Kledingwerkplaats Artishock slaat goed aan Kuituur in de luur vereniging Henk Elsink: en lacht!' T IEISJES JEKKER V,. 'indeieren ertanden. RB.V. René Grooters en Peter Rademaker uit Soest morgenavond op televisie Artishock-kunstenaars exposeren bij Van Reeuwijk Een jaar is veel te kort1 Artishock-kunstmanifestatie op Eng In De Borg, woensdag 25 april: Als jij zorgt voor de verloofde, zorgen wij voor de ring. Hongaarse muziek voortreffelijk ge speeld op cymbaal klarinet Agenda De Borg Het Sint-Josefgesticht Filmhuis: Het licht van Cadiz Filosofie - zelfwaarneming werken aan jezelf Spullenhulp op Paasvakantie «umoyn emai{ elko op«n huid es 'aUrabnnc op het dak met de «choorwteen Een gedegen edrtee Ie hierbij een nnodzuk. Muk gebruik 1 do kennle bij t.<L Donk Ro- De deskundigen tu v.d. Donk Romeyn weten sites over tegel en plavnizen. Zeker sis het om technische details eis slijtvast- beid en toepassing gut. dsgraad nden oDeven, Donk& Openingstijden: dagelijks van 8.30 lot 12 30 uur 13.00 tot 17.00 uur Donderdagavond 19.00 tot 21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur PAGÏNAi ekoekenboerderij 'De Smickel' Lange Brlnkweg 26 (scholieren) /oor part-time in de bediening, mlijk aanmelden woensdag t/m vrii lag tussen 14.00 en 16.00 uur. WOENSDAG 18 APRIL 1984 PAGINA 9 rde staten van Utrecht maken bekend dal v= tot 12 mei 1984 in het Provinciekantoor Riini1 er C3.11, Galilellaan 15 te Utrecht, alsmede?!" ■an de gemeente Soest, ter inzage liggen n aanvraag en het ontwerpbesluit, houdend! ngevolge de Verordening grondwater- en Iv! rming provincie Utrecht 1979 tot uiterlilk 1 la aan Chemco, Inc., voor ondermeer he vnn iben van schadelijke stoften en het hebben Iten op het perceel, kadastraal bekend nê st, sectie D, nr. 2975. 9 Ie bezwaren tegen het verlenen van deze n» len tot 12 mei 1984 schriftelijk worden gericht ]e van gedeputeerde staten van Utrecht inh sr 200, postbus 18.100, 3501 CC Utrecht "slijk bezwaren indienen, kunnen verzoeken nheid te worden gesteld om hun bezwaren >e te lichten ten overstaan van de CommissJ itsbeheer provincie Utrecht. BOUWBEDRIJF OUW- VERBOUW - HE EN ONDERHOUD )r opon haarden - Keukens - Plafonds - Schoorstenen - Deuren - etc. el-, tegel- en schilderwerken tg van rioleringen elbetimmeringen uratie en verbeteringen aan ngen en gebouwen „ejS Soest islI Tel: 02155-107 7» «e auto. rbazingwekkende de Mazda 929. en de wegligging van de levensduur en hun 155-21064-13865 De kledingwerkplaats die sinds het be gin van dit jaar draait in het Artishock- gebouw is zonder meer een succes. Dat valt af te leiden uit de reacties van do centen en deelnemers, die na drie maanden intensief aan het werk te zijn geweest een tussenbalans hebben opgemaakt. De 18 werkloze jongeren uit Soest en di recte omgeving, die vanaf de start bij de kledingswerkplaats een zinvolle en creatieve vrijetijdsbesteding (al is die dan ook nog zo noodgedwongen) heb ben gevonden steken hun enthousias me over de werkplaats dan ook niet onder stoelen of banken. De negen jongedames en vier jonge mannen die de kledingwerkplaats be volken hebben intussen al de nodige er varing opgedaan. In de grote zaal van Artishock waren daarvan vorige week heel wat opvallende resultaten te zien, zoals broeken, tassen, blouses en een enkele rok. Ook de docenten Pia de Gruijl (ont werpen, patroontekenen en uit voering), Mecky van den Brink (stof bedrukken) en Cyndi Ferdinandus (styling) tonen zich zeer ingenomen met de manier waarop de 'werkzaam heden" tót dusver verlopen. "Sommigen hebben duidelijk wat meer ervaring dan anderen," merkt Pia op. "Maar je ziet dat ze in korte tijd allemaal geweldige vorderingen hebben gemaakt." Tot dusver is de kle ding die de jongelui hebben gemaakt alleen voor henzelf bedoeld geweest, maar één van de deelnemers heeft zich met zoveel succes geworpen op het ont werp van een jas, dat hij inmiddels een opdracht voor een ontwerp van een confectiefabrikant heeft gekregen. Te snel "Eigenlijk gaat het veel te snel," al- dusd Pia de Gruijl. "Waar deelnemers aan andere cursussen die ik geef veel langer over doen is hier met enkele we ken achter de rug. Er is al heel veel ge leerd en bereikt. De volgende fase van de kledingwerk- plaats is het werken aan de hand van i bepaald thema, dat voor de "leer ingen" vrij ter keuze is. Aan het einde van de "cursus" wordt erop gemikt een bepaald bedrijf ("Peek kloppenburg bijvoorbeeld," aldus Pia) een collectie samen te stellen. "Het gaat dan om de vraag wat de markt wil, en wat in de produktie haalbaar is. lar kun je een heleboel van leren. deelnemers zelf zijn bijzonder ent housiast over de sfeer. Sommigen ge ven toe eerst de kat wat uit de boom te Rebben gekeken, maar allengs met neer geestdrift aan de slag te zijn ge gaan. "Er heerst hier een prima sfeer, dat moet natuurlijk ook." Op de I vraag of men onderling wel eens kri tiek laat horen op wat er zo wordt ge maakt komt het veelzeggende ant woord: "Kritiek? Welnee, het is meest al meer een kwestie van grote bewon dering voor wat ieder zo maakt. "We gaan ook niet zomaar in het wilde weddingen maken," vertelt styling-do- cente Cyndi' Ferdinandus. "Bij de the- mq?s gaat" het om bepaalde stijlen, zoals 'mechanic', 'colonial,' 'guerrilla' of 'exotisch'. Dat zijn thema's uit de wereldmode, die in elk land verschil lend worden vertaald." De cursisten Een aantal cursisten van de kleding werkplaats showen de door he n zelf ontworpen en gemaakte kleding. Foto: Goos van der Wilt hebben inmiddels zgn. prognosebladen gemaakt, waarin de trends uit de grote modewereld gesignaleerd worden. Het eerstvolgende kledingstuk dat op het programma staat is een jasje, ver telt Pia de Gruijl. Ook een jurk staat nog op het lijstje van kledingstukken die vervaardigd moeten worden. "Als dat gebeurd is zijn we met de basis klaar. Dan komen de verschillende the ma's aan de orde. Zo werken we het programma stap voor stap af. We heb ben wel allemaal het gevoel dat een jaar veel te kort is." Ze merkt op dat het zonde zou zijn van alle moeite en investeringen, maar vooral van de inmiddels opgedane er varing als het project volgend jaar geen vervolg kan krijgen. "Dit eerst jaar is duidelijk (experimenteel. We moeten toch de kafyis krijgen ervaring op te doen en eventuele fouten te her stellen?" Jongens betrapt op diefstal De politie hield vorige week op het ter rein van de voetbalvereniging Hees aan de Kooiweg vier jongens aan in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Uit de kan tine hadden zij zojuist een aantal krat- ^téb fhët drank gèstölè'iT: "Dé politie hield twee van hen vast voor nader verhoor in verband met mogelijk andere inbra ken, die in de afgelopen tijd in Soest zijn gepleegd. Op 28, 29 en 30 april a.s. zal op het speelterrein van de Eng een 2%- daagse Kunstmanifestatie plaatsvin den onder het motto: 'Kuituur in de luur'. Dit betekent zoveel als 'kuituur in de luier,' waarmee men, net zoals met een baby, naar believen kan spe len. Maar Artishock is geenszins van plan zich gewetenloos te laten uitspe len en wil dit onder meer door middel van deze manifestatie tonen. Het doel van het hele gebeuren is zo veel mogelijk mensen met zoveel mo gelijk vormen van kunst en kuituur te confronteren en daarbij tot uiting te la ten komen dat alles wat er te zien of te horen is op korte termijn dreigt te ver dwijnen en te demonstreren tegen alle bezuinigingen op kunst en kuituur. Het is dan ook van groot belang dat derge lijke manifestaties georganiseerd kun nen worden. Voor Artishock is een groots opgezet festival als dit nieuw. De vereniging hoopt dan ook een stukje ervaring op te doen die ze bij eventuele toekomstige manifestaties zal kunnen gebruiken. De jaarlijkse kunstmarkt op 30 april zal dit keer een onderdeel van de mani festatie vormen. Er worden een 80 a 90 tal kraampjes verwacht van diverse beeldende kunstenaars, met daarom heen allerlei andere soorten van kunst, zoals theater, muziek, poëzie, enz. Het geheel belooft een totaal-gebeuren te worden, waarbij ernaar wordt ge streefd de kulturele noemer zo breed mogelijk te maken. Het financiële aspekt is op grond van butgettaire redenen niet geheel zonder risiko; de organisatie kost de vereni ging pakweg 10.000,-. (Terzijde: Arti shock ontvangt een jaarlijkse subsidie van ongeveer 9.000,-). De manifestatie wordt behalve in de open lucht, in een 3-tal grote tenten ge houden en er is een zo uitgebreid moge lijk programma samengesteld van al lerlei kunstvormen zoals - Kunstmarkt, (alleen op 30 april) -Theater; - Kindertheater/kinderfilm - Concerten van uiteenlopende aard; -Film; - Cabaret. Zie voor een uitgebreid programma van de festiviteiten de Soester Courant van volgende iveek. Er is besloten de manifestatie op de Eng te doen plaatsvinden in plaats van, zoals de voorafgaande jaren, rondom het Artishockgebouw. Behalve om praktische redenen, zoals b.v. ruimte gebrek, is de keus gevallen op de speel weide als uiting van uitbreiding en als hopelijke "drempelverlager". Men poogt het geheel een breder karakter te geven en zo een breder publiek aan te trekken. Door middel van uitgebreide publici teit hoopt Artishock zoveel mogelijk mensen te bereiken Het Artishock Promotie Team zal zaterdag 21 april a.s. om 11.00 uur en om 14.00 uur te zien zijn in respektieve- ïïjk de Van Weedestraat en in de winkel straat van Soest-Zuid. Er zullen affiches verspreid worden met het nieuwe logo. Er is gekozen voor een ander beeldmerk om een be tere herkenbaarheid naar buiten toe te bewerkstelligen. Ook buiten Soest, met name in Utrecht en Amersfoort, zullen leden aktief zijn als "Sandwichmen" c.q. "Women." Via de plaatselijke pers en met be hulp van radio-omroepen zal het pu bliek zoveel mogelijk geïnformeerd worden. Met betrekking tot deze manifestatie heeft Artishock een nauwe samenwer king ontwikkeld met de Stichting Trak- tortoernee uit Amersfoort. Zoals Peter Takkerberg van de Stichting mede deelde richt Traktortoernee zich op low-budget aktiviteiten. Zij tracht een alternatief te bieden aan diverse groe pen met beperkte mogelijkheden en voorwaarden te scheppen om optre dens te realiseren. Een en ander gebeurt in de vorm van het aanbieden van faciliteiten als ge luid, licht, tenten en dergelijke. Zij be middelt ook wel zodat het soms mo gelijk is om onder officiële tarieven te werken. Hun ervaring alsmede hun tal loze connekties zijn voor Artishock van onschatbare waarde in verband met de komende manifestatie. Overigens is er ook sprake van samen werking met de Stichting Jeugdzorg in verband met het gebruik van het ter rein en de tenten en wat wederzijdse ondersteuning betreffende de bewa king. Deze stichting is onder meer be kend door het "Spel zonder grenzen." Uiteraard zijn er afspraken gemaakt met de gemeente, de brandweer en met het Oranje Comité. Tegelijkertijd zal er in het Artishock gebouw een tentoonstelling plaatsvin den die de geschiedenis van het voor malige Sint Jozesgesticht en de func tie van het huidige Artishockgebouw duidelijk moet maken. Opmerkelijk is dat de tentoonstelling geopend zal wor den door een hoogbejaarde non, die in de twintiger jaren als novice in het ge sticht werkzaam is geweest. Nog steeds is alle informatie over de geschiedenis van het Sint Jozesgesticht van harte welkom. Het is mogelijk om telefonisch kontakt op te nemen met: Paul de Boer (10369) en Nelleke van derEyk (22731). De tentoonstelling wordt geopend op vrijdagavond 27 april en is verder al leen te bezichtigen tijdens de Kunstma nifestatie. Irene Goudriaan. De jonge ondernemers René Grooters en Peter Rademaker uit Soest, die enkele weken geleden in het nieuws kwamen met hun oproep aan de bevol king om één gulden te storten ten behoeve van het startkapitaal voor hun exportonderneming, zullen op donderdag 19 april a.s. (morgenavond) te zien zijn in het NCRV-televisieprogramma "Pistache," dat om 19.30 uur wordt uitgezonden. Zoals bekend willen de beide Sóesters de duurdere Europese automerken naar de Verenigde Staten exporteren. De voorbereidingen van het ondernemende tweetal gaan intussen onver droten door, al heeft de actie nog niet geleid tot een grote toevloed van kapi taal. Wel zijn er uit de talloze reacties een aantal goede kontakten voortge komen. René en Peter hebben inmiddels ook goede kontakten gelegd in de Ver enigde Staten zelf, die zij nu willen "toetsen" op hun bruikbaarheid bij de opzet van hun onderneming. Dit zal de titel worden van de nieuwe show van Henk Elsink. Voordat het zover is, wordt er gedacht, geschre ven en getranspireerd. Nu wordt het in De Borg "voorgelezen", dat wil zeggenHenk met het boek in de hand en de liedjes begeleidend aan de piano. Na de reakties van het publiek van deze avond wordt weer gewikt en gewogen en de resultaten vervolgens - hopelijk - niet in de prullemand gegooid. Op deze manier kunnen de bezoe- jers zelf eens meemaken hoe een theaterproduktie tot stand komt. De naam Henk Elsink staat borg (in de Borg) voor een gezellige, ont spannende avond. De toegangprijs is dit keer extra laag gehouden. Voor een bedrag van 6,50 kan men Henk Elsink een hele avond meemaken. Aanvang: 20.15 uur. 14 Karaats gouden ringen vanaf 289,- per paar. Er ligt een gratis Constant ringenmap voor u klaar met meer dan 200 modellen! WEERD "Muziek is eigenlijk mijn enige, echte vaderland," schreef de dichter Adriaan Morriën. Wanneer twee voor treffelijke musici elkaar vinden in een rijk programma van zeer authentieke volksmelodieën van hun geboorte grond, kun je een muzikaal landschap verwachten waarin, in dit geval, Hon garije centraal staat en waarin ieder aandachtig luisteraar zich meteen thuis voelt. Victoria Herencsar uit Boe dapest en Ferenc Attila Szabó uit Soest voerden op palmzondag zo'n pro gramma uit in De Borg voor een hand vol toehoorders. Kennelijk wordt een profeet, ook op dit gebied, in zijn eigen land niet geëerd, want nog geen week daarvoor brachten beide musici hetzelfde repertoire voor 1300 mensen in de Koepelzaal van het Sonesta-hotel in Amsterdam ten ge hore. Victoria componeert ook zelf, wat zij bewees in enkele subtiel klinkende Bloemenliederen en wat meer sonore Herdersliederen, die zij op haar cym baal perfect uitvoerde in combinatie met de klarinet van Ferry Szabó. Cym baal en klarinet vormen in Hongarije een oeroude combinatie. Dat ook dit muziekland in de loop der eeuwen werd geteisterd door oorlog en geweld, be wees een anonieme componist in zijn treurige en soldateskse Kurucz lie deren waarin Szabó de tórogató be speelde, een vérdragend, Perzisch blaasinstrument, dat in de Hongaarse heuvels prachtig moet klinken. Toch overheersen in de rijke muziekhistorie van dit land de dansen (Csardas) en volksliederen. Een soort klassieke pop muziek. Béla Bartók en Laszló Lajtha zijn be faamd geworden door hun ijver oude volksmelodieën te verzamelen, vooral uit Transsylvanië, en ze op te schrijven. Het mooiste stuk van dit concert vond ik toch een moderne compositie van de jonge Zolt&l Györe, die speciaal voor deze twee belangrijke artiesten een korte suite schreef voor klarinet cym baal. Het was de tweede keer dat beide musici dit werk speelden tijdens een concert. De première hiervan vond on langs plaats in Amsterdam. Op dinsdag 29 mei a.s. zijn beide musi ci te horen en te zien op televisie (Ne derland 2). Dan kunt u uw afwezigheid enigszins goedmaken door op ze af te stemmen. Jan Visser. Woensdag 18 april 14.00 uur Kinderbingo Wijkver. 14.00 uur Soos Veenbes. 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Verg. Winkeliersver. 'Over- hees' 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 19 april 10.00 uur Volksdansen 10.00 uur Senioren Bowlen 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Reanimatie cursus 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 20 april 10.00 uur Senioren Bowlen Vrijdag 22 april le Paasdag gesloten Maandag 23 april 19.00 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 24 april 20.00 uur Verg. Sportstichting 19.00 uur Bowlen S.B.B. Woensdag 25 april 9.00 Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes i.15 uur Henk Elsink (voorleesavond) Donderdag 26 april 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 14.00 uur Verg. F.N.V. 20.00 uur Verg. Filmclub Soest 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 27 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Verg. P.v.d.A. (Marcel v. Dam) Zaterdag 28 april 20.00 uur Bingo-avond Wijkver. Maandag 30 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur A.B.o. cursus Dinsdag 1 mei 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Bijeenkomst P.v.d.A. De oproep om informatie over het Sint Josefgesticht in de Soester Courant van vorige week heeft naast leuke enthousiaste reakties ook wat belang wekkends opgeleverd. Zo zullen op de tentoonstelling enkele trommels te zien zijn die door leden van het Sint-Josef gesticht gemaakt zijn. Niettemin denken de leden van de Ver eniging Artishock dat er onder de Soester bevolking nog veel meer in formatie over het Sint-Josefgesticht schuil gaat. Hierbij wordt met name gedacht aan de bewoners van het Kerk- pad en de Lange Brinkweg, het oude hart van Soest, waar nauwe kontak ten met het Sint-Josefgesticht beston den. Dus nogmaals: weet u iets over de voormalige bewoners van het huidi ge Artishockgebouw aan de Steenhoff- straat (verhalen, al dan niet daar ge werkt, verpleegd of op school geweest), óf hebt u nog oude prenten, gravures, tekeningen of andere produkten van het Sint Josefgesticht en gebouw, wilt u dan één van onderstaande nummers bellen? Met deze informatie en spullen wordt een tentoonstelling ingericht en een brochure samengesteld over het Sint Josefgesticht. Die tentoonstelling wordt geopend door een oud-bewoner van het Sint-Josefgesticht op vrijdag 27 april om 21.00 uur in de grote zaal van.net Artishockgebouw. Deze belangweP kende tentoonstelling over de geschieV denis van het huidige Artishockgebouw\ is naast de openingsavond alleen op 28,29 en 30 april te bezichtigen. Om enige indruk te geven wat het Sint Josefgesticht was volgt hieronder een korte beschrijving. Het Sint-Josefgesticht werd in 1868 op gericht met als doel sociaal-charitatief (liefdadigheids) werk, met name voor ouderen in Soest, te verrichten. Daar naast werden ook een bewaar- en handwerkschool met een leerschool opgezet. Voor dit werk zocht de oprich ter van het Sint Josefgesticht, pastoor W. Steenhoff, kontakt met de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort. Door de vestiging van deze congregatie (vereniging van kloosterlingen met zekere geloften) werd er ook nog een normaalschool (tegenwoordig de Pe dagogische Academie) opgericht. Deze functies werden tot 1962 door de Zusters van Onze Lieve Vrouw vervuld. Hier na werd de school overgedragen aan leken, die na enige tijd de school op hieven. Na enige jaren leegstand be trok de Kunstenaarsvereniging Arti shock (opgericht in 1967) het gebouw. In de loop der jaren groeide dit uit tot, sinds 1980, een Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock (het kreativiteits- werk) en een Vereniging Artishock die, geheel draaiend op vrijwilligers, cul turele aktiviteiten organiseert, zoals binnenkort de kunstmanifestatie "Kui tuur in de luur" en deze tentoonstelling. Voor reakties en informatie: Nelleke van der Eijk (22731) en Paul de Boer (10369), beiden in Soest. Donderdag 19 april 21.00 uur: Regie, produktie en camera: Ben van Lieshout. Met: Lisa Fulda, Jozef Herriger, Ger- rit van der Linden e.a. Muzieko.m. Philip Glas. Nederland 1983. "Het licht van Cadiz" van Ben van Lieshout is een experimentele film over een Duitse schrijver die fantaseert over het doen en laten van zijn vrouw die op reis is. De film getuigt van een grote liefde voor de cinema en toont aan dat met bescheiden middelen een boeiende produktie van speelfilm lengte te realiseren is, waarin primair in beelden een sfeer, een leegte en een verlangen tot uitdrukking wordt ge bracht. "Het licht van Cadiz" is een reisfilm over de dooltocht van een vrouw (Lisa Fulda), die haar Duitse echtgenoot, een schrijver, verlaten heeft. Ze ont moet verschillende mensen, voert vluchtige, soms quasi-diepzinnige ge sprekken, zoekt meerdere keren li chamelijke toenadering. Een Duitse stem op de geluidsband begeleidt haar reis. Zo wordt de suggestie gewekt dat de vrouw niet echt bestaat, maar een verzinsel van de man is. Zijn gedichten doen vermoeden dat zij zijn muze is. De film speelt zich af op verschillende niveaus. Allereerst zijn er de beelden die we zien. Veel shots van autowegen en landschappen waardoor de vrouw zich beweegt. Daarnaast veel close- ups van gezichten en delen daarvan, benen, armen en andere delen van het lichaam. Deze beeldcomposities verraden een invloed van Frans Zwar tjes: veel, vaak wat erotisch geladen fragmenten. Deze sfeer wordt bena drukt door de muziek van o.m. Philip Glass. Verder is er de geluidsband, waarop we verschillende stemmen horen: die van de Duitse man, de Schrij ver, de gedachte stem van de vrouw en tenslotte de dialogen, die vaak kort en louter konstaterend van karakter zijn. Met steun van onder meer het Haagse filmhuis en begeleid door Frans Zwartjes (inderdaad) is deze film opgeblazen van super 8 naar 16 mm. Gelet op de omstandigheden waaronder de film is gemaakt, kunnen we spreken van een opmerkelijk debuut, waarvan de waar de snel werd ingezien door de distribu teur Film International. Ben van Lies hout (1951) studeerde filmsociologie in Utrecht en nam drie jaar deel aan de Cineworkshop van de Vrije Acade mie in Den Haag, onder begeleiding van o.a. Frans Zwartjes. De film ging op 12 januari j.1. in première. Volgende week donderdag 26 april een van de toppers van het internationale filmfestival van Rotterdam 1984: "Glut" van de Zwitser Thomas Koerfer. Waar de zoon van een wapenfabrikant weer in kontakt komt met het Pools-Joods meisje dat in de oorlog door zijn fami lie opgevangen werd. Een confrontatie. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. Allereerst moeten wij ons bewust wor den dat het werken aan onszelf gepaard gaat met permanente waarneming. Wij kunnen echter nooit aan onszelf werken zolang wij in de illusie ver keren, dat wij deze hoedanigheid (het werken aan jezelf) reeds bezitten. Om duidelijk te maken in welke duister nis wij leven als wij denken het alle maal wel te weten volgt hier in het kort een Oosterse allegorie uit het boekje "De mens en zijn werk". In deze Oosterse allegorie wordt de mens vergeleken met een bespannen rijtuig. De koetsier op de bok die het rijtuig bestuurt, is ons denken: het paard dat het rijtuig voortrekt, zijn onze gevoelens en begeerten en het rijtuig zelf is ons lichaam. Het rijtuig is met het paard verbonden door mid del van het lamoen, het paard met de koetsier door middel van de leidsels. Maar er is echter iets grondig mis. De koetsier, die waakzaam zou moeten zijn en zich verantwoordelijk voelen voor het geheel, zit het grootste deel van de tijd half-beneveld te dagdromen op de bok, óf hij is aan het roddelen met zijn kornuiten in een herberg en laat paard en rijtuig onbeheerd buiten staan. Het paard krijgt nooit de zorg en het voedsel die het nodig heeft en is nooit goed afgericht voor zijn taak. Verkommerd als het is, kent het eigenlijk nog maar twee impulsen: voedsel en sex. Het rijtuig zelf is ook deerlijk verwaarloosd en op allerlei plaatsen opgekalefaterd. Het meest ernstige, en de oorzaak van alle kwaad, is echter dat er geen meester is die het geheel voor een zinvol doel be heert en gebruikt en aan wie de koet- sier gehoorzaamt. ;Deze allegorie geeft duidelijk weer hoe desstruc,ti?f wij hezig zijn. Door echter, met onszelf op weg te gaan zijn wij instaat om van de koetsier zijn rijtuig en het paard, weef een gezond geheel te maken. En iedereen die op deze filo sofische wijze met zichzelf op weg gaat, kan ervaren hoe bevrijdend dit werkt. Voor levensinforamtie richt deze werk groep zich tot de volgende filosofen: J. Krishnamurti, Saswitha, Bhagwan, S. Gurdjieff, P. D. Ouspensky, en vele andere die zich bezighouden of hielden met de esoterische wijsbegeerte. Bij interesse gelieve één van de vol gende nummers te bellen: Coby Phi- lipoom, tel. 15483, Hetty Kuiphof, tel. 22842, Brigitte Rijnders-Jordan, tel. 11826. STEEMHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 Tien Artishock-kunstenaars exposeren de komende vier weken in de meubel toonzaal van Van Reeuwijk in Soester- berg. Dit bedrijf biedt de beeldende kunstenaars, die alle op de één of andere manier een relatie hebben met het Soester sociaal-cultureel centrum "Artishock", de gelegenheid in de gi gantische ruimte van deze meubelzaak aan de Amersfoortsestraat 24 hun schilderijen en tekeningen voor het winkelende publiek ten toon te stellen. Het werk van Mia v.d. Abbeele, Cok Hees, Nadjezjda van Ittersum, Har Kroon, Bram Portengen, Geertje dev Roovere, Thira de Rooij, Ray Schlunk,* André Spruit en Ineke Talen is vanaf heden tot 13 mei gratis te bezichtigen op werkdagen van negen tot half zes. Ook op zaterdagen. Maandagmorgen gesloten tot één uur. Mia v.d. Abbeele uit Baarn is al lid van Artishock zolang deze vereniging be staat en zij maakt zeer kleurige stille vens. Cok Hees uit Baarn munt uit door haar duidelijke creaties die het zeer goed doen als interieurverfraaiing. Nadjezjda van Ittersum uit Soest maakte tien jaar lang broodplastieken en exposeert nu regelmatig in Neder land haar aquarellen en stillevens. Har Kroon uit Amersfoort valt op door zijn gedetaileerde schilderijen van landbouwplastics Bram r-bnëngeri uit Soest legt voorna melijk buitentafereeltjes vast. Geertje de Roovere uit Soest is bezeten van haar schilderkunst en combineert haar techniek met een fijne smaak van kleur en vormgeving. Thira de Rooij uit Baarn is de meest abstracte kunstenaar in dit gezel schap. Zij laat twee zomerse oliever ven zien en een viertal prachtige gouaches. De mathematicus Ray Schlunk uit Soest verraadt in zijn tableaus zijn technisch vernuft. André Spruit uit Amersfoort maakt een wereld van dingen (huizen, bomen, in terieurs) waarbij de mens ontbreekt. Zijn "literaire" thema's zijn isole ment, vervreemding, eenzaamheid en ruimte (leegte). Ineke Talen uit Soest laat zich meestal inspireren door mythen en sprookjes. Produktie samenstelling van deze verkoopexpositieJan Visser. 19, 20 en 21 april is Spullenhulp gesloten en vrijdag 27 april weer open. Donder dag 26 april kunnen de spullen weer ge haald worden. Nog steeds wachten de medewerkers van Spullenhulp met smart op toestem ming van B. en W. om het houten nood- kantoortje te mogen plaatsen. Spullenhulp heeft met de opbrengst van de lentemarkt en wat giften van donateurs de lang verwachte motor bakfiets aan kunnen schaffen, waar de afgelopen weken al heel wat spullen mee zijn vervoerd. Spullenhulp is op 30 april ook van de partij op de jaarlijkse kunstmarkt van Artishock. Met de opbrengst daarvan wil Spullenhulp o.a. gereedschap aan schaffen voor de klussenafdeling. Openingstijden Spullenhulpvrijdag 13.30 tot 16.00 uur; zaterdag 11.00 tot 14.00 uur. Halen van spullen in Soest, donderdags tussen 8.30 en 13.00 uur, Veldweg 6, tel. 18730. Nieuwe dona teurs worden verzocht zich te melden op 10456.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9