aRIN* de borg (JL8 V. t Zwaantje Een reservebril voorkomt veel ongemak Nieuwe efficiënte vestiging Koenen vorkheftruck service 3,98 0,98 Fraaie demonstratie met F-27 op Soesterberg Vrijwilligers Vakature Bank Meer vraag dan aanbod PAGINA 14 WOENSDAG 11 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 15 ig 14 april i5-10264 SOES'Ï' Half - Vasten Op naar uw vakman-opticien Gü?aaa,3(3[ïï3(?LiüLQ THEATER WOENSDAG 25 APRIL HENK ELSINK Koningsweg 6a: HET WITTE HUIS DE KLOK BETAMAX VHS - VCC Miuutïmiï Lavendel, een interessante tuinplant TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaatdeHwoeft voor doe-het-zelvers euw: door Arie Wandelaar Omdat Arie voor een kleine zakelijke beslommering met de auto richting België zou koersen vond Marie 't een uitstekende gedachte hem tijdens deze rei9 te vergezellen en er een weekend aan vast te koppelen. Zo geschiedde het dus. Om vast in de stemming te komen vertelde Marie tussen de wielen een paar Belgenmoppen die ik u niet wil onthouden. De eerste: Komt een Belg bij de dokter en ver neemt in de spreekkamer dat hij nog maar acht uur te leven heeft. Thuisge komen vertelt hij het droeve nieuws aan zijn vrouw, die de gehele drank voorraad uit de huisbaar plukt en voor stelt; "Dan zullen wij er nog maar een paar nemen." Tegen de klok van tien uur verstrekt de echtgenote de laatste dienstmedeüng; "Ik ga naar bed." Haar besluit komt hard aan. "En ik heb nog maar een paar uur te le ven," smeekt de man. "Kan wel zijn," reageert de echtgenote, "maar ik moet morgen vroeg op en jij kunt blijven lig- gen." Aangemoedigd door Arie's reactie deed Marie een nieuwe greep uit haar repertoire. Deze: Een Belgische parachutist springt uit het vliegtuig, trekt aan het touwtje, maar merkt tot zijn schrik dat de para chute zich niet opent. Hij suist met een noodgang omlaag. Op weg naar de aar de ontmoet hij een andere Belg, die met evenveel snelheid omhoog schiet. "Hé," roept hij, "heb jij verstand van parachutes?" "Nee," schreeuwt de ander, "maar weet jij iets van gas kachels?" Lachen, lachen dus. En dan komt 't ogenblik dat ook Arie de grappen en grollentrommel opent. Een weliswaar kleine bijdrage, maar Marie kon er om iachen. Wellicht vergaat 't u ook zo. Komt een Belg in Maastricht spijkers kopen. "Hoe lang?" informeert de Maastrichtse Gielen. "Kan ik ze dan ook huren?" luidt de reactie van de pa tateter. De laatste kwalificatie is eigenlijk niet aardig, want patateters dat zij wij, de "Ollanders." Wanneer wij tijdens va kanties onze auto's naar Duitse wouden en Franse kunsten jagen, dan hebben wij net die paar franken op zak om onderweg in België een zak pa- tat(met) te kunnen kopen. Vandaar het hardnekkige misverstand dat wij ver onderstellen dat onze zuiderburen zich dagelijks met een portie frites tevre den stellen. Vergeet 't maar. Wie, zoals Arie en Marie, België koestert, heeft al jarenlang ontdekt dat Nederland qua keuken, eten en drinken een onder-ont wikkeld land is. Het kleinste dorp kent zakern die een vergelijking met Oud water - Van A9Ch en Jan Mets kunnen doorstaan. De grote warenhui zen in Antwerpen en Brussel zijn op slagplaatsen voor delicatessen. Het heeft ons, dat eerste weëkend in april, dan ook buitengewoon gesmaakt. Lekker slapen, althans dat is onze er varing, is in België een ander hoofd stuk. Wij logeerden na een telefonisch ge maakte afspraak in een hotel in het que naamgeving weinig Waals of Vlaams klinkende plaatsje Durby. Een ge hucht, ergens onderin, de Ardennen verstopt, 280 km. van huis. De kamer in het hotel bleek op een misverstand te berusten. Wij hadden de keuze tussen inpakken en wegwezen, of genoegen nemen met een volgens de toelichtende verklaring zeer fraaie kamer in een aanpalende dépendance. Wat doen mensen die aan één paraplu niet voldoende hebben om zich tegen een lading regenwater te beschermen. De onnozelen informeren niet verder en zeulen met hun koffers naar het aan gegeven adres. De dienstdoende juf frouw weigert duidelijke taal te spre ken wanneer we vriendelijk infor meren of ze ons wellicht in het Vlaams te woord wil staan. Wanneer ze onze paspoorten van binnen bekeken heeft, vriendelijk vaststelt dat ze niet met Vlamingen maar met "Ollanders" aan de praat is verandert alsnog het taalgebruik. Met een sleutel die eerder geschikt lijkt voor een groot pakhuis dan voor een twee-persoonskamer met bad en toilet, laten wij ons naar de eerste verdieping van het pandje sturen. Wat mag een echtpaar van middelbare leeftijd voor een bedrag van 1500 fran ken per nacht van een kamer met een bad (zonder ontbijt) in een dépendance verwachten? Wellicht kijken ze de gasten er vooraf op aan, maar in ons geval was 't niet veel. Eigenlijk niks. De entree stemde hoopvol. Marie con stateerde dat alles er fris en netjes uit zag, hetgeen tegenwoordig een bijzon derheid schijnt te zijn. Wij pakten twee koffers uit en haastten ons naar het ho tel om er van werkelijk hemelse ge rechten te genieten. De bijpassende wijn maakt Arie soezerig, Marie sla perig. Samen onder een uitgeklapte paraplu de late avond in, voor de tweede maal die dag op weg naar het voor ons bestemde filiaal. Het vertrou wen in ons moet groot zijn geweest, de sleutel van onze kamer met bad bleek ook voor de voordeur geschikt te zijn. Na de beklimming en het vervolgens ontsluiten van<de kamer met bad, dien de de eerste teleurstelling zich aan. De gloeilampen uit het zuiden des lands bleken hier de beste jaren van hun leven te hebben gehad. Marie wilde er geen kwaad woord over horen. Dat zou, althans volgens haar inzicht, in Soest ook hebben kunnen gebeuren. Tijdens de inspectie bij daglicht had Arie al geconstateerd dat het aanwe zige bad qua afmeting was afgestemd op de aanwezigheid van tuinkabouters. Slechts Marie zou zich er in kunnen redden. Teneinde daaraan uitvoering te geven had Arie de knoppen van twee kranen in de juiste stand geplaatst,, om vervolgens op de tast de ingang van een kledingkast te zoeken. Onderweg ontmoette hij Marie, bereid tot de te waterlating. Die vond met veel gekrijs plaats, aangezien de aanduiding op de kranen, warm en koud, een zelfde uit komst bleken te hebben. Ijskoud dus. Even veronderstelde Marie bij Arie boos opzet, mompelde iets van "een rot streek," maar kwam tot betere ge- f De Vliegbasis Soesterberg heeft maan dagmiddag een voorproefje gekregen van het nieuwe programma, waarmee het demonstratieteam van het 334- Transport Squadron de Koninklijke Luchtmacht dit jaar tijdens diverse luchtvaartmanifestaties in Europa gaat vertegenwoordigen. Met een Fok ker F-28 Mission Profile bracht de 4-mansformatie een fraaie, acht mi nuten durende vliegshow. Al vele jaren demonstreert het 334 Squadron de Fokker F-27 op belang rijke Europese luchtvaart evenemen ten. Tijdens de presentatie op de In ternational Air Tattoo in Engeland won het squadron tweemaal het "Dis play Sword", in 1979 en 1981, wegens de "perfecte verhouding tussen mens en machine'aldus de jury. Voor dit jaar staan in het voorvlieg- programma reeds elf demonstraties op vliegfeesten gepland. Onder meer op 16 juni in Gardermoen in Noorwegen tijdens de Open Dag en op de vlieg basis Volkel bij het Regionaal Vlieg- feest op 13 juni. Uiteraard zal het F-27 Demoteam ook voorvliegen tijdens de Open Dag van de Koninklijke Lucht macht op 1 september in Soesterberg. Mogelijk zal het demonstratiepro gramma in de loop van het seizoen nog worden uitgebreid. De samenstelling van de bemanning van de Fokker F27 is gedeeltelijk t gewijzigd en bestaat momenteel uit vier personen. Teamleider en tevens eerste vlieger is kapitein Jan Reffel- trath. Van de vliegers in het Demo team heeft hij de meeste vlieguren. 1 Kapitein Paul Schneider, tweede vlieger, is de nieuwste aanwinst. In ja nuari van dit jaar meldde hij zich aan bij het team, dat verder bestaat uit twee boordwerktuigkundigen, beiden sergeanten der eerste klasse. Chris van Beek met zijn ruim vijf jaar er varing het langst bij het team, en Rob Nahon, die sinds januari 1982 aktief is op de Fokker F27. De onderdelen van de demonstratie volgen elkaar nauwkeurig op. Tijdens één onderdeel wordt één der turbo propmotoren afgezet. De F27 vliegt een paar keer zeer laag over, klimt Chauffeur onder invloed Op de Laanstraat hield de politie vori ge week een 51-jarige automobilist uit Soest aan, die met veel te hoge snel heid reed. De man bleek teveel gedron ken te hebben, zoals blaas- en bloed proef uitwees. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Het demotistratieteam van het 334- squadron voor een F-27. FotoHerman van Dam dan heel steil omhoog, om daarna een geheel nieuw onderdeel in het pro gramma te demonstreren, waarbij men recht op het publiek af vliegt, om vervolgens een bocht van 45 graden te maken die op 1.200 voet overgaat in een spectaculaire duikvlucht. Uit eindelijk mondt deze stunt uit in een landing op een zeer korte baan. Men verwacht deze stunts eerder van een éénzits jetvliegtuigje dan van een militair vliegtuig in Troopship uitvoe ring, dat een capaciteit heeft voor 40 personen. De rook die tijdens de manoeuvres wordt uitgestoten, wordt veroorzaakt door in de hete uitlaten dieselolie te spuiten. Een dergelijke rookontwikke ling bevordert het show-element voor al in bochten. Buiten het geven van vliegshows ver zorgt het 334 Squadron opleidingen van luchtvaartpersoneel en transpor ten van vracht en personen, waaron der para droppings. Voor een aan tal doeleinden is altijd een F27 met volledige bemanning "stand-by". dachten omdat Arie in z'n onschuld bleef volharden. Niet zonder enig leed vermaak stelde hij vervolgens vast dat zoiets in Soest ook had kunnen gebeu ren. Enig wrijfwerk bracht de li chaamstemperatuur weer op orde, waarna besloten werd de ogen voor een aantal uren te sluiten. Het is er wat Arie betreft niet van gekomen. Het ma tras waarop hij zich uitstrekte vond een gewicht van 95 kilogram een te zware opgave, en funktioneerde eerder als een kussen waarin men was verge ten vulling te doen. Heel even leek 't er op dat Marie 't beter had getroffen. De aanslag op haar nachtrust kwam van buiten. Ongeveer een uur lang hield de plaatselijke fanfare het dorp en haar gasten wakker. Hoewel wij 't koper een warm muzikaal hart toedragen kent deze liefde toch haar grenzen. Zich in sokken, broek en hemd stekend wilde Arie daaraan bij de receptie uitdruk king geven. Zijn klachten over electri- citeit en water werden zeer hoffelijk gladgestreken. Wat wij reeds ver onderstelden bleek juist te zijn: zoiets kan altijd en overal gebeuren niet waar. Met de klacht over de arbeidsvi taminen van de plaatselijke harmonie lag 't iets anders. Of wij niet wisten dat na de laatse klokslag van middernacht Half-Vasten begonnen was. Dat wisten wij dus niet, hetgeen weer eens bewijst dat een mens nooit te oud is om nog iets te leren. Zelfs in België. ARIE WANDELAAR. Kunt u nog verder als uw bril stukgaat? Onderweg, op reis, of in een bespreking. Wees verstandig en zorg voor een reserve- bril. Bij ons vindt u een groot aantal voordelige oplossingen. De deskundige vertrouwensman die tijd voor uw ogen neemt. J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-17120 (voor Soest e.o.] Reserveer tijdig Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155-22188 KOENEN Een fris wit gebouw met een opvallend rood-zwart vignet, maakt sinds een paar maanden deel uit van een rij in dustrieën aan de Koningsweg, die een veelbelovende facade vormen van een steeds groter wordend gebied, waar bedrijven te hoop lopen en elkaar in goede sfeer en gemeenschap vinden: het industrieterrein van Soest. Steeds overzichtelijker wordt het omvang rijke potentieel aan ondernemingen, dat in en om Soest voor werkgelegen heid kan zorgen. Waar de economie zachtjes aan pogingen doet om weer wat aan te trekken, geeft ook de nieuw bouw op het Industrieterrein moed voor de toekomst. Koenen Vorkhef truck Service is één van de gereali seerde nieuwbouwprojecten. Weliswaar van (jonge)oorsprong reeds een Soester bedrijf, toch opnieuw een bewijs van gedurfd ondernemerschap, dat gestalte heeft gekregen in een magnifiek complex van kantoren en werkplaatsen, dat onder de dagelijkse leiding van de heer H. G. Koenen goede tijden tegemoet lijkt te gaan. Het is voor de tweede keer, dat de heer Koe nen met zijn hele hebben en houwen van plek dient te verwisselen, louter en alleen omdat zijn.bedrijf om ruimte roept. 1972 De heer Koenen is altijd gek geweest op vorkheftrucks. Als je hem vraagt hoe dat zo is gekomen, heeft hij daar geen echt goed antwoord op. Kennelijk hebben de altoos nijver zwoegende machientjes iets te maken met het karakter van Koenen zelf: eenvoud, vastberadenheid en precies weten hoeveel je kunt tillen. Je eigen kracht kennen is een devies dat hoog in het vaandel van de b.v. staat geschreven. Het is net als met de trucks: neem je teveel hooi op je vork, dan weet je zeker dat ze kiepen! En daar let de heer Koenen nauwkeurig op. In 1972, min of meer uit noodzaak, be gon hij in zijn eigen achtertuin in een schuurtje van een paar vierkante me ters. Vandaag, aan de bedrijvige Koningsweg kunnen Koenen en zijn medewerkers zich bewegen in een overdekte, goed geoutilleerde ruimte van zo'n 860 vierkante meters. De oude garage van Roest aan de Lan ge Brinkweg, waar het bedrijf drie jaar gevestigd is geweest, had 210 mz te bieden, terwijl het loodsje daar vóór een schamele 50 metertjes telde. Je moet toch van goede huize komen als je in zo'n korte spanne tijds zo duidelijk kunt expanderen. Dat zal ongetwijfeld iets met moed, beleid en trouw te maken hebben! Nuchter beleid De heer Koenen, van huis uit eigenlijk alleen maar geïnteresseerd in de tech niek van vorkheftrucks - noem het liefde -, begreep in 1972 al heel erg goed dat je met kennis van trucks alleen niet verder kómt. Als je wilt verdienen aan onderhoud, reparatie en verkoop van zowel 'nieuw' als 'gebruik', dien je je markt te kennen. Moet je weten bij wie je moet zijn, voor zowel in koop als verkoop. Moet je ook kunnen rekenen op eerst één en later meer goede medewerkers en je moet vooral oppassen dat je al je afspraken perfect nakomt. Je moet verder je cijfertjes goed bijhouden en ervoor zorgen dat je boekhouding tot op de cent klopt. ZO simpel is dat, maar het geeft een hoop rompslomp. Daar moet je een dosis ondernemersfeeling en geluk bij heb ben. De heer Koenen bevestigt dat graag, maar toch is het vinger-voort- durend-aan-de-pols-in-je-hele-bedrijf" een keihard vaststaand gegeven waar- WelJcom in HotelCafé, Restaurant, Motel %n Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Geruime tijd zag het er naar uit dat het aantal ingeschreven vrijwilligers gelijke tred hield met in het bestand aanwezige vakatures. De laatste tijd begint zich echter de situatie te ontwik kelen dat meer vakatures beschikbaar komen waar geen aanbod tegenover staat, terwijl een groot aantal vaka tures al langer dan een jaar in porte feuille is, maar waarvoor tot nu toe on voldoende belangstelling bleek te be staan. Een ieder die zich de laatste twee jaar bij de VVB liet inschrijven wordt dan ook dringend verzocht het kontakt niet te verliezen, maar regelmatig te infor meren naar nieuw binnengekomen va katures. Op maandag, dinsdag en donderdag is men van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur welkom bij de Vrijwilligers Vakature Bank aan de Steenhoffstraat 46. Het telefoonnummer is 12630. Voor de komende week worden de vol gende vakatures onder de aandacht ge bracht: Ter begeleiding van kamerbewo- ningsproject voor jongeren in Amers foort worden binnen bestaand team en kele vrijwilligers m/v gevraagd; In jeugdtheater is plaats voor een drietal vrijwilligers m/v o.a. voor het verzorgen van en behulpzaam zijn bij timmer- en schilderwerk bij dekor- bouw; Voor het opvangen van bezoekers en eenvoudig administratief werk kan de Vrijwilligers Vakature Bank enkele gemotiveerde medewerkers m/v bij zonder interessante jobs aanbieden Ter begeleiding van bewoners van opvanghuis in Amersfoort zoekt vrij- willigers-organisatie kontakt met vrij willigers m/v, die daarnaast willen zorgdragen voor het goed functioneren van zaken binnen het huis. Het betreft geen opvang van verslaafden De kinderboerderij kan nog steeds mensen gebruiken om samen met de kinderen het tuinwerk te verzorgen, alsmede klussen en timmerwerk die voortkomen uit de tuinwerkzaamhe- den; Kunstcentrum in Soest zou graag enkele vrijwilligers m/v willen aan trekken voor het opknappen van de ex positie-ruimte en het voor expositie ge reed maken van de beeldentuin Amateur-sympfonie-orkest kan een onbeperkt aantal musici plaatsen Rondom ziekenhuis moet nog altijd onderhoud worden gepleegd Alcoholverslaafden moeten worden begeleid, evenals partners van ex-ver- slaafden De drukkerij van Artishock kan al leen draaien met een deskundige vrij williger m/v. Neem voor deze en vele andere niet ge publiceerde vakatures zo spoedig mo gelijk kontakt op met de Vrijwilligers Vakature Bank. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Foto: Van Oosten aan niet valt te tornen. "Als het ergens niet klopt; meteen naar de dokter!" roept Koenen en hij heeft ondervonden dat dat prima werkt. Dealerschap Koenen ging van start met een simpele advertentie hier en daar: wie vorkhef trucks ter overname had. Die gingen van voor naar achter en van boven tot onder door de deskundige, reviderende handen van de heer Koenen heen. De trucks waren daarna zo goed als nieuw en deden nog vele jaren goede dienst bij bedrijven die om welke re den dan ook nog niet aan de aanschaf van compleet nieuw materiaal toe wa ren. Van het een kwam snel het ander van Koenen ging onderhandelen ten einde een dealerschap voor de verkoop van nieuwe trucks te verwerven. Dat werd Datsun, in 1976. Het bleef Datsun. Tot volle tevredenheid van Koenen en zijn klanten. Een paar jaar later kwam daar nog ETWO bij, een goed be kend staand merk stapelaars. Dat alles had tot gevolg dat de zaken snel groeiden. Het was vooral de ruim te die ontbrak. De heer Koenen dacht zo'n drie jaar geleden voor een flink poosje onderdak te hebben gevonden aan de Lange Brinkweg. Nu is het adres Koningsweg 6a. Een prachtig ruim pand zonder overtollige franje. De voorkant heeft een fraaie showroom, een trap in het midden voert naar boven waar een drietal kantoorruimten voorhanden is, als mede een kantine. Kantoren en kan tine beslaan 160 m2. De rest, 700 m2, bestaat uit een riante hal waarin de trucks geparkeerd en onderhouden kunnen worden. De magazijnen heb ben op een ruime overloop een over zichtelijke plaats gekregen. Open Huis De heer Koenen en zijn medewerkers hebben tussen alle bedrijven door toch ook nog tijd gevonden een paar dagen Open Huis te organiseren. Het spreekt vanzelf dat men bij Koenen trots is op het nieuwe onderkomen. Iedereen is welkom, morgen 12 april, van 15.00 - 19.00 uur, overmorgen 13 april van 10.00 - 16.00 uur en tenslot te zaterdag 14 april, eveneens van 10.00 tot 16.00 uur. U kunt het gehele bedrijf bezichtigen en vragen wat u weten wilt over vorkheftrucks. Koenen en zijn staf weten er alles van. Het spreekt vanzelf dat hapjes en drankjes, naast veel bezienswaardigs, voor u klaarstaan. 'k Het nog moar net un end gemoakt an de verhoale over de winkel-Zuud- pool en noeng mok aalweer an de gaang met de Noordpool, 't Moakt op un end ok niet zo veul uut, waant ut is an beije kaangte eve kouwd. Je niotter we! un jaas bie antrekke, aangders hejje ut zo te paakke. De gemeengte Soest is t'r teniingste ok aal goed verkouwe mee 'eworde. D'r ben zellufs aal dok ters vaan woaterstoat bie 'eweest, moar die hebbe weer un aangdere diaag- nose ongtworpe as de gemeengteaartse en intusse goat ut niet goed met de besmettelinge. Toch hek wel hoop veur de poatient op Soest-Zuud. Ze ben met de revaal- lidoatie begonne, hek 'ezien, moar d'r zaalle nog wel waat. noaweeje komme. Doarnoa knaaptie wel op. Daat kaan'k niet zeige vaan de Winkelkring, hoe jaammer ik ut ok vin. Un heule tied 'eleje hek aallus 'ezeid daat de gemeengte niet veul hoast en zin het om de zieke vaan woaterstoat o- ver te neme en daazze daan voor verpleeg- koste opdroaie. En ik het verdeed weer geliek 'ekrege. Ze geve ut zelluf toe. Un biecht op gemeengtenive. Of un soort kaat en muusspelletje vaan twee overheidsinstaansies, zaa'k moar zeige. Binnekort komt er nog us un winkel- aaktie vaan de Kring ter gelegeheid vaan ut tienjoarig ongderhaandele over ut paarkeerprobleem. Aalle klaang- te kriege in de winkels un speulgoed- autootje met un plaattegrongd vaan de Vaan Weedestroat. Daan maagge ze thuus uutprobere hoeveul auto's d'r in de Kring zouwe kenne paarkere. Woages vaan winkeliers en personeel maajje niet meetelJe, waant die telle niet meej. Wie de meeste auto's denkt kwiet te kenne roake het de eerste pries. Die wordt an'eboje deur de gemeengte. Groatus riebewies verlenge en kwiet- schelde vaan bekeuringe veur dubbel paarkere. De aakte wordt geopend deur taante Nelie vaan Verkeer en Woaterstoat. Die wordt met meziek vaan stoation Soestdiek avvehoald. Ze komt vaan eiges mettut spoor. D'r staapt meteejn un loodgieter uut om te kieke oftie ut kooplek kaan dichte. Doar ben de Soesder loodgieters aal joare mee an 't soldere, moar 't helpt niks. Moar noe aalle flauwekul op un stokkie. Waat moewe noeng met die Winkelkring? Niemaand ziet t'r un gaat in. Ikke nog wel. Mojje luustere! Joare 'eleje haadde we un plaan veur un weg over de Neng. Daat gong niet deur en daat heurt zo op Soest. Awwe us un weg over de Winkelkring anleg- ge! Ik bedoel un soort laang vioadukt. Op poale. De eerste sloat vaan eiges wethouwer Plomp. Je weet daattie ut goed kaan en ik stoat t'r veur in. We kriege daan bove over ut verkeer en bene je de paarkeerders. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, probeert ut us. 't Klinkt licht waat opheuerig, moar houw de gemeengte d'r bute, aangders duurt ut nog joare veurdaat de eerste spoai in de grongd goat. HANNES VAN DE NENG Horloge gestolen Uit de kleedkamer van S.O.Soest aan de Bosstraat werd in het afgelopen weekeinde uit een jas van een inwoner van Soest een quartzhorloge gestolen. De schade bedraagt ca. 100 gulden. Video-apparatuur gestolen Uit de auto van een inwoner van Bus- sumdie vorige week geparkeerd stond aan de Industrieweg, werd een com plete video-set, alsmede een video-re corder en tien video-banden gestolen. De schade wordt geschat op ca. 4000 gulden. kantoor effkieiKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Flastificeermachines Lavendel (ofwel Lavandel augustifolia) is een heer lijk geurend blauw gewas, oorspronkelijk afkomstig uit het midden van Frankrijk. De plant komt daar trouwens nog steeds in grote hoeveelheden in het wild voor. In ons land is dit bekende kruid echter niet inheems en komt het alleen voor in bosjes in onze siertuinen. De plant heeft zich goed aan weten te passen aan ons vaak toch behoorlijk gure kli maat. Vooral 's winters staan de planten er veelal nogal verpieterd bij, hetgeen te danken is aan onge schikte standplaatsen en te zure grond. Lavendel is namelijk een zonminnaar en stelt veel prijs op een kalkrijke bodem en een niet te tochtige plaats. Kunnen we voor deze omstandigheden zorgen, dan is de plant 's zomers een lust voor het oog en voor de neus, vanwege de heerlijke geur die de bloemen verspreiden. Het feit, dat Lavendel gebruikt kan worden als heilzame kracht, is bij de mens al door de eeuwen heen bekend. Onze gewoonte om Lavendeltakjes in een dun zakje tussen het linnengoed te leggen stamt al van generaties terug. Toen was echter niet de verfrissende geur de hoofdreden van het ge bruik maar de werking als insekticide. Het verdrijft inderdaad nog steeds de mot uit de linnenkast en een flinke bos lavendel in de kamer verdrijft ook muggen en vliegen. Naast de werking als insekticide werkt Lavendel ook sterk 'antiseptisch, darmgas- verdrijvend, galverdrijvend en krampopheffend. Verder werkt het opwekkend, wondhelend, zweet Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt en urinedrijvend. Dit had men vroeger al allemaal uit ondervinding ontdekt. Tegenwoordig weten we welke stoffen er verant woordelijk zijn voor al die geneeskrachtige eigen schappen, nl. vluchtige olie, cumarine en bitterstof. In de parfumerie-industrie speelt lavendel ook een belangrijke rol en voor de aanmaak van kruiden shampoos en badoliën is de Lavendelbloem onont beerlijk. Maar nu verder wat over Lavendel als plant is onze tuin. Lavendel is geen echte vaste plant (ofschoon hij daar voor het gemak vaak toe gerekend wordt) maar een halfheester. Aanvankelijk is de plant geheel kruidachtig, maar begint al snel te verhou ten. Om dan een mooi fris gewas te behouden is het raadzaam de struikjes ieder voorjaar (rond deze tijd) in te snoeien. Als dit niet regelmatig gebeurt, ontstaat er een lang uitgeschoten Lavendelstruik met een kale houtige onderzijde, die het aankijken niet meer waard is. In het najaar terugsnoeien is in verband met invriezen onverstandig. Het plan ten van Lavendel kan tegenwoordig bijna het gehele jaar door plaatsvinden omdat praktisch alle planten in pot gekweekt worden. Voor het planten werken we de grond goed door met potgrond of goede tuin aarde en iets compost, 's Winters strooien we wat landbouwkalk om de planten om de grond wat kalkrijker te maken. Lavendel is ook erg fraai aan te planten in wat grotere groepen bijv. in combina tie met de eveneens rijkbloeiende Potentilla fruti- cosa, waarvan de gele variëteiten het mooist con trasteren met de blauwe lavendelbloemen. Lavendel heeft nog veel meer goede kanten als huismiddel tegen kwalen. Het zou indeze tuintip echter te veel ruimte vragen om dit alles te bespreken. Voor hen die hierin geïnteresseerd zijn, bestaan er goede boeken op het gebied van kruiden en hun gebruik.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15