Inlijsten? Nieuwe 'grote schoonmaak' in waterleidingnet Soest adama t&My ALLES WAT GOED STAAT HANGT BIJ ADAMA. zogezien Aan de Heren van Soesh uw smaakvolle lentebode MAGERE RUNDER LAPPEN 1 OS V erzetsherdenkingskruis voor mevr. A. M. van Dien Politie gaat aantal alkoholkontroles uitbreiden Gebruikersraad De Borg wil meer cultuur Opslagruimte fietsenzaak door brand verwoest Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen Honsbergen Stunt-reklame Maaslander kaas Boeren- leverworst MAATJES HARING TELETRONIC NEDERLANDbv Oorzaak verontreinigd water opgespoord Filmcarrière WOENSDAG 4 APRIL 1984 62e JAARGANG NO. 32 2 stuks erkend TBBS-UNETO Kantoor voor redactie j en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* j Postgiro 126156 Alleen donderdag KILO, van 17.98 voor JL> éÊmê m Alleen donderdag met 25% minder zout KILO Alleen donderdag 500 gram van 4.90 voor Dit weekend Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mi Peters bv voor wonen in de groene zone. KONINGINNELAAN 48 TEL. 02155-12245 Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Nadat nog zeer onlangs een tweetal Soester ingezetenen het Verzetsher- denkingskruis kregen uitgereikt, is deze buitengewone eer vorige week ook te beurt gevallen aan mevrouw A. M. van Dien-van der Hout, wo nende aan de Veenbesstraat 130 in Soest. Mevrouw Van Dien heeft de onderscheiding ontvangen voor haar werk in het verzet tegen de Duitse overheersing in de jaren 1940-1945, in het bijzonder ten be hoeve van ondergedoken (veelal Jood se) landgenoten. In de oorlogsjaren woonde me vrouw Van Dien in Den Haag. Al snel na het begin van de bezetting raak te zij betrokken bij de hulp aan on derduikers, samen met haar vader en de vader van haar schoonzuster. In de laatste oorlogsmaanden woon de zij in het Friese Drachten, waar zij veel vluchtelingen uit het westen onderdak verleende. Terugkijkend op de bezettingstijd merkt mevrouw Van Dien op: "Je kunt toch iemand niet zomaar la ten weghalen! Dat was in strijd met alle gevoelens van rechtvaardigheid die mij waren bijgebracht." Me vrouw Van Dien reageert vrij nuch ter op de toekenning van het Verzets- herdenkingskruis. "Ik vind 't wel goed, maar in de oorlog sprak het allemaal zo vanzelf, je rolde er van zelf in. En wat je kon doen, dat deed je." De eerste onderduikers die onder dak vonden bij mevrouw Van Dien, destijds een jonge moeder met twee kleine kinderen, waren Nederlan ders die weigerden zich bij de Duitse autoriteiten te melden. De vader van haar schoonzusje, met wie zij in het verzet nauw samenwerkte, was de heer Van Bemmel, politiechef in Mon ster, die als een van de eersten werd gefusilleerd. "De groep was wel klein, om het risico zoveel mogelijk te beperken." Hoewel het verzets werk veel spanningen met zich mee bracht weet mevrouw Van Dien nog: "Je werd steeds fatalistischer, en je dacht: "Ze kunnen je beter voor tien mensen tegen de muur zetten dan voor één. En je leerde liegen alsof het gedrukt stond. Veel mensen, stelt mevrouw Van Dien met enige teleurstelling vast, die tijdens de bezettingsjaren voor namelijk "in de wachtkamer" van het verzet zaten en pas na Dolle Dins dag (september '44) min of meer openlijk verzet durfden plegen, zijn later met veel eer overladen. "Wij hebben daarmee niet zo lang ge wacht. Het was voor ons de gewoon ste zaak van de wereld." Veel kontakten met de mensen uit die tijd heeft het echtpaar Van Dien niet meer. "De meesten zijn dood, en er zijn er ook veel geëmigreerd naar Amerika en Australië Mevrouw Van Dien woont sinds 1 januari 1974 met haar echtgenoot in Soest. &KdoorGerardPaul herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Het Gas- en CAI-bedrijf in de maand februari De gasinkoop in de maand februari be droeg 9.777.998 m3. Dat was 150.107 m3 minder dan in februari 1983 toen de gasinkoop 9.928.105 m3 bedroeg. In fe bruari 1982 was dat 8.838.950 m3. De gasinkoop dit jaar tot en met fe bruari bedroeg 19.807.686 m3. In 1983 was dat 18.394.365 m3 en in 1982 20.178.180 m3. Het aantal gasverbrui- kers steeg vergeleken met de maand januari van 14.337 naar 14.374. Het aan tal C.A.I.-abonnementen steeg in de zelfde periode van 11.385 naar 11.388. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Thomas is een jongetje van twaalf jaar. Hij is pas verhuisd en voelt zich nog helemaal niet thuis in zijn nieuwe woonplaats. Bovendien is het zomer vakantie en bijna alle kinderen zijn weg, dus verveelt hij zich", aldus de aanloop voor een spannende televisie serie die nog gemaakt moet worden. "Zouden we daar uw huis voor mogen gebruiken?" vroeg een onbekende man aan de deur en aan mijn vrouw. "Als u dan een paar weken met vakantie gaat, dan lopen we elkaar niet voor de voeten. De kosten zijn uiteraard voor onze rekening". Wij konden er best begrip voor opbrengen dat een filmjongetje ook in een filmhuis moet wonen, maar waarom nou speciaal in dat van ons? Volgens de filmmeneer was dat voor het belangrijkste deel een kwestie van intuïtie. Hij meende aan de buitenkant van ons onderko men te kunnen zien dat daar mensen wonen waarbij zoiets wel mogelijk zou zijn. En nadat hij zich gelegitimeerd had werden we inderdaad gaandeweg enthousiast. Net als die mensen bij ons uit de buurt waar Lex Goudsmit, als tegenspeler van het twaalfjarig jongetje, deze zomer zijn filmintrek neemt. We spraken af dat wij de tent in onze toch al geplande vakantie zou den ontruimen. Of liever gezegd, ge woon verlaten. Ontruimen doet de filmmaatschappij zelf wel. De hele zaak wordt ingepakt en ergens opge slagen, want een nog nauwelijks be woonde woning, zoals de regisseur dat in zijn hoofd heeft, is leeg. In de film staat de vrouw des huizes driftig te schilderen en te behangen. Daar kon den we moeilijk bezwaar tegen maken. Een nieuw behangetje is nooit weg en voor die vrouw zoeken ze maar een ander, want wij zijn met vakantie. De poes had weliswaar onuitgespro ken, doch principiële bezwaren tegen al die toestanden, maar daar stapten we voor deze keer vrolijk overheen; de rest van het jaar is zij de baas in huis. De enige mens uit ons gezin die in de vakantie thuis blijft, ziet het ook wel zitten. Een heel andere wereld bin nen handbereik en een uitstekende ver zorging. "Indien gewenst kun je je ontbijt op bed krijgen" beloofde de produktieleider. Bij een volgend bezoek was de regis seur, Karst van der Meulen, meege komen om de situatie zelf in ogen schouw te nemen. Hij is de maker van succesvolle jeugdfilms en televisiese ries als Circus op stelten, De bende van hiernaast, Knokken voor twee en de deels in Soest opgenomen speel film Peter en de vliegende autobus. Als in trance stierde hij door ons huis, keek uit het dakraam als zag hij de misdadigers in zijn verbeelding al rond het huis sluipen en loerde uitvoerig door een kijkertje. Vooral een vaste kast in het midden van de kamer trok zijn belangstelling. Je zou kunnen zeg gen dat hij daarover gestruikeld is. Dit obstakel staat hem zodanig in de weg dat het, zoals het er nu uitziet, de filmcarrière van ons hele huis voor goed zal blokkeren. Er wacht u altijd een prettig onthaal bij assurantiekantoor van Rouwendaal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Voor waarschijnlijk vele duizenden guldens schade is ontstaan als gevolg van een korte maar felle brand, die donder dagmorgen vorige wek de opslagruimte van de fietsenzaak van de heer J. de Brum aan de Gallenkamp Pelsweg in de as legde. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet meer voorkomen dat een speedboot, een caravan, een surfplank, een fiets entwee bromfietsen geheel verlor gen gingen. Een personenauto kon nog ternauwernood uit de vuurzee worden gered, maar liep toch enige brandschade op Het vuur werd ontdekt door een buurmeisje. De fietsenshowroom naast de opslag ruimte kon gelukkig worden gespaard. De brandweer rukte met drie wagens uit en bestreed het vuur met vier stralen Na ongeveer een kwartier was men de brand meester. Foto: Goos van der Wilt Het Waterleidingbedrijf Midden-Ne derland begint deze week met een nieu we "grote schoonmaak actie" in Soest. De werkzaamheden zullen voorname lijk in de avond- en nachturen worden verricht, om de overlast voor de bevol king zo klein mogelijk te maken. Het gehele leidingnet van Soest (met uit zondering van Soesterberg) zal worden schoongemaakt, enerzijds met behulp van de zgn. spui-acties, waarvan men in Soest in de afgelopen weken ook al het nodige heeft kunnen merken, anderzijds met de methode waarbij proppen van schuimrubber door de lei dingen worden geperst. De werkzaamheden zullen naar ver wachting een aantal weken gaan duren. Het Waterleidingbedrijf gaat ervan uit dat de hele actie omstreeks eind april zal zijn beëindigd, zodat het water in Soest begin mei weer geheel schoon zal zijn. Tijdens de werkzaamheden zal enige overlast in de vorm van bruin water of te weinig druk niet te vermijden zijn, aldus de woordvoerder van het water leidingbedrijf. In het najaar van 1982 heeft de politie onder een aantal inwoners van Soest een onderzoek gehouden naar de preventieve taakuitvoering van met name de Uniformdienst. Aan de deelnemers werd o.m. gevraagd aan te geven waaraan de politie meer of minder aandacht zou moeten besteden. Uit het resultaat van het onderzoek zijn door de politie enkele konklusies getrokken, die in een later stadium hebben geleid tot een aantal beleids aanpassingen. Eén daarvan heeft betrekking op de aanpak van het 'al- koholgebruik in het verkeer. Men vond namelijk dat de politie hieraan meer aandacht moest beste den en tevens werd aangegeven dat er niet voldoende preventieve wer king uitging van de wijze waarop de gebruikelijke alkoholkontroles plaatsvonden. Ook was men van oordeel dat er meer kontrole moest zijn op bezoekers van sportevenementen. De indruk leeft dat een deel van de bezoekers van sportakkomodaties alkoholhoudende drank in de kantine nuttigt en daarna aan het verkeer gaat deelnemen. Hoewel de politie van mening is dat er reeds het nodige wordt gedaan aan het toezicht op het alkoholgebruik in het verkeer, vindt zij dat aan de uitkomsten van het onderzoek niet mag worden voorbijgegaan. Het ligt daarom in het voornemen over enige tijd - gedacht wordt in het voorjaar - naast de landelijke/regionale en routinematige alkoholkon troles een aantal kontroles te houden dat zich voornamelijk zal richten op bezoekers van sportakkommodaties met kantine Alvorens met deze nieuwe kontroles te starten zullen besturen van ver enigingen, eigenaren/beheerders en huurders van dit soort akkomo- daties schriftelijk in kennis worden gesteld. Waar nodig zullen de bewoners via be richtkaarten, geluidwagens en via de lokale pers tijdig van de voorgenomen maatregelen op de hoogte worden ge bracht. Het ongemak van het veront reinigde water is weliswaar vervelend, doch geenszins schadelijk voor de ge zondheid, aldus de woordvoerder. De schoonmaakactie in het Soester wa terleidingnet is het onmiddellijke ge volg van de werkzaamheden in de grote 700-mm. transportleiding van Hilversum naar Soestduinen. Tijdens controlewerkzaamheden heeft men daar vorige week inderdaad, zoals al eerder was verondersteld, een grote hoeveelheid roest- en mangaandeeltjes aangetroffen. Die hadden zich in de loop van de afgelopen drie jaar opge hoopt op een punt in de leiding, onge veer ter hoogte van de gemeentegrens tussen Baarn en Soest. Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen dat deze verontreiniging al geruime tijd de ver kleuring van het water in het net in Soest heeft veroorzaakt. Door het schoonmaken van deze leiding is het onvermijdelijk dat het Soester net opnieuw verontreinigd water 'binnen krijgt'. Dat wordt dan verder opge vangen door de schoonmaakactie met proppen en het spuien. Opmerkelijk is overigens wel dat de verontreiniging in de grote transport leiding niet op de laagste plaats van de leiding werd aangetroffen. De deskun digen van het waterleidingbedrijf heb ben daarvoor vooralsnog geen af doende verklaring kunnen vinden. De reiniging met behulp van proppen zal in de komende tijd gaan plaats vinden in de volgende straten: A.P. Hil- horstweg, Molenstraat, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Koningsweg, Klein Engendaalweg en Eigendom weg. In het gemeentelijk INFO-centrum hangt een overzicht van de werkzaam heden. Het publiek wordt verzocht tijdens de werkzaamheden in de directe woom- omgeving, niet te wassen. Het bruine water laat moeilijk te verwijderen spo ren achter op het wasgoed. Mocht men onverhoopt toch met derge lijke vlekken geconfronteerd worden dan zijn deze als volgt te verwijderen: In een plastic emmer of teiltje maakt men een oplossing van 50 gram wijn steenzuur (verkrijgbaar bij de drogist) per liter water. Afhankelijk van de graad en de ouder dom van de vervuiling laat men het wasgoed 2 a 12 uur bij kamertempe ratuur in deze oplossing weken. Daarna goed uitspoelen in een zwakke soda- oplossing. De heer N. A. J. Carrière is de nieuwe voorzitter van de gebruikersraad van dorpshuis De Borg. Hij volgt de heer J. C. Koppenaal op, die wegens ge zondheidsredenen is afgetreden. De nieuwe voorzitter zit in de gebruikers raad namens De Veenbes; een gezel ligheidsvereniging van bewoners van de Veenbesstraat. De gebruikersraad was vorige week in vergadering bijeen, om over de jaar stukken en de begroting voor 1984 te spreken. Het dorpshuisbestuur gaf een toelichting op het jaarverslag van 1983. Men constateerde dat vooral in de tweede helft van het vorig jaar het bezoek goed is toegenomen. Hierin heeft de verbouwing volgens het be stuur een belangrijke rol gespeeld. Ondanks de 42.000 bezoekers en de redelijke bezetting van de bowlingba nen blijft er een verliespost van een kleine 260.000 gulden. De hoogste lasten worden gevormd door de rente en aflossing van de elec trische energie- en warmtevoorziening Vanuit de gebruikersraad kwam naa voren dat er nog veel hiaten in het rei len en zeilen van De Borg zitten. Ei werd gewezen op wisselende huurprij zen. Daarentegen werd ook gestelc dat de roep van het dorpshuis ver beterd moet worden. Het gebouw ver dient volgens de gebruikersraad extra aandacht, en dat dient dan ook be vorderd te worden. Wat cultuur betreft staat De Borg op een zevende plaats op de prioriteitenlijst en daar wil de gebruikersraad verandering in zien. Men tracht juist de cultuur meer aan dacht te geven. Aanrijding met dodelijke afloop Bij een aanrijding die zich zaterdag middag j.1. voordeed op de kruising Ko- ningsweg/Vrijheidsweg/Clemeïït- straat is de 69-jarige mevrouw R. Th. Beijersbergen-Stalenhoef uit Soestom het leven gekomen. Het ongeluk ont stond doordat het slachtoffer, komende van de Clementstraat, waarschijnlijk zonder vaart te minderen de kruising met de Koningsweg overstak, juist op het moment dat daar een auto naderde, bestuurd door een 25-jarige inwoonster van Soest. Deze auto boorde zich in de rechterkant van de auto van mevrouw Beijersbergen, die vervolgens tegen een boom langs de Vrijheidsweg te rechtkwam. Met zeer zware verwon dingen werd het slachtoffer per ambu lance naar Zonnegloren overgebracht, waar zij aan haar verwondingen be zweek.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1