Metternich-Chemie V.O.F. opende nieuw bedrijf aan de Nijverheidsweg CflJB m dtbofo ^bartkuqen 't Zwaantje O^jehannesl l Huldiging bij P.V.O. 'Stiltegebieden' in Eempolders Oudekwefó (jwd In cU/ehl 'In de Ruimte' kinderkoor geeft speciaal concert voor de moeders Vrijwilligers Vakature Bank io-CHani R- WESTRA (/OENSDAG 9 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 «OESt Moederdag sntrum 't Vaar- volop in ont- sling, gewaar- i door steeds mensen van ide en verre Restaurant 'Terug van Weggeweest' Menu op Moederdag 13 mei: n m m IENFFFST9 EXAMENFEEST? TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaarUerfwogt voor doe-het-zelvers Het balkon een vierseizoenentuin (deel 11) ledte. koopt lompen, ijzer papier en metalen Za,GES9LOTVN2UU' door Arie Wandelaar i-d. ford ONDERDELEN Altijd grote voorraad en voordelige aanbiedingen. Magazijn geopend: maandag t/m vrijdao van 8.30u. - 17.15® Baarn: Zaterdag van 9.00 u.-13.00 u. BANDEN Alle merken Michelin, Uniroyal, Goodyear 25%-40% korting Gratis montage Splinter Eemland BV Official dealer 16-22 Baarn Tel. 02154-15555 Beukenlaan SO Soest Tel.02155-12643 EN - PERKPLANTEN - otsïe assortiment; meer dan IN. Voorde BESTE KWALI— an F! hybriden en minimaal an. Voor de MEESTE RARI- 'ART GEKWEEKTE SOOR- dit voordeel dan toch nog iptabele prijs. Dat kan alleen loogt I STERING VIJVERPLANTEN, NTEINEN. enz. enz. welke I- kruidenplanten,het gehele itant In voorraad een zeer ment. REN TEGEN GEHALVEER— t Vaarderhoogt wil er niet ld seizoen mee blijven zit- 'Od is Uw brood: I- 91. lengte 100-125 cm. van SLECHTS 6.50 p.st. elsa 150 cm. of hoger van SLECHTS 12.75 'N DE ALLERBESTE KWA— uinhout gaat 4 x zo LANG KOST gemiddeld een ER! ONZE IDEEËNTUINEN; de Maal vernieuwd NERGENS ™?,r een afspiegeling hier- ONTDEKKEN; KOMEN; :N! 'KAS: voor moeder snijdt .J"eel< aan twee kanten! zeer exclusief. de a- pl.m. 40 soorten groene |n cactussen voor slechts OPGEMAAKTE plan— n bloemstukjes, zoals )pi§22£Lï1ut niet duur. 'civtrrEN in de meest mo- 3tU. Moederdag heeft in tenminste twee op lichten iets gemeen met Sinterklaas. Volwassenen geloven er niet in en te gen de tijd dat folders met bossen op dé gangmat terecht komen spreken wij met elkaar af dat wij ons door de com mercie geen geld uit de zak laten klop pen. Wij vinden 't allemaal onzin en geldverspilling; de moeders voorop. Met de datum van de 13e mei in aan tocht is deze zaak weer aktueel. Zo Jrie's moeder in haar leven ooit on- •heid gesproken heeft dan moet it altijd in de omgeving van Moeder zijn geweest. "Houden jullie je en maar in je zak", luidde de op- cht. "Het leven is al duur genoeg i ik zou niet weten wat ik zou willen _|»ben." Dat wist ze natuurlijk wèl, maar liever het puntje van d'r tong ér af dan zoiets uit te spreken. Toch hebben wij van Moederdag ieder jaar haar dag gemaakt. Zonder vooraf gaande afspraken kwamen de kinde ren met steeds groter wordende aan hang op die zondag bloemen en an dere verrassingen aandragen. Toen haar gezondheid nog niets te wensen overliet berustte 't volgens haar al tijd op louter toeval dat er die zondag meer gebraden vlees in de pan zat dan op andere dagen. Arie's vader had voor dit soort buitengewone situaties even eens een aangeboren gevoel. Hij voor zag in de jaarlijkse invasie door zijn in de buurt woonachtige slijter goed ge vulde kratten en dozen te laten bezor gen. Je kon immers maar nooit weten, en het spul was in ieder geval niet aan bederf onderhevig. En daar zaten wij dan met z'n allen. In een veel te kleine huiskamer werden de glazen gevuld, kwamen de kaarten op tafel en werd in de keuken een hoeveelheid aar dappelen bijgeschild. De kinderen en kleinkinderen met een lege maag naar huis sturen was er nooit bij. Wanneer wij tenslotte vertrokken lieten wij een kamer vol bloemen en in moeders op vatting veel te kostbare geschenken achter. De stukken zeep, de eau de toilette, de dozen bonbons, ze bleven onaangeroerd staan. Het werden herin neringen voor de dagen die na Moe derdag volgden. Herinneringen waar mee het voor Moeders zo goed leven is. Wanneer wij wel eens een opmerking maakten dat door zuinigheid de bon bons in een staat van ontbinding waren geraakt dan reageerde ze oprecht ver baasd over zoveel onbegrip. Altijd was het de schuld van de mooie doos die ze "zónde" vond om open te maken. Zo ging het jaren toe in dat-kleine huisje op die ongemakkelijke bovenetage in de grote stad. Het jaar kwam dat Arie's vader geen aandeel meer had in Moe- dérdag. De rouwadvertentie sprak van een trouw, werkzaam leven en een gezegende leeftijd. In de jaren die er op volgden had Moederdag, zonder zijn aanwezigheid, een schoonheidsfoutje gekregen. Wij spraken er niet over. Wij voelden het zo, maar bleven ko men. Toen uiteindelijk ongeveer ieder een Moeder er van had overtuigd dat het niet langer verantwoord was voor zich zelf te blijven zorgen kwam ze naar Soest. lage werd de laatste halte in leven. Wij spraken met elkaar af dat wij ook daar Moederdag niet onop gemerkt voorbij zouden laten gaan. De verplaatsing van de familie heeft slechts een keer plaatsgevonden. Toen wij haar voor het eerst "buitenshuis" ter gelegenheid van Moederdag be zochten werd 't ook de afsluiting van een jarenlange traditie. Ze vond onze komst pijnlijk voor de medebewoners, die geen of anders ingestelde kinderen hadden. Sinds die Moederdag werd het jaarlijks feest per toerbeurt bij een van haar kinderen gevierd. Een feest waarbij er minder dan vroeger aardappelen werd den bijgeschild. Zo gaat dat wanneer kinderen het steeds drukker krijgen én kleinkinderen hun aandacht en at tenties over de Moeders van hun man nen en vrouwen moeten verdelen. Het heeft haar nooit verdriet, omdat vol gens haar zeggen het leven zo in elkaar zit. Dit jaar zou ze met Moederdag bij Arie en Marie zijn. Het zal er niet van komen. Ze iz sinds kort, niet meer bij ons. Voor U zich deze week op het standpunt stelt Moederdag dit jaar maar eens een keertje over te slaan daarbij dan ook bedenken dat 13 mei a.s. niet uitslui tend aan commercie gekoppeld is. ARIE WANDELAAR maandagmorgen gesloten M de gehele week geopend "AVOND KOOPAVOND Weg 72A SOEST 02155-1 2883 st het Vaarderhoogt, op- voorl Inleverings- mogelijkheid voor landbouwbestrijdings- middelen en diergeneesmiddelen De gemeente Soest neemt ook deel aan de grote landelijke irizamelingsaktie 1984 van landbouwbestrijdingsmid- delen en diergeneesmiddelen. Iedereen die restanten van dergelijk afval heeft, wordt in de gelegenheid ge steld donderdag 17 mei tussen 9.00 en 16.00 uur bij Centrilab, Koningsweg 8 te Soest deze stoffen in te leveren. (Men dient te vragen naar de heer T. Hagens, tel. Centrilab 10844). In vele delen van ons land is het nog steeds niet mogelijk op legale wijze ji restanten van chemische afval - waar onder bestrijdings- en geneesmid delen - te vernietigen. In afwachting van een permanente •egeling worden daarom de gebrui kers van bestrijdings- en diergenees middelen in de gelegenheid gesteld zich tijdens een éénmalige aktie op I verantwoorde en milieuvriendelijke wijze van deze middelen te ontdoen op 1 het inzamelingspunt: Koningsweg 8. Men wordt verzocht een en ander ge- l scheiden aan te bieden. Het liefst in de originele verpakking. Tijdens het concert dat de Soester muziekvereniging P.V.O. vorige week, zaterdag samen met de bekende Soester gospelgroup The Meesengers, en waar bij als gastorkest de Engelse brassband "The Con Brass Consort" optrad, vond een bijzondere gebeurtenis plaats. Dat was de huldiging van twee trouwe P. V.O.- leden, de dames C. Jaarsveld en B. Verlaan, die beiden tot leden van verdienste werden genoemd. Voorzitter H. Reulen van P.V.O. memoreerde in zijn toe spraak vooral de enorm belangrijke bijdrage die beide dames jarenlang hebben geleverd aan het succes van de muziekvereniging, in het bijzonder voor wat be treft de opvang en begeleiding van de jeugd. Ook bracht hij de inspanningen ter sprake die de beide nieuw benoemde leden van verdienste zich altijd hebben ge troost voor de verzorging van de uniformen. Grote gedeelten van de Eempolders behoren met nog elf natuurgebieden tot de plekken die de provincie Utrecht als stiltegebieden wil aanwijzen. Dat heeft tot gevolg dat in deze gebieden de nog aan te nemen provinciale ver ordening op de geluidhinder van kracht wordt. Deze verordening verbiedt eigen lijk alle vormen van geluid dat hinder lijk is voor de natuur. Het plan van het provinciaal bestuur om een aantal stiltegebieden aan te wijzen, is een uitvloeisel van de Wet Geluidhinder. Volgens die wet moeten de provinciale besturen stiltegebieden aanwijzen en de bescherming hiervan in het streekplan vastleggen. Alle twaalf gebieden die de provincie hiervoor op het oog heeft, hebben spe cifieke landschappelijke, recreatieve, agrarische of natuurwetenschappe lijke aspecten. Ze zijn belangrijk voor de rustzoekende en van de rust ge nietende mens. Die mag daar voortaan ook niet meer vertoeven met een luid spelende draagbare radio. Hij mag er ook niet meer luidkeels zingen of roepen, zoals in de concept-verorde ning staat. Het is ook van belang de natuurlijke stilte daar niet verstoren vanwege de natuur zelf. Daarom is ook het gebruik van geluidmakende toestellen en machines, voor zover ze niet passen in het land, binnenkort verboden. Wat dit betreft liet PvdA-PPR-woordvoer- der J. Roodenburg in de vergadering van de provinciale commissie ruimte lijke ordening direct al weten voor stander te zijn van een verbod van reclamevluchten en vluchten van ultra lichte vliegtuigen (ULV's) boven deze gebieden. Het VVD-statenlid me vrouw mr. E. Korthuis-Elion uit Soest uitte haar twijfels aan het nut van de provinciale stilte-verordening, omdat controle daarop onmogelijk zou zijn. Zij moest echter zwichten voor het argument van gedeputeerde G. van Wijnbergen (CDA), die wees op de wettelijke verplichting voor de pro vincie om zo'n verordening op te stel len. De aanwijzing van de stiltegebieden gaat een rol spelen bij de vaststel ling van het nieuwe streekplan. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 effnenty VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plate-service lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 Reeds meer dan 20 jaar bestaat het be drijf van Metternich, opgericht in 1963 door J. M. C. Metternich (sr.). Een groot aantal jaren was dit bedrijf gevestigd aan de Industrieweg te Soest. In de latere jaren, na 1979, was de produktie gevestigd te Nijkerk en kan toor en laboratorium in het pand aan de Noorderweg 81c te Soest. Thans zijn in het fraaie pand aan de Nijver heidsweg 16 goed gehuisvest admini stratie, verkoop, laboratorium en pro duktie. Metternich-Chemie is voor de Soester ingezetenen niet zo bekend, ook al omdat het bedrijf zelf niet zo sterk op de voor grond heeft willen treden. "In Soest hebben wij nagenoeg geen klanten, dus waarom zullen we dan veel tam-tam maken?", aldus de heer Metternich sr. In den lande is het bedrijf daarentegen goed bekend. Het bedrijf staat op vier "poten!" De eerste "poot" omvat de desin- fectia, ontsmettingsmiddelen dus, door de overheid goedgekeurde mid delen ter bestrijding van infectieziek ten. Aan het bedrijf zijn ook twee chemici verbonden, die in samenwerking met de industrie zeer speciale middelen haar maat en wens van de klant sa menstellen. Een andere "poot" omvat het ver vaardigen "under own label" van tal rijke middelen, die door vele klanten van het bedrijf onder eigen merk door verkocht worden. De vierde en laatste poot wordt ge vormd door de schoonmaakbedrijven in het land, waaraan Metternich tal rijke chemische hulpmiddelen levert. Het bedrijf mag zich de laatste jaren in een stormachtige groei verheugen, die nu in het nieuwe pand goed kan worden opgevangen, terwijl men te- vëns nog 700 m2 grónd "op de groei" beschikbaar heeft. Foto: Goos van der Wilt. Special menu on Mothersday Verse aspergesoep fresh asperagussoup Sinaasappelparfait orange parfait Stukjes ossehaas in Stroganoffsaus diverse soorten groenten en aardappeltjes sirloin tips in Stro- ganoffsauce vegetables and patatoes Verse aardbeien met ijs en slagroom fresh strawberries with icecream and whipped cream f 34,75 per persoon childs price: 17,50 p.p. of gourmetten: nóg steeds voor 19,50 p.p. Kitchen open from 12.00 - 21.30 hours. tel.: 03453-1423 Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Het "In de Ruimte" - kinderkoor treedt 13 mei a.s. op in Soest. Dit koor heeft in vele optredens laten zien een fris en kwalitatief hoogstaand programma te kunnen bieden. Daar staat de leiding, het bekende duo Elly Rikkert Zuider- veld voor. In november 1982 ging het koor van start met vijfendertig kinde ren. Maar het enthousiaste bleek zo groot dat er nu elke zaterdagmiddag in twee groepen geoefend wordt. Maar samen, zeventig kinderen sterk, treden ze op. "Samen" is ook de titel van een Lj.r., cue met groot succes, zoals al vlot bleek, vorig jaar uitkwam. Hiervan zullen ze enkele liedjes laten horen, maar ook gloednieuwe songs zullen moeders' en vaders' hart snel ler laten kloppen. U bent van harte welkom in de Schaaps kooi aan de Klein Engendaalweg nr. 52. De toegang is vrij. Aanvang 14.30 uur en 17.00 uur. (De zaal is om 14.15 uur respectievelijk 16.45 uur open. Voor de kinderen is er na het optreden een apart op de leeftijd aangepast programma. Lezers die het feestprogramma van za terdag 28 april j.1. op Ned. 1 ter ge legenheid van de verjaardag van prin ses Juliana hebben gevolgd, zal het op gevallen zijn dat onze voormalige vorstin zich bijzonder positief uitliet over het vrijwilligerswerk in de ruimste zin van het woord. Vooral het gevoel nog gewenst te zijn geeft veelal de doorslag bij het aanvaarden van on betaald vrijwilligerswerk. Waar deze vorm van zich nuttig maken zelfs koninklijke belangstelling op wekt, zo zouden de onderdanen zich ze ker evenzo dienen op te stellen. Een ie der die nog aarzelde om wat meer in formatie in te winnen wordt aangera den kontakt op te nemen met de Vrij willigers Vakature Bank, gevestigd in kamer I van gebouw Artishock aan de Steenhoffstraat 46. De V.V.B. is bereik baar op maandag, dinsdag en don derdag van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Voor onderstaande vakatures kan men kontakt opnemen met de V.V.B. Stichting Soc. Pedagogische Dien sten heeft plaats voor medewerker m/v met financiële kwaliteiten om in bestuur mee te funktioneren; Om behulpzaam te zijn bij het in voeren van boeken, platen en andere informatie-dragers in de computer zoekt de Openbare Bibliotheek een aantal geschikte medewerkers m/v Voor het verrichten van enig tim merwerk heeft Amnesty International plaats voor handige vrijwilliger m/v; Binnen het team van de Vrijwil ligers Vakature Bank is nog plaats voor enkele medewerkers m/v. De voorkeur gaat uit naar iemand met enige administratieve kennis. Zeer ge ringe vergoeding wordt in hét vooruit zicht gesteld; Kinderinternaat (leeftijd 12-16 jaar) vraagt enkele medewerkers m/v, om samen met de kinderen kleine reparaties en onderhoud te verrichten aan rijwielen e.d. De heren Metternich Sr. en Jr. voor het nieuwe bedrijf. Wieldoppen gestolen Een bewoner van Colenso ontdekte vo rige week dat onbekenden de vier sier- doppen van zijn auto hadden gestolen. Het voertuig stond voor zijn deur ge parkeerd. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Aanhangwagen gestolen Vanaf het terrein van een bedrijf in grondverzetmachines aan de Konings weg is vorige week een eenassige aan hangwagen gestolen. De schade be draagt ca. 1500 gulden. Namens het bedrijf werd aangifte bij de politie ge daan. Inbraak Middelwijkstraat Door met een glassnijder een ruit stuk te snijden heeft een inbreker vorige week zijn slag kunnen slaan in een huis aan de Middelwijkstraat. Hij nam ver volgens een aantal sieraden weg. De bewoonster deed aangifte bij de po litie. Nieuw in het INFOrmatiecentrum In het INFOrmatiecentrum ligt voor geïnteresseerden gereed de brochure "Huuraanpassingen in 1984". Deze brochure gaat dieper in op de verho gingen van de huren per 1 juli 1984, kortom over de huuraanpassingen van woningen. Veurige week sting me noam niet in de kraangt. Daat kwaam omdaajje ok geejn Gehannes kong vinde. Ik waas un weekje uut met de vrouw. We woare us in Twente goan kieke. Hoechtum, zo haarstikke mooi is ut doaro! Net as bie ongs op Soest, moar daan heul aangders. Bie ongs hejje veul graas- laand en bosse, moar daan appaart, zaa'k moar zeige. In Twente legt daat a&llemoal deur mekoar en daat geeft un heul aangder laandschap te zien. We hebbe toch stukke 'e waandeld! En mooi weer en aalles moar greujn worde of ut moar niks kost en daat deed ut ok niet. Ut hotel wel, moar doar hejje daan ok waat veur en de vrouw hoeft niet te koke of op te rume. 't Waas t'r niet drok, moar daat zaal voorte- mee wel aangders weze as de vaak- kaansie losbaarst. Ajje noeng us ziet, waat ovve ze in veul kleindere ploatse as Soest, toch un mooie opeboare veurzieninge heb be, zoals bevobbeld binnezwemboaje en teejoaterzoale of zoaltjes en sport- haalle met tribunes woar je op ken zitte, daan vroag ik je toch aaf w oarom d'r bie ongs nooit us zoiets kaan. Woar om moewe hiero toch zo kraap behuusd weze op dit gebied? Daat het vaan eiges te moake met de cengte, moar doch je daat die kleine ploatse daan zo riek woare? An me neus! Je hoef niet eengs noar Twen te te goan om zukke gezellige in- vesteringe te zien. Kiek moar us in de provincie Utrecht, waat of je doar aal ploatse het vaan zo'n twintigdu- zend inwoonders, die zwemme in ech te binneboaje en uutgoan in oardige zoale of zoaltjes! Ak daat vergeliek, daan bewwe op Soest toch wel aachter "ebleve ge bied. Jaammer daa'k 't zeige mot. Moar we kriege noeng wel weer zit- ploatse in ut Beukedaal. Daa's zowel veur de sport as de pils haarstikke mooi. Je zit daan op baanke met 5% korting. As ze moar niet 5% korter worde, daat zit weer zo rot. Toeng krege ze in de road nog us weer toe- staangde over de koste. En doar kwaam verdeed ok weer de anschaaf vaan de laadderwoage an te paas. Doar waas 'k net zo mooi vaan aaf, en doar beginne ze weer! De nieuwe til- lefooncentroale in 't gemeengtehuus wier ok nog in 't gesprek betrokke en daat haad aallemoal weer te moake met de cengte, die we niet haadde. De wethouwers Plomp en Menne be- goste omtrent nog te plukhoare wie of de zitbaanke most betoale. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, 't zouw mooi weze as tfr un ploatse- lukke baank riep: "Loa moar zitte!" Daat neume ze vaandoag de daag un "sponsor". Affing jonges, spons t'r over en ik blief moar zitte woar ik zit. Mooi weer thuus. HANNES VAN DE NENG Welkom in Hotel, Café, Restaurant,N Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.; Gezellig bowlen gourmetten Min. 12 pers. Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. per persoon 25.00 Bel even voor een afspraak TELEFOON 02155-22188 Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt In de vorige aflevering heb ik gesproken over de mogelijkheden van balkonbakken met het oog op een permanente basisbeplanting. De meest ge schikte planten heb ik genoemd maar dit was na tuurlijk nog slechts een greep uit het grote assortiment wat er ons op tuincentra en kweke rijen wordt aangeboden. Wat de grotere planten betreft kunnen we eigenlijk het beste een keuze maken uit die bomen en struiken die we in de regel in de tuin als solitair behandelen en waar van we weten dat de planten sterk genoeg zijn om in een bak op vier, vijf misschien wel zes hoog te wor den aangeplant. Enkele voorbeelden hiervan zijn de Fluweelboom of Rhus, de Nothofagus of schijn- beuk, de berk of Betula in soorten, de duivels- wandelstok of Aralia een flinke groep Bamboe of een prachtige treurroos. Hebben we in een bak een boom of grote struik staan, dan zal er wellicht geen ruimte meer over zijn om er naast enkele vaste planten of éenjarigen, nog materiaal in te zetten; zeker geen materiaal met grote kluit. Er moet im mers ruim voldoende grond in de bakken overblij ven voor de wortelontwikkeling. Als onderbeplan ting in bakken niet een grote boom of struik kunnen we putten uit het lijstje soortnamen voor kleinere bakken die ik in de vorige aflevering heb genoemd. Een eventuele aanvulling hierop kan be staan uit diverse vaste planten. Hierbij moeten we er wel op letten dat ook het blad van de vaste plant zijn sierwaarde heeft, want als de plant uit gebloeid is moet het blad sierwaarde hebben. Sedum (vetkruid) of Sempervivum (huis- of dak- look) zijn bijvoorbeeld heel geschikt. Vooral in plan tenbakken is het belangrijk goede grond aan te brengen. In grote bakken gebruiken we eerst een flinke laag kleikorrels, 8 cm.die we afdekken met een worteldoek, waardoor de grond niet tussen de kleikorrels loopt. Hierboven komt de grond, nor male handelspotgrond eventueel voor sterk voedsel- minnende planten doorwerkt met wat gedroogde koemest. Op 3-5 cm. van de bodem maken we in de zijwand van de bak enkele afvoergaten voor de afvoer van overtollig water. De ruimte tussen de kleikorrels dient als waterreservoir, overtollig wa ter kan weg, zodat de grond niet snel verzuurt. Omdat we beplanting gebruiken die vele jaren in de zelfde grond zal staan moeten we extra zorg be steden aan de voeding. Elk jaar vervangen we de bo venlaag van de grond, door voedzame nieuwe grond. Een regelmatige bemesting is ook noodzakelijk. Vaak zullen plantenbakken op een balkon minder regen vangen dan planten in de tuin of zelfs hele maal geen regen. Over het algemeen denken we pas aan bakken water geven als het mooi weer is. maar dat doen we met de kamerplanten toch ook niet? De aarde in een plantenbak droogt door de wind snel uit; zelfs als het regent of slecht weer is zullen we zo nu en dan eens moeten gieten, soms ook in de winter. Anders drogen de wortels uit, en verlie zen het vermogen vocht op te nemen. De hoeveel heid water die we geven is afhankelijk van de tem peratuur. Alleen bij vorst stoppen we met water geven. Af en ^oe een frisse douche frist het blad op en ontdoet de plant van stof. Heel belangrijk voor balkonbeplanting is de windge voeligheid van het plantmateriaal. Hoe zachter het blad, hoe eerder er bruine en zwarte randen zullen ontstaan. De plant kan zelfs danig worden geremd in de groei of afsterven. Groenblijvende planten hebben veelal een stug of leerachtig blad. Zij zullen dan ook niet zo snel van wind te lijden hebben. Ook grijsbladige planten zijn vrij goed bestand tegen de wind. Luis vinden we nogal eens in éénjarige planten

Soester Courant | 1984 | | pagina 13