Stoffenzaak Annie Hartman belangrijk uitgebreid Q t Zwaantje ^barthuigen Bestgeslaagden '1983' van het SVH-Leerlingstelsel gehuldigd ...met steeds diezelfde, ene,oude bril? Vfulebwefó goed In alleh; l P) Vrijwilligers [3 Vakature Bank VVB gesloten tijdens Paasvakantie 'Derde Wereldgroep Soest' adopteert project in Rwanda I Gebroken hartjes, ze zijn er weer Dora Hoeveel honderden uren heeft u al televisie gekeken... Restaurant orchal oormod© TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvomlêrhoogt voor doe-het-zelvers $8^ WOENSDAG 18 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 13 door Arie Wandelaar Sommige dieren hebben met mensen gemeen dat ze onvervangbaar zijn. Zo ook onze viervoetige huisvriendin As- ja, die volgens een klein buurjongetje al geruime tijd in een hondenhemel zou verblijven. Marie en Arie laten 't maar zo. Wat is er de zin van een fantasie, een wens, een droom te verstoren'. Sinds de dag dat wij Asje niet meer om ons heen hebben is wel het besluit gevallen dat geen ander haar plaats zou innemen. Goede vrienden zijn im mers zo zeldzaam. Een van onze kinde ren opperde nog het idee om vriend schapsbanden met een kat aan te gaan, maar dar kregen zij bij Marie geen hand voor op elkaar. Tot voor een week heeft Marie om voor Arie onnaspeur lijke redenen iets gehad tegen het meest intelligente dier dat op de aardbodem voortsjokt. Wat ze er tegen heeft is Arie een raadsel, maar ze lust ze niet. Zoals gezegd; tot voor een week. Ineens was ze er. Vanaf de vensterbank in de tuin trok ze onze aandacht. "Kijk eens wie wij daar hebben," vroeg Marie zich geheel overbodig af. Marie's stem moet in de oren van de kastanje ge kleurde passant vriendelijk geklonken hebben. Ze nam een duikvlucht naar de aarde en werd door Arie hoogst per soonlijk binnen gelaten. "Dat is Dora," stelde Arie vervolgens vast. "Ken je haar dan?", wilde Marie weten. "Ik niet," bekende Arie, "maar ze heeft 't voorkomen van een dame die Dora zou kunnen heten." Marie, die zich reeds jaren heeft verzoend met de wartaal die Arie zich af en toe laat ontvallen, repte zich in de richting vn de koelkast van waaruit een karton volle melk van daan kwam. Zoals het een dame be aamt wachtte Dora eerst de uitno diging af alvorens haar neus in het schoteltje melk te duwen. Dora consu meerde zonder bijgeluiden en keek ons, nadat de vloeibare maaltijd was gedaan, met iets van genegenheid aan. Marie, altijd een groot gevoel voor dé tails hebbend, nam de draad van het gesprek op en verkondigde, alsof ze de dienstdoende vroedvrouw was: "Je moet 'm Dorus noemen, het is een ka ter." Haar diagnose trof Arie onaange naam. Waarschijnlijk omdat hij in z'n lange leven enkele malen in figuurlijke zin met katers van doen heeft gehad. "Wat er op of aan zit is niet belang rijk," oordeelde Arie, "voor mijj blijft 't Dora." Onze gast onttrok zich aan het getwist en ging op verkenning uit. Arie er achteraan. De situatie had iets weg van een kamerverhuurder die aan a.s. bewoner de lusten van de beschik bare optrekjes duidelijk wil maken.- Dora sloeg geen acht op de badkamer. Ze toonde een duidelijke voorkeur voor het vertrek waar Arie, met Marie aan zijn zijde, in nachtelijke uren de ogen sluit. "Let er op dat ze niet op ons bed gaat liggen," luidde de waarschuwing die vanuit de keuken Arie werd toege roepen. Dora keek Arie aan alsof ze de dienstmededeling woord voor woord begrepen had. Zie ik er uit als iemand die vlooien in dit huis brengt zag Arie haar denken. Daar zag ze inderdaad niet naar uit. Het was dan ook daarom dat Arie met zichzelf de afspraak maakte de waarschuwing slechts als kennisgeving aan te nemen. Dora was er hem oprecht dankbaar voor. Ze nes telde zich zeer tevreden op het kussen van Arie's kantje, knipperde even met de ogen en zag dat 't goed was. Terug in de keuken vernam Arie dat er een order kittekat bij een plaatselijke middenstander zou worden geplaatst. Dorus mocht eens honger hebben ver onderstelde Marie. Terwijl Marie zich naar Reehorst spoedde dook Arie in een tijdschrift. Lang duurde de rust niet. Een klaaglijk miauw aan de andere kant van de huiskamerdeur deed Arie in de benen komen. Waardig wandelde Dora de kamer binnen. Om dat ook dieren er recht op hebben te worden beziggehouden bedacht Arie dat hij Dora met een bolletje wol een speels kwartiertje zou kunnen be zorgen. Hij rolde de bol over de kamer vloer en wekte daarmee de reeds lang ingeslapen oerdrift van Dora op. Met vier witte sokken van de grond sprong ze als een poema op haar prooi af. De aanslag mislukte. Dora had de koers niet goed berekend en belandde tegen de poot van een eikenhouten stoel. Ze moet Arie's lachen gehoord hebben. In haar eer aangetast staarde ze met groengele katteogen Arie aan met een blik van een officier die tijdens het ochtendappel een recruut met geopende gulp bekijkt. Diepe minachting dus. Arie hoorde haar onverstaanbaar vloeken, en con stateerde dat bij Dora de lol er af was. Ze verplaatste zich naar de gang waar op dat moment Marie de sleutel in het slot stak. "Kom maar Dorus, ik heb eten voor je," slijmde Marie. Dora zag Arie niet meer staan of zitten. Alle aan dacht ging uit naar Marie, die het me nu op een schoteltje serveerde. "Het zal er best smaken" luidde haar ver onderstelling. Terwijl onze gast zich te goed deed aan de maaltijd deed Arie verslag van het bolletje wolgebeuren. Marie hoorde 't aan en concludeerde aan het eind van de rapportage: "Volgens mij heb je er geen gevoel voor om met katten om te gaan." Dora keek van haar schoteltje op en had een wat samenzweerderige blik In haar ogen. "Dat zullen wij dan eens zien," sprak Arie, en hij stak zijn hand uit om Dora over haar trotse bol te aaien. Met de overgebleven restanten van haar bezoedelde eer haalde ze uit. "Wat heb ik je gezegd?" voegde Marie er aan toe. Dora monsterde Arie alsof ze te gen een onaangename verrassing had uitgehaald. Arie zag haar grijzen. Kluns moet ze gedacht hebben. ARIE WANDELAAR. Buit vernield Van het clubhuis 'De Vangrail' aan de Nachtegaalweg werd vorige week door een drietal tot dusver onbekende jonge lui een ruit vernield. Zij gooiden er een ijzeren staaf door en namen ver volgens de benen. Bij de politie werd aangifte gedaan wegens vernieling. In Restaurant 't ZwaantjeSoesterberg In heel Nederland houden zo'n 2.200 leerbedrijven in de horeca en Instel lingswereld zich bezig met het opleiden van meer dan 3.200 leerlingen van het SVH-Leerlingstelsel. Het SVH-Leer lingstelsel verzorgt de beroepsoplei ding van jongens en meisjes van 16 jaar en ouder die restaurantkelner/re staurantkok of instellingskok willen worden. Deze opleiding houdt in dat ze vier dagen per week in de praktijk, in een erkend leerbedrijf, worden opge leid en één dag per week naar school gaan. De drie kandidaten die vorig jaar tij dens de examens van de voortgezette opleiding van dit SVH-Leerlingstelsel de hoogste cijfers hadden behaald, zijn tijdens de SVH-jaarlunch in het Soes- terbergse restaurant 't Zwaantje, op 9 april jongstleden, feestelijk gehuldigd. De 23-jarige restaurantkok Anne Zwiers, de 22-jarige restaurantkelner Ruud Odijk en de evenoude instelling kok Johan van de Coer werden bij die gelegenheid uitgeroepen tot de bestge- slaagde leerlingen van het SVH-Leer lingstelsel in 1983 en kregen daarvoor als prijs de nodige vakliteratuur aan geboden. Net als vorig jaar bereidden en serveer den deze jonge vakmensen samen met 17 andere bestgeslaagden uit de regio- examens een lunch voor de ongeveer 80 genodigden, waaronder prominenten uit de Bedrijfstak Horeca, vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties en familieleden van de bestgeslaagden. Na afloop van de lunch werden de drie leerlingen, die tijdens het examen de beste cijfers in de wacht wisten te sle pen, op passende wijze gehuldigd. De heer Berkhout, voorzitter van de kon- taktgroep Haarlem van de Nederland se Vereniging voor Voedings- en Keu kendeskundigen (NVK), de heer Geer- dink, voorzitter van het Gilde van Gastheerschap en president Hekkel- man van de Nederlandse Club van Chefkok (NCCK), staken hun lof voor Zwiers, Odijk en Van de Coer niet onder stoelen of banken en boden na mens hun achterban passende ge schenken aan. Niet alleen de bestgeslaagde leerlingen werden door verschillende sprekers in het zonnetje gezet, maar ook drs. Jaap van Dijk. Eén van de mensen van het eerste uur. Omdat hij zich van 1945 tot 1982 uitzonderlijk heeft ingezet voor het beroepsonderwijs voor de Bedrijfs tak Horeca, ontving hij daarvoor uit handen van SVH-voorzitter Teitsma de SVH-Bokaal met bijbehorende oorkon de. Aanrijding met letsel Bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat raakte een 29-jarige bromfietser uit Utrecht vorige week zodanig ge wond dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. Daarbij bleek hij diverse botbreuken te hebben opgelo pen in zijn linkerhand. Het ongeluk ge beurde doordat de bromfietser, die op het fietspad in de richting Amersfoort reed, geen voorrang kreeg van de be stuurder van een vrachtauto, een 43- jarige Utrechter, die rechtsaf sloeg. Meisje gewond bij aanrijding Op het kruispunt Koningsweg/Dalweg raakte vorige week een 12-jarig meisje uit Soest zodanig gewond bij een aan rijding met een auto, bestuurd door een 34-jarige automobilist uit Utrecht, dat zij voor onderzoek naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Het onge luk ontstond doordat het meisje met haar fiets plotseling de Koningsweg overstak, juist op het moment dat daar de auto kwam aanrijden. Ruiten broeikas vernield Een bewoonster van de Lange Brink- weg deed vorige week bij de politie aangifte van de vernieling van 9 ruiten van een broeikas bij haar woning. Krat bier gestolen Een bewoner van de Willem Speelman hof ontdekte deze week dat onbekenden zich meester hadden gemaakt van een kratje bier, dat achter zijn woning had gestaan. Hij deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg De bestgeslaagden verzameld op het terras van 't Zwaantje te Soester berg. Ogen kunnen veranderen, waardoor uw glazen misschien moeten worden aan gepast. En wellicht is zelfs uw oude montuur zo zachtjes aan verschrikkelijk ouderwets. Uw ogen zijn belangrijk genoeg om ze in het oog te houden. Laat ze daarom bij ons eens controleren. Op naar uw vakman-opticien De deskundige vertrouwensman die tijd 1 voor uw ogen neemt. J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-17120 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plate-service lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 Foto: Goos van der Wilt De bekende Confectie- en Stoffenspe- ciaalzaak van Annie Hartman aan de Brinkstraat 29 in Baarn, heeft in de af gelopen maanden een opvallende ver andering ondergaan. Onlangs gingen de deuren na een ingrijpende verbou wing - waarbij een deel van de zaak tij delijk een paar panden verderop in de Brinkstraat gehuisvest was - weer open voor Annie's uitgebreide cliëntele die bepaald niet alleen in Baarn, maar voor een belangrijk deel ook in Soest te vinden is. De zaak is qua oppervlakte bijna drie maal zo groot geworden. De inrichting is geheel aangepast aan de eisen van de tijd en biedt de klanten een grote mate van comfort. Bovendien is de winkel daarnaast ook een gezellig tref punt voor winkelende dames in het hartje van Baarn, waar ze met een kopje koffie ontvangen worden. Ook de collectie is belangrijk uitge breid, vertelt Annie Hartman. "Alles is nu een heel stuk overzichtelijker ge worden. Vroeger zat het toch allemaal wel erg dicht op elkaar gepakt, maar nu is er veel meer licht en ruimte. Daardoor hangt alles veel royaler en komt het allemaal veel beter tot zijn recht. De mensen kunnen zich een stuk beter bewegen dan in de oude zaak, ze staan niet meer boven op elkaar. Opmerkelijk is dat Annie Hartman bij de vormgeving van de nieuwe winkel ook gedacht heeft aan de mensen die zich wat minder gemakkelijk verplaat sen. De grote zijdeuren in het nieuwe achterste deel van de winkel hebben geen drempels, zodat ook invaliden ge makkelijk kunnen binnenkomen voor een bezoek. De zaak heeft naast vier "gewone" paskamers nu ook een speciaal voor in validen ingerichte paskamer. Verder, is er een grote kelder met een opper vlakte van zo'n 100 vierkante meter, waar een belangrijk deel van de "voor raad" is opgeslagen. "Wat ik hier bo ven niet heb, kan ik zo van beneden halen," aldus Annie Hartman. "Daar staan dezelfe rekken als hierboven." De collectie gordijnstoffen is belang rijk uitgebreid, licht ze verder toe. "We hebben ook meer bruidsstoffen en wiegbekleding en kinderkamerstoffen, Een blik in het interieur van de uit gebreide stoffenspeciaalzaak van An nie Hartman. o.a. van Linda Brown, Polleke en andere, vooral Duitse merken." De zaak is elektronisch beveiligd, met een video-alarminstallatie. "Dat scheelt me vijf man personeel," legt Annie Hartman uit, die haar spiedend oog daardoor zelfs in de onoverzichte lijke hoeken van de zaak kan laten dwalen. De officiële opening, die onlangs zonder veel ceremonieel plaatsvond, ..trok grote belangstelling van het pu bliek. "Gelukkig wel," aldus Annie Hartman. "We hebben eigenlijk tien dagen lang 'open huis' gehouden. Het was een geweldige drukte." Die drukte zal, zoals het er nu uitziet, voorlopig nog wel een hele tijd aanhou den. Er is op het gebied van confectie- kleding voor dames, en vooral van stof fen, in de fraaie winkel aan de Baarnse Brinkstraat van alles te vin den. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN TEL. 02155-1 3990 - TEL. 03418-57485 c Of het vrijwilligerswerk, maatschap pelijk gezien, de werkloosheid zal beïn vloeden, ten goede dan wel ten kwade is niet te voorspellen. De taak van de Vrijwilligers Vakature Bank is ook niet primair op deze kwestie een antwoord t vinden, maar om in de gegeven si tuatie ieder die dat wenst aan passend, merendeels onbetaald werk te helpen. Hoewel de medewerkers van de VVB lange tijd meenden dat de aktiviteiten moesten worden uitgebouwd door bij voorbeeld projekten van de grond ie krijgen, heeft de tijd geleerd dat daar voor de kennis en de mogelijkhe den in te geringe omvang aanwezig zijn. Bemiddeling bij vraag en aanbod in de ruimste zin is hetgeen men voor lopig van de VVB mag verwachten. Laat u niet weerhouden eens bij de Vrijwilligers Vakature Bank binnen te lopen. In gebouw Artishock aan de Steenhoffstraat 46 zijn we graag bereid een gesprekje te hebben over vrij- ligerswerk en alles wat daar mee te maken heeft, op maandag dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnum mer is 12630. Tijdens de Paasvakantie, 16 tot 23 april, is de VVB gesloten. Voor onderstaande vakatures kunt u kontakt opnemen Voor het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen zoekt bureau Onderwijs Soest enigzins bekwame naaister Oppascentrale voor gehandicapten heeft dringend vrijwilligers m./v. nodig, alsmede iemand voor de selek- tie van vrijwilligers Amnesty International heeft plaats voor een gemotiveerde vrijwilliger m./v. voor het geven van voorlichting op scholen en het uitbouwen van kon takten met het onderwijs Algemene Radio Omroep Soest heeft plaats voor vrijwilligers m./v. in diver se funkties In jeugdtheatergroep is plaats voor een drietal vrijwilligers m./v. voor het verzorgen van o.a. timmer- en schil derwerk bij dekorbouw Voor het ontvangen van bezoekers en het doen een eenvoudig administratief werk kan de Vrijwilligers Vakature Bank enkele gemotiveerde medewer kers m./v. interessante baan aanbie den; Wie neemt het tuinwerk voor z'n re kening rond peuterspeelzaal? Ter begeleiding van geestelijk gehan dicapte kinderen van en naar dagv blijf kunnen tegen redelijke vergoe ding enkele vrijwilligers m./v. ge plaatst worden voor enkele uren per dag. Het team van de Vrijwilligers Vaka ture Bank wenst iedereen prettige Paasdagen toe. t Na vorig jaar september van start te zijn gegaan, is de 'Derde Wereldgroep Soest' maandelijks bijeen geweest om zich te verdiepen in verschillende projecten voor hulp aan de Derde Wereld. Een aantal projecten van ker ken, Novib en Hivos werd uitgebreid besproken. Na veel wikken en wegen is nu besloten actie te gaan voeren voor een project in Kurusomo in Rwanda (Afrika)Uitgebreide informatie over Rwanda in het algemeen en Kurusomo bijzonder wordt nog verzameld. Binnenkort wordt een folder ge maakt, die t.z.t. zal worden verspreid. De groep heeft aan het College van B. en W. een verzoek gericht voor een bijdrage uit de Kermispot, om de eerste kosten te dekken. De 'Derde Wereldgroep Soest' bestaat uit mensen uit alle politieke partijen en enkele kerken uit Soest. Uit de groep zal een stichtingsbestuur ge vormd worden, zodat het geheel een officiële status krijgt. In het najaar zullen kerken, scholen en de bevolking van Soest in het alge meen benaderd worden om mee te werken aan het project. Daa's un heule tied 'eleje, daa'k zo drok waas mettut nieuwe pliesiebero. Waat hek doar toch un toestaangde mee 'ehaad. En 't hielp geejn baarst. Ik waas op 't lest blie daat daa'k t'r us un poosje vaanaaf kong weze. 'k Haad net aalle winkelpoole in me beroloai op 'eborge en doar begint verdeed ut pliesiebero weer om oandaacht te vroage. Zo blief ik an de gaang en daa's leuk om te doen. 't Ziet t'r aallemoal niet zo best uut veur ongze tute, ak ut zo leest. Un nieuw tutebero kuwwe wel op ongze buuk schrieve. En doar stoat aal zo veul op 'eschreve, daawwe voortemee eerst moar us un poar zoake motte uutstuffe, as daat op un buuk wil. D'r is heul geejn kaangs op un nieuw tutekluphuus. We hebben geejn punte genogt. Ik wis toch nooit daajje die doarveur hebbe mos. Vaan woonhuze wis ik ut, moar vaan bero's? Nooit vaan 'eheurd. 't Liek wel of je ze bie de koffie of de beschuut mot spoare. Un koamerlid kwaam us kieke hoe of ongs bero d'r bie sting en hie von ut op Soest moar un bero vaan niks. Geliek haad-ie veur ming, moar vaarder kaan un koamerlid d'r ok niks an doen. Doar mojje mingstens zoalelid of paleislid veur weze. Affing, daat koamerlid moakte ok un ekskursie noar de woape- koamer, zo as un goed koamerlid daat aaltied doet. En waat zaag ut lid doaro? Un naatte boel. Heul baar! De kenonne en schietiesders stinge omtrent te ver roeste. De woapestokke stinge krom vaan de schimmei. De kogels wiere be- woard in segoaredroogtrommels. De tied daat un veldwaachter un segoar kreeg veur un goeie doad is veurbie, dus kwoame de droogtrommels nog weer vaan paas. De boevecelle von ut lid mensenonwoar- dig. Daat daank je de koekoek, of de kroai veur ming paart! Motte d'r soms baankstelle en video's in? Daat doewe in de grote boajusse wel, moar op Soest bewwe toch niet gek? Bie ongs hoef ut toch niet zo luuks? Un pliesiekontroleur - ik wis niet eejns daawwe die ok aal haadde - zee daat un pliesieboas kong kieze veur auto's of celle. Affing, op Soest hewwe dus 'ekoze veur auto's waant wullie hebbe toch un woagepaark hiero, daa's aal- weer heul baar! Un heule vloot hewwe. Un Mercedes-slaagschip veurop en un flottielje boevejoagers in ut kielzog. In aalle kleure, behaalve schutkleure. Ok niet in kleure om op of meej te schiete. Aallemoal wit, behaalve un poar, die ben greujn en poars. De leste is veur stiekumme tute, zaa'k moar zeige. Hoeveul motorfietse we hebbe hek geejn weet vaan, moar wel goeie, met roadio en waalkietaalkies. Noeng goan ze proate over un pliesie bero op aafbetoaling. Ik neumt daat gewoon op de Iaat of op' de pof. Mojje mee uutkieke, jonges, ajje effe te loat ben met de anbetoaling mot de pliesie z'n eige kluphuus in beslaag neme Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daawwe op Soest in un kwoaje hoek stoan. De Hoag wil zellufs uutzeuke of ut aallemoal wel woar is, waat ongze baarregemeester doaro verteld het. De rik e ze doaro daawwe op Soest un potje stoan te liege? Ak kwoad wor, daan stuurt ik de heule regering un uutnodiging om te komme kieke, noames: HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effiricncv Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Nieuw in het INFOrmatiecentrum In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum hangt een overzicht van de resul taten van de verkeerstellingen over 1983. De cijfers geven een overzicht van de verkeersintensiteiten per et maal en per periode van 7.00 tot 19.00 uur. Verder ligt er een foldertje met spelregels voor het bevaren van de Eem met boten. Erik van Dorresteyn f/ medewerker't Vaarderhoogt Een op het eerste gezicht voor sommige lezers wel licht wat vreemde titel voor een tulnverhaal; toch heeft het alles met de tuin te maken. "Gebroken hart jes" is namelijk de "officiële" Nederlandse tuin- voor de Dicentra, een erg leuke ouderwetse tuin plant, die de laatste jaren weer volop worden ge kweekt en verkocht. Dicentra heeft in de volksmond nog wel zo'n tien andere namen, zoals, Mariatranen, Mariahartjes, reisasjes, oorbelletjes en druipende hartjes. Een plant die zoveel verschillende namen toebedeeld heeft gekregen in het verleden moet wel erg tot de verbeelding gesproken hebben. Vandaar ditmaal wat aandacht voor deze aardige vaste plan- tenfamilie. Dicentra is een familie die bestaat uit zo'n 15 soorten, die onderling weer verdeeld zijn in verschillende variëteiten. Een drietal soorten wil ik deze keer graag behandelen. De bekendste soort is ongetwijfeld "Dicentra spectabilis" die een hoogte kan bereiken van zo'n 50-75 cm. en bloeit in mei en juni. Dit is tevens qua bloei de opvallendste; de bloemen zijn felrose-rood met wit gekleurd en heb ben een behoorlijke afmeting. De bloemvorm is dui delijk hartvormig met onder aan het hart een drup peltje. De bloemen hangen In grote aantallen aan sier lijk overhangende stengels, die afgesneden op de vaas erg decoratief staan en vrij lang goed blijven. Helaas sterft deze Dicentra na de bloei grotendeels af, zodat de plant het beste gecombineerd kan worden met bijvoorbeeld Varens, monnikskap, of andere hogere vaste planten. Na de bloei, wordt de afstervende plant dan aan het oog onttrokken door de planten die er voor opgroeien. De Dicentra spec tabilis is afkomstig uit Siberië, Noord China en Ja pan, zodat hij in ons klimaat goed winterhard is. Een andere soort die goed voldoet in onze tuinen is Dicentra formosa, in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden afkomstig uit Californië. Deze bloeit van mei tot september met toeven rose of lichtrode bloemen. De plant wordt zo'n 35 cm. hoog en waardeert een licht beschaduwde standplaats het meest. Bij deze Dicentra is er dus géén sprake van afster ving, het gewas blijft er de hele zomer fris uitzien. De bloemen zijn veel kleiner dan bij eerstgenoemde en zijn niet twéékleurig maar hebben toch ook zeker hun schoonheid. In dezelfde tijd bloeit ook Dicentra eximia uit Noord Amierka, een plant die opvalt door de purperrode bloemen, die iets groter zijn dan van D. Formosa. De plant wordt 45 cm. hoog. Van alle drie genoemde vormen bestaan ook helderwitte cul tuur-variëteiten die slechts zo nu en dan worden aangeboden, vrij zeldzaam dus, wel erg mooi Het gebroken hartje is een plant die zich eventueel goed leent om als potplant te forceren. De plant wordt daartoe in begin februari uitgegraven en in een grote pot met goede potgrond opgepot en in een koele vorstvrije kamer gezet. Zodra het groen tot leven komt krijgt de plant regelmatig water. Vanaf begin april mag de plant dan in 'de warme huiskamer, waarna er al snel van de uitzonderlijke bloei ge noten kan worden. Als de plant uitgebloeid is plan ten we hem weer in de tuin terug.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13