Feest op komst bij restaurant Van den Brink 'Wat ons betreft schilderen we heel Soest door! Burgemeester Scholten stuurde 100e transport voor Polen op weg Nederlands Kampioenschap Modelautoraces te Baarn Pakketten voor Polen Kasteel Groeneveld te Baarn één dag met eigen jeugdorkest Echtpaar Van den Brink 50 jaar getrouwd Ie Pinksterdag 1984 'Flatschilders'Ton Paauw en Egbert de Rooij: Voorjaarsvergadering ANBO-Soest Adriaan Morriën in Dichterskring dat ze er intussen al zo'n anderhalf jaar aan voorbereidingen in hebben zit ten. "Daar komt ongelooflijk veel bij kijken. Alleen een hangbrug kost al 30.000 gulden peri'jÉiar. We hebben ge probeerd ladders bij de brandweer te lenen, om de gevels schoon te kunnen spuiten. Maar dat willen ze niet. 't Zou toch een mooie oefening geweest zijn. Voordat je door al die voorbereidingen heen bent is er al veel tijd verstreken. Ton en Egbert verwachten zelf het werk zelf binnen een jaar te kunnen afmaken "Maar dat is dan ook sterk afhankelijk van het weer. We moeten de verf er echt met de kwast opbrengen, en 'het zijn hele lappen, die gevels." De hier en daar gehoorde opmerking dat het kunstwerk het misschien geen tien jaar zou uithouden wordt door de kunstenaars bestreden. "Dat blijft er heus wel tien jaar opzitten. Trouwens, wat ons betreft zou er over tien jaar best weer wat anders mogen komen. Dan krijg je weer een heel ander beeld." Egbert heeft zelfs zoveel ver trouwen in de kwaliteit van de verf dat hij zegt: "Over tien jaar bestaat de muurschildering nog wel, alleen de flat niet meer. Wanneer zij, als ze de opdracht krij gen, met het werk kunnen beginnen, staat nog niet helemaal vast. "Als het een slechte zomer wordt moeten we aan de lage kant beginnen. Het hangt van zoveel dingen af." Beide kunste- Ton Paauw (l.) en Egbert de Rooij. Foto: Goos van der Wilt naars zijn intussen ook uitgenodigd voor een ontwerp voor een sociale werkplaats in IJsselstein. "Dat wordt binnenkort beslist, en dat moet heel snel klaar. Dat zou eventueel voor moeten gaan." Zodra de keuze van het ontwerp voor de flats vaststaat, komt er overleg met de Plantsoenendienst over de bomen en de struiken die nu voor de gevels staan, waarmee in het ontwerp trou wens ook rekening is gehouden. Inmiddels genieten de plannen lande lijke bekendheid. "Jan Visser had ge lijk toen hij zei dat de landelijke pers op Soest zou afkomen. Met 'Van Ge west tot Gewest' hebben we al een af spraak gemaakt. Die komen opnamen maken als we met de tweede gevel gaan beginnen." Beide kunstenaars onderstrepen het feit dat het flatschil- derplan uniek voor Nederland is. "En wat ons betreft schilderen we heel Soest door!" Over het kunst-klimaat in Soest zijn Egbert en Ton redelijk tevreden. "Men staat hier nog welwillend tegenover kunst, al zitten er in de raad mensen die onomwonden toegeven dat ze cul tuurbarbaren zijn. Het zou trouwens slecht zijn als men het altijd volko men eens zou zijn over de keuze van een kunstwerk." De modelbouwvereniging MICRO, die leden heeft in Amersfoort, Baarn, Blaricum, Bussum, Hilversum, Leus den en Utrecht, organiseert op zondag 15 april a.s. in de sporthal De Trits te Baarn de zesde wedstrijd voor het Nederlands Kampioenschap indoor modelelectroracen voor het seizoen 1983/1984 (schaal 1:12). Deze wedstrijd is de laatste uit een serie van zes die verspreid over heel Nederland verreden worden. In deze wedstrijd zal de beslissing vallen wie zich Nederlands Kampioen mag noemen. Twee MICRO leden, te weten Jan van Kooij uit Baarn en Michel Spaargaren uit Huizen gooien hoge ogen in de strijd om de ereplaatsen in de Standaard klasse. Op dit moment staan zij respectieve lijk één en twee in het eindklassement en als er geen gekke dingen gebeuren mogen wij aannemen dat één van deze heren Nederlands Kampioen wordt. Sporthal de Trits aan de Goeman Bor- gesiuslaan te Baarn biedt ruime gele genheid om dit spektakel van dichtbij te bekijken, de "thuisrijdende" kans hebbers zullen het erg waarderen als u komt aanmoedigen. De auto's waarmee gereden wordt zijn eigenlijk een kopie (schaal 1:12) van Wedstrijdklasse 1:12 auto. ae eciue boude s die op Ziandvoon rij den. Zij worden door een electromotor aangedraven en d.m.v. radiografische besturing bediend. De snelheden die bereikt worden liggen zo rond de 50 km per uur en er komt heel wat voor kijken om de auto's foutloos over het van te voren uitgezet te circuit te "jagen". Dit circuit bestaat uit tapijt van plm. 2 meter breedte en heeft een lengte van ongeveer 100 meter, door op tapijt te rijden krijgen de auto's een optimale "grip" hou vast) op het circuit waardoor de moei lijkste bochten met zeer hoge snelhe den genomen kunnen worden. Aangezien de wedstrijd van a.s. zon dag bijzonder belangrijk is voor het eindklassement zullen alle toprijders van Nederland naar Baarn komen om hun beste beentje voor te zetten. Onder meer zal Bert van de Vecht (tweede plaats op de Europese Kampioenschap pen in Milaan) aanwezig zijn om zijn geweldige rijtechniek te demonstreren. De eerste heat start zo rond 10.00 uur, om ongeveer 16.00 uur zullen de finales verreden worden. Voor de toeschou wers betekend dit nagenoeg non-stop kijkplezier. De toegang bedraagt slechts 1,- per persoon. De Dichterskring Amersfoort besluit het seizoen met Adriaan Morriën, op 13 april a.s. Daarmee wordt een sei zoen afgerond dat een hoog niveau ken de en erg veel bezoekers heeft getrokken. Adriaan Morriën debuteerde in 1935 met een gedicht in het tijdschrift Fo rum II. Sindsdien zijn van hem elf dichtbundels verschenen, de laatste 'Avond in een tuin" in 1980 bij Van Oorschot, Amsterdam. Verder publi ceerde hij verhalend proza, kritisch pro za en hij stelde enkele bloemlezingen samen. Momenteel werkt hij aan zijn eerste roman. Wat Morriën in zijn laatste bundel onderzoekt, is in hoeverre je eenvoudig kunt schrijven zonder simpel te zijn, hoe onopvallend een gedicht kan zijn, terwijl het toch opvalt. Zijn poëzie krijgt zo een helderheid die heel erg beeldend is; hij heeft geen beeldspraken en ver gelijkingen nodig: zijn woorden zijn beeldend genoeg en hij hoeft de wereld met niets te vergelijken omdat hij de wereld zelf beschrijven kan. Sommige van zijn dichtregels zijn bij na anaforistische uitspraken. Ook heeft hij een grote liefde voor de para dox. Tekenend hiervoor is bijvoorbeeld "Doodgaan zou heel fijn zijn, als je het heel vaak doen kon" of "Zolang er le ven is, is er dood". Steeds terugkerende onderwerpen bij Moriën zijn sexualiteit, het moeder- en vaderschap, schoonheid van de natuur en het naakt, en het schrijverschap en de dichtkunst. Vrijdag 13 april, Theater Appelmarkt, aanvang 20.30 uur. Adriaan Morriën wordt ingeleid door Robert van 't Wout om 20.00 uur. Kaarten uitsluitend aan de kassa, dus liefst tijdig aanwezig zijn Burgemeester P. Scholten heeft vorige week donderdag bij het dorpshuis in Soesterberg het honderdste transport van de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen in gang gezet. Hij deed dit door zelf in de cabine van de vracht wagen plaats te nemen, en als een wa re 'trucker' de eerste meters richting Polen te sturen. Daarop nam een van de chauffeurs het van hem over en zet te de vrachtwagen koers naar de Pool- plaatsen Wroclaw en Jelena Gura. Zeker 150 mensen woonden de feeste lijke gebeurtenis bij. Al om kwart voor zeven werd begonnen met volksdansen door een kinderdansgroep uit Biltho- ven. De kinderen waren in klederdracht. Ook de majorettes en het muziekkorps van muziekvereniging Odeon uit Soes terberg droegen hun steentje bij. Na een korte inleiding van Ab Blok zijl, organisator van het transport, hield burgemeester Scholten een toe spraak. Hij bedankte alle gulle gevers, die ook dit transport weer mogelijk hebben gemaakt, en liet weten dat er nu al ruim anderhalf miljoen kilo goe deren naar Polen zijn gebracht, bij elkaar voor een bedrag van ruim één miljoen gulden. Hij vestigde de aan dacht op de twee Poolse artsen, die momenteel in ziekenhuis De Lichten berg in Amersfoort een cursus volgen met de apparatuur, die gekocht wordt van het in zustergemeente Titusville (USA) opgehaalde geld. Speciale be langstelling vroeg hij voor de Poolse mevrouw Ulla Sigmuds. Zij zorgt in Polen voor de organisatie en het ver spreiden van de goederen. „Nederland heeft een groot voorrecht op Polen. Dat is de vrijheid van me ningsuiting en de vrijheid om mensen te helpen", zo vervolgde hij zijn toe spraak, waarin hij de kontakten die uit de transporten voortkomen niet onaangeroerd liet. Talloze gevers van goederen corresponderen met Poolse mensen. Sommigen zijn er zelfs op bezoek ge weest en kunnen uit eigen ondervin ding over de problemen vertellen. Aan het einde van de toespraak riep Burgemeester Scholten met de groep vrijwilligers die de Stichting Midden- Nederland Helpt de Polen runnen. hij een aantal medewerkers bij zich. "Zonder hen hadden de transporten niet plaats kunnen vinden' De vrijwilligers kregen bloemen en werden bedankt voor alle hulp, die varieerde van het verzamelen en sor teren van de goederen, tot het inladen en transporteren ervan. Na de toespraak nam de burgemeester plaats in de vrachtwagen, om die ver volgens onder luid geclaxonneer vak kundig een aantal meters naar voren te rijden. Daarna nam een van de chauf feurs het stuur van hem over, en zo ging het honderdste transport vanuit Soesterberg op weg naar Polen. Men kan nog steeds pakketten voor Polen versturen en brengen op de volgende adressen: -Mevr. B. Grift, Korte Brinkwegl3, tel. 12538 - Mevr. N. Nijhof, Korte Brinkweg 37. Men kan een doos naar eigen keuze gebruiken. De kosten zijn: pakketten t./m. 4 kg zijn 7,50. Pakketten zwaarder dan 4 kg kosten 1,75 p. kg. Een bijgaande lijst van de inhoud, evenals het gewicht van de artikelen is noodzakelijk. Ook wordt nog graag overtollige of gebruikte kleding in ontvangst genomen. Financiële bijdragen voor medicijnen en apparatuur voor ziekenhuizen, die nog zeer dringend nodig zijn, zijn eveneens welkom op: postgiro nr. 5480231 t.n.v. „Stichting Midden Nederland helpt de Polen" te Soesterberg. Donderdag 12 april a.s. wordt een ge denkwaardige dag voor de mensen achter het gerenommeerde Soester restaurant Van den Brink aan de Soes- terbergsestraat 122. Op die dag zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer L. J. F. van den Brink (nu 76) en mevrouw C. van den Brink-van Gaaien (nu 79) in het huwelijk traden. Dit heuglijk feit wordt gevierd met een receptie in het restaurant, van 16.00 tot 17.30 uur, en naar verwachting zullen velen van deze gelegenheid gebruik maken om de heer en mevrouw Van den Brink te feli citeren. Als weinig anderen hebben zij in de loop der jaren het "horeca"-gezicht van Soest bepaald. Veel Soesters, en ook tallozen van buiten onze gemeente, kennen de heer en mevrouw Van den Brink nog altijd, al zijn zij de laatste jaren niet meer zo actief betrokken bij het reilen en zeilen van het restaurant, waarover zij de lei ding al in 1970 overdroegen aan hun dochter en schoonzoon, mevrouw E. M. C. M. Ott-Van den Brink en de heer K. H. Ott. De laatste jaren wonen de heer en me vrouw Van den Brink in Honsbergen, maar nog iedere week verzorgt me vrouw Van den Brink het linnengoed van het restaurant en bovendien ko men de heer en mevrouw Van den Brink nog elke maand "show"-eten, zo als mevrouw Ott het noemt, waarbij het nieuwe maandmenu wordt be proefd. De heer en mevrouw Van den Brink be gonnen hun carrière in Soest in het res taurant dat destijds (in 1946) nog 'de Boschvijver' heette, op de plaats waar tegenwoordig La grande Bouffè' is ge vestigd (hoek Hildebrandlaan). Vader Van den Brink was daarvoor jarenlang gérant geweest in Chalet Royal in het Brabantse 's-Hertogenbosch, eigen dom van zijn schoonvader, evenals het bekende Royal. Toen zich in 1952 de kans voordeed de villa van de familie Goedhart aan de Soesterbergsestraat te kopen werd er niet lang geaarzelfen binnen enkele maanden was restaurant Van den Brink een feit, toen nog een fa miliehotel met een flink aantal ka mers. Bakfiets "De spullen werden met een bakfiets van de Boschvijver hier naartoe ver huisd," herinnert mevrouw Ott zich nog levendig. Zij en haar man namen de zaak in 1963 over, nadat zij overigens al jaren haar ouders had ge assisteerd. "Dat was nog in een tijd dat er nauwelijks personeel te krijgen was," aldus mevrouw Ott. In de eerste jaren van Van den Brink aan de Soesterbergsestraat viel de na druk vooral op het pensionbedrijf, dat destijds in Soest nog volop bloeide. "Later is dat veranderd en hebben we het geheel met succes kunnen "om- breien" tot een goed restaurant. Anders dan haar ouders, van wie haar vader de heerschappij in de keuken voerde en moeder ("als een soort moe der-overste") het gebeuren in het res taurant zelf in de gaten hield, kwamen de heer en mevrouw Ott tot een opmer kelijk en unieke taakverdeling in de ho- recawereld. Mevrouw Ott is de "chef" in de keuken en het is de heer Ott die zich vooral met de bediening bezig houdt. "Mijn stekje is de keuken," aldus me vrouw Ott. "Ik vind 't prachtig om eerst alles zelf uit te proberen." Het komt niet vaak voor dat in een restau rant een vrouw de scepter in de keuken zwaait, en mevrouw Ott is dan ook een hoge uitzondering. Dat leidde enkele jaren geleden zelfs tot een verhaal in het boek "De chef-kok is een vrouw," waarin twintig vrouwelijke chefkoks uit Nederland en België worden geïn terviewd. In de opleiding tot meester kok was zij destijds de enige vrouw. Nog steeds probeert mevrouw Ott haar toch al niet geringe kookkunst te per fectioneren. Daartoe volgt zij allerlei cursussen, ook om haar talenkennis te verrijken, wat het werk uiteindelijk al leen maar ten goede kan komen. "Van den Brink" onderging acht jaar geleden opnieuw een wijziging. De ka mers werden omgebouwd tot sfeervol le vergaderzalen, die zich bij uitstek le nen voor familiefeestjes en partijen. Kenmerkend voor "Van den Brink" is de huiselijke sfeer. Wat dat betreft heeft de oorspronkelijke atmosfeer van de villa nog niets aan kracht ingeboet. "Uit en toch thuis," aldus mevrouw Ott, "dat is altijd ons devies geweest. Het voornaamste bij een restaurant is natuurlijk toch datgene wat er op tafel komt. Ook wat dat betreft geniet "Van den Brink" een uitstekende reputatie. Mevrouw Ott: "Kijk, je kunt overal wel lekker eten, maar dinéren, dat is na tuurlijk toch wat anders! Vlees is vlees, maar de entourage is van grote betekenis." De kaart van Van den Brink is niet bui tengewoon groot, maar daardoor kunnen de gasten er ook verzekerd van zijn dat de gerechten de volle aandacht van de vrouw in de keuken krijgen. "Alles is vers," voegt mevrouw Ott daaraan toe. "We hebben misschien wel een beetje de naam duur te zijn, maar dat is niet zo, al wil ik die reputa tie best houden." Terugkijkend in de geschiedenis zegt ze "De manier van werken was vroe ger wel heel anders, veel gemoedelij ker. Je moet nu wel wat meer op je te nen lopen, omdt de gasten vandaag de dag vrij hoge eisen stellen. Je kunt het eten natuurlijk ook zo op de tafel knal len, maar wij proberen er een sfeervol geheel van te maken. Generatie De culinaire belangstelling van de fa milies Van den Brink en Ott is overigens niet geëindigd bij de tweede generatie. Ook de kinderen van de heer en mevrouw Ott bereiden zich, elk op eigen wijze, al voor op een loopbaan in de "haute cuisine." Stephan de oudste zoon (19) is in opleiding als leerling- kelner en gaat in de loop van het jaar werken bij De Hoefslag in Bosch en Duin. Dochter Claudia (17) volgt mo menteel de middelbare hotelschool in Amsterdam en jongste zoon Sebastian zit weliswaar nog op de lagere school, maar heeft al beloofd later ook in het restaurant te komen. Het aantrekkelijke van het vak is, al dus mevrouw Ott, dat er zoveel ontzet- De heer en mevrouw Van den Brink. tend leuke dingen te beleven zijn. "Je ontmoet zoveel verschillende mensen, en vooral mijn man voelt 't goed aan of de gasten een babbeltje willen maken of juist liever gezellig met z'n tweeën willen blijven." Het huwelijksjubileum van de heer en mevrouw Van der Brink is een uitste kende aanleiding om het voortreffelij ke restaurant weer eens in het licht te plaatsen. Het feest van de heer en me vrouw Van den Brink wordt op 12 april, na de receptie, in de fa miliekring voortgezet met een gezellig diner. Het restaurant blijft dan uiteraard gesloten. Dat de Baarnse Muziekkring in samen werking met Kasteel Groeneveld te Baarn actief is op het gebied van orga nisatie van kamerconcerten mag be kend worden verondersteld bij de lief hebbers, maar dat zij zich daarnaast ook belast met de stimulering van de klassieke muziekbeoefening is mis schien minder bekend, maar wel even waar. Door de boven gememoreerde unieke samenwerking werd vorig jaar voor één dag een Groeneveld Jeugdorkest geformeerd uit jonge (en heel jonge) instrumentalisten die onder leiding van muziekpedagoog, dirigent en com ponist Wim Bredenhorst enkefe speciaal voor die gelegenheid geschre ven composities instudeerden, en aan het eind van de middag voor publiek uitvoerden. Het succes was toen der mate groot dat beide organisatoren hebben gemeend om ook dit jaar het Groeneveld Jeugdorkest weer tot leven te brengen. Ook zij die vorig jaar niet f4 hebben ingeschreven kunnen nu toch meedoen. Deze gebeurtenis gaat plaatsvinden op zondag 10 juni 1984 in Kasteel Groene veld te Baarn. Iedere leerling die een paar jaar les heeft gehad op een instru ment kan meedoen, en alle soort in strumenten zijn welkom. Het is dus geen "luistermiddag" maar een "doe"-middag. Het gaat om het genoe gen samen te musiceren. Aanmelding kan plaatsvinden bij Kas teel Groeneveld, Groeneveld 3744 ML Baarn, tel. 02154-20446, waar ook ver dere inlichtingen kunnen worden ver kregen. Bij de aanmelding graag ver melden hoe ver men op zijn (haar) in strument is gevorderd. Omdat Wim Bredenhorst een inzicht van "zijn" or kest moet hebben voor hij met de in strumentatie kan beginnen moeten in schrijvingen liefst zo spoedig mogelijk plaatsvinden, maar uiterlijk 15 april 1984. Organisatoren rekenen op een even grote belangstelling als vorig jaar. 914 WOENSDAG 4 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 19 Sinds gisteren is in de Open Hof aan de Veenbesstraat een korte expositie te zien van het fameuze "flatschilder- plan," voor de flats langs de Dalweg de Akkeren en de Haverweerd. De bewoners kunnen de beide ontwerpen die zijn ingeleverd door de Utrechtse kunstenaars A. Z. Manten en W. We vers enerzijds, en door de Soester kunstenaars Ton Paauw en Egbert de Rooij anderzijds, zelf komen bekijken en hebben inspraak in de uiteindelijke keuze. Het ontwerp van de Soesters is waar schijnlijk het meest opvallend. Het be staat enerzijds uit grote kleurpotlodi in verschillende "standen" afgebeeld op de kopgevels aan de oostzijde van de flats. Opmerkelijk is dat de lijnen die door de potloden worden getrokken langs de voorgevels van de flats doorlo pen naar de andere gevel, die versierd wordt met waslijnen en wasknijpers. De geknikte flat op de hoek van de Dal- weg en de Koningsweg krijgt daarbij een bijzondere versiering: een zaag die het flatgebouw als het ware in twee stukken zaagt, terwijl aan de noordge vel een stekker is gedacht. Dit alles in sprekende, pastel-achtige tinten, die in het ontwerp kleurrijk afsteken bij de saaie witte vlakken die de gevels tot dusver kenmerken. Het idee voor het beschilderen van de flatgevels is eigenlijk al jaren geleden ontstaan. "Met Herman Joosten had ik destijds al eens een maquette ge maakt, maar de pot in Soest was toen op," vertelt Ton Paauw. Na opmer kingen van het VVD-raadslid Blaauw, die in '79 de lelijkheid van de gevels opnieuw aan de orde stelde, bleef het idee verder sluimeren, tot het vorig jaar opnieuw werd opgepakt. De finan ciering zou voor Soest nauwelijks een probleem hoeven te zijn, omdat het leeuwedeel van het geld via de BKR (Beeldende Kunstenaars Regeling) op tafel zou kunnen komen. Lijnen In eerste instantie werden 12 kunste naars door de provinciale BKR-com- missie (die B. en W. adviseert) uitge nodigd om hun ideeën op papier te zet ten. Na een schifting bleven daarvan twee groepjes van twee over. Ton Paauw en Egbert de Rooij bleken alle- lebei met lijnen in de weer te zijn ge weest, en hun gedachten sloten vrij nauw bij elkaar aan. "Ik was al een tijd bezig met potloden," vertelt Ton, "en Eberts waslijnen en knijpers pasten daar goed bij." Beide kunstenaars kennen elkaar al geruime tijd. Ton is een geboren Soes ter en heeft in de tweede helft van de jaren zeventig als docent bij Artishock gewerkt. Zijn opleiding kreeg hij aan de Academie voor Kunsten en Vormge ving in 's-Hertogenbosch. Ton was zeer actief bij de werkgroep "Zuidereng Nee," waarvoor hij ook de affiches maakte. "Ik heb nog stapels archief materiaal uit die tijd. Het interessante is dat wat wij destijds met het Soest-ster- plan wilden, nu wordt gerealiseerd: drie winkelpolen in Soest." Hij voelt zich zeer betrokken bij wat er leeft en speelt in Soest. Voor Egbert geldt dat niet minder. Hij woont al een jaar of twintig in Soest. Oorspronkelijk afkomstig uit Gouda volgde hij de opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam en kwam via Bussum, waar hij voor zichzelf begon, in de vrije, alge mene kunst terecht. Hij deed veel re- clamewerk en heeft ook ervaring met muurschilderingen. Die in het Dolfina rium in Harderwijk van zijn hand. Identiteit "Wij willen de opdracht niet hebben omdat wijzelf toevallig in Soest wo nen," benadrukken de beide kunste naars, "maar vanwege de kwaliteit." Het ontwerp van de andere kunste naars kan heel functioneel zijn, vinden ze, maar het geeft de flats niet zozeer een eigen "identiteit," en daar is het Egbert en Ton vooral om begonnen. "Het is een leueke opdracht, een groot werk. En het aantrekkelijke is natuur lijk ook dat je er iets van kunt zienDat is leuker dan alleen maar werk naar de gemeente brengen, waar het dan ergens komt te hangen en bijna nie mand het meer onder ogen krijgt. Omdat de pot voor kunstwerken inmid dels aardig leeg geraakt is deden de kunstenaars bij de gemeente de sug gestie om het kunstwerk via de BKR tot stand te laten brengen. "Dat viel in goede aarde. Vooral Nico Schröder (de secretaris van de inmiddels opgeheven Culturele commissie) is er achterheen gegaan, en met succes." De toekomst ziet er voor beeldende kunstenaars in het algemeen niet al te rooskleurig uit. "Er zijn plannen om 100 miljoen op de BKR te bezuinigen. Nu zitten er nog bijna 3500 kunstenaars in de BKRover een paar jaar moet dat worden teruggebracht tot duizend. In Soest is verder de 1-procent-regeling afgeschaft, op de arthotheken is be zuinigd en ook de aankoopsubsidie voor kunstwerken bestaat niet meer. Alle andere kranen zijn dus al lang dichtge draaid. Deze opdracht is in Soest nog zo'n beetje het enige om zoiets voor el kaar te krijgen." De BKR zorgt ervoor dat beeldende kunstenaars hun beroep kunnen uitoe fenen en hun werk kunnen verkopen, leggen ze uit. "Het krankzinnige is dat de nieuwe regeling voorschijft dat de kunstenaar buiten de BKR een bepaald bedrag aan opdracht moet verwerven, wil hij voor de BKR in aanmerking ko men. En dat bedrag stijgt snel. Vorig jaar 3000, dit jaar 6000 en volgend jaar 8000 gulden. Bovendien worden de artistieke maatstaven veel strenger gehanteerd. Een paar mensen gaan be palen wat jouw werk waard is. Dat is toch niet te doen.' De één houdt van ab stract, de ander weer niet. Bovendien, zelf werk je de ene dag nu eenmaal met meer succes dan de andere. Het verwerven van opdrachten valt niet mee. Egbert: "Ik schilder meestal surrealistisch, dus ik kan weinig kan ten uit." Voor Ton ziet het er iets beter uit, nu hij zeer onlangs heeft vernomen dat hij de opdracht krijgt om voor de wijk Bloemheuvel in Soesterberg de "plattegrond" van een oude Ons Be- lang-woning (ter herinnering aan de af gebroken wijk) als schetsontwerp in te leveren. Voorbereidingen Over het flatschilderplan merken zij op De afdeling Soest van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt op dinsdag 17 april a.s. haar voorjaarsvergadering in de grote zaal van het dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat 475. Aanvang14.00 uur Behalve de gebruikelijke jaarstukken vermeldt de agenda o.m. ook bestuurs verkiezingen. Een aantal be stuursleden is aftredend maar wel her kiesbaar, zij het niet altijd in dezelfde functie. Tweede secretaris mevrouw V.d. Brink treedt terug als zodanig maar is bereid bestuurswerk te blijven doen. Hetzelfde geldt voor penning meester mevrouw V.d. Post. Voor deze functie is de heer W. Derks kandidaat. Secretaris A. J. Driever is herkies baar, evenals bestuurslid mevrouw Overgaag. De heer Kooij, thans voorzitter, is be reid de functie van tweede voorzitter op zich te nemen. In zijn plaas is me vrouw P. Oranje kandidaat voor het voorzitterschap.

Soester Courant | 1984 | | pagina 19