ORVES vierde 12VZ jarig jubileum Ruim 45.000 gulden voor aanleg atletiekbaan Gemeentebestuur staat buiten toestemming voor 'Open Dag' op vliegbasis Soester welpen en kabouters in Regenboogspel Tweede voorronde Philip Morris Dixiland Award '84 te Amersfoort Met Raad en Daad WOENSDAG 9 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 19 ATLETIEK Bezwaren van linkse partijen afgewezen BADMINTON Ontmoeting indigo en violet in van Weedestraat Zomercursussen landgoed Ewijckshoeve ZontEagmiddagconcert in Kasteel Groene veld Nieuwe bestuurssamenstelling ANBO - afdeling Soest Pijnenburg Spektakel grootste succes aller tijden in Soest KADO VOOR MOEDERDAG De Spektakeldag die de Atletiekver eniging Pijnenburg zaterdag op de Eng in Soest heeft georganiseerd om geld in het laatje te krijgen voor de aanleg van een eigen atletiekbaan is het grootste succes aller tijden gewor den als het gaat om ééndagsacties in Soest. Met een recordbedrag van niet minder dan 45.244 gulden en 88 cent. zoals de tellingen in het weekeinde uit wezen, heeft de atletiekvereniging in een klap dit hele bedrag aan het spaar bankboekje kunnen toevoegen. Na de loterij-actie en de grote rommelmarkt van enige weken geleden prijkte daar op al een bedrag van ongeveer 23.000 gulden. Het saldo bevindt zich nu bo ven de 68.000 gulden. "Het is geweldig, fantastisch! Zoiets is in Soest nog nooit vertoond!" Zo rea geert een opgetogen Ben van Os, voor zitter van de Stichting Aanleg Atletiek baan Soest, op de uitslag van de tel lingen. Hij wijst er overigens op dat het geld zélf nog moet worden binnenge haald, omdat voorlopig is gewerkt met toezeggingen van allerlei "sponsors' Het Spektakel op de Eng begon met de sponsorloop, waarbij de leden van de atletiekvereniging hun verschillende rondjes op het parcours op de speelwei de aflegden. En elk van die rondjes leverde goed geld op. Een aantal Fij nenburgers spande wat dat betreft de kroon. Recordopbrengsten waren er onder de 150 Pijnenburg-atleten van Dick den Ouden 2649), Walter Vonk 2433,-), Bert Molenaar 2378,25), Bas van Os 2034,60), Ineke van Zee (1670,10) en Marcel Klarenbeek 1336,75). De overige leden "verdienden" be dragen beneden de duizend gulden voor "hun" atletiekbaan. De hoogste opbrengst bij de pupillen liep Brit Gijtenbeek met 706,50 gulden bij el kaar, terwijl Mientje Ribbink bij de recreanten voor een bedrag van 703,75 gulden op haar naam bracht. Ben van Os: "Je kunt rustig vaststel len dat blijkbaar heel Soest heeft mee geleefd met het feit dat de atletiek vereniging zich tot dusver moest behel pen zonder baan. De bevolking heeft ons geweldig gesteund. De sponsorloop was trouwens niet het enige evenement dat die middag geld in het laatje bracht. Er volgde later op de middag nog een zgn. "promi- nentenloop", waaraan een groot aantal vooraanstaande Spesters uit het poli tieke en maatschappelijke leven "in persoon" of anderszins (men kon ook iemand voor zich laten lopen) een bij drage leverden. Per deelnemende "VIP" leverde dat ook minimaal vijf tig gulden op. Tussen de verschillende lopen in kwamen ook een aantal Soes- ter sportverenigingen in actie op het Een beeld van de 'sponsorloop' tij dens het Spektakel voor de atletiekbaan. Foto: Goos van der Wilt. parcours, terwijl er daarnaast een plaats was ingeruimd waar de kin deren allerlei spelletjes konden doen. Ook de verkoop van "koek en zopie", die voor een deel in "eigen Pijnenburg hand" was, leverde een flinke bijdrage aan het uiteindelijke resultaat. "Die ton, die komt er wel", aldus Ben van Os. Alles wat de actie meer op brengt wordt besteed om de uitvoe ring van de baan, bijvoorbeeld de kleedhokjes en andere voorzieningen, te verbeteren. Zover is het overigens nog niet. De rest van het beoogde geld (de baan zelf kost 150.000 gulden; de stichting leent daarvan een bedrag van 50.000 gulden, zodat zij uit eigen "mid delen" 100.000 gulden op tafel zal moe ten brengen) bedraagt nog zo'n dikke dertig duizend gulden. In de komende tijd is er nog ruim schoots gelegenheid voor de bevolking van Soest om opnieuw of voor het eerst een steentje bij te dragen aan de door de Pijnburg-atleten vurig verlangde baan, zoals tijdens de Oude Ambach tenmarkt op Hemelvaartsdag, tijdens de landelijke Fietsdag op 12 mei, de "Klaarwaterloop" van Van Dam Super op 13 juni en tijdens de "Minitriathlon" en "Mini-minitriathlon", die in de loop van de zomer gehouden zullen worden. Niet aan de burgemeester, maar aan de minister van Defensie moeten de bezwaren worden gericht die de be sturen van de vier linkse partijen in Soest (PvdA, Prog. Soest, PSP en CPN) koesteren tegen de "Open Dag" van de Koninklijke Luchtmacht, die op 1 sep tember a.s. op de Vliegbasis Soester- berg wordt gehouden. Burgemeester P. Schol ten liet dit vori ge week weten aan de besturen, die hem een open brief met hun bezwaren hadden aangeboden. Noch de burge meester zelf, noch het College van burgemeester en wethouders heeft toe stemming verleend voor de Open Dag, en dat is ook hun zaak niet. De mini ster van Defensie is de enige die daar toe bevoegd is, aldus de heer Scholten. "Er rest dus slechts de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid en de open bare orde, die in dit geval een zaak is van de burgemeester en de commandant van de vliegbasis. Overigens - indien nodig - in overleg met de Officier van Justitie. Hiertoe is overleg gaande", liet de heer Scholten weten. De zaak kwam vorige week ook aan de orde in de Commissie ABZ (Alge- men Bestuurszaken). De meeste leden van de commissie stemden in met de reactie van de burgemeester, alleen Jan Visser (Prog. Soest) protesteerde. Visser vond het antwoord van de bur gemeester "afschuiven, alsof Soest er niets mee te maken heeft'. Dat is even wel niet het geval want een open dag vereist extra politie-inzet. Als er een stratenloop wordt gehouden of een middenstandsmanifestatie wordt daar altijd moeilijk over gedaan, maar nu niet. Visser zou graag willen weten wat de open dag Soest alleen al aan extra politie-inzet kost. De heren C. Verheus (CDA), Adriaan Pothuizen (D'66) en J. van Garderen (SGP), GPV, RPF) wezen erop, dat de de monstratie op 12 mei ook extra politie- inzet vraagt. "Maar die demonstratie wordt niet door de overheid georgani seerd zoals de open dag", aldus Visser. Voor de andere commissieleden woog evenwel zwaar, dat vrijheid van me ningsuiting aan iedereen wordt ge- 8und- "Voor mij hoeft de open dag niet zo, maar datzelfde geldt voor de demon stratie op 12 mei", aldus de heer Van Garderen. Pothuizen: "Er moet ook ruimte zijn voor andere meningen dan alleen die van de afzenders van de open brief. Uit de tijd In de brief schreven de politieke par tijen onder meer: "Uit een oogpunt van vredesopvoeding en voorlich ting is een demonstratie van gevechts vliegtuigen en oorlogsmaterieel nut teloos en uit de tijd. Politiemensen demonstreren ook niet met hun revol vers, overvalwagens, traangasbom- men, kogelvrije vesten, wapenstokken, schilden etc. Ook uit veiligheidsover' wegingen lijkt ons deze "show" niet wenselijk, gelet op de ongelukken die bij herhaling (en ook onlangs weer) bij dit soort evenementen voorkomen. In een tijd van bezuinigen en inleveren (alleen defensie bezuinigt niet) is deze vorm van geldverspilling onaan vaardbaar. Dat geldt voor de rijks overheid in Den Haag en dat geldt dicht bij huis voor de gemeente Soest', aldus de partijbesturen. Zij vroegen de burgemeester om "bij handhaving van het collegebe- sluit" de gelegenheid te krijgen in één van de vliegtuighallen op de ba sis een open forum te organiseren op de open dag. Onderwerp: oorlog op vrede. Hiervoor heeft de burgemeester hen verwezen "naar de enig bevoegde instantie, de commandant van de vlieg basis". Naar aanleiding van het ver zoek van de briefschrijvers om be paalde groeperingen toe te staan aan de rand van de basis alternatieve voor lichting te geven, schrijft de burge meester dat men zich hiervoor tijdig tot het college van B. en W. moet wen den. 'Royaal hart' Wat dit verzoek betreft vroeg Adriaan Pothuizen 'om een royaal hart' bij het beslissen op het verzoek. Bert Krij ger (VVD) daarentegen bond het col lege op het hart bij de overwegingen toch vooral te betrekken 'de verschil lende opvattingen die zouden kunnen botsen' als een tegenmanifestatie op dezelfde dag, dezelfde tijd en dezelfde plek wordt gehouden. Badso-toernooi op 13 en 13 mei in de Bunt Aanstaand weekend organiseert de Soesterbergse badmintonvereniging voor de 5e keer haar jaarlijkse open C-toernooi. Naast een aantal Badso- spelers en speelsters zullen weer eeri groot aantal badmintonners uit de re gio hieraan deelnemen. Het toernooi begint zaterdag om 9.00 uur en de fina le partijen in alle spelsoorten (single, mixed en dubbel) zullen in de loop van zondagmiddag gespeeld worden. De technische commissie van BADSO, tevens toernooiorganisatie, heeft voor de prijswinnaars prachtige prijzen klaarstaan. Het toernooi vindt plaats in sporthal de Bunt in Soest. Omdat er een aantal mutaties dreigen bij de kompetitiespelers (vooral da mes) hoopt BADSO, dat zich nog vóór het komende kompetitie-seizoen spe lers aanmelden. Gegadigden kunnen zich hiervoor aanmelden bij het secretariaat van b.c. BADSO, tel.: Motorzaag en vogeltjes gestolen Een bewoner van de Wieksloterweg deed vorige week een onaangename ontdekking. Uit de schuur bij zijn wo ning was niet alleen een motorzaag, maar ook een drietal vogeltjes in een kooi weggenomen. Van beide verdwij- ningen deed hij aangifte bij de politie. Ongeveer 80 welpen en kabouters van de Don Bosco, Fakkeldraagsters, St. Agnes en Hopman Masselman groep kwamen zaterdag 5 mei bijeen, om het regenboogspel te spelen. Al een aantal weken zoeken zij, samen met nog 40.000 andere welpen en kabouters in Nederland, naar de kleuren van de re genboom. Die regenboog is uitelkaar gevallen, omdat de regenboogbewakers Indigo en Violet van de regenboom zijn afge sprongen om een schat te gaan zoeken. De welpen en kabouters hadden in de week ervoor een bericht ontvangen over een "oranje gloed" bij de Dalweg, en daar kwamen ze maar al te graag op af! In groepjes van 6 a 8 kinderen gingen ze op zoek naar personen die "oranje betoverd" waren. Aan onschuldige in het oranje geklede voorbijgangers zal dit ongetwijfeld gevraagd zijn. Vooral in de Van Weedestraat wandelden er verscheidene rond. De kinderen konden bij alle oranje betoverde personen slierten van de regenboog verdienen, na een opdracht gedaan te hebben. Indigo,die met de kabouters was meegekomen uit Bam- bilië, ontmoette daar Violet die net uit de rimboe kwam met de welpen. Zij hadden elkaar voor het laatst op de regenboog gezien, dus ze waren ver schrikkelijk blij dat ze elkaar weer terugzagen. Al hun avonturen vertellen was natuur lijk onmogelijk, maar daar kwamen ze ook niet voor: ze zochten de oranje regenboog! En dat is hen met behulp van alle kinderen uiteindelijk gelukt ook. Een hele lange sliert is het ge worden. Toen iedereen heel dicht bij een grote geheimzinnige oranje lamp kwam, in een gebouw aan de Dalweg hoorden ze allemaal geluiden. En jawel, de echte regenboogstukken kwamen onder luid gejuich te voor schijn! Violet en Indigo werden er blij van en deden van vreugde een ont- moetingsdans met een lied erbij, waar bij alle welpen en kabouters mee dansten. Na deze vrolijke sluiting hoeven ze nog' maar éen kleur van de regenboom te zoeken: de rode boog! En dan...kan op 19 mei met een groot feest de regen boog weer de lucht in gaan Onder Soester welpen- en kabouter (s)- leiding heerst nog steeds de scouting- regenboogziekte Inbraak Beetzlaan Vorige week werd ingebroken in een woning aan de Beetzlaan. De onbeken de dader maakte daarbij een aantal gouden en zilveren sieraden buit, als mede een antiek horloge. Hij bleek de hele woning te hebben doorzocht, nadat hij door het forceren van een raam binnen was gekomen. SCHILDERIJ EN - Door een erfenis kwam ik in het bezit van een paar olie verfschilderijen, gesigneerd J. H. Wijsmuller, 40 x 60 cm, het Singel in Amsterdam en een Wipbrug. Hoe be kend is de schilder en wat is ongeveer de waarde van de twee stukken? Kleu renfoto's sluit ik in. Antwoord: Gezien de kleurenfoto's en de signatuur zijn het doeken van Jan Hillebrand Wijsmuller, die op 13 fe bruari 1855 te Amsterdam werd gebo ren en aldaar op 23 mei 1925 overleed. In de jaren 1876 en 1877 bezocht hij de Amsterdamse Rijksacademie en daar na de Haagse en de Brusselse Acade mie voor beeldende kunst. Hij werd een bekend schilder van stadsgezich ten en landschappen en verder aqua relleerde en etste hij. Bovendien ver wierf hij diverse onderscheidingen voor zijn werk. Hij wordt vaak gerang schikt onder zg. nabloei van de Haag- sche School. U kunt werk van hem vinden in het Goois Museum te Hilver sum, het Haags Gemeentemuseum, Rijksmuseum Mesdag en Den Haag, het Zeeuws Museum in Middelburg en ook in het Gemeente-archief van Am sterdam, het museum Willet-Holthuy- sen en het Stedelijk Museum in Am sterdam. U ziet, dat hij in trek was en mogelijk nog is, want uw schilderijen vertegenwoordigen een behoorlijke waarde. U kunt rekening houden met enkele duizenden guldens per stuk. Een exacte verkoopprijs kunnen wij u natuurlijk niet noemen, want die hangt af van vele bijkomende factoren. Brengt u het bijvoorbeeld in op een veiling, dan is het mogelijk dat er op de ene dag geen kapitaalkrachtige koper komt opdagen, maar een andere keer kunnen een museum en een verzame laar juist tegen elkaar opbieden, om dat het een stadsgezicht is dat zij beiden willen bezitten... Bovendien moet u wel naar een groot, erkend veilinghuis gaan, waar de liefhebbers vertrouwen in hebben. Enkele daarvan houden zitdagen, waarbij kenners de aangevoerde schilderijen beoordelen en een richtprijs adviseren. U kunt ook kleurenfoto's inzenden (liefst vergro tingen met een detail vergroting van de signatuur) en in bijzonder gevallen komt iemand na afspraak bij u thuis taxeren. Vraag dan wel eerst naar de taxatiekosten. Wilt u de doeken niet verkopen, vraag dan aan uw brand verzekering advies. Tenslotte kunt u zulke doeken uitlenen aan grote musea voor bepaalde tentoonstellingen en in zo'n geval komt er ook wel eens een verkoop uit voort. Voor velen in Soest is de naam ORVES geheel onbekend. Deze naam staat voor "Oude Raad Van Elf," bestaande uit de leden van de aller eerste Raad van Elf in het Soester Karnaval. In het begin van de jaren 60 werden de eerste Karnavals-feesten in Soest georganiseerd door het be stuur van de toenmalige Jongeren- Instuif. Deze feesten vonden zoals ve len nog bekend zal zijn, in het toen malige St.Jozef-gebouw aan de Steen- hoffstraat plaats. De oude Raad heeft toen 11 jaar, tot 1971 gefunctioneerd, ook Prins Leut van toen, de heer W.A.Butzelaar was 11 jaar Prins Karnaval. Toen het gezel schap in 1971 als Raad van Elf op hield te bestaan is het als gezellig heidsclub doorgegaan. Het gehe le jaar door organiseert men voor elkaar diverse evenementen zoals een gezamenlijke fietsdag voor de dames en heren, een visdag voor de heren enz. Zaterdag j.1. bestond deze ORVES 12% jaar, dus dit gezelschap is "al zo'n kleine 25 jaar bijeen. Liefhebbers van leut en plezier als zij zijn, vierden de Orves-leden met hun dames dit jubileum met een gezellige avond in Hotel-Restaurant "Het Witte Huis" aan de Birkstraat te Soest. FotoGoos van der Wilt. Politie zoekt getuigen van bromfiets-ongeluk De politie zoekt dringend naar ge tuigen van een ongeluk, dat vorige week woensdagmiddag omstreeks 15.00 uur plaatsvond op het fietspad aan de Steenhoffstraat, ter hoogte van het postkantoor/Infocentrum. Daar kwam op dat tijdstip een 16-jarige bromfietser uit Soest zo lelijk ten val, dat hij zijn linker sleutelbeen brak doordat hij tegen de trottoirband smakte. Het ongeluk zou zijn ver oorzaakt door een vrouw, die eveneens van het fietspad gebruik maakte, maar dan in de verkeerde richting. De brom fietser wist haar nog wel te ontwijken, maar raakte bij deze manoeuvre het trottoir, waardoor hij over de kop vloog. Eventuele getuigen worden door de politie verzocht kontakt met het bureau op te nemen. Voor een zomerweek-cursus op een schitterend landgoed hoeft men dit jaar niet naar het buitenland. Zondag 13 mei a.s., presenteert Ewijckshoeve haar zomercurussen-programma op de "Open Dag." Landgoed Ewijckshoeve, gelegen op de grens van Den Dolder en Lage Vuursche, houdt in de maanden juni, juli en augustus haar zomerwe ken met een programma-aanbod van 18 verschillende cursussen. Vijf dagen achtereen kunnen liefhebbers van de diverse cursussen in alle rust werken en genieten op dit unieke buiten. Bij veranderende weersomstandigheden wordt er gebruik gemaakt van de 9 fraaie ateliers van het landhuis. Voor deelname aan een zomerweek kan men kiezen uit 6 verschillende zomerweken. Het docententeam van Ewijckshoeve draagt zorg voor een programma, dat voorziet in een ruim aanbod van lesmo- gelijkheden voor zowel de echte begin ners als de meer gevorderden. Om een goede begeleiding en realisatie van het gestelde weekprogramma te waarbor gen, worden per docent maximaal 10 cursisten ingeschreven. Nieuw in het zomerprogramma- aanbod zijn de cursussen, soft fur- nishing, de slipcovers, kalligrafie, en- caderen, achter glas schilderen en et sen. De gezamenlijk te gebruiken lun ches zullen de sfeer uitstralen van de Franse keuken en uitnodigend zijn voor het leggen van contacten. Het totale zomerweken-programma omvat de volgende cursussen: aquarel, olieverf, tekenvaardigheid, portret- modeltekenen/schilderen, modelboet- seren, etsen, achter glas schilderen, kalligrafie, handboekbinden, Ameri kaans Patchwork, binnenarchitectuur, grimeren, musiceren en muzikale vor ming, kantklossen, encadreren en her baria, soft hurnishing, potten bakken en hindelooper. Alle benodigde materialen zijn aanwe zig. Het programma voorziet niet in overnachtingen. Landgoed Ewijcks hoeve ligt aan de Soestdijkerweg nr. 12, de weg tussen Bilthoven en paleis SoestdijK. De Open Dag wordt gehou den van 10.30 uur tot 16.30 uur. George Webb. Zondag 13 mei, aanvang 16.00 uur heeft een Zondagmiddagconcert plaats in de Hasselaerzaal van Kasteel Groene- veld te Baarn. Medewerkenden aan dit zondagmid dagconcert zijn: George Webb, tenor en Bram Stellingwerf, piano. De toegangsprijs is 7,50, kinderen 5,-. De zaal is open 15.45 uur. De tenor-zanger George Webb werd geboren in Trinidad. Zijn zangoplei ding ontving hij aan de Guildhall School of Music te Londen en de National School of Opera. Voor de Engelse televisie trad hij re gelmatig op en vertolkte vele rollen in musical en opera. Ook met het beroem de orkest van Duke Ellington was hij vaak te horen. Hij vestigde zich in ons land. Hij treedt zondagmiddag op met zijn schitterende programma van negrO-spirituals, waarin hij authentieke interpretaties geeft van deze diep ge voelige liederen, met uitleg over hun geschiedenis. Bram Stellingwerf speelt enige piano- improvisaties. Mw. P. J. Oranje-Entink, le voorzitter, W. Beckmanstraat 248, 3762 HT Soest. Tel. 12041. A. J. Driever, le secretaris, Beuken laan 23, 3762 AE Soest. Tel. 14378. W. Derks, le penningmeester, Soester- engweg 46, 3764 TB Soest. Tel. 21657. C. Kooij, 2e voorzitter, J. v. Goyenlaan 167, 3764 XG Soest. Tel. 11353. Mw. J. G. Overgaag-Stalenhoef, 2e se cretaris, Rubenslaan 20, 3764 VH Soest, Tel. 11926. Mw. C. M. J. de Jong-Borgstein, 2e penningmeester, Alb. Cuyplaan 254, 3764 TZ Soest. Tel. 15745. Mw. B. v.d. Brink-Wolfsen, algemeen bestuurslid. Korte Hartweg 5, 3762 SH Soest. Tel. 17139. W. N. van Klooster, algemeen be stuurslid, Kamperfoeliestraat 22, 3765 AT Soest. Tel. 17810. Mw. M. v.d. Post-Nap, algemeen be stuurslid, W. Beckmanstraat 150, 3762 HD Soést. Tel. 20970. Mw. H. J. Stalenhoef-v.d. Heuvel, alge meen bestuurslid, W. Beckmanstraat 41, 3762 GB Soest. Tel. 19438. Zaterdag 12 mei heeft tijdens de Jazz-- driedaagse te Amersfoort de tweede voorronde plaats van de Philip Morris Dixiland Award '84. Aanvang 19.30 uur in de Philip Morris tent bij het Lieve Vrouwe kerkhof, in het centrum van Amersfoort. Toegang gratis. De Philip Morris Dixiland Award '84 bestaat uit vijf nationale voorrondes, waarna de finalisten op het Northsea Jazz Festival strijden om de Philip Morris Dixiland Award. Het uiteinde lijk winnende dixilandorkest krijgt als hoofdprijs een reis naar New York aan geboden met o.a. een optreden in een van de meest gerenommeerde jazz clubs. De tweede prijs is en plaquette aange boden door de K.L.M., terwijl de Tros een Runner-Up bokaal ter beschikking stelt voor het meestbelovende orkest. De deelnemers zijn: The Hot Dogs uit AlmeloSolid State uit HaarlemSwing Masters uit Heerde; The River Town Jazzband uit Zutphen en Dokter Jazz en Co. uit Doetinchem. De presentatie is in handen van Cees Schrama, bekend van het Tros-pro- gramma Sesjun. De jury tijdens de re gionale voorronde bestaa* uit: Dick de Winter, producer van de Tros; Jan Ta- ris, redacteur van het blad Dr. Jazz; Bert de Kort; musicus; Rolf ten Kate, journalist en Ruud de Jong, namens de organisatie van de Jazz-driedaagse te Amersfoort. Het Philip Morris huisor kest, de Dixie O'Naires uit Utrecht ver zorgt de gastoptredens. Het onlangs opgerichte A-team van de Tros, be staande uit tien charmante hostesses, zullen in hun opvallende auto's zeer ac tief bij de voorronde aanwezig zijn. Cees Schrama, bekend van het Tros radioprogramma Sesjun, presentator van de Philip Morris Dixiland Aioard Talens volks schilderkunstpakketje Barbecue (gas) haardstellen Koninginnelaan 46 Soest 02155-12245

Soester Courant | 1984 | | pagina 19