rtishocks driedaagse kunstmanifestatie op de Eng in vereniging 'Kuituur in de luur' 'Kuituur in de luur3 THEDUTCHIES F# AND CHIPS Kuituur inde luur' Tentoonstelling over het St. Josef gesticht Zondag 29 april Maandag 30 april Zaterdag 28 april WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 12 enspoed en verdriet, waarover dg orstin tijdens haar inhuldiging repte, ebben wel degelijk een stempel op aar leven gedrukt. OOGTEPUNTEN ELUKKIG heeft het leven van prjn. es Juliana ook een groot aantal oogtepunten gekend. Tot die hoog- ipunten rekent zij ongetwijfeld ook elf de tijd, dat zij in Leiden rechten udeerde, een studie die in 1927 be- on en in 1930 werd afgesloten, en tweede mijlpaal in haar leven is aar huwelijk met prins Bernhard van ippe Biesterfeld. Na de officiële ver- iving in september 1936 wordt op 7 nuari 1937 het jonge paar in de aagse St. Jacobskerk in de echt ver- onden. ieuw geluk werd Juliana in 1938 eelachtig, toen zij het leven schonk an een dochter, prinses Beatrix. An- erhalf jaar later schenkt zij het leven an een tweede dochter, prinses Ire- e. Deze naam was symbolisch. Het rinselijk paar wilde hiermee hun arlangen naar vrede tot uiting bren- en. Maar kort daarna breekt de weede Wereldoorlog uit. Tien mei 340 vallen de Duitse legioenen Ne- srland binnen en het koninklijke ge- n moet vluchten naar het buiten- nd. Juliana en Bernhard wijken uit aar het Canadese Ottawa, waar in 343 prinses Margriet wordt geboren, ijf jaar lang leeft het koninklijk gezin escheiden van het volk, dat haar zo ierbaar is. Pas in mei 1945 kan uliana met haar moeder de bevrijde jidelijke provincies bezoeken, 2 au- jstus van hetzelfde jaar volgt de de- nitieve terugreis naar Nederland. ERWIKKELINGEN /ANIMEER in september 1948 Juliana >t staatshoofd wordt gekroond, zit ederland midden in de internationale jrwikkelingen. In Nederlands-lndië, et grote koloniale gebied in de Oost, de onafhankelijkheidsbeweging aan 3 winnende hand. Sn van de eerste belangrijke rege- igsdaden als staatshoofd speel zich 3 27 december 1947 af, wanneer zij de Burgerzaal van het paleis op de am de zogenaamde souvereiniteits- /erdracht tekent. Indonesië houdt d Nederlands gebied te zijn. 1953 leeft de koningin intens mee et dat deel van onze bevolking, dat 3or de grote waterramp van 1 fe- uari wordt getroffen. Zij bezocht de ïtreffende gebieden, et Nederlandse volk zal aan prinses jliana blijven denken als een vorstin, e met milde wijsheid en fijnzinnige ;nvoud haar taak als staatshoofd seft vervuld en daarmee de grond- ag heeft gelegd voor een modern jningschap, dat oog heeft voor de ïelle veranderingen, die zich in de sa- enleving voordoen. Vanaf 1972 organiseert de Vereniging Artishock jaarlijks het Soestock-- festival. Een festival met aktiviteiten op het gebied van o.a. beeldende kunst, film, muziek en theater gecentreerd in één twee weken en al dan niet opgehangen aan een bepaald thema. Vorig jaar werd met deze traditie gebroken: de Soestock werd omgedoopt tot themaweek. Dit jaar dopen we verder: nu tot een ware kunstmanifestatie genaamd 'Kuituur in de iuur', die op zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 april op de Eng in tenten zal plaatsvinden. Ook de kunstmarkt vindt, in tegenstelling tot voorgaande ja ren rondom het Artishock-gebouw, op maandag 30 april (Koninnedag) op de Eng plaats. Terug naar af, zogezegd, want tot 1977 organiseerde de Vereniging Artishock jaarlijks haar kunstmarkt op de Eng. Ook het motto van de kunstmanifestatie 'Kuituur in de luur' draagt dit terug-naar-af-prin- cipe voor de Vereniging Artishock met name in zich. Naar boven kijkend heeft de gemeente Soest met haar bezuinigingsbeleid het nodige voor met het het Artishock-gebouw, waar naast het kreatief centrum Artishock, de Volksuniversiteit en de Vrijwilligers Vakature Bank ook de Vereniging Arti shock haar plaats heeft. Daarover straks meer. In de kolommen hiernaast wordt een overzicht met een nadere toelichting gegeven van de kunstmanifestatie 'Kuituur in de luur'. Formeel gaat deze manifestatie van start op vrijdag 27 april, aanvang 21.00 uur, met de opening van de tentoonstelling 'Van Sint Josef tot Artishock' in de grote zaal van het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat. In deze tentoonstel ling wordt ook het reilen en zeilen van de vereniging op dit moment uit de doeken gedaan. Met een kleine gemeentelijke subsidie 9.000,- voor de ak tiviteiten en 10.000,- voor de huur) ter ondersteuning, organiseert de vereniging wekelijks het hele seizoen door, waarbij het filmhuis ook in de zomermaanden aktief is, een scala van aktiviteiten. Zo is er wekelijks een filosofie-avond (woensdag), een filmavond (donderdag), voor leden de so ciëteitsavond (vrijdag) en op zaterdag wisselend muziek, literaire salon, theater, open podium of een extra-filmavond. Daarbij is dagelijks (ook in het weekend) een tentoonstelling te bezichtigen, die elke maand verandert. Verder zijn er incidentele aktiviteiten (thema-avonden, sintekraam, open dagen, kunstmarkt e.d.), al dan niet in samenwerking met andere instel lingen. Al dit werk, niets uitgezonderd, wordt door vrijwilligers gedaan. Ook de kunstmanifestatie draait naast een gemeentelijke subsidie 3.000,-) en een kleine bijdrage van het Oranje-comité 500,-) geheel op de inzet van deze vrijwilligers. Door het kleine financiële budget waarmee de vereniging moet werken, noodzaakt dit tot aktiviteiten die tot de marge van de kultuursektor beho ren. Anders gezegd: de Vereniging Artishock vormt een platform voor be ginnende en op weg zijnde kunstenaars (tentoonstellingen, theater en open podium) en kunstuitingen (film, muziek) die daarmee in relatie staan. Al deze aktiviteiten komen in de ambiance van het Artishock-gebouw prima tot hun recht. Ondanks het feit van kou en tochtigheid, die sommige "spaar zame" bezoekers als minpunten van het Artishock-gebouw hanteren. "Minipunten," "Kuituur in de luur," "terug naar af" zijn enkele opmer kingen, die ook nier m soest ten aanzien van het overheidsbeleid en met name voor de welzijnssektor gebezigd worden. Een beleid dat, dankzij de herstructurering die de gemeente Soest voorstaat, voor het bestaan van de huidige functie van het Artishock-gebouw verstrekkende gevolgen heeft. Gevolgen die per 1-1-1986, zoals de "Nadere uitwerking van de notitie in zake het te voeren welzijnsbeleid" vermeldt, gerealiseerd dienen te zijn. Dan dienen namelijk de "huidige subsidiestromen afgebouwd te zijn." Met andere woorden: zoals de gemeentelijke lijn nu ligt houdt dit in dat zowel het kreatief centrum als de Vereniging Artishock, willen zij tenminste (op papier) voortbestaan, uit het gebouw moeten. Zodoende kan de gemeente door het afstoten "van kostensoorten die van indirekt belang zijn, zoals huisvestings-, organisatie- en administratiekosten tot de beoogde bezui nigingen (in eerste instantie)" komen, zoals deze zijn neergelegd in de raadsvergadering van 19 januari j.1. De gemeenteraad moet zich hierover op 21 juni a.s. uitspreken. Met deze schets, het perspectief van Artishock, is de kunstmanifestatie 'Kuituur in de luur' nog meer op zijn plaats. En wie weet is er wederzijds nog uitzicht op inzicht. En om tot besluit met Multa- tuli te spreken: 'Regeerders die menen dat kunst geen regeringszaak is, maken het regeren tot kunstje." Quality Circle Produced. In de Mitsubishi fabrieken werken kleine groepen toegewijde mensen aan uw Lancer. Zulke groepen heten 'Quality Circles'. Omdat de mensen van zo'n groep zich persoonlijk verant woordelijk voelen voor wat ze doen en seriewerk niet als 'n routineklus wordt afgedaan, is uw Lancer hun werk stuk. Een werkstuk waar zezeervee Izorgaan besteden en nauw gezette kontroles op toepassen. En dat ze pas uit handen geven als het perfekt is. Elke Mitsubishi is "Quality Circle Produced". Daarom behoort ook uw Lancer tot het beste dat erop de wereld wordt gebouwd. Wat nog eens wordt onderstreept door de toppositie die Mitsubishi in vrijwel elk betrouwbaar heidsonderzoek inneemt Afgebeeld model: Lancer GLX. PAGINA 13 'Theater Trajekt' (zondagmiddag) kultuu mr Kunstmanifestatie op de Eng Vrijdag 27 april 21.00 uur Opening manifestatie in het Artishockgebouw met expositie 'van St. Jozef tot Artishock' 116 jaar geschiedenis van het gebouw Programma op de Eng t. o. Witte boerderij Zaterdag 28 april r De Stobbelaar Show met 'Schizofreen' muzikaal cabaret, aansluitend popmuziek, div. groepen f 7,50 Zondag 29 april 11.00 uur Koffieconcert: hoboconcert door Hendrik Jan Brethouwer v middel 14.00 uur Kinderprogramma met theater Trajekt, film met Charlie Chaplin en middel aansluitend Benno de Clown 14.00 uur Gebroeders Moraal met smartlappen afgewisseld met Artishock's kleine W.E.W. 14.00 uur Diverse popgroepen o.a. Artiband 20.00 uur Orkest de Volharding, aansluitend de groep Vïsions Maandag 30 april 10.00 uur Opening Kunstmarkt 11.00 uur Muziekprogramma van Regionale Muziekschool Amersfoort 12.30 uur Security Advisors (saxofoon duo en clown) afgewisseld met Artishock's W.E.W. 14.00 uur Ladies of Swing, in voorprogramma Zity Zombies 20.00 uur The Dutchies met F and Chips en aansluitend de swingende afsluiter: The Tuners f 3,- f 12,50 gratis gratis f 10, f 12,50 Passepartout (voor alle optredens) f 30,- inlichtingen 02155-19037 In samenwerking met de Stichting -Traktortoernee is er 's.avonds om 20.00 uur als besluit van de Manifestatie een programma georganiseerd, waarin achtereenvolgens "The Dutchies" en "The International Tuners" optreden. "The Dutchies" brengen hun program ma "Fis Chips", een spektakulair gebeuren waarin tejater en muziek elkaar afwisselen en aanvullen. De leden van dit ongesubsidieerde gezelschap hebben een cabareteske kijk op tal van hedendaagse verschijn selen. De show "Fis Chips" heeft meer met muziek en computers te maken dan met de Engelse ontbijtgewoontes. De door de chip bestuurde samenleving wordt bespottelijk gemaakt. Naast de uitstekende door popmuziek ondersteunde liedjes worden er ook sketches, tapdansen en andere bewe gingskunsten vertoond. "The International Tuners" is een multinationaal samengestelde forma tie met een muziekstijl die in de richting komt van Ska-Reggae, rock- steady beat met Soca-Calypso invloe den. Een muzikale eenheid in nationale verscheidenheid, die swingende aktie teweeg kan brengen. Op vrijdag 27 april, aanvang 21.00 uur, wordt de tentoonstelling "Van Sint Josef tot Artishock" geopend. Wie de opening gaat verrichten is op dit mo ment (maandag 23 april) nog niet be kend. Een van de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort, die ook in het Sitn Josef gesticht werkzaam is geweest, zegde eerst toe, maar bij na der inzien vond zij voor een menigte te staan "te eng om te doen". In ieder geval wil de Vereniging Artishock de tentoonstelling op gepaste wijze ope nenen, maar tot op dit moment blijft dat nog een verrassing. De tentoonstelling bestaat uit: platte gronden, schetsen en ontwerpen van het toenmalige Sint Josefgesticht; leef- en werkwijze van de congregatie van de Zusters van Onze Lieve Vrouw;en achtergrond-informatie over wie op dit moment in het Artishockgebouw zijn gehuisvest, waarbij met name de ver eniging Artishock en haar aktiviteiten worden belicht. Voor enige geschiedschrijving volgt nu een korte uiteenzetting die uit het Rijks archief te Utrecht afkomstig is: Het St. Josefgesticht Als W. Steenhoff als doctor in de god geleerdheid uit Rome terugkeert wordt hij eerst 3 maanden als assistent te Amersfoort benoemd, bij aartspriester Vermeulen en daarna als professor te Warmond. In 1851 wordt hij door Mgr. Belgrado benoemd tot pastoor te Soest. De bouw van een nieuwe kerk is 'een der eerste werken van de nieuwe her der. Daarna wordt het sociaal-charti- tatieve werk ter hand genomen. Met dit doel voor ogen wordt op 22 juli 1868 de eerste steen van het St.Josefge- sticht gelegd. Het hoofddoel zal zijn de verzorging van oude mensen. Ook zal er begonnen worden met een be waar- en handwerkschool en met een leerschool. Maar voor al deze liefdewerken zijn religieuzen nodig. Daarom klopt Pas toor Steenhoff aan bij de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort, al waar hij sinds lang geen onbekende is. Zijn verzoek om hulp is dan ook niet vergeefs. Wel heeft men er in het begin nog bezwaar tegen de verpleging van oude mensen van beiderlei ge slacht. Toch wordt er toegestemd, daar ook de Aartbisschop het verlangt. Bo vendien heeft men bij de zusters nog een bijzondere reden om tot een vestiging in Soest over te gaan. Zeer duidelijk heeft de kroniekschrijfster deze reden in de klad-annalen uiteen gezet. "Bij de toenemende uitbreiding der Congregatie en de steeds hoger opge voerde eisen voor de examens, bleek hoe langer hoe meer de noodzakelijk heid om meer zusters voor het onder wijs te bekwamen. Wel was daaraan steeds de grootste zorg besteed, maar hoe gering was betrekkelijk onder de postulanten het getal van haar, die aanleg hadden voor de studie en hoe veel tijd verliep er, voor ze in het be zit waren van een akte? Meermalen was er ernstig over gedacht, om evenals zo vele religieuze Congregatiën ook te Amersfoort een Kweekschool voor reli gieuzen-onderwijzeressen op te richten, maar steeds stuitte men op onover komelijke bezwaren. De Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. A.I. Schaepman, hakte de knoop door en opperde de vraag, of wijl er in hét Moederhuis geen localiteit beschikbaar was, te Soest misschien gelegenheid zou kunnen gevonden worden, om voor lopig met een opleidingsschool een begin te maken. De terugroeping van de zus ters uit Den Haag in augustus 1869 droeg er niet weinig toe bij, om deze onderneming te bespoedigen. In de Hoofdonderwijzeres, van Den Haag (A.M.A. Neuhaus), meende men de ge schikte persoon gevonden te hebben, r V Een oude ontwerp tekening van het huidige Artishockgebouw, dat blijkbaar aanvankelijk veel groter was gedacht. om de kwekelingen te onderwijzen en te vormen en tevens het middel, om haar ijver en talenten dienstbaar te doen zijn aan de bloei der Congregatie. Een gedeelte van het ameublement uit Den Haag, dat door de Algemene Overste was overgenomen, werd voor de kweekschool bestemd, en spoedig was in Soest alles in orde voor de ontvangst van de leerlingen." Met zich in Soest te vestigen en aldaar een Kweekschool, of zoals het toen heette, een Normaalschool op te richten hoopte men het tekort aan bevoegde leerkrachten, sneller te kunnen aan vullen. Hiermee voldeed men tevens aan een der wensen door de Bisschoppen te kennen gegeven in het Mandement van 1868. Normaalschool Maar de Normaalschool zal niet in Soest blijven. In het Archief van het Moederhuis staat: in het St. Josefgesticht te Soest was in 1869 een Normaalschool voor reli gieuzen-onderwijzeressen begonnen. Ofschoon de nodige zorg aan het onder wijs dier leerlingen werd ten koste ge legd, was toch het St. Josefgesticht niet de geschikte plaats voor een Normaal school.Het Moederhuis, waar de voor bereidende studies voor de examens werden gehouden en het onderwijs meer middelen ten dienste stonden, was daarvoor zeker veel wenselijker. Zodra dan ook het aangekochte perceel, hoek Singel-Heerenstraat in het bezit der Congregatie kwam, wordt in augus tus 1888 de Normaalschool te Soest gesloten. Gedurende de 19 jaren van haar bestaan hebben 73 leerlingen deze inrichting bezocht. 20 ervan zijn in de Congregatie ingetreden. Kleding De Annalen van Soest vermelden een verandering in de kleding: "De Zusters van O.L. Vrouw van het St. Josefgesticht hebben buitenshuis haren zwarten hoed met zwart doorschijnende sluier vervangen door een zwarten kap met zwart wollen sluier; ook zijn de witte rokken van de zomer vervangen door effen blauwe onderrokken van de zelfde stof. Eén van de vrijwilligers van de kunstmanifestatie, Wim Groart. SOESTER COURANT 'Five Inchzaterdagavond) Vervolgens een optreden van "Bolle Bastaard Bende" en "Spoilt Ogygen" beide informaties zijn uit Bilthoveni afkomstig en hebben reeds eerder een succesvol optreden voor Sjok verzorgd. Zondag 29 april begint om 11.00 uur met een koffieconcert, dat wordt ver zorgd door de hobboïst Hendrik Jan Brethouwer, die aan het conservato rium van Groningen afstudeerde en vervolgens lessen nam bij Carlo Ravel- li. Een concert van Brethouwer bete kent een boeiend stukje vakwerk. Om 14.00 uur is het weer groot feest voor de kinderen. Het Kinderfilmhuis Artishock. heeft voor de laatste kindermiddag van het seizoen een extra aantrekkelijk pro gramma samengesteld, dat bestaat uit een 3-tal onderdelen: "Theater Trajekt" opent de middag. Wiebske Poldervaart brengt een stuk over een vogel die eieren steelt, maar er geen vrede mee heeft. Vervolgens een heel bekende en altijd weer boeiende film. De middag wordt afgesloten door Ben no, de muzikale clown, in een echte circustent. Het belooft weer spannend te worden. In de kleine tent is er om 14.00 uur muzikaal café, waarin de "Werkgroep Eigen Werk" en de "Gebroeders Mo raal" voor het nodige vermaak zorgen. Tegelijkertijd zijn er in de grote tent diverse popgroepen te beluisteren, waarbij natuurlijk de "Artiband" niet ontbreekt. 's Avonds om 20.00 uur treedt het het Orkest "De Volharding" op. De Volharding werd in 1982 als alternatief orkest opgericht. In hun praktijk staat het overwinnen van barrières tussen de verschillende soorten muziek en het Orkest 'De Volharding' zondag avond). publiek en tussen de komponisten en uitvoerders centraal. Zij streven naar zelfbeheer; de verantwoordelijkheid van zowel het artistieke als het zake lijke beleid ligt bij de muzikanten. Het repertoire van de Volharding valt op door de zowel geïmproviseerde als klassieke muziek en door het spelen zonder dirigent. Na afloop van het concert van de Volharding is de beurt aan "Visions", een 5-mans formatie uit Amersfoort. Zij brengen uitsluitend eigen num mers. Visions beperkt zich niet tot één stijl, maar zij hebben zeer zeker een eigen stijl... Op maandag 30 april valt er behalve de welbekende Kunstmarkt, dit jaar uit gebreider dan ooit, nog veel meer te beleven. Van 11.00 tot 12.00 uur is er een uitvoering van de Regionale Muziek school, waarvan de toegang geheel gratis is. De "Werkgroep eigen werk" treedt om 12.00 uur weer op in de kleine tent; ditmaal afgewisseld met de "Security Advisors", een duo dat in het begin van 1983 is opgericht. Zij spelen uitsluitend op de sopraansaxofoon en alleen eigen composities. De Amsterdamse band "Zity Zom bies" verzorgt om 14.00 uur een optre den. Hun muziek is een synthese van originele eind-jaren-'70-New-Wave met West Coast 60-er jaren-vloeden. Zij produceren zéér dansbare muziek en pakkende zang. Als er na deze ongetwijfeld op swingen uitlopende performance nog adem over is, kan er doorgeswingd worden op muziek van de "Ladies of Swing", een bigband van 40 vrouwen! Hun repertoire bestaat o.a. uit stan- dards (Ellington, Berlin), blues, swing en soul muziek. Een belangrijke plaats nemen de improvisaties en solo's in. Uniek in de Muziek! 'De Stobbelaar Show' (zaterdag avond). Op zaterdagavond 28 april a.s. om 20.00 uur zal in de grote tent op de Eng Arti- shocks Kunstmanifestatie "Kuituur in de Luur" geopend worden met een optreden van de "Stobbelaar Show", die haar programma "Schizofreen" zal presenteren. "Schizofreen" is een muzikaal cabaret dat gespeeld, verteld en gezongen wordt door Emile du Long, Teun Ra- maekers en Tom Stobbelaar. Van din gen die zgn. normaal zijn, wordt de schizofrenie getoond. Een Vlaamse Reus, Piet Hein, zelfs grootvader Stob belaar, zijn allemaal schizofreen. Kunst lijkt even de enige mogelijkheid te zijn om eraan te ontsnappen, maar dat blijkt al net zo gespleten. Maat schappijkritiek is onder de dubbele bodem aan te treffen. Aansluitend op de voorafgaande show kunnen de liefhebbers van popmuziek hun hart ophalen: De formatie "Five Inch" treedt op. Haar muziek is het beste te omschrijven als swingende rock met uitschieters naar zowel de reggae als de symphonische kant.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13