Zonwering ÉlUy In memoriam Soester Surinamers demonstreerden tegen ontslag Traditionele Jaarmarkt in teken van levende muziek Witte-Huis-Turken krijgen woonruimte toegewezen Rode Kruis Soest moet colonne uitbreiden scliocmnkcr hotel heidepark Koninginnedag 1984 i Lastig zo'n zwaar geval op je neus. MINSLTA Wij blazen ook graag in de bus van De Jong Intratours. rzachter er... 179 Dominee Johan C. Baumfalk, gereformeerd predikant APPEL TAARTJES f Schoenmaker specialist in hobby- Juliana 75 jaar Koninginnedag in Soesterberg: vn foto-film-videoc^ MjNgg Fonkelnieuwe zalenl Trefcentrum met alle denkbare faciliteiten. Zakelijk óf feestelijk. Móói in hartje van de regio! Bilthoven: 030 - 782477. Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 'jf En dat is natuurlijk helemaal niet nodig. Er zijn bv. j relatief dunne, zgn. "Tital" glazen. Voor mensen met 'n wat minder goed gezichtsvermogen. Maar ook kunststof I glazen kan de oplossing zijn. Wij adviseren vakbekwaam. 1 gediplomeerd lljl 1 oplomelrisl lid O.V. PAGINA 2 cn WOENSDAG 25 APRIL 1984SOESTER COURANT Wie denkt, dat hij bij een Holland International Reisburo alleen Holland International reizen kan boe ken, zit er ver naast. Want wanneer u bijv. een touring carvakantie wilt maken dan adviseren wij u ook graag over een reis van De Jong Intra. Het programma van de Jong Intra is veelomvattend: m reizen met ^»dejonghtra ekskursies, zo- als de klassieke rondreizen, vakantieklubrei- zen en de Jong Intra Ekstra Reizen. Let ook op de. uiterst scherp geprijsde topvoor- deel- en budgetreizen. Het „Wheels" programma is spe ciaal voor jongeren. Totaal 242verschillende reizen, vertrekkend uit meer dan 400 opstapplaatsen. HOMNPINHRM4TIOM4L Reisburo Soest Steenhoffstraat I5a„tel. 02155 -16571. 5 1 Geboren 7 november 1938, overleden 22 april 1984 Veel te vroeg ging hij heen, deze vech ter tot het laatste ogenblik. Ja, vech- ter. vechter voor het leven, waarvan hij hield, waaraan hij hing. In hart en ziel was hij predikant, om door te ge ven dat ook God hield, ja nog altijd houdt van het leven. Predikant, maar niet minder herder en leraar. Op zijn manier, bewogen fel, emotioneel, soms scherp, maar altijd vanuit zijn hart en met een vast, een echt geloof. Gereformeerden' hart en ziél, maar te gelijk met een wijde blik, ruim. 'Con servatief', maar hij had de wereld lief,' zongen wij, vrienden in 1978 ter gele genheid van zijn 25 jarige jubileum. Hij zag de wereld, de schepping als Gods wereld en de mensen, alle mensen op die wereld als Gods mensen. En zo heeft hij gewerkt, zichzelf ingezet, gegeven. De ander proberend te overtuigen, dat het de moeite waard is, dat geloven nog niet zo gek is. Hij was nog zo graag doorgegaan, hier bij ons in Soest, in Nederland, in deze wereld. Hij voelde niets voor dit "laatste beroep", zoals hij het zelf uit drukte. En toch, hij kon niet boos zijn op God, op zijn God. God wist hij naast zich en samen met God vocht hij, geïnspireerd door het visioen van een nieuwe wereld. Een wereld met recht en vrede, een wereld waar mensen mensen zijn, leven mogelijk is. Geïnspireerd door zijn Heer, Jezus van Nazareth. Hij is heengegaan in de vaste overtuiging, dat het allemaal waar is en waar zal worden, omdat God doorgaat, niet laat varen, niet kan laten varen de werken zijner handenomdat die Heer, die Jezus, zelfs doord en graf over won, opstond; omdat het Pasen is geweest, dat gebeuren dat al onze ver wachtingen doorkruist en alles radicaal op een ander spoor heeft gezet. Johan C. Baumfalk; ruim 7 jaar heeft hij in Soest mogen werken, ver bonden aan de Julianakerk. Velen hebben hem ontmoet en mogen leren kennen. Velen zullen zich hem blijven herinneren, zijn meeleven, zijn hand druk, zijn woorden. Voor mij was hij niet alleen een gewaardeerde collega, maar vooral ook vriend en broeder. We waren het niet altijd met elkaar eens, maar toch altijd wel weer een. Juist daarom is het moeilijk, de wetenschap, dat hij niet meer onder ons is. God, onze God, trooste en sterke met name zijn vrouw en kinderen, om verder te gaan. Dominee Johan C. Baumfalk begon zijn loopbaan als predikant in het Gro ningse Oostwold. Daarnaast was hij verbonden aan de gereformeerde ker ken van Ommen, van Groningen-Noord en van Amsterdam-Watergraafs- meer. Op 2 januari 1977 deed hij zijn intrede in de Julianakerk te Soest, als opvolger van ds. M. Wilschut. De tekst, die hij toen als uitgangspunt voor de verkondiging gebruikte was Johannes 1:23: "Johannes de Doper zeide: Ik ben de stem van een die roept in de woestijn: Maakt recht de weg des Heren, gelijk de profeet Jesaja ge sproken heeft. Misschien mogen we nu achteraf wel zeggen, dat dit in ieder geval tijdens de jaren in Soest zijn leven bepaalde - maakt recht de weg des Heren. Naast zijn werk als predikant was dominee Baumfalk o.a. moderamenlid van het Centraal Orgaan van de Zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland en bestuurslid van de Nederlandse Zendingsraad. Ook fungeer de hij de laatste jaren als voorzitter van het Soester Pastoresconvent. Johan C. Baumfalk - hij is heengegaan, heeft zijn strijd gestreden. Hij had zijn plaats in ons midden. Niet licht zullen we hem kunnen vergeten. Hij is niet meer, maar zoals de dichter Ad den Besten het zegt: Over de graven klinkt een stem die spreekt met goddelijk gezag, dat wie in Christus was, in Hem zal blijven op de jongste dag. Zijn naam staat vaster dan in steen gegrift in Gods gedachtenis, die hem het leven gaf ter leen en die God van doden is. Doeke Land. PAGINA 3 f FotografenCilde>~) WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (85) TEL. 13917 Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY A.s. vrijdag en zaterdag: van 8.95 VAN WEEDESTRAAT 76 Inbraak Middelwijkstraat Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde ingebroken in een woning aan de Middelwijkstraat. De gehele woning werd grondig doorzocht. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend wat er vermist werd. Wel werd bij de politie aangifte gedaan. Inbraak in Lunchroom Een groepje van tien Surinaamse in woners van Soest heeft vorige week donderdag bij de Willem Arntshoeve in Den Dolder geprotesteerd tegen het ontslag van de verpleger Ram Jura- wan uit Soest. Deze werd enige tijd geleden door de directie van de W. A. Hoeve van zijn functie ontheven, om dat hij per brief ernstige bedreigingen zou hebben geuit ten opzichte van een collega. Bij een inbraak in een lunchroom aan de Soesterbergsestj^at hebben onbe kenden in het afgelopen weekeinde een bedrag van 500 gulden weggenomen uit de kassa. Tevens namen zij een bedrag van naar schatting 250 gulden mee uit de gokautomaat. De daders moeten het pand binnen zijn gekomen door het forceren van een deur aan de achterzijde. H.K.H. Prinses Juliana wordt maandag 30 april 75 jaar. Enkele van de demonstrerende Surinamers vormden een 'picket-linevoor bet hoofdgebouw van de Willem Amtzhoeve. FotoGoos van der Wilt De demonstranten, bijeengebracht door de LOSON - de belangenorganisa tie van Surinamers in Nederland - maakten echter duidelijk dat zij ande re motieven achter het ontslag aanwe zig achten. In dat verband spraken zij over politieke achtergronden en zelfs over discriminatie, antipathie tegen Surinamers en chauvinistisch beleid. LOSON-voorzitster Cynthia Rozen, die de kleine delegatie aanvoerde, betoog de dat de heer Jurawan gedurende een periode van 6 jaar voorbeeldig heeft gewerkt, en dat het belachelijk was een conflict als dit aan te grijpen om hem te ontslaan. "Daar kunnen alleen ra cistische motieven achter zitten." Met name de politieke activiteiten van de heer Jurawan waren volgens de de monstranten voor de directie aanlei ding hem te ontslaan, zoals zijn lid maatschap van de LOSON en zijn deelname aan demonstraties tegen de kernbewapening. "Wij wachten geen dag, weg met het ontslag", klonk het vorige week dan ook in koor voor het' hoofdgebouw van de W.A.-Hoeve. De betogers wendden zich vervolgens tot de directie om een protestbrief met hun grieven te overhandigen. De direc teuren A. W. Vink en J. Vercauteren hoorden de protesten weliswaar aan, maar wensten niet met de demonstran ten in discussie te gaan. "Daarvoor is de zaak -te delicaat en te ernstig." Wel maakten zij duidelijk dat de ont slagkwestie met grote zorgvuldigheid was afgehandeld en dat het besluit door het bestuur van de W.A.-Hoeve was getoetst en bekrachtigd. De Suri naamse delegatie keerde later terug naar Soest, al werd gemeld dat de korte betoging slechts het begin zou zijn van de acties. Voor de achtste keer in successie wordt op Koninginnedag (maandag 30 april) in Soesterberg de bekende Jaarmarkt georganiseerd, die wordt gehouden bij het winkelcentrum Buys Ballot Buys Bal lotlaan, Kamerlingh Onneslaan en een deel van de Generaal Winkelman straat). De markt begint orri 12.00 uur en eindigt om 21.00-uur. Het Oranje Comité is maanden bezig geweest met de voorbereidingen, want "even" een markt organiseren is er niet bij. Elk jaar wordt geprobeerd iets niets te brengen en ook wat de entou rage betreft wordt naar nieuwe ele menten gezocht. De inwoners van Soesterberg en Soest hoeven zich Koninginnedag niet op vaderlands drukke wegen te begeven, In Soesterberg, het vliegdorp, is die dag veel te doen. Al lopende en kijken de over de markt zullen zij zien dat zelfs "uitgestorven" handwerken op deze markt weer tot leven geroepen worden. Van 12.00 tot 21.00 uur zullen oude handwerken en ambachten gede monstreerd worden. Een aantal stand werkers zal op verschillende plekken op de markt weer op een attraktieve manier, met kwinkslagen en humor, hun waren aan de man trachten te brengen, o.a. uienkam, blokzeem, plantenvoeding, etc. Daarnaast zijn er verschillende stands die zeker veel belangstelling zullen krijgen. Zo zijn er een paar bloemen- stands met schitterende bloemen, is er veel houtsnijwerk, kan men oude pren ten, tekeningen en schilderijen van Soesterberg en Soest kopen, wordt er geëmailleerd, kan men er ook edelste nen kopen, een glas met naam laten graveren, militaire en dumpkleding kopen. Een aantal antiquairs komt met klein antiek en spullen uit grootmoe- derstijd. Dit is slechts een klein gedeel te van wat er allemaal gebracht gaat worden. De jeugd kan op het parkeerterrein van het winkelcentrum Buys Ballot genieten van een complete kinderboer derij met o.a. kippen, konijnen, een den, ganzen, schapen, pony's en nog vele andere lieve beesten. Ook is er voor de jeugd en kompleet luchtkasteel waarop ze kunnen springen, duikelen, etc. Het Soesterbergse Jaarmarkt- en O- ranjecomité heeft besloten dit jaar ruim uit te pakken voor wat de muziek betreft. Tijdens de traditionele jaar markt, die zoals gewoonlijk plaats vindt rond het winkelcentrum aan de Buys Ballotlaan, zal een keur van arties ten de dertigste april tot een extra fees telijke en unieke dag maken. Twaalf uur nonstop levende muziek is tenslotte nietniksü! Omstreeks 12.00 uur zal het muzikale startschot gegeven worden door het allround orkest 'Onbekend.' Om ongeveer 14.30 uur wordt de fakkel van muziek overgedragen aan 'WRG Beam,' de band die vorig jaar het Ko- ninginnefeest zoveel luister wist bij te zetten. Deze groep zal een greep doen uit het ruime repertoire, om vast een indruk te geven van het concert dat (ter afsluiting) 's avonds in het Dorps huis zal worden gegeven. Om 16.30 uur wordt plaatsgemaakt voor de Amersfoortse hotclub 'Bizar.' Dit quintet zal een boeiende vertolking geven van de muziek van Django Rein- hardt, de legendarische zigeuner-gita rist, die in de jaren dertig grote popula riteit verwierf. De ouderen zullen wat deze formatie brengt zeker weten te waarderen. Rond 18.00 uur begint de afsluiting van het middagprogramma; een drie uur durende spektaculaire show, verzorgd door de regionaal bekende calypso band 'High Chaparral.' Mister Ri- chardson en de zijnen zullen hun rit mische muziek, waarbij o.a. steel drums en percussion, vergezeld laten gaan van een verscheidenheid aan dan sen. Behalve natuurlijk de calypso zal ook de limbo te zien zijn (achterover gebogen onder een brandende stok door). In de sfeer van 'Carnaval in Rio' zal natuurlijk een Zuid-Amerikaanse vuurshow niet ontbreken, kortom te veel op om te noemen. 1 Voorts zal de jaarmarkt omlijst; wor den door het optreden van de 'Tower.' Jazz Band' die als streetparadeband (looporkest) ons via de wandelgangen en kraampjes zal meevoeren naar Dixiland. 's Avonds zal het evenement om tech nische redenen worden voortgezet in het Dorpshuis aan het Dorpsplein, al weer 'WRG Beam,' de groep die on langs door Veronica's Popjournaal tot debuut van de week werd uitgeroepen, vanaf 21.00 uur enige swingende, dans bare sets ten gehore zal brengen. Ge zien hun vele optredens door het land en artikelen in diverse dag- en weekbla den, begint deze band qua populariteit te stijgen. Als supporting act is de groep *Nine O Nine' geëngageerd. Deze nieuwe Ne derlandse topformatie weet haar goed in het gehoor liggende repertoire waar te maken met een zeer intensieve en frisse straight from the heart Rock Roll show. De deuren van het Dorpshuis openen om 20.00 uur onder het geweld van drive-in discotheek 'Impulse' en enkele wervelende electric boogie en break dance shows, o.a. uitgevoerd door de van T.V. bekende 'Nasty Boys. Deze muzikaal gevarieerde dag zal ze ker voor de kenner en liefhebber een unieke inhoud hebben. De twaalf Turkse bewoners die nu nog op het terrein van Het Witte Huis aan de Birkstraat wonen, krijgen met in gang van 1 mei woonruimte in de ge meente Soest. De Stichting Buiten landse Werknemers Gooi en Eemland heeft in een brief aan het college van B. en W. om een oplossing voor de 'mensenonwaardige situatie' van de be woners van de „barakken" bij Het Witte Huis gevraagd. Via een kort ge ding heeft de vèthqnrflèr getracht om dé bewoners uit de woonruimte te krijgen, vanwege uitbreiding van de hotelaccommodatie. K: Het kort geding is door Het Witte Huis verloren,maar er is beroep aan getekend. Voor de uitspraak komt is het volgens de Stichting zeker mei ge worden. In de brief wijst de Stichting er op dat de situatie waarin de be woners nu verkeren onhoudbaar is. Het achterste gedeelte van de „barakken" wordt opgeknapt, waardoor de hele dag veel overlast van lawaai is. Bewoners die nachtdiensten draaien, kunnen overdag niet slapen. De verwarming functioneert niet meer goed en overal liggen materialen, „waardoor men zelfs niet meer minimaal kan schoonmaken" zo staat in de brief die ook aan het College van B.en W. van Amersfoort is gestuurd. De kamers van vier bij vier meter zijn door de verbouwing in tweeën gedeeld. „Men heeft geen enkele privacy meer", aldus de Stichting. Er wordt gewezen op de spanning tussen bewoners en ver huurder, door het kort geding dat is aangespannen. „Men heeft het idee dat de verhuurder allerlei trucs uithaalt, om hen weg te krijgen. Men durf nauwelijks meer gesprekken over sto ringen, ongemakken, reparaties en on derhoud te voeren. Als de verbouwing achter de rug is, zal de nare sfeer blijven bestaan vanwege het ander soortige gebruik van de woonruimte Bijna 30.000 gulden voor hulpverlening De colonne van het Rode Kruis afde ling Soest/Soesterberg zal in septem ber in ieder geval uitgebreid moeten worden van 32 naar 45 leden. Dit in verband met de opheffing van de BB en de taak die de colonne hierdoor krijgt bij rampen. Daarnaast zal de opleiding worden verzwaard om de leden vol doende voor te bereiden op hun taak, waarbij het samenwerken in teamver band een belangrijke plaats inneemt. Dit kwam vorige week ter sprake op de jaarvergadering van het Rode Kruis afdeling Soest/Soesterberg in villa de Zonheuvel aan de Soesterbergsestraat. Door opheffing van de BB zal de taak van de Rode Kruis-colonne aanmerke lijk worden verzwaard. Hierdoor is een groter aantal oefeningen nodig en bo-, vendien een groter ledental. Op dit moment heeft de Soester colonne 32 leden, maar dat zullen er in september 45 moeten zijn. Dan beginnen de nieu we opleidingen, die twee jaar zullen duren. Voor het inrichten van een zogenaamde 'Verzamelplaats Gewon den' zijn 45 leden nodig van drie afde lingen. Omdat men uitgaat van een op komst van een derde, zal de colonne minimaal 45 leden moeten hebben. In 1986 hoopt de afdeling een volledig geoefende colonne op de been te heb ben om in noodgevallen dienst te kun nen doen. De Rode Kruis-afdeling heeft dit jaar 29.278 gulden beschikbaar voor hulp verlening in binnen- en buitenland. Vorig jaar was dat bedrag aanmerke lijk hoger. Toen was 40.445 gulden voor hulp beschikbaar. Doordat de afdeling vorig jaar echter een eigen onderkomen is gaan hu/en aan de Soesterbergsestraat, zijn de kosten fors gestegen. De huisvestings kosten voor 1983 liggen op een kleine 10.000 gulden, en daardoor is minder geld beschikbaar voor hulpverlening. Van het totale bedrag gaat 26.000 gulden naar hulp in het buitenland. Projecten in Brazilië, Madagaskar, Swaziland, Libanon en Afghanistan krijgen financiële steun uit Soest. Er gaat 15.000 gulden naar het internatio nale fonds Child Alive, dat in samen werking met ondermeer Unicef de kindersterfte bestrijdt. De binnenlandse hulp blijft dit jaar dicht bij huis. Het internaat De Nieuwe Weg aan de Kolonieweg in Soest heeft dringend behoefte aan een waterbed, voor therapie met de gehandicapte kinderen. Het Rode Kruis heeft dit jaar 1.500 gulden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van dat waterbed voor de Nieuwe Weg. Het resterende bedrag voor binnenlandse hulp komt ten goede aan de ontvangst van gasten van de Henri Dunant op 15 augustus in Vrees wijk. Het ledenbestand van de afdeling is met 176 gedaald en komt hiermee op 4261 leden. Het afgelopen jaar zijn tien gasten uit Soest met de Henry Dunant uitgevaren, terwijl drie in huize De Valkenburg te gast zijn geweest. Behalve het nieuwe onderkomen, dat vooral voor de colonne van belang is als vaste thuishaven, heeft de afdeling de beschikking gekregen over een nieu we Personeel Ambulance Materiaal (PAM)-wagen. De wagen wordt ook door het Bentinck Fonds gebruikt voor het vervoer van gehandicapte sportbe oefenaren. De afdeling Soest/Soesterberg onder zoekt de mogelijkheden van het opzet ten van een jeugdafdeling eventueel samen met de EHBO. Daarnaast wor den de mogelijkheden van telefooncir- kels onderzocht. door de huidige bewoners, en de claims van de eigenaar over de invulling van het gebouw". Volgens de brief hebben de bewoners zelf ook uitgekeken naar nieuwe woonruimte. In de verschillen de pensions is echter geen ruimte en makelaars willen geen woningen aan buitenlanders verhuren, vanwege een te laag inkomen en omdat ze tegen groepsbewoning zijn. Inschrijving als woningzoekende in Amersfoort en Bun schoten levert ook niet direct een wo ning op, aldus de brief. De Stichting wijst er op dat men geen huis meer wil voor gezinshereniging. De gemiddelde leeftijd van de bewo ners is 45 jaar, en gezinshereniging zou te grote gewenningsproblemen geven. „De resterende tijd die men hier in Nederland nog werkt, wil men een menswaardige huisvesting met drie of vier personen in een drie- of vierkamer woning". De gemeente Soest wordt gevraagd om met ingang van 1 mei drie tot vier woningen beschikbaar te stellen, waar in de twaalf bewoners van de „barak ken" een onderdak kunnen krijgen. Het verzoek is ook gericht aan de ge meente Amersfoort. „Dit is een kwestie die, na jarenlang getouwtrek, om een oplossing vraagt", aldus de brief van de Stichting Buitenlandse Werknemers Gooi en Eemland. Wethouder Frans Kingma vertelde desgevraagd dat de commissie woon ruimteverdeling woningen in Soest heeft toegewezen aan de twaalf be woners. Het College van B. en W. heeft dit goedgekeurd, zodat inderdaad per 1 mei woningen beschikbaar zijn. Moderne, veelzijdige reflex camera voor de fotografie van vandaag en morgen. - Modern van ontwerp en uitvoering. - Automatische, electronische belichtingsregeling met diafragma- voorkeuze. - Tevens handinstelling met volledige zoekerinformatie. - Kwarts-gestuurd micro-computer circuit. - Automatische belichtings- geheugenschakelaar. - Direct aansluitbare Motor Drive (3,5 bid./sec.) en Winder (2 bid./ sec.). - Geschikt voor de meer dan 50 verschillende Minolta wissel objectieven. Met 2.0-50 mm objectief prijs: 659.- BIRKSTRAAT 2 INRUIL - INKOOP OCCASIONS Kijk en vergelijk in onze computerafdeling Atari 595.- Acorn BBC 1995.- ZX Spectrum 48 k 695.- ITT 3030 6995.- Comodore Vic 20 545.- Comodore64 995.- Monitoren v.a. 469.- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Inbraak in school Onbekenden daders hebben vorige week een inbraak gepleegd in de school "De Wiekslag" aan de Smitsweg. Zij kwamen het gebouw binnen door het open wrikken van een klapraam, met behulp van een schroevedraaier. Zij verdwenen met een kleutentelevisie en 100 balpennen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3