5!NG EING JWan zing nam afscheid van Gemeentewerken CQJ3 Rabobank geeft bank kado int aan huis Zonwering t Zwaantje ^bartliuifien f K Geslaagde ruilbeurs van jubilerend Groei Bloei L Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligerswerk geen elite-aangelegenheid sssrag18 Het balkon, een vierseizoenen tuin »ns diverse belegde djes - kant en klaar Itijden - Dagmenu's rechten, volledige rs en snacks - Soest WOENSDAG 2 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 Lintje [aard obby VOOR DAMES EN HEREN orchol aormode Goed om er gast te zijn In winkelcentrum, Overhees ïüiulzitmi TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderfwoqt voor doe-het-zelvers greep uit ons assortiment, heeft u andere jn kunnen die na overleg, indien het in gen ligt, altijd ingewilligd worden, bben wij een schitterende zaalruimte len, waar u van maandag tot en met I een receptie, bruiloft of andere i kunt houden. Zaalhuur zal daar niet end worden. n Soest f 5,00. Voor iedere schaal >geld berekend. Dit statiegeld i terugverkregen door de schalen engen bij: Rodenrijs Catering, Laan 115. :ijn onder voorbehoud van eventuele en ook uw recepties, barbecue en luis met volledige bediening, servies den, tafels, stoelen enz. iermee voldoende informatie te hebben gegeven verblijven wij, R. H. Rodenrijs, Laandwarsstraat 15, Baarn, telefoon 02154-14013 "üna kollektie Autoccasions goudeerlijke auto's, gekeurd en weg te rijden! ordeel van onze aanbieding: nu ea u in de periode van 19 april t/m - daarbij behorende garantie iet Alcredis tot en met 2 januari 12/3 van de aankoopprijs van imum van 7.500 gulden en een nu heel komfortabel met een iren zonder meteen al enige nkoop na 2 januari 1985 op de fden doorgefinancierd. geldt alleen voor Autoccasions rouwjaren vanaf 1 januari 1979. SSl£^5edurende de Benoemde penode ons bedrijf de rente voor zijn rekening neemt Z' njfde rente voorajn rekeningneemt f 8.250,- f 7.950,- f 8.950,- f 7.950,- f 11.950,- f 7.950,- f 13.950, - 1 8.500,- door Ane Wandelaar Arie meent dat 't ene Hans Wiegel is geweest die, in de tijd dat hij als minis ter van Binnenlandse Zaken nog een steek mocht dragen, eens heeft uitge roepen dat er een andere en eerlijker verdeling van de lintjesregen moest komen. Sinds de man als commissaris van de Koningin in Friesland tussen boter-kaas en eieren zit wordt over zijn voornemen op dit punt weinig meer ver nomen. En zo kon het dus gebeuren dat wij ook in '84 alles maar bij het oude hebben gelaten. Wij zijn in ons land weer een aantal ridders-officieren (met en zonder zwaarden) en commandeurs rijker geworden en lieden die ere medailles in goud-zilver en brons opge speld kregen. Wat Arie betreft: het zij iedereen van harte gegund en daar om vanaf déze plaats ook zijn felici- taties.Opvallend dit jaar was het be richt dat een Nipo-onderzoek heeft aan getoond dat niet minder dan veertig procent van de Nederlanders het niet kan schelen of men nu wel of geen lintje krijgt. Zo'n uitkomst is niet niks. Wordt daarmee de jaarlijkse lintjesregen ge devalueerd? Volgens Arie niet. Het zou hem niet verbazen wanneer de Neder landers die het niets kan schelen deel uitmaken van bevolkingsgroepen die bij voorbaat van de veronderstelling uit gaan dat ze er toch niet voor in aan merking komen. Wat 't laatste betreft kan Arie ze geen ongelijk geven al is hij van mening dat bij een ander beoorde lingssysteem daar mensen bij zijn die op de dag van de uitreiking der onderscheidingen vooraan dienen te staan Zal 't er ooit van komen dat de twee mensen |die Arie kent, hij in een rol stoel bijna een mensenleven lang, zij echtgenote en verpleegster, ooit een lintje krijgen. Over moed, beleid en trouw gesproken. Zal 't er ooit van komen dat uit het steeds groter wordende leger werklozen er eens iemand wordt uitgetild voor een lintje, omdat hij het doorzettingsvermogen heeft gehad in '84 zijn 500e sollicitatiebrief te schrij ven. Over moed gesproken. Zal 't er ooit van komen dat ooit een bijstands moeder een lintje krijgt omdat ze, tegen beter weten in, weigert bij de pakken neer te gaan zitten. Dit jaar is het er niet van gekomen. De drie voorbeelden die Arie beschreef hebben zaterdag j.1., toen hun namen in de krant ontbraken, van Arie een klein bloemetje gekregen. Ze begrepen er niets van. Arie wel. U ook hoopt hij. 30 april Hoewel Arie van huisuit niet met Oranje werd grootgebracht heeft 30 april, net als vroeger 31 augustus,.tach_ iets voor hem. Het geheim zit 'm niet zo zeer in de kleur dat wel 't gegeven dat wij met z'n allen eens per jaar de indruk wekken zonder welke scheids lijnen dan ook samen naar voetballen te kunnen kijken, te fietsen, te wande len, te zingen, te danken. "De familie Soest" op haar best. Zo was 't ook weer in 1984. Jammer dat ook 30 april slechts 24 uur telt. 4 en 5 mei Omkijkend naar toen kun je, veertig jaar later, vaststellen dat tussen '40 en '45 een belangrijk deel van je leven ontstolen is. Zeker wanneer dit leven zich afspeelde in een tijd dat de kalen der je van je twaalfde naar je zeven tiende levensjaar schoof. Puberteits jaren die geen puberteitsjaren konden zijn omdat de vruchten van je ont dekkingsreis bestonden uit terreur, honger en angst. Was het daarom dat Arie, zestien jaar oud, tegengas gaf. Toegetreden tot een plaatselijk verzets- groepje. Was het branie of vaderlands liefde? Een vraag waar hij nooit een eerlijk en dus objectief antwoord op zal durven en kunnen geven. De ver taling van de branie was dat je met een speciaal pasje na acht uur op straat mocht zijn. Kleine gestencilde blaadjes, waarboven OP WACHT stond afgedrukt, thuisbezorgen bij vertrouw de geselecteerde adressen. Alleen daar mee onderscheidde je je reeds van "de lafaards" die het zekere voor het onzekere kozen en thuis bleven zitten. Thuis stonden je ouders doodsangsten uit. Ze wisten hoe 't zou kunnen af lopen. Ze kregen pas gelijk toen je de Scheveningse gevangenis drie weken lang van binnen kreeg te zien. Honger en verhoren waren er niet de grootste kwelgeesten. Angst en onzekerheid knaagden als ratten. Afscheid nemen van medegevangenen die je na de oorlog beloofde op te zoeken en nooit gevonden hebt. Vrijdag 4 mei a.s. zijn ze in gedachten weer bij je. Hoe is 't hun vrouwen en kinderen vergaan.? Je hebt nooit na je vrijlating de moeite genomen daarnaar eens te infor meren. Je was immers blij dat je op die zonnige mei-morgen in april '44, wan delend op de verlaten Alkemadelaan, je leven had teruggekregen. Hoe dat kon bestaan behoort ook tot de reeks vra gen die nooit beantwoord zal worden. Een dag later word je geacht de be vrijding te vieren. Als dat eens zou kunnen. Het kan niet. De angst om weer te worden opgepakt hield je na je vrij lating tot aan het einde van de oorlog thuis, waardoor je faalde en tekort schoot. Bevrijdingsdag vieren is alleen mogelijk wanneer je schuldloos bent. 4 en 5 mei, het zijn dagen waarop je er naar verlangt te worden bevrijd van dat altijd maar achterom kijken. Arie Wandelaar. Gratis ODmeten Gratis opmeten montage Konlnginnelaan 48 Soest 02155-12245 In de fraai versierde kantine van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg heeft de heer J. Wanzing (63), medewerker van de afdeling mo torvoertuigenwerkplaats van het be drijf Gemeentewerken, vorige week vrijdag afscheid genomen van zijn col lega's. Na ruim 16 jaar in gemeente dienst maakt de heer Wanzing gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Onder de talrijke aanwe zigen die de afscheidsbijeenkomst bij woonden waren behalve de kinderen en kleinkinderen en andere familieleden van de heer Wanzing ook drs. J. Th. Oudemans, wethouder van Openbare Werken, en ir. S. H. Brunekreef, direc teur van Gemeentewerken. De heer Hilgers, die de laatste tijd als ceremoniemeester bij dergelijke offi ciële bijeenkomsten optreedt, moest wegens verblijf in het ziekenhuis verstek laten gaan. Zijn plaats werd in genomen door de heer Verstoep, die na een kort welkomstwoord de heer Oude mans de gelegenheid gaf de scheidende functionaris toe te spreken. De heer Oudemans memoreerde dat de heer Wanzing voor zijn indiensttreding het beroep van smid uitoefende. Zijn grote vakkennis deed hem destijds zelfs in een andere functie belanden dan die waarnaar hij had gesollici teerd. Behalve zijn vakkundigheid bracht de heer Wanzing ook zijn "psr- Wethouder Oudemans overhandigt de heer Wanzing het afscheidscadeau. soon" mee in de betrekkelijk kleine ge meenschap van de garage/werkplaats, aldus de heer Oudemans. "U was altijd van heel veel markten thuis en ver richte zeer uiteenlopende werkzaam heden. U laat een goede afdeling ach ter, u laat ook veel vrienden achter. De wethouder sprak de hoop uit dat de heer Wanzing nog lang van zijn goede gezondheid zou mogen genieten en overhandigde hem het gezamenlijke cadeau van gemeentebestuur,, col lega's en personeelsvereniging: een haakse slijpmachine, waarvan de heer Wanzing bij het toekomstige "klussen" ongetwijfeld veel gebruik zou gaan ma ken. "Bedankt voor alles wat u hebt ge daan. Ik wens u in de komende jaren heel veel goed toe. Glasbakken De heer Brunekreef wees erop dat de heer Wanzing in de loop der jaren een eigen "klantenkring" had opgebouwd, zowel binnen als buiten de gemeente. "Er zijn in Soest nog allerlei dingen van uw hand te zien, zoals de bekende groene glasbakken," aldus de heer Bru nekreef. "Veel dingen dacht u uit en u maakte ze ook, op voortreffelijke wij ze." De heer Brunekreef benadrukte dat de garage uitstekend functioneerde, het- Foto: Goos van der Wilt. geen, naar hij zeker wist, ook zou blij ken uit het onderzoek dat bureau Be renschot momenteel uitvoert, in het kader van de gemeentelijke bezui nigingsoperatie. "Dank voor het steentje dat u daaraan hebt bijgedra gen. U organiseerde uw zaakjes goed in perfecte harmonie met uw 'klanten. De laatste activiteit van de heer Wan zing was de reparatie van het hekwerk om de Wilhelminalinde, merkte de heer Brunekreef op. "Maar de keer daarvoor had u dat óók gedaan, en dat is 40 jaar geleden! Dat illustreert wel de kwaliteit van uw werk." hij hoopte dat de laatste werk zaamheden van de heer Wanzing het nu ook zo'n 40 jaar zouden uithouden, 'anders komen we bij u terug Hij bedankte de heer Wanzing voor zijn vele werk en de geweldige inzet waar mee hij het had verricht. De heer H. Zegwaard, chef van de mo torvoertuigenwerkplaats, voegde zich in de rij van sprekers en wees erop dat de beslissing tot vervroegde uittreding niet makkelijk was geweest. "Toch gaf dat ons de gelegenheid om na te denken over wat er zou gaan veranderen, en dat we je zouden missen." Hij merkte op dat de heer Wanzing altijd rust uit straalde, maar ook dikwijls heel wat lawaai veroorzaakt had. In die 16 jaar, had hij uitgerekend, had de heer Wan zing maar liefst zo'n 47.000 kilometer tussen Baarn (zijn woonplaats) en Soest per fiets afgelegd in totaal 840 uur. Uitbetaald zou hem dat het lieve sommetje van 28.500 opleveren. De "omzet" van de heer Wanzing had hij becijferd op ruim 900.000 gulden. "U was een man die geen problemen maakte, mar ze oploste. U stond voor iedereen klaar en hebt veel werk ver zet, en ons veel geleerd." Namens de directe collega's overhandigde de heer Zegwaard de heer Wanzing een set snijtappen. In zijn dankwoord noemde de heer Wanzing zichzelf een bevoorrecht mens. Enerzijds omdat hij het genoe gen had gesmaakt voor alle afdelingen te mogen werken, en anderzijds omdat er zoveel variatie in zijn werkzaamhe den had gezeten. "Ik heb hier veel mooie werkjaren gehad, het was een fijne tijd, die mij veel vreugde heeft be zorgd." Hij bedankte de sprekers voor hun woorden en geschenken en wenste op zijn beurt zijn collega's alle goeds toe. Na afloop van het officiële gedeelte maakten nog veel goede vrienden en collega's van de heer Wanzing gebruik van de gelegenheid om hem persoon lijk de hand te drukken. De grootse plantenruilbeurs die de afdeling Soest van de Ned. Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde "Groei en Bloei", zaterdag j.1. organiseerde is weer een geslaagd evenement gewor den voor de vele tuinliefhebbers. Al liep het niet storm, de gehele dag door kwamen er heel wat Soesters kijken op de beurs, die op het voormalige markt terrein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat werd gehouden. De beurs had dit keer een extra feestelijk tintje vanwege het jubileum van Groei en Bloei, dat dit jaar 25 jaar bestaat. De sortering was heel wat groter dein in andere jaren en een flink aantal mensen ging met een aardig stekje of een fraaie plant naar huis. Ook de vakmensen, die dit keer waren uitgenodigd om de beurs met hun aan wezigheid te versterken, deden goede zaken. De firma's Van den Berg, Schol ten, Soester Tuincentrum, De Bruin en Van Oest, konden aan het einde van de dag terugzien op een verkoop die hen alleszins tevreden stemde. Voor wie met bepaalde vragen over de verzorging van de planten zat was er raad in de persoon van mevrouw De Haas, de "plantendokter" zoals zij werd aangekondigd. Ook de bekende propagandastand van "Groei en Bloei" zelf mocht zich in de belangstelling verheugen. Dat geeft moed voor de volgende plantenruilbeurs, die in het komende najaar zal worden gehouden. Een kijkje op de plantenruilbeurs van Groei Bloei. Inbraak bij Howson Door het openbreken van een raam heeft een tot dusver onbekende inbre ker zich vorige week toegang kunnen verschaffen tot het bedrijfspand van de firma Howson Algraphy aan de Ko ningsweg. Hij nam daarbij een casset terecorder en vier cassettebanden mee. Bij de politie werd aangifte ge daan. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Waar vroeger vrijwilligerswerk uit sluitend een elite-aangelegenheid was, voornamelijk bedreven door dames uit de gegoede stand, kan men de laatste jaren konstateren dat steeds meer mensen zonder baan grote voldoening vinden in onbetaald vrijwilligerswerk en daarmee helpen de nood te lenigen op plaatsen waar wegens geldgebrek een nijpend personeelstekort in ont staan. Vooral jongeren die vroeg of laat toch aan de slag moeten, kunnen op deze manier het trauma kwijtraken van "er eigenlijk niet meer bij te horen." Met de zomer voor de deur willen we deze week weer een aantal aantrekkelijke banen, waaronder ook buiten-werk on der uw aandacht brengen. Enkele Soester scouting-groepen hebben dringend behoefte aan assistenten m/v ter begeleiding van jonge padvinders/sters, welpen en gid sen. Kinderboerderij zoekt vrijwilligers m/v om samen met de kinderen in bio logische groentetuintjes te werken. Kunstcentrum heeft plaats voor een aantal vrijwilligers m/v voor het op knappen van de expositie-ruimte en het voor expositie geschikt maken van de beeldentuin. Voor het behulpzaam zijn bij het geven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk, zoekt inst. voor natuur bescherming kontakt met enkele ge motiveerde vrijwilligers m/v. Voor het plegen van onderhoud aan bos rondom ziekenhuis worden een aantal vrijwilligers gezocht. Sportvereniging zoekt enkele vrij willigers voor de funktie van kandi daatsbestuursleden. Veilig Verkeer Nederland zoekt voor een groot aantal aktiviteiten, waaronder braderieën, jaarmarkten en auto's, fietsen en bromfietsen, kon- tröles een groot aantal vrijwilligers. Voor bovenstaande vakatures en voor het inwinnen van informatie over het werk van de Vrijw. Vak. Bank kan men terecht op maandag, dinsdag en don derdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. De V.V.B. is geves tigd in gebouw Artishock aan de Steen hoffstraat 46. Het telefoonnummer is 12630. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 ï.'nf n Anno irnn 4ah llrlli FotoGoos van der Wilt. In november van het vorig jaar opende het Winkelcentrum in Overhees haar poorten. Daarmee werd ook het vijfde Jongen (12) voor brandstichting aangehouden De politie heeft vorige week vrijdag een 12-jarige jongen uit Soest aange houden op verdenking van het stichten van een ruigtebrandje bij de tunnel onder Dalweg. De jongen viel .tijdens de bluswerkzaamheden op door zijn gédrag, zodat de politie hem nader aan de tand voelde. Hij gaf toe de dag daarvoor ook al een keer een brandje op dezelfde plaats te hebben gesticht. Hij deed dat in beide gevallen-met "plukjes brandend gras, waarmee hij door het veld liep. Op die manier veroorzaakte hij ongeveeer 11 brand haarden van kleine omvang. Niettemin moest de brandweer met twee wagens uitrukken om het vuur te blussen, nadat eerder een toevallig passerende vrijwillige brandweerman met hulp van omstanders de eerste bluswerk zaamheden voor zijn rekening had genomen. De jongeman werd na een flinke schrobbering met zijn vader haar huis gestuurd. Snelheidscontrole Op de Burgemeester Grothestraat hield de politie vorige week dinsdag weer een snelheidscontrole, waarbij gebruik werd gemaakt van de radarap- paratuur. Van de 631 passerende auto mobilisten bleken er 16 in overtreding. Zij kregen een bekeuring. De top lag ditmaal op 71 kilometer per uur. Auto uit verkeer genomen Op de Soesterbergsestraat hield de po litie vorige week een 19-jarige automo bilist uit Velzen aan, wiens voertuig in een zo slechte staat verkeerde dat het beter leek hem niet meer aan het ver keer te laten deelnemen. De eigenaar zag dat zelf ook in en deed vrijwillig af stand van zijn wagen kantoor in Soest van de Rabobank een feit. Voor de bank een heuglijke gebeur tenis, die bestuur en direktie niet zonder meer voorbij wilden laten gaan. Als blijk van waardering voor de bouw van het nieuwe winkelcentrum bood de bank, zij het toen nog op papier, de gemeente een fraaie zitbank aan voor op het plein. De belofte werd toen gedaan, dat de bank zo snel mogelijk zou worden besteld en mogelijk nog voor het begin van de zomer dienst zou kunnen doen. De bank en de bankbouwer hebben beiden woord gehouden. Afgelopen dinsdag kon het gerieflijk kleinood aan het gemeentebestuur worden over handigd. Dat je bij en voor de Rabobank ~goe.d zit kunt u thans dagelijks aan schouwen, pal voor de Rabobank zelf op 'een van de gezellige hoeken van het plein. Burgemeester. Het is een bank geworden die fraai in het geheel past. Dat kan ook haast niet anders, want de ontwerper is de zelfde, die ook voor het gehele centrum tekende: Architectenburo Tauber uit Alkmaar. De Burgemeester van Soest, Mr. Paul Scholten was zichtbaar ingenomen met de geste van de bank: "Zelf heeft de gemeente geen geld voor dit soort ver fraaiende bouwwerken, daarom is het zo verheugend te kunnen constateren dat het bedrijfsleven soms zulke aar dige initiatieven ontplooit. Een bank van de bank voor de bank is een goede gedachte, waaraan we allemaal wat hebben", aldus de woorden van de heer Scholten. Vervolgens werd de bank officieel inge zeten door de burgemeester. Een klein illuster gezelschap was getuige van de comfortabele ingebruikneming. Wij signaleerden onder de omstanders de voorzitter van de Rabobank, de heer J.R. van Poppelen, zijn secretaris, de heer F. de Zoete, de directeur, de heer W.G.Hilhorst, de heer Kuyer van Bouwbedrijf G.W. van de Grift B.V. en mejuffrouw Anneke van Senten, die Het "inzitten" van de door de Rabo bank geschonken bank in Overhees ge schiedde door een illuster gezelschap Soester "ingezetenen." V.l.n.r. A. T. Kuijer (bouwbedrijf V.d. Grift), An neke van Senten (Rabobank Over hees), W. G. Hilhorst (directeur Rabo bank Soest), J. R. van Poppelen (voor zitter Rabobank), burgemeester P Scholten en F. de Zoete (secretaris Ra bobank). de dagelijkse leiding van het Rabo- bankfiliaal in Overhees heeft, weer zullen we Anneke best eens tussen de middag op de bank aantreffen. Zowel de gemeente als de Rabobank hopen dat er een druk en goed gebruik van zal worden gemaakt. Wellicht zijn er in de naaste toekomst meer banken te verwachten. Wie het volgende aan- zetje voor een leuk zitje wil geven, heeft in de bank van de bank een prima voorbeeld. Overhees wordt een gezellige winkelhoek in Soest. Vooral nu de bomen beginnen uit te lopen en het frisse jonge groen het drukke gebeuren omlijst. De nieuwe bank biedt ruim plaats aan zo'n 12 personen, die als het ware in een hoek kunnen zitten, op prachtig gelakt hout dat werd verwerkt in een stevige onderbouw van lange roodbruine ste nen. Architectenburo Tauber en de Rabobank hebben de gemeente in Over- hees een prima dienst bewezen. emaencv Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Teleffonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt In Nederland sieren jaarlijks honderduizenden planten bakken de balkons, terrassen en vensterbanken. al thans in de zomermaanden. Hoeveel het er precies zijn is niet bekend; vast staat wel, dat het aantal bakken dat ook buiten die korte zomerperiode nog het aankijken waard is, bijna te verwaarlozen valt. Toch is het hele maal niet nodig, dat al die bakken, potten en schalen, die in de zomer een bron van plezier vormen er in de rest van het jaar zo onttakeld bij staan. Ze doen eerder af breuk aan de omgeving dan dat zij deze sieren. Als er echt het hele jaar van een plantenbak genoten moet worden is het alleen maar nodig een doelmatige basis beplanting aan te brengen. Of een plantenbak nu groot is of klein, voor iedere maat zijn er planten in de handel, die het hele jaar door als het ware het geraamte van de bak vormen. In het voorjaar kunnen vrolijke bolbloe- men en violen en 's zomers kleurrijke zomerbloeiers de opengebleven plaatsen opfleuren. Voor de zojuist besproken basis-beplanting kunnen we kiezen uit verschillende struikjes en uit laagblijvende conifeertjes, eventueel aangevuld met wat vaste plan ten. Enkele voorbeelden? Goede dwergconifeertjes voor wat smallere bakken zijn, Juniperus squamata 'Bleu Star,' Cryptomeria Japonica 'Vilmoriniana en Picea abies Nidiformis. Als kleine struikjes komen o.a. Hy- pericum calycinum (Hertshooi), Gaultheria procum- bens (bergthee), Buxus sempervirens (palmboompje en Erica (dopheide) en Calluna (struikheide) in soorten. Vaste planten als Iberis Sempervirens (scheefbloemen Vinca minor (maagdenpalm) zijn altijd dankbaar. VOor hen die in de gelegenheid zijn enkele grote bakken te plaatsen, kan het assortiment worden uitgebreid. Leuke planten voor plantenbakken met een minimum diepte van 35 cm. zijn bijv. Bamboe soorten. Brem in kleuren, Aucuba Japonica (Broodboom). Elaeagnus pungens 'Maculata' (bonte olijfwilg) verschillende Juni perus (of Jeneverbes) soorten, Aralia elata (duivels- wandelstok) en Nothofagus antarcitca (schijnbeuk). Klimplanten hebben op een balkon het vordeel dat ze weinig ruimte in beslag nemen, mits ze regelmatig goed aangebonden worden. De snelgroeiende soorten vragen over het algemeen meer grond (dus hogere bak) dan de langzamer groeiende. Enkele geschikte snelgroeiende klimplanten zijn Campsis radicans (trompetbloem), Clematis vitalba en montana (bosrank, Polygonum aubertii (bruidsluier) en Hedera Helix, de groene klimop. Wat langzamer aan doen de Hedera 'Gold Heart' (bonte klimop) Jasminum nudiflorum (winterjasmijn) Hydrangea petiolaris (klimhortensia) en klimrozen. Waar we in ieder geval altijd op moeten letten bij een aanplant op het balkon is de vorm, het blad en de bloei van de plant, boom of struik. We moeten dan ook uit gaan van goed gevormd materiaal, dat ook door blad- kleur en bladvorm mooi is. We zien de planten immers van veel dichterbij en ook door het geringe aantal heeft de boom of struik op het balkon meer de aandacht. Volgende week nog wat aandacht voor planten in bak ken en hun verzorging.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13