ijk 8.V., 155-18850, 'Een mensenleven is te kort om iet een paard te leren omgaan' SCHOEMAKER specialist in grote huishoudapparaten! Modeltuin bij 't Vaarderhoogt onderging gedaantewisseling TAXI KLOMP 12984 MP™™1" WASSEN KOKEN 1798 1398.- 1298 STOFZUIGERS KOELEN van1198.- inca Co 3 Avenue KOELKAST 349 Voor alle zekerhpiHl w|Nkei_kring van weedestraat 78 wum jHe zBKerneio. TEL 1 7253 (Technische dienst Tel 1 cAMGENDORFF 'FF LAREN b.v. ntants accountant Stalhouder J. Kraaij uit Soest: TEL. Verkeersmaatregelen NIEUWE VOORJAARSCOLLECTIE Hetspor- is I ticve GTS 1||||w|BbÉ I stuur ligt ■K!HK| makkelijk in de hand 9i De Philips AC 521 radio/cassette un met speakers zort voor snelwegbreed stereo forst 'are eding: biezen. Renault voegt er noc een positief punt aan toe Unieke financiering. Of- wel kiest u voor een jaar zonder rente (0%), ofwel voor 24,36 of 48 maande lijkse termijnen op basis van 8%'. Dat is maar liefst zo n 4% lager dan de laag ste bankrente. Vraag naar de voor - waarden. Dan kunt u me teen een exclusieve ^proefrit maken in de Renault 9 Avenue. ZANUSSI A wasautomaat914E o4y GASFORNUIS, wit, met elektrische vonkontsteking O y y PHILIPS A_n bovenlader AWB 137 J MIELE wasautomaat 751 BOSCH ELECTROFORNUIS met keramisch boven blad MIELE wascombinatie er is geen betere ELECTROLUX, no 1 in cons.test, 2350 339.- PHILIPS HR 6270 nu289.- NILFISK, de sterke GS 90 389.- MIELES 220, 1000 Watt motor369.- Eigen technische dienst voor snelle service 140 liter twee sterren r\ jt r\ ZANUSSI dubbel- deurs koelkast PHILIPS no-frost systeem Uniek! Wij weten er alles BOSCH 160 liter koel kast. Echt de beste! KTL 160 scbociiiakei WOENSDAG 18 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 enkele en dub- kunststof MMERINGEN lEN 'Levend gebak' Een inwoonster van Soest, die voor het bezoek dat zij vorige week kreeg een aantal hazelnootgebakjes had aan geschaft bij een plaatselijke bakker, kreeg de schrik van haar leven toen zij merkte dat het gebak bij het presen teren een wat al te levendige inhoud vertoonde: Er bleek zich een aantal maden in het gebak te bevinden. De gastvrouw deed aangifte bij de politie, die de Keuringsdienst van Waren in schakelde. Die onderzoekt de herkomst van de maden. Jreiding van werkzaam- op korte termijn "De mensen worden hier geconfron teerd met ideeën waar ze zelf niet op gekomen zouden zijn. Ze zien hier een overvloed aan materiaal, foto's, teke- ningen, folders, enz. die ze kunnen ver gelijken met hun eigen denkbeelden. En zo ontstaat er dikwijls iets heel moois. De mensen worden geactiveerd om een goed plan te maken en niet zo maar wat aan te rommelen. Want soms schrik je als je ziet wat de men sen thuis met het materiaal doen. Aan het woord is A.I.I.M. van den Bree- mer, eigenaar van het gerenommeer de tuincentrum het Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg in Soest. De aan leiding is het gereedkomen van de ge heel vernieuwde modeltuin op het tuin centrum, waarvan ook de "tuinont werp hoek" in de grote kas een onder deel vormt. De modeltuin werd zo'n jaar of acht geleden al aangelegd, maar omdat er sindsdien veel met nieuw materiaal wordt gewerkt en de ontwikkelingen op het gebied van de tuinaanleg ook niet stil hebben gestaan heeft de mode- tuin (annex kinderspeelplaats/kin derboerderij) in de twee afgelopen winters een ingrijpende gedaantewis seling ondergaan. "Tegenwoordig wor den er bijvoorbeeld veel meer cirkel patronen en 6-kantige motieven toege past. De gazons, die vroeger het tradi tionele beeld van de tuin bepaalden, zijn aan het verdwijnen. De mensen voelen veel meer voor waterpartijen, schuttingen, vlonders, pergola's, enz. ook doordat hun behoefte aan een stukje privacy in eigen tuin is toegenomen. De modeltuin in het Vaarderhoogt is daarom geheel gemoderniseerd, zo dat de meest eigentijdse ideeën er ge stalte in hebben gekregen. Dat is gro tendeels het werk geweest van tuin- architecte Melle Wierper, die sinds enige tijd op free lance basis aan het tuincentrum verbonden is. Zij is elke zaterdag aan de Dorresteinweg aan wezig om klanten van advies te dienen, en verder is met haar op andere dagen een afspraak te maken. Ze is modern opgeleid en heeft intussen een rijke internationale ervaring. "Heel wat mans", zo luidt het oordeel van de heer Van den Breemer over haar. Investering Met de nieuwe modeltuin haakt 't Vaarderhoogt in op een ontwikkeling, waarbij de aandacht veel meer is ko men te liggen op de vrije tijd die veel mensen - soms tegen hun zin - ter be schikking hebben. "Veel mensen zoe ken afleiding in de tuin, en de terug lopende economie zorgt er ook voor dat veel mensen wat meer zorg, aandacht en geld steken in de eigen tuin dan die te besteden aan bijvoorbeeld de va kantie. Het is natuurlijk ook een inves tering waar de mensen langer plezier van hebben", aldus de heer Van den Breemer. "Wij laten hier zien hoe het kan worden, zodat de mensen aan de hand daarvan een eigen plan kunnen maken." De natuur wordt duidelijk weer "terug gehaald", is zijn indruk. "De mensen hebben de televisie intussen ook wel* gezien. De laatste jaren zien we ook een enorme opkomst van de groente en fruittuin, waarvoor mensen een deel van de siertuin inrichten." Het Vaarderhoogt wil met deze aan pak de mensen helpen hun problemen bij de aanleg en de inrichting van de tuin zelf op te lossen. "Een goed plan kost niet veel. De inschakeling van een tuinarchitecte Is de kosten dik waard, aldus de heer Van den Breemer, die er bovendien op wijst dat er een aan trekkelijke kortingsregeling bestaat bij de aanschaf van de verwerkings materialen, zodat de tekening vaak bij na voor niets wordt bijgeleverd. Ook de bijbehorende kinderspeelplaats/ kinderboerderij heeft een duidelijke verandering ondergaan. "Wat dat be treft is het een' unieke speelplaats", licht de heer Van den Breemer toe. De speelwerktuigen, vroeger van me taal, zijn sinds kort uitgevoerd in rus tiek rondhout. Het geheel is ook een voorbeeld voor de particulier. "Het is door een beetje doe-het-zelver ge makkelijk te realiseren met het mate riaal dat hier te koop is. De kinderspeelplaats is echt "ontdekt" door de klanten van het Vaarderhoogt. 4 0 Tuinarchitecte Melle Wierper in de gemoderniseerde modeltuin van 't Vaar derhoogt. Foto: Goos van der Wilt We kunnen goed merken dat de woens dagmiddag een van onze drukste tij den is geworden. De mensen nemen hun kinderen graag mee. De kinderen zijn dan vrij en willen hier graag een poosje spelen, terwijl de ouders hier hun inkopen doen. Probleemloos win kelen, dat is het." 'Recreatief kopen' De manier waarop met name groot winkelbedrijven zich op de verkoop van tuinartikelen storten kan in de ogen van de eigenaar van het bekend ste tuincentrum van Midden-Neder land, geen genade vinden. "De men sen doen daar vaak een impuls-aan koop, zonder goed advies. Wij zoeken een andere weg, die we "recreatief kopen" kunnen noemen. We proberen hier een ontspannen sfeer te scheppen. De mensen komen hier tenslotte in hun eigen vrije tijd. Zo zijn er clubjes van vrouwen die hier op hun gemak komen kijken en gezellig met z'n allen een kopje koffie komen drinken. Dat is een ontwikkeling die ons uitstekend be valt." 't Vaarderhoogt staat bekend als een van de betere tuincentra van Neder land, en terecht. "De mensen komen hier van heinde en verre naar toe. We bestrijken ruwweg een kwart van Nederland. De gemiddelde klant rijdt 30 kilometer om hier te komen, hebben we berekend. Dat; wil toch wel wat zeggen." Het succes van 't Vaarderhoogt is vooral te danken aan het feit dat het gerund wordt door een uitgebalanceerd team van mensen die elk veel verant woordelijkheid voor hun werk dragen. "Ik zeg wel eens dat we hier tien on dernemers onder een kap bij elkaar hebben", aldus de heer Van den Bree mer. "Het is in elk geval een team dat zijn weerga niet heeft; qua vakman schap, advisering en deskundigheid staan ze op eenzame hoogte." Die kwaliteit blijkt ook uit het aan bod van materiaal, zoals het tuinhout, de bestrating en al die andere dingen die bij de aanleg van een moderne tuin worden gebruikt. "Het is soms ongelooflijk wat er aan onzin wordt verkocht over tuinen", heeft de heer Van den Breemer ge merkt. "Wat dat betreft lopen er veel leken rond." Dat het Vaarderhoogt de nieuwste ontwikkelingen op de voet blijft volgen blijkt ook uit het feit dat de "tuinadvieshoek" binnenkort wordt gecompleteerd met een video-instal latie, waarop allerlei aspecten van het tuingebeuren te zien zullen zijn. Het duurt nog even voor het zover is, want het samenstellen van de band kost nog al wat tijd, aldus Van den Breemer. Tuinliefhebbers die goed op de hoogte willen zijn kan een bezoek aan de mo deltuin aan de Dorresteinweg van har te worden aangeraden. kzaamheden bij een van de modernste 1 gemaakt, tot aanbeveling. etreft, zijn de persoon- schikken, is het Hen aan: it, 'el. 02155-21909 Ziekenfondsven/oer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Koninginnelaan 4 - soest in ings- liegei binnen- Burgemeester en Wethouders hebben onlangs verschillende verkeersmaat regelen genomen. Zo is het parkeer verbod langs beide zijden van de Stad houderslaan, tussen de Korte Brink- weg en de Van Weedestraat, ingetrok ken. Dat betekent niet dat daar nu ge parkeerd mag worden. Omdat langs beide zijden van de weg een verplichte fietsstrook is ingesteld, is het toch nog verboden daar te parkeren. Verder is het binnenterrein en de toe gangspaden van het SBBS-complex "De Vijverhof" aan de Klarinet geslo ten verklaard voor alle verkeer, met uitzondering van het bestemmings verkeer en de voetgangers. Het door gaande pad over de vijver dat loopt vanaf de noordzijde van het binnen terrein van De Vijverhof tot de Turf- streek is aangewezen als voetpad. De wegen Krekel, Libel, Hommel en Goudwesp, alle gelegen in de wijk Overhees IV, le fase, zijn aangewezen als "30 km per uur zone-gebied' De geslotenverklaring voor alle mo torvoertuigen van de Schooldwars- weg te Soesterberg over een lente van ongeveer 90 meter is ingetrokken. Een gedeelte van deze weg geldt niet lan ger als openbare weg. Het Witte Paardstraatje, gelegen tus sen de Rijksweg 221 en het Kerkpad, is gesloten verklaard voor alle ver keer, uitgezonderd voetgangers, fiet sers en bestemmingsverkeer. Het gedeelte van de Beatrixlaan, tus sen het Nassauplantsoen O.Z. en de Dillenburglaan. is gesloten verklaard voor vrachtauto's. Door middel van het aanbrengen van een gele streep op de trottoirbanden zal een parkeerverbod gelden voor de draaikom ter plaatse van de Dillen burglaan. Nabij de percelen Pijperpad 50 en 52 wordt een invalidenparkeerplaats aan gewezen. Tenslotte komen vijf algemene in validenparkeerplaatsen op de volgen de lokaties: één bij het PTT-kantoor aan de Nijverheidsweg, één bij het buurtwinkelcentrum Overhees aan de Tamboerijn, één bij het winkelcen trum Soest-Zuid en twee bij het be jaardencentrum Honsbergen op het parkeerterrein aan de Wiardi Beck- manstraat. De besluiten liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Van de besluiten staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van 30 dagen na 18 april 1984. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden gezonden aan de Commissaris van de Koningin. |"Met een kruissnelheid van zo'n 9 kilo meter per dag is dit natuurlijk geen haastwerk. Als je in een koets zit speelt al het gejaag waarmee de mensen te genwoordig zo druk zijn ook geen rol meer. Daarom ben ik niet zo bang dat flit verloren zal gaan. Integendeel, er j komt steeds meer vraag naar. In het afgelopen jaar is de heer Kraaij, Teigenaar van de stalhouderij met de zelfde naam, in Soest een bekende ver schijning geworden. In mei 1983 begon hij met het bedrijf, waarin hij samen met zijn zoon J. Kraaij Jr. werkt, en dat officieel gevestigd is aan de Krom- •meweg 27. maar dat in de praktijk gro tendeels wordt uitgeoefend vanaf de boerderij van de heer Van Dijk aan de [Koninginnelaan, waar de koetsen en de ©aarden onderdak hebben gevonden. AI talloze malen hebben de inwoners i van Soest niet alleen de fraaie trouw- fkoets ("een Victoria," aldus de heer Kraaij), maar ook de opvallende paar- jdetram kunnen zien rijden, die nog on- flangs in deze krant figureerde ten be- jhoeve van de aprilgrap over de "spij- belwagen." Bij heel wat bruiloften Iwordt een beroep gedaan op de paar den en de wagens van stalhouderij RKraaij, maar lang niet alleen bij die [gelegenheid maar bij alles, warbij een vleugje nostalgie de feestelijk verhoogt. ;Ook bij zakenjubilea. familiefeesten en andere gelegenheden wordt de heer «vraaij in toenemende mate "ingescha keld". evenals voor reclamedoelein den. Wagenpark Het wagenpark mag er dan ook zijn. Behalve de al genoemde paardetram die door de heer Kraaij samen met een aantal goede vrienden zelf werd ge bouwd ("in een paar maanden was de opbouw klaar"), heeft het bedrijf de beschikking over een fraaie Victoria- k trouwkoets, en eenzgn. "dokterkoets", waarin zich vroeger de notabelen plachten te bewegen, en sinds vorige week ook over een prachtige witte I trouwkoets. Al deze wagens, die al een I behoorlijke leeftijd hebben, werden door de heer Kraaij zelf of met behulp van anderen toto in de puntjes geres- taureerd. Naast de ritten houdt de heer Kraaij zich ook bezig met lessen in "mennen" en uiteraard met lessen "onder het za- del." Sinds kort is er ook een zgn. "tan- I demkursus," speciaal ten behoeve van i de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland, waarbij met twee paarden achter elkaar voor de bok wordt ge mend. Ook mensen zonder eigen paard of gerij kunnen de men-lessen volgen. Door zijn grote deskundigheid is de heer Kraaij tevens een veel gevraagd jurylid bij allerlei wedstrijden, zoals springen, dressuur en dressuurproe- ven. "Op die manier kom ik in het hele land, als ik tenminste tijd heb, want het werk gaat natuurlijk voor. De heer Kraaij is van jongsafaan zeer vertrouwd met de paardenwereld. "Mijn vader was een 'paardeminnen- de 'boer in Nijkerkerveen, en we fokten zelf ook paarden, die we vervolgens af richtten." Als instructeur verdiende de heer Kraaij zijn sporen o.m. in Ensche de en in Soest, waar hij een aantal ja ren verbonden is geweest aan de ma nége Eldorado aan de Bosstraat. "Dit werk is echt m'n hobby," vertelt de heer Kraaij. "Loze uren heb ik niet.Door een rugkwaal is hij zelf niet meer in staat het zware werk, zoals het opruimen van de stal, voor zijn re kening te nemen, en in dat opzicht is de hulp van zijn oudste zoon dan ook on misbaar. "De stalhouderij brengt verder niet al te zwaar werk met zich mee," vindt hij. "Mennen is dat in elk geval niet. Je moet alleen leren je handen niet als het vijfde been van het paard te laten werken." De meeste mensen hebben in het begin de neiging het paard nogal strak aan de leidsels te "houden." "Dat is natuurlijk niet goed. Met de leidsels 'praat' je met het paard. Ik kan tegen het paard zeggen wat ik wil, verstaan doet het me niet, al gaat het wel af op de intonatie van je stem." Drie vingers Goed mennen is een kunst, blijkt wel, die de heer Kraaij uitstekend verstaat. "Ik kan met drie vingers van m'n lin kerhand vier paarden besturen," zegt hij, niet zonder trots. Een paard gaat af op de bewegingen van de hand van zijn menner, legt hij uit, en natuurlijk op wat de menner zegt. "Een verzoek moet altijd een be vel zijn, want een paard is een kudde dier, dat gewend is te gehoorzamen aan de "leidhengs't". De mens mag als plaatsvervanger optreden, maar moet dan ook conseqent zijn. Als de menner geen gezag uitoefent zal het paard snel proberen het gezag op de proef te stel len, bijvoorbeeld door zijn berijder af te werpen. "Hij zal telkens weer een beetje meer in verzet komen en dan heb je onverwachts brokken," aldus de heer Kraaij. "Je staat erboven of eron der." Behalve voor snauwen is een paard ook heel gevoelig voor alles wat scherp riekt, legt de heer Kraaij uit. 'Dat mag een koetsier dus ook niet gebruiken. De reuk is één van de best ontwikkelde zin tuigen van het paard, en het komt wel voor dat sommige parfums van dames hem afschrikken. Ook wil een paard doorgaans niet in een veewagen waarin eerder varkens zijn vervoerd, vanwege de scherpe ammoniaklucht die varkens-urine bevat. "Een paard is een ontzettend trouw diermaar erg op zichzelf. Het vergeet nooit iets, of het nu goed is of kwaad." Of een paard een "edel" dier is, in de zin dat er niet gesproken mag worden van "kop" of "poten," laat de heer Kraaij betrekkelijk onverschillig. "Als het op een vriendelijke manier wordt be doeld mag het van mij best. De mens staat duidelijk boven het dier. Als we het paard boven de mens gaan zetten zijn we verkeerd bezig, vind ik. Rust en gratie "Paarden stralen rust en gratie uit." De heren J. Kraay Sr. (I.) en Jr. (m.) met de nieuwe trouwkoets bij het gemeentehuis. Foto: Goos van der Wilt aldus de heer Kraaij. "Ik ben zelf eigenlijk een ontzettende driftkikker, maar ik heb m'n drift in de omgang met paarden goed leren beheeren. Het paard wordt niet voor niets wel eens "de koning van onze huisdieren" ge noemd." Dat zoveel mensen ook in deze tijd graag weer een beroep doen op paar den en koetsen, bijvoorbeeld bij trouw partijen, verwondert hem eigenlijk niet. "Het geeft iets feestelijks, en ook iets deftigs, zou je kunnen zeggen. De paarden zijn uitstekend geschikt voor het werk. "Ze zijn 100 procent ver- keersmak," aldus de heer Kraaij," en ze verkeren in een uitstekende condi tie. In de afgelopen zomer hebben ze soms ritten gemaakt van zo'n 70 a 80 kilometer per dag, en dat is niet ge ring. De heer Kraaij rijdt overigens zelf wel in een auto. "Daar zie ik 't gemak wel van. Je moet 't goeie van vroeger niet weggooien, en dat van deze tijd in dank aanvaarden. Het paard is een imponerend dier, be aamt de heer Kraaij. "Je hebt natuur lijk, net als de mensen, wel paarden met een slecht karakter: maar dat is dan meestal een kwestie van opvoe ding." Dat sommige mensen bang zijn van paarden kan hij wel begrijpen, "Een paard ruikt dat een mens bang is. maar als je een paard onbevangen te gemoet treedt doet het niets. Over paarden raakt zelfs de beste paardekenner nooit uitgeleerd, vindt de heer Kraaij. "Een mensenleven is eigenlijk te kort om met e$n paard te leren omgaan. En je komt altijd weer mensen tegen die er meer van weten. Als je dénkt dat je 't wee4t ben je dicht bij een ongeluk. Tijd van nadenken Bij allerlei evenementen hebben paard en koets een onaantastbare plaats ver worven, maar vroeger waren ze ook een bekend verschijnsel bij minder vrolijke gebeurtenissen, zoals een be grafenis. De heer Kraaij zou dat zeker ook graag doen. "t Gaat rustig, en je hebt tijd van nadenken. Als je iemand de laatste eer bewijst moet dat toch stijlvol gebeuren. Je zou iemand die je dierbaar is eigenlijk niet snel even met de auto naar zijn laatste rustplaats moeten brengen. Als ik op de koets een begrafenisstoet tegenkom zal ik altijd stilhouden en m'n hoed afnemen. Behalve de heer Kraaij en zijn oudste zoon leveren mevrouw Kraaij en de jongste zoon, hoewel deze een tech nische opleiding volgt, ook hun bij drage aan het wel en wee van de stal houderij. "Ik ben 25 jaar instructeur geweest en heb altijd voor anderen ge werkt. Nu hebben we voor het eerst iets echt van onszelf, en daar zijn we met z'n allen natuurlijk als gezin heel trots op,aldus de heer Kraaij. Zojuist rechtstreeks uit Parijs: Zeer beperkt aantal grote maten

Soester Courant | 1984 | | pagina 11