cmm- mimmrn r.5 1? kr*wiï»r Trane Airconditioning opent nieuwe behuizing in Soest r- COJR de borg 15KIL0 ^bartliuigen t Zwaantje Een goede bril voor elke beurs mannes. KSTRAAT491, m264 ivoor Mms4®° leisel 4?5 2e Paaseierenexpositie in de 'Be re klauw' Voor dineren in een sprookjestuin! Eet-wijzer e\W°n^ Vrijwilligers Vakature Bank J. Smaling verlaat NMB-Soest Over hulst en hulstsoorten rg aini- 98 ^OES'Ï*' Lrie's horoscoop Décoreren van eieren een unieke kunstuiting Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plate-service lunches en uitgebreide keuze a la carte Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! GxKD -,33jJf3rr' ujjj Een nieuwe jas en een nieuw dak: IM ELK JAARGETIJDE BIJ ELK WEER lp TRANE YSTEMATISCW ENERGIEBEHEER HET WITTE HUIS Afslankmiddelen (2) V.V.V. Nieuws SSS®S£ UÜiid*!&Üvb: 00 TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaanlerhocQt voor doe-het-zelvers PAGINA WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 15 door Ane Wandelaar 'er bos S Nu voo i.rti^»8r<iÜ9 29 maart "m woensdag gen, deze gelden t/m zaterdag Irukfouten voorbehouden. ers Shampoo 'gar-Jakon bij Van Nolle: zal niet zeggen dat Marie er geloof aan hecht, maar feit is toch dat er geen dag voorbij gaat zonder haar horoscoop In een landelijke ochtendblad te raad plegen. Een ochtendblad dat Arie nog •tb slecht vindt om de restanten van de kattenbak in op te bergen, maar daar gaat 't nu niet over. Marie ziet iets in de onderkant van pagina twee, en dat laat ze soms weten ook. Oom voor eens en voor altijd van deze onzin verlost te raken opperde Arie tot Marie's verba zing het voorstel enkele dagen de horoscoop rond het sterrebeeld Stier, het levenslange abonnement van Arie] te volgen. Een boelende bezigheid dié even komisch als verhelderend werkt. Zo 't u interesseert mag u er van mee genieten. Voor maandag zat voor Arie 't plgende in het vat: "Begin aan de is uitgestelde vernieuwing in uw Familieleden zijn bereid een andje te helpen." De waarheid is dat [•er in ons huis nogal wat te klussen valt, ^jaar dat Arie's linkerhanden daar- oor in ieder opzicht ongeschikt zijn. Ieder huis heeft zo zijn kruis. Dat is het onze. Omdat in het vroege middaguur een wat overjarige neef van Marie's kant zich onverwacht meldde meende ie daarin een aanwijzing van de horos coop te zien. Niet van harte, (maar goed, hij deed 't toch) repareerde hij 't leer tje van de kraan, verhing een schilderij en druppelde olie in een roestig slot. Toen hij ongevraagd opmerkte alles van televisie te weten sleepte Marie hem maar het t.v.-toestel dat sinds enkele dagen een bronchitisachtig eluid ophoestte. Marie's volle neef had de diagnose snel gesteld en ging met schroevedraaiers als een chirurg te werk. Na een kwartiertje liet hij weten dat dejïatiënt geheel was her steld. Nadat hij met veel dankbetuigen en een fles wijn vertrokken was wacht ten wij op de t.v.-middagvoorstelling. De voor dit doel ingedrukte knop le verde na enige ogenblikken kleine, maar dunne, voroal zichtbare rook wolkjes op. De brandweer hoefde nog net niet in actie te komen. Daarvoor in de plaats kwam de fa. Schoemaker voorrijden. Volgens Arie is de buis daar in betere handen. Dat was dus de maandag. Alvorens Arie de daaropvolgene och tend vertrok deelde Marie mede uit Arie's horoscoop voor die dag te heb ben opgemaakt dat hij via reizen be langrijke zakelijke relaties of een nieuwe romantische partner zou ont moeten.. Wat 't laatste betreft: Marie maakte zich daarover geen zorgen. Ze~" kent mij, en dat is ruim 25 jaar vol doende geweest. Aangezien voor die dag slechts een retourtje Hilversum op het programma stond leek er geen vuiltje aan de lucht. Let wel: leek, want hal verwege Soest en Hilversum diende in en poenerige Mercedes zich een als heer vermomde zakenman aan. Even onverwacht als onzacht. Bij een stop licht, wachtend op de kleur groen, vond de kennismaking plaats. De voorkant van de Mercedes plantte zich in de ach terkant van Arie's Japanner. Na het gebruikelijke uitwisselen van ge gevens die noodzakelijk zijn om de verzkering aan het werk te houden vervolgden wij, ieder met een gekreukelde auto, onze weg. Bij het in ogenschouw nemen van de schade ver onderstelde Marie dat dit soort inci denten meestal veroorzaakt door mensen met te veel haast. Zakenmen sen misschien, opperde ze. En dat was de dinsdag. De horoscoop van de volgende dag deed de gedrukte toezegging dat een in vestering eindelijk winst zou ople veren. Nou zit Arie's "kapitaal" in zijn eengezinswoning en aangezien de hy potheek nog niet is afgelost kon hij re delijk gerust per trein naar elders af reizen. Bij het drankje voor het eten had Marie de aanwijzing van de horos coop gevonden. Om Arie met een nieuwe stoel te verrassen had de lie verd zich een heel lot in de staatsloterij aangeschaft. Omdat een mens 't maar nooit kan weten zaten wij tegen de klok van half zeven toch wel iets onrustig naar de buis van het vervangende toe stel te kijken. Eigen geldjes en prijzen met drie cijfers voor de komma, Marie lachte er om. Prijsbewust als zij is merkte ze op dat er voor die bedragen nog geen stoelpoot te koop Is. Arie moest 't beamen. Toen de kassa voor het grote werk rinkelde zag Arie zijn Marie een beetje witjes om de neus worden. Het was geen verbeelding. Juist toen Arie een opmerking over het kleurverschil wilde maken kwam ze met een verklarende tekst. "Op een nummer na hadden wij de vijf duizend. Erg hè." Alvorens in haar gevoelens te treden en te delen zag Arie z'n kans schoon en stelde voor de horoscoop voortaan ongelezen te laten. Ze knikte berustend. Zo is Marie dan ook wel weer. ARIE WANDELAAR. Vrijdagavond 30 maart a.s., om 20.00 uur, wordt in het kunstwinkeltje "De Bere klauw", Steenhoff straat 63 in ooest, een unieke Paaseierententoon- stellmg geopend. Ieder jaar vormt het versieren van Paaseieren als voorbereiding op het Paasfeest in menig huisgezin een leuke ontspannende creatieve bezigheid. Om te laten zien dat het décoreren van eieren ook een heel kunstzinnige aan gelegenheid kan zijn, hebben een vier tal exposanten uit Baarn een groot aantal eieren op hun manier versierd, gebruik makend van verschillende tech nieken. Het is de tweede keer in haar bestaan d.a* "De Bereklauw" haar lente-expo sitie wijdt aan het prachtige werk van deze Baarnse exposanten. Evenals vorig jaar zijn er dit jaar weer heel unieke exemplaren te bewonderen. Meer dan honderd eieren zijn versierd met knipsels in allerlei motieven, be schilderd met bloemen, landschapjes, dieren, volkskunst en sprookjesach tige decoraties of met droogbloemen. De tentoongestelde exemplaren zijn tegen redelijke prijzen te koop. Onder de exposanten zijn er twee die al eerder in "De Bereklauw" geëxposeerd hebben. ZO zijn de eieren van Grada van Wes- sel op haar geheel eigen wijze beschil derd met landschapjes, bloemen en dieren in tal van variëteiten. Liesbeth Veldhuysen bekend van haar prachtige knipsels, naaldwerk en droogbloemen, doet dat op deze wijze ook met haar eieren, die voorzien zijn sprookjesach tige of abstrakte motieven. Van beide dames zijn in het kunstwinkeltje ook andere bijzondere eigengemaakte werkstukken te koop zoals kaarten, schilderijtjes, doosjes en borduurwerk. De beide andere exposanten hebben vanuit de techniek van de volksschil derkunst hun stijl ontwikkeld tot een van zeer persoonlijke aard, waarin vooral natuurmotieven een belangrijke plaats innemen. De tentoonstelling duurt t/m donderdag 26 april. De openingstijden zijn dins dag t/m vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 -17.00 uur. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Bij ons vindt u kwaliteits- brillen die ook binnen uw budget passen. En elke prijs is natuurlijk indusief aanpassen, bijstellen en de volledige garantie. Op naar uw vakman-opticien De deskundige vertrouwensman die tijd voor uw ogen neemt. J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-17120 Voor Trane Airconditioning BV in Soest was het woensdag 21 maart j.1. meer dan de eerste lentedag. De stra lende zon scheen niet alleen over de ak kers langs het Soester indusstrieter- rein, maar vooral ook op het nieuwe be drijfspand van deze van oorsprong Amerikaanse firma voor aircondi- toningsy sternen Naast de Nederlandse vlag wapperde dan ook fier de Amerikaanse Stars and Stripes en trok even verderop een ui terst ludieke tientallen meters hoge wuivende slurf de aandacht van de tal rijke passanten. Door middel van een ventilator en een daarop aangesloten meterslange dacron slurf zocht de al dus omhoog geperste lucht op specta culaire wijze het luchtruim, een gim mick-interpretatie van een vernuftig kunstenaar op het onderwerp "aircon ditioning." Toonaangevend Trane Airconditioning is in de wereld van grootschalige energiesystemen een toonaangevend bedrijf. Grote zie kenhuizen, bankgebouwen, hotels, mi nisteries, nationale bibliotheken en musea, waaronder het Rijksmuseum te Amsterdam hebben een klimaatre geling die door Trane Airconditioning is geleverd. Sinds 1960 opereert Trane op de Nederlandse markt met een ge staag groeiend marktaandeel. Vooral nu de energierekening in bedrijven in relatie tot een optimaal arbeidskli maat een voortdurend onderwerp van aandacht is geworden, blijkt de voor uitstrevende energie-bewuste bena dering van het Amerikaanse moeder bedrijf een uitkomst voor systematisch energiebeheer. Groei De Nederlandse vertegenwoordiging Tijdens het open huis van Trane werd tevens de nieuwe huisstijl van Trane gepresenteerd: een rode hal met eveneens in rood de naam van het be drijf. Van links naar rechts: service manager C. Krabshuis, hoofd admini stratie S. Janssen, directeur A. J. P. Plasschaert en verkoopleider J. L. Q. Meijnen. van Trane is sinds 1971 in Soest ge vestigd. Door de gestage groei werd ook uitbreiding van het service-appa raat noodzakelijk. De oude behui zingen in Soest en Eemnes bleken te klein. In het nieuwe gebouw aan de Koningsweg 4 In Soest is 50% van de be schikbare ruimte ingericht voor ser vice-activiteiten. voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl "Natuurlijk slank". Erg populair zijn de zemeltabletten. Onder het mom "natuurlijk" af te slan ken, koopt u geperste zemelen, die los per pond veel voordeliger zijn dan wan neer de fabrikant ze perst en in een pot je stopt. Drie Natuvit zemeltabletten 0,30) komen b.v. overeen met de hoe veelheid zemelen in één volkoren boterham. De werking van deze tablet ten is hetzelfde als van de zemelmaal tijden: ze zorgen voor een maagvulling waar u niet dik van wordt. De "zemel industrie" is een typisch kind van deze tijd. Omdat al ons voedsel vergaand bewerkt is, verdwijnen de onverteer bare delen eruit. Dat heeft tot gevolg dat we dik kunnen worden. In plaats van de witte boterham te verruilen voor een bruine of volkoren boterham en zoveel mogelijk onbewerkte produk- ten (als zilvervliesrijst en tarwemeel) te eten, grijpen we naar de zemelen in een potje om dat weer goed te maken. Honger Hongergevoel wordt door de handel ge koesterd als een gouden ei. Wij betwij felen of er zoveel mensen dik zijn om dat ze honger hebben. Daarbij is dit ge voel weg te nemen door een volkoren boterham of wat fruit te eten. Van de middelen die het hongergevoel onder drukken willen we pillen noemen, onder andere van Slimline, die in de maag zwellen. Voor 72 tabletten be taalden wij 11,80. Ze lossen in uw maag op en vormen een wattebol. Ze zorgen er voor dat er minder ruimte voor eten is. Wanneer de gebruiksaan wijzing gevolgd wordt, vormt dit soort pillen geen bedreiging van uw gezond heid. Onze twijfels over "honger" als boosdoener blijven echter overeind staan. Enzymen Ook in de vorm van pillen worden er zo genaamde zetmeelremmers aan de man gebracht. Zij blokkeren de enzy men die zetmeel in onze darmen moe ten afbreken. Daardoor zou je zoveel kunnen eten als je zelf wilt. Enzymen zijn van belang omdat ze de aanmaak en afbraak van stoffen regelen. Herbex en CormaRan brengen in Nederland zetmeelremmers op de markt. Onder zoek in de VS met proefpersonen heeft aangetoond, dat deze "starch blockers" niet werken. Gelukkig maar, want als ze zouden werken, zou dat ver velende konsekwenties kunnen hebben voor de spijsvertering. De 69.50 voor 90 tabletten van Herbex en 23,- voor 36 tabletten CarmaRan die wij neertel den, kunt u beter gebruiken. Kruiden Kruidenmengsels die bedoeld zijn om af te slanken, bevatten vaak laxeermid delen. Dat geeft grote kans op nare bij werkingen en daarom willen we ze krachtig afraden. Daarnaast zijn er nog de pillen en drankjes die hun wer king volgens de makers ontlenen aan eigenschappen van bloemen of kruiden. Het bedenkelijke van deze middeltjes is dat de werking niet be wezen is. De koper moet in goed ver trouwen maar aannemen dat Teunis bloemen tegen vetzucht helpen, dat zeealgen de stofwisseling bevorderen en dat de knollen van Topinambur heil zaam werken. Voor onbewezen diens ten in een potje durven de leveranciers nog enkele tientjes te vragen ook. Wie wil afslanken, kan het allerbeste zijn voedingspatroon eens kritisch bekij ken. Bewerkte produkten zetten eer der aan dan levensmidden die (bij wij ze van spreken) zo van het land komen. Nog een laatste tip: alcohol ls een grote dikmaker. Zoals al in de eerste afle vering is vermeld, is dit artikel overge nomen uit de Consumentengids van de maand maart. Mocht u vragen of pro blemen hebben over uw lijn of uw voe ding, dan kunt u altijd een diëtist bellen. Adressen staan in de Gouden Gids. Zij zou u kunnen begeleiden bij het veranderen van uw voedingspa troon. In verband met de parame dische wetgeving is het noodzakelijk dat er een verwijsbriefje van een arts overhandigd wordt als er sprake is van een dieet. Als u nu met een verma- geringsdieet begint, is het mogelijk om er voor de "bikini-tijd" een aantal kilo's af te hebben. Voor het aanstaande Popweekend op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 april in het sportcentrum Quelderduyn in Den Helder, kan men kaarten bestel len bij de Soester V.V.V. In Den Hel der treden onder meer op André Hazes, Het Goede Doel en BZN. De toegangs kaarten per dag kosten 12,50. Ook voor andere popevenementen en the aterbezoeken kan men bij de VVV re serveren. Verder zijn bij de V.V.V. nieuwe va- kantie-streekgidsen verkrijgbaar. De gids West-Brabant voor 3,- en de gidsen Gooi en Vechtstreek en Overijs selse Heuvelrug en Salland 2,50. En wilt u in deze omgeving iets meer zien, dan ligt voor één gulden de Groei en Bloei bomenroute voor u gereed. Ook kan men voor 6,50 de Groene Kaart 't Gooi kopen. Hierin staan be schrijvingen van ondermeer wande lingen in die streek. Tenslotte wil de WV u wijzen op de Taxi-tickets, waar mee u van huis naar Schiphol gebracht wordt en omgekeerd. Wel even het vliegticket meenemen naar de VVV om de gegevens te laten noteren. G\as®c"ldak-e0 Vakaturebank voortaan ook op vrijdag gesloten. De zwakke schakel binnen de Vrijwil ligers Vakature Bank is nog steeds de bezetting van het kantoor aan e Steen- hoffstraat. Hoewel elke medewerker zich volledig inzet om werkzaamheden te verrichten tot instandhouding van het projekt, is het grote verloop er de oorzaak van dat slechts met de groot ste moeite mensen kunnen worden in gezet om bezoekers te woord te staan en het vele administratieve werk zo goed mogelijk af te handelen. Gelukkig ligt de oorzaak van het steeds weer moeten aantrekken van nieuwe medewerkers niet in de verhouding binnen het team. De sfeer mag bij zonder vriendelijk genoemd worden en dat mag, gezien de samenstelling van een altijd wisselende groep men sen uit verschillende lage van de be volking, toch reden tot blijdschap ge ven. Omdat de Vrijwilligers Vakature Bank voornamelijk uit vrijwilligers be staat is het helaas niet te voorkomen dat mensen afhaken als zij een baan vinden, gaan verhuizen of wegens ziek te lange tijd goede medewerkers moet missen. Om die reden is besloten de openings tijden voorlopig als volgt te wijzigen: Maandag, dinsdag en donderdag is de l Vrijwilligers Vakature Bank geopend van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Woensdag is een vaste sluitings dag en daar komt dan nu de vrijdag bij. Tijdens kantooruren is de Vrijwil ligers Vakature Bank bereikbaar on der nummer 12630. De volgende vakatures willen we deze week onder uw aandacht brengen. Voor het verrichten van diverse werkzaamheden t.b.v. de Openbare Bibliotheek wordt gezocht naar enkele vrijwilligers/sters voor het invoeren van boeken, platen en andere informa tiedragers in de computer. De Vrijwilligers Vakature Bank heeft plaats voor enkele gemotiveer de vrijwilligers/sters, ook oudere, voor het verrichten van alle voorko mende werkzaamheden. Ter ondersteuning van de kursus- staf zoekt Centrum Kontakt der Kon tinenten te Soesterberg daartoe ge schikte vrijwillige medewerker m/v. Voor het onderhoud van een tuin rondom peuterspeelzaal wordt tuin man gezocht. Tegen vergoeding kunnen een aan tal vrijwilligers m/v worden ingezet ter begeleiding van gehandicapte kin deren van en naar dagverblijf. t. De heer J. Smaling, sektorchef Geld bedrijf en Particulieren van de Neder landse Middenstandsbank te Soest, is per 1 april a.s. benoemd in dezelfde funktie op het NMB-kantoor in Ede, waaronder ook ressorteren de neven vestigingen Bennekom, Renkum en Wageningen. Onder leiding van de heer Smaling heelt de afdeling Geldbedrijf van de NMB te Soest zich voorspoedig kunnen ontwikkelen. Dat de benoeming voor de heer Smaling een promotie inhoudt wordt duidelijk uit het feit dat Ede een plaats is met ca. 85.000 inwoners. De heer Smaling wordt opgevolgd door de heer A. J. Coster (38) van het NMB- kantoor in Hilversum, die reeds 20 jaar bij de NMB werkzaam is. Doar sting Soest veurlge week toch moar us weer op de veurkaangt vaan un groöt daagblaad! Doarmeej wil ik niet zelge daat zö'n kraangtekop un heule eer is veur je woönploats. 't Stoat wel oardig, moar je hetter niks an. En ik bent ter heul niks gerust op daawwe voortemee niet weer in de gróte kraangte stoan, waant ut is knaap an 't rommele op Soest. Ut ong- weer haagt bove de heule gemeengte en schuuft niks op. Vrogger zee je we op Soest: de buu zit veur de bult vaan Soesder baarg, moar daat geleuve we noeng niet meer. Sings de weg is omgelege is de bult niet meer zo hoog astie waas. Ut droamoa vaan de Winkeizuudpoöl komt ok nog us met grote koppe op aaüe veurpoaginoa's, daat zaajje zien! Haa'k niet groot geliek toen 'k un poar weke eleje aal zee, daawwe nog us waat zouwe beleve an de Zuud- pool? 't Komt aaliemoal uut. 't Waark ligt aal weer un poar weke stil, aal- lenig is ter un mooi hek omheejn ge reze. Zeker teuge ut strope vaan ies bere! Toch zouw de eerste spoaj aa drie kere in de grongd estoke weze. Doar geleuf ik niks vaan, of 't mos weze daatter iemand wurme mos hebbe om te visse. 't Ken nooit wet- houwer Plomp eweest weze; die sloat aallenig moar poale. Die groaft niet. Toch liek ut me heul niet gek azze doar us an 't spitte goan, ajje veult waa'k bedoelt. Aalle wethouwers un spoaj in de haangd en de baarrege- meester d'r bie as ploegboas of uut- voerder. Hoe laanger je doar meej waacht, hoe groter de kaangs daatter voortemee gif in de grongd zit, waant daat komt ter vaast en zeker in, met aal daat gifspute over de winkelpool. As de vule grongd of' groave mot worre houwe we tenminste nog weer un paarkeergroazie over ongder de pool en licht ok wel un bushaalte. Die mot noeng aalweer verploatst worre. Zou we d'r geejn mobiele haaltes te krie- ge weze, waant ik denk daawwe nog wel un tiedje an 't schuve blieve awwe de smoak te paakke hebbe. Zo wordt ut begrotingsgaat ok weer die per. Kuwwe daat niet vuile met de vule grongd? Die kuul ruukt toch aal niet zo fris meer. Affing, de gemeengte het ok nog wellus meejvallers. Ze kriege zo moar taach- tigduzend guldes uut de Hoag om uut te vingde of ter bie de TBS te veul loawoai is. Doar hek nog nooit klaach- te over eleze, of 't mos weze daat de medewaarkers aaliemoal droagboare roadio's bie zich haadde. Daat ken maakkeluk zaat, waant ajje teuge- swoorig un schilder of un stroatemoaker an 't waark ziet, d'r stoat aaltied zo'n knerp kaast bie met Hilversum Hl d'r op. As me zoon ze stereobokse vol gaas het ope stoan, schoakelt ik gewoon de stroom bove uut. Daat kost geejn taach- tigduzend guldes. Maakkeluk zaat! As de herrie bie TBS meevaalt, zouw de gemeengte Soest daan de cengte maagge houwe? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, we motte nog meer vaan die geluuds- kontrolles anvroage, doar kuwwe be ter an worre. Proatjes vuile geejn goatjes, moar meziek licht wel. In dit gevaal daan begrotingsgoate. HANNES VAN DE NENG kantoor Steenhoffstraat 13 „fr - 3764 BH Soest EmQffly Telefoon 02155-101 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? O C 0 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon O Kinderpartijtjes met speciale verrassing (minimaal 12 personen) Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest TELEFOON 02155 99100 V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. UZI55-22188 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De algemeen voorkomende rode beshulst kent vrij wel iedereen; veel minder bekend bij veel tuinbezit- ters is het feit dat er ruim 400 soorten en variëteiten hulst bestaan. Er zijn er van die 400 "slechts" een 50-tal goed winterhard in ons klimaat, dat zo nu en dan ook eens een koude winter vertoont. De Scherpe Hulst ofwel Ilex aquifolium is de enige inheemse soort in Nederland, die tevens bijna in geheel Euro pa voorkomt. De moeilijkheid bij hulst is dat de planten vaak twee huizig zijn, dat wil zeggen dat één boom alleen vrou welijke bloemen of alleen stuifmeelbloemen draagt. Dit brengt met zich mee dat een alleenstaande boom met enkel vrouwelijke bloemen geen vruchten (bessen) zal krijgen als er geen mannelijk exem plaar in de buurt staat. Een veel gekweekte vorm is de Ilex aquifolium 'Py- ramidale' met zoals de variëteitsnaam al zegt, een mooi pyramidale groeivorm. De mooi rechtopgaan de struik wordt altijd hoger dan breed. Door een jaarlijkse snoeibeurt waarbij alle uitstaande scheu ten worden teruggeknipt behoudt de plant een com pacte groeivorm; een vorm waarin een goede kwe kerij een hulstboom aanbiedt. De ideale tijd voor de snoei van eigenlijk alle opgaande hulstvormen is eind juni, omdat hierna de hulst zich snel weer her stelt. De geknipte plant heeft doordat de uitgroei di rect volgt dan maar erg kort een geschoren uiter lijk. Een tweede hulstvariëteit die wij vrij veel zien is de Ilex aquifolium "J.C. van Tol." Deze groeit van na ture breder uit dan de vorige en heeft als bijzonder heid dat besvorming praktisch altijd plaats vind, ook al staat de plant alleen. Voor de vrolijke noot in de tuin zorgen de bonte hulststruiken die met hun kleu rige bladeren zomer en winter de tuin opfleuren. De meest voorkomende bonte hulst is J. aquifolium 'Sil- ber Queen' met een zilverwitte bladrand. Een erg mooie goudbonte vorm is 'Golden King' die prachtig helder geel-groen gekleurde bladeren heeft. Een enigszins beschutte standplaats is aan te bevelen voor deze plant om een goede overwintering te ga randeren. De cultivar "Rubycaulis" is weliswaar wat minder goud bont van kleur, maar daarentegen veel winterharder. De plant staat bekend als de "boerenbonte" hulst en heeft als duidelijk opvallend kenmerk prachtige donkerrode takken. Hulst is een gemakkelijke heester, die een humus- rijke en niet te droge grond verlangt, veel zon is niet nodig. De groenbladige vormen kunnen zelfs be hoorlijk schaduw verdragen. In de winter is de hulst een van de mooiste heesters. We kunnen hulst uitste kend als achtergrond gebruiken of als een ondoor dringbare haag. Ook in vogelbosjes mag hulst niet ontbreken. De vogels pikken graag de rode bessen weg en de altijd groene struik geeft hen de nodige beschutting en nestelmogelijkheden.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15