PRIMEUR VOOR SOEST: WMJ vereniging mm dOude Enghe f995.- /toiMeK De Gouden Snaar heeft de televisie waarmee u ook probleemloos Amerika ontvangt., li 1 Grootse 1 mei-manifestatie in de Borg NATIONALE AKTIEWEEK 6-12 MEI Henk Elsink: '...en lacht! René Eijbersen leidt discussie Van Dam/Gerritse in De Borg 'De ballade van het verloren bed' n Schilderijen van Gerrit Koning in .De Bereklauw' >Aff audio video in Soest een nieuwe mogelijkheid tot lunchen Laatste café-chantant met 'Jolayan' Agenda De Borg Vanavond in de Borg: „SOESTER NATUUR "(bad) - SOEST Glut: Rotterdamse topper van het filmfestival 1984 Weekend-expositie in Artishock WOENSDAG 25 APRIL 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Vanaf vrijdag 27 april wordt in het kunstwinkeltje "De Bereklauw", Stèenhpffstraat 63 Soest, een tentoon stelling gehouden van schilderijen van Gerrit Koning uit Volendam. Hoewel gestopt met schilderen, is Ger- riOKoning nog wel bezig met beeldhou wen en andere beeldende kunst. Zijn werkstukken met een warme kleuren pracht zitten vol symbolen. Zijn kunst werken kan men als het ware met alle zintuigen tegelijk ondergaan. Vooral als hij, lijfelijk aanwezig, zijn kunst werken probeert uit te leggen. Soms doet hij dat met een gedicht, waarbij hij een passende melodie bedenkt en erbij zingt. Zien, voelen en horen en de diepere emoties opdoen welke worden veroorzaakt door de kleurenharmonie en de muziek van het mooiste instru ment: de menselijke zangstem. Deze meervoudige uitdrukkingsvorm is nodig ook. Want wat Gerrit Koning heeft uit te dragen beperkt zich niet tot de stoffelijke zichtbare wereld om ons heen. Gerrit Koning is een zuiver mens door wie de patronen van de nieuwe tijd zich vlot kunnen openbaren. De natuurmens Gerrit Koning, maakt •'Ömnstwerken waarin verschillende technieken en materialen zijn ver werkt tot fraaie composities die be trekking hebben op Urk, Volendam en het IJsselmeer. Het streven naar de vorm-aanneming van de nieuwe wereld is de kracht jehter Konings werk. Het is moeilijk om dat allemaal uit te Iragen, maar Gerrit Koning doet een feer geslaagde poging met zijn meer voudige kunstuitingen. Onvermoei baar zwoegt hij met alle materialen en middelen die hem ten dienste staan. Êerrit Koning exposeerde eerder dit raar in het Muzisch Centrum in Em- öieloord en in 's Heerenberg. De ten toonstelling in "De Bereklauw" duurt tot en met donderdag 17 mei a.s. De openingstijden zijn dinsdag t./m. vrij- dag van 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. Heidebrandje Op de Leusderhei ter hoogte van het Kamp van Zeist brak vorige week een heidebrandje uit. Omstanders wisten het vuur te bedwingen, waarna de brandweer voor het nablussen zorgde. Hoe dat kan is simpel. Immers, Soesterberg heeft sinds een paar i weken een uitstekend tv-station, speciaal voor het personeel van de Amerikaanse basis. Iedere dag brengt de zender een stuk puur Amerika op de buis. Zo'n zeventig uur per week. Populaire series. Dallas. Falcon Crest. En natuurlijk Dynasty. Hill Street Blues. Maar ook prima speelfilms, nieuws en actualiteiten en adembenemende baseball- en football-wedstrijden. Met een "gewone" ktv is het technisch gezien onmogelijk Soesterberg te krijgen. Maar voor iedereen die in Soest woont staat de oplossing bij De Gouden Snaar: de JVC 7 system. Deze uiterst moderne portable ktv met een beeldbuis van 36 cm en afstandbediening plukt met een simpele antenne de Amerikaanse programma's uit de lucht. Kom maar kijken. Iedere werkdag vanaf 16.00 uur ('s maandags gesloten) en zaterdags vanaf 12.00 uur staat bij De Gouden Snaar Amerika aan. Steenhoffstraat 13a-15 - Soest Telefoon 12132 Samenwerking PvdA, Vara, PSP In samenwerking met Vara en PSP op dinsdag 1 mei a.s. een grootse Willaertstraat. Aanvang 20.00 uur; gratis toegankelijk zowel voor leden als 1 mei is het traditionele feest van links Nederland: "De Dag van de Arbeid" Ook de afdeling Soest/Soesterberg van ftte? PvdA, houdt die traditie in ere en Verzorgt al vele jaren een 1 mei- jVïering vóór haar léden. Vanuit de le tten kwam- hét verzoek deze 1 mei viering eens wat breder op te zetten. Na overleg met diverse progressieve groeperingen is de PvdA erin ge klaagd, in samenwerking met de PSP en de VARA, een aantrekkelijk pro gramma voor een dergelijke manifes tatie samen te stellen. Het programma biedt voor "elk wat wils": dans-zang- muziek-kabaret-informatie Er komen twee uitstekende sprekers; Toon Beyers (distriktsbestuurder) en Jan v.d. Bos (voorzitter ABOP); de dansgroep Terpsichore uit Amersfoort brengt enkele folkloristische dansen, de Amsterdamse zangroep 'MORGEN ROOD' zingt strijdliederen, het kaba- ret wordt verzorgd door de 'ROOIE VROUWEN' van de PvdA, afd.Soest/ Soesterberg. Daarnaast zullen er diverse informa- organiseert de PvdA-Soest/Soesterberg l mei-manifestatie in de Borg aan de zaal open 19.30 uur. De avond is belangstellenden. tiestands zijn van o.a.; PvdA-PSP' VARA-NIVON-Humanistisch Verbond. Tevens zal het voorjaarsoffensief van de PvdA, via strooifolders, van start gaan. Dit offensief geeft alternatieven voor het nieuwe bezuinigingsbeleid van de huidige regering, immers: De rege ring is van plan om op 1 juli een nieuw pakket bezuinigingen in te voe ren. Vooral mensen die aangewezen zijn op een uitkering zullen daarvan de gevolgen ondervinden. Het wordt een unieke gebeurtenis, maar wel een experiment dat alleen dan slaagt als er veel mensen deze mani festatie zullen bezoeken. Daarom nodi gen PvdA, PSP en de VARA iedereen die belangstelling heeft uit deze mani festatie (die bovendien gratis toegan kelijk is) bij te wonen. Mensen die vervoersproblemen hebben (ouderen bijv.kunnen kontakt opnemen met Jopie Broersma, tel. 10389, zodat e.e.a. geregeld kan wor den. Een groots 1 mei-feest dus, onder het motto 'Wie kan, die komt'. Vanaf dinsdag 24 april vanaf 11.00 uur f BAR - EETCAFÉ Middelwijkstraat 2 - Soest - Tel. 13331 Maandag t/m vrijdag vanaf 11.00 uur geopend. 6t/m 12. ME Geen NieuwL lKernwapens in europa frrii'HJH1,11 iiwLiiAitiir.mwiia Sluit u aan bij het protest tegen de kruisraketten nu het nog kan. Het is onze laatste kansl Enkele activiteiten in de aktieweek in Soest: 7 mei: Vreedzame omsingeling raadhuis om 12.00 uur tijdens het loeien van de BB-sirenes. 10 mei: Nationale werkonderbreking van 11.45- 12.00 uur. 12 mei: Omsingeling vliegbasis Soesterberg om 13.00 uur. Elke vrijdag en in de aktieweek elke dag vlaggen tegen de kruisraketten. Affiches, stickers, buttons en vlaggen inzake de aktieweek verkrijgbaar bij: Ankie Siddré, Valeriaanstraat 108, tel. 18029 Jos den Oude, Theresiastraat 15, tel. 14622 Eventuele bijdragen en donaties zijn van harte welkom op postgiro 53.81.24 t.n.v. K. P. Rote, penningmeester IKV, Soest. Organisatie Vredesplatform Soest Voor de laatste keer dit seizoen organi seert Huyb Doyer uit Baarn een café- chantant in "d'Oude Enghe" (hoek Mo lenstraat) te Soest. Zondagmiddag 29 april a.s. treedt om vier uur op het Am sterdamse kwartet "Jolayan." "Een café-chantant is beslist geen jazzcafé of iet dergelijks", zegt Huyb Doyer. "Het is een zondagmiddagcon cert in een ongedwongen sfeer." Het programma vermeldt Russische, Hon gaarse, Roemeense en Joegoslavische volksmuziek. Hannes Engelbertinck (viool), Coby Groenestein (klarinet), Eric Evenhuis (piano) en Hans Nooy (bas) treden op in originele kostuums. Doyer is van plan het volgend seizoen zijn programma één keer In de maand voort te zetten. Zijn initiatief verdient alle aandacht. De toegang is gratis. Woensdag 25 april 9.00 Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 20.15 uur Henk Elsink (voorleesavond) Donderdag 26 april 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 14.00 uur Verg. F.N.V. 20.00 uur Verg. Filmclub Soest 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 27 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Verg. P.v.d.A. (Marcel v. Dam) Zaterdag 28 april 20.00 uur Bingo-avond Wijkver. Maandag 30 april 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur A.B.o. cursus Dinsdag 1 mei 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Bijeenkomst P.v.d.A. Woensdag 2 mei 9.00 uur Dames Bowlen Wijkver. 14.00 uur Soos Veenbes. 19.30 uur Bedrijfsbowlen Donderdag 3 mei 9.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 4 mei 10.00 uur Senioren Bowlen Zondag 6 mei 12.00 uur Koffieconcert Maandag 7 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur A.B.C.-cursus 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 8 mei 19.00 uur Bowlen S.B.B. 19.30 uur Reanimatiecursus Dit zal de titel worden van de nieuwe show van Henk Elsink. Voordat het zo ver is, wordt er gedacht, geschreven en getranspireerd. Nu wordt het in De Borg 'voorgelezen', dat wil zeggen: Henk met het boek in de hand en de liedjes begeleidend aan de piano. Na de reakties van het publiek van deze avond wordt weer gewikt en gewogen en de resultaten Vervolgens - hopelijk - niet in de prullemand gegooid. Op deze manier Kunnen de bezoekers zelf eens meemaken,,hoe een theater- produktie tót stand komt. De naam Henk Elsink staat borg (in de Borg) voor een gezellige, ontspannende avond. De toegangsprijs is dit keer extra laag gehouden. Voor een bedrag van 6,50 kan men Henk Elsink een hele avond meemaken. Aanvang: 20.15 uur. Voor de politieke avond die het Vredesplatform Soest op vrijdag 27 april a.s. in de Borg organiseert, waar bij de beide Soester Tweede-Kamer leden M. van Dam (PvdA) en G. Gerritse (CDA) zullen spreken over de plaatsing van de kruisraketten en verwante onderwerpen, is René Eybersen, de bekende eindredakteur van de NCRV-actualiteitenrubriek "Hier en Nu" en eveneens woonachtig in Soest, bereid gevonden om als ge spreksleider op te treden. Voor de pauze zullen de beide Kamer leden ingaan op een aantal vragen dat hun door het Vredesplatform zal worden voorgelegd. Na de pauze gaat het gesprek verlopen aan de hand van een aantal thema's, die tevoren door het publiek zullen worden ge kozen. De keuze is daarbij uit de volgende onderwerpen: "Het spreken van de kerk," "Het NAVO- bondgenootschap," "Burgerlijke onge hoorzaamheid", "Zorg om de vrijheid" en eventuele andere onderwerpen. De avond in de Borg, die om 20.30 uur begint, wordt georganiseerd voor uitlopend op de "Aktieweek" tegen de plaatsing van kruisraketten, die lande lijk wordt georganiseerd door het "Komitee Kruisraketten Nee", de or ganisator van de grote demonstratie op 29 oktober vorig jaar in Den Haag De aktiviteiten in Soest worden in de Aktieweek, die duurt van 6 tot en met 12 mei a.s., georganiseerd door het Vredesplatform, het samenwerkings verband van Interkerkelijk Vredes beraad IKV, Vrouwen voor Vrede, PvdA, PPR/Progressief Soest, PSP, CPN, Soest Erbij, Basisgroep Baarn/ Soest en Vereniging Artishock, alle te Drs. G. Gerritse (CDA). Barbecue v.a. 17.00 uur. Groepen graag tijdig reserveren. Alleen zondags: 250gr. Haasbief f 26.— 250 gr. Varkenshaas f 23.50 500 gr. T-bonesteak f 29.50 incl. garni Uw adres voor: Bruiloften en partijen Openhaard - barbecue Barbecue-spies 200 gr. 12.50 incl. garni 1 v. Weerden- Poelmanweg 4 Drs. M. van Dam PvdA Tel. 02155-13156- 11121 Donderdag 26 april 21.00 uur: Regie: Thomas Koerfer Met: Armin Mueller-Stahl, Katherine Thalbach, Matthias, Habich, Sigrit Steiner e.a. Zwitserland/BRD 1983 Een van de grootste toppers van het Rotterdams filmfestival 1984 was de Zwitserse film Glut van Thomas Koer fer. De titel verwijst naar de 'gloed' van de liefde en naar de vuurgloed in de wapenfabriek Promet (van Pro- metheus, de brenger van vuur), die centraal staat in het familieverhaal dat zich tijdens de Tweede Wereldoor log afspeelt. Eigenaar van deze fabriek is Korb (Armin Mueller Stahl). Door de Zwitserse neutraliteit levert Korb wapens aan zowel de Geallieerden, de Duitsers als het Zwiterse leger. Hij slaat munt uit dit politieke spannings veld: de wapenhandel bloeit, zijn aan zien als ondernemer en patriot groeit. Zijn zoon Andres leidt een eenzaam bestaan en trekt voornamelijk met zijn grootvader op, die bij hun woont. Dit verandert als de geziene en beschaafde familie ook een vluchtelingenkind op neemt. Het kind, Anna, is een Pools- Joods meisjes. Samen met Andres verbergen ze een Poolse soldaat in het grote landhuis. Dit kost grootvader, die ook meehelpt, het leven. Anna moet daardoor de villa verlaten en opnieuw blijft een eenzame Andres achter. Veertig jaar later keert Anna terug en ontmoet ze Andres weer. Een confron tatie vol et In de film kun je twee belangrijke thema's ontdekken: wat doet oorlog kinderen aan en de ontmaskering van een veelgeprezen neutraliteit. Koerfer zelf zegt: "Voor mij is het In de eerste plaats een film over de inwerking van de volwassenenwereld en de oorlog op een kind, waar het thema neutraliteit langzaam in het scenario is gegroeid. Een partij die geen partij wenst te zijn, kan zich niet als een zogenaamd "neu traal blijvende" partij voordoen. En door de overgang naar het heden in de film (die door een rijscène aan het eind van de film eminent verbeeld wordt) laat ik zien dat de schijnheiligheid van Zwitserland nog steeds smeult (Glut)." Met deze film heeft Koerfer een origi nele, dure en volgens de economische wetten ook vrij traditionale film ge maakt. Met o.m. een prachtige hoofd rol van Armin Mueller-Stahl, als de vader in het verleden én de zoon in het heden, maakt Glut tot een aangrijpen de en herkenbare film. Op 2 februari ging deze film in Nederland in premère. Volgende week donderdag 3 mei om 21.00 uur, de Franse film La Belle Captive van Alain Robbe-Grillet. Het verhaal voltrekt zich in een erotische droomtoestand, waarbij de hoofdper soon zijn belevenissen vertelt met een raadselachtige blonde vrouw. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden en CJP 4,-. Vrijdag 27april 20.30 uur: De bekende literator NOL GREGOOR opent op vrijdagavond 27 april a.s. om half negen een zg.Weekend-exposi- tie in de theaterzaal van het Arti9hock- gebouw, waar Wilfried de Boer (schil derijen), Berny Matthijssen (sculp turen) en Cor Uitham (gedichten) twee dagen lang hun creaties ten toon stel len. Centraal staan een vijftal prachtige panelen van Wilfried de Boer uit Leusden, die zijn schilderijen in een soort houten raamwerk heeft gezet, waaraan losse elementen bungelen, en in een aaneengesloten serie "objecten" de narrengeschiedenis vertelt van de "Ballade van het Verloren bed". Deze ballade is geschreven door Cor Uitham uit Amersfoort en vormt een onderdeel van zijn poëziebundel "Kopspijkers". Beide kunstenaars inspireerden de beeldhouwer Berny Matthijssen uit Hilversum, die drie beelden maakten over hetzelfde thema. Het kunstzinnige driemanschap is werkzaam in het middelbaar onder wijs. De Boer en Uitham geven les in Nederlands Tekenen aan de "Amers- foortse Berg" en Matthijssen doet Handvaardigheid aan het Come- nius College. Vaak ontstaat het idee bij een tekst van Uitham, waarin de beide collega's beeldend inspringen. Het resultaat is speels en verbluffend. Wie vrijdagavond lichtvoetig de theater zaal van het Artishock-gebouw betreedt, loopt over plakletters waar mee de poëzie op de vloer is geschre ven. De vijf schilderijen en enkele tekeningen aan de wand plus de func tionele beelden illustreren de teksten die in enkele poëziebundels zijn ver eeuwigd. Na "Afstand" verscheen "Snipperwerk", en na "Kopspijkers" ligt nu "Steenlanden" in de boek handel. Alle bundels, die in eigen beheer zijn uitgegeven, zijn door collega de Boer geïllustreerd. Bij "Steenlanden" hoort ook een serie schitterende olieverven, die binnenkort bij Galerij "De Conninck" in Amersfoort geëxposeerd zal worden. Nol Gregoor Cor Uitham was een poos lid van de Vestdijk-kring, waar hij Nol Gre goor leerde kennen, die bereid is met twee verhalen de bliksem tentoon stelling in Artishock vrijdagavond te openen. Floor Polak zingt daarna volks liederen begeleid op de gitaar door Fred Hijzen. Na afloop speelt in Artis- hock's sociëteit de "Bijna Big Band" o.l.v. Ralph de Groot en Martin van Veen, bestaande uit 12 jazzmusici. De tentoonstelling is slechts twee da gen te bezichtigen: op zaterdag 28 en zondag 29 april van 14.00 tot 16.00 uur aan de Steenhoffstraat 46 in Soest. MM STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 -19577 Inbraak Beatrixlaan Bij een inbraak in een woning aan de Beatrixlaan werden vorige week een aantal sieraden en een videorecorder gestolen. De dader kwam het huls bin nen door het openbreken van de keu kendeur. De bewoonster deed aangifte bij de politie. Handtas gestolen Van een inwoonster van Soest werd vorige week in een kantoor in ziekenhuis Zonnegloren een handtas ontvreemd, waarin zich o.m. een giropas en een aantal betaalkaarten bevonden. Zij deed aangifte bij de politie. Ruiten vernield In de trappenhuizen van flats aan de Ru benslaan en het Saenredamplantsoen hebben onbekenden vorige week een groot aantal ruiten vernield. De schade bedraagt ca. 1000 gulden. Namens de Woningbouwvereniging Soest werd bij de politie aangifte gedaan. Insluiping Vermoedelijk door insluiping heeft een onbekende dader vorige week een kleu rentelevisie en een winterjas kunnen stelen uit een woning aan de Van Goy- enlaan. De bewoonster deed aangifte bij de politie.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9