Pub 50 jaar geleden in Soest Van Garderen: forse kritiek op ziektekostenregeling voor ambtenaren GEEF MOEDER IETS VAN JEZELF GEEF EEN PORTRETFOTO VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Nieuwe tribune voor Beukendal zorgt voor politiek steekspel 'De Veenbes' bestaat 15 jaar Meningen ÉL van lezers Barbecues WOENSDAG 2 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE vraagt uw aandacht; voor: Ontwerp bestemmingsplan 'De Gouden Ploeg' Openbare Gemeenteraadsvergadering Verleende bouwvergunningen Bouwzaken - tF ALLEEN OP ZATERDAG 5 MEI EEN KLEURENPORTRETFOTO 13x18 CM. VOOR MAAR EEN TIENTJE DAT KAN JE DE KOP NIET KOSTEN Bevrijdingsfeest sononjusnssaA Zelfs de gewone man eet brood van BAKKER BRAM Broeken shirts vrijetijdskleding Jubileum Gemeentesecretaris r De burgemeester maakt, ter voldoening aan het bepaalde In artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan "De Gouden Ploeg", regelende de bestemming van gronden, gelegen ten zuidwesten van de Middelwijkstraat in Soest, met ingang van 11 mei 1984 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werk dag van 9.00 tot 12.00 uur), alsmede in de plaatselijke bibliotheken en in het gemeentelijk informatiecentrum Steenhoffstraat 9a (gedurende de gebruikelijke openingstijden) voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van ter-visielegging kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ontwerp indienen. De eerstvolgende openbare raadsvergadering vindt plaats op donderdag 17 mei, 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcollege, Noor- derweg. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die die avond behandeld worden. De agenda hangt op het publi- katiebord van het INFOrmatiecentrum en ook bij de hulpsjecretarie Soes- terberg. Men kan ook telefonisch bij het INFOrmatiecentrum informeren welke agendapunten aan de orde komen. (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 3-4-'84 bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged. bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged. bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged. bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465. bouwen van een dubbel woonhuis op een perceel gelegen aan de Turf streek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465; bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. E. J. Leertouwer, Molenstraat 137 te Soest, ten behoeve van het ver nieuwen van magazijn, werkplaats en kantoor op het perceel Molen straat 137; 2. H. van Oest, Eigendomweg 17 te Soest, ten behoeve van het verbou wen van een watertoren tot woonhuis op het perceel Oranjelaan 36 3. D. Renooy, Joh. Poststraat 150 te Soest, ten behoeve van het vernieuwen van een kantine op het perceel Bosstraat 102 4. L. A. Meister, Venkelgaarde 8 te Nieuwegein, ten behoeve van het bou wen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de De Colignylaan, bekend gem. Soest, sectie K, nrs. 1152 en 3055. Tevens zijn burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voorne mens op daartoe strekkende verzoeken 1. met toepassing van het bepaalde in artikel 10 van de voorschriften 2e herziening bestemmingsplan Overhees, vergunning te verlenen aan G. R. de Beer, Krommeweg 19 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een dakkapel op de woningen Kornet 38 en Gemshoorn 33; 2. met toepassing van het bepaalde in artikel 7 van de voorschriften 4e herziening bestemmingsplan Overhees, vergunning te verlenen aan C. B. J. van Mameren, Klarinet 359 te Soest, ten behoeve van het bou wen van 5 houten bergingen op de percelen Klarinet 355, 357, 359, 361 en 363. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 3 mei 1984, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentese cretarie, afdeling 1, (kamer 23ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Het SGP/GPV/RPF-raadslid J. van Garderen heeft in de raadsvergadering van vorige week donderdag forse kri tiek gespuid op het voorstel van het College tot wijziging van de IZA- ziektekostenregeling voor ambtena ren. Van Garderen bracht naar voren dat door de wijziging te aanvaarden de bijbelse normen voor huwelijk en gezin weer verder worden "afgebrokkeld", omdat in de regeling ook alternatieve samenlevingsvormen zijn opgenomen. Het is het gemeentebestuur dat het oordeel over de aanvaardbaarheid van deze samenlevingsvormen moet uit spreken, en daarom is hij niet bereid mee te werken aan de totstandkoming van de regeling. "Onder de dekmantel van een ziekte kostenregeling doet de raad nu een zeer principiële en vérgaande uit spraak", aldus Van Garderen, die het "door God ingestelde huwelijk en de vorm van het gezin de hoeksteen van de maatschappij" noemde. "Ik kan dit voorstel niet steunen, want dan zouden we het politiek voeren met de bijbel in ons vaandel beter achterwege kunnen laten." Jan Visser (Prog. Soest) hield de reformatorische vertegenwoordiger voor dat de bijbel niet zo eenduidig is als het om huwelijk of gezin gaat. "U maakt hier een theologische blunder", zei hij, en hij wees op de aartsvader Abraham, die weliswaar gehuwd was met Sara, „maar ook de slavin Hagar in huis haalde, met wie hij beslist niet alleen een economische binding had", aldus Visser. "De opvatting van de heer Van Garderen over het huwelijk heeft niets met de bijbel te maken", vond Visser. Verschillende raadsleden vonden de .discussie niet helemaal gepast in een raadsvergadering, maar wethouder Ou- mans verklaarde begrip en respect te heb ben voor de houding van de heer Van Gar deren. Hij wees op de maatschappe lijke ontwikkelingen en onderstreepte dat het in dit geval uitsluitend ging om de ziektekostenregeling. Coniferen gestolen Onbekenden hebben zich vorige week meester gemaakt van 18 coniferen van een terrein aan de Peter v.d. Breemer- weg, die het eigendom waren van inwoners van Soest. Zij deden aangifte bij de politie. De schade -vedraagt 338 gulden G Soesterbergsestraat 57 Soest-zuid telefoon13109 Na wat men noemt "ampele discussie" heeft de gemeenteraad van Soest vori ge week ingestemd met het voorstel van (de meerderheid van) het College van Burgemeester en Wethouders om in de sporthal Beukendal een geheel nieuwe tribune te laten verrijzen. Daarvoor werd een krediet van 127.000 gulden beschikbaar gesteld. Dat de beslissing verre van eenvoudig was bleek wel uit het feit dat de raad hoofdelijk moest stemmen om het voorstel er met een meerderheid van 15 stemmen voor en 11 tegen doorheen te slepen. De kritiek van een aantal raadsleden was dan ook bepaald niet mals. Eén van hen, Adriaan Pothuizen van D'66, noemde de weinig fraaie vertoning in de aula van het Griftland College dan ook een politiek "gok spelletjes". "U probeert gewoon uit of er nét genoeg voorstemmers zijn, dat wil zeggen de complete WD en mis schien nog drie voorstemmers. Ik vind dat politiek van een bedenkelijk gehal te", aldus Pothuizen, die opmerkte eerst van plan te zijn geweest om bij de stemming de zaal te verlaten, om althans niet tegen het voorstel te hoe ven stemmen. Door de gang van zaken voelde hij zich daarvan echter niet meer weerhouden. Grote moeite Eerder had CDA fractievoorzitter C. Verheus al duidelijk afstand genomen van het voorstel. Hij merkte op dat de investering zonder twijfel nuttig en wellicht zelfs noodzakelijk was, maar dat hij - en een aantal leden van zijn fractie - grote moeite hadden met het moment waarop de beslissing geno men moest worden. "Na de ladder wagen, de automatisering en de tele fooncentrale nu weer een investerings- aanvrage buiten de lijst om die we in juni, in het kader van de ATB, gaan bespreken. Of staan ons binnenkort soms nog meer verrassingen te wach ten?". Hij wees erop al eerder te hebben gepleit voor een absolute in vesteringsstop, maar daar had het College niet van willen weten. "Een groot deel van het CDA betreurt dat het College niet wil wachten tot juni. De argumentatie op grond waarvan de beslissing nu genomen moet worden is voor de meerderheid van onze fractie zwak." De CDA-leden Henk Strietman en Ans Greefhorst sloten zich echter bij het College-voorstel aan. Strietman: "Dit is nu eenmaal een buitengewoon urgen te zaak." Jan Visser (Prog. Soest) bleek het geheel eens te zijn met Pothuizen. "Het is ongehoord dat u nieuwe accommo daties wilt aanbrengen, terwijl er aan de andere kant plannen worden be raamd om accommodaties te slopen! aldus Visser, zinspelende op de moge lijke "verdwijning" van het Artishock- gebouw en andere welzijnsinstellingen. Hij verwachtte in Soest wel iemand te kunnen vinden die de tribune voor 34.000 gulden wilde repareren, een voorstel waar de minderheid van het College (de wethouders Menne van Financiën en Kingma van Welzijn) meer mee op hebben dan met het voorstel tot nieuwbouw. Korting Joop van den Brakel (PvdA) - evenals Henk Strietman en Jan Jacobs be stuurder van de Sportstichting - bleek in tegenstelling tot zijn fractiegenote Lydia Meijer ook al voorstander van gehele vernieuwing. "We kunnen nu een keer geld verdienen", aldus Van den Brakel, doelende op het feit dat de 5% korting die de tribunebouwer heeft toegezegd alleen geldt bij een beslis sing voor 1 mei. 'Als we het risico nu niet nemen zijn we die kwijt. En in juni nemen we dan toch het besluit óm een nieuwe tribune te bouwen", verwacht te hij. vVaciutn kan niet meer..." betoogde Jan Jabobs (WD), die het College voorstel van harte ondersteunde. Wel vroeg hij zich af wat de College-min derheid bewoog om van het voorstel af te wijken. Zijn fractiegenoot Ebbers wees erop dat de wethouder van Finan ciën, de heer Menne, niet moest klagen over het feit dat de dekking niet rond was, want hij rekende hem voor dat die voor 1985 al zo goed als gewaarborgd was. "En dat geldt voor andere dingen waarover we al beslist hebben nog lang niet!" Burgemeester Scholten was pijnlijk getroffen door de verwijten van Adri aan Pothuizen. Hij wees erop dat hij als benoemd bestuurder met het voor stel was meegegaan, omdat er anders helemaal geen voorstel op tafel zou zijn komen te liggen, zodat de raad zich niet had kunnen uitspreken. Luxe dingen Wethouder Menne hekelde de opstel ling van de VVD-fractie door erop te wijzen dat fractievoorzitter Bert Krij ger in februari expliciet had gezegd dat zijn fractie alleen nog akkoord ging met noodzakelijke dingen als de tele fooncentrale en de automatisering, en dat het dan verder echt afgelopen moest zijn. Van die flinke opstelling was weinig terug te vinden. Verder wees hij erop dat er met een positief besluit geen geld werd verdiend. De wens van een nieuwe tribune was weliswaar legitiem en begrijpelijk, maar "er zijn zoveel andere luxe dingen die leuk zijn." Hij noemde de noodzaak van de tribune van een geheel andere orde dan bijvoorbeeld de telefooncentrale. Ook om psychologi sche redenen vond hij het geen goede zaak om nu tot deze investering te besluiten. "We staan binnen twee maanden voor een hele serie van be sluiten over bezuinigingen en investe ringen. Dit is niet het goede moment." Jan Visser wees er in tweede instantie op dat de VVD de passieve recreanten in Beukendal wel als heel gevoelige stemmers moest beschouwen. "Maar het is een onjuiste zaak om daarvoor door de mangel te gaan, en de VVD aan stemmers te helpen, die in Beukendal zo fijn naar de reclame kunnen gaan zitten kijken." Pothuizen slikte met een tactische opmerking zijn verwijt aan het College min of meer in: "Als u zich gekrenkt voelt trek ik mijn beschuldiging terug, al blijf ik tegen." Verheus wees er nog eens op dat de korting van 5% waarschijnlijk toch al niet meer te verdienen viel, omdat na de noodzakelijke goedkeuring van Ge deputeerde Staten er al weer een week of zes voorbij zouden zijn gegaan, zodat de definitieve opdracht toch Das in juni kan worden gegeven. Clinch De wethouders Menne en Plomp raak ten nog even met elkaar in de clinch, toen de heer Menne van de heer Jacobs wilde weten hoe de dekking van de investering in de komende jaren gere geld zou moeten worden. "Ik maak ernstig bezwaar tegen de wijze van opereren van collega Menne. Dit zijn vragen die in het College gesteld moe ten worden!", aldus de heer Plomp, waarna de burgemeester de heer Men ne het zwijgen oplegde. Bij de hoofdelijke stemming, die op aandrang van de heer Bolhuis (CDA7 Bij de Hoofdelijke stemming, die op aandrang van de heer Bolhuis (CDA) plaatsvond, verbaasde deze vriend en vijand door vóór het voorstel te stem men, hoewel hij die indruk bepaald niet had gegeven. Visser dreigde nog dat hij bij aanvaarding de zaak zou voor leggen aan de Raad van State, die het besluit ongeldig zou moeten verklaren, maar dat hielp niet meer, want de raad sprak zich met een meerderheid van 15 stemmen (WD compleet, plus Striet man, Greefhorst, Bolhuis, allen CDA, en Van den Brakel, PvdA) uit voor de bouw van een nieuwe tribune In 1969 werden aan de Veenbesstraat in Soest zes flatgebouwen gebouwd totaal bevattend 384 wooneenheden. De wo ningen waren bestemd voor verhuur. Voor deze uitbreiding van het Soester woningbestand bleek grote belangstel ling te bestaan. Nauwelijks was een portiek opgeleverd of de woningen wa ren betrokken. De oprichting van een vereniging tot behartiging van de belangen der bewo ners liet niet lang op zich wachten. Reeds op 19 mei 1969, toen nog maar één flatgebouw volledig was bewoond, verenigden de bewoners zich in een be langenvereniging die de toepasselijke naam "De Veenbes" kreeg. De initiatiefnemers verheelden niet dat zuiver zakelijke belangen de aan zet vormden tot het oprichten van de vereniging. Zowel de woningen als de algemene voorzieningen in de gehele wijk lieten nog wel iets te wensen over. In deze beginperiode is door het be stuur veel en vruchtdragend werk ver zet. Door een goede verstandhouding met en medewerking van bouwer, ge meente en gemeentelijke instellingen kwam men het merendeel der proble men in betrekkelijk korte tijd te boven. Behalve het behartigen van de zake lijke belangen stelde de vereniging zich ook ten doel het bevorderen van het contact tussen de bewoners. Ook dit werd energiek aangepakt. Op 31 augus tus 1969 organiseerde men al een puz- zelrit. Trimmen en toneel behoorden eveneens tot de activiteiten. Onder de eerste bewoners waren nogal wat jonge gezinnen voor wie de flatwo ning een overgangsfase betekende Door hun vertrek is in de loop der jaren de gemiddelde leeftijd van de bewo ners wel wat omhoog gegaan. Perso nen op meer gevorderde leeftijd zijn thans in de meerderheid. Maar dit heeft niets afgedaan aan de vitaliteit van de vereniging. Nog steeds is zij ac tief op zakelijk gebied en de bevor dering van het onderling contact wordt evenmin vergeten, al hebben de activi We gaan 5 mei weer herdenken dat wé 39 jaar geleden bevrijd werden van het Nationaal Socialisme. Een afschuwe lijk- mensonterend systeem, wat aan miljoenen het leven gekost heeft en ze ker zoveel gehandicapte- en psychi sche slachtoffers heeft gemaakt, waar van velen heden ten dage nog in leven zijn. Toch mogen we onze bevrijding blij- en dankbaar gedenken, dat er toch een einde kwam aan deze jarenlange verschrikking. Onbegrijpelijk is dan ook dat juist in die zogenaamde „bevrijdingsweek" onze linkse "vredesbewegingen weer allerlei akties gaan voeren tegen onze defensie en de Navo en de VS zal er ook wel weer bekomen. Wat zijn ze toch „fijngevoelig". In de communis tische instrukties heet dit: „Druk van onderen". Het 'stemadvies van het IKV om de kleine links partijen te stemmen, dan zouden ër geen nieuwe kernwa pens komen, heeft niets opgeleverd. Kennelijk kan maar een klein deel van ons volk zich vinden in deze Ultra linkse partijtjes, die het zo goed kun nen vinden met de communisten (o.a. CPN). Met veel geschreeuw beweren ze steeds dat de meerderheid van ons volk tegen het plaatsen van de kruisraketten is, maar zo werken zij nu eenmaal. Ze zouden eens moeten luisteren naar uitspraken van de ex- communist. De Poolse filosoof Leszek Ko- lakowski in een interviw met de Volks krant van 17 maart '84, waarin deze o.a. zegt: „De westerse vredesbewe ging verhoogt de kans op wat ze juist wil vermijden n.1. OORLOG. Door het westerse bondgenootschap te willen verzwakken, maakt ze de kans groter dat de Sovjet Unie zal toegeven aan de verleiding van verdere veroverin gen en zich misrekent! In de afgelopen tientallen jaren hebben vele deskundigen in en buiten de USSR de vrije wereld voortdurend gewaar schuwd tegen het Sovjet-Imperialis- me, dat onlosmakelijk verbonden is met de communistische ideologie en dat is WERELDOVERHEEERSENG. Ve len in ons goede vaderland zijn daarvoor volkomen blind en worden steeds fa natieker in hun akties tegen onze de fensie. Zij kunnen niet berusten in de mocratisch genomen besluiten door degenen die ons mogen regeren (nu ja, regeren). Zorg voor een Kamer meerderheid en de zaak is rond. Geen kernwapens, de NAVO uit, geen de fensie meer en klaar is de vrede, wel weerloos voor elke agressor. Gelukkig wil de grote meerderheid van ons volk dit niet, wees een recente enquête uit van bureau Lagendijk, dus zullen we loyaal moeten zijn aan ge zamenlijk genomen besluiten door de ze organisatie! Zorgen dat we niet te ver achter raken bij de USSR, die ons conventioneel ver de baas is en sinds de honderden SS 20's ook een duidelijk atomair overwicht in Europa heeft. Voor mij geldt nog steeds dat de NAVO de grootste en beste vredesbeweging is! Reeds 35 jaar is dat bewezen. Waak zaam blijven, opdat ons niet meer overkomt wat in WO II gebeurd is, want vrijheid is een kostbaar goed. Velen weten eigenlijk niet wat Vrijheid is, omdat ze Onvrijheid nooit gekend hebben. Daarom gaan we de 4e mei hen ge denken die daarvoor het hoogste ga ven, wat een mens kan geven, hun le ven en de 5e mei blij en dankbaar de dag gedenken dat we onze vrijheid weer terug kregen. M. Mosk Overhees teiten op dit gebied zich wel verlegd naar sociëteitsgebeuren en het perio diek organiseren van ontspannings avonden. Sedert 1976 is een deel der woningen niet meer beschikbaar voor verhuur doch alleen voor verkoop. In de vereni ging werken huurders en eigenaars sa men aan het bevorderen van een goed en prettig woonklimaat. Dank zij de activiteiten die in de afgelopen 15 jaar zijn ontplooid is de Veenbesstraat uit gegroeid tot wat ze nu is: een plaats waar het goed wonen is. En hiervoor blijft "De Veenbes" op de bres staan. Op vrijdag 18 mei a.s. zal het 15-jarig bestaan worden gevierd met een feest avond voor leden en genodigden in 'De Borg. (ook op gas) HOUTSKOOL en div. ACCESSOIRES Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 en verschillende in de pastel kleuren BROEKEN vanaf f 65,- SHIRTS vanaf f26,50 bij de v.Weedestr.59 tel.12424 Soest J.l. Dinsdag herdacht de heer J. G. A. Batenburg den dag, dat hij voor 25 jaar als ambtenaar ter gemeente-secretarie werd benoemd. Te 11 uur 's morgens had in de met planten en bloemen versierde raadszaal de huldiging van den jubilaris plaats. Tegen dit uur waren in de raadszaal aanwezig het college van B. en W., alle raadsleden, ook mej. Funke, alle ambtenaren, w.o. te rekenen het volledig politiecorps en vele familiele den van den jubilaris. Het wachten was alleen nog op den jubilaris zelf, die met zijn echtgenote en de kinderen per auto van zijn woning werd -afgehaald. Na binnen geleid te zijn door den gemeente-ontvanger, den heer Alders, nam de Burgemeester het woord, om hem in warme woorden geluk te wenschen met zijn zilveren feest. Spr. noemt deze dag een tijdstip van herdenken in een steeds meer voortjagènd leven, een tijdstip om even bij stil te staan en te overdenken. Groote dankbaarheid jegens den Almachtige past hier voor het mogen gedenken van dezen dag en het waardig maken van den jubilaris voor zijn functie. Thans 25 jaar geleden, aldus spr., besloot de toenmalige raad onzer gemeente tot aanstelling van den heer Batenburg als ambtenaar in vasten dienst, terwijl 18 maanden later aan zijn functie een salaris werd verbonden. Op dit tijdstip heeft de jubilaris voor het eerst den voet gezet in den stijgbeugel of om als jongste stuurman zijn hulp te verieenen. Sinds dien is veel veranderd; alle rangen werden door den jubilaris doorloopen. We hebben hem gezien als kommies, hoofdkom mies en gedurende de laatste 15 jaren als secretaris. In dien tijd is de gemeente uitgegroeid van 7000 tot 16.000 inwoners, van een gemeente met weinig tot een gemeente met zeer veel behoefte. 25 Jaar geleden gaf de begrooting aan 225.000,- in gewonen dienst en 306.000,- in kapitaal- dienst. Nu zijn deze cijfers gestegen tot pl.m. 1 en ruim 1^ millioen gulden. Gij hebt, aldus spr., zeer snelle evoluties medegemaakt en gij wist U steeds aan te passen en door de moeilijkheden heen te slaan. Gij hebt U steeds getoond als een goede rechterhand van den raad en het college van B. en W. Als geboren en getogen Soester was U volkomen bekend met de plaatselijke toestanden en was Uw voorlich ting in de tijden van snelle groei steeds van groot belang. Spr. wijst er ook op, dat onze gemeente nog steeds groei en zeer veel zorgen met zich brengt, waarom nog zeer veel van de krachten van den jubilaris zal worden gevergd. Veel heeft de heer Batenburg in zijn mooie taak als secretaris gedaan. Spr. is ook voor de toekomst overtuigd van zijn medewerking, van zijn trouw aan de gemeente. Spr. wenscht den jubilaris hierbij geluk met dezen voor hem blijden dag. Voortgaande zegt spr., dat de gemeente van voor 25 jaar een kroon heeft geschonken. De gemeente van thans wil ook een kroon schenken, doch in meer concreten vorm. Als gij straks weder in Uw woning zult zijn teruggekeerd, aldus spr., zult gij deze kroon aangebracht vinden en als deze kroon hedenavond haar stralen in uw woning zal uitwerpen, geniet dan door middel van deze kroon van het geluk van dezen dag en Uw gezegenden arbeid in onze gemeente. Onder luid applaus stemmen de aanwezigen met de door den Burge meester gesproken woorden in. Hierna krijgt de heer Alders, gemeente ontvanger, het woord, om te spreken namens de ambtenaren der secretarie, der afd. Openbare Werken, Gasbedrijf, Keuringsdienst, Politiepersoneel, Gemeenteleden, badmeester, de werkster enz. Namens al deze personen brengt spr. hartelijke gelukwenschen over aan den jubilaris, zijn echtgenoote, de kinderen en de familieleden, daarbij den wensch uitende, dat het den jubilaris gegeven moge zijn nog tal van jaren zijn plaats als Secretaris te mogen bezetten. Alle ambtenaren, aldus spr., waardeeren niet weinig de goede samenwer king en verhouding, waarom eenparig werd besloten ook van hun zijde dezen dag niet onopgemerkt te doen voorbij gaan. Namens genoemde ambtenaren biedt spr. den jubilaris hierbij een zeer modern radiotoe stel aan. Spr. hoopt, dat dit toestel hem en zijn huisgenoten na volbrachten dagtaak veel aangename uren zal brengen. Als derde spreker komt dan naar voren de heer Van den Bremer, die als oudste raadslid ook eenige woorden wil spreken op de hem eigen manier. Spr. zegt, dat de heer Batenburg geworden is wat hij thans is, eendeels door toedoen van anderen, waaronder hij ook zichzelf rekent, maar niet minder door ontplooiing van eigen krachten. Voor iedereen is de Secretaris altijd welwillend in het geven van inlichtingen. Iedereen, aldus spr., oud of jong, mooi of leelijk, vindt den Secretaris steeds bereid. Daarom is spr. er van overtuigd, dat het grootste gedeelte der bevolking achter den Secretaris staat. Namens alle raadsleden feliciteert spr. den jubilaris met dezen heugelijken dag. Spreker wil, hoewel dit niet zoo mooi is, hierbij iets van zich zelf zeggen. Wij zijn beiden oude Soesters. Als ik dat zeg, aldus spr., dan zie ik nog hoe lang geleden een klein jongetje in het zand zat de wroeten en over den grond kroop. Toen ik vroeg wie dit was, zeide men: dat is Jantje Batenburg. Met diezelfde Jantje heb ik later heel goed samengewerkt, vooral in de dagen, dat ik wethouder was. Dat ben ik tweemaal geweest; éénmaal hebben ze mij gekozen en eenmaal genomen. Dat was in den tijd, dat men nog niet zoo geleerd en gesmeerd was. Ook ben ik nog een poosje Burgemeester geweest en ook in dien tijd heb ik mij met Batenburg er doorheen geslagen, hoewel ik vaak nog wel eens 'n straatje bent omgeloopen, als ik den secretaris zag aankomen, want dan was ik bang, dat hij mij iets zou vragen en dan wist ik niets te zeggen. Deze uitlatingen ontlokten aan de aanwezigen herhaalde malen een smake lijk gelach. De heer Batenburg neemt hierna zelf het woord om te danken voor de hem gebrachte hulde. Een zoo grootsche hulde had hij niet verwacht; hij is hierdoor zeer getroffen. Veel is aan dit alles vooraf gegaan en spr. zal niet behoeven te zeggen, dat zijn gemoed vol is, waardoor hij niet in staat is veel te zeggen. Hiervoor maakt spr. zijn excuus. Uit de tot hem gesproken woorden heeft spr. mogen concluderen, dat hij zijn werk goed heeft verricht, waarvoor hij dankbaar is. Op de eerste plaats brengt spr. hiervoor dank aan den goeden God. Met Zijn hulp en met steun van Burgemeester en Wethouders heeft hij zich door de moeilijke jaren heen kunnen slaan. Ook brengt hij dank aan zijn vader en moeder, die hem het plichtsbesef hebben bijgebracht en hem tot studie wisten aan te zetten. Ook brengt hij dank aan zijn echtgenoote, die hem in zijn vele beslommeringen steeds bijstond. Niet den minsten dank brengt spreker aan Burgemeester en Wethouders en den Raad voor de hem verleende steun en goede samenwerking.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5