mum misims mm Directie-wisseling bij Van Arkel-Instituut COS ET 2 KILO 4* 239 149 t Zwaantje Een goede zonnebril beschermt dubbel SHOEK ISTRAAT49L 110264 ^Qjehm oltjes goo >uit e- - uienzaden img j 98 burgers Jac. Hermans Prijs-Slag Van Weede straat officieel van start Jonge mode voor als je geen 18 meer bent Vrijwilligers Vakature Bank Onderwijs aan buitenlandse kinderen van groot belang TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaanieHwogt 45 *^oes'£' Paardepraat orchol aarmode Rommelmarkt De Schakel voor doe-het-zelvers De Hortensia, een ijzersterke plant ■SÏËÏÜje WOENSDAG 4 APRIL 1FHU SOESTER COURANT PAGINA17 Ml Klein lom Verband öne Village 495 •sOJöliter door Arie Wandelaar De Soester Courant floepte afgelopen woensdag in de brievenbus op het mo ment dat Arie niet thuis was. Dus nam Marie, zonder de aanwezigheid van Arie, kennis van wat hij rond het on derwerp "Arie's Horoscoop," over haar geschreven had. Ze was er, om 't nu maar eens voorzichtig te formule ren, niet echt gelukkig mee. Voor wij elkaar voor het slapen gaan voor enige tijd de rug toekeerden was alles verge ven. Vergeten echter niet. Dat bleek de volgende ochtend aan het ontbijt. Ter wijl ze met een daarvoor bestemd le peltje een henne-eitje slachtte opperde ze Arie het idee om de eerstvolgende keer eens iets te schrijven over zijn avonturen in de drafsport. Het leek haar zo aardig voor de lezers van Rondje Soest om Arie eens van die kant te laten bekijken. Wraakgevoelens dus. Ik gun haar die revanche. Van daar het nu volgende verhaal over een aantal merkwaardige, maar ware ge beurtenissen. Ruim dertig jaar ge leden stapte Arie voor 't eerst binnen in de wonderlijke wereld van de Neder landse draf- en rensport. Een wereld, waarvoor wat Nederland betreft, de belangrijkste theaters in Wassenaar en Hilversum zijn neergezet. Arie's eerste kennismaking met de draf- en rensport vond plaats op Duindigt. Een lustoord voor mensen die geloven in het geluk van een gokje, maar er geen haast mee maken. Wie dat wel heeft doet er ver standig aan zijn zakcenten thuis te la ten. Arie deed dat dus niet. Niet gehin derd door enige kennis van zaken raak te hij 25 gulden kwijt, een knap be drag voor die tijd, door in te zetten op paarden die sneller achteruit-dan voor uit bleken te draven. Wie bereid is leergeld te betalen, ogen en daarnaast oren wijd open houdt en van draf en/of rensport een studie maakt, kan aan de sport der viervoeters af en toe best eens plezier beleven. Zo verging 't ook Arie. Hij raakte zelfs zo in de wereld van haver en stro thuis dat een plaatse lijke krant hem uitnodigde prognoses en tips te schrijven. De voor Arie hoogst vererende opdracht werd vele jaren een sukses voor beide partijen. Arie voorspelde winnaars met de snel heid van een vliegmachine of een ra ket. Zo zijn favorieten verrichtigen lie ten zien alsof ze aan een uitgeworpen anker vastgeklonken zaten, dan waren daar achteraf acceptabele verkla ringen over te schrijven. De dag kwam dat Arie werd uitgenodigd als gelegen heidspikeur deel te nemen aan een dra verij, uitgeschreven voor collega's van pers - radio en televisie. Gedurende drie maanden trainde Arie in de zeer vroege ochtenduren met de dravers van wijlen Willem H. Geersen. Een be zigheid die, naarmate de curcus vor derde en zijn leermeesters enig blijk van vertrouwen in een gezonde afloop zagen, alleen maar plezierige kanten kende. Nadat er op Hilversum een ge nerale repetitie had plaatsgevonden meende de trainer voldoende vertrou wen in de combinatie Elisabeth Hollan- dia - Arie te hebben om er een inschrij ving voor de gelegenheidskoers op te laten volgen. Zeker weten dat dit ver trouwen meer gebaseerd was op de trouw van de merrie dan op de stuur manskracht van Arie. Het dilemma voor Arie was dat hij over deze koers in de plaatselijke krant moest schrijven. Hij nam een zekerheidje en plaatste Elisabeth bij een bescheiden rijtje out siders. Daarmee kan zelfs "een def Daarmee kan zelfs "een deskundige" alle kanten uit, en bescheidenheid siert ook in deze de mens. IYfarie, die de trainingstijd als een nachtmerrie had ondergaan, was ten slotte toch bereid Arie naar Duindigt te vergezellen. Zo kwam ze oog in oog te staan met de gehelmde pikeur Arie, ge schoeid in te kleine laarzen, een krappe broek, en opvallend aanwezig door enige steeds terugkerende zenuwtrek jes. Want mensen, in een wedstrijd achter de billen van een paard zitten is niet niks. Ook al niet, omdat het Duin- digtpubliek Arie, in tegenstelling tot zijn prognose, tot favoriet had uitge roepen. Wie Elisabeth speelde, het paard waaraan Arie was toever trouwd, beter is van een omgekeerde volgorde te spreken, kon er op rekenen dat er voor iedere ingezette gulden twee gulden zou worden uitbetaald. Aanvankelijk stelde de eerste start het publiek in het gelijk. Zonder opmerke lijke handelingen hadden we na vijftig meter de concurrentie al op achter stand gezet. Toen de speaker de deel nemers opriep opnieuw aan de start te verschijnen kreeg Arie te horen dat hij voor zijn beurt vertrokken was. Ten tweede male klonk het commando: "Op uw plaatsen, één, twee, drie, af." Arie's Elisabeth deed of ze hardstikke doof was. Ze verzette geen been. Na een korte doch krachtige toespraak bleek ze alsnog bereid er iets aan te willen doen. Tussen de stofwolken door begonnen wij de achtervolging. Onder weg bedacht Arie dat het deelnemen in sommige gevallen belangrijker is dan het winnen, zeker wanneer je heelhuids probeert thuis te komen. Zonder daar over met Elisabeth van gedachten te hebben gewisseld bleek ook zij dezelfde opvatting er op na te houden. Wij werden na raadpleging van de finishfoto als vierde aankomende ge plaatst. Op weg naar Marie veronder stelde Arie dat zijn outsidersplaats te verdedigen was. Een deel van het spe lende publiek dacht daar echter anders over. Bij het afhalen van zijn ere-prijs vertolkte een jeugdige, hoogblonde dame de gevoelens van de verliezers met enige welgekozen woorden in over- valst Haags dialect. "Ik heb," aldus de woordvoerdster, "een meier op je ge zet. Lekker pleite, en die krant van jou zal ook de kolere krijgen." Ze kreeg uit haar directe omgeving veel bijval, alhoewel haar prognose wat de krant betreft onzorgvuldig was. Onlangs vierde de "Oude Haagsche" nog haar eeuwfeest. Op weg naar huis informeerde Arie bij Marie of ze die middag mogelijk met het wagen van een gokje wat geld verloren had. "Hoe kom je er bij?", liet ze niet zonder leed- De nieuwste vestiging van de winkelke ten van Jac. Herman's Prijs-Slag, die aan de Van Weedestraat in Soest, is vorige week officieel in gebruik geno men. Dat gebeurde dinsdagavond zonder veel ceremonieel, maar met een "open huis", waarvoor niet alleen een aantal relaties van de firma Her mans, maar ook een groot aantal om wonenden (van de Van Weedestraat en omgeving) waren uitgenodigd. Zij kon den op hun gemak een kijkje nemen in de winkel, waar de directie van "Prijs-Slag" de gasten ontving. Uiter aard waren het bedrijfsleider R. Verhoef en zijn assistent C. M. Staal die de vele toekomstige klanten te woord stonden. De bezoekers konden de winkel op hun gemak bekijken en kennis maken met het enorme aanbod van artikelen dat de firma Hermans ook in deze ves tiging aan de onnsument te bieden heeft. Dat gebeurde o.m. bij de diverse kraampjes, die in de winkel waren op gesteld en waar de gasten konden proe ven van kaas, salades, vleeswaren, wijn, koek en cake, limonade etc. Ui teraard was er ook een kopje koffie en een stukje speculaas. Onder de velen die hun opwachting maakten was ook een delegatie van het bestuur van de Winkelkring Van Wee destraat, dat bij monde van voorzitter J. S. Nota de gelukwensen kwam aan- Een blik in de nieuwe Prijs-Slag supermarkt aan de Van Weedestraat tijdens het 'open huis'. Foto: Goos van der Wilt bieden. Bij wijze van openingsattentie kregen de bezoekers allemaal een kleine verrassing van de firma Her mans mee naar huis. Pas de volgende dag, woensdagmor gen, begon om 10.00 uur de echte ver koop in de winkel op de hoek van de Van Weedestraat en de Dillenburg laan, die vanaf het begin werd geken merkt door grote drukte Vorige week heeft zich bij het orthope dagogische centrum voor kinderen met leermoeilijkheden, het Van Ar- kel-Instituut aan de Hellingweg in Soest, een directiewisseling voltrok ken. Directeur A. Duijser, die tegelijk ook directeur was van het behan delingsinstituut Groot Emaus in Erme- lo, heeft afscheid genomen van het Van Arkel-Instituut en zal zich in het ver volg uitsluitend wijden aan zijn werk zaamheden in Ermelo. In Soest is hij vorige week opgevolgd door de heer P. de Graafftot dusver adjunkt-directeur van Groot Emaus. Beide instellingen maken overigens deel uit van de ver eniging 's Heerenloo. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werd vorige week afscheid 'genomen van de heer Duijser, terwijl zijn opvol ger werd geïnstalleerd. Dat gebeurde door de heer W. R. van der Sluis, voor zitter van 's Heerenloo. In zijn toe spraak wist de heer Van der Sluis te melden dat de dreigende sluiting van het Van Arkel-Instituut is afgewend, zij het dat de instelling wel ca. 10 bedden zal moeten "inleveren." Op feestelijke wijze werd het afscheid van de heer Duijser luister bij gezet. De onderne mingsraad van het Van Arkel-instituut had daarvoor een programma a la "Farce Majeure" op touw gezet dat bij allen zeer goed in de smaak viel. V.l.n.r. de heer W. R. van der Sluis, de komende directeur P. de Graaff, en de gaande, A. Duijser. Dronken vrouw aan gehouden De politie hield in de nacht van zater dag op zondag op de Van Weedestraat een inwoonster van Soest aan, die dui delijk onder invloed van sterke drank over de straat zwalkte. De dame in kwestie werd door de politie thuis afge leverd, maar wel in het bezit van een proces-verbaal wegens kennelijke openbare dronkenschap. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraa't 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg vermaak weten. "Ik heb de winnaar gespeeld." Vijf gulden ingezet, tachtig gulden teruggekregen. Wij eten van avond lekker buiten de deur." Vandaag, nu de draf- en rensport voor Arie een gesloten boek is, de bekente nis aan Marie dat het Arie die avond niet gesmaakt heeft. ARIE WANDELAAR. Foto: Goos van der Wilt 'La Ligne Exclusive': De nieuwe mode-collectie van 'La Lig ne Exclusive' werd ontworpen speciaal voor vrouwen met modieuze wensen, die geen 18 meer zijn. Wie zich de nieu we, veelzijdige collectie van 'La Ligne Exclusive' laat tonen doet een aantal verrassende ontdekkingen. De eerste is wel dat de modellen aan merkelijk duurder lijken dan de prijs kaartjes aangeven. De gebruikte stof fen ademen zonder uitzondering stijl, kwaliteit en allure, de afwerking, tot in de kleinste details, bewijs nog eens extra de hoge klasse van deze collectie. De tweede verrassing is ongetwijfeld dat er keus is uit vele mooie modellen, in de ongedwongen modelijn van 1984; heel apart, heel elegant, zonder bizar of extreem te zijn. En de derde verrassing: "La Ligne Ex clusive" biedt een waarlijk Europese collectie. Niet eenzijdig Parijs, Londen of Rome, maar een geraffineerde com binatie van internationale ontwerpen die het enige nadeel heeft dat het ma ken van een keus wel uiterst moeilijk is. Maar als men zijn keus eenmaal heeft gemaakt kan men er zeker van zijn dat men complimenten krijgt, zo dra men zich vertoont in de nieuwe aanwinst. De samenstellers van "La Ligne Ex clusive - voorjaar 1984" zijn er op be- wonderingswaardige wijze in geslaagd een collectie bijeen te brengen waarin elke vrouw de modellen vindt die met haar smaak overeenkomen. Een niet geringe verdienste. De complete collectie is te bezichtigen bij Middelman Mid Lady, Van Weede straat 63, te Soest. Het niet voldoende op de hoogte zijn van wat vrijwilligerswerk precies in houdt is voor veel mensen zonder vaste baan nog vaak de reden waarom men er nog niet aan begonnen is. Het zou goed zijn als vrijwilligers van tijd tot tijd (bijvoorbeeld via de krant) hun mening konden geven over hun erva ringen met onbetaald werk, maar het is moeilijk om een duidelijk verhaal los te krijgen zonder iemands privacy aan te tasten. Een goed voorbeeld was deze week te vinden in Amersfoort waar een 43-ja- rige werkloze zeer tegen zijn zin kon- takt opnam met de VVB aldaar. Via deze eerste stap vond hij werk dat hem veel voldoening geeft. Het gevoel dat hij niet meer van belang is voor de maatschappij is weggenomen. Ook al slaagt men niet meteen bij het vinden van een baan, de VVB blijft doorlopend moeite doen om geschikt werk voor iedere ingeschreven vrijwil liger te vinden. In verband met personeelstekort is de VVB tijdelijk beperkt geopend en wel op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 Uuitiei aanlooi aan de Sleennoff- straat 46 is telefonisch bereikbaar onder nummer 12630. Voor de volgende vakatures kunnen vrijwilligers kontakt opnemen Voor het bezoeken van instellingen en organisaties in Soest en omgeving zoekt de Vrijwilligers Vakature Bank een vaste medewerker m/v in de bui tendienst. Een redelijke onkostenver goeding op basis van verreden kilome ters kan in het vooruitzicht worden ge steld Bij een muziekvereniging is plaats voor vrijwilliger m/v in de public-rela- tions-sfeer; Een tuinman wordt gezocht voor het wat zwaardere tuinwerk, zoals snoeien e.d.; Voor het uitgeven en verrekenen van dranken e.d. wordt vrijwilliger m/v ge vraagd; Bij werkgroep landschapsbeheer kan men altijd terecht voor het knotten van wilgen, het bestrijden van de prunus en het schonen en af plaggen van heide. Verschilldende clubs in Soest en Soes terberg hebben vakatures in de func ties van bestuurslid, leiding geven bij jeugdwerk en administratief. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Studiemiddagen over onderwijs-integratie Vorige week dinsdag zijn in Soest een aantal studiemiddagen over de inte gratie van onderwijs in eigen taal en cultuur voor buitenlandse kinderen van start gegaan. Dat gebeurde in een bijeenkomst in de aula van Openbare MAVO aan de Varenstraat, waar on- derwijs-wethouder drs. J. L. Menne de eerste middag opende. Daarbij zwaai de hij lof toe aan dit initiatief, dat nieuw is in de regio. "Deze vorm van onderwijs is voor de kinderen op de lagere scholen van groot belang", aldus de wethouder. "De eigen waardering en de bewustwor ding van een cultuur bij de kinderen dient binnen het onderwijs te worden bevorderd. Op die manier wordt de in tegratie van buitenlandse kinderen een stuk eenvoudiger. Bovendien ver mindert het de kloof tussen school en thuis, waarbij het een brugfunctie heeft." De bijeenkomsten in de Openbare MAVO staan onder leiding van de heer H. Heringa van de onderwijs Be geleidingsdienst uit Amersfoort. De studiemiddagen worden gehou den op verzoek van de taakgroep on derwijs binnen het samenwerkings verband buitenlandse werknemers. De bijeenkomsten zijn georganiseerd door het bureau onderwijs van de ge meente Soest. In Soest zijn drie buiten landse leerkrachten werkzaam; twee Turkse en een Marokkaanse. Volgens een van die leerkrachten, de heer Sevki Ozkaya wordt het door veel Neder landse leerkrachten als een probleem ervaren dat de kinderen onder school tijd verdwijnen voor de lessen in eigen taal en cultuur. Hij stelde dat de lessen beter op elkaar afgestemd dienen te worden; niet alleen rooster-technisch, maar ook inhoudelijk. Daarom is het noodzakelijk dat het team van de school een gezamenlijke visie heeft op onder wijs in eigen taal en cultuur. Identiteit „Wij moeten nadenken over de identi teit die de kinderen zullen krijgen", zo stelde hij in zijn 'handvat' voor de twee studiemiddagen. „Wij moeten nadenken over de vraag of het be langrijk is voor deze generatie om een eigen cultuur te hebben, een eigen taal te spreken. Ze zijn niet Nederlands, zij zijn niet Turks. Wat zijn zij dan wel" vroeg hij zich hardop af. Vol gens hem zal juist het onderwijs in eigen taal en cultuur een brugfunctie moeten vervullen tussen de school en thuis. „Er bestaat een taalbarrière tussen de schooltaal en de thuistaal. Zowel wat betreft de Nederlandse taal, als de Turkse taal. Door op school te wer ken aan een vergroting van de taal schat in het Turks, kunnen we er voor zorgen dat de kinderen beter Neder lands leren. Als een kind terugkeert naar Turkije heeft het ook daar vaak een enorme achterstand op school op gelopen. Het is een taak van het on derwijs in eigen taal en cultuur om de ze achterstand op te vangen en te voor komen". Gelijkwaardigheid Vorige week dinsdag was het de beurt aan leerkrachten van de Ingenhof en de Schakel om over deze problema tiek te spreken. Hierbij is gebruik ge maakt van een videofilm over het on derwerp. Donderdag 29 maart kwamen de medewerkers van de Regentuuter, Rinke Tolmanschool en basisschool Overhees bij elkaar. Belangrijk doel van deze studiemiddagen voor de leer krachten van het openbaar lager on derwijs, is ervoor te zorgen dat er in de schoolorganisatie een gelijkwaardig heid tussen anderstaligen en Neder landers gerealiseerd wordt. De be geleidende informatie stelt: „Wan neer taal en cultuur van het buiten landse kind njet gelijkwaardig bevon den worden aan die van het Neder landse kind, dan zal er van integratie niets terecht komen". Een bril met donkere glazen is nog geen goede zonnebril. Daarom bieden wij u de zekerheid van een collectie verantwoorde zonnebrillen, die uw ogen beschermen tegen te fel zonlicht. Op naar uw vakman-opticien De deskundige vertrouwensman die tijd 1 voor uw ogen neemt. J. S. Nota Speciaal Optiek VaR Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-17120 Traditiegetrouw zal er ook dit jaar op de Openbare Lagere School "De Scha kel" aan de Klaarwaterweg een Rom melmarkt worden gehouden. Vorige jaren was deze markt een groot succes. Gezien de vele goederen, van allerlei aard, die al zijn ingezameld, ziet het er naar uit, dat deze markt ook dit jaar weer een groot succes zal worden. De verwachtingen van de Ouder raad en het schoolteam zijn hoog ge spannen. Vrijdag 6 april a.s. staan de deuren van de school van 19.00 uur tot 21.00 uur wijd open voor kooplustigen. Un kennus vaan ming waas ongderlest aal vrog in de tuun an 't waark 'eweest en toeng die effe ongder de does wouw, kwaamt er heul geejn woater uut. Daan stoa je toch moar roar te kieke in je blote retteketet as de kroan opeejns leeg is. En waat mojje daan? Weer an- kleje? Zeker ajje net aal je vule klere uut het en de schóne verpaakking aal kloar legt. Ze ben de leste tied nogaal an 't mulle mettut woater bie ongs op Soest. Zitte we nog wel zo haarstikke dicht bie de bron en daan stoan we nog aaf en toe dróóg! Je wordt vaandoag de daag aal doaluk baang aster zo iets an de haangd is. Je denkt meteejn an ver gift, waant daat zit overaal ak ut zo hoort of leest. Bie ming thuus hewwe in de leste tied ok un poar kere dróóg woater uut de kroan 'etaapt. Op un keer schrok ik me glaad te baarste. Ik wis vaan niks en ik droait de kroan los en doar kompt me toch un troep loawoai uut daat' ding. Hoechtum 't Leek omtrent wel bloaze of baarste, moar woater, ho moar jonges! De woa- terleiding haad ut wel 'ezeid vaan te veure daawwe eb zouwe kriege en toeng haad de vrouw broaf un heule plens 'ehaamsterd in emmers, moar un poar doage vaarder zoate we zo moar dróóg zongder weersveurspel- ling. En ik haad nog wel noar Pelle- boer 'eluusterd, moar die zee d'r ok niks vaan. Ok un soamewaarking vaan lik me vessie. Ik wis toch nóóit daawwe ongs woater uut Loare moste taappe. Ik doch aaltied daawwe ut dunne spul bie ongs uut de laange dune hoalde. Doar legt voak un grote plaas en ak t'r laangest lóópt, daan denk ik aal tied daawwe ongs niet genogt 'ewaasse hebbe, zodaat t'r woater over is. Moar neej, ongs woater mot heulemoal uut Loare komme. En doar drinke ze daan zeker Soesder naat. Un soort ruulverkoaveling, zaa'k moar zeige. Hout t'r toch meej op, maanne, met daat getraansport! Zo krieje toch traammelaant. Loawe ongs eige woater houwe. 'k Het niks teuge Loare, daat niet, moar ik wil woater uut ongze eige bojem. Op un end bejje un echte Soesder, of niet soms? Ik drink nogaal waat gloaze woater op un daag, omreje daa'k wellus nier- steejne het 'espoard, dus daan bejje un vaaste goeie klaant. Houw daat effe in de goate D'r waas te veul druk in de buze, en doarom kwaam d'r soms zwaart woater en vuul uut de kroan. Moar daat gaaf niks, zeeje ze. Omdaa'k ok uut un zwaart glaas drinkt, hek niks 'emorke en hek t'r geejn laast vaan 'ehaad. Ongderlest haa'k wel un bietje hoge bloeddruk. Zouw daatter licht meej in verbaand legge? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daattut ok ken komme vaan aarger- nis, aster zo moar opeejns geejn woater uut de kroan kompt. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kantoor effkientv COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Diefstal vanaf bouwwerk Onbekenden hebben vorige week van een bouwterrein in Overhees een aantal keukenonderdelen en gasgeysers gestolen. De totale schade wordt geschat op 5000 gulden. Het bouwterrein bevindt zich achter de Sweelinckstraat, waar de zgn. "San ders "-woningen worden gebouwd. Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Hortensia's doen ons denken aan boerentuinen en grote statige landhuizen, waar ze vroeger veel wer den aangeplant. De bolronde uitbundig bloeiende struiken zijn nog altijd een geliefde aanplant bij dergelijke gebouwen. Ook in particuliere tuinen wordt de plant weer steeds meer aangeplant. Ook als kamerplant en als leverancier van droogbloe men zijn ze fijn te gebruiken. En dat is allemaal niet zo vreemd, want één ding is zeker, hortensia's zijn niet zo moeilijk. De Hortensia (Hydrangea macrophylla) met zijn prachtige bolvormige bloei- wijzen is een gemakkelijke tuinheester die weinig extra verzorging vraagt en zelfs in de schaduw nog wil bloeien. De bloeitijd van deze Hortensia die in de tuin niet hoger wordt dan 100 cm. valt in de maan den juli en augustus. Een leuke bijkomstigheid van de struik is dat een aanvankelijk rose bloeiend exemplaar, later anders gekleurde bloemen kan krijgen. In het gunstigste geval worden de bloemen van helder-rose tot prachtig blauw. Dit is te danken aan de merkwaardige eigenschap van deze heester, die ervoor zorgt dat de bloemen onder invloed van de zuurgraad en/of het ijzergehalte van de grond verkleuren. Soms maken slimme kwekers hier dankbaar gebruik van, door een aantal rose rassen te "blauwen" door middel van een regelmatige aluin-gift. Zelf kunnen we dit ook uithalen door bijv. 3 weken achtereen in augustus 1/3 theelepel aluin opgelost in water aan onze rose Hortensia toe te dienen. Ook het ingraven van roestige spijkers rond de wortels of het planten in een flinke hoeveel heid tuinturf zijn mogelijkheden. Let wel, deze kleur verandering gebeurt alleen met rose Hortensia's, met witte Hortensia's zijn geen trucs uit te halen. Naast de gewone Hortensia, zijn er nog erg veel andere mooie groeivormen zoals bijvoorbeel de Pluim, hortensia, met de grote pluimvormige bloemen in de zomer en nazomer. Gedurende de bloeiperiode veranderen de pluimen van kleur; van wit naar rose. Een pluimhortensia bloeit op de scheuten die in de zomer gegroeid zijn zodat ze in maart diep teruggesnoeid moeten worden. Ook erg mooi, maar minder gemakkelijk te verkrijgen zijn de zogenaam de "linteknopjeshortensia's met hun fraaie samen gestelde bloemen. De meest bekende is Hydrangea serrata die schotelvormige bloemen heeft; aan de buitenzijde van de bloemen bevinden zich witte, rose of blauwe steriele randbloemen. De struik wordt tot 1 meter hoog en is goed winterhard. De variëteit 'Blue Bird' bloeit heel rijk. Op zure grond bestaan de bloeiwijzen uit platte schermen met blauwe bloempjes in het hart en grote helderblauwe steriele randbloemen. Staat deze Hydrangea in niet-zure grond dan krijgt hij purper-rode bloemen. Hydrangea petiolaris is de klimmende Hortensia. En klimmen kan deze heester. Met zijn hechtwor- tels houdt hij zich aan gevels en muren vast. Het is evengoed verstandig om hem hier en daar eens te bevestigen, zodat een plotselinge zomerstorm geen vat op de plant krijgt. De klimhortensia kan ook als vrijstaande heester groeien, voor grote tuinen is het een mooie bodembedekker, die zelfs op het noorden met veel schaduw nog groeit. In juni-juli verschij nen de grote schermen, die maar liefst 25 cm in doorsnee zijn. De klimhortensia stelt weinig eisen, snoeien is over het algemeen niet nodig en de plant is goed winterhard. Wat willen we nog meer?

Soester Courant | 1984 | | pagina 17