Inlijsten? adama w Reformatorische fractie lanceert alternatief bezuinigingsplan DOE ALS DE PAASHAAS 'HIP'EVEN BINNEN BIJ ADAMA. DONDERDAGAVOND: KOOPAVOND 10» i KRINGLOOPWINKEL Aan de Heren van Soesh uwsmaak/olle lentebode Soester Kamerleden Van Dam (PvdA) en Gerritse (CDA) in debat over kruisraketten? Mogelijk woningbouw op plaats van bibliotheek Soest-Zuid Advertenties en redactionele bijdragen vroeger inleveren [aard obby EINDELIJK IN SOEST: 1 S SOESTER KRINGLOOPWINKEL i m^Jtogezien Onbevangen tekenaar lil Ernstige kritiek op College: 'methode niet in belang burgers' Vredesplatform organiseert politieke avond in de Borg Smitshof-winkeliers willen plantenbak kwijt FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Honsbergen VARKENS ROLLADE Kalkoen bouten Honsbergen Honsbergen RABARBER Honsbergen Kuiken bouten 698 Honsbergen Hollandse Emmentaler Autodieven aangehouden TELETRONIC NEDERLANDbv 02155-18023 WOENSDAG 18 APRIL 1984 62e JAARGANG NO. 34 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar 12 Buiten Soest per halfjaar 24 OCiJ Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De eenmansfractie van SGP/GPV/RPF in de Soester gemeenteraad heeft vo rige week een alternatief bezuinigings plan gepubliceerd, dat in de plaats moet komen voor de plannen waarmee het gemeentebestuur zich tot dusver heeft beziggehouden en waarover in de komende maanden vergaande be slissingen moeten worden genomen. Het plan, in de vorm van een initiatief voorstel gericht aan de gemeenteraad, werd tijdens de behandeling van de be zuinigingsvoorstellen al door raadslid J. van Garderen aangekondigd, die nu zijn woord heeft gehouden en in derdaad met een zeer lijvig stuk in de openbaarheid is getreden. "Het is niet bepaald alleen mijn werk geweest", merkte Van Garderen vori ge week bij de presentatie van het plan op. Het plan is het resultaat van het denkwerk in de zgn. "schaduw- fractie" waarin van elk van de samen werkende partijen twee leden zitting hebben. Eén hunner, de heer D. van Arkel, geldt als "auctor intellectualis" van het plan, dat ertoe zou moeten lei den dat over de jaren 1985 tot en met 1989 een bedrag van in totaal 3.205.000 gulden wordt bezuinigd. De voorstellen van het gemeentebestuur gaan uit van een bezuiniging van 3.300.000, een be drag dat echter al in 1987 bereikt zou moeten worden. Nagenoeg hetzelfde bedrag dus, alleen over minder jaren uitgesmeerd. De door de SGP/GPV/RPF-fractie in gediende voorstellen vallen in 7 cate gorieën uiteen: 1. maatregelen waardoor het (positie ve) verschil tussen begrotingsresul taat en werkelijke rekening zo klein mogelijk wordt gehouden: 2. financieel-technische maatregelen, waardoor het begrotingstekort kan af nemen zonder dat de burgers direct of indirect worden getroffen 3. het vastleggen van uitgangspunten met betrekking tot de reserves en het inzetten van eventueel beschikbare "overtollige" middelen als dekkings middel; 4. efficiëncy-maatregelen, die leiden tot beperking van het begrotingstekort, eveneens zonder dat de burgerij wordt getroffen: 5. het nader vaststellen van de post "onvoorzien" en de ruimte voor "nieuw beleid"; 6. verbetering van de kostendekking, waardoor wel een lastenverzwaring op treedt, maar alleen bij degenen die diensten van de overheid afnemen en daarvoor de kosten dienen te dragen 7. beleidsombuigingen (het aantasten van het bestaande voorzieningen niveau door wezenlijke beperkingen), o.m. door privatisering of door inkrim pen, dan wel geheel beëindigen van activiteiten. Kritiek De fractie heeft ernstige kritiek op de wijze waarop het College van Burge meester en Wethouders meent tot een goed overplaatsingsbeleid. Minder draagkrachtige burgers moeten zo veel mogelijk worden ontzien bij het doorvoeren van de bezuinigingsmaat regelen. Uitgangspunten De fractie staat de volgende financieel- technische uitgangspunten voor: - een goede meerjarenbegroting met budgetprognose, uitgavenplan en dek kingsplan - een jaarbegroting op basis van onge wijzigd beleid, zodat de gemeenteraad alle nieuwe zaken afzonderlijk ter be slissing krijgt aangeboden (zie verder pagina 3) J. van Garderen (SGP/GPV/RPF). sluitende begroting te moeten komen. "Door u voorgestane methode achten wij niet in het belang van de burgers", aldus het voorstel, "en in strijd met het beleid dat wij voorstaan. Bezuinigingen vindt de SGP/GPV/RPF- fractie in het algemeen, als het gaat om inperkingen van het voorzieningen pakket van de burgers, een middel dat slechts in uiterste nood moet wor den gebruikt. "Eerst dienen alle min der ingrijpende mogelijkheden tot hét uiterste te worden bestudeerd. En als het dan toch moet, dan dient de ge meenteraad maximaal inzicht te heb ben in alle mogelijkheden, waarna elke fractie haar prioriteiten kan bepalen en vervolgens in de raad tot democra-- tische besluitvorming kan worden gekomen." De fractie vindt verder dat de verho ging Van de onroerend-goedbelasting tot het uiterste moet worden beperkt, omdat het tarief in Soest al zeer hoog is en omdat de burgers moeten worden ontzien bij het opleggen van zwaardere lasten, zeker bij algemene heffingen. Het overheidsapparaat moet efficiënt functioneren, aldus één van de doel stellingen met de hoogste prioriteit van de reformatorische fractie. Ook de werkgelegenheid dient de worden ge handhaafd. Men is in elk geval tegen (gedwongen) ontslagen. Er moet in dat verband gezorgd worden voor een In het kader van de Aktieweek te gen de kruisraketten van 6 tot 12 mei a.s. organiseert het Soester Vredesplatform reeds op vrijdag 27 april een politieke avond in "De Borg," aanvang 20.30 uur. De be doeling is dat bij deze gelegenheid de Soester Tweede-Kamerleden drs. M. van Dam (PvdA) en drs. G. Gerritse (CDA) hun (politieke) krachten zullen meten. Enquêtes hebben uitgewezen dat een belangrijk deel van de Neder landse bevolking tegen de plaatsing van kruisraketten is. Evenzo is een niet onaanzienlijke groep vóór de plaatsing. Aldus heeft het er alle schijn van dat - wat de bevolking betreft - de kaarten geschud zijn. Toch is er ook in Soest een groot aantal mensen, dat nog geen stand punt bepaald heeft, o.a. vanwege het gecompliceerde en onoverzich telijke karakter van de bewa peningswedloop c.q. het kruisraket- tenvraagstuk. Juist aan deze groep wil het Vredesplatform met deze avond een mogelijkheid bieden om een beter inzicht te krijgen in de ar gumenten voor en tegen plaatsing. Beide kamerleden krijgen de ge legenheid hun opvattingen en even tueel hun standpunt over deze zaak aan te geven. Onder goede ge spreksleiding kunnen zij vervolgens nader worden bevraagd over de plaatsingskwestie en andere ermee samenhangende problemen. Het Vredesplatform hoopt dan ook dat zoveel mogelijk mensen van Alle politieke partijen aanwezig zullen zijn, waardoor de argu menten aangescherpt zullen moeten worden en de groep zonder standpunt het beste tot een stand puntbepaling zal kunnen komen. Van mondige burgers mag immers op z'n minst verwacht worden dat zij tot een persoonlijke keuze ko men in een zo belangrijke zaak, die hun eigen en ons aller toekomst raakt. Het gemeentebestuur is in onderhande ling met een tweetal bedrijven die geïnteresseerd zijn in de bouw van eengezinshuizen aan de Bonifacius- straat, op de plaats waar nu nog het filiaal van de Openbare Bibliotheek staat. Dit filiaal, dat is ondergebracht in de voormalige Margrietschool, wordt per 1 mei gesloten als gevolg van de gemeentelijke bezuinigingen. De kans dat het gebouw zal worden af gebroken om plaats te maken voor woningbouw is dus groot, aldus ge- meentevoorlichter B. van Os. Omdat de onderhandelingen nog niet zijn afgerond, wil de heer Van Os niet vooruitlopen op de bouwplan nen die voor deze plek zijn ingediend. Wel staat vast, dat artikel 19 van de wet ruimtelijke ordening (vooruit lopend op een wijziging van het be stemmingsplan) moet worden toege past, omdat op het terrein de bestem ming bijzondere doeleinden rust. Overigens staan burgemeester en wet houders in principe positief tegenover een bestemmingswijziging ten gunste van woningbouw. Geen ontslagen Voor het personeel van het te sluiten bi bliotheekfiliaal heeft de sluiting geen ont slag tot gevolg, zo is verzekerd. Het zal te werk worden gesteld op de cen trale openbare leeszaal en bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en in het fi liaal in dorpshuis De Borg. De voormalige Margrietschool is pas vier jaar in gebruik als bibliotheek filiaal. Het gebouw werd destijds voor zeer veel geld ingrijpend ver bouwd. Nu staat het dus op de nomi natie om te worden afgebroken. Het gebouw werd in oktober 1980 als bi bliotheek-filiaal in gebruik genomen ter vervanging van het krakkemikkige gebouw op de hoek Buntweg-Schouten- kampweg, waar nu het gezondheids centrum staat. De school, waarvan de verbouwing tot bibliotheekfiliaal 312.000 gulden kost te, tot groot ongenoegen van een deel van de gemeenteraad die het gebouw als school gehandhaafd wilden zien, kon door de bibliotheek worden ge bruikt omdat hij sinds het eind van de zeventiger jaren leegstond. Dat was een gevolg van de terugloop van het aantal leerlingen, waardoor aan sluiting van de school niet viel te ont komen. Deze terugloop werd veroorzaakt door het feit, dat ouders hun kinderen van de Margrietschool haalden en elders plaatsten naar aanleiding van een conflict met het toenmalige scnooi- hoofd. Daar de aanstaande maandag, tweede Paasdag, uitvalt als produktiedag voor de Soester Courant, is het noodzakelijk dat advertenties voor ons nummer van 25 april a.s. uiterlijk worden ingeleverd op dinsdag 24 april, tot 10.00 uur. Deze uiterste inlevertermijn geldt ook voor de redactionele bij dragen. Helaas moeten wij alle verslagen enz. die wij na 10.00 uur op dinsdagochtend in onze brievenbus vinden, terzijde leg gen. Technische verwerking op die dinsdag is dan niet meer mogelijk. De winkeliersvereniging van de Smits hof heeft zich vorige week tot het ge meentebestuur gewend met het ver zoek de L-vormige plantenbak, waarin zich een aantal flink uit de kluiten ge wassen struiken, boompjes en planten bevinden, weg te halen en deze te ver ruilen voor een andere, meer speelse indeling. Belangrijkste argument van de Smits hof-winkeliers is dat de inhoud van de bak veel te hoog en te groot is gewor den, waardoor de winkels voor een be langrijk deel aan het oog van het pu bliek is onttrokken. Dat is niet bevor derlijk voor de veiligheid van de win kels, waar de laatste tijd nogal eens werd ingebroken. De winkeliers vinden daarnaast dat de bak eerder afbreuk doet aan het win kelcentrum, omdat de bereikbaarheid erdoor wordt verminderd. Dat is met het oog op een gezonde concurrentiepo sitie ten opzichte van bijv. het nieuwe winkelcentrum in Overhees en het toe komstige in Soest-Zuid geen goede zaak. De bak zou niet alleen zijn L-vorm moeten verliezen, maar ook een stukje lager moeten worden, vinden de winke liers, die een tuincentrum al een alter natief plan hebben laten opstellen. Verder willen de winkeliers ook dat het - inmiddels 14-jarige - winkelcentrum een grondige opknapbeurt ondergaat. Daartoe heeft men zich ook tot de ver huurder gewend. Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Een goede polis voor het leven. Van Rouwendaal kan u die geven. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14, SOEST. TEL 02155-13317. j—j Onze representatieve verkoopruimte is voor u beschikbaar. I J U kunt nu uw overtollige goederen aanbieden door onze bemid- deling. Vlotte verkoop en discrete afwikkeling. U bepaalt zelf de j bi Pr'is- i lJ Neem nu met ons kontakt op. - TORENSTRAAT 45 - TELEFOON 02155-211 77 Q ^■■■■■■■■■■■■■BBBBBBBBB herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Alleen donderdag Eerste 300 klanten Alleen donderdag GEGRILLDE 200 gram Alleen donderdag PER KILO Donderdag, vrijdag en zaterdag Alleen donderdag KILO van 14.50 voor <C. K door Gerard Paul 'Worden als een kind' is een aan christe nen gestelde levensregel die weinig in de praktijk wordt gebracht. Maar mis schien kent u toch wel iemand die zon der kinderachtig te worden, iets van het kind behouden heeft. Die zoiets heeft als die man die zich in een groep mensen voorstelde als "Ik ben een kind van God bemind en voor het ge luk geschapen". Naam, adres en be roep liet hij achterwege. Dat etiket in teresseerde hem niet en deed wat hem betreft zelfs helemaal niet ter zake. Zo'n onbevangenheid maakt iemand kwetsbaar en ik denk dat daar tege lijk de sleutel ligt van het kastje waarin deze kostelijke eigenschap opgesloten zit. Een kind dat bij een onbekende gast op schoot kruipt, verwacht niet dat het teruggeduwd wordt. Het geeft vertrouwen en neemt zonder meer aan dat dat niet beschaamd wordt. Het denkt er niet eens bij na. Het is om ja loers op te worden. En dat terwijl we waarschijnlijk allemaal eens van de tafel af durfden te springen in het rots vaste vertrouwen dat vader of moeder ons opving. Het leven zelf heeft ons beroofd van deze onbevangenheid, die op zichzelf een wezenlijk onderdeel van ons geluk kan uitmaken. Zonder onbe vangenheid is het heel erg moeilijk om kontakten te leggen of te onderhouden. Je weet maar nooit wat die ander zal doen of hoe hij reageert op onze ver trouwelijkheid. Het maken van vrien den wordt er in de loop der jaren dan ook niet eenvoudiger op. Tenzij je het risico wilt lopen om zo nu en dan wat butsen en builen op te lopen. Het is haast een keuze tussen eenzaamheid met hooguit enkele oppervlakkige re laties en een intensief leven tussen vrienden, met wie je vreugde en ver driet kunt delen. In het laatste geval leer je uit eigen ervaring dat gedeel de smart halve smart en gedeelde vreugd dubbele vreugd is. Het wordt allemaal wat draaglijker, al vergt zo'n instelling wel wat training. Wie het helemaal verleerd is moet maar eens naar heel jonge kinderen kijken hoe zij dat doen. Vanmorgen zag ik zo.n jochie dat in een volle kerk naar zijn oom liep. Hij was, terwijl de oude ren naar de preek luisterden, samen met andere kinderen van zijn leeftijd in een bijzaai geweest waar iemand een verhaal verteld had. Tijdens de vertelling had het joch blijkbaar zit ten tekenen en op een krom afgescheurd papiertje zag ik een grote vogel die met snode bedoelingen op een konijntje af- dook. Het kind keek gespannen omhoog en dronk de bewonderende blikken van de man op. Spontaan zei hij'Je mag het wel houden,' waarop hij het zorg vuldig in zijn binnenzak opborg. Intus sen wist het jochie natuurlijk best dat zijn oom Rien zelf als geen ander dieren kan schilderen. De politie in Den Haag heeft vorige week twee inwoners van die stad, broers van resp. 23 en 16 jaar, aange houden wegen het plegen van een hele serie autodiefstallen door het hele land. In totaal bekenden zij 70 diefstal len, waaronder die van een auto van een bewoner van het Saenredamplant- soen, in maart j.1. Deze avond werd enige tijd later terug gevonden in Wassenaar. erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb. kluizen inbraakwerende deuren F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees (pp pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. jMi Peters bv voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1