vereniging lijken. a milscawluncM Prof. Tims zag 'Socialisme met een opgewekt gezicht' 'Geweld is absolute grens bij burgerlijke ongehoorzaamheid Thema-avond in Artishock op 29 mei Pensioenen voor weduwnaars S&ÏS5Ï PAGÏn^ plus betaal ir langs. doet Kledingwerkplaats Artishock in 'Van Gewest tot Gewest' Reisverhaal uit de eerste hand Bezinningsavond in Artishock: Soester PVO neemt deel aan con cert van 90-jarige Harmonie Crescendo te Baarn 'Krisis in Europa' FilosofieAngst in al zijn vormen Muziek Het Rein de Graaff/Dick Vennik kwartet STEENHOFFSTRAAT 46 - 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 WOENSDAG 16 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 11 t IMPOfiTRiCL HARf M8B1ÜGA GRCEVE BV SfiSSENHElM £TEtEFÖ0&O?5:>?'|<ffl(JQ :KTIE Privé en kantoor: Olijkeweg 26, Soest tel. 02155-132 60 garantie voor zekerheid ank 'eg, 23280. De kledingwerkplaats in het Artishockgebouw, die sinds het begin van dit jaar de mogelijkheid biedt aan een aantal jeugdige werklozen uit Soest en omgeving om ervaring op te doen bij het zelf vervaardigen vanJtukken, heeft ook landelijke aandacht gekregen. Vorige week heeft een televisieploeg van de NOS opnamen gemaakt voor het programma Van Gewest tot Gewest'. De opnamen duurden ca. 40 minuten en de verwachting is dat in het NOS-programma, dat op woensdag 23 mei wordt uitgezonden, ongeveer 5 a 7 minuten aan de Kledingwerkplaats gewijd zullen zijn. Onlangs keerde prof. dr. W. Tims naar zijn woonplaats Soest terug r.a een zeven weken durend werkbezoek aan China. Hij sprak daar met regerings- funktionarissen, leden van communes en met mensen op straat. Hij schetst China als een land waar heel veel ver andert en waar mensen weer hoop en verwachting hebben. De huidige ontwikkeling in China staat olgens prof. Tims niet los van de ge- ihiedenis. Veel van wat voor ons on begrijpelijk is, valt te verklaren aan de hand van de zeer lange, aaneengeslo ten geschiedbeschrijving van het on- letelijke Chinese rijk. Men voelt zich erfgenaam van een meer dan 3000 jaar joude cultuur zonder witte plekken, be schreven in nog steeds leesbaar schrift. 'Tot aan het begin van deze eeuw 3chommelde de bevolking tussen de 50- en 100-miljoen. Nu zijn er meer dan een miljard Chinezen, waarvan er 800 mil joen op het platteland wonen. De rest woont in propvolle steden waar zo veel mensen wonen dat elke dag tel kens een zesde del van de bevolking ïen vrije dag heeft omdat anders de eaak niet meer in de hand te houden is. Als iedereen tegelijk gaat winkelen tornt er niemand meer aan de beurt. ~indag is ook een vrije dag, maar dan zijn de winkels gesloten. Een kwart van de wereldbevolking woont in China en het is duidelijk dat zoiets een gigantisch probleem vormt. "China is niet alleen een groot land, het is ook een arm land. De armoede is echter redelijk gelijk verdeeld en dat is een rechtstreeks gevolg van het feit dat China in 1949 een communistisch land is geworden. De hele collectieve organisatie zoals die daar nu funktio- neert is gestoeld op de eigen Chinese cultuur. Men doet weliswaar niet meer aan voorouderverering, maar de fa miliezin is nog heel sterk. Tot 1976 heb ben we heel weinig geweten van wat zich in China afspeelde. Het liet geen buitenlanders toe en er kwam weinig 1 nieuws vandaan. We wisten dat er geen partikulier grondbezit was en dat de bevolking georganiseerd was in com munes, dat er heel wat gebeurde aan de opbouw van grote nieuwe indus trieën en aan de uitbreiding van het spoorwegnet, maar een kompleet beeld hadden we niet. We hoorden van de Culturele Revolutie en van de Bende Lvan Vier, die geprobeerd ..heeft .de macht in handen te krijgen. Een meer gematigde groep leiders is aan het be wind gekomen en sindsdien is het een heel stuk rustiger en tegelijk opener geworden. De communes beheren de landbouwgronden en organiseren het werk op het platteland en in de indus trie. Een commune is zo groot als bij voorbeeld een Noordhollandse polder, waar zo'n 12- tot 15.000 mensen wonen. Er werd centraal georganiseerd hoe ze hun werk moesten doen. Ze kregen daar werkpunten voor, waarmee ze hun dagelijks rantsoen aan eten kon den krijgen. Het grootste deel van de produktie was eigendom van de staat. Een zeer hoge ambtenaar vertelde mij hoe dat in de praktijk werkte. Tijdens de Culturele Revolutie werd hij uit de stad verbannen om door de boeren 'op nieuw opgevoed' te worden. Twee jaar lang trok hij als schaapsherder met zijn kudde rond over vruchtbare gron den waarop totaal niets werd ver bouwd. De boeren en boerinnen, die er wel waren, brachten hun tijd door met praten, sigaretten roken en breien. Zo lang ze maar in het veld aanwezig waren kregen ze werkpunten en dus ook hun rantsoen. Ze aten mee uit de grote pot, maar de drijfveer ontbrak. Er zijn heel wat hoge ambtenaren ge weest die met eigen ogen hebben ge zien hoe slecht dat collectieve systeem in de praktijk werkte. Toen dan ook de Culturele Revolutie achter de rug was en zij in hun funkties werden hersteld, was het hun duidelijk dat er iets moest veranderen op het platteland. Kapitalisme? Het nieuwe begrip dat je overal tegen- komst is het woord 'verantwoordelijk heid', hetgeen daar betekent, dat de mensen er zelf voor moeten zorgen dat grond en machines goed worden ge bruikt. Daar moet dan wel wat tegen over staan. Bijvoorbeeld de mogelijk heid om door hard te werken een groter inkomen te halen. "Ieder gezin op het platteland kan een gebruikerscontract afsluiten, waarin staat dat men een be paald stuk land krijgt dat eigenhandig bewerkt moet worden. Een deel van de opbrengst moet als een soort pacht in geleverd worden om de steden van voedsel te voorzien. De rest mogen ze zelf verkopen. Bovendien mogen ze zelf bepalen welke produkten ze willen ver bouwen. Zelfs specialisatie in de vorm van bijvoorbeeld varkens fokken is toe gestaan. Er is dus veel meer ruimte ge komen voor eigen initiatief en de boe ren krijgen nu inkomen naar prestatie. Er zijn weer overal vrije markten, ter wijl dat tot voor kort niet in het sys teem paste. De landbouwproduktie is in de laatste vijf jaar ongeveer met een derde gestegen en het gemiddelde in komen van de bevolking op het platte land is bijna verdubbeld In tijden van tegenslag of droogte is de staat weliswaar bereid om de boeren van rantsoen te voorzien, maar riekt dit niet naar ons kapitalistische sys teem? "Tot op zekere hoogte wel, ja. Maar op een tweetal punten onderscheidt zich het Chinese systeem heel duidelijk van het onze. In de eerste plaats is grond niet te koop. Het is en blijft staatsei gendom. Bezitsuitbreiding is alleen mogelijk met dingen die je voor jezelf en je gezin nodig hebt, zoals een radio, een televisie, een naaimachine of een huis. Zelfs een oliepersje mag, maar echt industriële machines zijn niet toe gestaan. Het tweede verschil is dat wie op het platteland woont niet mag ver huizen naar de stad. In alle ontwikke lingslanden leidt de armoede op het platteland er toe dat mensen hun heil zoeken in de stad. Meestal is het daar niet veel beter, maar de aantrekkings kracht blijft. Rond alle grote steden zie je dan ook krottenwijken ontstaan waar de meest erbarmelijke toe standen heersen. Wie in China naar de stad trekt raakt zijn rantsoen kwijt en dat risico durven de meeste mensen niette nemen." Het platteland is verplicht om er voor te zorgen dat er werk is voor iedereen. Met een zo explosief groeiende bevol king op een betrekkelijk klein deel van het land dat maar bruikbaar is, kan dat natuurlijk niet. De rest moet iets an ders gaan doen. Op zijn rondreis be zocht prof. Tims zo'n 150 bedrijfjes die door de communes werden opgezet en waar van alles en nog watgeproduceerd wordt. 'Doordat het de boeren goed gaat ont staat er veel werkgelegenheid. Zij willen een beter huis voor zichzelf. Daar heb je cement, bakstenen en hout voor nodig en natuurlijk de mensen die de huizen bouwen. De grote staatsbe drijven ondervinden zelfs concurrentie van de kleine bedrijfjes die beter en goedkoper kunnen produceren. De woningbouw op het platteland heeft een enorme vlucht genomen. Ze zijn weliswaar simpel van opzet en niet erg goed geïsoleerfd, maar de mensen zijn er erg blij mee. Het toverwoord 'verantwoordelijkheid' komt ook in de steden steeds vaker voor. Waar vroeger de staatsbedrijven al hun winst bij de staat moesten inle veren, daar mogen ze nu een deel daar van zelf houden. Ze zijn ook niet meer verplicht om jaarlijks een bepaald aantal werknemers in dienst te nemen. Daarentegen past de staat ook niet meer bij als er verlies geleden wordt. Bij een staalfabriek waar 65.000 men sen werken werden vorig jaar 7.000 mensen ontslagen. "Zij zijn niet werkloos geworden, want ze werden ingezet om bomen te planten. Het Is trouwens interessant om te zien wat die bedrijven met hun winsten doen. Er is nog steeds een groot ge brek aan woningen en bij alle grote fa brieken en steden zie je nu nieuwe woonwijken verrijzen. Met de snelheid waarmee ze bouwen ziet het er naar uit dat de bestaande woningnood in 1990 opgelost is." Godsdienstvrijheid De China-reiziger wordt telkens gecon fronteerd met de grootte van het land en de omvang van de daarmee samen hangende problemen. Zo legt de ge boortebeperking een enorme druk op gezinnen. De vrijheid van godsdienst is opnieuw in de grondwet opgenomen en vastgelegd. "China is nooit een erg religieus land geweest. Het wil een socialistisch land zijn en blijven, maar er worden weer kerken en tempels hersteld en ge bouwd. De kranten en televisie be steden weer aandacht aan wat er kerkelijk aan de hand is. Het is niet al leen maar een recht op vrijheid van godsdienst, maar men accepteert het ook als een zaak die bij de. Chinese cul tuur hoort. Natuurlijk vraagt men zich af of het wel zo zal blijven. Dat geeft onzeker heid. Alles wat je nu zegt kan tegen je gebruikt worden als er ooit een terug keer zou komen naar het harde com munisme. Het vertrouwen in de toe komst moet nog groeien. Je kunt in elk geval zeggen dat er een land is bijgeko men met een menselijker gezicht. Menselijke waardigheid staat voorop in het beleid van de regering. En van de aanpak ervan kunnen wij in het Westen nog heel wat leren. Dit 'interview' is weergave van het reisverhaal dat prof. Tims als ge meentelid op 9 mei j.1. in 'de Deel' vertelde aan de leden van de Her vormde Wijkgemeente Soest-Zuid. Gerard Paul. In het kader van haar 90-jarig bestaan, organiseert Harmonie Crescendo op 19 mei a.s. een muziekmiddag vanuit de muziektent op de Brink te Baarn. Voor deze middag heeft Crescendo nog 4 bevriende korpsen uit de regio uitge nodigd, t.w. de Abcouder Harmonie, Abcoude: P.V.O. Soest; Nieuw Leven, Loosdrecht en Kunst en Genoegen, Maartensdijk. Genoemde korpsen zullen deze middag met een populair programma van on geveer een half uur per korps muzikaal opluisteren, terwijl enkele van deze korpsen tevens een mars door de Baarnse winkelstraten zullen maken. Voor dit speciale gebeuren is de Brink afgezet en zijn er banken voor het pu bliek neergezet om op een ontspannen manier te genieten van de optredens. Voor deze muziekmiddag, welke tot stand Is gekomen met steun van de winkeliersvereniging centrum Baarn, heeft Crescendo programma's ge maakt, die op de dag zelf aan het pu bliek gratis worden uitgegeven. Crescendo rekent op veel belangstel ling voor deze middag, die om 13.45 uur zal worden geopend door het optreden van Kunst en Genoegen uit Maartens dijk. Ongeveer dertig leden van de plaatse lijke vredesbeweging hebben vorige week in het Artishockgebouw deelge nomen aan een bezinningsavond over "burgerlijke ongehoorzaamheid", in het kader van de Aktieweek tegen de kruisraketten die in Soest door het Vredesplatform werd georganiseerd. De avond was opgezet door leden van de Basisgroep Baarn/Soest, die in haar midden een aantal belastingwei geraars heeft, en werd geleid door Joop van Haaften. Informatie kregen de deelnemers voor al van Joop Verdonk uit Soest, lid van het Deputaatschap ter Bestudering van het Oorlogsvraagstuk van de Gere formeerde Kerken, maar ook van de Soesters An Coolsma, Peter Roelofs en Tineke Dorr, die in persoonlijke ver klaringen toelichtten op welke wijze zij tot een vorm van "burgerlijke onge hoorzaamheid" waren gekomen en hoe zij daaraan gestalte geven. "Als besloten wordt de raketten inder daad te plaatsen treedt de vredesbe weging een nieuwe fase in," aldus Ver donk in zijn inleiding. "Dan rijst de vraag: kunnen we nog meegaan, of is het tijd om verder te gaan dan demon straties?" In dat verband gaf hij een korte uiteenzetting over het begrip bur gerlijke ongehoorzaamheid, waarvan hij een aantal kenmerken opsomde: Burgerlijke ongehoorzaamheid is een middel dat weliswaar "onwetting" is, maar moreel als juist wordt be schouwd, althans door degene die het middel toepast. Een ander kenmerk noemde hij principiële geweldloosheid. "Het geweldsmonopolie blijft bij de Overheid, en in de actie moet duidelijk worden dat de relatie overheid-burger gehandhaafd blijft, zij het dat men op een onderdeel ongehoorzaam is. Daaruit vloeit voort dat men ook de straf niet ontwijkt, en de overheid ook openlijk tot het toedienen van die straf in staatstelt." Kwaliteit Bij het vraagstuk van de burgerlijke ongehoorzaamheid gaat het vooral om de kwaliteit van de democratie, aldus Verdonk, die er in dit verband op wees dat onze vaderlandse geschiedenis niet met "burgerlijke ongehoorzaamheid" is begonnen, maar met "opstand" - een begrip dat door de kerken altijd is ge sanctioneerd. "Blijkbaar zijn de ker ken bereid veel verder te gaan dan bur gerlijke ongehoorzaamheid Omdat ini een democratie de burger in zekere zin mede-verantwoordelijk is, zal hij zelf ook steeds te maken heb ben met twee doelen van de democra tische staatsvorm: gerechtigheid en veiligheid. Verdonk wees erop dat deze twee doelen "elkaar in de weg kunnen zitten, zoals nu aan de hand is. Je kunt beide niet tegelijk nastreven. Je kiest óf voor de gerechtigheid, óf voor de veiligheid. Stel je de veiligheid voorop, dan leidt dat tot uitholling van de ge rechtigheid." Verdonk merkte verder op dat de vredesbeweging, met name het IKV. zich uiterst terughoudend opstelt ten aanzien van burgerlijke ongehoor zaamheid, omdat zij - anders dan bij voorbeeld de vakbeweging - de verant woordelijkheid en aansprakelijkheid voor de acties niet van de individuele deelnemers kan overnemen. Als concrete vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid noemde hij ten slotte het "totaal weigeren" van de dienstplicht, en verschillende vormen van belastingweigering: totale weigering, weigering om het defensie- aandeel te betalen, inhouding van een symbolisch bedrag en/of gescheiden betaling. Grenzen Na een korte pauze werd in groepjes verder gesproken over een aantal vra gen, waarbij vooral werd gediscus sieerd over de grenzen die bij burger lijke ongehoorzaamheid in acht geno men moeten worden. Uit die discussie bleek dat die grenzen door leder per soonlijk moeten worden vastgesteld, al gold voor iedereen dat het gebruik van geweld een absolute grens was, die niet overschreden mocht worden. "Geweld brengt alleen winst op korte termijn maar roept weer agressie op, zodat het geweld in stand blijft." Verder werd erop gewezen dat de wijze waarop men burgerlijk ongehoorzaam is in over eenstemming moet zijn met het doel, en dat het geen middel is om er zelf beter van te worden (ingehouden be lastingen kunnen worden afgedragen aanhetzgn. "Vredesfonds"). Een belangrijk deel van de gedachten- wisseling werd besteed aan een diep gaande discussie over het verschijnsel "geweld," waarbij er o.m. op werd ge wezen dat het gebruik van geweld door de overheid niet per definitie slecht is (politie) en dat er ook aan geweldloze acties gewelds-aspecten kunnen zitten, doordat andere mensen zich erdoor be dreigd kunnen voelen. Bij vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid als het weigeren van belasting etc. moet goed in het oog worden gehouden dat het niet gaat om het "pesten van ambtenaren' en in het algemeen geldt dat acties van burgerlijke ongehoorzaamheid niet verder zouden moeten gaan dan "hin deren" in plaats van "verhinderen". Joop Verdonk: "Geweld is als men de overheid tegen haar zin dwingt het be leid te veranderen. De bedoeling van acties als belasting weigeren etc. is daarentegen een poging tot overtuigen, gebruikmakend van democratische rechten. De discussie leverde één concreet voorstel op tot een actie in Soest: de mogelijkheid om (een deel van) de no ta van het gasbedrijf in te houden en later gezamenlijk alsnog contant te be talen, zoals ook in andere plaatsen wel gebeurd is. Europese verkiezingen van 14 juni: boze boeren, mislukte topconferenties, een parlement dat weinig kan en mag, hoge onkostennota's, 13 miljoen werk lozen. Europa in krisis? Op dinsdag 29 mei organiseren de progressieve par tijen in Soest in samenwerking met de Vereniging Artishock een thema-avond over Europa: 'Europa in krisis?', om 20.00 uur in het Artishockgebouw, de toegang is vrij. In de serie thema-avonden die de pro gressieve partijen in Soest (CPN, D'66, PvdA, Progressief Soest en PSP) sa men met de Vereniging Artishock or ganiseert, volgt na de avond over het massaproces in Fatsa (Turkije) van vorig jaar november, nu een thema avond over Europa. Voor deze avond is een forum samen gesteld met vertegenwoordigers van de progressieve partijen. In dit forum zitten - Kees van der Pijl, polemoloog aan de Vrije Univeriteit van Amsterdam; - Jacob Kohnstamm, partijvoorzitter van D'66; - Ben Visser, kandidaat van de PvdA voor het Europees Parlement en - Bram van der Lek, Tweede Kamerlid van de PSP en lijsttrekker van "Groen Progressief Akkoord" voor het Euro pees Parlement. Elk forumlid zal in circa 10 minuten zijn partijvisie over de krisis in Europa geven. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. Gespreksleider is de Soester Jan Versteegh, stafmede werker van de VARA-televisie. Naast enkele stands is op deze avond ook een tentoonstelling over Europa te zien. Aan de hand van grote schema's wordt naast de geschiedenis, ontwikkeling en struktuur van de Europese Gemeen schap ook een beeld gegeven met welke onderwerpen de Europese Ge meenschap met name te maken heeft. Zoals het landbouwbeleid, het vrije verkeer, energie, de nieuwe technolo gieën, het sociaal beleid, het handels verkeer e.a. Gedurende de maand mei is deze tentoonstelling ook in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum aan de Steenhoffstraat 6a te zien. Europese Gemeenschap Vanaf januari 1981, toen Griekenland lid werd, bestaat de Europese gemeen schap uit tien lidstaten, ook wel "Het Europa van de Tien" genoemd. De lid staten zijn: Frankrijk, Italië, Bondsre publiek Duitsland, Verenigd Konink rijk, Nederland, België, Griekenland, Denemarken, Ierland en Luxemburg. Zij hebben enkele gemeenschappelijke doelstellingen, te weten: - De Europese volkeren steeds nauwer te laten samenwerken. - Door gemeenschappelijke actie eco nomische en sociale vooruitgang te boeken en de muren die Europa ver delen af te breken - Een verbetering van de levens- en werkomstandigheden te stimuleren - Vrede en veiligheid te waarborgen; Om dit te bewerkstelligen zijn er de volgende instellingen en organen in de Europese Gemeenschap: - Het Europees Parlement, dat de Eu ropese burgers vertegenwoordigt; - De Raad van Minister, waarin elke regering met één minister vertegen woordigd is - De Europese Commissie, die bestaat uit 14 onafhankelijke leden - Het Hof van Justitie. De rechtstreekse verkiezingen op 14 juni a.s. die om de vijf jaar plaatsvin den hebben betrekking op het Euro pees Parlement. Voor het eerst von den de verkiezingen in juni 1979 plaats. In het Parlement ziten 434 parlements leden, die 270 miljoen Europeanen ver tegenwoordigen. Nederland is daarin met 25 zetels vertegenwoordigd. Net zoals de Tweede Kamer bepalen de fracties het politieke beeld in het Par lement. Zo zijn er de volgende fracties in het Europees Parlement (met tussen haakjes het aantal zetels op dit moment - Socialisten (125), E.V.P., Christen-de mocraten (117), EDF, conservatieven (63), Communisten en geestverwanten (48), Liberalen en democraten (38), Europese democraten voor de vooruit gang (22), Coördiriatiefractie (11), Niet ingeschrevenen (10). De voorzitter van het Europees Parle ment is de PvdA-lijsttrekker Piet Dan- kert. Om de 2% jaar wordt een nieuwe voorzitter benoemd. Forum fractie van D'66. Na zijn studie aan de Universiteit van Amsterdam voor Meester in de Rechten is hij van 1978 tot 1981 advocaat en procureur te Am sterdam geweest. Vanaf 1982 is hij par tijvoorzitter van D'66 en heeft in mei 1983 zijn advocaat- en procureurschap in Amsterdam weer opgepakt. Ben Visser geboren in 1934 is sinds 1974 statenlid van de provincie Gelderland en vanaf januari 1983 fractievoorzitter van de PvdA voor de provincie. Zijn huidige functie is direkteur financiën van de gemeente Arnhem. Hij staat 8e op de lijst voor de Europese verkie zingen. Kees van der Pijl, geboren in 1947, is sinds 1973 werkzaam aan de Universi teit van Amsterdam als wetenschappe lijke medewerker in de vakgroep inter nationale betrekkingen en volkenrecht (subfaculteit Politicologie Hij heeft enkele publikaties op zijn naam staan met Europa als onder werp. Zijn proefschrift uit 1983 gaat over de opkomst en neergang van de Atlantische eenheid en de daarmee verbonden economische belangen en politieke stromingen van de 19de eeuw tot het raketbesluit van 1979. Jacob Kohnstamm, geboren in 1949, is sinds 1981 lid van de Tweede Kamer- En tenslotte Bram van der Lek. Ge boren in 1931 is hij zowel qua leeftijd als zijn ervaring in de politiek de oud gediende van het viertal. Als bioloog was hij lange tijd lid van de Tweede Kamer voor de PSP. Sinds de laatste verkiezingen is hij lid van de Eerste Kamer. Voor de verkiezingen in het Europees Parlement is hij lijsttrekker van Het Groen Progressief Akkoord. Officieel heet deze lijst "CPN, Groene Partij Nederland, PPR, PSP," dit i.v.m. de uitspraak die de Kiesraad deed n.a.v. het beroep van de "Groe nen." Voor nadere informatie over deze the ma-avond 'Krisis in Europa' kunt u zich wenden to: Fred Rijntalder (21748) of Wim Groart (18411), beiden te Soest. Honderden weduwnaars in Europa za gen bij het overlijden van hun echt genoten een overlevingspensioen hun neus voorbijgaan ais gevolg van een leemte in de sociale wetgeving. Dat beweert althans de Nederlandse Jo- hanna Maij-Weggen, lid van het Euro pees Parlement voor de christen-de mocratische fractie. In een verslag dat zij voor de com missie voor sociale zaken van het Europees Parlement opstelde, ver klaart mevrouw Weggen dat in alle Lid-Staten van de Europese Gemeen schap pensioenregelingen bestaan voor weduwen; in slechts vijf landen bestaan ook regelingen voor weduw naars. De vijf landen waar geen specifieke overlevingspensioenen voor weduw naars bestaan zijn Groot-Brittannië, België, Denemarken, Ierland en Ne derland. Regelingen voor weduwen verschillen nogal per Lid-Staat. In het Maij-Weggen verslag wordt er voor gepleit de nieuwe ontwerp-richt- lijn voor gelijke behandeling van man nen en vrouwen op het gebied van de sociale zekerheid aan te vullen zodat weduwen en weduwnaars op dezelfde sociale en financiële steunmaatregelen kunnen rekenen. In toekomstige wet geving zouden drie zaken voorop moe ten staan: 1) weduwnaren met ten laste komen de kinderen behoren eenzelfde uitke ring te ontvangen als weduwen in een overeenkomstige positie 2) weduwnaren die financieel afhanke lijk waren van hun overleden echtge note zouden gelijk behandeld moeten worden als weduwen die financieel afhankelijk waren van hun overleden echtgenoten. 3) particuliere en beroepsregelingen vormen een aanvulling op de wette lijke basisregelingen en niet een ver lenging daarvan. In de Bondsrepubliek Duitsland, Grie kenland, Frankrijk en Luxemburg be staan al sociale zekerheidsregelingen voor weduwnaren die financieel af hankelijk waren van hun overleden vrouw. Weduwen hoeven echter zelden hun financiële afhankelijkheid aan te tonen. Alleen in Italië ontvangen weduwen en weduwnaars op het gebied van sociale zekerheid een gelijke behandeling. Het Europese Hof van Justitie heeft al laten blijken achter het verslag te staan. In en recente zaak oordeelde het Hof dat een weduwnaar recht heeft op dezelfde pensioenuitkering als een weduwe in een overeenkomstige si tuatie. Woensdag 16 mei: Filosofiewerkgroep "zelfwaarne ming." houdt op 16 mei 1984 een thema avond in het Artishockgebouw. Het the ma zal zijn "angst in al zijn vormen." Na een inleidend woord en een lezing over de grenzeloze angst waarin wij mensen gevangen zitten zal er gelegen heid zijn tot vragen stellen. Angst Angst, een van de meest onprettige as pecten van het leven. En dan te beden ken dat wij. de angst zelf in het leven roepen. Dit klinkt natuurlijk heel ver werpelijk en daarom zetten wij er met een de nodige weerstand op. Maar be denk eens, dat, wanneer wij het zelf doen, wanneer dit aangetoond zou kun nen worden, er dan ook een mogelijk heid is om er een eind aan te maken. Het is dan ook om die reden dat de eso terische wijsbegeerte ons laat zien waar angst door ontstaat. Duidelijk is dat angst in direkt verband staat met het verleden of met de toe komst. Wij zijn bang voor pijn, omdat wij het reeds hebben ervaren, bang om wéér ziek te worden, bang om opnieuw een relatie aan te gaan, omdat de vo rige zo slecht afliep en wij die onpret tige situatie niet opnieuw wensen te on dergaan. Of wij zijn bang voor de toe komst, bang om dood te gaan, om ge- kwest te worden, om alleen te zijn, om een geliefde te verliezen en honderden andere angsten die alle toekomstge richt zijn. Dit soort denken nu, doet de angst ge boren worden en bange gedachten zor gen voor het voedsel dat deze angst in het leven houdt. En dat terwijl angst de moeilijkheden van morgen niet weg neemt en geen verandering kan aan brengen in de gevolgen die zich door ei gen veroorzaking zullen gaan voltrek ken. Het enige dat angst in dit geval doet is ons de kracht ontnemen die no dig is om die gevolgen het hoofd te bie den, en wij beseffen niet dat in al die gevallen, angst een machtspositie gaat innemen. Een essentiële vraag is: kunnen wij vrij zijn van angst-denken? En daarop ant woordt de esoterische wijsbegeerte met een volmondig Ja. Maar dan moe ten wij ons denkproces in zijn geheel le ren begrijpen en daar hoef je geen col lege voor te lopen, je moet alleen jezelf maar doorlopend gadeslaan. Zó ga deslaan dat je de struktuur van de angst gaat doorzien. Gaat zien dat den ken het verleden en de toekomst be denkt en daarin Angst creëert. Op het moment dat wij dit doorgronden zijn we vrij van angst en krijgt het leven een heel andere betekenis: vreugdevol ler en waard om geleefd te worden. Voor levens-informatie richt deze groep zich tot de volgende filosofen: J. Krishnamurti, Saswitha, Bhagwan, G. Gurjieff, P. D. Ouspensky, en vele an deren die zich bezighouden of hielden met esoterische wijsbegeerten. Aanvang: 20.30 uur. Entree: vrij. Donderdag 17 mei aanvang 21.00 uur: Filmhuis: Japans meesterwerk: Ikiru RegieAkira Kurosawa Met: Takashi Shimura, Nobo Kaneko, Yunoseke Ito, Miki Odagiri.e.a. Japan 1952 zwart/wit 143 min. IKIRU is een meesterlijk in beeld ge bracht drama over een oudere ambte naar op het stadhuis, die te horen krijgt dat hij kanker heeft en dan beseft dat zijn leven nog weinig heeft voorgesteld. Met een spoedige dood in het vooruit zicht wil hij "eindelijk eens werkelijk leven". Hij gaat aan de zwier (drank, muziek, vrouwen), koopt een nieuwe hoed en zoekt kontakt met een jong meisje. Uiteindelijk stelt hij een daad: door de bureacratie de hiërarchie van het kantoor heen, weet hij van een mod derpoel in een krottenwijk een fraaie kinderspeelplaats te maken. Akira Kurosawa (geb. 1919) maakte IKIRU (De Verdoemde) in 1952. Dat was twee jaar na "Rashamon", welke film zowel voor hemzelf als voor de hele Japanse cinema een internationale doorbraak betekende. De film vertelt het verhaal van een al wat oudere ambtenaar, die te horen krijgt dat hij nog zes maanden te leven heeft. Hij leidt een ordentelijk bestaan in de stoffige archieven van de sociale dienst. Maar na deze mededeling zet hij het eerst op een zuipen met een dichter die hem het nachtleven laat zien en gaat hij stappen met een onbenullig meisje. Toch keert hij daarna terug naar zijn kantoor en besluit nog een goede daad te verrichten: de aanleg van een speelplaats in een sloppenwijk. Hij vecht zich door de bureacratie van de verschillende gemeentelijke diensten heen en weet te bewerkstelligen dat een modderpoel in een speelplaats ver andert. Kurosawa's films handelen over de inspanningen die mensen zich ge troosten om aan hun noodlot te ont snappen óf er zin aan te geven, nadat inzicht in wat komen gaat hen uit hun vertrouwde levensgangetje heeft wak ker geschud. Dit gaat dus ook op voor IKIRU, waarin de ambtenaar zijn dood een betekenis geeft en zijn extreme ver sufte, verstarde leven een beetje zinvol maakt. Dat mensen hun leven zin geven door een daad te stellen, iets voor ande ren te doen, is een terugkerend ver schijnsel in het werk van Kurosawa. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,--/leden en CJP 4,--. Zaterdag 19 mei aanvang 21.00 uur: Het Rein de Graaf/Dick Vennik Kwar tet begon in 1964 als hard bop-groep. Pianist De Graaff is een van de beste vertolkers van het Bud Powell-idioom. Tenorist Vennik liet zich inspireren aoor grote Amerikaanse voorbeelden als Dexter Gordon en James Moody. Over succes heeft het Kwartet nooit te klagen gehad, maar geleidelijk groeide bij de musici de behoefte aan enige verbreding. Die werd gevonden in de modale jazz van John Coltrane en McCoy Tyner. Sindsdien beweegt de groep zich dan ook vrijelijk door de Amerikaanse jazz traditie van, zeg maar, de jaren veertig vijftig en zestig. Na twintig jaar is de overgave van de leden van hetKwar- tet onaangetast. Dit is een unicum in de jazz. De bovengenoemde "vrije op stelling" heeft gelukkig bewerkstelligd dat hetKwartet staat voor wat zij doet en geen concessie heeft gedaan aan hedendaagse trends. Hun oorspronke lijke stijl, de hard bop is de laatste tijd trouwens weer ruimschoots in de belangstelling komen te staan. De bezetting van het Kwartet isRein de Graaff, piano; Dick Vennik; tenor/ sopraan sez, fluit; Erik Ieneke, drums en Koos Serierse, Bass. Rein de Graaff, winnaar van de Boy- Edgar prijs voor jazz en geïmprovi seerde muziek is wellicht de bekendste van het viertal. Om een indruk te geven: Hij speelde o.a met Johnny Griffin/Art Taylor Kwar tet, het René Thomas Quintet, the Jazz- opaters, Buddy Tate, Cecil Payne, Don Byas, Dexter Gordon en J.R. Montrose, kortom vele grote namen in de wereld van de jazz. Muzikale experimenten waar hij aan meewerkte zijn o.a. het Rob Agerbeek Quintet, de Dusko Gojkovic Big Band, het Eurpean Jazz Orchestra, Free Fair, Boy Edgar en Loek Dikker. Dick Vennik is onder andere te horen op de volgende elpee's: "Homeru", Rob Agerbeek Quintet; "I want to cele- brate", met Herb Geiler en Slide Hamp- ton; "Napalis", met Michael Sampson en Neppy Noya. Elpee's van het Rein de Graaff/Dick Vennik Kwartet zijn: "Minor Moods", Departure," "Point of no return" en Modal Soul". Het kwartet speelde op vele festivals o.a Bordeaux, Middelheim, 'Reims, Nort- SeaDen Haag, Warschau, Zürich, Duin kerken, Laren, etc. En zaterdag zal dit Kwartet Artishock op zijn grondvesten laten schudden en hopen we op veler aanwezigheid om dit, naar onze mening geweldige muziek festijn, tot een succes te maken! Aanvang: 21.00 uur, Entree 7,50/leden en CJP 6,-. Gehoorzaamheidscursus voor honden, tevens puppietraining vanaf 3 maan den. Voor meer informatie kunt u bellen tel. 22542 (tussen 18.30 en 21.00 uur) b.g.g. tel. 12269,11437 of 22851.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11