25 jaar Foxboro in Soest 'Aan doemdenken doen wij niet, wij zien de toekomst met vreugde tegemoet' 'Open huis' bij Foxboro Spektakel '84V. Foxboro in Soest F oxboro-Opleidingscentrum gaat nieuwe fase in The Foxboro Company PAGINA2Q I WOENSDAG 28 MAART 198?" SOESTER COURANT PAGINA 21 casion van rAN DOORN vel goed zijn Foxboro-directeur J. Wattenburg: Zaterdag 31 maart, 10.00 -15.00 uur: :X, met. zilver, 3 f 23.750 edari(Sunroof stereo er), met. rood, 1982, M 6.950,- utomaat, met. bruin, 3 f 14.650,- rs, Luxe, met. groen, f 7.950,- grijs, f 6.950,- f 7.750.- bruin, f 5.950,- f 13.950,- 00 L met LPG, beige, 1M 0.950,- vai, beige, M 3.650,- ,1978, f 4.950,- oranje, 1 f 5.800,- rit, 1979, f 6.100,- 65 CL met LPG, n 95680 f 6.950,- t LPG (Sunroof 1), rood, 10.950.- ge, 1980, f 9.150,- :00 de Luxe, met. grijs, f 9.450,- 979, f 4.500,- 1977 f1.650,- 1976 f 900,- 1975 f1.000,- 1976 f 1.100,- 1977 f 1.850,- tor goede service AT 82 - SOEST 102155-21719 uur vakantie zo. 12.00-24.00 o /Amersfoortsestraat 105 107 Soesterherg Telefoon 033-622460-622388 richting richting Soesterberg Foxboro Nederland bestaat 25 iaar Hpi aan de Koninesweir in Snoet V? Soester begrippen immense bedrijf viert in de kOTnend weelThet hihu gr°°tSte Pttröc"»<>re werkgever van Soest;" om lieeen Niet alleen "hinnAiot mJ^ar met een aantal activiteiten die er niet om liegen. Niet alleen binnenskamers" wordt feestelijk stil gestaan bii wat het zeggen wil om gedurende een kwart eeuw vaste voet opSoesterbodemte hebben SrL^st'^n^erfeesf^emT te hebben achtergelaten; ook "de rest hms" on mterdafaige"e"rt "Üvoorbeeld tijdens het "open .i. l Jiil.., 1- als de Fox" <zoal8 hct bedrijf door de insiders het bedrijf deuren opent om de bevolking kennis te laten maken met Foto: Herman van Dam Maar ook verder zit men allerminst stil om het zilveren feest niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Op vrijdag 30 maart a.s. wordt de nieuwe uitbreiding van het Foxboro-opleidingscentrum of ficieel in gebruik genomen, na de fees telijke opening door burgemeester P. Scholten van Soest. En tenslotte, maar voor de Foxboro- mensen waarschijnlijk niet het minst belangrijke, wordt er een groots perso neelsfeest gegeven, dat vanwege de verwachte belangstelling over twee da gen (vrijdag 30 en zaterdag 31 maart) wordt uitgesmeerd. Foxboro moet wel een bijzonder bedrijf zijn. Dat blijkt ook: Een korte terugblik in de geschiedenis leert dat er in de afge lopen jaren heel wat gepasseerd is bij de "zelfstandige dochter" van de Amerikaanse Foxboro Company, die in 1983 zelf 75 jaar bestond. Moeder Eerst iets over "de moeder." In 1908 werd in het Amerikaanse stadje Fox boro (Massachussets) de "Industrial In- trument Company" opgericht door de gebroeders Bristol. De naam werd in 1912 veranderd in "The Foxboro Com pany" en het bedrijf maakte jaren van gestadige groei door. Na de Tweede Wereldoorlog begaf Foxboro, intussen een grotè Ameri kaanse onderneming, zich ook op de Europese markt, en niet zonder suc ces. Foxboro besloot dan ook over te gaan tot een fabrieksvestiging in Euro pa en daarbij viel de keus na enig wikken en wegen op Nederland, vooral vanwege de centrale ligging en het "evenwichtige sociale klimaat." Daar kwam nog bij dat Foxboro in Neder land al over een "vooruitgeschoven post" beschikte: de firma Econosto. Voordat de nieuwe fabriek er kwam werd heel wat werk verzet om een juis te plaats van vestiging te kiezen. De. - uiteindelijke keuze ging toen nog tus- sen Veenendaal en SoesdenJlppycl^.Wallenburg, algemeen directeur van Foxboro Nederland. Veenendaal veel moeite aan de dag legde om het bedrijf binnen haar poor ten te halen was het toch Soest dat met "de eer ging strijken." Foxboro kocht een stuk grond van vijf hectare op het toen nog schaars be bouwde industrieterrein van Soest, en de bouw kon beginnen. In augustus 1959 kwam het eerste deel van de fabriek klaar, dat als kantoor, werkplaats en magazijn dienst ging doen. In een an der deel kwamen de machineshop, de kantoren en de kantine. Als koekjes "Vijfentwintig jaar geleden begon Foxboro in Soest met 20 man," vertelt algemeen directeur J. Wallenburg. En niet zonder gepaste trots voegt hij daaraan toe'Vandaag zijn het er zo'n 560. En we doen intussen ook heel an dere dingen!" Aanvankelijk was de' produktie van Foxboro gericht op het vervaardigen van doosjes, schrijvers, recorders en allerlei andere technishe artikelen. "Die werden als koekjes ge maakt en verkocht," aldus de heer Wallenburg. "Wat we vandaag aan de man brengen zijn complete meet- en regelsystemen, geheel geïntegreerd, waaTmee in de industrie allerlei pro cessen kunnen worden bestuurd." Zelf vergelijkt hij de enorme sprong van Foxboro met het automobielbe drijf. "Je zou kunnen zeggen dat we vroeger banden maakten en verkoch ten, en dat we tegenwoordig complete auto's op de markt brengen. Maar het is een manke vergelijking. De gecomputeriseerde meet- en regel systemen van Foxboro vinden hun toe passing in allerlei vormen van indus trie, maar vooral in de petrochemische (met klanten als Shell, Esso, BP, etc.) en de voedingsindustrie. Die klanten zitten over de gehele wereld, dat wil zeggen: in een deel van de hele wereld, want het Amerikaanse moederbedrijf heeft de aardbol min of meer opge deeld in zeven stukken ("area's"), die in zekere zin een zelfstandige eenheid vormen, met in elke area een groot aantal Foxboro-bedrijven. Foxboro Nederland heeft z'n klanten dan ook niet alleen in Europa, maar bijvoor beeld ook in het Midden-Oosten. Aanvankelijk groeide het bedrijf, dat met veel samenwerking van de kant van de gemeente Soest verrees (in welk verband de naam van oud-burge meester baron Bentinck valt) niet eens zo snel, maar toch wel tot een aantal van zo'n 700 werknemers, die net als vandaag nog voornamelijk in Soest. Baarn en Hilversum woonden. "Later kwam er een terugval," aldus directeur Wallenburg, "die nood zakelijk leidde tot de reorganisa tie van de jaren '79 en '80. Op het ogen blik kun je zeggen dat Foxboro zich heeft geconsolideerd." Buitenlandse bazen Foxboro Nederland heeft tot aan die tijd onafgebroken onder "buitenlandse bazen" geleefd, vertelt de heer Wallen burg, die zelf in 1979 bij het bedrijf kwam en benoemd werd in de tweele dige functie van algemeen directeur en tegelijk directeur van "European Sys tems," wat niet helemaal hetzelfde is. "In die jaren was Foxboro duidelijk een dochter-onderneming, zeg maar: een nederzetting, een kolonie, een vooruitgeschoven post van het Ameri kaanse moederbedrijf. Nu is er veel meer ruimte voor een zelfstandige richting, uiteraard binnen de stategie voor Europa." Ofschoon de geschiedenis van Foxboro in Soest zich kenmerkt door "ups" en "downs" (waarbij met name te denken is aan de reorganisatie van een aantal jaren geleden, waarbij een aantal Foxboro-medewerkers moesten afvloeien) is het bedrijf over een kwart eeuw bekeken "redelijk stabiel" geble ven, zoals de heer Wallenburg het uit drukt, ondanks de op het gebied van de "high technology" forse concurrentie van andere bedrijven. "We draaien stukken beter dan voor de herstruc- tuering," aldus de heer Wallenburg, "en aan doemdenken doen we niet. We zien de toekomst met vreugde tege moet. De moordende concurrentie is geen excuus om onze produkten niet goed te slijten. Eén van de hoogtepunten van de fees telijke jubileumviering bij Foxboro wordt ongetwijfeld "Spektakel '84," een cabareteske show, geheel ontworpen, uitgedacht en in elkaar gezet door "eigen" Foxboro-mensen. Wel zo'n 45 medewerkers en medewer kers zijn bij dit veelbelovende cabaret betrokken, niet alleen op het toneel, maar ook voor de techniek en allerlei andere bijkomende zaken. De "cast" zelf omvat liefst 25 mannen en vrou wen, en nu al kijkt men binnen de Fox- boro-veste aan de Koningsweg met verhoogde spanning uit naar de beide voorstellingen, die in het theater Gooi land in Hilversum worden gehouden. Dat gebeurt op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart - twéé avonden, om iedereen de gelegenheid te geven het spektakel (met zijn of haar introducees) mee te maken. Twee jaar geleden heeft men bij Fox boro al de nodige ervaring opgedaan, met "Spektakel '82," dat op drie ver schillende avonden in De Borg werd opgevoerd en waaraan de meeste be zoekers nu nog met 'zichtbaar welge vallen terugdenken. Eén van de grote mannen op de achter grond van dit cabaret is ir. K. Vegter, die zelf een groot aantal van de op te voeren numers heeft geschreven. Hij wijst erop dat het cabaret bepaald niet alleen amusant zal zijn voor Foxboro- mensen, al is het geheel uiteraard voor een belangrijk deel op het "Foxboro- gebeuren" geschreven. Niet alleen het cabaret, ook de muziek is vrijwel uit sluitend in Foxboro-breinen ontstaan en door Foxboro-handen op papier ge zet. Daartoe is een eigen orkest gefor meerd, onder de niet aanstonds duide lijke naam "The Proportional Band," bestaande uit 8 geoefëride muzikanten. De composities - en" arrangementen komen ook uit de eigenFöxbóm-staT! Ook de kostuums zijn door de mensen zelf vervaardigd. Het geheel komt onder de bekwame, "bijna professio nele," leiding van regisseur A. Stelloo te staan. De heer Vegter omschrijft het ge beuren als een 'variété burlesque', het geen inhoudt dat er niet alleen veel show in zit, maar dat ook een aantal se rieuzere zaken aan de orde komen. "Maar dan wel van de vrolijke kant! haast hij zich toe te voegen. Beide avonden worden besloten met een groots bal, waaraan het Loos- drecht Kwartet zijn muzikale mede werking verleent. Foxboro Nederland N. V. in Soest is één van de twee produk- tiebedrijven van Foxboro in Europa. Samen met het bedrijf in Redhill (U.K.) worden de instrumenten en systemen ver vaardigd voor verkoop in Europahet Midden Oosten en Afrika. De oprichting van Foxboro Nederland N.V. in 1959 was een logische stap in de expansie buiten de Verenigde Staten. Er werd toen een "fabriek" gebouwd op vijf hectare grond in de bossen van Soestop anderhalve kilometer van het Paleis Soestdijk. Deze "fabriek" had toen een opper vlakte van 1^50 m* waar 20 mensen werkten. Nu is het totale vloeroppervlak ongeveer 20.000 m' en zijn zo'n 560 medewer kers, waarvan ruim de helft reeds langer dan 10 jaar, dage lijks bezig om aan de steeds stijgende vraag naar instru menten en systemen te kunnen voldoen. Het is daarom te verwachten dat door de immer uitbreidende markt de pro duktie een opgaande lijn zal blijven vertonen. Naast de groei als produktie centrum heeft Foxboro Nederland N. V. zich ontwikkeld tot een belangrijke afdeling van de Euro pese verkoopcapaciteit. Zo onderhoudt de afdeling Sales Marketing" nauw kontakt met alle verkoopkantoren in Europa en daarbuiten over het begeleiden vanprojekten, het verschaffen van toepassingsinformatie, het mede bepalen van de verkoopstrategie. De produktie-afdelingen besteden grote aandacht aan het handhaven van de kwaliteit. Zij bewaken tijdens de ver schillende stadia in het produktieproces de kwaliteit nauw keurig. Tevens wordt het eindprodukt grondig geïnspek- teerd en getest door de afdeling kwaliteitskontrole. Er zijn vanzelfsprekend nog een aantal staf- en hulpafde lingen, zoals personeelszaken, elektronische informatiever werking, drukkerij, veiligheidsinspektie, e.d., die nodig zijn om een bedrijf van een dergelijke omvang efficiënt en soe pel te laten draaien. Een blik op het demonstratiecentrum van Foxboro, waar de systemen worden geprogrammeerd. Het samenstellen van de regelstations is een secuur karwei, dat de Foxboro-medewerkers echter wel toevertrouwd is. Foto: Herman van Dam Een van de hoogtepunten bij het 25-ja- rig Foxboro-jubileum is de ingebruik neming van het Opleidingscentrum, dat op vrijdag 30 maart door burge meester P. Scholten wordt geopend. Scholing en training is één van de be langrijkste eisen van klanten in de branche van Foxboro. Afnemers van Foxboro-apparatuur dienen op de hoogte te zijn en te blijven van zowel werking en toepassing, alsmede de laatste ontwikkelingen van onze pro dukten. Dit was ondermeer aanleiding voor Foxboro Nederland N.V. om over te gaan tot uitbreiding van de Trainings- school. Deze bevat nu 6 leslokalen en 2 praktijkruimtes, t.w.: 1 voor analoge apparatuur en 1 voor computersyste men. Bovendien is er een video-ruimte waar visuele informatie over onze appara tuur gegeven kan worden. Een recep tie, een pauze-ruimte en een garderobe kompleteren het geheel. Er is ook gezorgd vor extra parkeerruimte voor de cursisten. Deze kunnen nu recht streeks de school bereiken door een aparte ingang: De gang tussen het hoofdgebouw en de Trainingsschool is vernieuwd en van een trappenhuis naar de eerste verdieping voorzien, zo dat de cursisten nu van het schoolge bouw naar de kantine kunnen lopen zonder door het bedrijf te hoeven gaan. In een later stadium zal deze gang ver lengd worden naar het gebouw waar nu Distributie en Drukkerij gehuisvest zijn. Veel werk is verzet door eigen mensen van Facilities en Onderhoud, waardoor veel minder arbeid van bui tenaf noodzakelijk is geweest. Het nieuwe Trainingsschoolgebouw is opgezet volgens de eisen van deze tijd en uiteraard uitgerust met veiligheids voorzieningen. Het nieuwe centrum is nu geschikt om 1500 cursisten per jaar op te leiden. Er worden 37 standaard- kursussen gegeven en daarnaast ook nog een aantal kursussen, aangepast aan de speciale toepassingseisen van de klant. In plaats van de klaslokalen te nummeren zijn deze voorzien van namen van bekende wetenschappelijke persoonlijkheden, zoals Da Vinei, Hol lerith en Shinsky. De Trainingsschool is uiteraard ook tijdens het "open huis" te bezoeken. Ter gelegenheid van de feestelijke vie ring van het 25-jarig jubileum van Fox boro Nederland in Soest organiseert het bedrijf op zaterdag 31 maart a..s een "open huis," waarbij vrijwel de gehele vestiging voor belangstellenden uit Soest en omgeving geopend zal zijn. Vijf jaar geleden zette Foxboro de deu ren ook al open voor het publiek, en toen kwamen er maar liefst zo'n 2800 mensen! Bij Foxboro houdt men er wel een beet je rekening mee dat dit aantal aan staande zaterdag wel eens net zo hoog, of nog hoger, kan uitvallen. "En de mensen die vijf jaar geleden kwamen kijken zullen het bedrijf nauwelijks meer herkennen, alleen de buiten kant," aldus de heer G. H. L. van Bree, chef personeelszaken van Foxboro. De bezoekers krijgen een mapje met informatie over het bedrijf en een dui delijke plattegrond. Op verschillende plaatsen in het bedrijf zal men nauwe lijks kunnen constateren dat het za terdag is, want daar zijnFoxboro-mede- werkers aan het werk, om een goed beeld van de verschillende activi teiten te geven. Veel apparatuur en in strumenten worden gedemonsteerd. Verder zijn er verschillende video-pro gramma's, bijvoorbeeld over hoe een raffinaderij wordt "geregeld" en "be stuurd." Zowel de heer Wallenburg als de heer Van Bree onderstrepen dat het ook voor een volstrekte leek heel interes sant kan zijn om die dag een kijkje te komen nemen bij Foxboro. "Je kunt dan zien hoe 'high technology' in de praktijk toepassingen vindt, en het geeft veel inzicht in wat er gebeurt, op een heel simpele manier." De heerVan Bree wijst er in dit verband op dat er ook video-spelletjes worden gedemon streerd, "want ook daarin moet heel wat 'geregeld' worden." De bezoekers krijgen tijdens het "open huis" overigens ook een heel andere kant van Foxboro te zien. Zo zullen er personeelsleden zijn die hun hobbies tonen en demonstreren op uiteenlopen de gebieden als modelbouw, auto's, ra dio-zendamateurs, schilderwerk, etc. etc. "We willen de mensen laten zien wat dat nu eigenlijk voor wezens zijn, die Foxboro-mensen." Het geheel wordt opgeluisterd met muziek van Siem Keyer's Windy City Jazz Band, dus met de sfeer zal het ook wel goed zitten. The Foxboro Company aanschouwde het eerste levenslicht in 1908 in het plaatsje Foxboro, zo'n vijftig kilometer ten zui den van Boston, in de Noordamerikaanse staat Massachus sets. Oprichters waren de gebroeders E. H. en B. B. Bristol. Door specialisatie werd door de onderneming een leidende positie opgebouwd in de technologie en de wereldomvat tende verkoop van meet- en regelapparatuur voor de pro cesindustrie. De pneumatische, mechanische en elektrotech nische instrumenten vinden hun toepassing in een grote ver scheidenheid van industrietakken. Vanaf het begin is Fox boro toonaangevend geweest met steeds nieuwe ontwikke lingen en toepassingen van meet- en regelinstrumenten. Bij voorbeeld: kort voor het uitbreken van de Eerste Wereldoor log bracht Foxboro een nieuw instrument op de markt, waarmee het, voor het eerst in de geschiedenis, mogelijk was een procesdruk konstant op een van te voren bepaalde waarde te houden. Met de ontwikkeling van een revolutionaire automatische integrerende regelaar maakten technici van Foxboro het reeds in het begin van de twintiger jaren mogelijk om het meest gekompliceerde proces exakt te regelen. Daarmee was het tijdperk van de automatische beheersing van konti- nue-processen aangebroken. De ontwikkeling van pneuma tische instrumenten in de jaren dertig effende de weg voor de pneumatische transmissiesystemen van de late veertiger jaren, waardoor de plaats van de regelkamer niet langer gebonden was aan de plaats van het te beheersen proces. Tot de grote suksessen uit die dagen behoorde de pneuma tische verschildrukzender die, samen met andere daaruit ontwikkelde krachtbalanszenders, thans nog een belang rijke orderbron van de onderneming is. Meer dan een half miljoen van deze zenders zijn op dit moment over de gehele wereld in gebruik. Ook in de ontwikkeling van elektronische meettechnieken in de veertiger en vijftiger jaren heeft Fox boro een belangrijk aandeel gehad. Hierdoor is het thans mogelijk op een proces op vrijwel ongelimiteerde afstand te besturen. Foxboro levert zijn produkten aan alle takken van industrie, zoals chemische industrie, olie- en gasindustrie, metaalindustrie, papierindustrie, voedingsmiddelenindus trie, textielindustrie, enz. Ook krachtcentrales, scheep- en ruimtevaart zijn belangrijke afnemers. Foxboro - wereldwijd Foxboro instrumenten worden momenteel in negen landen met in totaal 20 fabrieken geproduceerd: en wel in de Ver enigde Staten, Canada, Engeland, Mexico, Nederland, Aus tralië, Argentinië, Brazilië en Korea. Sinds enkele jaren heeft Foxboro vijf produktiebedrijven op het gebied van analytische apparatuur. Daardoor is het mogelijk geworden dat Foxboro een totaalpakket kan leveren aan alle indus trieën. Over de gehele wereld heeft Foxboro ongeveer J60i verkooppunten met een totaal omzet van bijna 1 miljard gul den. Het aantal medewerkers bedraagt ongeveer 11.000, waarvan ongeveer 3.000 buiten Amerika. The Foxboro Com pany staat als een open N. V. op de effectenbeurs van New York genoteerd en heeft sinds 1916 ieder jaar dividend uitge keerd.

Soester Courant | 1984 | | pagina 21