Natuur Nabij Oproep Verzoek om informatie over het Sint Josefgesticht Zondag 15 april Thé chantant De Borg Johannes Passion in Oude Kerk 'Kuituur in de luur' Ned. Motet- en Madrigaalkoor zong Lucas Passion Stichting Unie Van Vrijwilligers bestaat 30 jaar PAGINAj|6 WOENSDAG 11 APRIL 1984 SOESTER COURANT 10 nu en dan s werken? PART-TIME ERK(ST)ERS doet Sï 5, f?"6n de SoeSter bevoMng met name heeIt LENTEMODE AAN DE ZUIDSINGEL Engelse brassband op bezoek bij P.V.O. Vogelen met het IVN op het landgoed Pijnenburg Behoud het woud Zwanger schaps telefoon Agenda De Borg FilmhuisMarquez' Erendira Eelke de Jong in Literaire Salon Theater van het Woord met: 'De vierde wijze uit het Oosten' 'Vrouwen voor Vrede' over 'Vrouw en fascisme' 3TEIN banden sien Groep zoekt t.b.v. de Irouwde verzorgingstaken nstituut te Soest en van schoonmaakwerk- ifwezigheid van de vaste 0-11.00 uur en/of 17.30- kunnen hun schriftelijke i aan Ziekenhuis Diensten JUS 430, 3700 AK Zeist, C. Vincken. n veilige t u bij de mers, wij van hoge to jkheden; PAGINA 17 gesticht, de voormalige bewoners en oprichters van het huidige Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat 46 in Soest. Artishock- Met deze oproep willen we aan deSoester bevolking vragen of zij t a v de voormalige bewoners en oprichters van het ArUshockgebouw het Sint Josefgesticht, ons kunnen informeren. We denken hierbij aan foto? gr? Tdan nieMn? schilderijen, ansichtkaarten e d die vje ?h^ül?n nok i r g»?ag ln brulkleen voor deze tentoonstelling willen gebruiken. Ook informatie over het functioneren, het reilen en zeilpn van den atipSpers0£mli;>ke ervaringen, (dorps)verhalen e.d. wor- u? lerrl? uk f ?elners *S*' op prtl» ««steM. Ook met instellingen die op dit terrein aktief zijn in Soest, de Historische Vereniging en Stichting Oud Soes. wordt intensief samengewerkt. Wij willen op deze wijze een zo getrouw mogelijk beeld geven wat het Sint Josefgesticht voor de regio Als resultaat van al deze naspeuringen (denk ook aan uw zolder en groot moeders schoenendoos) zal ook een brochure verschijnen over de geschie- derus van het Smt Josefgesticht. petentoonstelling is naast de openingsavond op vrijdag 27 april alleen te bezichtigen tijdens de kunstmanifestatie 'Kuituur in de luur' die de Vereniging Artishock op 28, 29 en 30 april op de Eng organiseert. In deze kunstmanifestatie zal ook de kunstmarkt weer een plaats hebben en wel op 30 april op de Eng De initiatiefnemers Paul de Boer (10369), Nelleke van de Eijk (22731), Rob Lijftogt 14481allen in Soest. Momenteeel maken Victoria Herencsar, cymbaal en Ferenc Szabo, klarinet, een zeer geslaagd tournee door Neder land. Als afsluiting van dit tournee treden zij op in het laatste Thé chan tant van dit seizoen in De Borg. Dat dit (weetal Hongaarse artiesten veel. werken van Hongaarse componisten speelt is vanzelfsprekend. Het belooft een uitzonderlijk concert te worden. Als zeer jong cymbaliste speelde Victo ria reeds op alle concoursen in Hon garije, waar zij achter elkaar eerste prijzen in de wacht sleepte. Zij kreeg ook de gouden medaille van het Hon gaarse jeugdtalentenconcours. Victoria studeerde aan de Frans Liszt Muziekacademie zowel cymbaal als zang. Als 19-jarige trad ze voor het eerst als soliste voor de radio op. In datzelf de jaar werd zij aangesteld bij de Hongaarse Staatsopera als cymbaliste voor de speciale Hongaarse opera's. Naast het klassieke repertoire speelt Victoria graag Hongaarse volksmu ziek waarvan haar interprestaties in vele landen weerklank vonden, zoals in Oostenrijk, Duitsland, Italië, Polen, Rusland, Joegoslavië en Turkije. Zij maakte opnames voor verschillende Victoria Herencsar en Ferenc Sza bo. radio omroepen in die landen. Victoria is voor het eerst in Nederland te be luisteren. Zij vormt een bijzonder duo met de in Nederland woonachtige kla rinettist Ferenc Szabó.^ Hij was de eerste in Nederland die als solo klari nettist afstudeerde. Zijn opleiding ge noot hij aan het Amsterdams Conser vatorium. Tevens bespeelt hij de bas sethoorn als solo instrument, waarmee hij internationaal steeds meer succes sen boekt. Aanvang: 15.30 uur. Kaarten ad 10,- verkrijgbaar aan de Borg, bij de VVV en Boekhandels Van de Ven en den Stadhouder. Bij modehuis Aspens vindt u een uitgebreide mode-kollektie speciaal voor de vrouw die moeilijk kan slagen in de normale konfektiematen. U merkt het vanzelf! Modehuis Aspens is precies de zaak die u zoekt voor flatteuze damesmode in de maten 38-58. U bent van harte welkom. Zuidsingel 7 (bij Varkensmarkt) Amersfoort Tel. 033-630452 MODEHUIS VOOR GROTE EN SPECIALE MATEN Varken eet geraniums Bewoners van de Waldeck Pyrmont- laan keken zondag j.1. nogal verrast op toen zij in de tuin een varken ontdekten dat zich tegoed deed aan de geraniums. Het dier bleek eigendom te zijn van een bewoner van de Soester Engweg, die het enige tijd later kwam ophalen. Diefstal in Artishock Van een bezoekster aan het Artishock- gebouw werd in het afgelopen week einde een handtasje ontvreemd, met daarin een portefeuille met 200 gulden, een europas en een giropas. Bij de poli tie werd aangifte gedaan. Inbraak Birkstraat Door het forceren van de keukendeur zijn onbekende daders vorige week binnengedrongen in een woning aan de Birkstraat. Uit de woonkamer namen zij een video-recorder, wat geld en een herenhorloge weg. In navolging van het bezoek van een zangkoor uit Duitsland, komt bij de Soester Muziekvereniging P.V.O. in 1984 'The Cam Brass Consort' uit Enge land op bezoek. Het is een jeugd-brass- band, die van 23 april tot en met 28 april te gast is in Soest en wordt onder gebracht bij pleeggezinnen, die dit spontaan hebben aangeboden. De brassband bestaat uit jongens en meisjes tussen 15 en 21 jaar en komt uit Gloucestershire, Somerset en Avon met als centrum Dursley, waar ook de wekelijkse repetities plaatsvinden. De brassband is samengesteld uit de beste blazers van 10 verschillende or kesten, die allemaal nog een College of Universiteit bezoeken. Voor deze brassband is door P.V.O. een ge varieerd programma samengesteld omdat de leden, naast het bezichtigen van diverse bezienswaardigheden, ook zeer graag musiceren. Voor lief hebbers van muziek een goede gele genheid om deze groep te beluisteren. Op 23 april geven ze een Paasconcert in de Open Hof. Op 28 april wordt door de band medewerking verleend aan een groot concert in de Open Hof bij het voorjaarsconcert van P.V.O., waaraan ook de Gospelgroep "de Messengers" meewerkt. Een bezoek aan dit concert is dan ook zeker de moeite waard. Zondag 15 april a.s. wordt in de Ves perdienst de Johannes Passion van Georg Friedrich Handel uitgevoerd. H&ndel componeerde dit Passie-Orato rium op negentienjarige leeftijd en voerde het in 1704 voor de eerste maal uit in Hamburg. Het is een werk voor solisten, koor, orkest, orgel en clave- cimbel en duurt ongeveer vijfenzeven tig minuten. Voorganger in de dienst is ds. Greive. De solisten zijn: Christine Jansen, sopraan; Simon Schouten, alt; Frank Hameleers, tenor; Kees Jan de Ko ning, bas. De koren worden uitgevoerd door de cantorij van de Oude Kerk, het orkest bestaat uit leden van de Domcantorij, het orgel wordt bespeeld door Ger- brand Komen en het geheel staat o.l.v. de cantor van de Oude Kerk, Jan Jansen, die tevens het clavecimbel zal bespe len. Ter bestrijding van de onkosten zal er een collecte worden gehouden. De Vesper begint om 19.00 uur. Nieuw in het INFOrmatiecentrum In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum liggen voor geïnteresseerden weer een aantal interessante folders om gratis mee te nemen. Allereerst is dat de folder "Ver beter uw eigen huis met subsidie." Hierin staan de subsidieregelingen voor het ver beteren van door de eigenaar bewoonde woningen. Ook staat vermeld hoe de sub sidie aangevraagd moet worden. Voor de vakantiewerkers ligt de bro chure "Wat iedere vakantiewerker moet weten" gereed om mee te nemen. De bro chure bevat een aantal handige tips voor hen die een aantal weken gaan werken. Zij die meer willen weten over het isoleren van woningen kunnen in het INFOrmatie centrum een serie brochures over het iso leren afhalen. In een aantal door het Na tionaal Isolatie Programma uitgegeven boekjes worden achtereenvolgens behan deld: isolatie van muren, isolatie van da ken, isolatie van vloeren, isolatie door middel van dubbelglas of voorzetramen en isolatie: overige besparingsvormen. Tenslotte is er een boekje "Isolatie: wat doen we zelf?" Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Op zaterdagmorgen 14 april a.s. orga niseert het IVN een vroege vogelexcur sie op het landgoed Pijnenburg te Soest. De excursie begint om 6.00 uur 's mor gens. Het beginpunt is de parkeerplaats van de v.v. Hees op de hoek van de Insingerstraat en de Wieksloterweg O.Z. Het landgoed Pijnenburg is een bosge bied met plaatselijk open gedeelten met akkers en graslanden. Door de lagere ligging ten opzichte van de Soester Duinen is het bos van een meer vochtig type, getuige de massale groei van het gras pijpestroo. Het landgoed heeft een zeer gevarieerde bossamenstelling, waarbij oude bosvakken aanwezig zijn met grove den en douglasspar. Tijdens de excursie kan men ongetwij feld genieten van de roffel van de spech ten, de roep van de boomklever, het driftig getik van winterkoning en rood- borst. En inmiddels zijn de eerste Afrika-gangers ook reeds gearriveerd: de tjiftjaf is er al sinds 26 maart en misschien hoort men op de excursie de eerste fitis. Dat laatste brengt ons op het fenomeen vogeltrek, een interessant verschijnsel uit de vogelwereld. Vele vogelsoorten wachten de kou niet af, maar verdwij nen in het najaar richting zuidelijker landen, tot ver in Afrika. In het voor jaar is er terugtrek naar de broedge bieden. Het voorjaar van 1984 kenmerkt zich door schraal, koud weer, met vrij kon- stant oosten- tot noord-oostenwind. De trek komt daardoor traag op gang. De eerste grutto's in de Eempolders wer den op 18 maart waargenomen, de eerste tjiftjaf op 26 maart en de eerste boerenzwaluw op 2 april. Een ander verschijnsel kan men hier door ook waarnemen. Enorme groepen kramsvogels, koperwieken en spreeu wen blijven hangen in onze lage landen, gereed om af te reizen richting noorden. Maar het weer is niet aantrekkelijk voor de trek: met name door de on gunstige windrichting. Soest kan daardoor genieten van spec taculaire wolken spreeuwen, op de Soester Eng. Een genot dat overigens niet door iedereen gedeeld zal worden. Maar als de wind draait zal het spek takel snel tot het verleden behoren. Zo ziet men dat vogeltrek een ingewik keld gebeuren is, dat beïnvloed wordt door tal van factoren. Zo geldt ook hier dat alles met alles te maken heeft, zoals we zo dikwijls in de natuur kun nen waarnemen. De lezingencyclus 1983/84 van het IVN afdeling Eemland sluit op maandag 16 april met een presentatie over het werk van de stichting Global Forest. Aan de hand van de film 'Behoud het woud' wordt dan ingegaan op de problematiek van de ontbossing in de wereld. De lezing door de heer Dries Wits, één van de initiatiefnemers van Global Forest, begint om 20.00 uur in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, hoek Smitsweg te Soest. De stichting Global Forest werd in 1981 opgericht, met als doel bij te dragen aan oplossingen voor de wereldproble matiek van de ontbossing. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan bescher ming en herstel, maar ook aan verant woorde exploitatie van bossen. Liefde voor de natuur is een typisch luxe-ver schijnsel. Alleen als je je maag vol hebt kan je van de natuur genieten. Natuurlijk zijn bomen meer dan ïamh- schapsverfraaiingen en een ideale leef omgeving voor ontelbare diersoorten. Een derde van de wereldbevolking heeft per jaar, per persoon, 1 ton aan brandhout nodig om eten te koken. Voor kortstondig gebruik van bosgrond als bouwland wordt zo'n 8,5 miljoen hec tare bos per jaar platgebrand. Ook uit allerlei andere overwegingen worden in steeds sneller tempo bomen gekapt. Op het ogenblik zo'n 30 ha per minuut, of te wel een bos ter grootte van een voetbalveld per seconde. Niet alleen bomen verdwijnen maar ook vruchtbare grond, die zonder be groeiing wordt blootgesteld aan zon en wind. Per jaar verdwijnt er zo jt. 3 mil jard ton, dat is bijna 3 maal het opper vlak van Nederland. Bomen moeten blijven, niet alleen in de tropische re genwouden, maar ook op berghellingen, in dalen en de droge gebieden. Streken die voor de natuur misschien minder belangrijk zijn, maar voor de mens des te meer. Voor die mensen en die bossen is de stichting Global Forest opgericht. Op 16 april a.s. kan men genieten van de filmische schoonheid van bossen en kennis maken met de bedreigingen daarvan. Daarnaast komen natuurlijk ook de oplossingen voor deze problemen aan de orde. Naast andere informatie wordt op deze avond het proefnummer van het Global Forest Magazine ge ïntroduceerd. Onder dit motto zal dit jaar de vereniging Artishock op zaterdagavond 28, zondag 29 en maandag 30 april a.s. een kunstmanifestatie organiseren, die zal plaatsvinden in de open lucht en in 3 grote tenten op het speelterrein van de Eng. "Kunst en kuituur worden stiefmoederlijk bedeeld en moeten helaas weer de sluitpost van de begrotingen vormen," aldus Hans de Bruin, coördinator bijzondere aktiviteiten, in een Interview. Hans, wat is het doel van het hele gebeuren? "De manifestatie is bedoeld als demonstratie tegen alle bezuinigingen op kunst en kuituur. Nu Artishock steeds meer moet inleveren en er zelfs sprake is van inlijving bij De Borg, vinden wij het van het grootste belang dat er nogmaals aandacht wordt geschonken aan het feit dat kunst en kui tuur klaarblijkelijk het zout in de pap vormen van ons materialistisch ge richte bestaan." In 1977 werd besloten de jaarlijkse kunstmarkt om diverse redenen dichterbij Artishock te halen, dus op eigen terrein. Waarom nu de Eng? "Ja, in de eerste plaats uit praktische overwegingen. Het terrein rondom Artishock is nu minder geschikt, o.a. doordat niet alleen wij er gebruik van maken; er staat nl. het gebouw van de vogelvereniging en een moskee. Daarbij willen wij dit jaar min of meer aan de weg timmeren, voor zo ver dat financieel haalbaar is, en op die wijze het publiek met verschillende vormen van kunst confronteren en daarbij zoveel mogelijk tot uiting laten komen dat alles wat er te zien en te horen valt op korte termijn dreigt te verdwijnen." Is er sprake van samenwerking met andere organisaties "Ja, er is een nauw kontakt met de Bond van Beeldende Kunstenaars in Utrecht. Met name de BKR-regeling is nogal in het gedrang gekomen en wij streven ernaar om hen die gebruik maken van deze regeling en hun or ganisaties uit te nodigen voor de kunstmarkt op 30 april, om daar hun werk te verkopen en het publiek voor te lichten omtrent de BKR en de gevolgen van de bezuinigingen voor de individuele kunstenaar. Verder is er een bij zonder plezierige samenwerking met de Stichting Traktortoernee uit Amersfoort. Zij zullen een stuk van het programma verzorgen. En dan moet ik uiteraard uitdrukkelijk vermelden dat een manifestatie als deze nooit tot stand zou kunnen komen zonder de hulp van onbetaalde enthousiaste vrijwilligers! Verwacht je dat de wethouder zal bezwijken bij voldoende oppositie? "Er is een heleboek dat ik niet weet, maar één ding is zeker: Wij zullen ons als vereniging niet bij De Borg laten inlijven! Een ver eniging als Artishock zou nl. onmogelijk kunnen opereren onder één of andere koepel van een multifunctioneel orgaan als De Borg." Hoe zie je de toekomst van Artishock in dat geval? "In dat geval zullen wij naar andere wegen moeten zoeken om onze ideeën te kunnen realiseren, maar naar De Borg: NOOIT! Zondag waren er in de R.K.-Kerk in Soest-Zuid enkele honderden belang stellenden aanwezig bij de uitvoering van Telemann's "Lucas Passion" door het Nederlands Motet- en Madrigaal koor. De belangstelling was wellicht wat groter geweest als op zondagmid dag in Baarn niet een uitvoering van een soortgelijk Passie-concert was ge weest, Vele leden van het koor, woon achtig in Baarn, hadden ongetwijfeld meer Baarnse aanhang mee naar Soest gekregen. De Lucas Passie werd door het koor, solisten en orkest zeer gedisiplineerd gezongen, hetgeen voor een belangrijk deel te danken was aan dirigent Krijn Koetsveld, die in de vrij korte tijd, dat hij de directie van het koor in handen heeft, het koor een zekere souplesse en vaardigheid heeft bijgebracht. Enige hoogtepunten van Telemann's vertol king van het lijdensverhaal waren, ge zongen door het koor, wel de uitroep van het joodse volks "Weg met hem, laat Barrabas los" en het zeer moeilijke Choral "Ach klage, wer nu klagen kann." Ook vermeldingswaard was de prachtige zang van o.a. de Baarnse so praan Maayke Surmondt en de tenor evangelist Michiel ten Houte de Lange, die beiden een perfecte uitspraak hadden, waardoor de toehoorders, die met de Duitse taal enigszins bekend zijn, eigenlijk hun tekst-programma niet behoefden in te zien. Ook het or kest, een jeugdig en enthousiast en semble, reageerde zeer attent op de in dringende leiding van de dirigent. Een herhaling van het prachtige werk, volgend jaar, maar dan zouden Baarn concurrentie, zal zeker weer vele toe hoorders samenbrengen. Sinds begin 1980 bestaat in Nederland de "Zwangerschapstelefoon". Dit is een vereniging van vrijwilligsters, die telefonisch hulp verlenen als er proble men zijn rondom de zwangerschap. Die hulp bestaat vooral uit luisteren en verder bij het op een rij zetten van de problemen. De Zwangerschapstelefoon wil deze steun bieden aan zowel jongere meis jes als aan oudere vrouwen. Ook man nen die problemen hebben met de zwangerschap van hun partner kunnen bellen. Men kan bellen over gewenste en onge-' wenste zwangerschapals men twijfelt aan een eventuele zwangerschap; als men vragen of problemen heeft voor men zwanger wil wordenvoor proble men na een uitgedragen zwangerschap of na een miskraam of abortus. De vrijwilligsters achter de telefoon zijn allemaal moeder. Ze hebben zwan gerschap en bevalling aan den lijve on dervonden. Ze zijn niet professioneel maar zullen, waar nodig, doorverwij zen naar de juiste hulpverlener. Ze werken volstrekt onpartijdig en onaf hankelijk van andere instellingen of verenigingen. Normen en waarden van de opbelsters zullen worden gerespek- teerd en de opbelster zal worden gehol pen met het maken van haar eigen keuze. Elke dag is er een vrijwilligster gedurende een paar uur bereikbaar. Momenteel wordt de Zwangerschaps telefoon geregionaliseerd. Dit houdt in dat iedere provincie een eigen Zwan gerschapstelefoon krijgt, die steeds en kele uren per dag en/of avond bereik baar is. Voor Soest geldt de Zwangerschapstelefoon in Hilversum: 035-60660 (iedere middag van 13.00 tot 17.00 uur). Deze aansluitingen kunnen worden ge realiseerd dankzij een gift van het Comité Zomerpostzegels, waarvan de symbolische overhandiging plaatsvond op 13 maart j.1. in Utrecht. Woensdag 11 april 9.00 uur Dames Bowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 12 april 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 14.30 uur ABVA/KABO verg. 20.00 uur Reanimatie-cursus 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 13 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zaterdag 14 april 20.00 uur Feestavond R.K. J.S. Zondag 15 april 10.00 uur Paasbowlingtoernooi S.B.B. Maandag 16 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Reanimatie-cursus 20.00 uur A.B.O.-cursus Dinsdag 17 april 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Reanimatie-cursus Woensdag 18 april 14.00 uur Kinderbingo Wijkver. 14.00 uur Soos Veenbes 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Verg. Winkeliersver. Overhees 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 19 april 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Reanimatie-cursus 20.00 uur Rijschool Los 21.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 20 april 10.00 uur Senioren Bowlen Maandag 23 april 19.30 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 24 april 19.30 uur Bowlen S.B.B. HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Steenhoffstraat 46 telefoon 03155 1 95 77. Donderdag 12 april, 21.00 uur: RegieRuy Guerra. Met; Irène Papas, Claudia Ohana, Mi- chel Lonsdale, Oliver Wehe e.a. Frankrijk/Mexico/BRD 1983 Erendira is gebaseerd op een novelle van Nobelprijswinnaar Gabriel Garcia Móxquez, die ook het scenario voor de film schreef. De 14-jarige Erendira woont bij haar grootmoeder, een knor rige weduwe van een legendarische bandiet. Wanneer door Erendira's schuld het huis afbrandt wordt zij door grootmoeder tot prostitutie gedreven. Samen trekken ze met een kermisstoet het land door, waar Erendira in een tent een ongelooflijke hoeveelheid mannen afwerkt, terwijl oma achter de kassa zit. Regisseur Guerra doet de ty pische M&rquez-sfeer alle recht aan met schitterende beelden. In 1968 verwerkte Mérquez het verhaal van Erendira (een jeugdherinnering) tot een filmscenario, wat hij vier jaar later weer tot een novelle bewerkt heeft genaamd "De ongelooflijke maar droevige geschiedenis van de onschul dige Erendira en haar hateloze groot moeder! Het feit dat Erendira oor spronkelijk als film bedoeld is en dat een goede vriend van Marquez, de Mo- Zaterdag H april, 20,30 uur. Tijdens de Literaire Salon waarin de journalist, schrijver, boer en schaaps herder Eelke de Jong (48) zaterdag avond a.s. te gast is, treden muzikaal opEls Kal en Toni Holthaus. Over Eelke de Jong is al uitvoerig be richt. Van Els Kal uit Baarn is te mel den dat zij Hollandse liederen zingt en zichzelf op de gitaar begeleidt. Toni Holthaus uit Soest is voor Artishock geen onbekende. Zij speelt dwarsfluit. Eelke de Jong uit Amersfoort leest voor uit eigen werk. De "Literaire" muziek in de pauze werd uitgezocht door Dita Valkennet. Aanvang: 20.30 uur. Toegang leden: 3,50, niet-leden 4,50. Produktie en samenstelling van deze Literaire Salon: Aad Post. Dinsdag 17 april, 20.15 uur: zambikaan Ruy Guerra, de regie op zich genomen heeft, geeft aan de film een grote authenticiteit. In de film maken we kennis met het on gerepte meisje Erendira (Claudio Oha na Door haar onachtzaamheid brandt het huis van haar grootmoeder tot de grond af. Als een klassieke wraakgodin op haar ingestorte droomwereld, roept de grootmoeder (Irène Papas) een wreed onheil uit over haar kleindoch ter. Als prostituée dient zij haar schuld terug te betalen. Rondreizend door het land wordt Erendira al snel een begrip en van heinde en ver stromen de klan ten toe. Ondanks haar beroep blijft Erendira een onaangeraakt uiterlijk bewaren en wel zo dat zij de liefde van een maagdelijke knaap wint. Hij on derneemt een poging om de macht van de grootmoeder te doorbreken. De film ging vorig jaar in oktober in Nederlandse première. Volgende week de Nederlandse film Het licht van Ca- diz van Ben van Lieshout uit 1983. Een experimentele film over een Duitse schrijver die fantaseert over het doen en laten van een vrouw tijdens zijn af wezigheid. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en CJP 4,-. Op dinsdagavond 17 april a.s. treedt in het Artishockgebouw het Theater van het Woord uit Zeist op met het ver haal van "De vierde wijze uit het Oos ten," van Henry van Dyke, in de verta ling van C. M. Vis. Het Theater van het Woord is een jong toneelgezelschap, dat er naar streeft te werken vanuit de antroposofie. De groep, onder meer be staande uit Saskia Mees, Christopher Marcus, Harry Hillige, Johannes Kem- kens en Eelke Scheuffele, begon in 1979 op aandringen van Bernard Lievegoed met les geven en toneel spelen aan de Vrije Hogeschool. Dat een gezelschap met de naam 'Theater van het Woord' de taal be langrijk vindt ligt voor de hand. De Zeister toneelgroep is op zoek naar nieuwe vormen voor het theater, uit gaande van een kursus voor akteurs die Rudolf Steiner hield in 1924. De taal in deze vorm is veel meer dan uitslui tend een middel om informatie over te brengen. In het huidige taalgebruik treedt een enorme vervlakking op. De taal zelf komt niet meer tot haar recht. We spreken niet meer vanuit de taal zelf, vanuit de rijkdom aan klanken en ritmen. Het Theater van het Woord wil de taal zelf tot haar recht laten komen. Daarom is de spraakvorming, dat is een kunstzinnige wijze van spreken, de basis van het werk. "De vierde wijze uit het Oosten" is het bekende en geliefde verhaal van de zoektocht van de Zoroastrische hoge priester Artaban. Hij heeft het teken aan de hemel gezien dat in het land van Judea, een koning geboren zal worden, die een groot licht zal brengen voor de zoekende wereld. Hoewel hij behoort tot de Zoroastrische religie beseft hij terdege de grote betekenis Van dit teken aan de hemel en omdat geen van zijn vrienden hem durft te vergezellen, besluit hij alleen te gaan naar dat verre land. om de koning die geboren zal worden, zijn eer te bewij zen. Wel hoopt hij onderweg zich te kunnen voegen bij de drie Wijzen Kaspar, Melchior en Balthazar, die eveneens deze reis zullen maken, maar dit mislukt helaas. Hoe hij op de proef gesteld wordt en uiteindelijk aan het eind van zijn krachten toch de koning vindt en tenslotte zijn doel bereikt wordt door de theatergroep op een in trigerende manier gebracht. Het ver haal omspant de tijd tussen Advent en Pasen en is niet alleen aan de Kersttijd gebonden. Het thema van het verhaal laat zich in velerlei opzichten in deze tijd plaatsen. Het verhaal is voor jong en oud geschikt om naar te luisteren. De toegang voor deze bijzondere voor stelling is in principe gratis. Om ver der te kunnen bestaan heeft het Theater van het Woord echter uw financiële ondersteuning dringend nodig. Een vrijwillige bijdrage voor het bijwonen van deze avond wordt dan bijzonder op prijs gesteld. Aanvang: 20.15 uur. Entree vrijwillige bijdrage. In het kader van de door Vrouwen voor Vrede georganiseerde thema-avonden voor het seizoen '83/'84, wordt op 16 april a.s. in Artishock een avond ge houden over het onderwerp 'Vrouw en fascisme.' De laatste tijd worden we steeds vaker en steeds duidelijker gekonfronteerd met uitingen, van zowel georganiseer de groepen als van individuele perso nen, die een fascistisch of extreem rechts karakter hebben. Deze uitingen zijn vaak gericht tegen buitenlanders met een andere huidskleur; maar er vallen ook uitingen onder met een dui delijke seksistische denktrant; de on derdrukking van vrouwen op grond van sekse, met als doel het vergroten (of handhaven) van de bestaande machtsverschillen tussen de beide sek sen. De manier waarop, in het kader van de economische krisis, de positie van de vrouw weer ter diskussie wordt gesteld, zou kunnenw ijzen op een her leving van oude ideeën over taak en po sitie van de vrouw. Het lijkt nodig om na te gaan in hoeverre er een verband is tussen de onderdrukking van vrou wen en de opkomst en het voortbestaan van een mensen-vijandig en verslin dend politiek systeemhet fascisme. Op deze avond wordt een dia-serie ver toond met beelden en uitleg over: de vrouw in Weimar-Duitsland, en in nazi- Duitsland, maar ook over vrouwen en fascisme in Nederland in de jaren '30. Uitgangspunt hierbij is om van de ge schiedenis te kunnen leren; om bepaal de ontwikkelingen tijdig in de gaten te krijgen en aan de kaak te stellen. Het is de bedoeling dat na de pauze het onder werp in kleine groepjes verder wordt uitgediept en verschillen én overeen komsten met de huidige tijd worden nagegaan. Vrouwen voor Vrede in Soest nodigt vrouwen uit Soest en omgeving uit om deze avond te komen mee maken. Plaats: Artishock. Aanvang: 20.00 uur zaal open19.30 uur Op 5 april j.1. is door de U.V.V. afde ling Soest het dertig jarig bestaan in eigen kring gevierd. De afdeling werd op 27 april 1954 door enkele dames opgericht en men begon met een sociëteit voor ouderen, die nog steeds veel leden heeft en waar men graag komt. Enige tijd later werd het werk uitge breid met het verzorgen van bloemen en fruit in het ziekenhuis Zonnegloren. In de loop der jaren kwamen er nieuwe werkobjecten bij o.a. het vriendschap pelijk contact en hulp in Braamhage, het Prins Hendriksoord en bij ouderen aan huis. Ook de verkoop van kinderzegels en kaarten is omstreeks kerstmis een steeds terugkerende activiteit. Als men wil meewerken met het doel, het verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers met menselijk contact en continuïteit in het werk als voornaamste kenmerken, dan kan men inlichtingen ontvangen hij het secre tariaat, Veenbesstraat 758, tel. 11468. 1

Soester Courant | 1984 | | pagina 17