Kalkzandsteen woningen betaalbaar en goed „Woningschaarste blijft voorlopig bestaan: Oorzaken geldgebrek, gezinsverdunning! nhWPfrSWi WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA Staatsecretaris mr. G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting: (door Willem van den Elskamp) „Neem 'ns aan dat we voldoende geld, mankracht en plancapaciteit zouden hebben, dan kan binnen een paar jaar het woningtekort worden opgelost door bijvoorbeeld 200.000 woningen per jaar te bouwen. Maar dan zetje een bouw capaciteit op gang op zeer hoog niveau, die daarna ineens inklapt tot het ver vangingsniveau van 30 a 40 duizend woningen per jaar. Uit oogpunt van struc tureel beleid voor de bouwnijverheid is dit buitengewoon slecht", aldus staats secretaris mr. G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting in een exclusief vraag gesprek met deze krant. Onder het genot van een kopje koffie en onder het toe ziend oog van een zich ferm van zijn taak kwijtende glazenwasser bepraten we met de bewindsman zaken als de kwantitatieve en kwalitatieve aspecten van het Woningbeleid, de betonschade en wie er voor de herstelkosten moet opdraaien, zijn visie op alternatieven voor de betonbouw, de bevordering van het eigen woningbezit en de jongste subsidieregelingen voor premiekoopwoningen en in dividuele huursubsidie. Wet „individuele huursubsidie" Fabricage Zuinig met de natuur Zuinig met energie Kwaliteiten en formaten Gunstige huurprijzen Het geheim Kwantitatief en kwalitatief woningtekort Eigen woningbezit bevorderen Traditioneel bouwen Kalkzandsteen bij de bouw van bijna iedere woning in Nederland wordt toegepast, er jaarlijks in Nederland een totale hoeveelheid kalkzandsteen overeenkomend met meer dan 1,2 miljard stuks Waalformaat wordt gebruikt, dit overeenkomt met een muur van 1 meter hoog en 17.000 kilo meter lang, Nederland het land is met het hoogste kalkzandsteenverbruik (per hoofd van de bevolking), voor de productie van kalkzandsteen veel minder energie nodig is dan voor andere bouwmaterialen: 1 m3 kalkzandsteen: 38 m3 aardgas 1 m3 baksteen: 190 m3 aardgas 1 m3 beton: 55 m3 aardgas, de productie van kalkzandsteen een bijzonder schoon en milieu vriendelijke proces is, waarbij geen rook en giftige stoffen vrij komen, bij een aantal kalkzandsteenfabrieken de zandwinningen zijn omgetoverd in voor het publiek toegankelijke recreatiegebieden met meertjes geschikt voor watersport, een woning met kalkzandsteenwanden over de beste eigenschap pen op gebied van geluid en warmte-isolatie beschikt, het „ademend vermogen" van de wanden het prettigste leefkli maat in de woning oplevert, een kalkzandsteenwoning bovendien zeer lage woonlasten mee brengt. peratuur blijft. Tenslotte kan kalk zandsteen „ademen", d.w.z. het door bijvoorbeeld koken maar ook door de aanwezigheid van mensen, geproduceerde vocht kan door de muur naar buiten, waar door binnen de woning een aange naam woonklimaat heerst. Beton bezit deze eigenschappen in veel mindere mate, met als gevolg dat in betonwoningen vaak geklaagd wordt over vochtproblemen". „Wij trachten", aldus de heer Van der Poel, „ook met deze ontwer pen ons steentje bij te dragen tot beter wonen tegen betaalbare las ten". Kalkzandsteen is de „witte" steen die in Nederland in vrij wel elk bouwwerk wordt toegepast. De fabricage van kalk zandsteen is in Nederland begonnen in 1898 te Oldenzaal in de Twentse Kalkzandsteenfabriek. Hierna heeft de kalk- zandsteenindustrie in ons land, evenals in Duitsland en een aantal andere landen, een grote vlucht genomen. Bedroeg de totale landelijke productie in 1908 nog 100 miljoen stenen op basis Waalformaat, in 1938 was deze al opgelopen tot 600 miljoen stenen per jaar. Na een teruggang tijdens en na de Tweede Wereldoorlog steeg het productievolume opnieuw en bedraagt thans meer dan 1.200 miljoen stenen op basis Waalformaat (21,4 x 5,5 x 10,2 cm) per jaar, gefabriceerd in 13 over heel Nederland gespreide fabrieken. Staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting. bouw van premiekoopwoningen drastisch uitbreiden. Wat is de ach tergrond van het streven naar eigen woningbezit te bevorderen? Brokx: „Deze regering waarvan ik deel uitmaak, heeft in haar beleids voornemens ook staan de bevorde ring van het eigen woningbezit. Dit is de reden dat voor 't eerste in de historie een nota over het eigen wo ningbezit is uitgebracht. Die heb ik op de jongste „derde dinsdag van september" bij de begroting gepre senteerd. Deze nota is inmiddels in de Kamer behandeld en aanvaard. We hebben hierbij het beleid voor het eigen woningbezit, zowel voor de reeds bestaande eigen koopwo ningen als voor de nieuwbouw nog 'ns omschreven. Op basis hiervan is per 1 januari 1984 een nieuwe subsidieregeling verschenen. Deze behelst onder meer dat men bij aankoop van een premiekoop A-woning gedurende een aantal ja ren een 'vast bedrag van maximaal 5.500,- per jaar aan subsidie krijgt. Dit is eemverschl vergeleken met dë 'oude fe^èling? waarbij men eerste een hoog bedrag kreeg dat gaandeweg werd afgebouwd. Daarbij ging men ervan uit dat de eigenwoningbezitter in de toekomst meer zou gaan verdienen, carrière zou maken. Echter, tegenwoordig nemen de inkomens niet meer toe, die blijven op z'n gunstigst gelijk, als ze al niet terug vallen. Met de ze ontwikkeling probeert de nieu we regeling rekening te houden. Bij een gegeven inkomen krijgt men nu ieder jaar een vaste bijdrage van maximaal 5.500,-. Hierbij wordt het inkomen van beide partners sa mengeteld. Ook hierin verschilt de nieuwe regeling van de oude. Voor ts wordt voor de vijfde en tiende bijdrage het inkomen getoetst. Is het inkomen fors opgelopen dan kan de subsidietermijn worden ge kort; valt één inkomen weg, dan kan de subsidieperiode worden ver lengd. Inkomensschommelingen worden dus alshetware „verre kend". Een voordeel vergeleken met de oude regeling is voorts een geringer risico voor de koper bij renteschommelingen. Overigens is het niet zo dat we er van uitgaan, dat iedereen gerekend over alle inkomens in staat moet worden gebracht een eigen woning te kopen. Maar dat is nooit zo ge weest en dat willen we ook niet. We voeren dus een „en en" beleid. Enerzijds huurwoningen met subsidie-instrumenten voor indivi duele huursubsidies voor mensen met lage inkomens en degenen, die een huis willen kopen bieden we anderzijds de nodige zekerheid van een vaste bijdrage voor een lange reeks van jaren. Dat beleid van langjarige zekerheid streeft u ook na bij de individuele huursubsidie? Brokx: „We hebben het voorne men om binnenkort een wet „indi viduele huursubsidie" bij de Kamer in te dienen. Die wet verkeert thans in de laatste fase van voorberei ding. Overigens heb ik net de jaar lijkse huurbrief naar de Kamer gestuurd, waarin staat dat de maxi male huurgrens voor nieuwe aan vragers van individuele huursubsi die vanaf 1 juli '84 op een kale huur van 650,- wordt vastgesteld. Dat vind ik een alleszins verant woorde zaak. Met individuele huursubsidie zijn overigens miljar den gemoeid. Met de wet „indivi duele huursubsidie" beogen we ook op dit terrein zekerheid te bie den voor een reeks van jaren". Dank u voor dit gesprek. „U was meer dan welkom". Kalkzandsteen is in feite een ver binding van de natuurlijke grond stoffen kalk en zand, die tot stand komt door verharding onder stoom druk. Bij de productie worden onge bluste kalk, zand en water auto matisch in de juiste verhouding ge doseerd en gemengd. Dit mengsel wordt naar een reactor gevoerd, waarin de kalk volledig wordt geb lust. Daarna gaat het mengsel, ook wel specie genoemd, naar de kalk- zandsteenpersen en wordt daar in de gewenste steenvorm geperst. Na persing worden deze zgn. vormlingen verhard onder invloed van een stoomdruk van 8 tot 16 at mosfeer in lange verhardingsketels (autoclaven) tot gereed product. Het gehele boven omschreven pro ductieproces neemt niet meer dan ca. 12 uur in beslag. Hoewel per jaar ongeveer 2,5 mil joen ton kalkzandsteen in ons land wordt geproduceerd, is daarvoor nog geen 5% van het totale jaar lijkse zandverbruik in ons land be nodigd. Daar komt dan nog bij dat de kalkzandsteenindustrie erg zui nig is op onze natuurgebieden. Voor de productie van kalk zandsteen zijn namelijk niet zoals bijvoorbeeld voor beton de korre lafmetingen van het zand het be langrijkste, maar wèl het silicium- gehalte, dat voor de chemische verbinding van kalk en zand moet zorgen. Daarom zijn voor de pro ductie van kalkzandsteen ook zandsoorten bruikbaar, die voor andere verhardingstechnieken on geschikt zijn. De kalkzandsteenin dustrie hoeft dan ook geen beroep te doen op het steeds schaarser wordende rivierzand. De produc tie van kalkzandsteen is voorts een bijzonder schoon en milieuvrien delijk proces, waarbij geen rook of giftige stoffen vrijkomen. Ook met energie is de kalk zandsteen uiterst zuinig. Het spe ciale productieproces vergt veel minder energie dan nodig is bij verhardingstechnieken voor ande re bouwmaterialen. Kalkzand steen maakt daardoor een bijzon der spaarzaam gebruik van onze aardgasvoorraad: 1 m3 kalk zandsteen - ca. 38 m3 aardgas, 1 m3 baksteen - ca. 190 m3 aardgas, 1 m3 beton - ca. 55 m3 aardgas. Kalkzandsteen is leverbaar in een groot aantal verschillende kwali teiten en formaten. De keus daar voor is afhankelijk van de uitein delijke toepassing der kalkzand stenen, bijvoorbeeld in funderin gen, dragende of niet-dragende wanden, gevels, enz. De formaten beginnen bij het Waalformaat, het kleinste formaat, met afmetingen 21,4 x 5,5 x 10,2 cm, en lopen op tot een kalkzandsteenelement van 90 x 26,5 x 60 cm. Als bijzondere kalkzandsteenproducten worden verder nog gefabriceerd de zgn. kleur- ën klissteneri, die veelal in buitengevels en schoonwerkwan- den worden toegepast. Zo gaat de kalkzandsteenfabricage in z'n werk. Er wordt veel geschreven over de bouw in Nederland en helaas zijn de laatste tijd niet alle berichten even gunstig: Wij lezen over „betonrot", schade aan betonnen woningen, vocht problemen in gietbouwwoningen en hoge herstelkosten. De publicaties over de flats in de Bijlmermeer liggen nog vers in het geheugen. Gelukkig kan er ook over positieve ontwikke lingen in de bouw geschreven worden. Zo heeft het Centraal Verkoopkantoor voor de Kalk zandsteenindustrie (CVK) samen met het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuis vesting (NCIV) ontwerpen gemaakt voor een zestal woningen die niet alleen in het oog sprin gen door een zeer acceptabel huurniveau, maar ook kwalitatief veel te bieden hebben. de heer van der Poel, „dat de ont- wij zelf", aldus de heer Van der Drs. K.B. Van der Poe! Wij zijn hierover ons licht gaan opsteken bij het CVK in Hilver sum, waar de directeur de heer K.B. Van der Poel ons te woord staat. „Eigenlijk is het zo", aldus werpen niet door ons (CVK dus) maar door het NCIV zijn ge maakt. Het NCIV is een overkoe pelende organisatie van 400 wo ningbouwverenigingen, die geza menlijk bijna een half miljoen wo ningen beheren en er jaarlijks 15.000 bij laten bouwen. Voor een woningbouwvereniging is het van belang om kwalitatief goede hui zen tegen zo gunstig mogelijke to tale woonlasten aan haar leden te kunnen aanbieden. Deze woon lasten omvatten zowel de maande lijks te betalen huren als de stook kosten. Hiernaast is voor de wo ningbouwverenigingen zelf van belang om de onderhoudskosten zo laag mogelijk te kunnen hou den, uiteraard bij zo gunstig mo gelijke bouwkosten". „Het NCIV haakte hierbij in feite in op het K-400 woningconcept dat Poel, „in 1982 samen met een tien tal grote woningbouwers hebben ontwikkeld en dat als doel had voor alle geïnteresseerden een goed maar tegelijkertijd betaal baar huis op de markt te brengen. Nogmaals het streven was - en dat hebben wij nog steeds hoog in het vaandel - het laten bouwen van woningen: - met betaalbare huisvestingskos ten zowel in de huur- als de koop sector; - met laag energieverbruik, dus la ge stookkosten; - met minimale onderhoudskos ten; - en met een maximaal comfort. Van de thans ontworpen eenge zinswoningen zijn de bouwkosten rond de 72.000.- voor een drieslaapkamerwoning. Hierdoor worden huurprijzen mogelijk ge maakt van ca. 380.- per maand". „Aardig is te vermelden", ver volgt de heer Van der Poel, „dat meer dan 250 bouwbedrijven zich bereid hebben verklaard K-wonin gen te bouwen voor de gecalculeer de prijzen". Op onze vraag wat het geheim van deze woningen is, antwoordt de heer van der Poel lachend dat hier geen sprake is van een geheim. „Kalkzandsteen bezit een aantal heel goede eigenschappen en heeft bovendien - zeker t.o.v. andere bouwmaterialen - een zeer gunstig prijsniveau. Het is dus de goede combinatie van eigenschappen en prijs die de basis van het succes vormt. Een woning gebouwd in kalkzand steen heeft bijvoorbeeld een uitste kende geluidsisolatie zowel tussen woningen als binnen de woning. Woningscheidende wanden kun nen worden gebouwd als dikke massieve wanden, maar ook als zogenaamde ankerloze spouw muur, die in feite bestaat uit twee los van elkaar staande dunnere wanden met een spouw waarbij contactgeluiden tussen woningen niet meer kunnen voorkomen. Ook de thermische isolatie is zeer goed, terwijl - en nu moet ik even een technische term gebruiken - het warmte-accumulerend vermo gen van kalkzandsteen tot verla ging van het energieverbruik leidt. Dit houdt in dat de wand de warm te als het ware „opslaat", waar door 's-nachts, als de verwarming lager staat, het huis beter op tem- Over wat vroeger „woningnood" heette, maar tegenwoordig „wo ningschaarste" of „woningte kort" wordt genoemd, zegt de heer Brokx: „Er zijn diverse oorzaken voor het nog steeds bestaande woningte kort. Hoofdreden is de gezinsver dunning. Vlak na de oorlog be droeg de gemiddelde woningbezet ting circa 5 personen per woning, tegenwoordig circa 2,8. Alleen al op grond van de gezinsverdunning hebben we nu dus bijna eens zo veel woningen nodig als pal na de oorlog. Andere factoren zijn de bevolkingsgroei, veroudering van de woningvoorraad, woningen die moeten wijken voor stadsuitbrei ding, kantoorbouw, omzetting van woningen in kantoren of win kels, wegenaanleg, enzovoort. Jaarlijks worden er zo'n 13.000 woningen aan de voorraad ont trokken. Voorts is geldgebrek na tuurlijk een belangrijke factor. Met het huidige beleid van rond 100.000 jaarlijks opgeleverde nieuwbouw woningen lopen we het tekort met gemiddeld zo'n 4.000 woningen per jaar in. Bij een totaal, geschat tekort van ruim 100.000 woningen betekend dit dat in 1990 het verwachte tekort het wondermiddel blijkt te zijn dat men altijd dacht, hoe staat u er te genover om andere bouwvormen meer aandacht te gaan geven. Bij het zogeheten traditionele bou wen" leveren bepaalde methoden betere kwaliteit en meer comfort tegen lagere stichtingskosten. Brokx: „Er is een grote vooruit gang van allerhande manieren en methoden om het bouwen beter en goedkoper te maken. Bouwen was zeker in de tweede helft van'de ja ren '70 buitengewoon duur aan loon- en materiaalkosten. Dankzij allerlei redenen dalen de bouw kosten nu. We vinden dat'een goe de ontwikkeling. Temeer daar ik meen dat de kwaliteit op hetzelfde niveau is gebleven. Natuurlijk bestaat de tendens om kleiner te gaan bouwen. Zo ligt de behoefte nu eenmaal. Kleinere wo ningen hebben gezien de behoefte bovendien de beste toekomstwaar de. Voorts zijn andere bouwtechnie ken naast betonbouw de laatste tijd sterk verbeterd. Wij proberen dat zoveel mogelijk te ondersteu nen. We hebben een actiepro gramma "Goedkoper bouwen". Bijna iedere week krijg ik wel van architecten, bouwers, ontwerpers hiervoor ideeën aangedragen. Die we natuurlijk onderzoeken. Veel hangt ook af van een goede orga nisatie op de bouwplaats. Bouw kundige eisen aangaande bijvoor beeld thermische- en geluidsvoor schriften liggen vast in de bouwve rordeningen en kwaliteitsvoor schriften. Onze taak richt zich dan ook verder vooral op het in de ga ten houden van de kosten. Hoe er architectonisch en technisch pre cies gebouwd wordt, is dan een zaak tussen opdrachtgever, ont werper, architect, bouwer, enzo voort. Daar bemoeien we ons ver der niet mee". Ook in de hoogbouw worden steeds vaker kalkzandsteenelementen toepgepast. Volgens uw beleidsvoornemens voor de komende jaren gaat u de Kalkzandsteenwoningbouw: duidelijk zichtbaar zijn de uit kalkzandsteenelementen opge trokken gevel en tussenwanden. nog 50 a 65 duizend woningen be draagt. We streven er in ons meer jarig woningbouwprogramma naar de jaarlijkse nieuwbouw óp circa 100.000 woningen te handha ven. Als we dan jaarlijks zo'n 4.000 woningen van de achter stand blijven inlopen, is in het gunstigste geval rond het jaar 2.000 het woningtekort in kwanti tatieve zin opgelost. Maar dat hangt mede af van het woning- bouwtempo in de jaren '90. Dan hebben we nog het kwalitatie ve woningtekort. Er staan in Ne derland ruim 5 miljoen woningen, maar die zijn niet allemaal van evengoede kwaliteit. Dit is de hele problematiek van de stadsvernieu wing. Een deel van.de bouwnijver heid en het beschikbare geld wordt besteed om, bestaande woningen weer up-to-date te maken. Vol gens ons onlangs gepubliceerde Meerjarenplan Stadsvernieu wing" schatten we jaarlijks zo'n 76.000 woningen te renoveren, te verbeteren", aldus de staatssecre taris. Dus u bent in eerste instantie niet bereid financieel bij te springen? „Nee, niet in eerste instantie en niet in tweede instantie". Nu beton in de woningbouw niet

Soester Courant | 1984 | | pagina 13