VAM A VAM |gl| |gf| s i1 Inlijsten? Pastoor A.G.Smitoverieden IIVeel belangstelling bij dodenherdenking zogezien Afstoting 'De Borg' moet overwogen worden l'5 Soest staaf morgen even stil tegen de plaatsing van kruisraketten ft Lieve modellen voor lieven moeders Vluchtig luchtschip 'Failliet van dorpshuis aangetoond f Nieuwe kleuren TV? pfc I "v KRINGLOOPWINKEL Hollandse bloemkool Honsbergen Kuiken bouten Honsbergen 'ifputtqut jfrnestitte Honsbergen Honsbergen Parel pinda's Honsbergen Kaaps viooltje Honsbergen TELETRONIC NEDERLANDt» WOENSDAG 9 ME11984 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest 62e JAARGANG NO. 37 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar I 24 Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Enige honderden Soesters hebben rige week vrijdag 4 mei deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoor- log. Hoewel het kort tevoren nog hevig had geregend - het was tijdens dè plechtigheid droog - verzamelden zich ook nu weer vele inwoners bij het oorlogsmonument op de hoek van de Inspecteur Schreuder - en de Ir. Men- kolaan bij Braamhage. Na de twee minuten stilte en The Last Post door de hoornblazer zong "Apol- lo" onder leiding van dirigent Gerard van de Schepop o.m. het Wilhelmus. Twee zeeverkenners van de Paltz- en Eemgeuzen assisteerden vervolgens burgemeester P. Scholten bij de krans- legging namens het gemeentebestuur, gevolgd door de heren Reehorst en Tebbens, die een krans legden namens het voormalig verzet, en de heren Van der Linden en Hilhorst namens het Oranjecomité. In de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein werd vervolgens een herdenkingsdienst gehouden, waar aan ook "Apollo" zijn medewerking verleende. fcSwï--TtósS door Gerard Paul '1ÜÜJs°ed bes,m,r- "ebben van andere welzijnsvoorzieningen. bra,i„i*. Maandag j.f. is in de leeftijd van 93 jaar overleden Mgr. A.G. Smit, rustend pastoor van de Mariakerk in Soestdijk. ,3?jf00r ?mit' zoa'8 hij n°s algemeen in Soest genoemd wordt, werd op 4 december 1890 te Deventer geboren. Hij bracht daar zijn jeugd door en studeerde later aan de seminaries van Culemborg en Rijsenbura. Op 6 augustus 1911,, enkele dagen nadat de Eerste Wereldoorlog was uitgebroken, werd hij met 24 klas genoten tot priester gewijd door de toenmalige aarts bisschopvan Utrecht, mgr. H.v.d. Wetering. Zijn eerste standplaats als kapelaan was Hamersveld gevolgd door Limmen, Bussum (St. Vitusparochie) en twee parochies in de stad Utrecht, waarvan hij de langste tijd verbonden was aan de St. Gertrudiskerk. Op 9 februari 1932 werd hij door deken Fock uit Amers- foort geïnstalleerd als pastoor van de kerk Maria Onbe vlekt Ontvangen (Nieuwerhoek) te Soestdijk. Op 30 sep tember 1966 ging hij mei'emiritaat en trok hij in bij de zusters van Nieuw-Mariënburg. Gedurende zijn pasto raat te Soestdijk zette hij zich met grote kracht in voor zijn parochianen. Hij deed enorm veel voor het vereni gingsleven en behoorde tot de oprichters van de voet balvereniging "Dios" (Door Inspanning Ontspanning Soestdijk), een voorloper van het huidige S. O. Soest. Oprichter was hij ook van de gymnastiekvereniging Crescendodie later fuseerde met de Soester Turn- club, de huidige vereniging "De Springbokken"Hij nam het initiatief tot oprichting van een afdeling van de Jonge Werkman en van de Verkennerij en deed veel voor de ver fraaiing van het kerkgebouw, dat nog bij zijn leven onder de slopershamer terecht kwam. Daarnaast was hij ook nationaal en internationaal werk zaam. Zo was hij landelijk voorzitter van het Aposto laat der Hereniging (de hereniging met de oosterse ker ken). Zijn voorzitterschap bestreek de periode 1944-1960 en bij zijn afscheid werd hij benoemd tot ere-voorzitter. VeZe malen bezocht hij het Midden-Oosten en zijn ver diensten voor dit oecumenisch werk zijn talloos. Zijn arbeid werd beloond met een hoge onderscheiding tijdens een oriëntatiereis in mei 1951 werd hij benoemd en gewijd tot Archimandriet van Trans-jordanië. Op 2 juni 1952 werd hij benoemd tot Geheim Kamerheer van de Paus en op 30 april 1954 vond de investituur plaats tot Ridder in de Orde van het H. Graf te Jerusalem. Tijdens zijn reizen maakte hij kennis met de Byzantijnse- misritus en hij hield op vele plaatsen lezingen over dit onderwerp. Als voortreffelijk zanger boeide Hem ae zang bij deze vieringen en het is daarom niet verwonder lijk dat hij oprichter werd van het nu beroemde Utrechts Byzantijns Koor. Mgr. Smit vierde zijn 25-, 40-, 50-, 60-, en 65 jarig priester schap. Op donderdag 10 mei a.s. wordt om 19.00 uur een avond wake gehouden in de Mariakerk aan het Nieuwerhoe- plem, waarna gelegenheid tot afscheid nemen. Op vrij dag 11 mei zal om 11.00 uur in dezelfde kerk de plechtige uitvaarr plaatsvinden. Aansluitend vindt de hijzetting plaats in het priestergraf op de R.K.begraafplaats aan de Kostverlorenweg. "Het is een goed bestuur. Ze hebben alles gedaan om van het dorpshuis nog een florerend bedrijf te maken, maar het failliet van de Borg is met deze begrotingsoverschrijding wel aangetoond", aldus het CDA-raadslid Hans Blom in de financiële commissie waar uitvoerig werd gediscussieerd over het raadsvoorstel van het college van B W om een extra subsidie te verlenen ter dekking van het exploita tietekort van de Borg over 1983. Het totale verlies van de Borg in dat jaar bedraagt 336.372,-. Dat is 81.497,- meer dan geraamd was. Dit laatste be drag wil het college dekken uit de post I onvoorzien van de gemeentebegroting 1983. Daar zit nog voor twee ton in. Alle leden van de financiële commissie begrepen, dat het dekken van dit tekort onafwendbaar is en men ging knarste- tandend akkoord met het voorstel op Jan Visser (Progressief Soest) na, die vindt dat de Borg zelf maar voor het verlies moet opdraaien. "Ik vraag me af als alle gesubsidieerde instellingen in Soest dit soort geintjes uithalen, waar blijven we dan met onze bezuini gingsplannen en begrotingsprognoses. Ik vermoed dat u het van de één wel pikt en van de ander niet. U had tijdig moeten ingrijpen. Dit gaat ten koste van andere welzijnsvoorzieningen. Straks bedenkt u nog het onzalige plan om een andere vereniging voor het échec van De Borg te laten opdraaien door bijvoorbeeld een andere vereni ging in de Borg te stoppen en het ge bouw van die vereniging te laten slopen ten behoeve van de Borg." Ries van Logtenstein (CDA) drong er op aan vóór 21 juni door het College te laten uitzoeken wat de consequenties zijn als de Borg wordt afgestoten. "Het financiële probleem is structureel. Een sluitende begroting zal altijd moeilijk blijven". De hele commissie ondersteunde dit voorstel. Uit de discussie bleek dat bij de ter inzage gelegde stukken al verschil lende exploitatie-modellen overwogen zijn. Met name wethouder Frans King- ma (PvdA) houdt zich hiermee bezig. Zijn fractievoorzitter Raymond van Gelder ging 't verst in zijn kritiek op het financiële débacle. Eén van de oorzaken van het tekort is het feit dat de Stichting Artishock zich vorig jaar teruggetrokken heeft uit de Borg om tegemoet te komen aan de bezuini gingsplannen van de gemeente. Hierbij ging het om een bedrag van 46.000,-. "Daar zijn we weliswaar mee akkoord gegaan, maar die zg. bezuiniging van destijds betekent wel dat we dit bedrag nu zelf moeten be talen uit onze pot Onvoorzien. Dit heeft niets meer met een financieel beleid te maken. Dit is een schimmenspel", aldus de sociaal-democraat Van Gel der Hij voelt niet veel voor afstoten van de Borg en wil bijvoorbeeld de sportzaal in de Borg meer rendabel maken. Hij wil dat het gemeentebe stuur met de Sportstichting gaat pra ten om een beter gebruik te maken van deze accommodatie. Neks Blommers (VVD) merkte op dat iedereen eigenlijk al lang wist dat de tekorten van het gebouw aan de Wil- laertstraat steeds hoger zouden oplo pen. "We deden er niets aan. De be waking van het college is onvoldoende Mij irriteert het dat er pas nu, in mei, over wordt gepraat." Dat duidde vol gens haar op "achteloosheid" van de kant van het dagelijks bestuur van de gemeente. Dekking van het extra te kort uit de post Onvoorziene omschreef zij als "een slordige wijze waarop het probleem "een beetje" wordt opge lost." Adriaan Pothuizen (D'66) vatte het voorstel samen in drie woorden: pijn lijk, onaanvaardbaar en een slechte voorlichting aan de raad. Hij meende dat er niéts anders opzit dan de tach tig mille op tafel te leggen. J. van Garderen (GPV/SGP/RPF) had graag gezien dat het raadsstuk van meer details was voorzien. "Een goed beleid ontbreekt". Wethouder Jan Menne (CDA) gaf het bestuur van de Borg het voordeel van de twijfel. Het raadsstuk kon niet eer der geproduceerd worden, omdat het Borg-bestuur de tijd moest hebben de slechte exploitatie in goede zin om te buigen. Hij benadrukte dat het tekort niet hoger is dan in 1982, maar wel groter dan was geraamd. I JB Nee toch? Wij hebben een grootbeeld Saba met H afstandsbediening r map ■y~j (1/2jaar oud) voor I 0%7 TORENSTRAAT 45 - TEL. 21177 Nationale werkonderbreking van een kwartier Zonder te weten hoe ik daar gekomen was, stond ik tussen twee bomenrijen met uitbundig bloeiende Japanse kers. Een mateloze overvloed die de natuur eigen is, maar die mij dreigde te over weldigen. Vlinders fladderden in mijn buik. Mijn adem stokte even. Eindelijk lente! Vreemd dat mij juist op dit moment een uitspraak invalt van Carl Gustav Jung: 'Wat wij het leven noemen is een korte episode tussen twee grote geheimen die toch slechts één zijn'. Een lichte ergernis overschaduwde mijn zonnig geluksgevoel toen ik me zelf zo hoorde redeneren. Ik weet in derdaad niet waar ik vandaan kom. Slechts met de grootste moeite kan ik iets bedenken wat mijn bestemming zal zijn, maar ik heb helemaal geen zin om daar nu over na te denken. Nauwe lijks had ik bedacht dat het waarde voller zou zijn om de overdaad aan vluchtige bloesemweelde zo intens te beleven dat ik het beeld op elk ge wenst moment zou kunnen terugroepen of mijn aandacht werd getrokken door een aanzwellende, massale samen zang. In de verte naderde onhoorbaar een luchtschip dat een groot en goed geoefend koor herbergde. Ik herkende de wijs en begon zachtjes mee te zin gen: "Aan U behoort, o Heer der heren de aarde met haar wel en wee, de steile bergen, koele meren, het vaste land, de onzeekre zee. Van U getuigen dag en nacht. Gij hebt ze heerlijk voortgebracht". Het luchtkasteel hing nu recht boven mij. De zangers en zangeressen ver drongen zich voor de ramen en we zwaaiden naar elkaar. Tegelijk jubel den we uit volle borst "Gij hebt de bloemen op de velden met koninklijke pracht bekleed. De zorgeloze vogels melden dat Gij uw schepping niet vergeet, 't Is alles een gelijkenis van meer dan aards geheimenis". Veel zachter en vol overgave zongen we nog een couplet: "Laat dan mijn hart u toebehoren en laat mij door de wereld gaan met open ogen, open oren om al uw tekens te verstaan. Dan is het aardse leven goed, omdat de hemel mij begroet". Tijdens het laatste vers had het ge vaarte zich weer in beweging gezet. Langzaam dreef het achter de horizon, waar het in de oneinigdheid oploste. Dit weekend Alleen donderdag (stuntreclame) Gemarineerde van i/oor JL Zojuist ontvangen T- shirts in diverse modellen en kleu ren vanaf 39,-. Betaalbare damesmode Rechtstreeks uit Parijs Burg Grothestraat 18 Soest - Telefoon 24349 Naar verwachting zal ook in Soest mor gen, donderdag 10 mei, gehoor worden gegeven aan de nationale oproep het werk een kwartier neer te leggen tegen de mogelijke plaatsing van kruisraket ten in Nederland. Onder het motto "het is vijf voor twaalf" zal op be drijven, instellingen en overheidssec tor tussen 11.45 en 12.00 uur het werk worden onderbroken. De FNV roept iedereen op dan naar buiten te komen, zodat 'zichtbaar' wordt gemaakt dat het werk ook daadwerkelijk stil ligt. Volgens het organiserende Komitee Kruisraketten Nee (KKN), waarin vredesbeweging en vakbeweging sa menwerken, moet er om 11.55 uur to tale stilte heersen voor de vrede. Vijf minuten nationale stilstand, waarbij het hele openbare en maatschappelijke leven op de plaats rust houdt. Die vijf minuten stilte vormen de afslui ting van een massale werkonderbre king van een kwartier. Aldus het KKN. Om de stilte extra indrukwekkend te maken, zo wil de FNV, moet de eerste tien minuten van de korte staking al les wat maar lawaai kan maken loeien, fluiten, luiden enzovoort. De vakbeweging stelt nadrukkelijk dat het hier niet gaat om een politieke sta king, noch een arbeidsvoorwaarden- actie. Maar een symbolische daad ter ondersteuning van een moreel appèl op de politici om te kiezen vóór leven en overleven. Kassières De filiaalhouders van diverse groot winkelbedrijven en warenhuizen, heb ben opdracht gekregen met het per- breking wil meedoen, de zaak in onder linge verstandhouding te regelen. Zo is er het voorstel op 10 mei om 11.55 uur niet af te rekenen aan de kassa's. Via de intercom moet dit aan het winkelend publiek worden meege deeld. Aangezien er geen sprake is van een staking, kan er volgens de FNV ook geen loon worden ingehouden. Verscheidene werkgevers en directies kunnen zich in deze afspraak wel vin den. Het publiek in Soest dient er ernstig rekening mee te houden dat het open baar vervoer morgen om kwart voor twaalf stil ligt. Het verkeer wordt ge vraagd om 11.55 uur vijf minuten stilte in acht te nemen en niet te rijden (ge lijk op 4 mei). Het Vredesplatform Soest zal de eerste tien minuten van de werkonderbreking met auto's toe terend door Soest trekken. Om 11.15 uur verzamelt men zich op de parkeer plaats naast de Oude Kerk. Ambtenaren Een woordvoerder van de ABVA/KABO hoopt dat ook de ambtenaren in Soest zullen deelnemen aan de werkonder breking. 'Als iedereen op elkaar gaat zitten wachten komt er niets van te recht. De actie is per slot van rekening voor een goed doel', aldus de zegsman. Onduidelijk is op dit moment of op 10 mei ook de straatverlichting aan gaat en de BB—sirenes zullen loeien. Wel dient men er rekening mee te houden dat een aantal openbare diensten zoals de PTT (postkantoor) en ge meentesecretarie een kwartier ge sloten zullen zijn of het werk daar stil- Aleen donderdag Versgebrande 250 gram 2.25 500 Q 98 3ram J 9 Hele weekend Een polisvoorwaarde die sluit als een bus, Is voor van Rouwendaal geen klus. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. ƒ30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. ÉÊk Peters bv voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1