uon Gemeente neemt afwachtende houding aan KNOV hekelt opnieuw parkeer chaos in winkelcentrum Van Weedestraa/t 179.-IH 399.- 19?5 798.- COMBIFOTO-VAKMAN SPEKTAKELPRUZEN Soesterbergs Belang in het geweer tegen militaire 'overlast' scliocmnkci* WOENSDAG 4 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 8 PETIT FOURS hotel heidepark - CHINON movex movex vri foto-film-videoc^ BEELDSPECIALIST /Schoemaker\ specialist in hobby- computert ïsrl il atnj WIJZIGING OPENINGSTIJDEN Restaurant van den Brink Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY A.s. vrijdag en zaterdag: van 7.50 voor 6.50 VAN WEEDESTRAAT 76 Elke zaterdagavond: diner met pianomuziek! Bllthoven. Res.: 030-782477. De komende maanden zullen beslis send zijn voor de toekomst van de Leusderheide. In april valt de beslis sing van de regering over het Struk- tuurschema Militaire Terreinen. Wan neer de voorstellen door de Tweede Ka mer worden goedgekeurd, betekent dit tankbanen over de Leusderheide, een bivakplaats en een tank werkplaats. Behalve Soesterbergs Belang, dat veel overlast verwacht, heeft slechts een handjevol Soesterbergers gebruik ge maakt van de inspraakprocedure. De Leusderheide wordt van oudsher als militair oefenterrein gebruikt en een blijvend militair gebruik wordt dan ook door vrijwel niemand betwist. Volgens de huidige plannen van het ministerie van defensie moet de Leus-' derheide in de toekomst echter een Compagnies Oefen Terrein (C.O.T.) worden. Er komen waarschijnlijk zeven van de deze terreinen in Neder land, waardoor een aantal kleinere zal verdwijnen. Gevolgen van de omdoping tot C.O.T. zijn voor Soesterberg dat er oost-west tankbanen over de Leusderheide wor den aangelegd, startend bij Soester berg. Bovendien komt er een bivak plaats en een tankwerplaats bij Soes terberg met doorlopende bedrijvig heid, zowel overdag als 's nachts. Soesterbergs Belang verwacht veel overlast van deze nieuwe ontwikke lingen en heeft gedurende de inspraak procedure, onder leiding van de Sticht- se Milieu Federatie, dan ook stevig aan de bel getrokken. Volgens Sosterbergs Belang zal vooral het zuidelijke ge deelte van Soesterberg behoorlijk wat last van lawaai ondervinden. Dit door de oefeningen die worden gehouden, en door het geluid van de tanks van leger onderdelen uit heel Nederland. Daar naast wijst de organisatie op het ver dwijnen van het natuurschoon door de komst van het Compagnies Oefen Ter rein. Wereldprimeur PETRI Chinon Micro 35 EF Een compacte kleinbeeldcamera met ingebouwde, zelfdenkende electronenflitscr en volautomati sche belichting. Petri GX-1 set. 's Werelds eerste reflex in kleur, met een standaardobjectief 2.0/50 mm. Nu met gratis Combitas, een boek en een T-shirt met pet. Movex videobanden. Prima kwaliteitsbanden in het type VHS E180. Per band slechts Comx 35 Homecomputer De homecomputer die in de meeste testrapporten als één van de beste naar voren komt. Met nederlandstalige handleiding en 200 gratis software pakketten. Op is op Prijswijzigingen voorbehouden BIRKSTRAAT 2 TEL. 12874 (Door Adriaan Slooff) Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) spreekt opnieuw zijn onaanvaardbaar uit over de huidige par keersituatie in de Van Weedestraat. In een notitie dinsdag j.1. aangeboden aan het College van B. en W. van Soest pleit het KNOV voor parkeerregulering, uitbreiding van het parkeer- areaal en een betere bereikbaarheid van de bestaande par keerplaatsen. De "Winkelkring Van Weedestraat," in wiens opdracht de notitie tot stand is gekomen, spreekt van een ont- houdbare situatie. De plaatselijke middenstand is het almaar wachten zat en wil nog dit jaar de realisatie van een aantal parkeervoorzieningen in en rond de Van Weedestraat. De ge meente echter zegt weinig te kunnen doen en wacht af. Het is niet de eerste keer dat het KNOV zich kritisch uitlaat over het parkeren in Soests belangrijkste winkelstraat. In een eerder uitgebrachte nota (au gustus 1979) aan B. en W. schreef het Ondernemersverbond, dat de parkeer voorzieningen in de Van Weedestraat als beslist onvoldoende moeten worden beschouwd. Besprekingen tussen de gemeente en Rijkswaterstaat, waarvan de weg is, hebben destijds tot geen noemens waardige resultaten geleid. Eigenlijk staat de parkeersituatie in de Van Wee destraat reeds sedert 1977 ter discus sie. In die zeven jaar zijn er vele ge sprekken geweest met de gemeente en ook aan de nodige verkeersonderzoe- ken heeft het niet ontbroken. Voorzitter J. S. Nota van de Winkelkring drukte het in 1982 zelfs nog sterker uit: 'Er wordt nu al zeker vijftien jaar over dit probleem gepraat. We worden van het kastje naar de muur gestuurd. Echt cruciaal is de parkeersituatie pas geworden sedert 1977 door de gestage uitbreiding van het aantal winkelpan den in de Van Weedestraat. Deze maand nog door de opening van super markt Jac. Hermans en binnenkort nog te openen negen nevenstaande win kels. De door de gemeente hier gecre- eerde parkeerplaatsen doen aan de verkeerschaos in de Van Weedestraat niets af. Voor de autorijdende consu ment blijft het een warboel, aldus de Winkelkring. Parkeeronderzoek Alle partijen zijn het er over eens dat een gedegen parkeeronderzoek onont beerlijk is, alvorens het parkeerpro bleem Van Weedestraat te kunnen aan pakken. Volgens het KNOV moeten de uitkomsten van het parkeeronderzoek dienen als basis voor het te voeren par keerbeleid in de nabije toekomst. Zo lang allerlei actuele gegevens uit het parkeeronderzoek ontbreken, zoals de relatie lang- en kort parkeren en de ge middelde parkeerduur, is een goede oplossing van het probleem Van Wee destraat niet mogelijk. Naar nu blijkt (ook de KNOV maakt er melding van) is er door de gemeente in 1981 zo'n parkeeronderzoek verricht. De gegevens daarvan zijn echter nooit in de openbaarheid gekomen en dat heeft in kringen van het KNOV en de Kijk en vergelijk in onze computerafdeling Atari 595.- Acorn BBC 1995.- ZX Spectrum 48 k 695.- ITT 3030 6995.- Comodore Vic 20 545.- Comodore 64 995.- Monitoren v.a. 469.- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 middenstand alom verbazing gewekt. Het bevreemdt de Winkelkring dat de cijfers van het onderzoek door de ge meente nooit ter tafél-.zijn gebracht in het halfjaarlijkse overleg met het be drijfsleven dan wel in andere gesprek ken. Volgens de woordvoerder van de ge meente, B. J. van Os, is er niets ge heimzinnigs aan de hand en ziet hij niet in, waarom resultaten van bepaalde onderzoeken in de publiciteit moeten worden gebracht. Bovendien sluit hij niet uit dat de gegevens van het par keeronderzoek 1981 destijds in de Ver- keerscommissie zijn besproken. Maar daar staat tegenovër dat de ge meente indertijd ook weinig reden had om de eindconclusies van het parkeer onderzoek luidskeels van de daken te verkondigen: er komt geen 'blauwe zó ne' en niet meer parkeerruimte in de Van Weedestraat. Precies het tegen deel van wat de Winkelkring, gesteund door het KNOV, wenste en nog steeds wil. In een eerste reactie zei een lid van de Winkelkring: 'Kolder, het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Na 1981 is de parkeersituatie in de Van Weedestraat verder verslechterd, zo dat delen van het parkeeronderzoek al weer achterhaald zijn. Zo is met name de groep 'lang-parkeerders.' aldus de Winkelkring, de laatste jaren toegeno men door de vestiging van meer mid denstanders in de straat (onder wie di verse standhouders met hun mobiele kramen). Maar de gemeente is niet voornemens binnenkort een nieuw par keeronderzoek te houden. "Het hele pro bleem hoort primair thuis bij de Rijks waterstaat, wij kunnen er weinig aan doen," aldus de gemeente. Behoudens het parkeeronderzoek pleitte het KNOV reeds in 1979 voor een aantal korte-termijn-maatregelen om de parkeernood bij de winkelgebieden te verminderen, zoals het treffen van parkeerreguleringsmaatregelen als mede faciliteiten scheppen voor lang- parkeren. Maar volgens de gemeente werkt Rijkswaterstaat ook hier on voldoende mee om zulks mogelijk te maken, maar de Winkelkring heeft daarover zo zijn twijfels. Rijkswaterstaat Feit is in ieder geval wel dat ook Rijkswaterstaat met handen en voeten gebonden is aan de besluiten van poli tiek Den Haag. Het Ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft namelijk, in afwachting van een nieuwe wet, Rijkswaterstaat beperkingen opgelegd om met gemeenten te onderhandelen over de overdracht van wegen. Er wordt op het departement gewerkt aan de "wet sanering wegenbeheer" om het eigendom en beheer van rijkswe gen ter zijner tijd aan de gemeenten te kunnen overdragen. Volgens het districtshoofd Utrecht- Oost van Rijkswaterstaat, R. G. Kui pers, kan het echter nog jaren duren voordat deze wet ook werkelijk wet is. Zijn plaatsvervanger, E. A. Jansen, liet vorige week desgevraagd weten dat de inhoud van de nieuwe wet nog nauwelijks bekend is. Omdat de wet nieuwe financiële regelingen zal gaan inhouden, heeft het ministerie restric ties opgelegd aan lopende onderhande lingen tussen gemeenten en Rijkswa terstaat. Juist deze week hebben de grote partij en in de Tweede kamer en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) er bij de regering op aange drongen meer vaart te zetten in het de centralisatiebeleid van minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken). Ook de fi nanciële middelen van 's Rijks taken dienen dan overgedragen te worden aan de lagere overheden. Tot nu toe voelde de gemeente Soest er weinig voor om de Van Weedestraat over te nemen van het Rijk, gezien de beheer- en onderhoudskosten van de weg. De Winkelkring betreurt dit. Vooralsnog blijft de zaak dus muurvast zitten en lijkt een oplossing op korte termijn verder weg dan ooit. «A-a. Tegenstrijdig Toch zijn alle betrokken partijen het er in feite over eens dat het zo ook niet langer kan. Jaren wachten op de nieu we "wet sanering wegenbeheer", waar de gemeente toe neigt, acht de Winkel kring onverantwoord gezien het nijpen de parkeerprobleem in de Van Weede straat. De tijd van alleen maar praten is voorbij, er moet nu wat gebeuren, zo kan men in winkelierskringen beluis teren. Ook bij de consument is een groeiende irritatie waarneembaar over de parkeerchaos in deze drukke winkelstraat in Soest. Het KNOV en de Winkelkring pleiten derhalve voor een aantal tussenoplos singen. Rijkswaterstaat en de ge meente staan hier niet afwijzend te genover, maar spreken elkaar op ver schillende punten tegen. Volgens het waarnemend districtshoofd E. A. Jan sen heeft de gemeente Soest al sedert begin 1983 geen contact meer met Rijkwaterstaat over de Van Weede straat. Gesprekken hierover staan ook niet op de agenda, aldus Jansen. Een woordvoerder van de gemeente beves tigt dit, omdat B. en W. het probleem Van Weedestraat wil betrekken in het zogeheten 'Hoofdwegenstructuur-plan' en dat weer in het kader van de nieuwe wet sanering wegenbeheer. De Winkel kring ervaart deze politieke weg als een gebed zonder end, waarbij oplos singen op de korte termijn uitblijven. Districtshoofd R. G. Kuipers liet eer der al weten dat zijn dienst best berid is serieus met de gemeente te praten om tot oplossingen te komen van de parkeerproblemen aan de Van Weede straat. 'Maar het initiatief zal wel van de gemeente moeten komen. En die heeft ons tot nu toe nooit vanaf het be gin betrokken bij allerlei ideeën,' aldus Kuipers vorig jaar in de Gooi- en Eem- lander. Zijn collega E. A. Jansen be vestigt dit en verwijt de gemeente een impulsief beleid te voeren. Als voor beeld noemt hij de gecreëerde parkeer plaatsen bij de nieuwe supermarkt Jac. Hermans. 'We zijn hier voor het blok gezet, wat moet je dan?', vraagt Jansen zich af. Wethouder G. A. W. G. A. Plomp (VVD) zegt, dat hier pas ge bouwd mocht worden als de gemeente ook voor parkeerruimte zou zorgen. Voor goed overleg is nodig, aldus Rijkswaterstaat, dat de gemeente spoedig met een totaalvisie omtrent het parkeerprobleem komt en niet met allerlei losse voorstellen (blauwe zó ne). Nu behandelt de gemeente ons als hekkensluiter, terwijl wij juist de eerst aangewezen instantie zijn voor nader overleg. Aldus een kritische Rijkswaterstaat. lil Ut Winkclkringvoorzittcr J. S. Nota. Zeist bijvoorbeeld Voorzitter J. S. Nota van de Winkel kring en gewoon lid A. W. de Bree be grijpen best dat de gemeente geen ijzer met handen kan breken. Maar nu wekt de gemeente de indruk dat als het moeilijk wordt, men niet thuis geeft, zo ervaren beide middenstanders. Overigens beamen zij de op zich goede relatie met de gemeente, maar na al die jaren willen zij wel eens resultaten zien. Een toegezegd gesprek met B. en W. over de Van Weedestraat is er echter nog altijd niet geweest. Volgens Nota en De Bree blijkt de goede wil van de gemeente, althans op papier, uit de presentatie destijds van het Inves teringsoverzicht 1984-1987 Verkeerswe zen, waarbij ook voor de Van Weede straat (reconstructie) een bepaald be drag is uitgetrokken. Ons gaat het echter primair, zo stellen Nota en De Bree, om het parkeerprobleem en daar lezen we geen letter over. 'Desnoods betalen we zelf een pot blauwe verf en C KAPSALON SOESTERBERGSESTRAAT 70 SOEST Wij zijn in plaats van op maandagmorgen zaterdagsmorgens van 9.00 tot 13.00 uur geopend. Een onthullende opname van de verkeerschaos die de Van Weedestraat met grote regelmaat teistert. Foto: Goos van der Wilt zorgt de gemeente voor een paar bor den (blauwe zóne), zo duur kan dat toch niet zijn.' De Bree wijst er nog eens op dat het de plicht, niet een gunst, van de gemeente is om voor een goed par keerbeleid te zorgen. Daarvoor zijn zij door de burgers van Soest onder meer aangewezen, aldus De Bree. Als voorbeeld hoe het wel kan, noemen de twee middenstanders de Slotlaan in Zeist. Rond deze drukke winkelstraat met veel doorgaand verkeer (overi gens geen Rijksweg) heeft het Zeister gemeentebestuur gezorgd voor vol doende parkeerruimte in de naastgele gen straten en lanen. Weliswaar is de si tuatie niet helemaal vergelijkbaar met Soest, merken Nota en De Bree op, maar we kunnen er wel wat van opste ken. De Bree: 'Ik heb zelfs al gemerkt dat door de parkeerchaos bij ons in de Van Weedestraat Soester mensen gaan winkelen in Baarn.' Goed overleg met de direct betrokkenen door de gemeen te omtrent de Van Weedestraat achten zij van essentieel belang. 'Anders krijg je nare toestanden zoals nu met het te bouwen winkelcentrum in Soest-Zuid. Dat willen we hier niet,' aldus Nota en De Bree. De beide middenstanders pleiten bijgevolg voor het instellen van een gezamelijke commissie, die zich zal bezighouden met het parkeerpro bleem. Blauwe zone Nota en De Bree laten weten dat alle le den van de Winkelkring unaniem achter de notitie van het KNOV staan. Volgens het Ondernemersverbond wordt de parkeerchaos in de Van Wee destraat extra in de hand gewerkt door het volledig ontbreken van mar keringen op het wegdek. Dit leidt tot slordig, haastig en ongedisciplineerd parkeergedrag, wat de verkeersveilig heid zeker niet ten goede komt. Even tuele bestaande uitwijkmogelijkheden zijn veelal onvindbaar door het ontbre ken van een verwijzing naar parkeer gelegenheid, of onbruikbaar doordat het particuliere terreinen betreft. De KNOV constateert verder dat voor het laden en lossen in het geheel geen ruimte is gereserveerd aan de Van Weedestraat. Files zijn het gevolg. Ook is er sprake (vaak noodgedwongen) van oneigenlijk gebruik van parkeer plaatsen door bijvoorbeeld garages, ondernemers en hun personeel. Aangezien de Van Weedestraat deel uitmaakt van de provinciale Rijksweg 221 Hilversum-Amersfoort zal het wel nooit een aantrekkeliljke, gezellige winkelstraat kunnen worden. Dat neemt niet weg, aldus het KNOV, dat bepaalde verbeteringen noodzakelijk zijn om tot een spoedige oplossing van de belangrijkste knelpunten te komen. Het instellen van een 'blauwe zóne' is zo'n oplossing. De voordelen van dit systeem zijn dat het naar verhouding goedkoop is en het de consument geen geld kost. Ook kan het oneigenlijk ge bruik van parkeerplaatsen op deze wij ze mogelijk bestreden worden. Een ef fectieve controle is dan wel vereist. Nota en De Bree geloven dat er in de di recte omgeving best wat extra par keerruimte gecreëerd kan worden. Als voorbeeld noemen zij het braakliggend terreintje op de hoek Stadhouders laan/Korte Brinkweg (ca. 14 auto's), het stukje grond tegenover de Skoda- garage, delen van het Nassauplantsoen achter Lindenhof en rond de F.C. Kuyperstraat. Dat er een sterk ver- Blauwe zóne inde Van Weedestraat: ooit een aprilgrap oplossing voor de toekomst? band bestaat tussen het parkeren en winkelen toont het parkeerterrein bij het postkantoor. Dit is op zaterdag minimaal bezet dan wel leeg. Volgens de KNOV wordt de afstand tot de win kels als te groot ervaren. Tenslotte meent het Ondernemersver bond dat de aanleg van voetgangers oversteekplaatsen voorzien van ver keerslichten ten behoeve van de vei- lighheid van de wandelende consument onontbeerlijk is. Bij gebrek aan voldoende parkeerruimte komen de automobilisten aan de Van Weedestraat soms tot vindingrijke, maar minder gewenste oplossingen. t «1:4, fi Welles, nietes Rijkswaterstaat vindt, althans bij monde van het districtshoofd R. G. Kuipers, dat het doorgaande verkeer in de Van Weedestraat geen strobreed in de weg mag worden gelegd. Daarom is deze rijksdienst tegen een 'blauwe zóne', want korter parkeren betekent meer verkeersbeweging, dus meer on gelukken, zo stelde Kuipers vorig jaar nog. Notabene zijn plaatsvervanger, E. A. Jansen, vindt dit helemaal niet zo erg. Jansen: 'Zo heeft het laden en los sen op de Van Weedestraat het voor deel van verkeersopstoppingen en dat dwingt de automobilist tot vaart min deren en dat komt ook weer de ver keersveiligheid ten goede. De Winkelkring heeft op 24 april een in formeel gesprek met Rijkswaterstaat over de parkeerchaos in de Van Weede straat. Maar het is nu wel duidelijk dat het 'drama' Van Weedestraat nog wel een poosje voortsleept. De vraag is al leen hoeveel geduld Winkelkring en consument nog hebben. Meisje aan aanrander ontsnapt Een 19-jarig meisje uit Harmeien, dat donderdagmiddag per bus in Soester berg arriveerde en bij Kontakt der Kontinenten uitstapte, is het slachtof fer geworden van een vermoedelijke poging tot aanranding. Het meisje be gaf zich te voet naar de Vliegbasis om haar daar werkende verloofde op te ha len, maar zij mocht de basis niet betre den omdat die dag hoog Amerikaans bezoek op Soesterberg was. De be stuurder van een busje sprak haar in de buurt van de vliegbasis aan en trok haar het busje in. Vervolgens reed hij weg over de Van Weerden Poelman- weg, waarna hij ter hoogte van het zwembad het bos inreed. Tenslotte kwam hij op de Zoom terecht, waar hij aan het einde van de weg moest stop pen. Dat bood het meisje de gelegen heid te ontsnappen. Geheel overstuur meldde zij zich bij de campin aan de Zoom, waar zij werd gekalmeerd. Van de bestuurder en het busje werd geen spoor meer gevonden. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-127 06 April 1984 MENUDECEMOIS f45.- deze maand speciaal aanbevolen CONSOMMÉ CELEST1NE heldere runderbouillon met Julienne van flensjes CHAMPIGNONS DORDOGNE champignons in kruidensaus SORBET AU FRUIT verfrissend Ijsje op basis van vruchten ENTRECOTE VALENTINOISE lendebiefstuk met Italiaanse saus geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten en gebakken aard appelen FROMAGES ASSORT1S kaasvariatie MOUSSE AU CHOCOLAT chocolademousse met slagroom WIJNSUGGESTIE: 1978 Bourgogne Rodet Pinot Nolr Wij zijn geopend: Dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 Zaterdag vanaf 5 uur Zondag en maandag gesloten. Vanzelfsprekend passen wij onze ope ningstijden graag aan voor Uw receptie of diner. Ook op zondag en maandag. Op 12 april a.s. vieren onze ouders, schoonouders (en op richters van Restaurant van den Brink in 1952)hun 50-jarig huwelijksfeest. Receptie van 16.00-17.30 uur op het U welbekende adres: Soesterbergsestraat 122.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3