Stemmingmaker' voor Amerikaanse militairen 29I5 Pub 50 jaar geleden in Soest Conflict binnen PvdA-bestuur blijkt storm in glas water TbilNNENkjis Kapsalon Hans Wewer ondergaat 'face-lift' BOS EN DUIN vraagt uw aandacht voor: Verleende bouwvergunningen Openbare commissievergaderingen Ontvangst zeker 15 kilometer rond basis „SOESTER NATUUR"(bad) - SOEST Afdeling vergadert in verzoenende sfeer Genuanceerd tapijt Klanten deze week 'naar de kelder BANKETFEEST BAKKER BRAM ras«»inH0njra Café-Bar-Biljart Wij weten hoe u het beste naar uw familie in Canada kunt. I 30 Maart 1934 WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 24 januari 1984 plaatsen van een carport op een woonhuis op het perceel Ossendamweg 22. Verlening d.d. 7 februari 1984 plaatsen van een erfafscheiding op het perceel Spinet 59. Verlening d.d. 21 februari 1984 plaatsen van twee overkappingen op het perceel Lange Brinkweg 11. Verlening d.d. 28 februari 1984 uitbreiden van het woonhuis en de berging op het perceel Hartman laan 31 uitbreiden van een bedrijfsruimte op het perceel Ferd. Huycklaan 22. Verlening d.d. 6 maart 1984 bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de De Colignylaan (kad. bekend gemeente Soest, sectie K, nrs. 1152 en 3032 ged. Verlening d.d. 13 maart 1984 bouwen van een garage met berging op het perceel Kerkpad Z.Z. 130. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. donderdag 29 maart, 19.30 uur: commissie Welzijn De agenda vermeldt o.m. systeem van prioriteitstelling commissie welzijnsplanning stand van zaken notitie welzijnsbeleid vaststellen bibliotheekplan 1986-1988 maandag 2 april, 19.30 uur: commissie Algemene Bestuurs zaken De agenda vermeldt o.m. voortgang automatiseringsprojekt dinsdag 3 april, 19.30 uur: commissie Ruimtelijke Ordening De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot het (gewijzigd) vaststellen van het bestemmingsplan "Win- kelpool Soest-Zuid" voorstel tot het vaststellen van het Werkplan Ruimtelijke Ordening voorstel tot het verlenen van ontheffing Zöneverordening Hinderwet betreffende de percelen: Wieksloterweg hoek Dorresteinweg, Industrie weg 2, Nieuwerhoekplein 2 en Soesterbergsestraat 125. woensdag 4 april, 19.30 uur: commissie Openbare Werken en Personeelszaken De agenda vermeldt o.m. De agenda vermeldt o.m. wijzigen Algemeen Ambtenarenreglement wijziging gemeenschappelijke regeling ziektekosten voorziening t b v ambtenaren donderdag 5 april, 19.30 uur: commissie Financiën De agenda vermeldt o.m. het beschikbaar stellen van leningen en bijdragen aan woningbouwver eniging St. Joseph voor de renovatie van 71 woningwetwoningen aan de Molenstraat e.o. verkoop perceel Verl. Talmalaan 5 De agenda's en de bijbehorende stukken liggen ter inzage in het gemeen telijk INFOrmatiecentrum. Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. STEENHOFFSTRAAT 9a, Na vijf jaar touwtrekken krijgen de 3.500 Amerikaanse militairen, het bur gerpersoneel en hun familieleden op de vliegbasis Soesterberg eindelijk het laatste wat ze in 'Camp New Amster dam nog niet hadden: hun eigen 'Ame rican Telvision'. Naast de eigen school, de eigen kerk, de eigen sportvelden, de eigen belas- tingsvrije winkel en de eigen radio zender gaat op maandag 2 april deze moral booster ('stemmingmaker' of 'moreeloppepper'van start. De Twee de Kamer gaf er vorig jaar toestem ming voor, op voorwaarde dat de zen der niet op gewone Nederlandse tv-toe- stellen ontvangen kan worden. En dat kan dus ook niet: 'American Forces Network Television Camp New Am sterdam'. zoals het tv-station voluit heet, gaat uitzenden volgens de (na tuurlijke) Amerikaanse tv-standaard NTSC-M. op UHF-kanaal 80. De 20 kW-zender (horizontaal gepolariseerd op een ruim 40 meter hoge mast) moet goed te ontvangen zijn in een straal van minstens 15 kilometer rond Huis ter Heide, de plaats waar de zender staat. Dat is dan een deel van Midden- Nederland waar zo'n 1 miljoen mensen wonen, een aardige potentiële markt voor fabrikanten van zogeheten multi- standard-ontvangers, toestellen die zowel PAL (ons systeem) als NTSC (het hunne aankunnen, en die het probleem van het verschil in netspan ning en frequentie (110/220 Volt, 50/60 Hz) automatisch oplossen. JVC bij voorbeeld heeft twee types in voorraad. Zestig uur per week Intussen hoopt de kersverse station- manager op Soesterberg, Technlcal Sergeant Alan Rowland, deze week met de proefuitzendingen te kun nen beginnen. Maandag 2 april moet het hele spul draaien. Het station wordt een onderdeel van het 'American Forces Network' in West-Duitsland. Maar een straalver binding met de AFN-studio's in Frank- furt was te duur. Daarom krijgt men in Soesterberg alles aangeleverd op BVU-cassette. Sommige programma's zelfs binnen een dag. Zo gaat 'AFN-TV Camp New Amsterdam' elke avond om 18.00 uur het CCN-Journaal (Cable News) uitzenden, dat de avond daar voor via de satelliet in Frankfurt is binnengekomen en opgenomen. Daarna volgt dan nog het in Duitsland gemaakte eigen 'AFN-TV News'. De zender op Soesterberg zal ruim 60 uur per week in de lucht zijn. Van maandag tot en met vrijdag van 16.00 tot 24.00 uur, en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 24.00 uur (of nog later, als er een late night movie is AFN vermeldt zelf met enige trots dat het station van de 50 belangrijkste Amerikaanse televisieseries er 48 uit zenden. En zo zullen vanaf 2 april de Amerikanen plus de gelukkige Neder landse multistandard-kijkers op nóg een kanaal kunnen genieten van Dal las, Dynasty, Falcon Crest, Magnum. MASH, Hil Street Blues én The A-team. Maar ook van re-runs zoals de Bever- ley Hillbillies en Bonanza, smartlap pen als General Hospital en Family Feud, talkshows als Donahue en Merv Griffin, aktualiteitenprogramma's als Sixty Minutes en veel baseball- en footballwedstrijden. Kortom, het kan niet Amerikaanser. En niks Medianota. (Met toestemming overgenomen uit 'Spreekbuis', blad voor omroepmede werkers. Sleutels gestolen Uit een auto die aan de Dalweg stond geparkeerd hebben onbekende daders vorige week twee sleutel bossen met in totaal 16 sleutels gestolen. De eigenaar deed aangifte bij de politie. CAFE -BAR Barbecue v.a. 17.00 uur Groepen graag tijdig reserveren. Alleen zondags: 250 gr. Haasbleff26.— 250 gr. Varkenshaas f 23.50 500 gr. T-bonesteak f 29.50 incl. garni Uw adres voor: Bruiloften en partijen Openhaard - barbecue Barbecue-spies 200 gr. 112.50 incl. garni v. Weerden- Poelmanweg 4 Tel. 02155-13156- 11121 r'ï '2; *-;f "Een storm in een glas water". Zo zou men de woelingen kunnen typeren die de afdeling Soest/Soesterberg van de Partij van de Arbeid in de afgelo pen weken heeft doorgemaakt, nadat drie van de bestuursleden nogal onver wacht hun portefeuilles ter beschik king stelden. Dat het met die woelingen inderdaad nogal meevalt viel vorige week op te maken uit de extra-leden vergadering, waarbij de gebleken ver schillen van mening uitgebreid aan de orde zouden komen. De voorgeschiedenis is bekend. Op hetzelfde moment dat voorzitter Anno van der Zee zijn terugtreden aankon digde omdat hij het veel te druk had om de afdeling goed te kunnen leiden, besloten ook penningmeester Peter Visser en bestuurslid Anneke Wolthuis (redactrice van het afdelingsblad De Rode Draad) ermee te stoppen. Aan hun terugtreden lagen echter inhoude lijke, zelfs politieke bezwaren ten grondslag. Voornamelijk de huns in ziens slechte relatie met de gemeente raadsfractie van de PvdA, maar ook het feit dat de partij deelneemt aan het College van Burgemeester en Wet houders, waren hun een doorn in het oog. Die bezwaren werden verder ge deeld door secretaris Fred Rijntalder, die echter in functie bleef. In veel groter getale dan gebruike lijk waren de leden van de PvdA vori ge week donderdag naar De Borg gekomen (zodat men zelfs moest uit wijken naar een andere zaal om de le den enigszins gerieflijk te herbergen) inclusief de voltallige fractie: Ray- mond van Gelder, Joop van den Bra- kel, Lydia Meijer, wethouder Frans Kingma, oud-wethouder Milly van Stiphout en statenlid Ans Holleman. Onder leiding van Frank Heibloem, zelf kersvers bestuurslid, discussieer den zij over de gerezen problemen. Dat wil zeggen: voornaamste punt van gesprek was het feit dat de pers eer der op de hoogte van het aftreden van de bestuursleden bleek te zijn dan de leden zelf - een feit dat de meesten behoorlijk hoog zat. "Achteraf zijn alle bestuursleden het erover eens dat 't zo niet had gemoeten", werd van ach ter de bestuurstafel opgemerkt. Eerste punt was de brief van Peter Visser en Anneke Wolthuis, waarin zij hun stap verduidelijkten. Zij lieten we ten grote moeite te hebben met de gang van zaken tussen bestuur en frac tie, zodat hun aanvankelijk enthousias me volstrekt was verdwenen. De in spraak van het bestuur in het beleid was minimaal, omdat het standpunt van de fractie bij politieke "issues" toch al lang van tevoren vaststond. Ondanks waardering voor het werk van wethouder Frans Kingma meen den zij dat het beter zou zijn wanneer de PvdA zich uit het College van B. en W. zou terugtrekken. "Op deze manier is de PvdA in Soest een politieke pros- tituée," aldus Visser en Wolthuis. Overigens werd over de verhouding bestuur-fractie aanstonds duidelijk heid geschapen. Volgens het huishou delijk reglement geldt de afspraak dat telkens twee bestuursleden dé fractie vergaderingen bijwonen. Verder is de afspraak dat bestuur en fractie mini maal tweemaal per jaar om de tafel gaan zitten. Er is altijd een bestuurs- plaats open voor één van de fractie leden, maar de fractie is niet verplicht elke bestuursvergadering bij te wonen. Deze afspraak is gemaakt voor de duur van een jaar, als een soort proefperiode. Het uittreden van de bestuursleden en de wijze waarop dat bekend was ge worden vormden aldus het voornaam ste discussiepunt. De deelneming aan het College in elk geval niet, want daarover werd tijdens de vergadering nauwelijks meer gerept. De zwaarste kritiek kwam van Ans Holleman: "Het bestuur heeft blijk baar niet goed geweten hoe het met de afdeling moest omgaan. Dat dacht ken nelijk dat het invloed in de fractie moest uitoefenen, maar dat kan niet, en dat hoort ook niet! Het bestuur heeft de afdeling een beetje vergeten, die kwam pas op de tiende plaats. Secretaris Fred Rijntalder bestreed deze opmerkingen door erop te wijzen dat het bestuur zich juist zeer veel moeite heeft gegeven om de leden bij het wel en wee van de partij te betrek ken. Hij wees daarbij op het werkplan, het afdelingsblad en de deelneming aan verschillende aktiviteiten, o.m. het Vredesplatform. Fractievoorzitter Raymond van Gel der bracht naar voren dat ook hij pas door de pers had vernomen van de spanningen tussen de fractie en som mige bestuursleden. "Ik begrijp eigen lijk nog steeds niet goed waarom de fractie in het bestuur moet gaan ver tellen wat de 'hot items' in de gemeen te-politiek zijn. De ATB, het Welzijns beleid, de Woningbouw - dat zijn toch geen zaken die in de fractie verborgen blijven? Die zaken staan continu ter discussie in Soest en kunnen door het bestuur in de afdeling worden aange kaart! Ik heb niet het gevoel dat we die kritiek kunnen onderschrijven. De meeste leden bleken dat helemaal met hem eens te zijn. Wel vroeg Van Gelder zich hardop af waar nu wel het "Lek" zat, waardoor de pers lucht van de zaak had gekregen. Tevens stelde hij daarbij de positie van secre taris Fred Rijntalder aan de orde, die de bezwaren van de afgetredenen im mers deelde maar intussen aan zijn be stuurslidmaatschap bleef vasthouden. Rijntalder merkte in dat verband op dat hij geen behoefte had om op zijn uitspraken terug te komen. Tegen de publiciteit had hij niet zoveel bezwar- ren, "omdat de kwestie anders in het bestuur wel weer gladgestreken wordt en in veel te afgezwakte vorm naar bui ten komt." Hij deelde mee zijn be stuurslidmaatschap niet op te geven, omdat "de zaak toch draaiende moet worden gehouden". Wel wil hij ijveren voor betere afspraken tussen bestuur en fractie. Ex-voorzitter Anno vhn der Zee reageer de daarop met de woorden: "Als je het er niet mee eens bent, Fred, dan hioet je niet aan die kant van de bestuurs tafel blijven zitten! Dan wordt het voor het bestuur heel moeilijk om met jou samen te werken." De overige be stuursleden gaven echter te kennen dat zij het vertrouwen in de secretaris handhaafden en de leden aanvaard den deze mededeling verder zonder commentaar, al merkte Milly van Stip hout op dat het bestuur zich niet als een klein "politiebureautje" moest gaan gedragen, maar de afdeling moest runnen, zonder zich direct met de politieke machtsvragen bezig te houden. De vergadering, die in het algemeen in een nogal opgeruimde sfeer verliep, ging unaniem akkoord met de samen stelling van het nieuwe bestuur dat tot de ledenvergadering in november de afdeling zal leiden: Jopie Broersma wordt voorzitter, Fred Rijntalder blijft secretaris, Frank Heibloem blijft vice-voorzitter, Trudy Danvers wordt de nieuwe penningmeester en Mark Bekkers en Thea Koppe (namens de Rooie Vrouwen) blijven bestuurslid. Kenmerkend voor de verzoenende sfeer waarin de vergadering werd gehouden waren de bloemen die Jopie Broersma overhandigde aan Peter Visser en An no van der Zee. De laatste retour neerde zijn boeket en wenste het nieuwe bestuur sterkte bij de taak die het in de komende tijd te vervullen heeft. f: mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Onderscheidt zich in kwaliteit en verfijnde strukturen van zuiver scheerwol en katoen. En in het rijke kleurengamma waaraan men namen herkent zoals Premsola en Besouw. Een zeer komplete kollektie die u op z"n minst gezien moet hebben. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en bimenhuisarchitektuur svm Poging tot inbraak Onbekenden trachtten vorige week bin nen te dringen in een woning aan de Buntweg. Zij probeerden de slaapka merdeur te forceren, maar dat lukte niet. De bewoners deden wel aangifte bij de politie. Getankt zonder betalen De eigenaar van een tankstation aan de Weegbreestraat deed vorige week bij de politie aangifte van diefstal. Een tot dusver onbekende berijder van een bromfiets tankte benzine, maar verzuimde het verschuldigde bedrag van 6,51 te betalen. De klanten van de bekende Soester da- mes- en herenkapsalon van Hans We wer, Steenhoffstraat 53, zullen deze week een beetje vreemd opkijken. In plaats van op de normale wijze de kap salon binnen te komen worden zij na melijk via de zijingang naar de kelder van het pand gebracht, waar een aantal geïmproviseerde kaptafels klaar staat om hen - overigens met de zelfde deskundigheid en voortvarend heid als altijd - van een fraai kapsel te voorzien. Dit alles is het gevolg van een ingrij pende verbouwing, waarmee Hans We wer de kapsalon na zes jaar gaat aan passen aan de eisen van de moderne tijd. "Een complete modernisering, een beetje in Franse stijl," licht Hans Wewer toe. De opstelling van de kapta fels blijft nagenoeg hetzelfde, maar het gehele interieur ondergaat een veran dering. Bovendien komt er bij de in gang een fraaie receptie waar de klan ten op een prettige manier kunnen wor den geholpen. "We zitten hier nu zo'n zes jaar, en volgend jaar bestaat de zaak twaalf en een half jaar," aldus Hans Wewer, "dus dan mag het wel eens." Eerder was de kapsalon geves tigd aan de Koninginnelaan, in 't Hart je. Op maandag 26 maart zijn de verbou wingswerkzaamheden begonnen. Die duren tot het aanstaande weekend. Op woensdag 4 april zet de zaak om half negen de deuren open om de klanten in de vernieuwde kapsalon welkom te he ten. Voorafgaande aan de heropening houdt Hans Wewer, samen met zijn echtgenote Joke, op dinsdag 3 april een feestelijke receptie van 19.00 tot 21.00 uur. De kapsalon van Hans Wewer is een drukke zaak. Met drie kapsters in de dames-afdeling (Margreet, Margot en Rita) en twee kappers in de herenaf deling (Luc en Marcel) is het trouwens ook een kapsalon waar de Soester da mes en heren graag komen. Hans We wer zelf verdeelt doorgaans zijn aan dacht tuussen de dames en de heren. "Misschien zit er in de toekomst nog wel uitbreiding van het personeel in," aldus Hans Wewer, "want 't loopt ont zettend goed. Voorlopig zullen de klanten genoegen moeten nemen met een beetje improvi satie in de kelder. "Maar dat heb ik wel vaken gedaan. Dat zit me een beetje in 't bloed," zegt Hans Wewer. De nood voorzieningen in de kelder heeft hij zelf aangebracht. Als de verbouwing völtooid zal zijn, zal de kapsalon er heel anders uitzien dan vroeger. Het interieur wordt afgewerkt in fraaie groene tinten, licht en donker, en op de vloer komen lichte stenen te gels. "Bij ons mag altijd alles en moet er niets. Het gaat ons erom het de klanten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Het is wel een kwestie van hard wer ken, maar dat doen we graag, en we Schoorsteenbrandjes In het afgelopen weekeinde moest de brandweer tot driemaal toe uitrukken om een schoorsteenbrandje te bedwin gen. Dat gebeurde aan de Dorrestein weg, de Jac. van Looylaan en de Hart- weg. In alle gevallen had de brand weer de zaken snel onder controle. I Frits is terug van weggeweest, dus is het weer elke dag bij Overhees I NET ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 OOK VOOR UW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01.00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12.00-24.00 uur Sommige mensen denken nog steeds, dat je bij ons alleen kant en klare vakanties kunt boeken,maar die hebben het mis. Want wij kunnen u helpen aan alles wat met reis en verblijf te maken heeft. Heeft u bijv. plannen om uw familie in Canada te bezoeken, dan „rr.- geven wij u ■VLIwI graag alle bij zonderheden over KLM verbindingen en tarieven. Op Toronto biedt de KLM bijv. al een apex tarief van f 1.129,- KLM vliegt op be stemmingen in de USA en Canada, elke dag. Lage tarieven en toch per lijn dienst. HOMNDINTERN4TION4L Reisburo Soest Steenhoffstraat 15a, tel. 02155 -16571. blijven er ook gewoon onder." Het per soneel van Hans Wewer blijft goed op de hoogte van de laatste ontwikke lingen op kappersgebied door regelma tige trainingen en cursussen. In die afgeloepn 6 jaar is er wel wat veranderd, beaamt Hans Wewer. "De mensen zijn duidelijk een stuk modebe wuster geworden. Ze stellen in het alge meen meer eisen aan hun uiterlijk, en daar moet je aan voldoen. Bovendien kijken ze tegenwoordig wat meer naar wat ze uitgeven." Hans Wewer is zelf afkomstig uit wat men zou kunnen noemen een "kappers geslacht". Niet alleen zijn vader beoe fende het vak al, maar ook een broer en twee zusters. Bovendien treedt zijn dochter Belinda (16) ook in de voetspo ren van haar vader, want zij volgt de opleidings aan de Kappervakschool in Amersfoort. V Ze zijn er weer! In 9 ver schillende kleuren BUMPER V-HALS PULLOVERS vri jeti jdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Inbrekers op heterdaad betrapt Een bewoonster van Colenso belde zaterdagavond de politie op omdat zij gerucht hoorde in het huis van de buren, van wie zij wist dat zij niet thuis konden zijn. De politie wist in het huis twee mannen uit Rotterdam, van resp. 35 en 39 jaar, aan te houden. In hun auto werd vervolgens een video recorder en een aantal sieraden aange troffen, die zij even tevoren hadden buitgemaakt bij een inbraak in een andere woning aan Colenso. Uit den gemeenteraad Maandagmiddag 5 uur vergaderde de Raad onzer gemeente, onder presidium van den burgemeester, Mr. G. Deketh. Alle raadsleden wa ren aanwezig, terwijl mede in de raadzaal aanwezig waren Mevrouw Deketh, Mevr. Batenburg en eenige andere dames, en verder alle amb tenaren en beambten der gemeente en van de verschillende openbare diensten, de politie en voor zoover er ruimte was een aantal belang stellenden. Het portret van H.M. de Koningin Moeder was met rouw floers omhangen, terwijl mede palmtakken en witte seringen om het portret waren geschikt. Nadat als naar gewoonte gelegenheid was gegeven tot een stil gebed, werd allereerst beëdigd het nieuwe raadslid de heer Stroband. Daarna sprak de Burgemeester een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: "Het geheele Nederlandsche volk én ons dierbaar Konings huis is in diepen rouw. In de stille sfeer van deze kamer, weg van het gewoel van het leven buiten, ons in onszelf terugtrekkend, den blik naar binnen gericht, onder de sonore klanken van de doodsklokken, vervuld van rouw, zijn we hier samengekomen aan de vooravond van de plechtige uitvaart van onze geliefde Koningin-Moeder om samen te beluisteren de diepe zielenontroering, welke in ons aller harte trilt. Niet alleen toen de tijding van het heengaan van die geliefde vorstinne ons bereikte, maar ook wanneer wij gedenken de gebeurtenis van mor genochtend. Welk een leven! Welk een vruchtbaar leven vol zelfopoffering en toe wijding! Onze geliefde, Koningin-Moeder is heengegaan, rustig inge slapen, vermoeid. Hare oogen hebben zich voorgoed gesloten. Voorgoed heeft dat trouwe, edele, warmvoelende Hart opgehouden te kloppen. Morgen wordt Zij weggedragen naar het voor Haar bestemde graf. - Voor goed uit ons oog. - Voorbij dat wondervolle, rijke leven. Het heengaan van onze Koningin-Moeder, van die edele vorstinnefi- guur, heeft zeer diep in het hart van ons Volk gegrepen. Duizenden en duizenden, nee, ettelijke tienduizenden hebben dezer dagen met een hart vol ontroering, weenende, ontmoedig buigende het hoofd, een stil le groet gebracht aan Haar, die voor zoovelen een liefdevolle "Moeder" is geweest. Onze overleden geliefde Vorstinne was een menschenlieven- de... Zij had de menschen lief - lief uit innerlijken drang, gegrepen door de hand van onze Heiland. Zij kon niet anders dan Haar naaste, Haar Volk liefhebben. Zij gaf veel, zeer véél... uit overmaat van eigen licht. - Licht, stralend, bezielend, geput steeds uit de Eeuwige, Onuitputte lijke Bron van Liefde. Als de Zon, die haar stralen uitzendt! Uitzendt, warm, gevoelig, vooral naar hen, die in kommer en in bedruktheid zaten. Dit was: uit liefde weldoen. Hare gaven bezielde Zij met dat hartegeluk. Haar eigen hartegeluk! Daarom was Zij: de weldoenster, "de weldoenster voor allen. En hier in Soest? Wie kent hier niet de nobele edele figuur, die vriende lijke Vrouwe, die eenvoudig met een harer hofdames in een open Victo ria langzaam langs de schoonste dreven van Soest reed, belangstel lend opnemend den groei en den bloei van Soest, maar vooral genie tend van het behouden oude: weilanden met de los daarop als 't ware neergeworpen schaapskooien meest in den achternamiddag vervangend in de stemmige kleuren van dag, wanneer de helle kleuren, van den avondglans, wanneer het landschap, nog natrillend van het warme beleefde, verzonken raakt in het onbestemd droom'ige van den stillen zomeravond. Welke arme kent niet de gave van Haar milde hand! Overal weldoend, altijd belangstellend. Wie aan de deur van dat groote hart klopte, werd opengedaan, binnengelaten en... voldaan weer uitgelaten. O! die nim mer wankelende belangstelling in al het wel en wee van Soest en hare ingezetenen. Hoe velen zullen die milde hand missen! Hoe velen zul len die waardige vriendelijke figuur missen, rondgaand met de devotie, luisterend naar de prediking de weldoende, als waarachtig Christinne van het Evangelie van liefde. Wij Soesters, neen, het gansche Volk mist U, Koningin Emma, Moe der van Volk en Vaderland. De wondervolle sleutel tot het levensmysterie van onze overleden ge liefde Koningin-Moeder ligt op en bij Haar baar. De liefde van een gansch volk straalt naar de Doode, omdat de Dpode Haar liefde deed stralen naar dat Volk. De wondervolle sleutel. - De sleutel der liefde. Uit Overmaat van eigen licht. Groote, diepe ontroering in het hart van ieder Nederlander. Onzegbaar is de smart. Stamelend, de oogen strak van droefheid starend naar die beeltenis van die Hooge, Edele, Vrome Oranje vorstin, kan men slechts uitzeggen wat diep in ons hart leeft. Wie de laatste dagen de gebeurtenissen medegeleefd, werkelijk heeft medegeleegd, en niet slechts oppervlakkig is voorbijgegaan, voelt diep in zich die onzegbare band van ons Volk met Oranje. Haar smart is onze smart, Haar lief is onze lief. Niemand kan dien band verbreken. Wat er ook gebeure, ons Volk is één met Oranje. Het gesloten hart van den Nederlander is open gebarsten, de diep gevoelde smart, besloten in dat hart, moest naar buiten, moest zich uiten en heeft zich geuit in dien stillen groet aan de baar. Heel Nederland weent bij die baar en voelt mede de groote, diepe smart van het Kind en het Kleinkind van die Hooge Edele Moeder, die is heengegaan. God sterke Hen en geve Hen kracht." Hierop verzocht de Burgemeester den leden van den Raad op te staan, om zijn rede als volgt te vervolgen: "Mejuffrouw, Mijne Heeren! Toen ons Dinsdagmorgen half negen de droeve tijding van het overlij den van onze Koningin-Moeder bereikte, hebben wij - diep onder den indruk - onmiddellijk maatregelen getroffen dat deze droeve tijding aan de ingezetenen werd kenbaar gemaakt. Wij gaven last dat alle dorpsklokken om half tien een kwartier lang werden geluid. Om half elf verzonden wij het navolgende telegram van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin en Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinses en de Prins der Nederlanden. Met groote smart vernam het gemeente bestuur en de bevolking van Soest het overlijden van onze geliefde Koningin-Moeder. Reeds de laatste dagen van ziekte en ook thans in deze dagen van rouw leeft de bevolking geheel mede in de beproeving welke Uwe Koninklijke fa milie en het dierbaar Vaderland wordt opgelegd. Het Gemeentebestuur van Soest, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5