Peuterspeelzaal 'Ukkepuk' viert verhuizing met familiefeest SWEAT- SHIRTS Mikimo- kinUermatte Jubileumviering Insingerschool werd één groot feest DE GROTE KLASSIEKEN ZIJN KIND AAN HUIS BIJ DE GOUDEN SNAAR ROYAAL •PAND EVEN SERIEUS: 49.- Aanbieding JONGENS en MEISJES d'OudeEnghe assen bieden Nte koop aan: Eddy Conrad Expositie in 'Acanthus' Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument u'?t*rjh- "tigt-r:; -'■■■ Steenhoffstraat 13a-15 - Soest Telefoon 12132 PAGINA 8 onwijk. sten, partijen en kinder- jekwalificeerd personeel I 13 april van 8.30 tot met vrolijke Quality Circle Produced In de Mitsubishi fabrieken werken kleine groepen toe gewijde mensen aan uw Colt Zulke groepen heten 'Quality Circles'. Omdat de mensen van zo'n groep zich persoonlijk verant woordelijk voelen voor wat ze doen en seriewerk niet als 'n routineklus wordt afgedaan, is uw Colt hün werkstuk. Een werkstuk waar ze zeer veel zorg aan besteden en nauwgezette kontro- les op toepassen. En dat ze pas uit handen geven als het perfekt is. Elke Mitsubishi is 'Quality Circle Produced'. Daarom behoort ook uw Colt tot het beste dat er op de wereld wordt gebouwd. Wat nog eens wordt onderstreept door de toppositie die Mitsubishi in vrijwel elk betrouwbaar heidsonderzoek inneemt Afgebeeld model: ColtGLX WOENSDAG 11 APRIL 1984 PAGINA 9 "Ukkepuk", de peuterspeelzaal die al zo'n twaalf jaar gevestigd is aan de Duinweg 21, gaat aanstaande zaterdag feest vieren. Dat heeft alles te maken met het feit dat Ukkepuk onlangs - om precies te zijn op 1 maart - is verhuisd naar het gebouw waar tot voor kort de naaste buren, de kleuters van de Ben- gelenbak, gehuisvest waren. Toen de Bengelenbak vorig jaar werd opge heven lieten de leidsters van Ukkepuk met enige gretigheid hun oog op het leeggekomen gebouwtje vallen, dat veel aantrekkelijks te bieden had, al was het alleen maar doordat het twee lokalen heeft. Het oude Ukkepuk-ge- bouw is sinds kort betrokken door Am- nesty International, en de Ukkepuk- kers zelf zitten in een "nieuw" onder komen. Truda Henselmans, de huidige hoofd leidster, die er al jaren samen met Atty Kuiper werkt, weet te vertellen dat Uk kepuk destijds op deze plaats werd op gezet door een aantal ouders, die vrij wel direct aansluiting zochten met de toen al bestaande Stichting Peuter speelzalen, die overigens nog maar twee speelzalen in Soest beheerde. Aanvankelijk draaide de speelzaal al leen 's morgens, maar later kwam daar ook een aantal middagen bij. De laatste jaren neemt het aantal peuters bij Ukkepuk duidelijk toe. Dat wordt bevestigd door Corry Oversier. voorzitter van de stichting en ook even bij het gesprek aanwezig, en Ans Sa- muels, één van de leden van de ouder commissie. Jonge gezinnen Truda: "Er zijn hier in deze buurt veel 3e en 4e kinderen, dat merk je heel goed. De vergrijzing neemt af, er komen weer vrij veel jonge gezinnen wonen, hier in Soest-Zuid." Corry stelt vast dat ook bij de andere speelzalen een duidelijke toeneming te cóhsta-7' teren is. "De mensen kiezen bewust;1 zijn ook duidelijk gemotiveerd. En bo vendien is het weer 'in,' het spreekt weer vanzelf dat een kind in die leeftijd naar de peuterspeelzaal gaat." De peuterspeelzaal Ukkepuk functio neert ook min of meer als buurtcen trum, legt Truda uit. "Grote gezinnen zijn er niet meer, en die komen ook niet meer. Die klok kun je niet meer terug draaien. Voor de meeste kinderen in deze omgeving geldt dan ook dat ze ta melijk geïsoleerd opgroeien. Je gaat niet de hele dag in je eentje in de tuin spelen. Op die leeftijd zijn de peuters ook hard toe aan een beetje sociaal kontakt met leeftijdsgenootjes. Tussen de broertjes of zusjes is er tegenwoor dig toch wel een vrij groot leeftijdsver schil." Zo'n 50 a 60 peuters bezoeken wekelijk Ukkepuk. Onder hen bevinden zich sinds enige tijd ook een paar gehandi capte kinderen. Speciaal met het oog daarop is een vrijwilligster aangetrok ken. Rina v.d. Linden. "Die kinderen vragen toch een stukje extra aandacht, en met z'n tweeën heb je je handen soms al behoorlijk vol. Daarom is het erg fijn dat we Rina via de Vrijwil ligers Vakaturebank hebben kunnen vinden," vindt Truda. Het feit dat een aantal gehandicapte kinderen, al zijn het er dan ook maar een paar, zonder enig bezwaar tussen de 'gewone' kinderen kunnen meedoen, pleit sterk vóór het peuterspeelzaal- werk, vindt ze ook. "Wij passen geen selectie toe. Wel hebben we de zaak eerst goed doorgesproken met alle ou ders, maar het gaat heel goed. De an dere kinderen komen niets te kort." Kontakten Een peuterspeelzaal is er niet in de eerste plaats voor het gemak van de moeders, onderstreept Truda. "Al zijn er nog altijd mensen die dat denken, helaas." Wel functioneert de speelzaal als een punt waar veel mensen kontak ten leggen. "Soest is nu eenmaal een echt forenzendorp. De mensen hebben vaak niet zoveel kontakten, en hier kom je als jonge moeder nog eens iemand tegen." De ouders spelen trouwens een gewel dige rol bij de peuterspeelzalen in het algemeen, en bij. Ukkepuk in het bij zonder. Dat is goéd te merken geweest bij de verhuizingjen. de herinrichting van het gebouwtjj. Het interieur heeft een grote opkn^b^irt gekregen en veel ouders hebbWëen heleboel ma teriaal geschonken om Ukkepuk er weer zo goed mogelijk bij te laten zit ten. Truda: "Het materiaal kan nu een maal niet uit de ouderbijdrage bekos tigd worden. Je moet tegenwoordig maar zien hoe je eraan komt, en dan ben je dankbaar dat de ouders zo goed meeleven." Op hetzelfde moment wopdt een groot stuk van de tuin door twee vader-vrij- willigers omgespit. Een flinke groep ouders heeft in de afg^lopen weken al I diversejivonderi en zatérdagën opgeöL ferd om hét gebouw geschikt te maken. "Daardoor hebben ze nu ook het te rechte gevoel dat de speelzaal ook een beetje van hen is,aldus Truda. Zoals gezegd: Ukkepuk beschikt nu over twee lokalen. In het eerste kunnen de kinderen spelletjes doen, puzzelen, bouwen, plakken, verven, kleien. In dit lokaal bevinden zich ook twee prach tige speelhuisjes, en er is een groot aanrecht, waar naar hartelust met water kan worden geknoeid. Het an dere lokaal heeft nog het meeste weg van een soort "binnenspeeltuin". De peuters kunnen er fietsen, steppen en klauteren. Er is een wip, een glijbaan en een ingebouwde zandbak. Het "buitengebeuren" (er is een groot terrein rondom de speelzaal) is nog niet klaar, maar daar wordt aan ge werkt. Uiteraard door vrijwilligers. "We zoeken nog iemand die er plezier in heeft iets van de tuin te maken," al dus Truda. Ukkepuk beschikt ook over een nogal unieke "boetiek," waar allerlei kinder kleding wordt verkocht. De opbrengst KERKSTRAAT 7 - SOEST Truda Henselans (r.) en Atty Kui per met één van de groepen in de "nieuwe"peuterspeelzaal Ukkepuk. daarvan wordt uiteraard in het ma teriaal voor de kinderen gestoken. Onderverhuren De kosten van het nieuwe onderkomen vallen overigens niet mee. Met de ver bouwing is heel wat geld uitgegeven en voor de grond moet de stichting elk jaar duizend gulden betalen. Wat dat betreft biedt het tweede lokaal een goede mogelijkheid om de kosten wat te drukken. Truda: "We kunnen het onderverhuren aan clubs, kleine ver enigingen enz., die misschien op zoek zijn naar een geschikte ruimte. Dit lo kaal staat een paar middagen en avon den per week leeg, en dat is toch een beetje zonde." (Wie interesse heeft kan kontakt opnemen met Ans Samuels, tel. 15488). "Het is allemaal vrijwilligerswerk," onderstreept Corry Oversier. "Ook de leidsters, want die verrichten in hun eigen tijd ook bergen werk." Ze vraagt zich enigszins bezorgd af hoe de toe komst van de peuterspeelzalen eruit ziet, sinds welzijnswethouder Frans Kingma zijn geruchtmakende notitie over de herstructurering van het wel zijnswerk heeft geopenbaard. "In zo'n koepel-organisatie kun je al dat vrij willigerswerk wel vergeten, vrees ik. Het is wel fijn dat de peuterspeelzalen in elk geval op 7 punten in de gemeente gevestigd blijven, al worden er mis schien drie of vier, als de plannen door gaan, in andere accommodaties onder gebracht." Over de samenwerking met andere in stellingen in één gebouw is Truda noch Corry erg optimistisch. "Daar hebben we hier onlangs enige ervaring mee ge had. Dat was niet zo geslaagd." aldus Truda. Ze vertélt dat een groep jón geren van de Stichting Jeugdzorg tij delijk onderdak had gevonden in de peuterspeelzaal, maar dat een en ander niet te combineren bleek. Corry: 'Frans Kingma kan praten wat hij wil, maar niet alles kan samen in één ge bouw." Truda vult aan: "Het schoon maken is ook vrijwilligerswerk, maar je kunt de ouders hier toch niet ver plichten om de rotzooi van anderen op te ruimen. Schaduw Overigens wijst Corry op de ontwikke ling in het Kruispunt, het clubhuis aan de Albert Cuyplaan, waar juist een goede vorm van samenwerking ("maar dan in omgekeerde richting") is ontstaan. Over de welzijnsnotitie en de perikelen die dat verder met zich meebrengt doe ze er op dit moment lie ver het zwijgen toe. "Maar er is na tuurlijk wel sprake van ongerustheid. Wat gaat er precies gebeuren? Die zorg valt als een schaduw over het feest van de opening van Ukkepuk heen." "Een familiefeest," zo omschrijft Tru da de bijeenkomst van zaterdag, die van 10.30 tot 13.00 uur duurt. "En ie dereen is welkom. Ouders en peuters, broertjes en zusjes, opa's en oma's, be stuursleden, genodigden of wie er ook maar belangstelling heeft." Ook ouders die van plan zijn binnenkort hun peuter bij Ukkepuk te plaatsen kunnen een kijkje komen nemen. "Er is nog al tijd een wachtlijst," aldus Truda. "Daarom is het een goede zaak een kind tijdig op te geven, zo rond de leef tijd van twee jaar. Vooral na de zomer vakantie is er meestal een zeer grote toeloop, en om teleurstelling te voorko men kunnen de ouders er maar het bes te op tijd bij zijn." Liefhebbers van Bach, Verdi, Mozart of Saint-Saëns moet het toch prettig in de oren klinken dat de Gouden Snaar een speciale afdeling heeft voor het serieuze repertoire. Waar je in alle rust platen kunt afluisteren en waar altijd zeer aan trekkelijke aanbiedingen zijn te vinden, zoals deze week: Unieke uitvoering van de Matthaus-Passion voor slechts Deze prachtige digitale opname van de complete Passion (4 Ip's) wordt uitgevoerd door koor en orkest van de NDR onder leiding van Raymond Leppard. Woensdag 11 april LIVEMUZIEK Middelwijkstraat 2 - Soest Van zaterdag 14 april tot en met zondag 20 mei wordt in galerie "Acanthus", Dorps weg 195 in Maartensdijk, een expositie ge houden waaraan door verschillende kunstenaars wordt deelgenomen. De opening vindt plaats om 11.30 uur. Dan zal Leni Kortland enkele gedichten voor dragen, terwijl Jeroen van Rooij met pianospel voor de muzikale omlijsting zorgt. De volgende kunstenaars werken aan de expositie meeArmien (wandkleden en et sen): Johan van Bijsterveld (olieverf en gouaches): Anke Blankevoort (kera mische objecten); Milou van Dam (siera den): Machiel Hopman (olieverf en pot loodtekeningen); Lucresa Kern (gou aches); Paul Kingma (tableaux en bron zen) Ella Steenmeijer (aquarellen op zij de en Lied Zwagerman raku De openingstijden zijn: vrijdag, zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. De expositie is op Eerste Paasdag geslo ten; op Tweede Paasdag geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Snelheidscontrole Op de Nieuweweg voerde de politie vorige week een snelheidscontrole uit met behulp van de radarapparatuur. Van de 325 passerende auto mobilisten reden er 23 te hard. Zij kregen een be keuring. De top lag op 79 km. per uur. De viering van het 75-jarig jubileum van de Insingerschool in Hees, die in de afgelopen week heeft plaatsgevonden, is één groot feest geworden. Nadat vo rige week maandag al een geslaagde thema-avond in de Open Hof was ge houden, die min of meer als "de offi ciële avond" werd beschouwd, volgden in de loop van de week nog een aantal feestelijke activiteiten, waarmee de viering op grootse wijze luister werd bijgezet. Woensdagavond gebeurde dat eerst met een magnifieke feestavond van, voor en door de kinderen in de grote zaal van de Borg, die tot de laatste plaats was bezet, zelfs tot op het balkon toe. De ouders en andere belangstel lenden kregen daar een sprankelend programma voorgeschoteld - "op z'n Insingers," zoals schoolhoofd Piet Davelaar in zijn welkomstwoord op merkte. Dat hield niet alleen in dat alle kinderen op een of andere wijze bij de uitvoering betrokken waren, maar ook dat het geheel binnen de recordtijd van eigenlijk maar twee weken tot stand was gebracht. Gezien het resultaat is Dierbare herinneringen bij een paar oud-leerlingen van de Insinaer- schoul. zo n presiaue een extra pluim waard. Dat vond ook het publiek, dat de ver richtingen van de leerlingen telkens met een warm en welverdiend applaus beloonde. De kleuters beten het spits af. Zij ver tolkten een lentedansje - aangekondigd als "ontluikend leven" - waarbij zij als bloemen eerst langzaam van het toneel verrezen en vervolgens hun "blaadjes" uitsloegen. Het tafereel eindigde ten slotte in een vrolijke rondedans. De kinderen van de gecombineerde 3e en 4e en 5e en 6e klas namen het leeu- wedeel van de voorstelling voor hun re kening. Onder het motto "Oma ver telt" brachten zij een bijzonder ge slaagde musical op de planken, waarin verschillende stukjes geschiedenis van de Insingerschool op zeer komische wijze gestalte wareh gegeven. Met "Oma" in een gemakkelijke stoel op het toneel, die de verbindende teksten sprak, voerden de kinderen een aantal scènes op, zoals "de tijd van Ot en Sien", het pleidooi van de ouders bij de burgemeester voor een school in Hees, waarvoor de edelachtbare heer allerlei uitvluchten verzint, de dove meesters, met wie de communicatie in de klas tot allerlei misverstanden leidt, en een in drukwekkend slotkoor, dat een ode be vatte aan de Insingerschool. Het programma werd afgesloten door de leerlingen van klas 1 en 2, die een acrobaten-optocht op het toneel brach ten. Na de pauze volgde nog een verras sing. Dat was vooral de aanbieding van twee cadeaus, een kleurentelevisie van de gezamenlijke ouders, die werd aan geboden door de heer M. van Veelen, en een video-recorder, aangeboden door de kleinzoon en kleindochter van de heer Insinger die destijds de stichting van de school mogelijk maakte. Mr. E. P. Insinger en mevrouw A. A. E. C. Endtz-Insinger onderstreepten met dit gebaar de band die door de jaren heen is blijven bestaan tussen de school en de familie die haar haar naam schonk. De avond werd besloten met een grote verloting en een huldiging van het schoolteam, in het bijzonder voor de wijze waarop de jubileumviering tot stand was gebracht. Op donderdag en vrijdag was het echt feest-op-school: daar werd een groot aantal activiteiten georganiseerd, met allerlei spelletjes en andere feestelijke zaken, zoals een rondrit met de paarde- tram. Reünie De feestweek werd zaterdagmiddag af gesloten met een grote reünie van oud leerlingen. Enige honderden van hen, van heel oud tot nog betrekkelijk jong, hadden gehoor gegeven aan de oproep van de jubileumcommissie. IVoorzien van een briefje met huk naani erop na men zij bezit van de school, waar zij in vroeger tilden bijna dégelijks! verkeer- De complete 'cast' van de musical 'Oma vertelt' op het toneel van De Borg. den, en uiteraard waren de uitroepen die wezen op een vreugdevolle herken ning na zoveel jaren niet van de lucht. De reünie kende ook een officieel ge deelte, dat zich in de Heeskapel af speelde. De oud-leerlingen werden daartoe in twee groepen verdeeld, om dat de kapel anders te klein zou zijn. De jaargangen van voor 1950 waren daarbij het eerst aan de beurt, maar schoolhoofd Davelaar kreeg de mensen slechts met de grootste moeite de kapel in, omdat zij het veel gezelliger vonden om in de school nog even met elkaar te praten. In de kapel constateerde Davelaar dat het soms moeilijk was een schoolklas tot stilte te manen, maar dat het zeker niet gemakkelijker was om de oud- leerlingen stil te krijgen. Hij stelde vast dat er fantastisch veel mensen waren gekomen, zelfs uit Zeeland. De kinderen van de Insingerschool voer den voor het gezelschap nog twee num mers uit de musical van woensdag avond op, waarna één van de oud-leer lingen, de heer Joop Tak, die in de der tiger jaren de school bezocht, nog een aantal dierbare herinneringen op haalde. Vooral het feit dat in Hees destijds een christelijke school was gesticht was in zijn ogen een wonder, zeker in die tijd, toen de schoolstrijd nog volop leefde. "Het was een geweldig fijne school, al ben ik er dikwijls heel erg ondeugend geweest. Een prachttijd, dat hebben we hier gehad." Bijzondere herin neringen haalde hij op aan de figuur van de schoonmaakster Bartje Kuiper, die de meesten van de aanwezigen nog zeer goed kenden. De heer Tak twij felde er niet aan of de Insingerschool zou een florerende school blijven, ze ker nu "Soest naar Hees komt." Hij wenste schoolhoofd Davelaar veel ze gen toe op zijn werk en besloot met de opmerking dat het een mooie dag was "Je komt elkaar nu allemaal als be jaarden tegen." De reünie werd voortgezet in de school, waar de oud-leerlingen onder het genot van een hapje en een drankje nog eens een kijkje konden nemen in de oude lo kalen en ook de maquette konden be wonderen die de heer Smit van de oude school heeft gemaakt. Ook de talrijke foto's en andere herinneringen trokken veel belangstelling. De reünie werd af gesloten met een feestelijk optreden van P.V.O.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9