de borg (JL8 t Zwaantje Nieuwe schoenenmode 'Kringloopwinkel' aan de Torenstraat ...met steeds diezelfde, ene,oudebril? Vrijwilligers Vakature Bank m Primula, veelzijdig en mooi ^OESt Schoonmaak Naast postkantoor, a.s. zaterdag 10.00-15.00 uur: markt en plantenruilbeurs orchol aarmode DENKT U AAN HENK ELSINK Nieuw in Soest: Hoeveel kranten... weekbladen... boeken heeft u al gelezen... Ook van vrijwilliger wordt inzet en motivatie verwacht t HET WITTE HUIS TUIN-ADVIESCENTRÜM 'tvaanlerfwoQt voor doe-hct-zelvers WOENSDAG 25 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 door Arie Wandelaar Kan iemand er een redelijke verkla ring voor geven waarom het voorjaar een bepaalde generatie vrouwen zo van slag brengt? Na de griep lijdt de pa tiënte aan iets dat zich 't best als ichoonmaakpsychose laat omschrij ven. Tegen Pasen openbare zich de eerste verschijnselen. Legers huis vaders staan, als de diagnose is ge leld, handenwringend en machteloos toe te kijken. Ieder jaar hoopt Arie in stilte dat de ba cil bij wijze van uitzondering zijn huis voorbij zal gaan; ieder jaar opnieuw sonstateert hij dat de epidemie iets on- j uitroeibaars met zich meedraagt. Het huis zal op z'n kop worden gezet en verhoop gehaald. In de week voor Pasen werd er bij ons thuis harder toegeslagen dan ooit het j geval is geweest. Schoonmaak, beleef het mee met Arie-Privé. Toen Arie maandag 16 april j.1. de ogen opende teneinde de eerste werkdag van I een nieuw begonnen week van dichtbij te bekijken, was 't eerste dat hem op- L del de afwezigheid van Marie. Wat ruim 25 jaar z'n slapie is bleek uit de sponde te zijn verdwenen. Op zichzelf niet verontrustend omdat Arie's inci dentele snurkconcerten Marie wel eens neer doen besluiten elders in huis het norgenrood af te wachten. Het was echter geruime tijd geleden dat een dergelijke verplaatsing had plaatsge vonden, aangezien Arie na een jaren lang onderzoek een slaaptechniek ont wikkeld heeft waarbij trompet en/of fluitsolo's zich, wat het volume betreft, tot een voor Marie absoluut aanvaard baar minimum beperken. Bovendien hield Marie er de goede ge- I woonte op na middels een zeer beknop te schriftelijke aanwijzing het adres te verschaffen waar het ontbijt, voor de ochtend die op de volgens haar slape loze nacht volgde, diende te worden ge serveerd. Meestal op een slaapkamer s etage, want haar bekeuringen zijn altijd hoog. Marie dus verdwenen zonder nadere adreswijziging achter te laten. De wek ker wees op dat moment half zes. Wat doet de mens die schrikt wanneer hij zijn ogen open doet? Hij kan beslui ten de luiken nog even neer te laten of kiest er voor de nacht te korten en de dag te lengen. Arie was, gezien het tijd stip, van plan voor het eerste te stem men. Het kwam er niet van. Onbeken de geluiden, elders in huis, hielden hem van zijn voornemen af. Geluide die, zonder dat de fantasie met je op de loop gaat, zouden kunnen toebehoren aan lieden die de plaatselijke politie ook wel eens slapeloze nachten bezor gen. Teneinde aan alle onzekerheid een einde te maken riep Arie vanuit bed met zeer krachtige stem haar naam. De verbinding kwam niet tot stand. Daarvoor in de plaats geluiden die er nu veel van weg hadden dat een aanne mer op het verkeerde adres een gron dig sloopwerk begonnen was. Teneinde een mogelijk misverstand op te lossen en de daaruit voortvloeiende schade te beperken stapte Arie in zijn sloffen, voorzag zich van ochtendtex- tiei en daalde af. In de huiskamer trof hij haar aan. Staande op de hoogste sport van een trap, gekleed in een nauw sluitende broek, gewapend met hamer en schroevendraaier heerste ze over een slagveld waar verplaatste stoelen en tafels de legereenheden vormden. "Wat maak je me nou?" wilde Arie weten. Zelden werd met één woord zo veel gezegd. "Schoonmaak", luidde 't antwoord. Daartegen beroep aantekenen was on mogelijk. Met de daarvoor benodigde schoonmaakattributen binnen handbe reik zou Marie zich persoonlijk met de uitvoering van het vonnis belasten. Op cruciale ogenblikken van een ple zierig huwelijksleven is 't, met het oog op morgen en de daarop volgende da gen, verstandig dat teminste een van de twee partners het hoofd koel houdt. Arie dus. Terwijl Marie de overgordijnen handig uit de haken loswipte informeerde hij of het dak wellicht ook nog van het huis moest. Ze deed alsof ze het niet hoorde. "Zet jij maar even koffie, voor vijf per sonen", luidde de eerste opdracht. Kfl "We zijn anders maar met z'n twee ën, tenzij je de goudvissen ook op de koffie hebt gevraagd," probeerde Arie in een poging de humor toegang tot de schoonmaak te verlenen. "Zet nu maar voor vijf, want Donkers, Gerrit Epping en Lenie komen ook." Arie's verstandelijke vermogens kwa men na deze laatste mededeling onder zware druk te staan. Donkers, Gerrit en Lenie, bestonden ze uitsluitend in de fantasie van Marie, of leefden ze werkelijk op deze planeet? Omdat er water uit de kraan kwam be gon Arie na enige ogenblikken van on zekerheid steeds minder aan zich zelf te twijfelden, en besloot het spel mee te spelen. "Leuk zeg dat ze komen. Wisten ze dat je vandaag jarig was?" De grap deed het niet. "Het zijn schilders en een vrouwtje dat mij helpt schoonmaken." "En ik wist nergens van," protes teerde Arie. "Had jij dan soms willen behangen en schilderen?", informeerde Marie met een ietwat sarcastisch ondertoontje. Een opmerking waarmee Arie volledig het zwijgen werd opgelegd. Want vrienden en vriendinnen van "Rondje Soest," de ogenblikken dat Arie schil ders en behangers het brood uit de mond trachtte te stoten hebben in het verleden het huiselijk geluk van zijn gezin zwaar op de proef gesteld. Geen behangetje dat na Arie's tussenkomst bleef zitten en ook de dosering kleur die hij bij het schilderwerk toepaste zijn nimmer een sukses geweest. Slechts het met waterverf bewerken van Paas eieren lokte bij wijze van uitzondering wel eens bewondering uit. Een bewon dering van korte duur aangezien Arie's artistieke aspiraties voorbij waren ge gaan aan het gegeven dat de beschil- KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op zaterdag 28 april a.s. zal van 10.00 uur tot 15.00 uur op het parkeerter rein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat een uitbundige Voor- jaarsmarkt worden gehouden. Onze afdeling viert haar 25-jarig jubileum en dat willen laten zien door o.a. onze groene hobby in het zonnetje te zetten. Het voormalige marktterrein zal weer een ouderwetse aanblik bie den met diverse kraampjes van onze vereniging en van diverse "groene" bedrijven uit onze gemeente. De fa. v.d. Berg uit Soesterberg zal op 15 strekkende meter kraam haar as sortiment bloeiende zomerbollen la ten zien. Deze bollen, 'o.a. dahlia's in allerlei maten en kleuren zullen in augustus en september in uw tuin kun nen bloeien. Een heel ander assorti ment zult u bij de fa. De Bruin aan treffen. Bloeiende rotsplanten, zoals sedum, saponaria, alyssum, kruipende tijm e.d. vormen hier de specialiteit. De fa. Van Oest komt met een compleet pakket voor binnenshuis: snijbloemen, droogbloemen, kamerplanten en aar dewerk. Het grotere tuinwerk wordt gedaan door het Soester Tuincentrum een keur van eenjarigen, tweejarigen en vaste planten, aangevuld met coni feren, heesters en heideplanten worden bij deze kraam tentoongesteld. Naast deze (professionele) tuinierders is de kraam van onze (amateur) ver eniging aanwezig om u alle informatie te geven over onze aktiviteiten, cursus sen, lidmaatschap/abonnement etc. Vorige week hebben we u al voorbereid op de aanwezigheid van een "planten- dokter", welnu, zielig ogende, kwijnen de (kamer)planten, planten met vreem de vlekken, beestjes of wortelaandoe ningen zijn welkom! Tussen 10.00 uur en 15.00 zal mevrouw de Haas-Boots man een trefzekere diagnose en een voorspoedig genezing brengende the rapie verstrekken. Gratis! Maar dan uw inbreng in deze markt: de plantenruilbeurs. Bij het werken in de tuin, het verpot ten van kamerplanten, het zaaien en/of verspenen van zaaigoed kan wel eens wat overschieten. Gooi dit niet weg, maar doe het in een potje of glas of emmer, voorzie het (zo mogelijk) van een etiket of stokje met naam, hoogte en kleur van de plant en neemt u het mee naar de markt. Bij de speciaal daarvoor bestemde ta fels kunt u de potjes afgeven, waarna u aan de andere tafels kunt gaan zoe ken of daar iets van uw gading bij staat. Indien u denkt over te grote planten of plantendelen te beschikken: neemt u ze gerust mee, onze leden hebben materiaal om uw planten te delen en voor zover nodig van naam te voorzien. Voor alle duidelijkheid: deze markt is niet alleen voor leden van Groei en Bloei: iedereen is van harte wel kom op zaterdag 28 april vanaf 10.00 uur op het parkeerterrein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Kruiden, geurige en smakelijke tuinversierders Groei en Bloei heeft in samenwerking met de Volksuniversiteit Soest een complete kweek- en kook-cursus over en met kruiden georganiseerd. Veel mensen zullen beamen dat kruiden de smaak van het voedsel in aanzienlijke mate positief kunnen beïnvloeden. Men moet echter wel weten wat en hoeveel te gebruiken om het op timale effect te bereiken. Kruiden werden vroeger eigenlijk alleen gebruikt voor genezing of voor het kleuren van textiel, zelden voor smaak- verbetering van het voedsel. Keizer Karei de Grote is degene geweest die door zijn bepaling dat in al zijn paleizen, kastelen en vestigin- al zijn paleizen, kastelen en vestin gen (over heel Europa verspreid) steeds dezelfde zestig(soorten krui den moesten worden aangeplant, ons heeft doen kennismaken met toepas sen van kruiden in de keuken. Naast dit gegeven kan men in zijn tuin of op het balkon veel plezier beleven aan kruiden, zeker indien men kiest voor de meerjarige soorten zoals tijm, salie, lavendel en cypressenkruid. Ook de bloeiende tuinkruiden zoals kamille (voor thee en prima als haar- spoeling) de reeds genoemde lavendel (ouderwets gedroogd in de linnenkast) en dille (heerlijk bij vis, maar ook schitterend in een zomerboeket) geven een groot deel van het jaar geur en fleur aan de tuin. Het aardige van deze cursus, die door twee docenten wordt gegeven, is de combinatie van wetenswaardigheden over de kweek van kruiden, of het nu in bakken is of in de volle grond, de keuze van het assortiment, het oogsten en het drogen van de kruiden en dan tot slot: het koken met de verse kruiden. De lessen zullen telkens op donderdag avond plaatsvinden. De kosten van de 4 lessen bedragen voor de leden van Groei en Bloei 25,-niet-leden 30,-. Voor nadere informatie of aanmelding voor deze interessante en creatieve cursus kunt u zich wenden tot mevr. A. E. M. Mees-Lubberman, tel. 03463- 3279 (gaarne bellen tussen 17.00 en 18.00 uur). VOOR DAMES EN HEREN „fj ïi Nëïeèn-haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 Jarenlang was de schoenenmode voor de vrije tijd van de man gebaseerd op stoere modellen met dikke, zware zo len en idem dito overleer. Dat gaat dit voorjaar veranderen! De mode maakt plaats voor de soepele verderlichtc schoen vervaardigd uit zacht materiaal. Ook daarin is Rockport trendsetter, zo als blijkt uit bovenstaande foto. De af gebeelde schoen is gemaakt van zacht Bufflox bovenleer en de optisch dikke zool is onvoorstelbaar licht en soepel. Kleurenzachte grijs- beige- en crème- tinten. Rockport schoenen zijn verkrijgbaar bij Nic van Dam. van Weedestraat. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg derde eieren nog gekookt dienden te worden. Donkers, Gerrit en Lenie verschenen precies in de volgorde zoals in Marie's draaiboek stond aangegeven. Ze heb ben er iets moois van gemaakt. Na vier dagen was de operatie voltooid. Bij de thee in de tuin op de middag van de le Paasdag informeerde Arie's schoonzuster bij Marie: "Wanneer be gin jij aan de schoonmaak?" Er zijn antwoorden die niet voor publicatie in aanmerking komen. Het antwoord van Marie is er één van. ARIE WANDELAAR. THEATER (voor Soest e.o.; VANAVOND?? Aanvang 20.15 uur Kaarten a f 6,50 verkrijgbaar aan de zaal Willaertstraat49- 3766 CP Soest V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155-22188 Sinds vorige week is het toch al gevari eerde winkelbestand van Soest uitge breid met een unieke zaak. Het is de "Kringloopwinkel" van de heer Ted Vos, gevestigd aan de Torenstraat 45, die donderdag j.1. zijn poorten opende voor het publiek. De Kringloopwinkel beslaat zo'n 100 vierkante meter ver koopruimte in het pand waar voorheen de boetique Soraya gehuisvest was. Daarnaast beschikt de heer Vos achter de zaak over een flinke opslagruimte, met een ingang aan de Kerkstraat, waardoor de aan- en afvoer van artike len kan plaatsvinden. "Nee, het is absoluut geen concurren tie van Spullenhulp", benadrukt de heer Vos. "In de eerste plaats verko pen we hier zeker geen kleding of schoenen, en gaat het bij ons in het algemeen om de meer duurzame goederen, om de meer duurzamen goederen, zoals meubilair, huishoudelijke artike len, lampen, enzovoort, die nog bijna nieuw zijn. Je kunt eigenlijk niet spre ken over 'afdankertjes'. Alle spullen die hier te koop worden aangeboden zijn nog in zeer goede staat." Als voorbeeld wijst hij op een eetkamerset ("nieuw betaal je daar zeker zo'n 3000 gulden voor, hier kost hij maar 950"), op allerlei kantoormeubilair, zoals stoelen en bureaus, en op nog veel meer zaken die eerder in andere huis houdens hebben geprijkt en om een of andere reden moesten worden afgesto ten. "Wat ik hier heb, is goed, mooi en goedkoop", aldus de heer Vos. "Ik Ogen kunnen veranderen, waardoor uw glazen misschien moeten worden aan gepast. En wellicht is zelfs uw oude montuur zo zachtjes aan verschrikkelijk ouderwets. Uw ogen zijn belangrijk genoeg om ze in het oog te houden. Laai ze daarom bij ons eens controleren. Op naar uw vakman-optia'en De deskundige vertrouwensman die tijd voor uw ogen neemt. G^?3[laa^QJ3[PTlQLLl J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-171 20 Tussen vrijwilligerswerk en betaald werk in loondienst bestaat minder ver schil dan menigeen denkt. In beide ge vallen gaat het om hetzelfde principe, nl. het opvullen van een vrijgekomen baan. Men ken thet probleem: In de sociale-, culturele- en gezondheidszorg is bijvoorbeeld veel werk te doen, maar omdat daar geen overheidsgeld meer voor beschikbaar is wordt dit - overigens volwaardiger—werk-meer en meer door vrijwillige medewerkers ge daan. Het is wel duidelijk dat van een vrijwilliger in de gegevedn situatie dezelfde inzet en motivatie verwacht mag worden als wannéér het een be taalde baan zou gelden. Alvorens men overweegt onbetaald werk te gaan doen is het goed te bedenken of men daartoe bereidt is. Het voorkomt teleur stelling aan beide kanten. Onderstaande vakatures worden deze week onder de aandacht gebracht: Bij de Vrijwilligers Vakature "Bank is nog plaats voor enkele medewer kers m/v; Adviesgroep Gehandicapten in Soesk zoekt vrijwiliger m/v voor het notule ren van vergaderingen, concipiëren van brieven, enz. Kennis omtrent ver slaglegging en het redigeren van brie ven zijn een eerste vereiste Ter assistentie bij rekreatie-akti- viteiten, baliewerk en diverse klusjes binnen- en buitenshuis heeft de Neder landse Jeugdherberg Centrale plaats voor een jonge vrijwilliger; Jeugdtheatergroep zoekt met spoed enkele handige vrijwilligèrs m/v voor het timmeren en schilderen van decors; Voor het oppassen bij peuters (0-4 jaar) zoekt projektgroep enkele vrijvyilligsters. Het gaat om kinderen vSn buitenlandse vrouwen, die zo de gelegenheid krijgen lessen te volgen Ter ondersteuning van twee leid sters zoekt peuterspeelzaal een extra kracht m/v. Vrijwilligers organisatie in Amers foort zoekt voor haar opvanghuis een aantal vrijwillige medewerkers m/v, o.a. ter begeleiding van de bewoners. Het betreft geen drugs- of alcohol verslaafden; Kinderboerderij kan nog enkele vrijwilligers m/v vanaf 18 jaar aan een leuke job helpen. Het betreft samen met de kinderen tuinwerk doen, tim meren en klussen die voortkomen uit de tuinwerkzaamheden. Voor bovenstaande vakatures en om inlichtingen over ander onbetaald vrij willigers werk kan men op maandag, dihsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30\uur en van 13.30 tot 15.30 uur terecht bij de Vrijwilligers Vakature Bank, irhgebouw Artishock, Steenhoff straat 46, tel. 12630. neem de spullen alleen in consignatie als het allemaal nog goed werkt. Op elektrische apparatuur geef ik garan tie." De goederen betrekt hij voornamelijk van particulieren. "Met hen spreek ik een prijs af, die ze gegarandeerd van mij ontvangen, tenzij het artikel abso luut onverkoopbaar blijkt te zijn." In beginsel blijven de spullen gedurende een periode van drie maanden in de Kringloopwinkel aanwezig. Is een arti kel na die tijd niet verkocht, dan neemt degene die het leverde het weer tf rug, of er wordt afgesproken dat de prijs wordt verlaagd. Eventuele kortingeft aan kopers worden niet doorberekend in de met de "leverancier" afgespro ken verkoopprijs. "M'n provisie zit in het algemeen zo rond de twintig pro cent", aldus de heer Vos, die al twintig jaar in Soest woont en afkomstig is uit een bedrijf dat zich bezighield met de levering van technische installaties voor de tandartsenpraktijk. De heer Vos onderstreept verder dat de Kringloopwinkel evenmin een antiek zaak wordt. "We hebben wel een paar oude dingen, en het is niet helemaal uitgesloten dat er van tijd tot tijd ook wat antiek wordt aangeboden, maar ik richt me op een zo breed mogelijk aanbod." Hoe hij aan zijn waren komt, legt de heer Vos als volgt uit. "De mensen die hier komen bellen me op, of ze kennen weer andere mensen, die ze m'n adres doorgeven. Een enkele keer ga ik ook wel eens naar een veiling, maar het meeste komt toch bij particulieren vandaan." Uiteraard wisselt het aanbod vrij sterk. Het is afhankelijk van wat de mensen de heer Vos aanbieden. Behal ve meubels, verlichting, huishoude lijke artikelen bevindt zich in de Kring loopwinkel ook een hele scala van andere zaken, zoals speelgoed, koel kasten, een biljart, en allerlei uiteen lopende zaken tegen sterk verschil- De heer Ted Vos in de deuropening van zijn 'Kringloopwinkel'. Foto: Goos van der Wilt lende prijzen. "Ik zet de prijs er altijd groot op", aldus de heer Vos, "dan kunnen de mensen goed zien wat 't kost." Voor wie uit is op een voordelige uitbreiding van zijn bezittingen is een bezoekje aan de Soester Kringloopwinkel van Ted; Vos, Torenstraafc*j45, tel. *.31132, zeker de iss=,»r4«K Diefstal uit auto Een inwoner van Amstelveen meldde de politie vorige week dat onbekenden uit zijn auto een boodschappentas met etenswaren hadden gestolen, met een waarde van ca. 1Ó0 gulden. De auto stond geparkeerd aan de Soesterberg- sestraat. Welkom, in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Op schóól kon'k vrogger nog wel oardig meekomme, moar daa'k de beste vaan de klaas waas, daat maag'k heul niet zeige. 'k Zaat nogaal us te suffe. Of daa'k toeng aal over Soest an 't denke waas, doar hek geejn weet meer vaan. Ak bie de leesles an de beurt kwaam, daan wis ik meestaai niet "woar of ut waas", zo as je daat zee. En daan mos je de heule blaad- zie veur straaf uutschrieve. Dus toeng schreef ik aal heule stukke Ut ken best weze daa'k vaan daat niet oplette noeng nog laast het. Daat denk ik wellus, ak iets leest woar ik geejn baal vaan snaapt. En daat doch ik ok, toeng 'k veurige week daat verhoal in de Soesder laas over de aalternoatieve begroting. Un heule hoop punte en regels, 'k Hettut wel drie kere over 'eleze en toeng wis ik nog niet woar ik waas. 'k Het aalle nulle vaan de begro ting góed 'eteld' en daat woare d'r un zooi!En doar hek nog niet eejns aalle nulle bie inbegrepe die op Soest rongd- lope, moar daa's niks bezongders, waant die hejje overaal. D'r ben roadsleje die wille laanger over ut afschrieve doen. En we hebbe aal zoveul aaf 'eschreve! Denk moar us an aalle plaanne, die we moste aaf- schrieve. Bie de gemeentebedrieve mot t'r een vaast wingstpercentoage komme, sting d'r in de kraangt. Un bedraag vaan 330.000 gulde kaan worde 'bie'e- raamd'. Kiek, doar hejje weer zo iets. Ajje denkt daat zo'n bedraag geschaat wordt, daan is daat un soort "ver- waachte", moar ajje ut opvaat as of die cengte d'r deur "geraamd" motte wore met aalle geweld, daan hek doar niet zo veul meej an de pet. Daan krieg je nog veul meer arremoei. Met de koste vaan de braandweer, de drukkoste en de abonnemente moewe an 't uursmere goan. Daartig joare laang. Zuk laache! Daat zaal me un smeerboel worre, jonges! Daat plaan goat nege miljoen opbrenge. Ik denk daat de heule gemeengte um daan moar beter kaan smere, ajje veult waa'k bedoelt. Knoop daat goed in je ore, Soesders! Moar steek ut wel goed an, waant we hebbe hiero un baar snelle braandweer! En daan hewwe ok nog onvoorziene poste. Daat kaan uutkomme. Doar hek me aal zo voak an 'estote ak niet goed uutkeek op stroat. Neej, jonges, aal die aalternoatieve plaanne hoale heul niks uut. Ik vind "aalternoatief" un haarstikke mooi en nieuwerwets woord, moar ik hettut vrogger in de schoólboeke nooit 'eleze. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k me nog wel aangdere woorde herinnert, zo as "blut" en "plaat zaak". En ajje ut un bietje stoer wouw doen, daan zee je as jonge: 'k Het deze week geejn cengt te maakke". En daat het de gemeengte Soest vaandoag de daag ok niet. kmiratanr Steenhoffstraat 13 3764 BHSoest u -VERKOOPKAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Brandje in Apollo Doordat de afzuigkap in een woning aan Apollo in brand raakte moest de brandweer in het afgelopen weekeinde in aktie komen. Behalve aan de afzuig kap deed zich verder geen schade voor, afgezien van wat rookschade. Motorrijder gewond Bij een aanrijding op de kruising Koninginnelaan/Groen van Prinste- renstraat, die zich in het afgelopen weekeinde voordeed, raakte een 19- jarige motorrijder uit Soest zodanig ge wond dat hij voor onderzoek per ambu lance naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Het ongeluk ontstond doordat de motorrijder geen vrije doorgang kreeg van een 41-jarige auto mobilist uit Soest, die met zijn auto op de Koninginnelaan linksaf de Groen van Prinsterenstraat wilde inrijden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt -L'! Het geslacht primula (sleutelbloem) dat bij ons zo wel binnen als buitenshuis zijn vertegenwoordigers heeft, kent in totaal meer dan 550 verschillende ver schijningsvormen. Rond deze tijd staan en komen er erg veel sleutelbloemsoorten en variëteiten in bloei, zodat het me interessant leek om hier eens even bij stil te staan en deze dankbare vroegbloeiers van na bij te beschouwen. De 2 meest bekende primula's zijn de veelkleurige stengelloze acaulis en P. vernis, die zijn bloemen op stevige stengels draagt. Beiden komen in een breed kleurenscala voor, met als hoofdtinten blauw, wit, geel, rood en rose. Deze plantjes worden in het voor jaar in vrije grote hoeveelheden verkocht op tuin centra als bloeiende plant ter opfleuring van perken, schalen en bloembakken. Ook als kamerplant wor den veel van deze planten verhandeld. Een heel andere verschijning is Primula rosea, een knalrose primulaatje met veel kleine bloempjes op 10 cm. lange steeltjes. Een erg vrolijke plant rond eind april begin mei, die het alleen naar de zin heeft op niet al te droge grond. De ervaring leert, dat zelfs een exemplaar dat met de voeten in het water staat erg gedijt. Halfschaduw wordt net als bij praktisch alle andere primula-soorten op prijs gesteld. Primu la denticulata ofwel de bolprimula is een soort waar bij een groot aantal bloempjes tezamen de grote bol vormige bloeiwijze vormen. De op 20-30 cm. lange stelen gezeten bloemhoofden komen voor in de kleu ren van wit via blauw naar rood in diverse over- gangstinten. Bolprimula's bloeien al enkele weken en gaan hier afhankelijk van het weer nog wel even mee door. Kort gedrongen, rijk bloeiende cultuurvariëteiten vinden we onder de Primula-Juliea-hybriden, een tak van de familie die massa's ongesteelde bloem pjes vanuit het frisse groene blad voortbrengen. De planten zijn stuk voor stuk goede bodembedekkers voor half-schaduw die onder de slechtste omstandigheden nog in leven blijven. Enkele be kende variëteiten zijn "Wanda" met zuiver paarse bloemen "Ideaal" met rose-rode bloemen en "Line Green" in het lila; Schneewlttchen is logischerwijs wit. Een wat minder bekende sleutelbloem is Primula pubescens, met heel vlezige bladeren, stengels van 10 15 cm. lengte in april/mei. Dit plantje heeft tal rijke welriekende bloemen in pasteltinten met een lichter of donkerder gekleurd oog. Heel bijzonder, maar helaas wordt de plant te weinig gekweekt en aangeboden. Een groep zomerbloeiende primula's zijn de P. Ja- ponica hybriden met kleuren in rose-rood en donker rood. Het zijn etage primula's (5 a 6 etages) d.w.z. er staan verschillende randen met bloemen om de stengel heen op onderling gelijke afstanden. Deze primula is echt voor de liefhebber omdat ze ook nau welijks winterhard is. Primula's kunnen goed worden gecombineerd met andere vroegbloeiende halfschaduw/schaduwmin- nende vaste planten als Doronicum (voorjaarszon nebloem), Pulmonaria (longkruid) en Tiarella (Schuimbloem).

Soester Courant | 1984 | | pagina 11