Gastouder Project gaat door op ingeslagen weg "poutiqut Êrncstntel 'Boutique Ernestine' in Soest: een stukje Parijs om de hoek Tentoonstelling 'Werk yan ambtenaren' van 30 maart t.m. 18 april in INFO-centrum Soester Raymond Monsjou (24) start Luchtreclamebedrijf Studio haria harwocziK Ervaringen na een jaar zeer positief Fotoshop 't Hartje viert éénjarig bestaan met camera servicebeurt en gratis kleurenfilm Aantrekkelijke openingsaanbiedingen Mooie kleding voor n betaalbare prijs Betaalbare damesmode Rechtstreeks uit Parijs Zaterdag 31 maart '84 OPEN HUIS WOENSDAG 28 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 SPECIAtlST IN ONTWIKKELEN EN AfDRUKKEN Afdnikki:; ifiirndukS:. hjitffi IVIaar stuk b niet ii 'Gastmoeder' over wie f gediplomeerd schoonheidsspecialiste vV Burg. Grot$iestraat 25. Soest T elefoonl02155 2 04 88 wenst Ernestine veel succes met haar Boutique. V gezichts-en lichaamsverzorging In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, Steenhoffstraat 9a, wordt van vrijdag 30 maart tot en met woensdag 18 april een tentoonstelling gehouden onder de titel "Werk van ambtenaar.' Zoals vele mensen een hobby hebben, zijn ook ambtenaren in hun vrije tijd bezig met schilderen, tekenen, fotogra feren of met naald en draad. Op een uitnodiging om een aantal werkstuk ken in het INFOrmatiecentrum ten toon te stellen, hebben veertien mensen gereageerd. De inzendingen op de ex positie laten dan ook een veelheid van hobbymogelijkheden zien. Er zijn ware kunststukjes bij die op veel talent dui den. Een aantal van de werkstukken is te koop. Tijdens de openingsuren van het INFOrmatiecentrum kan iedereen kennis nemen van onder meer schil derijen, tekeningen, foto's, houtsnij werk, glasgravures en glasschilderen. De deelnemers aan deze eerste ten toonstelling zijn H. J. van Grol, chef huishoudelijke dienst gemeentehuls. Hij beoefent het schilderen al een aantal jaren als hob by. Zijn voorkeur gaat uit naar het schilderen van landschappen. De in zending bestaat uit drie olieverfschil derijen: "Woonboot in de Eem," "Dui ven keren terug" en "Gezicht op Oude water." C. Kaspers, gemeentepolitie. Hij heeft als opleiding 3 jaar de Famous Artist School te Amsterdam. Van hem hangen in het INFOcentrum twee wer ken: een pasteltekening "Bosgezicht" en een olieverfdoek "Portret." Dit laatste is geschilderd naar een doek van Rembrandt voorstellende zijn vrouw Saskia. Keetbaas-Felder, medewerkster af deling algemene zaken gemeentehuis. Zij bordurt al een aantal jaren schil derijen. Op de expositie hangen twee vogelborduursels. -Beide schilderijen zijn geborduurd inBe halve kruissteek. G. F. G. Koenen, medewerker afdeling reiniging en vervoer gemeentewerken. Glasgraveren is de hobby die hij reeds een groot aantal jaren beoefent. Naast raamhangers graveert hij ook glazen. Op de tentoonstelling hangt een vijftal raamhangers met motieven als Oude Kerk Soest, Vliegende meeuwen, Uil op tak en Paardehoofd. Verder is van hem aanwezig een melkkannetje met het motief paardje, dfen waterkan met margrieten als motief, een bierglas met het motief paddestoel en een wijn/sher ryglas met het motief roos. M. J. M. Kooijman, administratief me dewerkster gemeentepolitie. Zij heeft twee jaar les bij de Amersfoortse kuns tenaar Leen ter Horst. Ondanks het feit dat haar voorkeur uitgaat naar aqua rellen, tekent en pastelkleurt ze ook. Op de tentoonstelling hangt van haar een potloodtekening, een winterland schap aquarel en een aquarel onder de titel "Zomer." J. H. v.d. Laar, chef gemeentedruk kerij. Reeds een groot aantal jaren fotografeert hij als hobby. Zijn inzen ding bestaat uit twee kleurenfoto's met als onderwerp "Vlinders in de natuur.' Het zijn macro-opnames. Momenteel heeft hij in het nieuwe gezondheidscen trum aan de Schoutenkampweg in Soest-Zuid een foto-tentoonstelling. Daar hangt een dertig tal zwart/wit foto's met als onderwerp "Oud Soest anno 1979." B. J. van Os, hoofd bureau voorlich ting. Heeft drie jaar teken- en schilder les gehad bij de bekende Amersfoortse kunstenaar Leen ter Horst. Zijn werk bestaat voornamelijk uit het schil deren van landschappen. Op de exposi tie hangen drie olieverven: twee met als onderwerp Kerkebuurt van Soest en één met als onderwerp een binnen plaatsje bij een Franse hoeve. A. P. Portengen, medewerker afdeling grondzaken dienst gemeentewerken. Hij heeft teken- en schilderlessen ge volgd bij een tweetal bekende Gooise kunstenaars. Zijn voorkeur gaat uit naar toepassing van teken- en qauarel- technieken op landschappen en mense lijke figuren in ferische impressies. Daarnaast portretteert hij graag per sonen naar model. Indien een gepor tretteerde dit wenst kan deze het por tret tegen geringe vergoeding in bezit krijgen. Het gaat hierbij uitsluitend om tekeningen. Van hem kan men op de expositie twee tekeningen bekijken "Portret" en "Boerenlaantje" en een aquarel'Uitzicht op Kerkebuurt. J. van Rootselaar, medewerker stich ting l.o. en sport. Hij is een autodidact wat betreft het beoefenen van zijn hob by. Voor menig gebeurtenis heeft hij affiches en kaartjes gemaakt. Daar naast maakte hij veel omslagen voor clubbladen. Sinds 1970 tekent hij. Een collage van verhuisberichten, affiches, geboortekaartjes en clubbladen zijn van hem tentoongesteld. W. Routers, medewerker gemeente drukkerij. Fotografeert als hobby sinds 1976. Hij maakt hoofdzakelijk zwart/wit foto's die hij in eigen doka vergroot. In 1979 richtte hij de Foto kring Soest op, waarin hij nog steeds een bestuursfunktie vervult. Zijn in zendingen .hebben als titel: "Terras- zicht" en 'Detail van tent. W. Veldhuyen-Koenen, medewerkster huishoudelijke dienst gemeentehuis. Van kinds af aan heeft zij het beschil deren van vazen, bordjes en dergelijke als hobby. Van haar hand zijn op de ex positie aanwezig: een wandbordje met Delftsblauw motief, een glazen vaasje Op 31 maart a.s. is fotoshop 't Hartje aan de Koninginnelaan jarig. De zaak bestaat dan precies één jaar. Wie jarig is trakteert en dat doen ze dan ook. Ie dereen die in het bezit is van een foto toestel kan dit voor 5 gulden een com plete servicebeurt laten geven. De camera wordt geheel schoongemaakt, getest en gecontroleerd, zodat hij weer optimaal werkt. Als dit eenmaal ge beurd is stopt 't Hartje er geheel gratis een 24 opnamen kleurenfilm in, zodat de klant meteen aan de slag kan gaan, want de lente is een mooie tijd om foto's te maken. io net rolletje weer vol dan brengt de klant het natuurlijk voor het ontwikkelen en afdrukken ook naar Fotoshop 't Hartje, waar men erg veel zorg en aandacht besteedt aan de ont- v.-ling van de foto's. Men kan zelf kiezen uit klein- of groot formaat, mat of glanzend. Niet alleen voor foto's kan men (er) goed terecht, ook voor b.v. pasfoto's en lijsten (meer dan 50 mo dellen) veel op voorraad en afwijkende maten makkelijk te bestellen. Het in lijsten is gratis. Wie binnenstapt bij Fotoshop 't Hartje krijgt een goed ad vies en een gezellige bediening. Foto: Goos van der Wilt V.l.n.r. Rina Brinkman, Elisabeth Schimmel, Mathieu, Inge Schlunk. van tevoren regelen. Nou, dat levert geen enkel probleem op." Bevalt de regeling beide "moeders" dus uitstekend, belangrijker is onge twijfeld de vraag wat Mathieu ervan vindt. Jammer dat hij dat nog niet kan zeggen. Elisabeth: "Voor hem is 't allemaal heel gewoon. Het gaat pri ma, en dat geeft me een goed gevoel. De mensen die hem kennen zien bij voorbeeld allemaal dat hij beslist niet bang of eenkennig is, wat met veel kinderen op die leeftijd wel het geval is." Inge: "Hij huilt ook helemaal niet als Elisabeth weggaat. Hij vindt 't uitstekend. En inderdaad: hij heeft niet dat eenkennige. Bestand opbouwen Tot dusver, vertelt Rina, heeft het GOP zo'n vijftien koppelingen tussen "vraagouders" en "gastouders" tot stand gebracht. Er lopen momenteel een paar aanvragen. Het aantal "gast ouders" dat zich aanmeldt overtreft het aantal vraagouders, maar dat is juist fijn, aldus Rina. "We willen graag een bestand opbouwen. Het komt nog al eens voor dat ouders vrij snel op zoek moeten naar eventuele gastouders, en dan kunnen we die betrekkelijk vlug helpen, rekening houdend met hun persoonlijke voorkeuren en omstandig heden. Het is haar in de loop van het achter liggende jaar opgevallen dat vooral veel mensen die nog maar pas in Soest wonen een beroep doen op het GOP. "Die kennen dan ook nog niet zoveel mensen hier, en voor hen is het een uit komst. De laatste tijd zijn het dikwijls vrouwen die zwanger zijn. maar er niet zoveel voor voelen om hun baan op te geven, zoals Elisabeth." Het succes heeft de werkgroep gesterkt in het vertrouwen dat zij op de goede weg is. "Doorgaan" is dan ook het parool. "In Soest is er geen andere mogelijkheid tot kinderopvang, dus een overbodige luxe is het niet", aldus Rina. De werkgroep streeft er intussen naar zichzelf om te zetten in een'stichting. "Dat geeft een wat vastere basis, zo dat de continuïteit van het werk ver zekerd blijft. We hopen dan ook dat we in de toekomst subsidie kunnen krij gen." Dat geld zou de werkgroep willen besteden aan beter informatiemate riaal ("We werken nu met een sten cilt je, en dat maakt toch een wat onbe holpen indruk"), maar vooral ook een materiaal-bestand op te bouwen. "We denken aan dingen als boxen, speel goed, etc., zodat de kontakten niet hoe ven af te springen op gebrek aan 'voor zieningen'. Maar dat is allemaal nog toekomstmuziek. leen een hobby, aldus Ernestine. "Dat kun je nu niet meer zeggen. Als je zo veel geld investeert begint 't toch wel heel serieus te worden." Haar eigen kleren kocht ze al dikwijls in Parijs. "Ik hou zelf erg veel van mooie kleren, en vaak hoorde ik mensen zeg gen: wat heb je toch mooie dingen aan! Eerlijk gezegd houd ik van alles wat mooi en een beetje chique is. Dat geldt ook voor de kleding in de nieuwe zaak. Ik heb het allemaal zelf aangekocht en heel kritisch bekeken. Bij wijze van openingsaanbieding heeft Ernestine in Parijs ook een serie jurkjes aangekocht, die ze gedurende de eerste dagen bijna tegen de inkoopprijs wil verkopen. De prijs daarvan is uiterst aantrekkelijk: "Zo rond de 100 a 115 gulden." Over het pand waarin de nieuwe bou tique gevestigd wordt is Ernestine zeer tevreden. "Aannemer Van Breukelen heeft er iets heel moois van gemaakt. De bezoekers kunnen zich ook daarvan overtuigen tijdens het "open huis", aanstaande zaterdag, dat om 9.00 uur begint en tot ongeveer 17.00 uur duurt. De openingstijden van "Boutique Er nestine" worden als volgt: Op maan dag is de winkel gesloten ("Ik moet ook zo nu en dan naar Parijs om de collectie aan te vullen, want ik houd geen grote voorraad"). Van dinsdag tot en met vrijdag is de zaak open van 10.00 tot 17.45 uur, op de vrijdagse koopavond van 19.00 tot 21.00 uur, en op zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur; "Ik ben altijd al gegrepen geweest door de vliegerij," vertelt Raymond. "Toen ik van de Laboratoriumschool afkwam ben ik gelijk begonnen met de opleiding, al kostte me dat inderdaad handen vol geld." In totaal heeft hij in de afgelopen jaren zeker zo'n 50.000 60.000 gulden besteed aan wat begon als zijn hobby, maar dat naarmate het begeerde brevet dichterbij komt ook zijn beroep kan gaan worden. Primair Samen met een collega, Hans de Bruijn uit Hoevelaken, heeft Raymond zeer onlangs het Luchtreclamebedrijf "Pri mair" (Public Relations in Mid Air) opgericht, een firma die zich welis waar niet rechtstreeks met lucht- reclame (het door de lucht slepen van reclameteksten) gaat bezighouden, maar toch een bemiddelende rol wil gaan spelen tussen enerzijds de ge vestigde luchtreclamebedrijven - waar dan ook in Nederland - en het bedrijfs leven. Voor wat dat laatste betreft ziet Raymond wel een markt voor de middelgrote bedrijven, met name in het Gooi en omgeving, die nog niet zo veel ervaring met dit buitengewone re clame-medium hebben opgedaan. In het dagelijks leven is Raymond overigens werkzaam als computer- operator bij een bedrijf in Almere, en hij is geenszins van plan die baan er aan te geven. "Nee, mijn werk is mij lief, en bovendien moet ik in elk geval toch zeker blijven van een belegde bo terham." Ofschoon Raymond straks verkeersvlieger is en in principe dus in aanmerking zou komen voor een baan in de verkeersluchtvaart, zijn de func ties in die bedrijfstak momenteel te schaars om daarop te rekenen. Toch wil hij iets met zijn vaardigheden doen, al was het alleen maar om de ver plichte jaarlijkse 20 vlieguren te ma ken. Deed hij dat niet, dan zou het bre vet immers zijn geldigheid verliezen. Van de Rijksluchtvaartdienst kan hij nu nog geen vergunning krijgen om zelf te vliegen, maar straks kan dat wel. Wat een uurtje luchtreclame bij "Pri mair" kost valt snel te zeggen. "Zon der de BTW is dat voor een uur 450 gul den, en dat bedrag loopt langzaam af tot 375 gulden bij gebruik van tien uur." Voor de luchtreclamebedrijven waarvoor "Primair" wil gaan bemid delen is de relatie straks interessant, omdat hij waarschijnlijk een aantal klanten binnen kan brengen. Voor de klanten is het attractieve van een ver bintenis met "Primair" hierin gele gen, dat de firma tot in de finesses re kening houdt met de wensen van de klant. "Wij kunnen ons meer toeleggen op de kleine aspecten, en dat is uiteraard in het belang van de klant," aldus Ray mond. Ook particulier Overigens behoeven de opdrachten niet alleen uit het bedrijfsleven te komen. "Boodschappen in de particu liere sfeer zijn ook welkom. Bijvoor beeld voor oma die honderd jaar wordt, of bij een 50-jarig huwelijk. De opdrachtgever is altijd verantwoor delijk voor de tekst van de reclame boodschap, die uit maximaal 24 letters mag bestaan. In principe mag alles erop, vindt Raymond, "maar ik heb natuurlijk wel een paar principes. Wie geïnteresseerd is kan kontakt op nemen met Raymond Monsjou, Pri mair, Ferdinand Huycklaan 4, tel 14263. Burg. Grothestraat 18 Soest - Telefoon 24349 Over enige dagen zal Soest een nieuwe en zeer opmerkelijke kledingzaak rij ker zijn. Het is "Boutique Ernestine", die op zaterdag 31 maart a.s. met een "open huis" de winkeldeur definitief openzet voor het modebewuste deel van de Soester bevolking, en dan voor al van die dames - oud en jong - die van mooie, in het algemeen iets "geklede" kleding houden. Om 9.00 uur zaterdagochtend begint Ernestine Artinian de verkoop in het vroegere kapperspand aan de Burge meester Grothestraat 18 in Soestdijk. In de afgelopen weken heeft het gebouw een grondige verbouwing ondergaan, en daarvan is niet alleen aan de buiten kant, maar ook aan de binnenkant een heleboel te merken. De winkelruimte van "Boutique Ernestine" beslaat zo'n 45 vierkante meter. De inrichting is niet alleen functioneel, maar ook heel sfeervol. "Een beetje klassiek", aldus Ernestine. Met de mode die Ernestine in haar fonkelnieuwe boutique "aan de vrouw" wil gaan brengen is iets bijzonders aan de hand. Zonder te willen zeggen dat het exclusief is ("dan lijkt het of het ook gelijk heel duur moet zijn en dat is niet zo", aldus Ernestine) kan toch ge zegd worden dat het in andere zaken niet te koop zal zijn. De jurken, pakjes, rokken, blouses enz. komen namelijk rechtstreeks uit Parijs, nog altijd het Mekka van de Europese modewereld. Ernestine en haar man zijn nog on langs naar de Franse hoofdstad ge reden om de collectie "iji' te slaan". Daarvoor heeft zij kontakt gelegd met diverse ontwerpers en modefirma's. "Het gaat daarbij natuurlijk niet om de duurste merken van de befaamde haute-couturiers, maar wel om de laatste Parijse mode, voor een betaal bare prijs", aldus Ernestine. Ernestine richt zich, zoals de lezer al begrepen heeft, uitsluitend op het da- mespubliek. Ook kinderkleding komt niet op het repertoire voor. "Maar er is wel volop mode voor jonge meisjes", haast Ernestine zich op te merken. Spijkerbroeken zal men in het assorti ment van "Boutique Ernestine" ver geefs zoeken. "Maar we hebben wel mooie katoenen pantalons, zijden pak jes, t-shirts enz. Waar het vooral om gaat is: mooie, goed draagbare, mo dieuze kleding voor een betaalbare prijs." Ernestine kent het modevak van dicht bij, zonder er zelf ooit in gewerkt te hebben. Haar familieleden in Parijs kennen de wereld van de mode ech ter op hun duimpje. Zelf heeft Er nestine een groot aantal jaren als bi bliothecaresse gewerkt bij een groot bedrijf in Amersfoort. "Dat werk liet zich echter moeilijk combineren met het feit dat we een opgroeiende zoon hebben", vertelt ze. Dat lukt beter met de boutique, is haar verwachting. Voorlopig gaat ze het werk alleen doen, al zal zij zich tijdens de receptie (op vrijdagavond 30 maart, van 19.00 tot 21.00 uur) laten assisteren door twee charmante jongedames: Anita van Breukelen en Gitta Hilhorst. Mode was voor haar aanvankelijk al- beschilderd met weidebloempjes en een veelkleurig beschilderd bordje. J. E. G. M. Vogel-van Toren, cheffin centrale tekstverwerking gemeente huis. Eén van haar hobby's is het bor duren van schilderijtjes. Hierbij maakt ze vaak eigen ontwerpen. Dit laatste is het geval bij drie kleine schil derijtjes die op de expositie aanwezig zijn. Het grote schilderij laat motieven zien van de kleedjes die over Friese Staartklokken hangen. J. F. Voortman, medewerker tech nische installaties dienst gemeente werken. Sinds 1965 Ouuefenl iuj het houtsnijden als hobby. Daar is vanaf 1975 het houtdraaien bijgekomen. Hij heeft 12 werken ingezonden naar de tentoonstelling, verdeeld over snijwerk en draaiwerk. Een aantal werkstuk ken: snoepjespot, hamer en blok, 2- armige wandkandelaars, blaker, rook verdrijver, zwangere vrouw, slak en fruit. W. A. Pothoven-v.d. Brink, medewerk ster centrale tekstverwerking ge meentehuis. Zij. heeft als hobby te keningen, waarbij haar voorliefde uit gaat naar het tekenen van dieren. Op de expositie hangen drie werken 3 ben je immers allebei moeder, en dan moet je toch proberen dezelfde op voeding te geven. Op die manier kwa men we tot duidelijke afspraken over kwesties als: Wat doe je als Mathieu begint te huilen? Pak je 'm dan gelijk op, of laat je 'm eerst even liggen. Dat soort dingen..." Rina licht toe: "Iedereen hanteert na tuurlijk haar eigen manier. Wij kijken bij het eerste kontakt of dat een beetje met elkaar overeenstemt, al blijven er natuurlijk altijd nuance-verschillen bestaan. En dat is ook geen enkel be zwaar. Basis-vertrouweri Het kontakt tussen Inge en Elisabeth is intussen uitgegroeid tot een heel vriendschappelijke relatie, gegrond vest op een soort "basisvertrouwen". In dat verband wijzen zowel Inge als Elisabeth ook op de belangrijke rol die het GOP, in de persoon van Rina, heeft gespeeld. "Het GOP was heel serieus, dat voelde je meteen. Het werd goed gepresenteerd en je wist directdit is niet zomaar iets. "Garanties zijn er natuurlijk nooit voor 100 procent", vult Rina aan "Op het persoonlijk vlak kan 't soms toch wel eens niet klikken. Maar in verreweg het grootste deel van de koppelingen gaat 't toch op deze manier. Wij ad viseren ook uitdrukkelijk om niet on middellijk een beslissing te nemen. De eerste indruk hoeft niet altijd de juiste te zijn. Het komt ook wel eens voor dat mensen zeggen dat ze bij na der inzien toch niet zo bij elkaar lijken te passen. Is het kontakt eenmaal gelegd, dan maken de betrokkenen zelf hun verde re afspraken. Na ongeveer een maand neemt de werkgroep nog een keer kon takt op en wordt er voor een gesprek om de tafel gezeten. "In principe is on ze bemiddeling dan afgelopen", aldus Rina, "al blijven we op de achtergrond wel beschikbaar voor als zich inciden teel eens wat problemen zouden voor doen. Maar eigenlijk heeft nog nie mand tot nu toe wat dat betreft een beroep op ons gedaan. Het feit dat Inge en Elisabeth beiden toevallig van buitenlandse afkomst zijn heeft geen bepaalde rol gespeeld bij de koppeling. Rina: "In zekere zin was het voor ons juist eerder een ne gatieve overweging, maar bij de uit eindelijk afweging was dat toch iets dat de ouders zelf moeten uitmaken, vonden wij." Zakelijk De basis van de gastouder-koppeling tussen Inge en Elisabeth is, ondanks het vriendschappelijk kontakt (ze ont moeten elkaar dikwijls bij een gemeen schappelijke lunch), zakelijk gebleven, geheel volgens de spelregels van het Gast Ouder Project. "We hebben een duidelijke overeenkomst met prakti sche afspraken, ook over de vergoe ding. Op die manier voorkom je dat er problemen ontstaan. "Ik besef heel goed dat ik dit niet zo maar kan afbreken", zegt Inge. "We zijn de afspraken voor onbepaalde tijd aangegaan, en daar stel je je dus op in. Vakanties e.d. moet je dan ook goed Vier jaar geleden startte Raymond Monsjou, een nu 24-jarige Soester, bij de Vliegschool van Martin Air met een opleiding tot vlieger. In de afgelopen jaren haalde hij achtereenvolgens het leerlingen-vliegbrevet, het beperkte A- brevet en het A-l-bewijs, waarmee hij in lichte vliegtuigen als vlieger mag optreden, over de hele wereld, zij hef: voor niet-commerciële doeleinden. Raymond Monsjou in de cockpit. Raymond is nog bezig met de afron ding van zijn opleiding tot verkeers vlieger derde klasse, het B-3-brevet, waarmee hij zich als beroepsvlieger kan vestigen. In mei legt hij daarvoor het theorie-gedeelte van het examen af, zodat hij in de komende zomer het brevet hoopt te behalen. "In het begin was het wel spannend. Ik was opgewonden, zelfs een zenuwachtig, die eerste dag. de volgende dag ging het al een het wende al. Als ik Mathieu hoorde ging ik ook niet bij 'm en vanaf die dag is het eigen prima gegaan..." Inge Schlunk vertelt met zichtbaar enthousiasme over haar met Mathieu Schimmel (1), zij nu ruim een jaar geleden dagelijkse zorg - althans een deel in de middaguren - op zich nam. Mathieu zelf blikt tijdens die woorden onverdroten de wereld rond, in gezelschap van zijn moeder Elisa beth, die bevestigend knikt: "Het gaat uitstekend. En ik heb ook helemaal 't gevoel dat Mathieu het goed vindt. Anders zou ik me ook schuldig voelen, maar daar is geen sprake van. Ik laat 'm immers niet bij 'zomaar iemand' achter..." Het Gast Ouder Project (kortweg: GOP) dat in Soest - in navolging van een groot aantal andere plaatsen - in januari vorig jaar van start ging, draait volop, en met succes. Reden genoeg dus voor een korte terugblik. En hoe kan dat beter dan aan de hand van de ervaringen van mensen die er ten nauwste bij betrokken zijn? In dit ge val zijn dat "vraagmoeder" Elisabeth Schimmel - Francaise van geboote en sinds haar huwelijk drie jaar geleden in Soest wonend - en Inge Schlunk - al tien jaar in Soest woonachtig, ge trouwd en van Duitse afkomst. Ook Rina Brinkman van de Werkgroep GOP, zelf één van de initiatiefneem sters, die de "koppeling" tussen Elisa beth en Inge destijds tot stand hielp brengen, is bij het gesprek aanwezig. Elisabeth werkt bij één van de meest internationaal georiënteerde bedrij ven in Soest (FOXBORO). Ze vertelt: "Ik was in verwachting, maar ik wilde m'n baan niet graag kwijt. Al was het alleen maar omdat ik het Nederlands goed wil leren, en natuurlijk ook om dat ik graag werk en graag onder de mensen wil blijven komen. Ik wist eerst niet goed hoe ik dat moest aan pakken - een crèche of kinderdagver blijf voor heel kleine kinderen is er immers niet in Soest. En toen zag ik het stukje over het GOP in de krant. Mathieu was toen nog niet eens ge boren." Aan elkaar wennen Het kontakt met Rina was gauw ge legd; Die zocht haar op en bemiddel de in de totstandkoming van de "kop peling" met Inge, die zich al direct bij de start van het project aanmeld de en intussen zelf ook een werkzaam aandeel heeft in de activiteiten van de werkgroep. Terwijl Elisabeth nog genoot van haar zwangerschapsverlof maakte zij kennis met Inge, die nadat Mathieu ter wereld was gekomen heel vaak aan huis kwam, vooral natuurlijk om Mathieu te leren kennen. "En na tuurlijk moesten Elisabeth en ik elkaar ook goed leren kennen", zegt Inge. "We moesten aan elkaar wennen, ook leren wat ons te wachte zou staan. Elisabeth vult aan: "Ook over wat je zo ongeveer verwacht. In zekere zin

Soester Courant | 1984 | | pagina 9