Mevrouw Reyerse (Mariënburg) werd 102 MEDE |gl| Inlijsten? Nieuw politiebureau voorlopig van de baan Wijziging koopavonden IETS DOORREGEN VARKENSROLLADE MMB W^zo gezien TELETRONIC NEDERLANDbv OPROEP Boekhandel van de Ven Oudste inwoonster van Soest In Overhees IV: maximumsnelheid 30 km. vooruw VOORZETRAMEN ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES GLASHANDEL Granny Smith Honsbergen Stunt van het iaar Honsbergen HONSBERGEN Sinaas appelen Parelpinda's Gedichten en gedachten Honsbergen Honsbergen V# voetendag aard obby Soest van urgentielijst verdwenen Het ziet er naar uit dat de gemeente Soest de bouw van een nieuw politie bureau voorlopig wel kan vergeten. Dat kan althans worden afgeleid uit het feit dat Soest verdwenen is van de lijst met urgente "gevallen" van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarvan tot voor kort werd aangeno men dat Soest daarin een plaats bij de eerste 15 innam. Volgens geruchten die burgemeester Scholten in de afge lopen weken hebben bereikt is de nieuw bouw van een politiebureau echter niet meer zo urgent in de ogen van de Rijks overheid. Dat is het gevolg van de introductie van een drietal nieuwe criteria, waarbij Soest weliswaar erg slecht scoort op de punten "functio naliteit" en "staat van onderhoud", maar niet slecht genoeg op het punt van de "vloeroppervlakte per werken de politieman". Het feit dat de politie van Soest blijkbaar nog over voldoen de ruimte (hoe die er dan ook bij staat) beschikt, lijkt daarmee fnuikend te zijn voor de nieuwbouwplannen, waar voor burgemeester Scholten zich in de afgelopen jaren tegenover verschil lende ministers van Binnenlandse Zaken sterk heeft gemaakt. Tot dusver zonder veel resultaat, zo blijkt. De burgemeester deed deze medede lingen maandagmiddag j.1. tijdens een bijeenkomst op het politiebureau, waar ook de heer H. Jacobse, Tweede-Ka merlid voor de VVD, aanwezig was. De heer Jacobse is lid van de vaste kamercommissie voor Binnenlandse Zaken en gaf met zijn bezoek gehoor aan de uitnodiging van burgemeester Scholten om zich persoonlijk van de situatie in Soest op de hoogte te komen stellen. De heer Jacobse toonde zich zeer onder de indruk van de nijpende problemen op het politiebureau, in het bijzonder voor wat betreft de "mens onwaardige" toestand van de cellen (die in 1955 werden afgekeurd, en voor de wapenkamer, die met een elek trisch straalkacheltje moet worden droog- gehouden om de munitie nog enigszins in bruikbare conditie te houden. 'Frappez toujours' Burgemeester Scholten wees erop dat de ambtelijke top van het ministerie van Binnenlandse Zaken onlangs is vernieuwd en dat hij, sinds hij burge meester is van Soest, al vier verschillen de ministers van Binnenlandse Zaken had "lastig gevallen". "Dat onder streept de noodzaak van het feit dat er voor de Soester situatie voortdurend opnieuw aandacht moet worden ge vraagd. Frappez toujours, tot de deur van het nieuwe bureau opengaat! Het bezoek van de heer Jacobse viel (volkomen bij toeval, zoals door allen werd benadrukt) samen met het be zoek van de heer N. H. E. van Heiten, controleur van de Directie Politie van het Departement van Binnenlandse Zaken. Deze kon echter niet inhoude lijk reageren op de uitspraken van de heer Jacobse en van burgemeester Scholten. Wél onderstreepte hij dat de ministeries van Binnenlandse Za ken en van Financiën eerst worden ge confronteerd met een aantal "lopen de verplichtingen". De inventarisatie, aan de hand van de genoemde criteria, ligt nog niet op tafel, aldus de heer Van Heiten, zodat hij daarover geen uitspraken kon doen. Wel toonde hij zich bereid kennis te nemen van de problemen, zodat hij de uitnodiging om in Soest te komen kijken graag had aanvaard. Volgens de heer Van Heiten zal pas in 1987 worden begonnen met het oplossen van de meest nijpende huisvestigingsproblemen voor de ge meentepolitie, en dat dan nog met mondjesmaat. Daaruit volgt dat pas in 1988 of zelfs 1989 nieuwe uitkeringen van de. Rijksoverheid ten behoeve van nieuwe politiebureaus aan de beurt zijn. Hij noemde het desondanks goed dat Soest zijn belangen blijft bepleiten en dat ook de politiek zich niet afzijdig houdt. "We staan immers voor een be langrijk en omvangrijk probleem". Moeilijkheidsgraad Dat de besluitvorming zo lang op zich laat wachten is niet het gevolg van een gebrek aan belangstelling, maar van de moeilijkheidsgraad van de proble matiek. "Er zit weinig anders op dan te wachten op een uitspraak van de departementen van Binnenlandse Za ken en Financiën". Die uitspraak kan men pas tegemoet zien in het kader vari de meerjarenbegroting, die ech ter niet voor het einde van de zomer wordt gepubliceerd. Hij benadrukte overigens dat het beheer van een politiebureau een zaak is van de ge- mente zélf. "De korpsbeheerder, i.c. de burgemeester, moet zelf bepa len of hij cellen laat bouwen of auto's aanschaft." Kunstkind De heer Jacobse merkte op dat de gemeentepolitie althans voor wat be treft de huisvesting altijd zo'n beetje "als het kunstkind van de politie is beschouwd." "Voor een gemeente is het financieel niet meer te behappen, en er is dan ook een geweldige achter stand in de behuizing van de gemeente politie ontstaan." Mocht het politie bureau in Soest dan niet aan de hand y erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 0215518023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Huisvuilophalen met de feestdagen Op Goede Vrijdag (vrijdag 20 april), Tweede Pasdag (maandag 23 april) en Koninginnedag (maandag 30 april) wordt er door de gemeentelijke reini gingsdienst geen huisvuil opgehaald. In plaats van 20 april wordt dat nu donderdag 19 april, in plaats van 23 april wordt dat dinsdag 24 april en in plaats van 30 april wordt dat dinsdag 1 mei. Geen fietsen op de markt! Ingevolgde artikel 37 van de gemeente lijke marktverordening is het verboden zich op marktdagen met een voertuig op het marktterrein te bevinden of een voer tuig op het marktterrein aanwezig te heb ben. Het blijkt echter dat de laatste tijd steeds meer mensen dit artikel overtre den door de fiets aan de hand mee te ne men over de markt of zelfs te fietsen (scholieren) op de markt. Dit ondanks het feit dat verkeersborden aan het begin van de markt melding maken van het verbod. De politie zal vanaf heden intensief kon- troleren en desnoods verbaliserend optre den. Cheques gestolen Een inwoonster van Soest meldde de politie vorige week dat van haar bank rekening een bedrag van 3300 gulden was afgeschreven. Onlangs waren haar 11 eurocheques ontstolen. Boedel, gezin of kapitaal, van Rouwendaal verzekert het allemaal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 van het criterium van de vloeropper vlakte voor een plaats op de urgentie- lijst in aanmerking komen, gemeten aan de hand van de beide andere crite ria zou dat zeker wel het geval kunnen zijn, aldus de heer Jacobse. "Wat dat betreft loopt Soest zeer ver achter." Hij bleek intussen een 'list' te hebben uitgedacht, die misschien soelaas kan bieden. Raadzaam lijkt het dat de ge meente, in samenwerking met de pro vincie probeert de bouw van een nieuw politiebureau zélf voor te financieren, niet door die kosten geheel voor haar rekening te nemen zonder de uitdruk kelijke garantie van de rijksoverheid dat die kosten worden terugbetaald (waardoor gemeenten als Spijkenisse en Maarssen inmiddels diep in de financiële problemen terecht zijn ge komen), maar door een beroep te doen op de zgn. "terugploegpot" van So ciale Zaken, waarbij werkloze bouw vakkers worden ingeschakeld. "Zo'n oplossing is veel goedkoper." De heer Jacobse durfde overigens niet te zeg gen of deze suggestie een begaanbare weg zal blijken. Bestuursafspraak Wat er gebeuren moet dat er een "be stuursafspraak" wordt gemaakt tus sen de rijksoverheid en de gemeente Soest. Burgemeester Scholten: "Er moet een sluitende afspraak komen. Als de gemeente al geld zou vinden voor de voorfinanciering van het nieuwe politiebureau, dan zal de raad daartoe toch alleen bereid zijn als hij weet wanneer de rijksoverheid met haar uitkering voor de dag komt. Hij noemde de suggestie van de heer Jacobse een heel goede en zei er zo snel mogelijk achterheen te zullen gaan. "De inbreng van Binnenlandse Zaken moet daarin zijn dat het garandeert wanneer het hoofdbedrag komt. Pas dan kan ik de raad een voorstel voor leggen. Ik denk dat ik de raad zal adviseren een schriftelijk akkoord te sluiten met de ministeries van Binnen landse Zaken en van Sociale Zaken. De liefde zal in dit geval van drie kanten moeten komen. Heroverweging? De burgemeester zal bij het departe ment van Binnenlandse Zaken aan dringen op een heroverweging van de urgentielijst. De aankondiging dat dat ook zou gaan gebeuren werd echter door de heer Van Heiten niet bevestigd. Hij volstond met de mededeling dat het departement zal nagaan of de door Soest verstrekte gegevens overeen stemmen met de informatie die op het ministerie bekend is. Burgemeester Scholten wees er in dat verband op dat het weinig zin zou heb ben om Sociale Zaken te benaderen, als Binnenlandse Zaken niet tot her overweging zou willen overgaan. AAN ALLE WINKLER PRINS BEZITTERS Wij roepen alle Winkler Prins bezitters op nu te reageren op het binnenkort te verschijnen WINKLER PRINS SUPPLEMENT 1984 ipplement verschijnt in mei 1984. Als u snel beslist profiteert u van een Het PRIJSVOORDEEL VAN LIEFST 40 GULDEN! Het Winkler Prins Supplement is grotendeels verkrijgbaar in dezelfde banduitvoering als uw eigen Winkler Prins Encyclopedie. Reserveer vandaag nog het Winkler Prins Supplement. U bent dan verzekerd van een onmisbare aanvulling op uw kostbare encyclopedie. Soesterbergsestraat 53 Soest Tel. 02155-1 2419 "Ik put uit dit bezoek echter de hoop dat het op z'n minst zinvol zal zijn om de zaak te onderzoeken." De heer Jacobse kondigde aan dat hij de Kamer nog voor het zomerreces zal vragen om een openbaar monde ling overleg met de bewindslieden van Binnenlandse Zaken en Financiën over de problematiek van de behuizing van de gemeentepolitie. In de maanden april en mei zijn er in verband met een aantal bijzondere dagen enkele wijzigingen in de openstelling van de winkels 19 april - Donderdag: Koopavond in alle Eemlandgemeenten. 20 april - Goede Vrijdag: De winkels mogen geopend zijn tot 18.00 uur. De koopavond gaat niet door. 30 april - Koninginnedag: Alle winkels dienen gesloten te zijn. 3 mei - Donderdag: Koopavond in alle Eemlandgemeenten. 4 mei - Dodenherdenking: De winkels zijn tot 18.00 uur open. De koop avond gaat niet door. 5 mei - Bevrijdingsdag: Alle winkels mogen tot 17.00 uur open zijn. 31 mei - Hemelvaartsdag: Alle winkels dienen gesloten te zijn. (De koop avond in de Amersfoortse binnenstad gaat naar vrijdag 1 juni "Lang zal ze leven, in de gloria!" Tot tweemaal toe klonk het bekende lied gistermorgen in de versierde ge meenschapsruimte van het bejaarden centrum Mariënburg aan de Burge meester Grothestraat. De reden was duidelijk. Mevrouw M. Reyerse-Lapplè vierde haar 102e verjaardag en dat werd door haar, haar familieleden en de bewoners van het huis op gepaste wijze gevierd. In het gedeelte van de wijk Overhees IV waar de energiezuinige Sanders-wo ningen staan, wordt de komende maan den een maximum snelheid afgekon digd van 30 km. per uur. Dit heeft wet houder G. Plomp vorige week meege deeld tijdens de commissie-verga dering Ruimtelijke Ordening. Het gaat om de straten Krekel, Libel, Hommel en Goudwesp. Het is de eerste zone in Soest waar deze maximum snelheid van kracht wordt. Stedebouwkundige J. van Gent ver klaarde, dat dit gedeelte van Overhees voldoet aan de voorwaarden die gelden voor het invoeren van deze maximum snelheid. Dit in tegenstelling tot de woonerven in Overhees. In het project van de Sanders-woningen is een duide lijke scheiding tussen het voetgangers gedeelte en het gedeelte voor het overi ge verkeer. Bovendien is de inrichting van het project dusdanig, dat redelij kerwijs niet met een snelheid van bo ven de 30 km. per uur gereden kan wor den. De gemeente maakt gebruik van de mogelijkheid om deze maximum snel heid per zone af te kondigen. De ko mende maanden worden de bijbeho rende borden geplaatst en daarmee wordt de snelheidslimiet van kracht. Omdat mevrouw Reyerse ook de oud ste inwoonster van Soest is kwam burgemeester P. Scholten haar na mens het gemeentebestuur van harte gelukwensen. "Vorig jaar was ik hier ook, het jaar daarvoor ook, en volgend jaar sta ik hier zeker ook weer", aldus 'de burgemeester. Hij vertelde dat hij even uit de vergadering van het Col lege van B. en W. was weggelopen. "Ik heb gezegd: ik moet echt even naar mevrouw Reyerse toe. De wethouders doen u de hartelijke groeten en wen sen u ook een fijne verjaardag. Het deed de burgemeester veel genoe gen dat hij mevrouw Reyerse "als de koningin van Mariënburg" zag zitten. Hij bood haar namens de gemeente Soest een bloemstukje aan en zette als eerste het "Lang zal ze leven" in, dat door alle aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Namens het bestuur van Mariënburg bracht ook voorzitter P. M. de Korte Burgemeester Scholten brengt de gelukwensen van het gemeentebestuur over aan mevrouw Reyerse. zijn gelukwensen over aan de jarige. "Het is voor mij de eerste keer dat ik voor een 100-plusser sta", aldus de heer De Korte. "Het bestuur is er bijzonder trots op u hier in ons midden te hebben." Hij overhandigde mevrouw Reyerse eveneens een fraai boeket. Op voorstel van directrice mevrouw H. M. Binnendijk-Huijboom werd nog maals het "Lang zal ze leven" aan geheven, waarna mevrouw Van Beek namens de bewoners haar felicitaties aanbood, een pakje overhandigde en een vers voordroeg. De dochter van mevrouw Reyerse sprak namens de jarige een kort dank woord aan allen die in Mariënburg zo goed voor haar moeder zorgen. "Niets is u teveel, ik neem mijn petje voor u af. Het is geweldig. WORDT NIET BLAUW VAN DE KOU! WIJ HELPEN U GAUW! SNEL NAAR... BEL 16055 of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOES Alleen donderdag NIEUWE OOGST Alleen donderdag SPECIAAL GEKRUID gaw q a KILO m Alleen donderdag MAROKKAANSE Alleen donderdag Vers gebrande 500 gram 250 gram door GerardPau! Dat er een boekwerk uit het in keurig pakpapier gewikkelde verjaardags cadeautje tevoorschijn kwam, kon mij, gezien het formaat van het geheel, niet echt meer verrassen. Dat iemand, die goed op de hoogte is van mijn smaak, de feestvreugde meende te kunnen verhogen door mij iets van de hand van ene drs. P. te schenken, v erbaasde mij veel meer. Hoewel de achterflap mijn interesse nauwelijks aktiveerde, kon ik, zij het met moeite, toch nog wel door mijn strot krijgen dat het me wei aar dig leek. Fijngevoelig als hij is, advi seerde mijn milde vriend het eens open te slaan, hetgeen een oprecht gemeen de verwensing tot gevolg had. Het loe der had mij een leeg boek gegeven. Zo'n etalageboek met alleen een bedrukte voor- en achterkant en verder niets dan lege pagina's, een dummy dus. Als herinnering aan een geslaagde grap zwierf het een tijdje door de huis kamer en soms vermaakte ik me met de aforismen die hij er eigenhandig in geschreven had 'Zij vullen elkaar geweldig aan zij eet op wat hij laat staan' onder de titel 'Relatie'. Of, een eindje verder onder 'Herfst' 'Het lover is maar pover men houdt niet veel over', maar dat had hij niet zelf verzonnen. Toen er in mijn binnenste ook zo maar wat mooie ge dachten werden geboren, schreef ik: 'Het voordeel van spandoeken is dat je er achter kunt staan zonder te weten wat er op staat', 'Emoties infecteren; als je er niets mee doet gaan ze zweren' en 'Ook een ongeplav eide weg heeft per spectief'. De oorspronkelijke eigenaar en later schenker van het boek, teken de in een onbewaakt ogenblik onze poes in ruste, die languit liggend, een hele pagina beslaat. Doorbladerend lees ik verder 'Blij dat ik vrij' en 'Bloemen houden ook van mannen' en nog onlangs schreef iemand: 'Eenzaamheid; zoiets als vooreen babbel bellen - tussen twee zoemen heen een opgewekt gesprek horen - maar het is te ver weg om te verstaan - de telefoon uithoren tot de zoem van het ov ergaan verandert Tifgëpieper en rustig de hoorn neerleggen alsof er niets gebeurd is'. Intussen vond ik het tijd worden om het geval wat opvallender te laten slinge ren en op de eerste blanko bladzijde het boek de titel 'Gedichten en gedachten' mee te geven. In de ioop der tijd heb ik vaak mensen gesproken die mij toever trouwden zelf ook al eens iets geschre ven te hebben. Wie mijn boek wil aan vullen is van harte welkom. Misschien kunnen we daar dan ook wel een tweede 'Zo gezien' aan wijden. We spreken af dat uw naam onder ons blijft. Als u dat wilt. Op dinsdagmiddag 17 april van 1.30 uur tot 18.00 uur is in onze zaak de expert van Bunnies aanwezig. Kom gerust langs, al was het alleen maar voor het meten. Altijd welkom! EXOUISIT SCHOENEN Hniii li lyinii VAN WEEDESTRAAT 16 -SOEST- TEL 13473 Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, rKu voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1