het zangduo De Boli's. Bij gebrek aan oefenruimte werd dit plan echter op de lange baan geschoven. Begin 1982 ontstond de tweede versie, voor een nieuw duo; meneer de Bruine en mevrouw Boon. Tevens werd er bij de gemeente LTtrecht een projektsubsidie van 4000,- aan gevraagd. Deze werd gehonoreerd en voor de zomervakantie 1982 was het decor, in de stijl van De Stijl (Gerrit Rietveld) gereed. De voorstelling is dus niet alleen voor kinderen maar ook voor volwassenen het bekijken zeker waard. Inhoud: Mevrouw Boon (zangeres) en meneer de Bruine (poppenspeler) wo nen in hetzelfde huis. Mevrouw Boon vindt dat meneer de Bruine zich beter aan de zangkunst kan wijden dan aan dat poppenspel, "dat is kinderachtig vooreen man". Voor die avond heeft zij een gezamen lijk optreden gearrangeerd. Maar meneer de Bruine houdt niet van zin gen. Gelukkig hoeft hij niet direkt met mevrouw te oefenen omdat er een schilder van firma Hoedjes eerst de wanden van haar kamer een kleurtje komt geven. Op het moment dat de Bruine zijn nieuw pop aan de kinderen voorstelt belt de schilder af. De Brui ne vreest dat dat de hele middag zin gen wordt en vermomt zich als de schilder. De werkkamer van mevrouw Boon wordt een stuk kleuriger terwijl zij met behulp van de aanwezigen een nieuw lied voor de avond maakt. Zij wil dit lied gaan oefenen met me neer de Bruine... en wat er dan alle maal nog gebeurt moet je maar komen zien in De Speeldoos op zaterdag 31 maart. Kaartverkoop vanaf zaterdag tussen 11.00-12.00 uur. Volgens de jongste uitgave van het Guinness Book of Records is de bijbel het meest vertaalde en verspreide boek ter wereld. Deze conclusie is gebaseerd op de statistische gegevens over 1982. In middels zijn de cijfers over 1983 be kend geworden en blijkt dat vrijwel elk voorgaand 'bijbelrecord' is gebro ken. In het afgelopen jaar zijn in Neder land meer bijbels gekocht dan in enig voorgaand jaar. In de wereld is het aantal bijbels dat verspreid werd groter dan ooit. In het afgelopen jaar kwamen voor het eerst zeven vertalingen van de volledige bijbel gereed, iets wat nooit eerder is voorgekomen. Althans een deel van de bijbel kan nu al gelezen worden in 1.785 talen. En de bijbel wordt op dit ogenblik in 764 talen vertaald. Maar terwijl de bijbel het ene record na het andere breekt, breken de bijbel genootschappen zich het hoofd over een geheel ander 'record'. Het aantal aanvragen om hulp bij vertalen en voor het financieren van bijbeluitga ven is ook groter dan ooit. De bijbel genootschappen beschikken niet lan ger over voldoende mankracht en fi nanciën om de gevraagde hulp te ver lenen. In sommige landen moet de bij bel al gerantsoeneerd worden. Daarom gaan in de eerste week van april 15.000 vrijwilligers van het Neder lands Bijbelgenootschap op pad om ruim 220.000 gezinnen te bezoeken. Doel is om nieuwe leden te werven om de Nederlandse basis van dit inter nationale bijbelwerk te verbreden. Al voor een jaarlijkse minimum-bij drage van 12,50 kan men lid van het NBG worden. Ook onze plaatselijke afdeling van het NBG is actief en tientallen van onze lezers kunnen in de komende dagen be zoek verwachten. Op vrijdag 30 maart wordt het geheel gerestaureerde complex van Museum Flehite officieel door burgemeester A. Schreuder van Amersfoort weer in gebruik gesteld. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen de resultaten van 10 jaar restauratie zelf in ogen schouw te nemen, wordt op zaterdag 31 maart en zondag 1 april van 14.00- 17.00 uur open huis gehouden in het museum. Tevens zal dan de mogelijkheid be staan de verkooptentoonstelling 'Amers foort buiten de veste', werk van leden van AKG de Ploegh te bezichtigen. In het prentenkabinet wordt met foto's een beeld gegeven van de verschillen de restauratiefasen en in één der kel ders worden de eerste vondsten uit het Markthalgebied tentoongesteld. Gaarne bieden wij de bezoekers dan tevens een kopje koffie aan. Snelheidscontrole De politie voerde vorige week vrijdag- een snelheidscontrole uit op boq aat' DaarbiJ werden van de 889 passerende automobilisten er 10 bekeurd wegens te hard rijden. De top lag op 84 km. per uur. Inbraak in Soesterberg Bij een inbraak in een woning aan de Generaal Winkelmanstraat in Soester- hebben de daders een bedrag van 800 gulden buitgemaakt. Zij kwamen het pand binnen door het forceren van een keukenraam en door- SL°f ,^VerV0lgens het gehele huis. kast werd weggenomen uit een Drs. K.B. Van dei

Soester Courant | 1984 | | pagina 12