Opnieuw problemen met leidingwater in Soest Inlijsten? INEDE n 3?5 Sgl| |gK| FOTOSHOP't HARTJE Flatschilderplannen te zien in Open Hof V erzetsherdenkingskruis voor Soester W. H. Schreuder Lukas-passion Telemann door het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor mm li Gemeente Soest krijgt 'speelwagen' zogezien Reaktie Auberge la Provence Bewoners mogen 't zeggen Vernieling ruiten [aard obby Voorverkoop Abonnementen Soester Natuurbad voor uw VOORZETRAMEN ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES GLASHANDEL >1,: Grat,Srrt"at *e FIJNE VERSE WORST 5 GROVEVERSE WORST 5 Hollandse kasandijvie 89 TANDEN BORSTEL SLAGROOM SOESJES O 25 KATENSPEK 1 39 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen WOENSDAG 28 MAART 1984 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 62e JAARGANG NO. 31 Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opi. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In grote delen van Soest is de bevol king vorige week opnieuw geconfron teerd met sterk verontreinigd leiding water. Terwijl al enkele weken lang via spui-acties wordt geprobeerd het leidingnet in Soest schoon te maken en men sinds vorige week maandag is begonnen met het reinigen van de gro te 700 mm transportleiding bij Baarn. kwam er vorige week donderdag en vrijdag sterk vervuild water uit de kraan in tal van straten in Soest. In hoger gelegen wijken kwam donder dagmorgen zelfs gedurende een half uur helemaal geen water uit de kraan. De onmiddellijke oorzaak daarvan was het uitvallen van het pompstation Soestduinen. Wegens de schoonmaak actie ip de grote transportleiding vindt de toevoer van water naar het net in Soest niet meer vanuit het pompstation Laren, maar vanuit Soestduinen en Soest (Den Blieklaan) plaats. Door een storing in het pompsysteem, waar van de oorzaak tot dusver niet is ach terhaald, viel de pomp van Soestduinen gedurende een half uur compleet stil. De capaciteit van de pomp in Soest is echter veel te gering om dit plotselinge drukverlies op te vangen. Daardoor werd de toevoer van water gedurende enige tijd onderbroken. Nadat de pomp opnieuw op gang was gebracht viel een van de andere pompen uit. Op het moment dat alle pompen weer in werking waren ontstond en zgn. "overdruk", waardoor er als het ware een "superspoeling" optrad, die een grote hoeveelheid roest en mangaan-deeltjes het net inspoot. De afnemers konden dat goed merken aan het sterk verontreinigde, bijna zwarte water, dat vorige week uit de kraan kwam. Voor de gezondheid le verde de verontreiniging geen proble men op. Men heeft weliswaar over wogen, aldus een woordvoerder van het Waterleidingbedrijf Midden-Ne derland, om de bevolking met behulp van geluidswagens attent te maken op de verontreiniging, maar daarvan afgezien, omdat men "geen paniek wilde veroorzaken. Het waterleidingbedrijf heeft het vol gende advies voor afnemers die met het sterk vervuilde water de was heb ben gedaan en vervolgens werden ge confronteerd met wasgoed dat bepaald niet schoon was geworden: een oplos sing met oxaalzuur moet de veront reiniging wegnemen. Naspoelen met een zwakke soda-oplossing. Tijdens het weekeinde waren de pro blemen weer opgelost. De bewoners van de flats van de Wo ningbouwvereniging St. Joseph aan de Akkeren, de Dalweg en de Haver- weerd hebben vorige week een uit nodiging ontvangen van het Soester gemeentebestuur. Op vier achtereen volgende dagen (dinsdag 3, woensdag 4, donderdag 5 en vrijdag 6 april) kunnen zij in De Open Hof aan de Veen besstraat een kijkje komen nemen bij de ontwerpen voor het plan voor de dekoratie van de flats, kortweg aange duid als het "flatschilderplan", waar over in Soest intussen al het nodige te doen is geweest. De bewoners krijgen de gelegenheid de twee ontwerpen die de regionale BKR-commissie heeft geselecteerd beter te bekijken en hun voorkeur uit te spreken. Eén van de ontwerpen is gemaakt door twee Soester kunstenaars, E. G. de Rooij en A. J. Paauw. Het an dere is afkomstig van de Utrechtse kunstenaars A. Z. Manten en W. Wevers. In de brief wordt opgemerkt dat het project weliswaar veel geld kost, maar dat de gemeente daarvan gelukkig maar een klein deel hoeft te betalen, evenals de Woningbouwvereniging St. Joseph. Het merendeel van de kosten neemt het rijk voor zijn reke ning. De officiële opening van de tentoon stelling vindt plaats op dinsdag 3 april, 's avonds om 20.00 uur, door de Soester wethouder van Cultuur, Frans King- ma. De kunstenaars zelf zullen aan wezig zijn om hun ontwerpen toe te lichten. De bewoners van de flats krijgen de gelegenheid hun voorkeur voor één van beide ontwerpen duidelijk te ma ken door het invullen van een strookje, dat in een doos in De Open Hof moet worden gedeponeerd. Omdat het ge meentebestuur niet helemaal uitsluit dat er ook bewoners zijn die er nog even over willen nadenken blijven de ontwerpen tot en met vrijdag 6 april in de Open Hof staan. Een natuurlijk -ook-de doos voor de strookjes. Voor een bezichtiging van de ontwer pen is de Open Hof op 4, 5 en 6 april 's morgens geopend tussen 9.00 en 12.00 uur. Op vrijdag 5 april ook tussen 19.00 en 21.00 uur. Op 24 maart j.1. is het Verzetsherdenkingskruis toegekend aan de heer W. H. Schreuder, wonende in de serviceflat "Hoog Soestdijk" aan de Prins Hendriklaan. De heer Schreuder verblijft echter sedert juni 1983 in het prot. chr. verpleeghuis 'De Lichtenberg' in Amersfoort, kamer 207 Utrechtseweg 293. De heer Schreuder was in de oorlogsjaren Commissaris van Politie in Am sterdam (bureau Warmoesstraat) en heeft, samen met zijn inmiddels over leden echtgenote, geweldig veel werk gedaan voor het verzet tegen de Duit se overheersing. De toekenning van het Verzetsherdenkingskruis vormt daarvoor een waardige erkenning. De heer Schreuder hoopt vurig dat de jonge generatie gespaard zal mogen worden voor datgene wat de oudere generatie heeft moeten meemaken. Het Verzetsherdenkingskruis zal hem worden uitgereikt door de directeur- geneesheer van 'De Lichtenberg' op Koninginnedag, 30 april a.s. Onbekenden hebben vorige week drie thermopane ruiten vernield van een thuis dat in aanbouw is aan de De Colig- nylaan. Namens de aannemer werd aangifte bij de politie gedaan. De kleine letters zwart op wit van Rouwendaal weet wel hoe dat zit. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 KONINGINNELAAN 48 TEL. 02155-12245 Zondag 8 april a.s. zult u kunnen ken nismaken met een Lukas-passion van Telemann, ten gehore gebracht in de R.K.kerk te Soest-Zuid. Omdat wij mogen verwachten dat velen van u onbekend zijn met deze passie was er alle aanleiding kontact op te nemen met de dirigent van het koor, Krijn Koetsveld, om u wat nader te kunnen inlichten over deze muzikaal- religieuze activiteit. Wij noteerden de volgende bijzonderheden over het ontstaan en de ontwikkeling van lij- densmuziek: "In vroeger tijd werd het evangelie getoonzet volgens de me lodie-vorming van het gregoriaans. Zonder commentaar volgde de compo nist het verhaal, in eerste instantie in het latijn, later in de volkstaal en in Luther-Duitsland in het Duits. De uit de opera-stammende gewoonte de scène te onderbreken door een aria, als beschouwing over de situatie van dat moment, werd in de kerkmuziek overgenomen. Tevens werd daarbij voor het koor en gemeente een soort rustpunt ingevoegd in de vorm van een koraal. Het hoogtepunt van deze ontwikkeling lag in de 18e eeuw uiteraard bij J. S. Bach en in niet geringe mate ook bij G. Th. Telemann. De evangelist volgt samen met de andere hoofdrolspelers, de Christus, Pilatus, Herodus e.a. het verhaal. Het koor vervult de rol van hogepriester en het volk. De aria's zijn de muzikale hoogtepunten, waarin hoge eisen worden gesteld aan zangers en spelers. Hoe tijdgebonden het regelmatig uit voeren van deze passionen was blijkt uit het feit dat na Bach's dood (1750) het tot 11 maart 1829 heeft geduurd voordat er weer een uitvoering van z'n Mattheus-passie tot stand kwam, waarbij de grenzeloze bewondering van Felix Mendelssohn voor Bach de directe oorzaak is geweest. De nogal romantische visie die de 19e eeuwse uitvoerenden ongetwijfeld als uitgangspunt hebben gekozen klonk zelfs nog door in uitvoeringen welke in de 40-er jaren in de grote kerk van Naarden o.l.v. Anton van der Horst werden gegeven. Ondanks de geweldige dramatische Foto: Goos van der Wilt °m te wennen maakten Jan Visser en Lydia Meijer vorige week alvast een korte proefrit met de Soester "Spijbehvagen". De komende tijd gaat er door Soest dagelijks een zogenaamde spijbelwagen" rijden. In navolging van de gemeente Enschede waar een spijbelbus" rijdt waarin welzijnswerkers trachten de 500 spijbelaars die daar rondlopen op te vangen met muziek, fris dranken en gevulde koeken. In Soest vertrekt de komende week (als experiment) dagelijks om half tien 's morgens een spijbelwagen en -paard, die een rond rit zal maken langs de Kinderboerderij (chocolademelk), Arti- shock (films), De Borg (kegelen), de Molensoos (een hapje en een drankje)het Soester Natuurbad (midgetgolf of zwemmen) Kasteel Groene veld (thee) en om half vier precies weer terug bij het vertrekpunt: het oude marktpleintje tegenover het Gemeen tehuis. hierover bewust achterhouden. In Soest ligt het percentage iets onder het landelijk gemiddelde. Vakkundige begeleiding De Soester spijbelwagen zal bemand worden door twee vakmensen, de raads leden mevrouw L. Meyer (leidster peu terspeelzaal) en de heer J. Visser (leraar lager beroepsonderwijs). Bei den zijn lid van de Onderwijscommis sie. De hele actie wordt drie maanden Het landelijk spijbelpercentage op mid delbare scholen is volgens recente on derzoeken doorgeschoten naar de 23%. Twee van de tien leerlingen in Neder land spijbelen! De landelijke vereniging van leerplicht ambtenaren is thans door de explosief stijgende spijbelcijfers in lichte staat van paniek geraakt en spreekt be nauwd over "het topje van de ijsberg". Dit laatste slaat op het feit dat veel scholen uit schaamte en eigenbelang het spijbelen verzwijgen en zelfs cijfers lang gesponsord door een rijke Ameri kaanse Scholengemeenschap in Titus- ville (Florida) en aanbevolen door on derwijswethouder drs. J. L. Menne, wethouder drs. G. A. W. G. A. Plomp (rector van het Gooise Avondcollege), de V.V.D.-raadsleden mevrouw J. G. Nolen (adviserend lid van de Gemeen schappelijke Medezeggenschapsraad Openbaar Onderwijs), de heer W. H. van der Klink (leraar Rijksscholenge meenschap in Amersfoort), de heer F. Ribbink (instructeur in het leger). C.D.A.-raadslid G. van Brummelen (cursus broodbakken bij de Volksuni versiteit), S.G.P./G.P.V./R.P.F.-raads lid J. van Garderen (catechisatie) en onderwijsambtenaar J. W. Veraar. Initiatiefnemer Jan Visser ('Progres sief Soest"): "Onderwijs is een vorm van gelegaliseerde vrijheidsberoving en identiteitsbeschadiging. De school is een monstrueuze platmaker, één grote ontmoedigingsfabriek. Het is een onvoorstelbare snelkookpan die leidt tot gedwongen ja-knikkers, fantasie loosheid en fixatie op een baan". En Lydia Meyer (PvdA)"Alles is be ter dan in dienst van de kapitalistische ordening generaties jongeren, als lem mingen, een arbeidsmarkt op te blijven duwen, die én te klein is én bovendien van geen kanten deugt. Kennismaking Zondagmiddag aanstaande kan ieder een die hier wat voor voelt, om twee uur kennismaken met de spijbelwagen, het paard en de bemanning. Op het intieme pleintje naast het post kantoor aan de Steenhoffstraat. Spijbelaars kunnen een proefritje ma ken, ouders van toekomstige spijbe laars kunnen eventuele wensen ken baar maken en onderwijskrachten worden in de gelegenheid gesteld waar devolle adviezen te geven. Met de bekende Soester stalhouderij J. Kraaij Jzn, Krommeweg 27, bereik ten de organisatoren een vergaande vorm van samenwerking. De heer Kraaij stelt zijn paard en wagen tijdens de experimentele periode op uiterst schappelijke voorwaarden ter be schikking. "Vooral omdat ik mij nog altijd heel goed in de spijbelaar kan verplaatsen," aldus de heer Kraaij. kracht van Bach's Passionen zijn de hedendaagse opvattingen over uit voeringspraktijken wel duidelijk ver anderd. De herwaardering van oude muziek uit middeleeuwen, renaissance en barok (Bach, Telemann) hebben naast een behoefte aan het nabouwen van autenthieke instrumenten ook sterke aandacht voor stijlgebonden uit voeringen met zich meegebracht. Wat de Lukas-passion zelf betreft nogmaals Krijn Koetsveld: "Tele mann schreef maar liefst 5 Lukas- passionen, waarbij die van 1744 onge twijfeld de fraaiste is. Opvallend in dit werk zijn de gecomprimeerde maar zeer suggestieve koorstukken. De Chris tus recitatieven worden alle begeleid door strijkers. Met name in de sopraan aria's komt het vakmanschap van Te lemann maximaal tot zijn recht en be grijpen we waarom hij in zijn tijd ver uit de meest geliefde componist was." Voor deze uitvoering heeft het koor zich weten te verzekeren van de vol gende uitvoerendentenor, Michiel ten Houte de Lange, bas, Hans Zomer, Kor Jan Dusseljee, tenor, Maayke Suurmondt, sopraan; Jan Jansen or gel/continuo en Het Nieuw Rotterdams Kamerkoor. Het uitvoeren van deze passie van Te lemann is voor het N.M.M.koor een eerste kennismaking met deze vorm van musiceren en demonstreert de nieuwe weg die ze met de dirigent heeft ingeslagen; De mogelijkheid om in de voorverkoop een goedkoper abonnement op het Soester Natuurbad te krijgen is met een aantal dagen verlengd. Tot dinsdag 10 april heeft men thans nog de gelegenheid. In het gemeentelijk INFOrmactiecentrum, bij het bureau sportstichting en bij de hulpsecretarie Soesterberg kan men aavraagformu- lieren verkrijgen. door Gerant Paul Een van de aardige dingen rond het schrijven van cursiefjes is de reaktie die daarop volgt en overigens volstrekt onvoorspelbaar is. Tenzij je op de pi kante toer gaat. Dan is er altijd wel iemand die nadat de krant verschenen is, een vermanend vingertje opsteekt. Meestal verraadt zo'n fatsoensrakker zichzelf doordat zijn ogen, zonder dat hij het weet, nog naglimmen van de vette pret die het gevolg was van zijn eigen heimelijke fantasieën die veel verder reikten dan mijn bedoelingen. Overigens moet ik bij de aanblik van zo'n vingertje of bij een andere toespe ling op zojuist verschenen schrijfwerk van mijn hand, vrijwel altijd om ophel dering vragen. Behalve dat ik zo arge loos ben dat ik overal intrap, kan ik me maar met moeite herinneren welk ver haal ik het laatst afgescheiden heb. Dat werkstukje is de deur en daarmee mijn gedachten uit. Als ik al ergens over loop te denken dan is dat veel eerder het on derwerp waarover ik de volgende week zal schrijven. Zo niet met de cursief over massage van enkele weken geleden onder de titel "Oosterse wijzen". Daarin zette ik uiteen hoe deze vorm van communica tie elders in de wereld ingebed is in het dagelijkse leven van gewone mensen. Men doet dat in het Oosten gewoon, zon der dat men daarvoor gestudeerd heeft. Men kent het door overlevering. Waar dat in onze traditie niet zo is geregeld, begaf ik mij onlangs naar een cursus voor ontspanningsmassage waarover ik, ondanks mijn enthousiasme, niet verder zal uitweiden. Het uit de krant geknipte verhaal gaf ik ter lezing aan de direktrice van het instituut, die tot haar vreugde constateerde dat onze ge dachten op dit punt parallel liepen. Ik kon natuurlijk niet binnen de omhei ning van mijn tanden houden dat ik het verhaal toch al geschreven had voor dat ik ooit van haar gehoord had, maar die bal kreeg ik met dezelfde vaart te rug met de opmerking er bij dat wij in derdaad geen van beiden deze vorm van massage hadden uitgevonden. Voor mijn cursief werd een plaatsje op het prikbord ingeruimd. Voordat we in het leslokaal aan de prak tijk beginnen hebben we altijd eerst een kringgesprek met de begeleidsters van de groep. Met één van hen raakte ik in gesprek. Op een bepaald moment zei ze tegen mij: "Ik las net een heel goed stukje hierover dat iemand op het prik bord gehangen heeft. Dat moet je maar eens lezen, want daar staat zo onge veer hetzelfde in als wat jij net zei". Even dacht ik dat ik beduveld werd, maar ze meende het serieus en rea geerde ook niet op mijn snel aangeme ten poker-face. Alsof het een gepro grammeerd samenspraakje betrof kon ik zeggen: "Dat klopt aardig, want dat heb ik zelf geschreven". WORDT NIET BLAUW VAN DE KOU! WIJ HELPEN U GAUW! SNEL NAAR BEL 16055 of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOEST Fotoshop 't Hartje is jarig. En jarigen trakteren! dj V* "tC' l'a<te 2' °'"1 lil"' ien) Koninginnelaan 11, Soest, Tel. 23737 Nos quinze ans diners Vijftien jaar lang zorgt Auberge la Provence voor een aangenaam gastronomisch klimaat in 't Gooi. U kunt onze verjaardag meevieren met een 3 gangen menu anniversaire 3 f 68.-. Of een 4 gangen menu anniversaire 4£ 8 f95,-. 0i De prijs is inclusief champagne als aperitief 0 en koffie en bonbons toe. c Reserveren gewenst. WESTERHEIDE 2,1251 ET UREN TELEFOON 02153-8 79 74 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv. voor wonen in de groene zone. Tegen inlevering van deze WAARDEBON bij Tegen inlevering van deze WAARDEBON bij Alleen donderdag 2 KILO KIP- CARBONADE Naturel of heerlijk gekruid slechts Dinsdag en woensdag Kilo KILO Dinsdag en woensdag KILO Dit weekend JORDAN Div. soorten nu Alleen donderdag Van de Banketbakker 250 gram van 4.50 voor Alleen donderdag 100 gram van 1.89 voor

Soester Courant | 1984 | | pagina 1