Eet-wijzer Hanöl^etoer Tentoonstelling van Lathyrus, Geraniums en zomerbloemen in Kasteel Groeneveld 'Beelden in het park' van Kasteel Groeneveld te Baarn Auto Vandermeer's eigen opbouwpakket voor nieuwe auto's en occasions 2 WOENSDAG 16 ME11984 /\p\ ZANUSSI Obstipatie (2) V ;m: KETTING FORMULIEREN KBS Soestdijk wint visbeeldje De vrolijke frus traties van Woody Allen Moord op eigen bodem De verraders en andere verhalen Je geld en je leven De Tweede wereldoorlog van dag tot dag Alles over honden Ster van de zee Beurs en effecten Donateursdag Kasteel Groeneveld in teken van zure regen Stichting Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen Soest Kluhkampioenen hij Shot weer hekend ÜSSETJ* r°°foeen dwi"* ïcn doo-hel-zelflcJuj. Hoe en \NUSSI 250 LTR. DUBBEL- EURS KOELKAST, et 200 Itr. koel- en Itr. vriesruimte. Autom. ont- >piing, verlichting, enz. dviesprijs 1009.- 140 LITER TAFELMODEL KOELKAST. Met overzich telijke indeling, 7 Itr. vries vak, enz. NU BIJ ONS VOOR.... RIES F-210 VRIESKIST ■r\ inhoud van 210 liter, kontrole-lampjes, ther- 3t, draadmand, droge <onstruktie en geruis- 'HILIPS XTR-SHAVER 1P-1415S. Met nikkelfolie- cheerblad en uitschuifbare ondeuse. BIJ ONS voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist kunnen spanning, ziekte en andere toren het spijsverteringskanaal extra Goede voeding en goede gewoonten Met andere woorden er kun- Als obstipatie eenmaal ontstaat wórdt men sltuatles voordoen dat het ne- het zoals u weet - steeds moóiliik J wLT laxe1el"mtdd<den noodzakelijk te bewe- weetkan uschlaeT Iaxeermldde,a" gen. De uitscheiding van de harde ont" lasting die zich nog niet in de etnddarm bevindt, laat zich niet door persen tor ceren. Met goede voeding die vol doende vezelstoffen bevat komt u ech ter een heel eind in de richting van een goede stoelgang. Uw arts of een dië tiste kunnen u helpen bij het samen- stellen van een voeding die aan uw spe- Laxeermiddelen kunnen in 2 groepen worden verdeeld: A. middelen voor akute problemen en B. middelen voor chronische of herhaalde obstipatie. Tot de verschillende laxeermiddelen die snel of plotseling verlichting van obsti patie geven, behoren de stimulerende of irriterende laxeermiddelen en de laxeerzouten. Wanneer snelle ciale behoeften voldoet. Hierna volet «VS? v, Wanneer snelle een lijstje dat u kan helpen bii het kif. f? S"l"LVïn °bStlpat!e "°°dzakelijk een lijstje dat u kan helpen bij het kle zen van voedingsstoffen die u regelma tig nodig hebt: fruit (ongeschild) ge kookt of gestoofd fruit (bv. pruimen of appelmoes), verse bladgroente (bv sla, spinazie, andijvie), knolgewassen (wortelen, knolraap, aardappelen) ge kookte vezelrijk.e groente (koolsoorten behalve bloemkool en zuurkool) vol' koren produkten (bv. bruinbr'ood). Denk niet dat diarree kan genezen door deze produkten achterwege te laten Diarree is gewoonlijk een verschijnsel van spanning, ziekte of voedsel dat niet goed wordt verdragen. Bulkvormende (massa vormende) voedingsstoffen kunnen ook helpen om de overaktieve darm te normaliseren en diarree te voorkomen. Andere gewoonten die u weer aan een goede stoelgang kunnen helpen 1. Eet op regelmatige tijden en kauw uw voedsel goed en langzaam. 2. Drink voldoende: vruchte- en groen- tesap, melk en water. Dit is heel be langrijk omdat voldoende vocht niet al leen voor de funktie van het spijsver teringskanaal maar ook voor het hele lichaam van belang is. 3. Zorg dagelijks voor voldoende li- chaamsbeweging. Stevige wande lingen, fietsen, sportbeoefening en trimmen geven allemaal de nodige 11- chaamsbeweging. 4. Let beter op uw darmfunktie en wacht bij "aandrang" niet te lang met naar het toilet gaan. Uitstel kan tot verminderde aandrang leiden, hetgeen er de oorzaak van kan zijn dat u later moet persen als u wel naar het toilet gaat. 5. Vermijd persen. Hoewel dit niet altijd mogelijk is kunt u het beste wachten tot u de aandrang voelt die aangeeft dat de ontlasting klaar is om uit de einddarm te worden verwijderd. Wees geduldig en laat de natuur zijn werk doen, omdat teveel persen onno dige irritatie en zelfs aambeien kan veroorzaken. Nog een aantal tips die tot een betere stoelgang kunnen leiden: een glas lauw water op de nuchtere maag drinken, dat zet de darm tot peristaltische be wegingen aankoffie zwart zonder sui ker vroeg op de dag; elke dag een plakje ontbijtkoek of roggebrood of 3 pruimen; peulvruchten en rauwkost regelmatig op het menu zetten (roken op de nuchtere maag). De betekenis van laxeer middelen Het is niet altijd gemakkelijk om de zo juist omschreven leefwijze voor een gezonde stoelgang op te brengen. Voor sommige mensen is het moeilijk om aan de juiste hoeveelheid vezelstoffen in hun voeding te komen. Een belang rijke oorzaak van het tekort aan bulk is bijvoorbeeld het volgen van een energiebeperkt dieet. Bovendien is, kunnen beiden middelen effektief zijn. Men moet er echter aan denken dat laxeermiddelen geneesmiddelen zijn en dat zij alleen volgens voor schrift moeten worden gebruikt. Geen van de snelwerkende laxeermiddelen, noch spoelingen dienen langdurig te worden gebruikt. De gewoonte om chemische laxeermiddelen te slikken Chemische laxeermiddelen hebben de neiging om de darm tot zeer snelle le diging van zijn gehele inhoud te zetten, inklusief het gedeelte dat normaal pas op een later tijdstip zou worden verwij derd. Na zo'n behandeling is er natuur lijk gedurende één of meer dagen geen normale ontlasting, hetgeen vaak aan leiding tot bezorgdheid geeft. Het re sultaat is dat wederom naar een che mische laxeermiddel wordt gegrepen om te proberen een dagelijkse stoel gang te verkrijgen. Het is duidelijk dat deze behandeling er nimmer toe di)- draagt dat een normale stoelgang wordt verkregen. De darm kan van het chemische laxeermiddel afhankelijk worden en zijn vermogen om normaal te funktioneren verliezen. U dient wel te bedenken dat chemische laxeermid delen alleen voor incidenteel gebruik zijn bedoeld en nooit een onderdeel van de normale dagelijkse routine moeten worden. Verder kan regelmatig ge- bnaik van zulke laxeermiddelen chro nische irritatie van de darm veroorza ken. Hoe zit het met chronische obspipatie? Zoals u in het voorafgaande hebt ge lezen, vormen evenwichtige voeding, voldoende lichaamsbeweging en goede dagelijkse gewoonten de beste manier om een gezonde stoelgang te houden. Soms is het echter moeilijk om goede voedingsgewoonten vol te houden. Te kort aan vezelstoffen in de voeding is de voornaamste oorzaak van obstipa tie. Omdat een bulk vormend laxeer middel vezelstoffen bevat zal het dik wijls het herstel van een regelmatige stoelgang bevorderen. Evenals che mische laxeermiddelen hebben buik- vormende laxeermiddelen hun eigen plaats bij de behandeling van obstipa tie. De laatstgenoemde middelen ver oorzaken geen onmiddellijke lozing van de gehele ontlasting; in plaats daarvan vormen zij een zachte, goed gevormde, gemakkelijk uit te scheiden ontlasting door voor de noodzakelijke bulk te zorgen. Wanneer de stoelgang eenmaal is hersteld kan deze worden gehandhaafd door in aanvulling op de voeding een buikvormend middel te ge bruiken. U dient in ieder geval uw arts hierover te raadplegen. Vragen over deze rubriek kunt u rich ten aan de Soester Courant onder ver melding van 'Eetwijzer. K Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227, telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Van zaterdag 7 t./m. zondag 15 juli 1984 houden de Nederlandse Lathyrus Ver eniging en de jubilerende Nederlandse Pelargonium- en Geranium Vereniging de mooiste bloemenshow van ons land. De tentoonstelling, die wordt gehouden in het prachtig gerestaureerde Kasteel Groeneveld te Baarn, is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en boven dien op dinsdag en vrijdag tot 22.00 uur. Op het gebied van Lathyrus, de welrie kende- en kleurrijke bloem, kunt u top- produkten zien van de knapste vak mensen, uit de kringen van amateurs en beroepskwekers, met o.a. de tradi tionele topkwaliteit van het Koninklijk Paleis Soestdijk. Naast Engelse en Schotse kwekers behoren de Neder landse Lathyruskwekers tot de wereld top. Wat u in Baarn te zien krijgt is uniek. Nederlandse Pelargonium- en Geranium Vereniging 10 jaar De Nederlandse Pelargonium- en Ge- animum Vereniging viert haar tienja rig jubileum met deze show. Deze ver eniging telt meer dan 500 leden, zij la ten een groot sortiment zien, de varia ties zijn ontstaan uit ongeveer 220 bota nische soorten. De botanische soorten stammen in hoofdzaak uit Zuid-Afrika. Het sortiment omvat talrijke rassen in een grote verscheidenheid in kleur, grootte en vorm. Er zijn tal van soor ten met welriekende bladeren met de geur van appel, citroen, nootmuskaat, kokos, pepermunt, sinaasappel of roos. Zomerbloemen Daarnaast ziet u prachtige inzen dingen van Anjers, in het modernste sortiment, nieuwe Rozenrassen, gewel dige Riddersporen, unieke Bromelia- achtigen en Orchideeën. Alles wordt weer gearrangeerd door Wout den Daas uit Zaandam, een bloemsierkuns- tenaar met wereldfaam, die o.a. versieringen maakte voor het banket tijdens het staatsbezoek van Koningin Beatrix aan Engeland. Op alle grote tentoonstellingen in binnen- en buiten land wint hij arrangementsprijzen. Dit keer arrangeerde Wout den Daas de bloemen en planten in de prachtige ge bouwen en tuinen van Kasteel Groene veld te Baarn. Leden van de Lathyrus- en Geranium Vereniging zullen voor lichting geven. De maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is met een stand aanwezig. Ook zullen er bloeien de planten en jonge pelargoniumplan- ten te koop zijn. Het wordt beslist een unieke tentoonstelling, die u niet mag missen. De entree is 4,- voor volwassenen en 2,50 voor kinderen. Wilt u meer informatie, wendt u dan tot de sekretaris van de Nederlandse Lat hyrus Vereniging, Monteverdilaantje 20,1431ZJ Aalsmeer. Tel. 02977-27470. Grasmaaier gestolen Een bewoner van de Vredehofstraat ontdekte in het afgelopen weekeinde dat uit het schuurtje achter zijn huis een elektrische grasmaaier en een ka belhaspel verdwenen waren. De schade bedraagt ca. 400 gulden. Hij deed bij de politie aangifte wegens diefstal. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Onder de titel "Beelden in het Park" organiseert een speciale werkgroep o.l.v. Werner Paans, beheerder/con servator van Kasteel Groeneveld, een tentoonstelling van sculptures in de schitterende tuin achter het Baarnse kasteel, van 19 mei tot en met 21 ok tober 1984. Deze expositie is samengesteld in nauw overleg met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, waarvan alle deelnemers lid zijn, en wordt geopend op vrijdag 18 mei a.s. om 19.00 uur door de Minister van Landbouw en Visserij, ir. G. J. M. Braks. De deelnemende kunstenaars zijn: Dieuwke Abma-Ter Horst (Amster dam); Fons Bemelmans (Eijsden); Fioen Blaisse (Amsterdam); Maria Glandorf (Amsterdam); Eddy Roos (Uithuizen); Eja Siepman-van den Berg (Wommels) en Jan Timmer (Dordrecht). Zij laten in deze groepstentoonstelling de komende zomer een twintigtal beel den zien van zeer hoge kwaliteit, die op een subtiele wijze in het fraai ge restaureerde Engelse landschapspark van Kasteel Groeneveld, eigendom van Staatsbosbeheer, zijn neergezet. Het thema van deze tentoonstelling, waar van een uitvoerige catalogus is samen gesteld, is: 'mens.' Exclusieve, betaalbare uitmonstering voor Fiësta, Escort en Siërra Ford-dealer Auto Vandermeer in Amersfoort biedt op alle Fords Fiësta, Escort en Siërra een eigen exclusief opbouwpakket aan. Dit sportieve "RS PLUS" pakket is zowel leverbaar op nieuwe auto's als op occasions. Tot het pakket hoort onder meer gerasterde sportstriping van de firma Trimline uit Soest, die hiermee de rasterstriping in Nederland introduceert. Ruud van der Breggen, sales manager bij Auto Vandermeer, over wat verder in het speciale RS plus pakket zit: "Naast de raster striping maken originele Ford RS velgen en banden van het formaat 175/70 (Siërra: 185/70) deel uit van het Auto Vandermeer pakket. Voor de sportieve afwerking van de modellen zijn voorts een zwarte achterspoiler, een RS sportstuur (eveneens een origineel onderdeel uit de Ford Renstal) en twee vérstralers in het pakket opgeno men. Bij een nieuwe Fiësta, Escort of Siërra kost dit pakket. f 1.995.-, wat bijna duizend gul den voordeliger is dan de totaal prijs van het pakket. Voor een Ford-occasion is de prijs van het pakket vastgesteld op 2.950.-, omdat hier ook altijd de oude banden door nieuwe worden ver vangen. Occasions met het Auto Vandermeer pakket krijgen dus naast de sportieve out-fit boven dien een stel veilige nieuwe "slof fen aangemeten", aldus Van der Breggen. Overigens zijn de vérstralers niet leverbaar op de Siërra. Hiervoor in de plaats verschijnt een speciale Homag-grille met 4 koplampen. Deze aparte Sierra-grille betrekt Auto Vandermeer zelf recht streeks uit West-Duitsland. Voor deze Sierra-grille geldt een afzon derlijke meerprijs van 985.-. Als extra is op de Escort nog een verbredingsset (uitgebouwde wiel kasten en skirts) leverbaar ad 845.-. Alle bedragen zijn incl. montage, spuitwerk en BTW. Als uitgangspunt voor dit eigen opbouwpakket van Auto Vander meer noemt Van der Breggen: "We willen de mogelijkheid bie den binnen een klein budget van circa tweeduizend gulden de auto een heel andere look en een exclu sieve, eigen indentiteit te geven. Populair gezegd: van confectie naar maatwerk. De auto onder gaat een gedaanteverwisseling en krijgt een moderne, sportieve uit straling". De "Geen Gezeur" garantie "Wat de occasions betreft komt daar nog gedurende drie maanden na verkoop Ford's uitgebreide A-l garantieregeling bij. Daarmee bieden we 100 procent garantie op onderdelen en arbeidsloon. Auto Vandermeer geeft aansluitend ge durende negen maanden een gra tis aanvullende garantie op mo tor, wielophanging en aandrij ving, eveneens voor arbeidsloon en onderdelen. We noemen dit de "Geen Gezeur" garantie. Dit kunnen we slechts doen dankzij onze strenge voorselectie van de gebruikte auto's. Slechts 30 pro cent van de bij ons ingeruilde au to's vinden we goed genoeg om weer als occasion te worden aan geboden. De rest krijgt van ons de rode kaart. Bij de voorselectie ken we ook naar de kilometer stand. Onze occasions hebben nooit meer dan 80.000 km op de teller. We garanderen ze met onze "Geen Gezeur" garantie een jaar lang danwel tot de teller het klokje rond is (dat is 100.000 km, red.), als dat binnen dat jaar gebeurt. Computertest "We voeren de kwaliteittests uit met een speciale computer, die het technisch gedeelte van de auto volledig checkt. Signaleert de test computer ergens een gebrek, dan verschijnt de opgespoorde fout op een beeldscherm met aangeduid de handeling om het mankement te verhelpen. Pas als de fout is hersteld, werkt de computer zijn programma verder af. Verborgen gebreken zijn hierdoor vrijwel uit gesloten. Vervolgens wordt de au to wat onderhoudswerkzaamhe den en techniek betreft geheel af gewerkt. Dit samenspel van stren ge voorselectie en computertests leidt tot een hoog kwaliteitspro- dukt voor een alleszins redelijke prijs. Bovendien houden de wa gens een hoge restwaarde. Dit geeft een lage kilometerkostprijs. Dat is in deze dure autotijden 't eerst verdiend". "Onze uitgekiende occasionpoli- tiek samen met het nieuwe Auto Vandermeer opbouwpakket maakt voor een breed publiek be trouwbaar, exclusief en toch be taalbaar autorijden mogelijk", al dus Van der Breggen, die tot slot alle autoliefhebbers uitnodigt voor een bezoek aan de showroom van Auto Vandermeer. WVDE Op verscheidene manieren wordt de menselijke gestalte uitgebeeld. De be doeling is, dat volgende jaren in over leg met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers andere thema's aan de orde kómen. Het idee voor deze buitenexpositie is geboren na de succesvole beeldenten toonstelling vorig jaar van Gene Holt achter Kasteel Groeneveld, die duizen den bezoekers trok. De organiserende werkgroep bestaat uit Jan de Baat, Adri de Fluiter, Werner Paans, Tammo Smith en Jan Visser. Dieuwke Abma-Ter Horst (58) toont enkele portretten in brons, waaronder de "kop" van Simon Carmiggelt en van Prof. Dr. E. M. van Slooten. Fons Bemelmans (53) zendt vier op merkelijke beelden in, die zijn ge maakt vanuit een visie, dat de mens met de kosmos een zeer tijdelijke band heeft aangegaan. Fioen Blaisse (51) maakte twee dan seressen, die het contract met de aarde en de musische vervoering tot raak vlak hebben, wat haar bron van inspi ratie is. Maria Glandorf (32) laat drie prach tige, bronzen beelden zien, die de con touren verraden van zeer eigentijdse lichamen. Eddy Roos (35) heeft drie vrouwenfi guren vereeuwigd, die slechts worden aangeduid door hun eigennamenLen- ny, Katja en Marjan. De Friezin Eja Siepman-van den Berg (41) valt op door haar torsen, waarvoor zij in 1978 de Charlotte Van Pallandt- prijs verwierf. Jan Timmer (49) neemt deel met een wit marmeren uitbeelding van een ge sluierde Arabische vrouw én een zeer krachtige, buitenwereldse "cycloop", Alle genoemde beeldhouwers expo seerden al eerder in binnen- en buiten land en hebben een uitgebreide staat van dienst in de kunstwereld. 'Beelden in het Park' is toegankelijk ge durende de openingstijden van Kasteel Groeneveld dinsdag, woensdag en vrijdag 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur; maandag en donderdag ge sloten. De toegang is gratis. Begin dit jaar startte het Produktschap voor Vis en Visprodukten een voorlich tingsproject op de Nederlandse basis scholen. Daarnaast werd een wedstrijd uitgeschreven voor het maken van het mooiste visbeeldje en het beste werk stuk over vis. Ruim 450 scholen hebben aan deze manifestatie deelgenomen. Tot de 30 prijswinnaars behoorde ook deK.B.S. "Soestdijk". In verband hier mee vindt op vrijdag 25 mei om 10.00 uur een feestelijke onthulling van een visbeeldje plaats. Het visbeeldje is een in harde steen ge goten kopie van het winnende beeldje. Dit bekroonde beeldje werd ingezon den door de Bisschop Janssenschool uit Tilburg. Behalve de leerlingen en onderwijzers van de school zullen bij de onthulling ook enkele functionarissen van het Produktschap aanwezig zijn. Na aanrijding door gereden Een bewoner van de Eigendomweg, die zijn auto voor zijn woning had ge parkeerd, ontdekte begin deze week dat zijn wagen was aangereden door een andere auto. De auto liep behoor lijke schade op. Van de dader ont breekt tot dusver elk spoor. oekenboekenboekenboekenboekenboeken Auteur; Woody Allen Uitgever: W&L Boeken Liefhebbers van strips kunnen om deze Woody Allen niet heen. Geestig ge schreven en zeer smakelijk getekend door Stuart Hample. De Volkskrant geeft er dagelijks een afgepast portie van. Deze bundel is een compleet menu tegen een zeer betaalbare prijs. Auteurs: Theo Joekes J. W. v.d. Wetering e.a. Uitgever :Loeb Moord op eigen bodem is een verzame ling misdaadverhalen die zich in eigen land afspeelt, geschetst door Neder landse auteurs die in dit genre al eer der van zich deden spreken. Neeen. van misdaad bolstaande verhalen. Lekker en vlot leesbaar. Vakantie-lek- tuur, wat inhoud en prijs betreft toe gankelijk voor iedereen. Auteur: Anthony van Kampen UitgeverVan Holkema Warendorf De schrijver Anthony van Kampen be- hoeft nauwelijks enige introductie. Dit maal trekt hij met een opmerkelijke verhalenbundel opnieuw de aandacht. Verhalen, genoteerd en geschreven tij dens de vele buitenlandse reizen die hij maakte. Verhalen gebaseerd op ge beurtenissen die plaatsvonden, deels ook rictie. Het titelverhaal, De verra ders, dat zich afspeelt in Polen is onbe twist het aangrijpendst uit deze zeer beeldend geschreven bundel. Zijn overige verhalen zijn stuk voor stuk ge schreven confrontaties met mensen in alle uithoeken van de wereld. Anthony van Kampen, opnieuw een meesterlijk verteller. Auteur: drs. Amy Geerts- Pronk Uitgever: Kluwer Voor een bedrag van nog geen vijftien gulden is "Je geld en je leven" een zeer handzame gids als het gaat om bescherming van personen en bezit tingen. Aangezien langzamerhand de helft van de Nederlandse bevolking te genwoordig wordt geconfronteerd met groot en klein vuil uit de vaderlandse criminaliteit moet dit boekje in een be hoefte voorzien. Dat doet 't dan ook. Het biedt de lezer alle informatie over pre- ventiebewust leven en tracht bescher ming te bieden aan de mens en zijn be zittingen. Nuttige informatie waar aan helaas behoefte bestaat. Uitgever: Oosthoek Het gehele drama dat zich tussen sep tember '39 en mei '45 afspeelde is in dit boek in woord en beeld terug te vinden. Een chronologie van feiten en gebeur tenissen. Geen opwekkende lektuur, wel indrukwekkend door de bizarre reeks van gesignaleerde ellende en vernietiging. Een bijna "zakelijk" ver slag van een periode die hopelijk als de laatste wereldoorlog de geschiedenis zal ingaan. AuteurDr. Barry Bush Uitgever: De Kern Een boek waarop liefhebbers en bezit ters van honden gewacht moeten heb ben. Redelijk prijzig in aanschaf, vol belangwekkende informatie. De au teur, zelf dierenarts, ontvangt zijn le zers als 't ware in zijn spreekkamer en verschaft zeer zinnige informatie over letterlijk alles wat met de verzorging van uw viervoetige huisgenoot te ma ken heeft. Geschreven in een zeer ge makkelijk leesbare stijl en handelend over letterlijk alles wat met een "hon denleven" te maken kan hebben. Gun uw hond dit boek. AuteurPamela Jekel Uitgever: De Kern Ster van de zee is een melange van fic- tion en non-fiction. Een avonturenro man die zich afspeelt in de eerste helft van de achttiende eeuw met de Cari bische Zee als décor. Hoofdrolspeelster is Anne Bonny, een beeldschone en vooral hartstochtelijke vrouw, die als piratenkoningin over het sterke ge slacht heerst. Liefhebbers van dit gen re zullen er plezier aan beleven, ook al omdat deze avonturenroman er be paald niet een is waarvan er dertien in een dozijn gaan. Auteur: S. G. Lettinga-Veg- ter Uitgever: Kluwer Een opmerkelijk boekje waarvan kan worden gezegd dat 't mes aan vele kanten snijdt. Het is een handleiding voor beginnende beleggers en zeer zeker ook voor studiedoeleinden ge schikt. Alles handelt over de spelregels rond beurs en effecten. Wie 't zich aanschaft bevindt zich in goed gezelschap. De auteur van dit standaardwerk is een van de weinige vrouwen die zich in de financiële jour nalistiek heeft gespecialiseerd. Naast de schat aan informatie die zij geeft is het haar verdienste dat ze in de ge schreven toelichtingen en verklaringen voor iedere lezer verstaanbaar is. Zaterdag 26 mei De donateurs van de Stichting Groene veld ("ter Bevordering van de Tot standkoming en Instandhouding van het Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Landschap") kunnen uitzien naar de 7e Donateursdag, die dit jaar op zaterdag 19 mei a.s. wordt gehouden. De voor jaarsbijeenkomst wordt gehouden in een periode dat Groeneveld op zijn mooist ishet blad zit weer aan de bo men en het dierenleven is vol activiteit. Desondanks wordt er tijdens de dona teursdag uitgebreid aandacht besteed aan 'een van de waarschijnlijk grootste milieuproblemen van deze tijd: de zure regen, waarvan ook in Nederland intus sen de nodige symptomen zijn gecon stateerd. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 - 11.00 uur: aanmelding en in schrijving deelnemers, ontvangst met een kopje koffie; 11.00 - 11.15 uur: welkomstwoord door de voorzitter van de Stichting, prof. ir. M. M. G. R. Bol; 11.15 - 12.15 uur: lezing door ir. P.R. Schütz, hoofd van de afdeling In- en Externe Betrekkingen van Staatsbosbe- Bureau: Middelwijkstraat 36, Soest. Tel. 02155- 19289. Bureau geopend: maandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Dienstencentrum De Drie Eiken Dorpsplein 18, Soesterberg. Tel. 03463- 1402. Kantoortijden: maandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Dienstencentrum Honsbergen Wiardi Beckmanstraat 475, Soest. Tel. 02155-10607. Kantoortijdenmaandag t./m. vrijdag van 9.00 -12.00 uur. Op deze adressen kunt u alle informa tie krijgen over de cursussen en activi teiten, alsmede over de warme maal tijdvoorziening, bezoekdienst, indica tie-commissie, etc. Projektleidster: J. I. Hukema. Leiding dienstencentra: J. C. van Boc- hove (De Drie Eiken); mw. M. van Dijk (Honsbergen); mw. M. v.d. Meulen (Honsbergen). Adressen warme maaltijdvoorziening: Honsbergen Mw. J. Mobach (ma. van 10.00 - 11.00 uur) d.c. Honsbergen, tel. 10607. Soesterveen: Mw. T. Edelenbosch, Veenbesstraat 532, tel. 16540. Soest-midden: Mw. F. Koenders, Van Goyenlaan 12, tel. 16548. Soestdijk Mw. B. Koelink, Pelikaanweg 12, tel. 15918. Soest-Zuid Mw. E. Selter, Bosstraat 31, tel. 15220. Soesterberg: Mw. A. v. Esseveld, A. van Leeuwen hoeklaan 6, tel. 03463-1710. Alg. informatie Bureau-adres, Middelwijkstraat 36, tel. 19289^ heer. Het onderwerp van zijn voor dracht is: "Zure regen- wat doet Staats bosbeheer eraan? Na 12.15 uur kan men (voor eigen reke ning) de lunch gebruiken in het restau rant van Kasteel Groeneveld. Vervol gens wordt in het Koetshuis een demon stratie gegeven van allerlei oude am bachten, de zgn. "Kramerij". Verder kan men de exposities in het kasteel bezoeken en een wandeling door het park maken, waar momenteel een beel dententoonstelling is ingericht. De donateursdag is toegankelijk voor de donateurs én voor allen die zich daar voor op 19 mei willen opgeven. Introdu cés zijn toegestaan. De kosten bedragen f 2,50 per persoon, welk bedrag bij de inschrijving dient te worden voldaan. TAFELTENNIS Afgelopen zondag 13 mei werden bij de tafeltennisvereniging. Shot weer de jaarlijkse klubkampioenschappen bij de senioren verspeeld. Ondanks het feit dat het aantal deelnemers wat achter bleef bij de verwachtingen, werd het weer een geslaagd toernooi met uitste kend tafeltennis in de drie verschillen de klassen. Algemeen klubkampioen werd Dirk Schuiling, die deze titel nu voor de 4e achtereenvolgende maal voor zich opeiste. In de Senioren I klasse waren helaas niet alle kanshebbers aanwezig, zodat er van een enigszins gedevalueerd tournooi sprake was. Wel aanwezig was de titelhouder van de voorgaande drie jaren, Dirk Schuiling, die ook dit jaar zijn favorietenrol eenvoudig wist waar te maken. In de finale wist hij zich de aanstormende jeugd, in de persoon van de 16-jarige Berend Jonker, in 4 games van het lijf te houden: 21-15, ,21-17,16-21 en 21-13. Teleurstellend verliep het tournooi voor de 3e kanshebber, Gerhard Busch, die tegen de beide finalisten zelfs zonder gamewinst bleef. Meer strijd en meer spanning was er in de Senioren II klasse, waarin favoriet Eddy Gaytant al in een vroeg stadium kansloos werd voor één van de ere plaatsen. Hierdoor kwam er een tame lijk verrassende finale uit de bus tussen Arjan Schuiling en outsider Wil- fred Busch. In een zeer spannende wedstrijd wist Arjan Wilfred zeer nipt voor te blijven21-15,20-22 en 22-20. De laatste titel die te verdienen was, was die in de Senioren III klasse, waar in de finalisten van vorig jaar Thijs van Hoorn en Theo Daselaar als voor naamste titelkandidaten golden. Thijs van Hoorn bereikte inderdaad de fi nale, maar Theo Daselaar werd door de goed spelende Hans van Velzen de weg naar de finale versperd. In de fi nale behaalde Thijs een regelmatige overc'inning op Hans?1.-16,21-16.

Soester Courant | 1984 | | pagina 18