NMB Soest-Zuid onderging ingrijpende verbouwing Verf eenvoudig en schoon te verwijderen met afpel- middel van Brandsma Rabobank Soest verwelkomt de nieuwe inwoners van de wijk Overhees MIDDELMAN} Melka,méér dan 'nshirt Bij ons fietst u net zo makkelijk met een OAD-busreis de deur uit. Meningen van lezers ?SMA 'ers ook! '6ERS Peru centraal in Soester Vastenaktie 1984 Eindexamenklassen sloegen weer toe. OPENB^f iVERKOHNG Er schijnen mensen te zijn, die denken dat ze bij ons alleen terecht kunnen voor Holland International reizen. En dat is niet waar. Zo helpen we u ook graag aan een touringcarvakan tie van de OAD. Behalve volledig verzorgde p,, busreizen docr jfrïïDscl geheel Europa, de steeds populairdere fietsbus. Daarmee kunt u uw eigen fiets meenemen naar Frankrijk en Skandinavië om ter plaatse van een ideale fietsvakantie te ge nieten. Vernieling aan vracht auto Ruit stuk geschoten Meer privacy en grotere veiligheid ICTO distantieert zich ook van uit spraak Raad van Kerken PAGjfe et wat-ie wil... maar °r 295,- 'KTSPECIAALZAAK Streefbedrag25.000, - STROOPT INÉÉN. behandeuno TOT 25 LAGEN VERF AF! M PEEl**^ *ï?fi SWEDISH DESIGN at( «hnirds I UUSl* tE M lYr^Mv K TÉ MtiMOtttWWlf m rn, fflBUWW)!» HF mfo*£jni*$ vj P o»boJ(«AFSl*5' ïj T>£ VClröO.É TiET W. (Ówolrttll* Eu u *1 TSVrtt MlAS&OS»| 4 6S OPEN6f«E| VERMWHG WOENSDAG 18 APRIL 198?" SOESTER COURANT PAGINA 15 Nüi&J heeft QAD 0Qk HOMND INTERNATIONAL Reisburo Soest Steenhoffstraat I5a, tel. 02155 -16571. Inbraak Vosseveldlaan Een onbekende dader heeft vorige week een inbraak gepleegd in een wo ning aan de Vosseveldlaan. Met een schroevedraaier wist hij de achterdeur open te maken en het huis binnen te dringen. Uit een van de slaapkamers nam hij vervolgens een gouden schakelarmband, een gouden trouw ring en een aantal Engelse ponden weg. Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte wegens vernieling en poging tot diefstal. Van een aan de Industrieweg geparkeerde vrachtwagen had de tot dusver onbe kende dader het portierraam vernield en geprobeerd de tachograaf weg te ne men. De ruit was met een straatklinker ingegooid. Het apparaat bleek moeilij ker te demonteren dan de dief had ver wacht. De schade die hij aanrichtte be draagt overigens wel zo'n 1500 gulden. Vermoedelijk met een luchtbuks heeft een onbekende dader vorige week een ruit vernield van het gebouw van de Scholengemeenschap Eemland aan de Soester Engweg. De schade bedraagt ca. 400 gulden. De NMB-vestiging aan de Soesterberg- sestraat 1 in Soest-Zuid heeft onlangs een nogal ingrijpende verbouwing on dergaan. De werkzaamheden hebben enkele weken in beslag genomen, maar het resultaat is dan ook precies wat de leiding van de bank, met name be heerder A. A. van Noordenburg, zich ervan had voorgesteld. "Meer privacy voor de cliënten, en bovendien een gro tere veiligheid." De verklaring van de Raad van Kerken bevat op zichzelf niets nieuws. In een brief van de Raad van Kerken d.d. 9 februari 1978 aan de Nederlandse re gering werd reeds iedere voortgaande ontwikkeling van de kernbewapening afgewezen, dus onafhankelijk van de internationale politiek-militaire ver houding:. In die brief werd zelfs gesteld, dat de bewapeningsontwikkeling binnen de NAVO "het onder de minst ongunstige omstandigheden inzetten van kernwa pens als inzet heeft. Het ICTO distantieërt zich volledig van deze misleidende aantijging over de NAVO-strategie. Verder maakt herha ling van allerlei beweringen, die ook nu weer in de huidige verklaring voorko men, deze beweringen nog niet waar. Tenslotte wordt gemakshalve bij het ter sprake brengen van groepen met gewetensnood, een zeer grote groep kerkleden, binnen de Raad van Kerken deelnemende kerken, buiten beschou wing gelaten. Kerkleden met een ander ethisch oordeel en een ander politiek- militaire taxatie. Onze regering is hier van gelukkig op de hoogste waardoor ze de geloofwaardigheid en daarmee de bedoelde invloed van dit soort poli tieke verklaringen op haar juiste waar de kan schatten. ICTO Baarn-Soest e.o. Het verwijderen van verf van hout en metalen is van oudsher een arbeidsin tensief werkje, waarbij maar al te vaak ook de ondergrond wordt beschadigd. Veel middelen zijn tevens gevaarlijk tijdens het gebruik. De problemen ontstaan vooral als het om onregelmatig 'geprofileerde' oppervlakken gaat. Sinds kort is er een produkt in de handel dat juist in die gevallen uitkomst biedt. Thans is er een zogenaamd 'afpelmid- naamd, is tevens binnenshuis te ge- del', waarmee zonder beschadiging bruiken, omdat het geen giftige dam- van de ondergrond tot wel 25 lagen in Pen afgeeft. Het afpelmiddel bestaat uit één keer zijn te verwijderen. Het mid- een poeder, dat met behulp van water del, op z'n Engels 'Peel away' ge- tot een goed verwerkbare pasta wordt gemengd. Deze pasta kan met de spaan worden opgebracht en na een aantal uren in verharde toestand van de ondergrond worden afgetrokken. Tijdens het verhardingsproces neemt de pasta de verflagen volledig in zich op, zodat bij het verwijderen een vol ledig schone ondergrond overblijft. Om het afpellen te vereenvoudigen wordt er na het opbrengen, een dun 'matje' van kunststofweefsel in gedrukt. De paste zelf in onbrandbaar en geeft geen giftige dampen af, wel is het pro dukt nog enigzins irriterend voor de huid, zodat het beter is met voorzich tigheid - eventueel met handschoenen aan - te werken. Het produkt wordt in het buitenland al enige tijd met succes toegepast. Het afpelmiddel is geschikt voor vele soor ten verfverven en vernissen op olieba sis, de zogenaamde polyurethaanver- ven en vernissen, alsmede de meeste soorten bootlak. De ondergrond moet dan wel bestaan uit hout, metaal, steen, glasvezel of pleisterwerk. Peel away kan niet worden toegepast op pa pier, karton, hardboard e.d. en op fi- neerlagen of bij acrylaat-emulsiever- ven, die op steen of hout zijn aange bracht. Ook het afstropen van op fa brieksmatig geverfde meubelen aan wezige lagen zal problemen op kunnen leveren. De laagdikte van de aan te brengen paste varieert met het aantal verfla gen of de grilligheid van de profilering, maar normaliter volstaat een liter voor enkele vierkante-meters. Verkrijgbaar bij Verfhandel Brands ma, Soesterbergsestraat 52, Soest. erlei klusjes in en rond- fje, een nieuw behan- uto. de boot en de surf- de .grote schoonmaak' tuurlijk bij de vakman. mee: Gratis Sikkens lakken-folder alles weten over Ruwa en >1, de allerbeste boot- Pak bij Brandsma dan ie gratis folder met uit- de informatie mee. Ruwa bbol (van Sikkens) bieden ongekend en compleet ;teem voor elk type >f surfplank. Ie emmer Alabastine ndplast, inhoud 6 kilo, >rmaal ƒ52,-, nu bij ndsma voor een zeer i :RF B.V. RBERGSESTRAAT 52 i-12563 ien de volgende aanbiedingen: metten 14,95 IsteUen 37,50 I van 10,- voor 7,50 'OT 55,- tzen 'oorraad strekt) rniitersportarükelen blijft 10% korting van kracht. 123 - SOEST ld van 8.30 tot 18.00 uur. wond koopavond ie feestdagen is deze week ■rschoven naar de donder dagavond. Voor de verbouwing kende de bank aan de Soesterbergsestraat in feite één grote ruimte, waarin niet alleen alle kashandelingen moesten plaatsvinden, maar waar ook de klanten werden ont vangen. "Als er iemand binnenkwam om in de kluis te zijn (waar de safelo ketten zich bevinden), dan moest hij eerst door het kantoor. Dat hoeft nu niet meer," aldus de heer Van Noor denburg. De plaats van de balie is enigszins gewijzigd en ook de deur die toegang geeft tot de gang naar de ruimte waar zich de safeloketten be vinden is anders gesitueerd. Die gang loopt uit in een spreekkamer, waar de heer Van Noorderburg rustig met zijn cliënten kan overleggen. Die reageren tot dusver dan ook allemaal zeer posi tief op de veranderingen. "Het is een prachtoplossing," aldus de heer Van Noorderburg. "Bovendien is het voor de mensen hier op kantoor ook een stuk veiliger geworden." Met de verbouwing zijn ook enkele nieuwe vei ligheidsmaatregelen genomen - geen overbodige luxe, als men bedenkt dat nog niet zo lang geleden een overval plaatsvond op de Bondsspaarbank in Soest-Zuid, op betrekkelijk geringe af stand van de NMB. Directeur P. A. Kooij van de NMB-- Soest wijst erop dat de tendens in de bankwereld nu eenmaal onontkoom baar naar betere beveiliging gaat. "Je gaat je zo langzamerhand wel eens in een fort wanen, maar de cliënten heb ben er wel begrip voor, merken wij. Die vinden het ook belangrijk om te weten dat de bank goed beveiligd is. 'Voorpost' Van "oudsher" - de NMB in Soest-Zuid bestaat ruwweg zo'n jaar of tien - is er altijd een intensieve relatie geweest met de middenstanders, met name die in Soest-Zuid. In die zin fungeert de bankvestiging ook duidelijk als een soort voorpost van het hoofdkantoor aan de Van Weedestraat. "We mer ken wel dat de middenstand door de economische recessie een aantal tik ken heeft opgelopen," aldus de heer Kooij. "Maar middenstanders zijn hard en taai, dus de bank ook. De kleine ondernemer vecht door als het tegenzit, en als 't niet meer lukt zoekt V.l.n.r. beheerder A. A. van Noordenburg van de NMB aan de Soesterbergse straat. Rechts zijn vaste medewerkster Jeanette Beijer, in het midden stagiaire Coby Rookhuizen. gingen, sparen, kredieten, effecten, de centrale directie, enz." "Vroeger was de bank iets heiligs, een instelling die je met enige schroom be naderde," benadrukte de heer Kooij. "Wat dat betreft is er wel het nodige veranderd. We hoeven de cliënt heus zo veel niet meer te vertellen. Die is niet alleen prijsbewuster, maar ook. rente- gevoeliger geworden." In dat verband wijzen de heren Kooij en Van Noorden burg beiden op het NMB-Deltasparen, een combinatie van een spaarrekening en een levensverzekering, die fiscaal gezien zeer aantrekkelijk is omdat de rente niet bij het inkomen wordt opge teld. "Men kan al meedoen vanaf 100 gulden per maand, er er worden geen gezondheidsvragen gesteld." De loop tijd van deze unieke verzekeringsvorm is twaalf jaar, waarna het saldo plus interest wordt uitgekeerd zonder belas ting. Al na het eerste jaar kan in geval van overlijden een uitkering van 144 maal het maandelijks gespaarde bedrag plaatsvinden. Ook voor alle andere bank- en verze keringswetenswaardigheden kan de kritische consument uitstekend terecht bij de vernieuwde NMB aan de Soester bergsestraat. hij naar andere wegen." Ook in de situatie is de specifieke des kundigheid van de NMB dan onmis baar, aldus de heer Kooij. De heer Van Noorderburg wijst erop dat de NMB in Soest-Zuid niet alleen voor de lokale middenstand, maar voor alle inwoners een compleet pakket kan bieden. "Alles wat op het moederkan toor kan, kan hier ook. Wel heben we hier een speciale buurtfunctie, en er zijn nogal eens cliënten die van de Van Weedestraat hier naartoe komen, omdat ze daar geen parkeerplaats kunnen vinden." Ook met het oog op de komst van het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid is de bank op een uitstekend punt geves tigd. De heer Van Noorderburg: "We zitten hier prima, precies op het knooppunt van de wegen." In de prak tijk blijkt de NMB in Soest-Zuid te functioneren als een soort voorhoede- post, zoals de heer Kooij het uitdrukt. "De heer Van Noordenburg maakt dik wijls de eerste kontakten. Als het nodig is kan hij vervolgens verwijzen naar het moederkantoor, waar de specialis ten zitten op het gebied van beleg- De Vastenaktie die het'Interparochieel Missie-Comité in Soest dit jaar or ganiseert is gericht op de Zuidamerikaanse staat Peru. Onder het motto '-"Om -het recht van de zwaksten" wil men in Soest een bedrag van 25.000 gulden zien op te brengen ten behoeve van de inrichting van een gemeen schapshuis voor vrouwen in de krottenwijk Comas, een deel van de Peruaanse hoofdstad Lima. Vooral-de migratie onder de bevolking in Zuid-Amerika krijgt dit jaar in de Vastenaktie de nódige aandacnt. Armoede heeft veel verdrietige gevol gen. Eén daarvan is dat arme mensen vaak moeten wegtrekken van hun geboortegrond, uit de streek waar ze zich thuis voelen, omdat ze er niet meer kunnen leven. Dikwijls gaan ze dan op zoek naar plaatsen waarvan ze denken dat hét leven daar beter is. Zo ontstaan soms massale verhuizingen naar de grote steden, een verschijnsel dat bekend staat als "migratie." In veel arme landen is de migratie van het platteland naar de stad een da gelijks verschijnsel. Daar verwachten de mensen een toekomst die ze thuis niet meer kunnen vinden. Vaak komen ze echter bedrogen uit en ontdekken ze dat hun overlevingskansen en die van hun kinderen maar klein zijn, en dan komen ze terecht in de krottenwijken die bij alle steden in de Derde Wereld ontstaan. Sommigen maken een nog grotere stap en laten het arme deel van de wereld achter zich, om hun geluk te beproeven in het rijkere deel, bij voorbeeld in Nederland. Miljoenen gastarbeiders bewijzen dat. Tijdens de Vastenaktie wil men in Soest iets proberen te doen voor de eerste groep mensen, en wel in Lima, de hoofdstad van Peru. In de krotten wijk Comas, die is ontstaan door migratie van de plattelandsbevolking naar de hoofdstad, wordt met hulp uit Soest een gemeenschapshuis inge richt voor vormingsaktiviteiten voor vrouwen. Pater Jan Brinkhof is aan het project verbonden. Wie het Interparochieel Missie-Comité wil steunen kan dat doen door een gift over te maken op postrekening 35.80.168 of op Rabobankrekening 35.99.67.787. o Anneke van Senten en Sabrina v.d. Avort van de Rabobank trekken er op uit om nieuwkomers in de wijk Overhees van harte welkom te heten. "Het gaat goed met de Rabobank in Overhees". Kijkend naar de lachende ge zichten van Anneke van Senten, kantoorbeheerster, en Sabrina v.d. Avort, haar assistente, kan daar geen twijfel over bestaan. "Zowel het aantal rekeningen als de kasintensiteit per rekening is met sprongen omhoog gegaan," weet Anneke vlot te vertellen. En meteen reagerend op onze gefrontste wenkbrauwen "ach ja, de term kasintensiteitdat wil zo veel zeggen als de toename van het aantal kas handelingen per rekeninghouder of anders gezegd, de rekeningen worden fre quenter, vaker gebruikt. Neem nou de nieuwe spaaraktie van de Rabobank. Een geweldig succes, óók in Foto: Goos van der Wilt Het wordt, ook in Soest, al bijna een hele traditie dat de leerlingen van de eindexamenklassen van het voortgezet onderwijs in het voorjaar, vlak voor het uitbreken van de Paasvakantie, de boel nog even op stelten zetten. Door gaans gebeurt dat met een al of niet ge slaagde stunt, waaraan de leerlingen vaak het meeste plezier beleven, ter wijl de leerkrachten bij die gelegen heid danig op de proef gesteld worden, althans voor wat hun gevoel voor hu mor en hun begrip voor een beetje jeugdige baldadigheid betreft. Op drie scholen was het vorige week in Soest weer aardig raak. Leerlingen van de hoogste klassen van de Huishoudschool aan de Talmalaan wisten 's nachts het schoolgebouw binnen te dringen, nadat de dag daar voor twee meisjes in het gebouw waren achtergebleven. In de avonduren wer den slaapzakken en andere spullen naar binnen gebracht, en later volgde een hele groep, die de school 's mor gens bleek te hebben gekraakt, zoals op spandoeken te lezen was. Alle ra men van de school werden geblin deerd. 's Morgens moest de conciërge onverrichterzake op zijn schreden keren en ook de leerkrachten kon den de school niet binnenkomen. Gelukkig verliep hier alles in j harmonie. De bezetting van de school werd na twee uur beëindigd, waarna de leerkrachten werden onthaald op kof fie met gebak. 'Er was niemand boos,' aldus de leerlingen. De leerlingen van de hoogste klassen van de Kardinaal Alfrink-MAVO had den iets aparts bedacht. Vorige week boden zij per advertentie in de Soester Courant de school, compleet met le raren en inventaris, te koop aan. Don derdag j.1. zou die verkoop plaatsvin den, maar zo'n vaart liep het allemaal niet. Wel haalden de leerlingen de lera ren over een modeshow op te voeren, waarbij zij allerlei toepasselijke teksten meekregen. De ochtend werd in opper beste stemming afgesloten met het op treden van een gelegenheidsbandje, en ook hier werd de rest van de dag vrijaf gegeven. Even anders liep het allemaal bij de Openbare MAVO aan de Varenstraat. Ook hier wisten de leerlingen het ge bouw te bezetten en zodanig van de bui tenwereld af te sluiten dat er niemand meer in kon. De barricadering viel hier echter in niet zulke goede aarde, on danks het feit dat de leerlingen als ver zoenend gebaar twee taarten aan de schoolleiding aanboden, die echter niet in dank werden aanvaard. Het gevolg van de stunt was zelfs dat een aantal leerlingen de volgende dag van het bijwonen van de lessen werd uitge sloten. Typisch Soest - kan men denken. Wat de één leuk vindt brengt de ander tot razernij. De politie heeft overigens bij geen van de "stunts" behoeven op te treden, zodat mag worden geconclu deerd dat het allemaal nogal meeviel. Foto: Goos van der Wilt Selected Dealer: HERENKLEDING Van Weedestraat lid, 3761 CA Soest, Telefoon 02155-12424 Overhees. Dat betekent bijv. dat heel veel mensen momenteel gaan sparen. Dan komen ze naar de bank, nemen geld op van hun salarisrekening en storten het dan op een nieuw te openen spaarrekening. Krijgen ze meteen 7,50 kado als eerste inleg en kunnen "ze voor een tientje de spaarbewaar- doos meenemen." Dit is het moment voor Sabrina om Anneke in de rug te porren. "Joh," waarschuwt ze Anneke, "vertel er nou niet zoveel over, ze vlie gen weg, en straks hebben we niet meer als de mensen die dit in de krant lezen erop af komen." Een mooie gele genheid om op een ander onderwerp over te stappen en om Sabrina iets te vragen. "We hebben gehoord dat jullie ook nieuwe bewoners in jullie wijk gaan bezoeken om ze een welkomst geschenk te geven. Hoe reageren men sen daar nu op. En sowieso wat geven jullie ze?" "Wel, het bedenken van wat te geven, wat niet zo moeilijk. Een leuke plant met een mooie witte pot (past overal bij, vertelt Anneke er vlug even tussen dooris bij iedereen welkom. "En de reakties zijn gewoon harstikke leuk. Eerst heel verbaasd van "ja, maar ik ben helemaal geen cliënt bij jullie." En als ze dan horen dat dat ook helemaal niet hoeft, maar dat we het als Rabobank gewoon leuk vinden om nieuwe "buren' te verwelkomen,dan blij verrast. Heel gezellig." "Het is gewoon laten !zien dat je attent bent op mensen, dat je de moeite neemt om even persoonlijk met ze ken nis te maken," neemt Anneke het woord weer even over. "Je kunt wel praten over persoonlijke dienstver lening en zo, maar het gaat gewoon om het doen. En natuurlijk laten we ook nog wat anders achter. Een brief waarin we vertellen waarmee we de mensen allemaal va», dienst kunnen zijn. Kunnen ze rustig en op hun gemak lezen." En bevestigend knikkend zegt Sabrina: 'En als ze dan later binnen ko men stappen, dan zien ze toch meteen bekende gezichten, en wij ook! Dat is makkelijk en maakt het gesprek meteen ongedwongen. Je kunt best za kelijk praten en toch een sfeer van ge moedelijkheid en een sfeertje van "het je thuis voelenkweken En daar slagen de beide dames van de Rabobank best in. Dat zie je als bij de Rabobank in Overhees komt binnen stappen. Vrolijke kleurtjes, gezellig en als je met ze praat kom je er ook nog achter dat ze deskundig zijn. Een goeie zet van de Rabobank, die twee in Over hees.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15