Meningen van lezers Aktieweek tegen kruisraketten in Soest gestart Bruidspaar onder erebogen p r,ra Concert Soester Orkest Vereniging Oud-Strijderslegioen wijst protest tegen 'Open Dag' op vliegbasis af Bij ons op Soest Wethouder Plomp opent Landelijke Fietsdag Soest De Oorlog nr WOENSDAG 9 ME11984 SOESTER COURANT Vredesplatform omarmt gemeentehuis niet helemaal PAGINA 9 Heitje Anti Kernwapen- week te Soest Si vis pacem, para Bellum „SOESTER NATUUR "(bad) SOEST Dubbel kijkplezier op 1 september a.s. tijdens de Open Dag op de Vlieg basis Soesterberg De Open Dag op de Vliegbasis Soester berg krijgt er een extra bezienswaar digheid bij wanneer het College van B. W. het verzoek van de linkse Soester partijen honoreert. Hiermee dient het College niet alleen onze democratie, maar worden bovendien onze lachspie ren door de aanwezigheid van Soester» links nog extra in werking gezetEn op dit laatste heeft het nuchtere Neder landse volk dat deel uitmaakt van de overgrote meerderheid, zéker recht! Het publiek wordt dan bij aankomst aan de rand van de vliegbasis reeds aangenaam verrast; daar kan ze dan die kleine Soester-kaboutertjes gaan bekijken. Of zij ook nog in één van de vliegtuig-hangars te bezichtigen zijn hangt natuurlijk af van onze minister van Defensie want daar heeft het Col lege van B. W. jammergenoeg niets over te vertellen. En of het publiek het eens zal zijn met de zotheden van de kaboutertjes welke vervat zijn in 3 punten van hun bezwa ren? Ach.dat zullen die kaboutertjes zelf wel merken. Gun ze maar die moeite meneer Scholten, heus het kan echt geen kwaad Wel moet de gemeente wat bordjes voor het publiek bij de kaboutertjes plaatsen met de tekst: "Verboden te voederen, zij eten reeds uit de staats ruif". (Bulten verantwoordelijkheid van de redaktie). Foto: Herman van Dam Ric A. F. Rügebregt. Soestdijk Mag ik even. via uw rubriek, enige aandacht vragen voor 't volgende? Zo juist werd er aan onze flatwoning op de 7e verdieping gebeld. Er stonden vijf of zes lieve jonge dochtertjes voor de deur, die vroegen me of ik een karweitje voor een heitje had. Nu dat had ik niet, maar toen werd een blauw schoolkrantje getoond, van de Groen van Prinsterenschool en werd verteld dat 't er om ging geld in te zamelen voor waterpompen, te leveren aan een of ander project in de Sahel:"want die mensen hebben daar geen water." Het geheel voor mijn deur was heel aandoenlijk. Ik vroeg wat ze nu met eventueel opgehaald geld deden. "O, dat geven we aan school af. Ik moest even de duivel spelen. "Ja, maar als je dat nu niet doet, of je verliest het, wat dan? "Enige versla genheid. "Ja, maar we doen het wel." "O, "zei ik, "heb je dan een papiertje waar je het op kan schrijven? "O ja," en toen kwam er een soort kladje uit een broekzak en daar stonden diver se bedragen opgenoteerd. Zonder naam, en ook niet met een of ander schoolstempel of iets dergelijks, zo maar een overigens wit papier. Nu, 't zal wel geen foute zaak geweest zijn, bij die vijf lieve schatjes, maar welke ouder of onderwijzer (es) stuurt kindertjes van 10-12 jaar op een derge lijke totaal onverantwoorde manier er op uit? Dat deze kindertjes wereld vreemd zijn is aandoenlijk, maar wel ke school heeft leerkrachten, die zo on nozel zijn? Dit mag om zeer vele en diverse redenen niet voorkomen. Om dit te voorkomen meen ik dit te moeten signaleren. Met vriendelijke dank, Mw.A.S.Moll Nee zeggen tegen de kruisraketten betekent: Je vaderland niet willen verde digen tegen een links-extremis tisch/communistisch regime, dat al lang likkebaardend zijn kans afwacht om- net als Hitier- Westeuropa onder de voet te lo pen; Zonder je gezond verstand te ge bruiken achter de Nederlandse linkse groeperingen aanlopen, die zodoende best hun Russische vrienden een dienst willen be wijzen; Je onttrekken aan de verplich tingen, die een bondgenootschap nu eenmaal vraagt en waarmee langs democratische weg af spraken zijn gemaakt, die niet zomaar kunnen worden afbe steld als gold het een pond sui ker; Je laten wijsmaken dat het me rendeel van je mede-Nederlan ders best een linksextremis- tische c.q. communistische re geringsvorm willen Je in feite schuldig maken aan verraad aan je land, ons bond genootschap én aan de demo cratie, althans in moreel op zicht. Is het u overigens niet opgevallen dat in bedoelde halve pagina tekst geen enkele naam wordt genoemd? Zou u de uwe er onder durven zetten? J.H. van Doorne Van het artikel "Bevrijdingsfeest" van de heer M. Mosk (zie S.C. 2 mei) heb ik met dermate belangstelling en in stemming kennis genomen dat ik een ieder aanraadt dit stuk nogmaal goed te lezen! Op één alinea wil ik dieper ingaan. De heer Mosk schrijft: "Onbegrijpelijk is dan ook dat juist de zogenaamde "vredesbewegingen" weer allerlei acties gaan voeren tegen onze defensie en de Navo en de VS zal er ook wel weer bijkomen. Wat zijn we toch "fijn gevoelig". In de communistische in structies heet dit "Druk van onderen. Einde citaat. Dit is geachte heer Mosk, niet onbe grijpelijk; "klein" links, maar ook "groot" links, laat immers géén gele genheid voorbij gaan om te ageren tegen het regeringsbeleid, zowel te pas als te onpas. Immers: in het kabinet zitten geen linkse ministers, in de twee de kamer is links in de minderheid en dus deugt deze regering niet; een typisch staaltje van ongebreidelde eigendunk! Het is de "progressieve" interpretatie van het begrip democra tie: afbreken wat niet in jouw schuitje past, al ben je in de minderheid! Het is de ziekelijke drang om overal "te gen" te zijn en te speculeren op het slaafs volgen van de grauwe massa. De "gebroken geweertjes"-mentaliteit is weer in alle hevigheid opgebloeid! In de jaren dertig heeft Nederland het gevaar van de "vijfde colonne" veron achtzaamd en het is hard op weg deze fout weer te maken met alle gevolgen van dien. Maar het gros van de snui ters in de "vredes"-bewegingen heeft zelf nooit de zegeningen van een be zetting meegemaakt. Dank zij de NA VO en de U.S.A. kunnen zij nu hun broodmolen opentrekken en kan de Soester Courant een halve pagina wij den aan het publiceren van de "vre- des"-actiesdat is ware democratie Amerika heeft na WO n de westeuro- pese landen niet bezet gehouden, ter wijl Rusland zich vast heeft ingegra ven in Letland, Litauen, Estland, Hon garije, Tsjechoslawakije, Polen en noem maar op; de rode drang naar wereldoverheersing wordt nog steeds tentoongesteld (Afganisten b.v.). Als men een buurman heeft die dreigt Uw erf te verwoesten zijn een paar felle herdershonden een prima remedie; hij laat zijn onzalige gedachten dan wel na; lees nu voor "erf" eens "land" en voor "herdershonden" het woord "kernwapens", dan moet men toch wel inzien dat plaatsing van kernwapens een zeer te betreuren, doch niettemin onontkoombare, noodzakelijkheid is, tenzij men gespeend is van het gering ste gezonde verstand, gilleep als de Sovjet Unie overgaat tot ontmanteling en vernietiging van haar op West- Europa gerichte kernwapens in plaats van hardnekkig door te gaan miet op voering van die wapens in aantal en vernietigingskracht zal het kernwa- penvraagstuk onmiddellijk zijn opge lost; je behoeft toch echt niet zo super intelligent te zijn om dat te snappen! De oude Romeinen begrepen dit al, ge tuige hun "Si vis pacem, para bellum" (Indien gij de vrede wilt, bereidt U voor ten oorlog). Ongetwijfeld zal ik nu door bepaalde lieden voor "fascist" worden uitgekre ten, want in de progressieve "demo cratie" wordt men zo betiteld als men zich geen rad voor de ogen laat draaien door vredesspelletjes spelenden, ge- meentehuisomsingelenden en auto- toeteraars, die daarmee te kennen om- singelenden en auto-toeteraars, die daarmee te kennen geven dat zij de ware betekenis van het worod "fas cist" niet begrijpen' Maar ja, wie niet links is, is een "fascist", nietwaar? Verder getuigt het van een onvoor stelbare mate van onkiesheid om uit gerekend in de bevrijdingsweek met allerlei acties etc. te komen; hieruit spreekt een totaal gebrek aan respect voor de betekenis van die week! Vijf jaar lang heeft Nederland gevochten tegen de nazi-dictatuur. Velen hebben hun leven daarvoor opgeofferd. In tal loze families heerst daarover nu nog rouw. En een fatsoenlijk mens moet toch op zijn minst die "bevrijdings week" weten te respecteren en die week niet verkankeren en verpesten door "acties". Maar ja, in een land waarin aan kinderen van 10 jaar al wordt geleerd rotzooi te trappen is van fatsoen niet al te veel te verwachten... In zo'n land heerst de haat en de on verdraagzaamheid, daar tiert de ver loedering welig, daar wordt de men taliteit vergiftigd, daar wordt de gees telijke grond bouwrijp gemaakt voor de chaos en de anarchie. Tot heil van de volgende bezetting en onderdruk king door een dictatoriale macht. En in het verklarend woordenboek van de Nederlandse taal kan dan achter "com munisme" worden gezet: "Voortzet tingvan het nazisme, neo-nazisme". Zij die voor onze vrijheid stierven, kennen de "beloning" niet... De 'omarming' van het gemeente huis. Ongeveer vijftig inwoners van Soest hebben maandag j.1. tegen het middag uur een poging ondernomen om het gemeentehuis van Soest aan de Steen- hoffstraat te "omarmen". Dat gebeur de als onderdeel van een reeks van ac tiviteiten, georganiseerd in het kader van de landelijke Aktieweek tegen de kruisraketten, waaraan in Soest ge stalte wordt gegeven door het plaatse lijke Vredesplatform. Het platform is een plaatselijk samenwerkingsver band van Interkerkelijk Vredesbe raad, Vrouwen voor Vrede, PvdA, Progressief Soest, PSP, CON, Soest Erbij, Vereniging Artishock en Basis- gToep Baarn/Soest. De omarming van het gemeentehuis slaagde slechts ten dele; alleen de voorkant en de beide zijkanten werden door een levende keten van mensen die hand in hand stonden afgesloten, maar de achterkant bleef nagenoeg ge heel vrij. De keuze van het tijdstip van de actie hield verband met het feit dat maandag om 12.00 uur als gebrui kelijk de BB-sirene haar maandelijks geloei zou laten horen. Toen het inder daad zover was lieten de actievoerders zich allen ter aarde vallen, daarmee illustrerend wat de kernwapens de mensheid zouden kiu jien aandoen. Kort voordat de sirenes hun, geluid lieten horen betrad burgemeester Scholten het bordes, om een brief na mens het Vredesplatform in ontvangst te nemen. Deze brief werd hem, samen met een poster waarop de angst wekkende toeneming aan vernieti gingskracht duidelijk wordt gemaakt, overhandigd door twee afgevaardig den van het Vredesplatform, Mimi Zeegers en Trinie Rutgerr,, met het verzoek de poster in het gemeente huis te laten ophangen. 'In de klem' Mimi Zeegers wees erop dat een groot deel van de bevolking niet beschermd wil worden door wapens die de mens heid generaties lang een onnoemelijk leed kunnen bezorgen. Zij benadrukte in dat verband de verontrusting bij veel inwoners van Soest, waarvan bij het gemeentehuis een klein deel verte genwoordigd was, die met hun geweten "in de klem" komen. Burgemeester Scholten reageerde met een verwijzing naar de toespraak die hij op 4 mei in Soesterberg had ge houden, toen daar het Vrijheidsmonu ment werd onthuld. "Ik heb ervoor ge pleit dat voor- en tegenstanders van de kernwapens met elkaar in gesprek gaan en zich niet verschuilen in groe pen die recht tegenover elkaar staan". Hij onderstreepte zijn bereidheid om eraan mee te werken dat mensen met verschillende denkbeelden niet tégen elkaar, maar mét elkaar zouden pra ten, om gezamenlijk te zoeken naar op lossingen. De brief van het Vredes platform aan de burgemeester verdui delijkte de bedoeling van de manifesta tie: "Wij willen hiermee uiting geven aan onze grote bezorgheid over de steeds toenemende kernbewapening, die ons geen enkel gevoel van veilig heid meer geeft. Immers, de bewape ning is doel in zichzelf geworden en staat in geen enkele realtie meer tot de bescherming van de bevolking." Met de omarming van het gemeente huis wilde het Vredesplatform aange ven dat het gemeentebestuur een eigen -wezenlijke- taak heeft om door een duidelijk vredes- en veiligheidsbeleid de bescherming van de bevolking te vergroten. "Dit zou het gevoel van vei ligheid en dus het geestelijk welbevin den van ons allen ten goede komen". In de brief dringt het Vredsplatform erop aan "via de daartoe geëigende wegen de grote verontrusting over de plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht over te brengen aan Regering en Parlement en om samen met het College van B.en W. en gemeente raad alles in het werk te stellen "om vorm en inhoud te geven aan onze beveiliging, hetgeen niet wordt bereikt door een toenemende militarisering van onze woonomgeving, maar door een weloverwogen vredes- en veilig heidsbeleid." Farce Tenslotte wordt de burgemeester als hoofd van de Bescherming Bevolking gevraagd zich in te zetten voor het afschaffen van de maandelijkse BB- sirene, niet alleen vanwege de onaan gename gevoelens die het geloei op roept, maar ook om de schijnveilig heid, die ermee wordt gesuggereerd. "We weten immers dat in geval van oorlog schuilen -waar eigenlijk?- niet meer helpt: de vuurkracht van de con ventionele bewapening is er te groot voor geworden en wat er bij een kernaanval gebeurt is langzamerhand genoegzaam bekend. Met een Ameri kaanse basis in de buurt hoeven we ons bovendien geen illusies te maken dat het hier wel zal meevallen. Steeds meer burgers van Soest raken hiervan overtuigd en beschouwen het loeien van de sirenes als een farce en een onderschatting van hun realiteitszin, alsdus de brief van het Vredesplat form. De manifestatie had een ordelijk ver loop en werd afgesloten met het zingen van een aantal vredesliederen. Aan de overkant van de straat vond een een- mans-tegendemonstratie plaats door de heer Mosk uit Soest, die met affiches op de gevaren van het commu nisme wees. De deelnemers aan de ma nifestatie kregen onverwachte steun uit het postkantoor, waar uit éen van de ramen na afloop tot ieders hilari teit de kreet schalde: "Landgenoten, zet de strijd voort De aktieweek tegen de kruisraketten werd in Soest feitelijk al op zondag ge start door het verspreiden van ca. 1000 zgn. "stippenkaarten" bij een aan tal kerkgebouwen, 's Avonds vond een goed bezocht Oecumenisch Avondge bed in de Oude Kerk plaats onder het motto "Kiès dan het Leven", waarin door middel van teksten, liederen, gebeden en muziek werd stilgestaan bij de keuze die binnen afzienbare tijd over het vraagstuk van de raketten moet worden gemaakt. zo^MArnllLitL.Tn fe Pl?nses Jultana-kleuterschool in Utrecht waren er tinhein meteen bus naar de kerk gekomen, om de feestelijke plech- gebracht. Dat leverde erebogen mee' J. L. W. Herten Zaalcapaciteit pl.m. 200 pers. Ruime parkeergelegen heid. Vervoer Bruidsauto gratis «janus Barbecue-spies 200 gr. f 12.50 j incl. garni1 Voor Barbecue graag vooraf bespreken Uw adres voor: Bruiloften en partijen Openhaard - barbecue v. Weerden- Poelmanweg 4 Tel. 02155-13156- 11121 Het voorjaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging zal plaatsvinden op donderdag 17 mei in de Petrus en Pau- luskerk, Kerkplein te Soest. Aanvang 20.30 uur. Soliste is Victorien Sloof, zij zal het fluitconcert in G.gr.t. van Joh. Joachim Quantz uitvoeren. Zij kreeg haar op leiding, aan het Utrechts Conservato rium, van Abbie de Quant. De blazersgroep van het orkest zal de serenade opus 7 van Richard Strauss ten gehore brengen, o.l.v. de bekende hoornist Henk Soeteman. De overige werken die op het program ma staan zijn van Vivaldi en Gounod. De leiding van het orkest is in han den van dirigent Dick Blokbergen. Het Soester Orkest bestaat nu ruim 12% jaar. Verscheidene leden, die van het begin af bij de S.O.V. hebben mee gespeeld, gaan nu ophouden met musi ceren. Dat wil zeggen dat er, bij de eerste en tweede violen, plaatsen va cant zijn. Waar blijven de Soester inge zetenen en de spelers uit de regio? Schroomt u niet, meldt u zich bij het secretariaat. Telefoon 03429-3659. U krijgt daar alle gewenste inlich tingen. Kaarten voor de uitvoering van 17 mei zijn verkrijgbaar bij de ingang van de kerk, op de avond van de uit voering. Tevens bij de leden. Victorien Sloof. Jongeren hebben in deze jachtige tijd weinig aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies, hoe zat dat ei genlijk? In een nieuwe rubriek "Bij ons op Soestpubli ceert De Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: een verzetstrijder die zijn naam niet genoemd wil hebben. 7iuila 1 li inn. nnl.»-:ii::i. Zoals al 11 jaar gebruikelijk organi seert de ANWB in nauwe samenwer king met VW en TROS ook dit jaar weer op de 2e zaterdag van de maand mei de Landelijke Fietsdag. In 1984 is het mogelijk vanuit 124 plaatsen in Nederland te starten om rustig van ons eigen land te genieten. Voor het eerst zal op zaterdag 12 mei a.s. ook de ANWB-vlag in Soest wap peren want zoals reeds eerder bericht, is Soest dit jaar opgenomen als start plaats. En terecht: onze woonplaats en naaste omgeving heeft heel wat te bieden. De officiële opening voor deze le Soes ter Landelijke Fietsdag zal verricht worden door Wethouder Plomp. Om precies 09.00 uur zal hij het start sein geven aan honderden Soester fietsenthousiasten (en ook velen uit de omgeving) voor een dag fietsplezier en ontspanning. (Starten is mogelijk van 09.00 uur tot 13.00 uur). De Landelijke Fietsdag van de ANWB is niet zozeer een prestatietocht als wel een rekreatiegebeuren. De deel nemers hebben dan ook ruim tijd om de plm. 35 km lange tocht te vol tooien. Tot 16.00 uur is er de kans om er een "Dagje Uitgebreid" van te ma ken en dan bij het eindpunt een her innering aan deze dag in ontvangst te nemen. Routebeschrijvingen a 3,- p.p. zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij de VW Steenhoffstraat 9a (t.o. gemeen tehuis) en op de dag van vertrek bij de startplaatsRestaurant Boerderij 't Hoogje Kerkstraat 10 (In de Kerke- buurt). De Werkgroep 't Sticht van het Oud- Strijderslegioen heeft zich in een brief tot de gemeenteraad van Soest gewend en scherp stelling genomen tegen het protest dat de linkse partijen PvdA, Prog. Soest, PSP en CPN onlangs bij de burgemeester indienden tegen de "Open Dag" die op 1 september op de Vliegbasis Soesterberg wordt gehou den. De werkgroep merkt op dat het uit het oogpunt van Vredesopvoeding en voorlichting juist goed is dat men ziet met welke middelen de Vrede al meer dan veertig jaar wordt gediend'Want vrede wil iedereen en de NAVO zorgt ervoor." Verder wordt in de brief op gemerkt dat iedereen weet dat bij de Open Dag de grootst mogelijke veilig heidsmaatregelen in acht worden ge nomen en dat er daarom geen belem meringen hoeven te zijn, vooral niet als er geen "subversieve acties wor den gepropageerd of aangeraden. Omdat ook Defensie bezuinigt en niet voldoet aan de aan bondgenoten gedane beloften is het goed te laten zien wat desondanks met minder middelen tot stand kan worden gebracht, aldus de werkgroep. De werkgroep dringt er met klem op aan mei in de te gaan op de suggesties aan niet in te gaan op de suggesties rand van de basis te laten debatteren. "Men dient zich te herinneren dat bij de vorige Open Dag de demonstranten beschermd moesten worden tegen het publiek, en het zou onjuist zijn de de monstranten dit risico weer te laten lopen." De werkgroepen merkt verder op dat het moeilijk te begrijpen is dat in dit jaar, waarin de landing in Normandië wordt herdacht, een aanval wordt ge daan op de luchtstrijdkrachten die zul ke grote offers brachten om de Nazi dictatuur te verslaan. "Er zijn nog steeds dictaturen met concentratie kampen, Jodenvervolging en mis bruik van de psychiatrie. Een strijd macht is noodzakelijk om een herha ling van een bezetting te voorkomen, en zolang deze strijdmacht in Open Dagen kan tonen wat ze waard is, is de vrijheid verzekerd. In de brief wordt tenslotte opgemerkt dat de nagedachtenis aan hen die het grootste offer voor deze vrijheid brach ten en daardoor ervoor zorgden dat er geprotesteerd kan worden, de werk groep dwingt om ook aan het gemeen tebestuur te vragen: "Verdedig Ne derland, maak het niet weerloos. Stoere Willem: "Zo noemden ze mij, ja. En nu nog. Ik weet niet waarom. Ik ben niet meer zo stoer. Hoewel, ze kunnen je beter stoere Willem noemen dan een slapjanus. In de meidag van 1940 liep ik met vijf jongens na de strijd ergens rond bij Zutpen. Ik was toen in dienst voor mijn nummer. De krijgsge vangenschap waren we ontlopen. We doken onder in een boerderij en kregen van een rijksveldwachter burgerkle ding en een fiets. "Weten jullie niet dat het afgelopen is," vroeg hij. Op die fiets ben ik teruggereden naar Soest. Mijn vader had een boerderij aan het Oude Grachtje. Na alle onzekerheid was iedereen blij, dat ik weer veilig thuis was. Mijn ouders hadden drie zoons en één dochter. In Soest zaten overal Duitsers: in scho len en in boederijen. We waren bezet door een vreemde mogendheid. Als oud-militair moest ik me melden in Amersfoort. Een jodenjongen had een valse Ausweis voor me getekend. Met een koffertje achterop ben ik op de fiets gestapt, richting Birkhoven, langs het Dierenpark. Zo kon iedereen zien dat ik me ging melden, maar ik ben daar nooit gearriveerd. Langs een omweg reed ik weer terug. Zo moest je dat doen voor 't oog van de mensen. Want je wist niet wie je vrienden waren of je vijanden. Dat is toch nu nog zo. Je beste vrienden kunnen je vijanden zijn. Dat weetje toch nooit? Vijf jaar angst. Veel angst. Het waren bange tijden. De Duitsers hielden raz zia's. Ze controleerden de mensen. Ze pakten iemand van 28 jaar op aan de Beetzlaan. Mannen van mijn leeftijd (ik ben van 1919) moesten in Duitsland werken. Onder de hooiberg hadden we een grote kist met een hol eronder. Daar doken we onder met z'n vieren. Niemand kon ons vinden. In de Oranjelaan zaten jodenmensen ondergedoken bij een paar onderwij zeressen. Een Poolse tandarts met vrouw en kind. Als het donker is, moest ik ze één voor één halen. Als het gevaar geweken was, moesten ze weer terug. Maar ze wilden niet. Mijn moeder zat te huilen. Toen heb ik gezegd: "Inpak ken en wegwezen Later zag ik een boerderijtje hier te genover 's avonds in de schijnwerpers fel verlicht. Alle onderduikers plus de boer werden ingeladen en weggevoerd. We hebben ze nooit meer teruggezien. We hebben nooit geweten waar ze pre cies naar toe gingen en wat er met ze gebeurde. Dat hoorde je later pas. Over gaskamers en concentratiekam pen. Je sprak er niet over. Je hield je mond dicht. De angst. Ik had een oom aan de Biltseweg wonen. Daar was een aanslag gepleegd op een Duitse Auto. Toen hebben ze acht gijzelaars uit Zeist bij dat berkenlaantje naar de "Prinsenhaag" op een rijtje gezet en gefusilleerd. Ik reed er op de fiets naar toe, langs het Keienhuis, langs Bloem, en ik heb ze zien liggen. Mijn oom stond te janken. En je maakte dat je weer gauw wegkwam. Angst. En honger na tuurlijk. Ik ging in Maartensdijk bij een boer helpen met dorsen. Voor 50 kilo rogge. En er ontstond ruilhandel. Mensen bo den goud en sieraden voor voedsel. Bidden en smeken om een emmertje melk. Op de fiets gingen we een zak meel halen. Ik had een oude transport fiets, maar die werd door de Duitsers afgepakt. Ik gapte hem terug en toen dwong een soldaat mij met zijn geweer mee te gaan naar de Ortskommandant. Die zetelde in een oude villa aan de Soesterbergsestraat tegenover Hotel v.d. Brink waar zich nu de serviceflats van "De Soesterdulnen" bevinden. Er waren ook boeren die bij de N.S.B. zaten. Als ze wat voor je konden doen, konden voorkomen dat je mee moest, dan deden ze dat. Je kon niet zomaar een avondje naar Amersfoort. Bij de Birkt werd je al gepakt als in een vang net. Af en toe ging je zondags naar de kerk waar je de kans liep na afloop in de kraag te worden gegrepen. Soms werd je wel getipt of gewaarschuwd. Alles lag stil. Het verenigingsleven was zo dood als een pier. Je durfde niks. Alleen klaverjassen. Je voelde je machteloos. Dat gebulder en ge schreeuw van die lui. En die mishande lingen. Ik haatte ze. En nog steeds mag ik ze niet. Eén keer ben ik gepakt in Wijk bij Duurstede. Ik moest daar twee zakken appels ophalen. Daar zat vlees tussen. We hadden geen fruit en onze eigen koeien durfden we niet te slachten. Elke koe was geregistreerd. Vlak voor de pont werd ik aangehouden door zo'n feldwebel met zo'n metalen plaatje op zijn borst. Ik moest mee. Hij liep achter me met z'n geweer in de aan slag. We liepen langs een soort gracht. Vlakbij het gebouw dacht ikdaar moet ik niet zijn. Plotseling draaide ik me om en gaf hem een "duwtje" zodat hij in het water viel. Toen liep ik hard weg en verstopte me twee dagen in de steenovens. Verzet Ik werkte in de bossen van de Vuur- sche. Bij het station van Baarn moes ten we bomen laden op de trein. Daar ontmoette ik een jonge Duitser. Hij vroeg in 't Hollands om een snee brood. Ik weigerde eerst. Hij kwam van het Russische front en moest hier op verhaal komen. Freddy van Kessel heette de man, uit Duisburg. Hij huilde als een kind, want hij wou niet meer terug, 's Avonds om half zeven heb ik hem achter op de fiets naar een schuil, hut in het bos gebracht. Elke dag be zorgde ik hem eten. Vier dagen later werd hij door een N.S.B-er ontdekt en weggevoerd. Vier jaar geleden hebben kennissen van mij in Duisburg navraag gedaan naar hem. Toen was hij net een jaar daarvoor overleden. Verzet? Daar praat ik niet over. Nee. Dat doe ik niet. Natuurlijk, er was ver zet. Ook bij ons op Soest. Nee. Daar zeg ik niets over. Waarom niet? Nee, dat doe ik niet. Vrijheid is veel waard. Ik ben na de oorlog in talrijke vakantielanden ge weest, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Joe goslavië. Maar het is nergens zo goed als hier in Nederland. Alleen de jeugd. Daar maak ik me zorgen over. Die on tevredenheid tegenwoordig. Vóór de oorlog verdiende ik een gulden per dag. Die zes harde guldens in de week had den ze thuis broodnodig. Ik kreeg één gulden zakgeld. Nu willen ze me geen dag helpen. Ze vragen eerst: wat kan ik verdienen? Als ze in de W.W. lopen en ze willen geld van me, stuur ik ze van de dam. Het zijn uitvretersEen nieuwe oorlog is niet met de vorige te vergelijken. Dan is het in een paar dagen helemaal gebeurd." Jan Visser.'

Soester Courant | 1984 | | pagina 9