1 lr M Pub 50 jaar geleden in Soest Discessie over welzijnsnotitie ontaardt in volslagen onbegrip B. en W.Bezwaren tegen Winkelcentrum Soest-Zuid ongegrond WD houdt onverkort vast aan Collegeprogramma f vraagt uw aandacht: voor: Openbare raadsvergadering V oorbereidingsbesluit Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Voorzittersclmp V.d. Gaast niet onaangevochten Als onze PASFOTO'S al zo mooi zijn hoe moeten onze PORTRET FOTO'S er dan wel uitzien. z Gouwe ouwe! j uuwei -ji HARDWEAR 'Er gaat echt geen peuterleidster naar de Molensoos' Computer bij Openbare Bibliotheek ^srausr»A«n»a Allen die mij g vergeten zullen geen p warme bollen eten. BAKKER BRAM 6 April 1934 WOENSDAG 4 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 m rtnnÏJïïSS?® °Per?bare gemeenteraadsvergadering wordt gehouden op donderdag 26 april, s avonds om half acht in de aula van het Griftland- college aan de Noorderweg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: Soes/zuld"Zigt^ vastste,1en van het bestemmingsplan "Winkelpool het vaststellen van het Werkplan Ruimtelijke Ordening 1984. bescbjkbaar stellen van leningen en bijdragen aan de woningbouw vereniging St. Joseph voor de renovatie van 71 woningwetwoningen aan de Molenstraat e.o. wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement. het vaststellen van het bibliotheekplan 1986-1988. Het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zónever ordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rondhouthandel annex mestopslag op/in het perceel Wieksloterweg hoek Dorresteinweg. het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöne- orderung Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot vervaardiging van auto- onderhoudsmiddelen op/in het perceel Industrieweg 32 het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zóne verordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een supermarkt op/in het perceel Nieuwerhoekplein 4. het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zóne- ^/PTh8?ing Hinderwet in verband met wijziging van een ziekenhuis op/m het perceel Soesterbergsestraat 125. het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöne- verorderang Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een slagerij met worstmakerij en rokerij op/in het perceel Van Weedestraat 66 verkoop van het perceel Verlengde Talmalaan 5 aan de heer H. J M Ankone te Soest. SZigjTg Van de gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening Utrecht°eVe Va" a enaren in dienst der gemeenten in de provincie De stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de °rdanmg bekend dat door de raad der gemeente Soest bi] nïann i maart 1984' a£dellng L nummer RH 84-47, bestemmings- E"?1.1; voorbereiding zijn verklaard voor de gebieden die op de bij dit nen wó behorende kaarten in grijs zijn aangegeven en welke als volgt kun- nen worden omschreven; L flobaal begrensd wordt door de omgeleide Rijksweg, de Veldm Montgomeryweg, de Batenburgweg en de grens met de gemeente Zeist (industrieterrein Soesterberg) gronden gelegen ten noorden van de Eigenctanweg en ten westen van de Koningsweg (Overhees) een perceel aan de Dalweg hoek Beukenlaan; het winkelgebied aan de Van Weedestraat. Het genoemde besluit met de daarbij behorende kaart ligt met ingang van ?ed?r'ter inza|egemeenteS8Cretarie' kam6r 23, Van 09 00uur voor De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning Ve vartenen P. J. Brouwer, Kerkpad Z.Z. 7 te Soest, ten behoeve van het verbouwen van een bestaande schaapskooi tot woonhuis op een perceel gelegen aan de Lange Brinkweg (kad, bekend gem. Soest, sectie A, nr. 3587). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomem.is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag tè dienen e Waren schrUte"ik MJ burgemeester en wethouders in De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeente- secretarie, afdeling 1, ter inzage. (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 6 maart 1984 het bouwen van een werkplaats op het perceel Amersfoortsestraat 78c verbouwen van een schuur tot vergader- en receptieruimte op het per- ceel Steenhoffstraat 47. F Verlening d.d. 27 maart 1984 bouwen van een dubbel garage en het veranderen van het woonhuis op het perceel Foekenlaan 13 bouwen van een dubbel woonhuis op een perceel gelegen aan de Lange Brinkweg (kad. bekend gem. Soest, sectie A, nr. 31041. JT6' Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit ran de n80br .b:;lang ,'s getr°££en, binnen 30 dagen na dagtekening schrfft indienmi!6 g<! 6" W' ee" gam°«™erd bezwaar INFORMATIES: INFO-CENTRUM TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. STEENHOFFSTRAAT 9a, Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de ledenvergadering van de VVD Soest/ Soesterberg die vorige week werd ge houden, werd ook een nieuwe voorzitter gekozen. De heer Tieland had in febru ari te kennen gegeven om persoonlijke redenen zich niet herkiesbaar te stel len. De rest van het VVD-bestuur stel de als opvolger de heer Van der Gaast kandidaat voor het voorzitterschap. Maar ook tien leden van de VVD heb ben het recht kandidaten voor te dra gen voor een bestuursfunktie. Zelden wordt van dat recht gebruikgemaakt, omdat het bestuur in het algemeen vol doende vertrouwen heeft omzo'n voor stel door de ledenvergadering te laten aannemen. Een aantal leden had ech ter ruim voor de aanvang van de ver gadering de heer Ir. M. van Ee kandi daat gesteld voor het voorzitterschap. Na een toelichting namens de kandi- daatstellende leden en het bestuur op hun respectievelijke kandidaatstelling werd tot stemming overgegaan, waar bij met royale meerderheid van stem men Rob van der Gaast werd gekozen tot nieuwe voorzitter van de VVD Soest. Een belangrijk deel van de ledenver gadering werd verder gewijd aan de aktuele politiek in Soest. Fraktievoor- zitter Bert Krijger had zich speciaal voorbereid voor de vergadering, om dat de eerste helft van de raadsperiode '82 - '86 er bijna opzit. Benadrukt werd dat de fraktie de medeverantwoor delijkheid neemt voor het gemeente beleid, zoals dat in principe voor elke fraktie moet gelden. Immers, alle gro te partijen maken deel uit van het col lege, en de andere frakties kunnen zich verbonden weten met het college programma dat door hen is onderte kend, D'66 uitgezonderd. Niet automatisch De bezuinigingen in Soest kregen veel aandacht. De zorgvuldigheid van de afwegingen binnen de fraktie werden toegelicht, waarbij met name de uit spraak opviel van de fraktievoorzitter "dat door de verbondenheid met het collegeprogramma, de fraktie niet automatisch achter de eigen wethou ders staat." De politieke keuze die de fraktie maakt, wordt niet alleen be paald door de portefeuilleverdeling, maar strekt zich ook uit tot de andere taken en diensten van het gemeente lijk gebeuren. De fraktie geeft ook aan dacht aan welzijn, onderwijs en cul tuur. Het hakken in de portefeuilles van de niet-VVD- wethouders leidt tot ongenuanceerd beleid. Twijfel werd wel in de 'wandelgangen' uitgesproken of de andere frakties zich dezelfde verantwoordelijkheid bewust zijn, of zich er naar willen gedragen. In het bijzonder de Partij van de Ar beid kreeg daarbij een veeg uit de pan. Wetende dat de VVD niet wegloopt voor verantwoordelijkheid kan de PvdA vanuit een vrijblijvende positie roepen dat haar prioriteiten liggen bij wonen, werken en welzijn, zonder rekening te houden met de rest van het gemeente lijk beleid. Over de komende bezuinigingen met de 'zondagse naam' ATB (Aanpak Toekomstig Beleid) merkte de fraktie voorzitter op dat de politieke keuze die het College bij de voorstellen voor de raadsvergadering van 15 februari jl. had gemaakt, door de fraktie is ondersteund. Of die bezuinigingen doorgaan en ook die omvang krijgen wordt pas in juni bepaald. Een voorbe houd werd door de fraktie al geplaatst bij de dienst Gemeentewerken. Winkelcentrum Vanuit de ledenvergadering werd aan dacht gevraagd voor de verkeerspro blematiek rondom het nieuwe winkel centrum Soesterbergsestraat. Kritiek werd geuit op de gevolgde procedure die op zijn minst onduidelijk was in de richting van de bewoners in de om geving. Verwachtingen konden daar om ontstaan over de mogelijkheden die de omwonenden nog hebben om be zwaar te maken. Duidelijk werd dat over het winkelplan zelf niet meer te onderhandelen valt. Door de procedure op grond van art. 19 van de wet Ruim telijke Ordening, is voldoende gelegen heid geboden voor inspraak. Formeel althans. Enig onbehagen is wel blijven hangen, doch de nadere onderzoekin gen naar mogelijke wijzigingen in de verkeersafwikkeling, kunnen leiden tot een goede oplossing. Wethouder Plomp gaf echter ook aan dat het over leg met Centraal Nederland had ge leid tot de nu gekozen oplossing, t.w. bushaltes langs de Soesterbergsestraat in plaats van het busstation. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (85) TEL. 13917 Stoer en Z( Z zonder Z opsmuk vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Jeugdige fietsendief aangehouden De politie hield in het afgelopen week einde een 15-jarige jongeman uit Amersfoort aan, die in zijn woonplaats een fiets bleek te hebben gestolen. Hij bood het rijwiel te koop aan in een ho recagelegenheid aan de F.C. Kuyper- straat, maar de door hem benaderde potentiele gegadigde vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Vrouw, ge wond bij aan rijding Een 46-jarige inwoonster van Soest raakte bij een aanrijding, die zich in het weekeinde voordeed op het Kerk plein, zodanig gewond dat zij met een gebroken been en andere verwon dingen naar Zonnegloren moest wor den overgebracht. Het ongeluk ont stond toen de vrouw plotseling de rij baan opliep, op het moment dat daar een 16-jarige bromfietser uit Soest kwam aanrijden. Deze kon een botsing niet meer voorkomen, met het gevolg dat het slachtoffer viel. De Openbare Bibliotheek in Soest gaat automatiseren. Wat dat precies gaat inhouden staat te lezen in de folder "De stickers met de streepjes komen," die door de bibliotheek wordt ver spreid. Om uit te leggen hoe de jeugdleden met de computer in formatie kunnen vinden, organi seert de bibliotheek een speciale instructie-ochtend, op zaterdag 14 april a.s. van 10.00 tot 12.30 uur. Voor belangstellenden ligt een formulier klaar bij de jeugdbi bliotheek aan de Albert Cuyp- laan. De ideeën van welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA) over een nieuwe structuur voor het welzijnsbeleid val len niet bepaald in vruchtbare aarde. Een aantal instellingen heeft soms luid, soms wat voorzichtig, kritiek la ten horen op de denkbeelden die in de notitie over het toekomstig welzijns beleid zijn neergelegd, en vorige week klonken ook in de commissie Welzijn (geheel bestaande uit raadsleden) de nodige kritische opmerkingen. Feitelijk was het punt niet eens echt ter discussie, omdat de commissiele den er pas over moeten spreken als het College met een raadsvoorstel op tafel komt. Omdat in de commissie door leden van de commissie Welzijns planning een toelichting op het score systeem werd gegeven, namen ver schillende leden de gelegenheid te baat om hun forse kritiek te spuien. Dë VVD lijkt nog de minste probleem met de notitiè te hebben,' maai^ïilt er zwaar aan. Ans Greefhorst .het. in elk geval weten dat'haar fractie zi^h niet zopder meer bij dërióÜtrè wenst neer té lèggen. Wethouder Frans Kingma legde daar om nog eens uit dat de notitie eerst met de betrokken commissies en instellin gen wordt doorgesproken, zoals de zorgvuldigheid vereist. Op geen enkele wijze is het de bedoeling van het Col lege om de instellingen om zeep te helpen, deelde Kingma mee. "Het is niet meer dan een poging om de zaak bestuurlijk en organisatorisch te ver eenvoudigen, om intensiever met huis vesting en administratie om te gaan en op die wijze kosten te besparen. Snijden of ordenen Hoewel een en ander volgens Kingma dus niet ten koste van de activiteiten en voorzieningen gaat, kon hij wel be grijpen dat niet iedereen blij is met de plannen. "De keuze waar we voor staan is echter: snijden of ordenen. Als uit gangspunt is gehanteerd: Wat zouden we organiseren als we in Soest niets hadden?" Kingma wees erop dat de notie geen "blauwdruk" is, maar alleen een eer ste verkenning, waarin de betrokkenen nog kunnen meepraten over de vorm, al staat het eindresultaat wel vast. Het ontbreken van het "financiële plaatje" verdedigde hij met de woor den: "Anders zou het verwijt dat de hele zaak al is voorgekookt terecht zijn. De invulling wordt mede bepaald door de betrokken instellingen." Het raadsvoorstel, waarin een en an der uiteindelijk in juni gestalte moet krijgen, is volgens de wethouder ook niet meer dan een poging tot een prin cipiële uitspraak dat er in deze richting verder wordt gegaan. Termijn en doel Tlo 9Q Karnim n i.c#>Kn!(4nn Tin r.n m1. 1 De 29 bezwaarschriften van omwonen den die onlangs zijn ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan "Win kelpool Soest-Zuid" hebben in de ogen van het College van Burgemeester en Wethouders van Soest geen genade kunnen vinden. De omwonenden richt ten hun bezwaren vooral tegen de si tuering van het winkelcentrum, de pro cedure die gevolgd is, de verkeersaf wikkeling in het omringende gebied en de situering van het busstation. Het College heeft de bezwaarschriften ongegrond verklaard, zodat er geen reden is om van het plan af te wijken. In zijn voorstel aan de raad geeft het college aan dat van het geldende be stemmingsplan wordt afgezien, om dat hoogbouw in Soest-Zuid en verder gaande verstedelijking niet wenselijk zijn. De wijk Soest-Zuid dient een ruim opgezette en vrij groene woonwijk te zijn met het accent op laagbouw. De alternatieve plannen, van onder meer architectenbureau Dick Renooy, zijn volgens het college financieel niet haal baar, althans de haalbaarheid is niet aangetoond. Bovendien is het plan van Renooy te laat ingediend. Een aantrekkelijk verblijfsklimaat wordt geschapen door een tweetal plei nen en passages. Hiermee wordt vol daan aan de sociale functie, die vol gens de omwonenden echter veel te gering is. Zij denken aan een evene mentenplein en een ruimere opzet, omdat de kopers anders nog naar om liggende plaatsen gaan voor de inkopen De parkeeraccommodatie is voldoen de, zo stelt het college. De toiaie par- keercapaciteit in het plangebied is be rekend op 185 parkeerplaatsen en daar mee wordt voldaan aan de gangbare norm. „Hiermee is niet te voorkomen dat langs de Soesterbergsestraat wordt geparkeerd. Dit behoeft echter niet tot gevaarlijke verkeerssituaties te leiden, omdat een en ander in een winkelgebied vrij normaal is en daar mee bij voorbaat rekening wordt ge houden", aldus het college. „Boven dien zal het verkeer worden geleid over de hoofdwegen en worden geweerd uit de specifieke woonstraten". Akoestisch onderzoek De gekozen plaats van de bushaltes, die nu voor woonhuizen liggen en vlakbij de kruising van de Soester bergsestraat met de Ossendamweg en Vondellaan, is in de gegeven om standigheden de beste oplossing. Er gelden geen lange wachttijden en de geluidhinder zal door de huidige situe ring niet toenemen, omdat in de situa tie vóór de aanwezigheid van de bus haltes ook al stop- en vertrekbewegin- gen moesten worden gemaakt door de zelfde bussen en ander verkeer. Dit laatste wordt volgens het college be vestigd door een ter plaatse ingesteld akoestisch onderzoek. De uitritten van de percelen Soesterbergsestraat 69 en 69a worden door de plaats van de bushaltes niet onbruikbaar. De plaats van de bushaltes, vlakbij de met verkeerslichten beveligde kruising, is niet bezwaarlijk. De bus reizigers kunnen voor het oversteken gebruik maken van de verkeerslichten en daarbij is het aantal overstappende busreizigers gering. Het verkeer heeft van de bussen geen overmatige hin der, omdat er opstelstroken zijn naast de rijweg. Er gaat zelfs een snelheidsremmende werking van uit. Over de te kiezen lokatie is uitvoerig overleg gevoerd met de vervoersmaatschappij Cen traal Nederland. De halteplaatsen moeten liggen op een plaats waar de buslijnen elkaar kruisen. Bestemmingsverkeer Door de uitbreiding van de winkel voorzieningen in Soest-Zuid zal er meer bestemmingsverkeer dan door gaand verkeer zijn. De verkeersinten siteit op de wegen zal door deze functie wijziging niet of nauwelijks toenemen. Op de Soesterbergsestraat zal de hoe veelheid verkeer wel wat toenemen, maar dit zal niet tot onaanvaardbare situaties leiden. Reden tot aanpas sing is er niet, omdat er van de Soester bergsestraat een verkeersremmen- de functie uitgaat. Deze snelheidsrem mende functie zal nog worden bevor derd door de aan te leggen voetgan- gersoversteekplaatsen, te voorzien van een visuele versmalling. De route Nieuweweg/Ossendamweg/Von dellaan maakt deel uit van de hoofd wegenstructuur en ten aanzien daar van worden geen wijzigingen aange bracht, zoals het instellen van éèn richtingsverkeer. De eventuele toe name van het verkeer zal volgens het college zeer beperkt zijn en nauwe lijks merkbaar. Voor het laden en los sen worden aparte voorzieningen ge troffen aan 't Driftje en naast de Soes terbergsestraat. Uitgebalanceerd „Het winkelcentrum is niet krap van opzet", aldus het college in het voor stel aan de raad. „Het is een uitge balanceerd plan, waarin zowel de winkelfunctie als de verblijfsfunctie goed tot hun recht komen". En verder: „De geluidhinder zal door de komst van het winkelcentrum in principe binnen de toelaatbare grenzen blijven. Hiernaar zal nog een onderzoek wor den ingesteld". Het college geeft nogmaals aan dat is uitgegaan van een tweepolige winkel structuur; twee min of meer gelijk waardige winkelgebieden met een meer dan buurtverzorgend karakter, één op de Van Weedestraat en de ander in Soest-Zuid. Dit collegevoorstel met betrekking tot het bestemmingsplan 'Winkelpool Soest-Zuid' komt in de raadsverga dering van 26 april aan de orde. Na vaststelling van het plan komt het ter inzage bij het college van gedeputeer de staten van Utrecht en kunnen er nog bezwaren tegen het bestemmingsplan worden ingediend. liggen dan vast, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Ans Greefhorst wees erop dat de meer derheid van de commissie over de eer ste notitie (in 1983) al niet bijster posi tief had geoordeeld, zodat het College zich niet kon baseren op eerdere in stemming met de grondlijnen. "Het CDA vindt ook dat er bezuinigd moet worden, maar dat kan op een andere manier, niet met een personeelspoule. De instellingen hebben toch ook ver worven rechten? Het CDA verwerpt de hele notitie." Terzijde merkte zij op dat het raadsbesluit tot opheffing van de Kinderboerderij ook nog steeds niet was ingetrokken. "Dat moet nu zo langzamerhand ook eens weg. Peuterleidster Kingma antwoordde dat het idee van een personeelspoule inmiddels al ver laten was. "Maar met samenwerking op vrijwillige basis zijitnve. tot dusver ook niet ver gekomen. Daarom moet de gemeente fiët voortouw nemen, om een-stóp verder te doen. Maar er gaat echt geen peuterieidster naar de Mo lensoos! Wel moeten we ervoor zorgen dat er niet ergens een beroepskracht wordt ontslagen, terwijl er ergens an ders een moet worden aangenomen." Kingma bracht verder naar voren dat de vakbeweging in het algemeen posi tief inspeelt op de ideeën. Ans Greefhorst merkte in dat verband op dat zij absoluut tegen een overheids- vinger in de instellingenpap is, waar op Kingma repliceerde dat dat ook geenszins de bedoeling is. Ook andere leden maakten kritische kanttekeningen. Jan Visser (Prog. Soest) merkte op dat hij niet zag hoe de nieuwe structuur ooit geld zou op leveren, en Lydia Meijer, partijgenoot van de wethouder, meende dat de noti tie wal al te zeer de geest ademde achter een bureau te zijn geschreven, hetgeen Kingma geïrriteerd tot de uit spraak bracht: "In elk geval niet op de WC!" De sfeer in de commissievergadering kreeg vanaf dat moment een nogal grimmig karakter. Van Brummelen onderstreepte nog eens dat de her structurering moest plaatsvinden op basis van vrijwilligheid, niet door de gemeente afgedwongen, waarop secre taris J. van Tol hem erop wees dat de instellingen zelf juist zeggen dat de gemeente dat meer wél moet doen, om dat het hen niet lukt. Ans Greefhost kondigde aan dat het CDA voor een alternatief plan zou zor gen, waarop Kingma haar vinnig toe voegde: "Dat moet u dan wel tijdig doen!" Hij vervolgde: "Er komen geen dictaten. In juni wordt er in de raad niet meer dan een globale beslis sing genomen. Als men zegt: het be houd van de identiteit is belangrijker dan het behoud van de activiteiten, dan is dat een verantwoordelijkheid die de instellingen zélf maar moeten nemen." Afstoot Ans Greefhorst liet weten zich op geen enkele wijze aan de notitie gebonden te voelen, en Jan Visser vroeg de wet houder opheldering over een bijdrage bij een brief over de notitie, waarin een bereking staat opgenomen over de huisvestingslasten van het sociaal-cul turele werk. Daarin is sprake van een besparing van 159.339 gulden door af stoot van achtereenvolgens Artlshock, Carolusschool (Jeugdwerk Soester berg), kantoor Federatieve Raad en de peuterspeelzalen Kwetternest, Woelwaters en Pruttelpot. Samen met de besparingen op energie etc. door diverse samenvoegingen (25.200 gul den) zou dit model de huisvestings kosten van 934.190 gulden omlaag brengen tot 800.051 gulden! Vanaf dat moment ontaardde de dis cussie in een loopgravengevecht. Kingma reageerde met de opmerking: 'Gebouwen zijn geen instellingen Visser: "U helpt op die manier toch een stuk welzijn in deze gemeente om zeep! Hoe denkt u onrust over deze plannen te kunnen vermijden?" Kingma: "U munt uit door onzorgvul digheid. Het blijkt dat u niet kunt lezen! Uw bijdrage is niet positief voor de oplossing van de financiële problemen van deze gemeente." Van Brummelen"Ja kijk, als het over gebouwen gaat gaan we een heel eind met u mee. Het bowlen in De Borg mag wel verdwijnen. Visser: "Ja, daar komt nou juist het geld voor De Borg vandaan Greefhorst: "Dit is een onnozele dis cussie. Ik heb er geen zin meer in. Meijer: "Nou, wij mogen blijkbaar toch niks zeggen, dan doen we 't ook maar niet meer." Visser: "Waarom geeft u niet toe dat dit slechte plannen zijn?" Kingma: "Ik voel er niets voor in het schavotje te gaan staan." Visser: "Maar daar komt u nu wel!" Greefhorst: "U bent op uw standpuntjes gaan staan zonder te luisteren. Visser: "Eén vraag nog. Hoe denkt u de prioriteitenlijst in te passen in uw voorstellen om bepaalde instellingen af te breken. Dat klopt toch niet met el kaar?" Kingma: Er wórden geen instellingen i Overhees om zeep geholpen voor wat hun acti viteiten betreft. De notitie is niet in te genspraak met de prioriteitenlijst. De relatie die u legt bestaat op geen en kele wijze, "en dat is ook niet de be doeling." De discussie eindigde op die manier in volslagen onbegrip voor eikaars standpunten en de wethouder slaagde er niet in de commissieleden van zijn zienswijze te overtuigen. Nijverheidsschool Vriendelijk daartoe uitgenoodigd hebben wij de tentoonstelling be zichtigd van werken (teekenen en schilderen), vervaardigd door de leerlingen der school. Vooraf gaf de voorzitter, de heer G. H. Veenstra, een overzicht van de afgeloopen cursus. Spreker heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en herdacht in enkele woorden het sterven van onze geëerbiedigde Koningin-Moeder. Daarna deelde spr. mede, dat de Burgemeester verhinderd was, door den rouwdienst in „Religie en Kunst", en dr. J. H. A. Rupert, die door afname van examens E.H.B.O. eveneens afwezig was. Spreker is verblijd, dat ér zoo velen zijn opge komen om de vorderingen der leerlingen in oogenschouw te nemen. Uit de opkomst blijkt, dat er bij de ouders en de leerlingen gezond ver stand bestaat en dit is verheugend, want er is ook een tijd geweest, dat het Nijverheidsonderwijs niet erkend werd en men dacht, dat dé jeugd er wel buiten zou kunnen. Maar thans blijkt, dat hij, die het best is toegerust met gaven en krachten, zijn weg door de wereld wel vindt en zijn gezin kan onderhouden. In de hoogconjuctuurtijd verdiende de minst bekwame zijn kost, maar die tijd is geweest, en noodig is goed toegerust te zijn. Spr. hoopt, dat de leerlingen zullen begrijpen, dat bestuur en leeraren alles doen om de kennis bij te brengen, en daar om zag spr. graag, dat zij, als de cursusavonden worden gegeven, steeds op tijd aanwezig zijn en niet om onbenullige redenen die lessen ver zuimen. Spreker releveert daarna, dat de cursus, gegeven door den heer S. Suk wordt gegeven, waaruit wel blijkt de groote liefde voor dezen arbeid, wetende, dat de leerlingen dezen cursus niet kunnen missen. Spreker brengt hem daarvoor namens het bestuur en collega's dank. En nu is de vraag: hoe zal het gaan met de cursus 1934-'35. Dit zal afhangen van 't aantal leerlingen dat zich opgeeft. Nadat deze toe spraak was beëindigd, verkreeg de directeur der school, de heer G. H. Bruins, het woord, die mededeelde, dat de cursus aanving met 58 leer lingen, maar door verschillende omstandigheden hebben 6 de school tusschentijds verlaten. Tenslotte hebben twee leerlingen, W. Hilhorst en K. Schouten, die het vorig jaar het diploma verwierven, nogmaals het onderwijs gevolgd, alsmede de leerlingen Nieuwenhuyzen en v. d. Leen. Spreker brengt grooten dank aan de leeraren en hoopte, dat de schil ders uit Soest hun welbegrepen belang zullen beseffen en het onderwijs zullen volgen. Daarna werd gelegenheid gegeven de werkstukken te zien, waaruit bleek, dat deze school in een ware behoefte voorziet: het onderwijs getuigde er van. NED. VER. E.H.B.O. afd. Soest Op 25 Maart j.1. werd door 12 candidaten examen afgelegd, 't welk door de docenten der cursus, de H.H. doctoren Rupert, De Vos en Donker werd afgenomen. Allen slaagden: negen oudere jaars zagen hun diplo ma met 2 jaar verlengd - de dames J. v.d. pias, M. Leeuwe, J. SMit, N. van Logtenstein, M. G. v.d. Lely en J. M. Kamphout - de heeren J. D. Zwiep, T. v.d. Vlies en J. Staring - terwijl drie le jaars het diploma voor 't eerst behaalden, n.1. mej. S. Drost en de heeren D. Kroon en G. van 't Klooster. De uitreiking der diploma's heeft plaats op den feest avond 26 April a.s. in Hotel „Eemland". Emma bloem-collecte Weet U wel, dat het aantal menschen, dat aan de tuberculose ten gron de gaat, nog altijd groot is, en dat noch stand, noch leeftijd wordt ge spaard? Heeft U wel eens van nabij mee geleefd het leed, dat de tuber culose, een der grootste belagers van onze volksgezondheid, in de aan getaste gezinnen brengt, hoeveel jong geluk, hoeveel jonge idealen, deze vijand verwoest, als hij zich eenmaal goed heeft vastgezet? Bindt den strijd met ons aan. De overheid gaat in deze strijd voor, maar kan lang niet alles doen, en helaas veel minder dan voorheen. Koopt zaterdag 7 April de Emmabloem! De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Soest. De Emmabloem Bedreig eens iemands grootste schat, dan moet g' hen hooren kermen, dan zal hij zich verweeren, uit alle macht, allicht! Bedenk, diegrootste schat, voor een volk is de gezondheid dat, we moeten die beschermen, indien we ze begeeren, met alle kracht, dat 's plicht! Steunt de Emmabloem collecte ten bate van de tuberculose-bestrijding, onder alle lagen der bevolking, zonder onderscheid van godsdienstige of politieke richting. Hooibergbrand Donderdagmorgen brak er brand uit in de hooiberg van den heer K. aan de Laanstraat. Een kleinzoontje van den heer K. speelde met lucifers waardoor de hooiberg in brand geraakte. De Brandweer, welke spoe dig ter plaatse was, kon erger voorkomen; de hooiberg stond een drie tal meters van het huis verwijderd. De geheele voorraad hooi eine verloren. 6 6

Soester Courant | 1984 | | pagina 5