PvdA-leden achter welzijns beleid i.v.m. herstructurering ^MnJSW Scouting bouwt tientallen regenbogen in Nederland Wie STRAKEN STRMEND Jenaplan-school in Soest houdt open huis op 21 mei smeeing [uziekschoolleerlingen traden op in [onsbergen en Groot-Engendaal wmA"* Juwelierszaak Sassoon aan Van Weedestraat geopend R Stolanhoaf bx autoschade KETTING FORMULIEREN ylUTO VAN DOORN .4UTO VAN DOORN SSSïSZaËMH •>°C&\ZZ0:mkm S: EïEHlEnEBM 60'00°km ailoS;: ■urum foest bv -PAO^U WOENSDAG 16 ME11984 Gemeentebestuur om garanties gevraagd IW RIJPLEZIER. n hoogfijne occasion ra messcherpe prijs? n kijken bij Smering, erstaande auto's nu f 7500,- renteloos iet tot 2 jan. 1985 SOESTER COURANT Nieuw initiatief goed ontvangen Welpen en kabouters actief met landelijk regenboogspel Uw auto beschadigd? Wij lossen dit probleemloos op! 1e Heeserlaantje 2 - Soest Tel. 02155-18600 FOCWA, kenmerk voor vakwerk 'Vorming van zelfstandige en creatieve mensen' In deze tijd staan heel wat mensen weer voor. de keuzenaar welke school gaat ons kind in augustus? Soest biedt gelukkig vele mogelijkheden. Er is zelfs een Jenaplan-school. 'De Regen- tuuter' is de naam. Maandagavond 21 mei is het nog makkelijker dan anders daar even binnen te lopen. Dan organi seren de ouders van de Regentuuter- leerlingen er 'open huis'. Met behulp van een diaserie zullen zij een en ander vertellen over de dagelijkse gang van zaken op school. Ook zullen enkele leer krachten er uitleg geven over diverse Instructie-methodes, die worden ge hanteerd voor de le-jaars. Wat is Jenaplan? Het Jenaplan-onderwijs dankt zijn ont staan aan de aktiviteiten van Petersen (1884-1952), hoogleraar in de pedagogie aan de universiteit van Jena. Petersen had een ideaal-beeld voor ogen van mensen, die bereid zijn zich volledig in te zetten voor de medemens en de ge meenschap. Hij wilde dat bereiken door het kind zoveel mogelijk verant woordelijkheid te geven. 'Het zal de kans moeten krijgen om op eigen ma nier over de dingen na te denken, er mee om te gaan.' Het model dat hij aanreikte voor kin deren van 4 tot 12 jaar kan steeds naar eigen omstandigheden worden aange past. Maar hoe verschillend de diverse Jena planscholen ook zijn, ze hebben alle dezelfde kenmerken: - in plaats van jaarklassen zijn er stamgroepen geformeerd. In Principe wordt deze als volgt samengesteld: onderbouwgroepen (kinderen van 4 tot en met 6 jaar), middenbouwgroepen (kinderen van 6 tot en met 8 jaar) en bovenbouwgroepen (kinderen van 9 tot en met 12 jaar). Zo groeit het kind op van jongste, die veel hulp nodig heeft tot oudste, die veel hulp kan geven - er wordt niet gewerkt met een vast weekrooster, maar vanuit een ritmisch weekplan. Hierin komen de vier peda gogische situaties die Petersen onder scheidt - gesprek, spel, werk en vie ring - afwisselend aan de orde - in de zogenaamde blokuren moeten de kinderen aan hun taken werken. Zij le ren zelf hun ritme te bepalen - in de 'kring' staat het samenleven van de groep centraal. Aan het eind van de dag ontmoeten de kinderen hier elkaar, spelen soms toneel, doen een spelletje, vertellen over belevenissen enz. Andere kringvormen zijn o.a. de leeskring, verslagkring, gesprekskring en muziekkring; - er wordt getracht de kinderen crea tief met de leerstof te leren omgaan - het competitie-element wordt zoveel mogelijk teruggedrongen. De 'beste van de klas' of 'zittenblijver' zijn onbe kende begrippen voor Jenaplan-leer- lingen. In het Jenaplan-onderwijs - en dus ook op De Regentuuter - wordt alle ruimte gegeven aan toneelspel. Elke vrij dag is er een weeksluiting voor de hele school, waar genoten kan worden van de toneelprestaties van een stamgroep. Teksten hiervoor worden door de leer lingen zelf gemaakt. En het is verras send te merken hoe snel schuchtere kinderen veranderen in veelbelovende acteurs. Vrijheid Maar wellicht het belangrijkste uit gangspunt van de Jenaplan-school is dat niet alles vaststaat. Er zijn natuur lijk wel regels, maar deze komen voort tuit de groep. Het zijn dan 'zelf-er varen' regels. Petersen wilde de kin deren leren omgaan met hun vrijheid. Want 'hoe strakker je kinderen vormt binnen regels en wetten, des te kleiner is de kans op vorming van weerbare, zelfstandige en creatieve mensen.' Die gedachte ligt nog steeds ten grond slag aan het Jenaplan-onderwijs. Wie daarvan meer wil weten is van harte welkom op maandag 21 mei vanaf 20.00 uur in de openbare lagere school 'De Regentuuter', Weagbreestraat 104-106. Aanrijding onder invloed Op de Van Weedestraat deed zich vo rige week een aanrijding voor, waarbij een van de bestuurders, een 40-jarige automobiliste uit Soest, onder invloed van sterke drank bleek te verkeren. Bij het parkeren raakte zij de auto van een inwoner van Soest. De politie consta teerde dat zij niet alleen teveel alcohol had gebruikt, maar dat ook haar rijbe wijs verlopen was. Een proces-verbaal kon dan ook niet uitblijven. Pijltjesschutter aange houden De politie heeft vorige week een 14-ja- rige jongeman uit Soest aangehouden, die er een gewoonte van maakte de pa pieren pijlen die hij met een blaaspijp wegschoot te voorzien van spijkers, zo dat ze bijzonder hard aankwamen. Na dat hij door de politie zeer ernstig was onderhouden is de jongeman weer op vrije voeten gesteld. V 5 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Jarige automobiliste onder invloed Kort na het middernachtelijk uur in de nacht van vrijdag op zaterdag hield de politie op de Van Weedestraat een automobiliste uit Soest aan, die kenne lijk onder invloed van alcohol verkeer de. Het feit dat de bestuurster zojuist haar 36e verjaardag had gevierd was ongetwijfeld mede oorzaak van het feit dat de toelaatbare hoeveelheid geest rijk vocht in haar bloedvatenstelsel was overschreden. Van de politie kreeg zij een presentje dat waarschijnlijk niet op haar verlanglijstje genoteerd stondeen proces-verbaal. is nu eigenlijk de specialist in banden, uitlaten, accu's etc? UW GARAGE NATUURLIJK, zoals Alle merken en maten BANDEN. Deze maand een vaste korting van 30%. Uitlaten, gratis montage van alle merken. Uit voorraad leverbaar. Waarborg voor goede Service LAANSTRAAT 82 - SOEST Tel. 02155-21719 PPOro2.0GSR, dec. 1980, |ant 2.3 GLX turbo diesel, 95°'' 17 050 fnnn'i? GLX turb0 diesel' >000 kmifiq«;n- H400GT, zwart, 1980, f 1.4 GLX, 1980,11-950, N 4GLxm 10.950,- '1-4 GLX, gnjs, sunroof. km 10.500,- 11-2 GL, blauw, 1979, 'j -4 GLX, S-drs blauw;7'950'' km14.500,- 'h 2.0 TC, 5-bak, 1982, 44.00014'750'' i ?!L000 km9.750,- 8.750,- L 1980, 60.000 km 6.950,'- jS,La"'-.1979,40.000 km '•4GL, 5-drs, 1981, 16.950,- 11.750,- loon'40,000 km10.950,- 1980,60.000 km7.250,- 1-2GL, 1980, '82.26.oookm':: lXf°°0km6.95oi- I,: sunroof, 30.000 km 13.950,- L, dec. 1981, 'SUÖ.Óoo'km9'5-0'" 979 r' 1979'LPG, airco," êiêkt'r." 17.950,- altoni"1, 32 000 km' incl- 9.500,- e-LPG, 197Q eend !c. 1976 5X?I' 78 950»- 77 3.750,- 4.750,- jL\* PEUGFfiT OCCASIONS aaêini 4 Soest - Tel. 02155-13227 KNIPTIP Op vakantie met de auto? Dan voelen camera en films zich het best in een koelbox of koeltas, want ze hebben een hekel aan erg hoge tempera turen. op tijdelijke prijsverlagingen diP it gulle auto van Europa, de Seat Ikoop is. Zo kost de Seat Rond» 195,-: En dankzij diezelfde nrii» ondaL nu 13.995,-'en de Seat ordeluxe Seat Ronda Primavera naar eens met andere auto's in geen andere 5-deurs u zóveel weel rijplezier geeft voor zo at Ronda u ook kiest: 5 deuren htiging, verstelbare slaapstoe- n standaard. it 6 jaar gegarandeerd tegen roestvorming van bin nenuit Trakteeruzelf eerst op een proefrit en vervolgens op een feestelijk voordeel van jarige Seat. 1.495,-' 1.500,-' 1.995,-' jUIUSWEG 25,2102 LS HEEMSTEDE, Automobielbedrijf GEBR. VAN DER POUW KRAAN b., 40-12 - 3764 CG Soest - Tel. 02155-14289 est. Baarn e.o. AUTOMOBILES Do Partij van de Arbeid in Soest schaart zich achter haar eigen wethou der Frans Kingma bij diens plannen voor een grondige herstructurering van het welzijnswerk in Soest. Wel ver bindt de PvdA daaraan een aantal voorwaarden, waarvan echter op dit moment niet helemaal duidelijk is in hoeverre die geëffectueerd kunnen worden. Het gemeentebestuur zal de welhljnsinstelllngen een aantal garan ties moeten bieden op het gebied van het budget, de arbeidsrechten, de iden titeit en de inzetbaarheid van beroeps krachten binnen hun eigen disciplines. Ongeveer twintig leden van de afdeling woonden vorige week de ledenverga dering bij ln De Borg, die geheel ge wijd was aan het welzijnsbeleid, met name de notitie over de herstructu rering van het sociaal-culturele werk, waarover in de afgelopen maanden al het nodige te doen is geweest. Op verzoek van het bestuur was het vooral oud-wethouder Milly van Stip- hoüt-Croonenberg, die haar licht daar over liet schijnen. In haar Inleiding merkte zij op de intenties van de notitie to accepteren, maar er op onderdelen wel kritiek op te hebben. Zij wees er op dat de notitie feitelijk niet zoveel nieuws bevatte, omdat ook in 1976 al eens was gediscussieerd over een "welzijnskoepel" waarvoor zij zelf als wethouder plannen had ontwikkeld. Die plannen waren destijds afgewezen door de instellingen. "Maar ik zou me zelf verloochenen als ik deze notitie nu ook van de tafel zou vegen," aldus Milly van Stiphout. Zij stelde vast dat aan bezuinigingen op welzijnsgebied niet te ontkomen viel, maar dat een ad hoc-beleid, waar bij steeds opnieuw grote bedragen ge vonden moeten worden om de gaten te vullen, tot een slechtere situatie zou leiden: het steeds verder uitbenen van de instellingen. Zij steunde de doelstel ling van Kingma om nog zoveel moge lijk te redden, "zij het met grote con cessies van de kant van de instel lingen." Dom stuk "Een psychologisch heel dom stuk," was overigens haar kwalificatie van de notitie. "De globaliteit ervan leidt alom tot verwarring. Het College heeft gekozen voor volstrekte onduidelijk heid, je hebt uren nodig om uit te vin den wat de bedoeling is, en dat merk je ook aan de reacties. Het getuigt niet van de wil om een politieke beslissing te nemen in wat het College precies voor ogen staat." Van Stiphout wees erop dat het wel zijnswerk in Soest voor meer dan 90% wordt gedragen door "mensen in hun vrije tijd,en dat de notitie geen duide lijke scheiding aanbrengt tussen de ac tiviteiten en de middelen die daarvoor nodig zijn. Ook legde zij de vinger bij het feit dat het College diverse beleids terreinen op een andere manier behan delt: dat blijkt vooral bij de vergelij king van welzijn met sport, waarbij im de bezuinigingsbedragen voor de sport de accommodaties niet, en bij het wel zijn wél zijn meegerekend. 'De bezui nigingen bij het welzijn zijn naar ver houding dan ook veel hoger." Kritiek had zij ook op het feit dat de no titie zich voornamelijk beperkte tot een deel van het complete welzijnswerk: het sociaal-culturele werk en de maat schappelijke dienstverlening. "Wat ge béurt er met het muziekonderwijs, het cultureel en kunstbeleid, educatie en vorming (denk vooral aan de biblio theek), en de eerstelijns-gezondheids zorg?" Over één kam Het meest schrijnend noemde zij het feit dat in de notitie alles over één kam wordt geschoren, zonder dat de poli tieke marges worden aangegeven voor wat betreft doelstellingen en prioritei ten. "Dat is geen kwestie van appels? met peren vergelijken. Het College draagt de politieke verantwoordelijk heid om aan te geven welke groepen prioriteit genieten bij het teruglopen van de financiële middelen." Als voor beeld noemde zij dat een project om vrouwen zonder opleiding hun achter stand te laten inhalen hogere prioriteit moet krijgen dan een groep "die alleen maar wil macrameeën of Engels of Duits wil leren. Het belangrijkste manco Is dat het College verzuimt die politieke lijn aan te geven." De voormalige wethouder verraste de vergadering met een vrij uitgedacht model voor de nieuwe structuur voor het welzijnswerk, waarbij de verschil lende accommodaties als "werkeenhe den" onder een "koepel-structuur" zouden fungeren. Daarbij bedient het bestuur de diverse accommodaties en draagt het verantwoordelijkheid voor de Interne organisatie, op een wijze die het vrijwilligerswerk beschermt. Onder leiding van een directeur ("of hoe je 'm ook wilt noemen") wordt het welzijnswerk opgesplitst in verschil lende sectoren, elk met een staf, zoals 'wijkvoorzieningen" (onderverdeeld als algemeen, specifiek en apart voor de oudere jeugd), "creativiteit en cul tuur" (ook cursussen), "gebouwen en horeca" (centrale inkoop) en "admini stratie" (onderhoud en het beleid m.b.t. tot de verdeling van de accom modaties over de verschillende activi teiten). "Een poule van staffunctio narissen opereert in dit model onder één bestuurslaag, die wordt gevormd uit vertegenwoordigingen van wijkver- enigingen, vrijwilligers en beroeps krachten." Zekerheid De verschillende disciplines van de be roepskrachten moeten volgens Van Stiphout duidelijk gescheiden blijven. "Zij moeten de zekerheid van hun rechtspositie houden. Het is onzin om een peuterleidster in Honsbergen be- jaardenwerk te laten doen, waarvoor zij niet is opgeleid." Over de vrijwil ligers merkte zij op: "die zijn best be reid om mee te blijven werken, als ze tenminste merken dat ze wat in te brengen hebben. Die zekerheid wordt hun in de notitie niet geboden." Zeker heden moeten er ook komen voor de in stellingen: "Die zien nu terecht dat hun autonomie wordt aangetast, maar zij moeten hun beleidsvrijheid behou den." Een vurig pleidooi hield Van Stiphout voor het afstappen van algemene sub sidies, en daarvoor in de plaats subsi die te verlenen op de activiteiten per project. "Daarbij is dan wel een priori teitstelling nodig en nieuwe subsidie voorwaarden." Het gemeentebestuur zal garanties moeten geven, aldus Van Stiphout. "Als je zulke offers vraagt moet je geen onduidelijkheid laten bestaan. Daarom is de notitie een dom stuk." Zij merkte verder op niet te geloven in de realisering van de nieuwe structuur per 1 januari 1986, en pleitte voor een experimenteerperiode van vier jaar. "Dan moet het gemeentebestuur de moed hebben om te zeggen dat er in vier jaar tijd niets verandert in de fi nanciële middelen, een garantie dus." Wel bracht zij daarop de beperking aan dat de kortingen op het gemeentefonds wel in verstrekte subsidie zou moeten worden doorberekend. Een andere garantie die het gemeente bestuur zou moeten geven geldt volgens Van Stiphout de "identiteitsge voelige activiteiten." "Wat je je daarbij ook moet voorstellen, er zijn in Soest zeker instellingen die zich daarop zullen beroepen. Een verstandig ge meentebestuur geeft zo'n garantie." Gedurende de garantieperiode van vier jaar zou er ook niet "geschoven" mogen worden met de verschillende sectoren. Van Stiphout merkte verder op dat in haar plaatje geen commissie welzijnsplanning meer paste. Te log? In de discussie ontmoette het voorstel van Van Stiphout nogal wat bezwaren. Een aantal leden sprak de vrees uit dat de nieuwe instelling, waarin het wel zijnswerk zou zijn ondergebracht, een te log apparaat zou worden, waarvan de "bezuinigde conseqenties" nog af gewacht moeten worden. Met name fractievoorzitter Raymond van Gelder bleek huiverig te staan tegenover een grote organisatie. "Het voordeel van de versnippering die we nu kennen Is wel dat er veel geld beschikbaar is voor activiteiten, omdat het beheer eenvoudig door vrijwilligers gebeurt. Hij wees op het gevaar van professio nalisering en noemde als schrikwek kend voorbeeld de Sportstichting. "Het wordt een geweldige operatie waarbij een heleboel overhoop wordt gehaald, maar die demotiverend kan uitpakken voor de vrljwilligersbesturen, en waar bij het gevaar groot is dat je straks met een peperdure organisatie blijft zit ten." Van Stiphout bracht daar tegen in dat zij niet de indruk had dat de in stellingen op dit moment zo efficiënt werken, zodat de nieuwe beheersorga nisatie eerder goedkoper zou uitvallen. Wethouder Frans Kingma onder schreef het betoog van Van Stiphout in grote lijnen, maar wees erop dat de herstructurering onder grote tijdsdruk tot stand moet komen. "We zijn niet in staat om nu alles tegelijk aan te pak ken." Secretaris Fred Rijntalder hield een vurig pleidooi voor het behoud van het Artishock-gebouw. Hij wees op de te verwachten nadelige gevolgen voor het vrijwilligerswerk als de Artishockacti- viteiten naar De Borg worden overge heveld en informeerde naar de plannen met het gebouw, als het eenmaal toch zover zou komen. Daarover kon King ma hem geen duidelijkheid verschaf fen. De Borg In hetzelfde verband kwam ook het on derzoek ter sprake naar de mogelijke "afstoting" van De Borg, waarop de fi nanciële commissie van de gemeente raad is aangedrongen. "Als De Borg toch wordt,afgestoten, waar praten we dan nog over? aldus Rijntalder. Van Gelder merkte daarover op dat De Borg nog altijd een goede zaak is voor het welzijn in Soest, "maar natuurlijk niet tot elke prijs." Hij betwijfelde overigens of het gebouw wel zo gemak kelijk te verkopen zou zijn. Hij uitte nogmaals zijn twijfels over een be heersstructuur die los staat van de ver schillende activiteiten. "Daarin ligt een tendens voor bureaucratisering en kostenverhoging", waaroip Kingma repliceerde: "Dat zal wel meevallen, want het geld is er gewoon niet Enige discussie ontstond nog, aange zwengeld door Fred Rijntalder, over de bezuinigingen en de eventuele strij digheid daarvan met de doelstellingen van de Partij van de Arbeid: "In deze tijd moet het welzijnswerk juist niet in leveren. Op deze manier werken we in direct mee aan de afbraak van het wel zijnswerk!" Milly van Stiphout wees erop dat men zich niet moest laten wijsmaken dat er aan bezuinigingen te ontkomen viel, en dat het gaat om een betere organisatie. "Onderzoek heeft aangetoond dat te veel van het welzijnswerk ten goede komt aan de mensen die het 't minste nodig hebben. De verloedering ont staat niet door gebrek aan welzijns voorzieningen, maar door gebrek aan perspectief op de arbeidsmarkt! Schoorvoetend Op aandringen van Van Stiphout waagde de vergadering zich enigszins schoorvoetend aan de uitspraak dat het Collegeplan voor de nieuwe structuur van het welzijnswerk haar instemming kreeg, mits daaraan de genoemde garanties verbonden zouden worden. Een aantal leden wees er overigens op dat het nog volstrekt onduidelijk was of die garanties wel reëel genoemd kun nen worden. Van Gelder: "Er is nog zoveel onduidelijk. Dat wordt in de ko mende tijd bepaald. Ik vind het prema tuur om als PvdA nu al ja te zeggen. Eerst moet er een inventarisatie ko men van de reacties van de instel lingen en besturen. Misschien zullen we alsnog ombuigingen in een andere richting moeten zoeken Van Stiphout bracht naar voren dat het niet aanging dat de afdeling inhoude lijk over het beleid van de eigen wet houder zou discussiëren zonder daarbij te zeggen of deze wel met zijn werk kon doorgaan. "De afdeling moet zich uit spreken of zij Kingma ondersteunt bij de verdere uitwerking van het beleid. Als ik wethouder zou zijn zou ik niets anders accepteren. Ook Frans Kingma zelf wees erop dat de effecten van de (overigens nog te formulerenrandvoorwaarden nog niet te overzien zijn. "Er kan nog veel veranderen, dus we moeten niet al te gedetailleerde uitspraken doen." Van Gelder: "Ik ben tegen een positieve uit spraak over het beleid als de reali sering ervan juist van die randvoor waarden gaat afhangen." De vergadering wilde ze echter toch al vast maar genoemd hebben en stelde het volgde lijstje samen - budgetgarantie voor experimenteer- periode van 4. jaar, exclusief bezuini gingen door kortingen op het gemeen tefonds - garantie voor verkregen rechten be roepskrachten - garantie voor identiteitsgevoelige ac tiviteiten - garantie dat er alleen binnen de sec toren "geschoven" wordt. Aan het lijstje werd nog toegevoegd dat er in de herstructurering spfake moet zijn van reële bezuinigingen, waarbij het "financiële plaatje" ook op onderdelen duidelijk moet zijn. Auto terug? Eerst boete betalen Een 22-jarige inwoner van Soest meld de zich vorige week aan het politiebu reau om zijn auto op te halen, die enige tijd tevoren door de politie in beslag was genomen, omdat de juiste verze keringspapieren ontbraken, maar bleek toen de man bij een aanrijding op het Nassauplantsoen betrokken raakte. Bij zijn verschijning liep de po litie het opsporingsregister nog eens na, en ontdekte daarbij dat de Soester nog een boete open had staan van 190 gulden. Eventueel mocht hij voor dat bedrag ook vijf dagen gaan "zitten." De man had het geld niet bij zich en verdween daarom in de cel. Familiele den zorgden er latern op de dag voor dat hij alsnog naar huis kon. Dubbel aüto-ongerief voor Huizer gezin Een gezin uit Huizen heeft in de afge lopen week op een wel wat merkwaar dige manier kennis gemaakt met de Soester politie. In eerste instantie was het de heer des huizes, een 51-jarige Huizenaar, die met de politie in aanra king kwam omdat hij op de Middel wijkstraat slingerend over de weg reed. De vermoedens van de politie konden niet aanstonds bevestigd wor den, want de man weigerde medewer king aan het afnemen van de bloed proef. De man eiste vervolgens zijn auto op, hetgeen hem door de politie om begrijpelijke redenen niet werd toegestaan. Omdat hij daarna lastig werd en zelfs eiste met de politieauto naar huis te worden gebracht, heeft de politie hem met zachte drang de deur uitgezet. De volgende dag meldde zich zijn echt genote, aan het bureau, die de auto van haar man kwam ophalen. Om zeker te zijn vroeg de politieman haar naar een legitimatie, waarop zij hem haar rijbe wijs overhandigde. Dit bleek echter verlopen te zijn, zodat niet alleen de auto van haar man, maar ook haar ei gen auto aan het bureau bleven staan. De Huizense ging dan ook met de trein naar huis. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227? telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 PAGINA 17 Foto: Goos van der Wilt. Als afsluiting van een zes weken du rend spel voor de jongste leden van Scouting Nederland, worden er op za terdag 19 mei op meer dan zeventig locaties in Nederland schitterende regenbogen door en voor kinderen vervaardigd. In Baarn wordt dit kleurrijke symbool van samenwerking gebouwd door de Scouting-groepen uit De Bilt/Biltho- ven, Maartensdijk, Den Dolder, Soest en Baarn en uit Gooi-Zuid. Dit speelt zich af in de kampvuurkuil op het terrein van Buitenzorg aan d^ Amster damsestraatweg. Tussen 2 uur en half 5 zullen kabou ters en welpen allerlei spelactiviteiten doen in groepjes op het terrein. Vanaf 4 uur zijn ouders en belangstel lenden welkom op het terrein. Zij kun nen dan ook getuige zijn van het in de lucht gaan van de regenboog. Met dit landelijk regenboogspel voor de jeugd wil Scouting laten zien hoe springlevend deze jeugdbeweging is. In Nederland telt Scouting 125.000 le den, wereldwijd zijn er bijna 24 mil joen leden. Het regenboogspel is eind maart bij driekwart van alle Scoutinggroepen in Nederland van start gegaan. Naar schatting dertigduizend welpen en ka bouters zijn er bij betrokken. Er worden meer dan zeventig, vaak metershoge, regenbogen gebouwd: in het Vondelpark in Amsterdam, langs de Maas-oever in Maastricht, onder de Groningse Martinitoren, hoog boven het Haagse Malieveld en op vele pit toreske plekjes en dorpspleinen. Onder de jeugdige deelnemers wordt een "kwartjes-actie" gehouden. De to taalopbrengst uit het gehele land wordt op 19 mei beschikbaar gesteld aan een door de kinderen zelf uitgekozen pro ject. De overhandiging zal aan het einde van de middag plaats vinden aan een afvaardiging van de gekozen organisatie. Dat het geven van een concert in be jaardencentra een goed initiatief was, bleek vorige week maandag in Hons bergen en donderdag in Groot-Engen- daal, toen verscheidene leerlingen van de Regionale Muziekschool hun instru ment bespeelden voor de bewoners. Vooral in Groot-Engendaai was veel be langstelling voor de leerlingen van alle leeftijden, die een zeer afwisselend pro gramma ten gehore brachten: voor elk wat wils. Zo werd heel modi harp gespeeld door Zo werd heel mooi harp gespeeld door twee gevorderde harpleerlingen. die be halve als duo ook solo optraden. Twee jonge meisjes speelden vrolijke accor- deonmuziek, er werd prachtig gitaar gespeeld, als trio en ook solo, waar de "Honsbergense" kanarie zó door werd gegrepen dat hij een deuntje meefloot! Het ging in Honsbergen allemaal wat ongedwongen toezo kondigden de leer lingen zelf hun te spelen stukken aan, hetgeen de bewoners wel waardeerden. In Groot-Engendaal had de heer Joh. de Boer de leiding. Zijn uit diverse instrumenten bestaande ensemble (op de foto in aktie) waarin beginnelingen en gevorderden meespeelden, trad meerdere malen op met aardige stukjes Verder waren er drie goede pianisten te horen, die "quatre mains", maar ook solo, lichte "entertain"-muziek speel den. Heel bijzonder was het spel van de nog jonge violist, die zijn eigen stukken had gecomponeerd. De aanwezigen waren zeer enthousiast De uitvoering van de Muziekschool leerlingen werd in Groot-Engendaal met enthousiasme ontvangen. en in het slotwoord werd de RMA uit genodigd dit optreden in een volgend seizoen te herhalen. Voor de RMA-leer- lingen is zo'n concert ook nuttig: op deze manier doen zij ervaring op in het voorspelen. Op de vraag aan een leerlinge hoe zij het vond om voor 65 mensen te spelen antwoordde ze: "Heel leuk. Er waren veel mensen, die op de maat meedein den en ik heb maar één oudje zien knikkebollen". Morgen is er nog een gelegenheid om muziek van RMA-leerlingen te beluis teren als de "Einduitvoering" om 19.00 uur in De Open Hof wordt gegeven. Vorige week donderdag heeft de bekende Soester juwelier/diamantair Aaron Sassoon de deuren van zijn nieuwe zaak aan de Van Weedestraat 145 voor het publiek geopend. Naast het filiaal in Baarn beschikt hij daarmee in Soest over een ui terst fraaie winkel - die voorlopig de functie overneemt van de zaak aan de Rembrandtlaan. Behalve de opvallende, in mar mer uitgevoerde voorgevel, is ook het strakke interieur van de nieuwe zaak zeer het aanzien waard. De groeiende klanten kring van de heer Sassoon, afkomstig uit de wijde omgeving van Soest, zal het nieuwe "gezicht" van de gerenommeerde juwelierszaak zeker weten te appreciëren.

Soester Courant | 1984 | | pagina 16