r® adama Aande Heren van Soesh Wie 'n goeie maat zoekt, is 'n vriend van Adama. iwsmaaki/olle lentebode DONDERDAGAVOND -KOOPAVOND 10'8 2* f|pfzogezien Burgemeester Scholten reikte Koninklijke onderscheidingen uit Herdenking gevallenen Linkse partijen protesteren tegen Open Dag op Vliegbasis Soesterberg 3 kilo dikke VLEESRIBBETJES Vroeg" op FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. Openstelling postkantoor Koffieconcert wegens ziekte vervallen m KRINGLOOPWINKEL Boeren- leverworst Maaslander WITLOF Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Haal het A-team in huis Fotoshop 't Hartje TELETRONIC NEDERLAND»» WOENSDAG 2 ME11984 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 62e JAARGANG NO. 36 Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24 Gecontr.opl. 8950 OOM VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt vrijdag 4 mei, 's avonds om precies 20.00 uur plaats bij het Monument bij Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soes- ter Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monu ment volgt. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezig te zijn bij het Monument, zodat er om 20.00 uur absolute stilte heerst bij de gedenkplaats. De inwoners worden verder in verband met de herdénking verzocht s avonds vanaf 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. Zoals gebruikelijk zullen na de kranslegging bij het monument, door Apollo enkele liederen worden gezongen. Op veler verzoek zal na deze plechtigheid een herdenkingsdienst worden gehouden in de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein. Aan deze dienst werken mee Anne Holtrop, declamatie; Henk de Ruig, orgel en het Mannenkoor 'Apollo'. Aanvang van de dienst 20.30 uur. Open Brief aan burgemeester Scholten In een meer dan overvolle trouwzaal van het gemeentehuis aan de Steen- hoffstraat heeft burgemeester P. Scholten vorige week vrijdag aan vijf inwoners van Soest een koninklijke onderscheiding uitgereikt. "Vijf Ne derlanders, vijf Soesters, vijf doodge wone burgers, door koningin Beatrix worden beloond voor hun inzet en toewijding, in of buiten hun werk geleverd", aldus de heer Scholten, die in zijn welkomstwoord ook de echtge notes van de vijf Soesters betrok en voor hen een fraai boeket had meege bracht. De heer Scholten wees erop dat met de koninklijke onderscheidingen vooral het individu meer aandacht krijgt. "Het accent ligt in onze tijd wel eens wat teveel op groepen, en je hoort te weinig over mensen als individuen. Daarom is het gepast om vandaag alle aandacht te vestigen op de mens zélf, wat die van z'n leven maakt en wat die presteert." De overheid kent de individuele burger niet alleen via de belastingen, aldus de burgemeester, maar zeker ook op een dag als deze. "Als overheid, het top punt van onpersoonlijkheid, is zij ech ter verpersoonlijkt in onze koningin. Daarom is elk van deze onderscheidin gen er één van-mens-tot-mens, aldus- de heer Scholten. A. Lazet, Officier Oranje-Nassau was Als eerste was de heer A. Lazet uit Soesterberg aan de beurt voor de koninklijke onderscheiding van Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Lazet is hoofd van de afdeling technische menskunde van het Insti tuut voor Zintuifysiologie TNO in Soes terberg. De heer Lazet heeft zich vanaf 1954 geleidelijk ontwikkeld tot een uitste kend vertaler van wetenschappelijk onderzoek in technisch bruikbare ad viezen. Hij wordt beschouwd als een van de pioniers op het gebied van de tech nische menskunde, ook wel ergnomie ge noemd. Hierbij wordt gestreefd naar het aanpassen van de werkomstandig heden aan de begrenzingen van de mens. Zijn adviezen over verlichting en in richting van werkruimten en de inde ling van instrumentenpanelen hebben geleid tot de publikatie van een hand boek over dit onderwerp in 1962. Met de bouw van modellen op ware grootte voor de scheepsbouw heeft hij interna tionale bekendheid gekregen. Boven dien heeft hij een groot aandeel gehad in het ontwerpen van een scheeps manoeuvreersimulator. H. J. van Altena, Ridder Oranje-Nas- sau De onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau speldde burge meester Scholten op bij de heer H. J. van Altena, directeur van de Christe lijke Mavo in Soest. In 1946 kwam de nu 61-jarige directeur in het lager onderwijs terecht. Vanaf 1954 is hij aan de Christelijke Mavo (voorheen Mulo) verbonden, eerst als leraar en later als directeur. Hij is de grote stimulator geweest van het avondonderwijs, aanvankelijk in Baam, later in Amersfoort. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de ver plaatsing van de avondschool, die hier door een gunstiger ligging kreeg. Hij is directeur geweest van de avondmavo in Amersfoort en conrector van de avondscholengemeenschap Amers foort. Naast zijn werk in het onderwijs is hij begin zeventiger jaren de eerste voorzitter geweest van de eerste Kerkeraad Algemene Zaken van de ge fuseerde gereformeerde kerken van Soestdijk en Soest-Zuid. Aan het eind van het schooljaar 1983-'84 wil de heer Van Altena gebruik maken van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden. Jï J. Picnettïan, Eremedaille Goud Oranje-Nassau De Heer J. J. J. Pieneman kreeg de Eremedaille in Goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Pieneman heeft een sigarenzaak in Soest en was meer dan dertig jaar als organist verbonden aan de Juliana- kerk. De 72-jarige organist komt uit Mij drecht, waar hij eigenaar was van een sigarenfabriekje en zijn eerste kerkor gel bespeelde. In 1952 verhuisde hij naar Soest waar hij een sigarenzaak overnam. In datzelfde jaar werd hij Met een polis van van Rouwendaal, zijn kleine letters nooit fataal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Wij zijn hèt adres voor een nieuwe Fiat! U kunt ze allemaal bij ons bewonderen: de pittige Panda, de unieke Uno - Auto van het Jaar 1984, de ruime Ritmo, de nieuwe, komfortabele Regata en de luxueuze Argenta. Maak nu een afspraak voor een proefrit! AUTOCENTRUM SMEEING KONINGSWEG 14,SOEST. TEL.02155-13317. V.l.n.r. de heren H. J. van Altena, J. Z. de Bruin, burgemeester P. Schol ten, J. J. J. Pieneman, J. van Gro ningen en A. Lazet. Foto: Goos van der Wilt. benoemd tot organist van de Juliana- kerk. Op zondag 28 augustus 1983 nam hij afscheid en daarmee sloot hij een periode van 52 jaar als organist af. Al die jaren heeft hij het vrijwilligers werk als kerkorganist volgehouden. J. van Groningen, Eremedaille Zilver Oranje-Nassau De heer J. van Groningen kreeg van burgemeester Scholten de Eremedaille in Zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor zijn werk als monteur bij garagebedrijf Van Dol- deren. Van 1973 tot januari 1984 heeft hij bij dat bedrijf gesleuteld. Hij stond bekend als een vakbekwaam monteur, die eerder is onderscheiden met de gouden BOVAG-speld voor veertig jaar trouwe dienst. Bovendien is hij vanaf 1962 actief lid van duivenvereniging De Vriendschap. J. Z. de Bruin, Eremedaille Zilver Oranje-Nassau De zilveren eremedaille werd vanmor gen ook opgespeld bij de 83-jarige J. Z de Bruin, die in 1922 met een aantal plaatsgenoten het Soester Mannenkoor Apollo heeft opgericht. Tot 1932 is hij penningmeester ge weest van het koor. Nog steeds bezoekt hij trouw de repetities. De voormalige drukker heeft de speld gekregen voor meer dan zestig jaar actief lidmaat schap van het mannenkoor. Ook een aantal andere inwoners van Soest heeft de lintjesregen niet kunnen ontlopen. Bij defensie is de heer J. P. J. de Wildt uit Soesterberg onderscheiden als Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer A. T. van Heiningen uit Soest heeft de eremedaille in zilver gekre gen. Bij de spoorwegen is oud-afde lingschef H. A. Mussert uit Soest on derscheiden als Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heren M. W. Spies en A. R. Poort uit Soest kregen respec- tielijk de eremedaille in goud en brons. De besturen van de Soester afdelingen van PvdA, Progressief Soest, PSP en CPN hebben zich met een 'open brief' tot de burgemeester van Soest mr. P. Scholten, gewend, waarin zij protes teren tegen de Open Dag die op za terdag 1 september a.s. op de Vliegba sis Soesterberg wordt gehouden. De linkse bestuurders hebben grote be zwaren tegen het feit dat het College van Burgemeester en Wethouders - zónder advies in te winnen bij wat ge noemd wordt de "funktionele raads- kommissies" - heeft besloten toestem ming te verlenen voor de organisatie van deze Open Dag, waarbij naar ver wachting weer honderdduizenden men sen komen kijken naar wat de Neder landse Luchtmacht'in huis heeft. "Als burgemeester bent u verantwoor delijk voor de orde en veiligheid van de gemeente Soest," zo verklaren de be sturen het feit dat zij de brief recht streeks aan de burgemeester hebben gericht. De bezwaren die de besturen tegen de Open Dag aanvoeren zijn 1. Uit een oogpunt van vredesopvoe- ding en voorlichting is een demonstra tie van gevechtsvliegtuigen en oorlogs- materieel nutteloos en uit de tijd; poli tiemensen demonstreren ook niet hun revolvers, overvalwagens, traangas- bommen, kogelvrije vesten, wapen stokken, schilden, enz. 2. Ook uit veiligheidsoverwegingen lijkt ons deze 'show' niet wenselijk, gelet op de ongelukken die bij herha ling - en ook onlangs weer - bij dit soort evenementen voorkomen. 3. In een tijd van bezuinigingen en inle veren (alleen Defensie bezuinigt niet! is deze vorm van geldverspilling on aanvaardbaar; dat geldt voor de Rijks overheid in Den Haag, en dat geldt dicht bij huis voor de gemeente Soest. De brief vervolgt: "Wanneer u onverhoopt tóch besluit uw beslissing te handhaven, verzoeken wij u ons in de gelegenheid te stellen op die dag in één van de vliegtuighallen op het terrein van de basis een open forum te organiseren over oorlog en vrede, en bepaalde groeperingen toe te staan aan de rand van de basis alternatieve voor lichting te geven." De brief is namens de besturen onder tekend door F. Rijntalder (PvdA), J. G. Nuijten (Progressief Soest), G. Leeflang (PSP) en J. Reiding (CPN). In verband met de wijziging van de koopavond en de viering van Bevrij dingsdag wordt de openstellingstijd van het postkantoor te Soest als volgt aangepast Donderdag 3 mei 08.30 - 20.30; vrijdag 4 mei 08.30 - 19.00; zaterdag 5 mei 09.00 - 10.00 uur. Op zaterdag 5 mei bestaat voor de post bushouders op het kantoor aan de Steenhoffstraat 11 van 07.30 - 10.00 uur de gelegenheid hun correspondentie af te halen. Van 09.00 - 10.00 uur is het loket alleen opengesteld voor het aan nemen en verzenden van de z.g. ex- pressepost, t.w. expressestukken, EMS-zendingen, fazpostberichten en telegrammen. Gedurende de openstel ling vindt geen zegelverkoop plaats en kunnen geen geldhandelingen worden verricht. Wegens ziekte van één van de artiesten zal het koffieconcert dat gepland was op zondag 6 mei a.s. in dorpshuis De Borg te Soest, komen te vervallen. Juwelier bestolen Op nog onopgehelderde wijze hebben onbekenden vorige week bij een juwe lierszaak aan de Van Weedestraat een grote hoeveelheid sieraden met een ge zamenlijke waarde van ca. 10.500 gul den gestolen. De buit bestond uit 50 gouden colliers, 100 zilveren colliers en een drietal graveerplaatjes, eveneens van zilver. De sieraden bevonden zich in een speciale voorraadrol, die uit een van de kasten in de zaak werd wegge nomen. Inbraaksporen heeft de politie echter niet aangetroffen. Bent u al bij de geweest? Nog niet? TORENSTRAAT 45 Waarom niet? - TEL. 21177 JM herenmode V Soesterbergsestraat 51 Soest I.v.m. Dodenherdenking op vrijdag 4 mei Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag 25% minder zout KILO Hele weekend KILO 500 gram van 4.98 voor van 16.50 voor Bromfietser gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op de kruising Nieuweweg/Eigendomweg liep een 16- jarige bromfietser uit Soest zulke ver wondingen aan zijn knie op, dat hij voor onderzoek naar Zonnegloren moest worden overgebracht. De jonge man zat achterop de bromfiets van een eveneens 16-jarige Soester, die geen voorrang kreeg van een auto, bestuurd door een 23-jarige Soester. Door het ongeluk reed de bromfiets tegen de wagen van een andere inwoner van Soest op, die schade opliep. K door Gerant Paul Het was nog geen zeven uur in de och tend. Echte dauwtrappers lachen er na tuurlijk smakelijk om als ik vertel dal ik mijn plannetje om in alle vroegte te gaan wandelen eerst even horizon taal wilde laten bezinken. De enige vroegopstaander in de buurt lag, nog onbewust van de eerste uitbundige len tedag, vlak naast mij te pitten. Ik haai de diep adem om boven water te blijven Op een vrije dag zink je zo maar weer in de diepte en voordat je het weet slaap je een gat in de dag. Maar als je vroeg opstaat blijft het de hele dag vroeg. We zouden eerst een heel eind kunnen wandelen en daarna toch nog al die klusjes doen waarmee je op vrije dagen druk bent. Toen mijn levens- en wandel- partner aan de gedachte gewend was dat ik ook in staat gebleken was om zo vroep in de ochtend frisse ideeën te lanceren, keek ze op haar eigen horloge dat vijf kwartier later aangaf. Volgens mijn klokje had de ontwakings- procedure helemaal geen tijd in beslag genomen. Dat stond dus stil. Gekleed en wel bij ons verstand daalden we ge ruime tijd later af naar de woonkamer, waar de klok nog eens drie kwartier later aanwees dan mijn toch al opge wonden horloge. Om tien uur stonden we buiten en genoten met volle teugen van de ochtendstond. Een parmantige haan trad ons welwillend tegemoet en bleef op enige afstand staan. Hij kraaide alsof het echt vroeg was gebleven. Klokkend en krabbend draaide een toom kippen om hem heen en vanuit het nachthok kondigde een verbaasde kip met veel lawaai de geboorte af van een gaaf ei. Een tractor reed een boe renerf af en passeerde ons op de land weg: 'Heuj' Boeren hebben geen vrij als het mooi weer is. In de verte laadde een boer zijn mesthoop op een land- bouwwagen. Even later spetterde de winterstront alle kanten uit over het ontwakende grasland. Een vers ge ploegde akker lag geruisloos mooi te wezen.Vol van belofte wachtte de grond in kaarsrechte voren op verdere be werking. Je rook de rulle aarde en de lentezon kuste de zwellende boomknop pen van de aangrenzende bosrand. Als we in bed waren gebleven hadden we misschien een jaar of nog langer moeten wachten om zo intens te kunnen genieten van de plotseling opkomende lente. Dan zouden we ook die boerin die het ochtendblad uit de brievenbus haalde niet ontdekt hebben. Ze had een donker schort voor en een hoofd vol krulspelden. Dat had ik ook in jaren niet meer gezien. GRATIS POSTER BIJ INLEVERING VAN EEN KLEURENFILM. Deze aktie geldt zolang de voorraad A-team posters strekt. Dus hurry, mStoPHnt hurry tor the A-team. Ongelooflijk goed n kleur Koninglnnelaan 11 - Tel. 02155-23737 Heidebrandje Vorige week deed zich langs de spoor lijn in Soestduinen een heidebrandje voor, ter hoogte van de Monnikenbos weg. De brandweer rukte uit maar kon niet voorkomen dat ca. 100 vierkante meter heide en ruigte verloren gingen. erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen 9 luid- en stil alarm 9 stil-alarmaanslulting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen 9 hang-en sluitwerk 9 rolluiken/hekken 9 onbreekbare beglazing 9 traliewerken 9 vloer-en inb.kluizen 9 inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jfc Peters bv, voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1