1A kul kENTE SH AUTO ALBLAS B.V. Vil mm* unl 11 GROTE VOORDEEL 14.450.- BLUEB,RD 20.495.- 28.645.- bij uwSE^^ÏEIservice-dealer 'Bijna alles wat mensen ondernemen wordt geboren op een moment van illusie en mislukt doorgaans' Sharp MZ 700: de veelzijdige computer voor thuis, studie en bedrijf aai éssm mm m n NISSAN NISSAN NISSAN NISSAN NISSAN VOORDEELAKTIE: voor tijdens de show gekochte auto's alle onderhoudsbeurten 1 JAAR GRATIS tot een max. van 20.000 km Pasen, Groei en Bloei en Uw eigen voorjaarsbloemenfeest „SOESTER NATUUR"(bad) - SOEST Degradatie eerste damesteam van SVV America on Accordeon KETTING FORMULIEREN VAN DONDERDAG 12 APRIL T/M ZATERDAG 21 APRIL 1984 900 m2 showroom MICRA CHERRY 16_770_. SUNNY 1C 1QC STANZA HQ CQC NIEUW LAUREL Alle typen ook in automaat leverbaar VAN WEEDESTRAAT 251 TELEFOON 12334 WOENSDAG 11 APRIL 1984 I Eelke de Jong zaterdag in Artishocks Literaire Salon "Eigenlijk past zo'n optreden niet zo bij mijn manier van schrijven, vind ik. Schrijvers zijn mensen die rustig achter een tafel zitten te werken. Ze hebben er nu eenmaal voor gekozen zich via het papier tot de mensen te richten." Uit de woorden van Eelke de Jong, de schrijver die aanstaande zaterdag avond gast is in de laatste aflevering van Artishocks Literaire Salon van dit seizoen, blijkt een zekere aarzeling om zich rechtstreeks tot het publiek te richten. "Schrijven, daar doe ik heel Jang over. Ik probeer zo weinig moge lijk overbodigs te zeggen, zodat er iets kernachtigs ontstaat. Dat hoor je niet zo, als je het voorleest." Hoe een avond-met-een-schrijver zal I verlopen hangt volgens hem van aller lei omstandigheden af. "Bijvoorbeeld van wat de mensen net gegeten heb ben, of wat ze ervoor hebben moeten afzeggen. Wat dat betreft heb ik alles al meegemaakt. Eelke de Jong (48) is vooral bekend door zijn wekelijkse,bijdragen aan de Haagse Post, samen met zijn vriend- sinds-jaren Rijk de Gooijer. Hij maak te samen met Rijk furore met de brie- venserie "Beste jongens," waaraan ook Peter van Straten meewerkte, en recenter met het feuilleton over het tragi-komische bestaan van de gefin geerde journalist Koos Tak. Ook schreef hij een groot aantal korte-ver- halenbundels en enkele sprookjesboe ken (o.m. "Sprookjes van de Lage Landen," samen met Hans Sleute laar). Opstellen In de journalistiek heeft Eelke de Jong een rijke loopbaan achter de rug, al leek dat er aanvankelijk niet in te zit ten. "Het werd me afgeraden bij een beroepskeuzetest. Iets ruimtelijks, zo als architect of beeldhouwer, moest ik worden. Maar er was in het hele onder wijs eigenlijk maar één element waar in ik me thuis voelde, en dat waren op stellen." Via Nieuwe Apeldoornse en Amers- foortse Courant kwam hij terecht bij het Vrije Volk in Amsterdam. Hij was toen twintig en leerde in die periode ook Rijk de Gooijer kennen. Later volgde een aantal jaren op de kunstre dactie van de Telegraaf, in 1953 ge volgd door de overstap naar (toen nog Hiltermans) Haagse Post, waarvoor hij met onderbrekingen nu al twintig jaar werkt. "Maar ik ben er natuurlijk al lang niet meer zo bij betrokken als toen. Het enige dat ik nu nog voor de HP doe is het feuilleton met Rijk Als redacteur van de HP had hij, net als alle anderen, z'n eigen "stokpaard je." "Dat was het platteland, het dorpsleven, de dorpsschandalen voor al." Toch raakte hij op den duur uitge keken op de journalistiek. "Ik voelde me niet meer echt op m'n gemak - het interesseerde met niet meer zo wat de mensen te vertellen hadden. Een verzonnen verhaal over een kam pioenschap "fierljeppen" in Friesland (dat al was afgelopen voordat hij arri veerde) vormde de aanzet voor een serie columns. "Vanaf die dag maakte ik elke week een schets, een sfeer stukje, met de nadruk op sféér. En zo raakte ik geleidelijk los van de journa listiek." Het schrijven van korte ver halen ("meestal over de natuur, niet zozeer over mensen") ging hem zo goed af dat het hem in staat stelde het stadsleven te verruilen voor het wonen in een verbouwde boerderij in Giet hoorn, toen ook de woonplaats van Rijk de Gooijer, Peter van Straaten en Herman Pleter de Boer. niet zover uit elkaar. Maar het bracht wel een 14-urige werkdag met zich mee, en vooral in de winter was het heel zwaar. Bovendien verkommerde ik geestelijk; een boek las ik nauwe lijks meer." De stichting die de kudde exploiteerde kon het niet meer bolwerken, en dat viel samen met zijn beslissing om het schaapherdersbestaan eraan te geven. "Ik knapte vooral af op die hordes toe risten die in het weekeinde naar de kudde kwamen kijken. "Zijn misnoe gen daarover uitte hij o.m. in een coverstory voor de VPRO-gids, met de veelzeggende titel: "De verschrikke lijke wandelaar." Geluk Hij vestigde zich tenslotte in Amers foort. "Gedesillusioneerd? Nee, dat niet. Het geluk bevindt zich altijd daar waar je op dat moment zelf niet bent. In Amsterdam wilde ik graag naar het platteland, maar andersom gold het zelfde. - een opmerking die de soms grote veranderingen in zijn leven wel licht verklaart. Zijn nieuwe boek ("De kunst van het lassowerpen"), dat deze week ver schijnt, luidt ook een verandering in. "Vroeger schreef ik meer met het ac cent op de natuur. Van lieverlee ben ik anders gaan denken. Ik had nooit zo veel aandacht voor mensen. 'La co- médie humaine,' dat vond ik eigenlijk maar een rare draaimolen zonder kop of staart, maar m'n aandachtsveld is langzamerhand verlegd. De nieuwe bundel, legt hij uit, gaat over mensen "die zich op een verkeerde plaats bevinden, of in een verkeerde si tuatie." Dat laatste hangt wellicht ook samen met de verandering die enkele jaren geleden plaatsvond, toen hij een betrekking aanvaardde als part-time voorlichter in het psychiatrisch zieken huis Veldwijk in Ermelo. Het accent ligt daarbij vooral op de 'binnenkant' van de inrichting. "Ik heb veel tijd ge ïnvesteerd in het blad, ("De Combina tie," dat zowel voor de patiënten als voor het personeel verschijnt), en dat werpt zijn vruchten af. Vooral van pa tiënten staan er soms prachtige, ont roerende verhalen in, met veel aan dacht voor de méns." Hij gaat verder: "Toen ik naar Amersfoort verhuisde viel ik in een soort gat. Ik zat wel ij verig te schrijven, maar miste het kon- takt met mensen." Kalf Zijn loopbaan als boer begon met een cadeau van Jan Cremer. "Die kwam aanzetten met een nuchter kalf. Mae West, zo had hij haar genoemd. En ze had een groot rood lint om." Vanaf dat moment breidde de veestapel zich ge durig uit. "Dat was wel leuk, maar niet om er je geld mee te verdienen, terwijl het enorm veel aandacht eiste. Na een paar jaar besloot Eelke de Jong ook het boerenleven op te geven ("Als het zo'n veestapel wordt raak je het persoonlijk kontakt met een dier absoluut kwijt. Het werd meer een tijd rovende agrarische onderneming" en te verwisselen voor het beheer van een schaapskudde in Hoog Buurlo op de Ve- luwe. "Een schaapherder is toch ook een soort afgeleide boer, dus dat lag Extract De mogelijkheid om op Veldwijk te gaan werken fascineerde hem: "Zo'n inrichting is een soort extract van de samenleving. Alles wat de mensen be zighoudt en beweegt vind je daar in een geconcentreerde vorm terug. Ik voelde behoefte om te kijken of ik er iets aan kon bijdragen dat die mensen in hun eigen waarde geaccepteerd wor- d?n:..De rnensen vinden zp gauw iets gek. En aïs ïk daar waraan kan doen, doe ik tegelijk ook externe public rela tions, want dan draag je iets bij aan de waardering van de psychiatrische pa tiënt door de buitenwereld. Wat hem altijd al heeft beziggehouden, ook in zijn schrijven, is het échec van de mens, zijn falen, zijn ondergang. "Bijna alles wat mensen ondernemen wordt geboren op een moment van il lusie en mislukt doorgaans. Je kunt het ook 'het menselijk tekort' noemen, maar dat is zo'n zwaargeladen term. Geen cultuur-optimist dus, bevestigt hij. Dat heeft overigens weinig te ma ken met zijn opvoeding. Ik heb geen hang-ups uit mijn gereformeerde jeugd. Met naar de kerk gaan ben ik op m'n vijftiende al opgehouden, toen ik geleerd had dat er allemaal van die doorgefourneerde hypocrieten zaten. Ik heb daar opmerkelijke staaltjes van meegemaakt. Die doorzichtige ver kooppraatjes van predikanten, die zo'n valse toon aansloegen. Ik begrijp niet dat er nog steeds mensen naar de kerk gaan." Menselijk gedrag Zijn gebrek aan optimisme voor de mens is anders geworteld: "Het is iets wat je geleidelijk ontdekt. De journa listiek is natuurlijk altijd een soort on derzoek naar menselijk gedrag. Kijk maar om je heen, naar de parlemen taire enquête over het RSV-schandaal. Al die heren van stand en maatschap pelijk aanzien blijken boeven en oplich ters." In zekere zin is dat ook het thema van de nieuwe bundel: "Mensen die op de verkeerde plaats terechtko- KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE De temperatuur buiten wil het ons nog niet doen geloven, maar de lente laat nu niet langer op zich wachten! Knop pen van boom en struik beginnen te zwellen en het eerste groene waas schemert al over de nog kale takken. Op diverse plaatsen in tuin en plant soen schieten narcissen, tulpei^ en an dere bolgewassen de grond uit. Tegen dit lentedecor speelt zich bin nenkort het Paasfeest af. Groei en Bloei stelt u graag in de gelegenheid op woensdag 18 april a.s. mee te doen aan het zelf samenstellen van uw eigen voorjaarsbloemenfeest voor de Pasen. Ook indien u nog niet eerder een bloem stuk je gemaakt heeft kunt u, net als overigens de meer ervaren bloem schiksters- of schikkers, onder de er varen leiding van de heer M. van den Heuvel, vakdocent van de Tuinbouw school te Naarden, 2 bloemstukjes ma ken. Het materialenpakket, inclusief verse voorjaarsbloemen, wordt door Groei en Bloei verzorgd. Wat u zelf mee dient te nemen is: een scherp mesje, een draadtangetje en 2 on diepe schalen met een minimale door snede van 15 cm. Nadere informatie over, maar ook aan melden voor deze avond kan plaatsvin den bij mevr. A. Mees-Lubberman, tel. nr. 03463-3279. (gaarne bellen tus sen 17.00 en 18.00 uur). Voor leden van Groei en Bloei bedra gen de kosten voor deze avond 15,-; voor niet leden 22,50. Wacht u vooral niet te lang met aan melden; de belangstelling uit voor gaande jaren en onze ervaringen met de Kerstversiering-zelf maken, hebben ons geleerd dat sommigen dan worden teleurgesteld. Eelke de Jong. men en voortdurend de schijn proberen te wekken dat ze juist wel op de goede plaats zitten." Ook Koos Tak, de ietwat belachelijke journalist op z'n retour, die zijn krach ten wijdt aan het zaterdagbijvoegsel van een krant, is in zekere zin een man die "misplaatst" door het leven gaat, legt hij uit. "Overigens zonder dat hij de moed laat zakken. "Koos Tak is heel leuk om te doen. Je moet trouwens een beetje oppassen met droevige verhalen." Een tweede bundel verhalen over Koos Tak ver schijnt dit voorjaar, en er zijn vage plannen om een nieuwe serie op te zet ten over een oude acteur. "Dat is een wereld die Rijk natuurlijk heel goed kent." "Ik wil eigenlijk dat iedereen dat ge schrijf van mij prachtig vindt," zo werd Eelke de Jong vorige week in de aankondiging voor zaterdag in deze krant geciteerd. Hij is het et dat citaat niet eens: "Ik wil helemaal niet dat ie dereen mijn geschrijf prachtig vindt! Ik wil dat een dantal mensen zich er door aangeraakt voelt, niet iedereen. Ik heb niet de behoefte om een soort Grootste Gemene Deler te zijn. Je zou toch ook niet met iedereen bevriend willen zijn. 15 april LIVE MUSIC 5-mansformatie Aanvang 15.00 uur Barbecuen 17.00 uur Alleen zondags: 250gr. Haasblef 126.— 250 gr. Varkenshaas 123.50 500 gr. T-bonesteak f 29.50 incl. garni Uw adres voor: Bruiloften en partijen Openhaard- Tei.02155-13156- barbecue 11121 Barbecue-spies 200 gr. f 12.50 incl. garni1 v. Weerden- Poelmanweg 4 SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227, telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Computer-onderwijs is op veel scholen, ook de basisschool, al een vast onder deel van het lesprogramma, en niet voor niets. Binnen niet al te lange tijd zullen alle bedrijven, zowel grote als kleine, met de computer werken. Of het personeelsadministratie is, boek houding, of dat er een machine mee wordt bestuurd, deze computers moeten bediend worden. Daarom worden veel mensen nu al ge confronteerd met deze materie en als dat op jonge leeftijd gebeurt gaat het spelenderwijs. Wie straks van school afkomt en een computer kan bedienen heeft een streepje voor, dat staat vast. Ook in de huishoudingen zal de com puter steeds meer zijn vaste plaats vin den. In de huishoudelijke sfeer zullen de spelletjes die op het televisiescherm worden getoverd het meest in trek zijn, vooral bij de jeugd. Maar diezelfde jeugd zal al snel merken dat het appa raat méér kan. Naast simpele en inge wikkelde Tekenfuncties kunnen ook alle denkbare figuren worden gepro jecteerd, in diverse kleuren en even tueel bewegend. Het weerbericht tijdens het jeugdjournaal is daar een voorbeeld van. Naast programma's die door deskun digen zijn geschreven kunnen ook zelf programma's worden geschreven, voor de meest uiteenlopende pro blemen of zaken. De Sharp MZ 700 is een computer die veel kan en daardoor voor elk wat wils heeft. - Voor thuis, omdat er veel program ma's bijgeleverd kunnen worden voor spelletjes, en bijvoorbeeld huishoud boekhouding of privé adressenbestand, enz. enz. - Voor de jeugd, die op een overzichte lijk toetsenbord naast alle letters en cijfers een scala van grafische moge lijkheden tot zijn of haar beschikking heeft, waardoor het een plezier is met de Sharp MZ 700 te spelen. Met behulp van de ingebouwde cassetterecorder kunnen programma's worden ge bruikt, maar omgekeerd kunnen ook zelfgemaakte programma's op een cassettebandje worden bewaard. - Voor het bedrijf dat de boekhouding of het debiteurenbestand met de com puter wil bijhouden, hetgeen zeer veel tijdwinst oplevert. Door het grote ge heugen (64K) is de Sharp MZ 700 daar voor zeer geschikt. Met de ingebouwde printer kunnen alle gewenste gegevens direkt op papier worden uitgeprint. Deze printer kan zelfs grafieken en te keningen maken in vier kleuren. Voor al deze bewerkingen zijn kant en klare programma's leverbaar. Ook voor een club of vereniging zal de Sharp zijn dienst zeker kunnen bewij zen. Ledenbestand, contributienota's, zelfklevende adressen, elftal of team-- indelingen, competitie-schema's en - berekeningen worden door de Sharp MZ700in "géén tijd" geproduceerd. De Sharp MZ 700 is in diverse uit voeringen leverbaar. Achter het toetsenbord kunnen de cassettere corder en/of printer apart worden ingebouwd. De computer kan zonder meer op elke moderne kleuren of zwart-wit-televisie worden aangeslo ten. Inlichtingen bij CombiFoto^an, Essen, Birkstraat 2, tel. 12874. De dames van het eerste team van S W hebben het degradatiespook afgelopen Zaterdag In de wedstrijd tegen VCH niet kunnen ontlopen. Door deze wedstrijd te verliezen zal het eerste da mesteam van SVV het volgend seizoen in de tweede divisie uitkomen. Het tweede damesteam heeft de wedstrijd tegen VC Utrecht met 1-3 gewonnen. Gelukkig bleek achteraf, want hun naaste concurrent, Vollkei 2, had tegen Cito ook gewonnen. Door deze wist blijft SVV 2 ook het volgend seizoen in de derde divisie spelen. VOLLEYBAL le divisie dames VCH2-SVV 1 31 SVV had tegen het sterk verdedigend spelend VCH geen schijn van kans. Ze probeerden door diep te ser veren en diverse aanvalscomblnaties VCH onder druk te zetten. Maar doordat de verdediging van VCH goed in elkaar zat lukte dit niet. Met de setstanden 15-5,15-4, 9-15 en 15-3 was de degradatie voor SVV 1 een feit. 3e divisie dames VC Utrecht - SVV 2 1-3 De dames van het tweede team van SVV hebben afgelopen zaterdag een goede wedstrijd tegen VC Utrecht ge speeld. In de eerste set werd er door SVV geconcentreerd gespeeld. De mid- denaanval functioneerde optimaal en ook de buitenaanval liep goed. Met 5-15 was de set voor SVV. De teams gingen zich in het begin, van de tweede set ge lijk op. VC Utrecht verdedigde zeer sterk en wist, in tegenstelling tot SVV, bij de opslagbeurten punten te halen. VC Utrecht won deze set met 15-7. In de derde set gingen de teams weer gelijk op tot 5-5. Bij een stand van 6-5 consta teerde de scheidsrechter een opstel- lingsfout bij SVV en kreeg VC Utrecht er een punt bij7-5. VC Utrecht kon nog uitlopen tot 9-9 en VC Utrecht voorbij te gaan tot 9-14. Daarna sloeg VC Utrecht een bal uit: 15-9. Maar de coach van VC Utrecht protesteerde bij de scheids rechter. De lijnrechter zou aangegeven hebben dat SVV de bal had aange raakt. Hij kreeg gelijk van de scheids rechter en de stand werd terugge draaid naar 14-9. Het koste SVV een paar punten voordat ze dit verwerkt hadden. Maar met 11-15 was de set uit eindelijk toch voor hen. De vierde set werd door goed spel van SW gemakkelijk met 4-15 gewonnen. 3e klasse dames SVH4- SVV 8 Dit kon wel eens de beste wedstrijd van het seizoen geweest zijn van het acht ste damesteam. Alles liep goed. De pass was goed, de set-up's waren goed zodat de aanvallers het goed af konden maken. Ook bij de tegenstanders werd er goed gewerkt, zodat er een aantrek kelijke wedstrijd ontstond. Door de goede inzet kon SVV de winst mee naar huis nemen met de setstanden: 15-13 12-15, 8-15 en 4-15. 4e klasse dames SVV 9 - BG SV 2-2 In de eerste twee sets werd er door de dames van SVV 9 hard geknokt voor de punten. Alles lukte en vooral de opvang ging erg goed. Met af en toe een beetje geluk wonnen de dames deze twee sets met 15-13 en 15-13. In de laatste sets was de concentratie een beetje weg bij SW, er waren wat misverstanden en daar heeft de tegenpartij van geprofi teerd. De twee laatste sets waren voor BG 8 SV met de setstanden6-15 en 5-15. Toch nog een punt behaald en een zes de plaats in de eindstand. Dat is het motto waaronder Accordeon Vereniging Musicorda op zaterdag 14 april a.s. in Theater Gooiland te Hil versum een concert geeft. Deze keer zal getracht worden het publiek te ver rassen met uitsluitend Amerikaanse muziek, bekend en minder bekend. Voor de pauze zal het B-orkest optre den. De squaredancegroep The Tree Hill Twirlers is uitgenodigd om de Amerikaanse sfeer te versterken. Na de pauze staan bij het A-orkest num mers als "Rocky Mountains Suite", "Rendezvous with Gershwin" en "Brasil'op het programma. Na afloop is er gelegenheid een dansje te maken in de Tuinzaal van Theater Gooiland. Iedereen die in accordeon- muziek geïnteresseerd is moet dit concert zeker bijwonen! Aanvang van deze avond is om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. Kaarten a 6,50 zijn verkrijgbaar aan d£ Mssa op de avond zelf of bij R. van Kooi, tel. 02155-16516. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs De eerstvolgende beurs zal worden ge houden op zaterdag 14 april van 10.00 tot 16.00 uur in de kantine van de Zin- zendorf-Mavo, vlak bij liét Zéister Slot. in 4 uitvoeringen v.a. in 7 uitvoeringen v.a. ook in diesel in 14 uitvoeringen v.a. IO* ISJÜs5* ook in diesel in 5 uitvoeringen v.a. I in 8 uitvoeringen ook in diesel in 4 uitvoeringen v.a. ook in diesel 1 1

Soester Courant | 1984 | | pagina 13