Meningen van lezers Utrechtse vocal group Umbellifera' in De Borg Sasmas^asiS" Provincie stelt nieuwe regels aan gebruik van grondwater Nieuw tennispark teveel van het goede Bij ons op Soest Vergrijzing rnmmmmmm^S^SlSS&^1'. as mm mm 8B&ESSS9^»^~ WOENSDAG 16 ME11984 Soest: bedankt! Staatsruif Acties in 'Bevrijdingsweek' SOESTER COURANT PAGINA 9 Werken aan vrede De Borg.ons een zorg? Genoeg kernwapens? Agenda De Borg ^-^ilB^r %®g& Met bijzonder veel genoegen en voldoe ning heb ik (en meer mensen met mij) op 10 mei persoonlijk geconsta teerd dat de bevolking van Soest zich voor de overgrote meerderheid niet heelt laten verleiden om tussen 11.45 en 12.00 uur mee te doen aan de door link se kabouters georganiseerde "vre- des"-actie. Op voorbeeldige wijze heeft men zich gedistanciëerd van dit soort irreële en infantiele "vijfde colonne "-- activiteiten, behoudens een paar "au to-toeteraars" die kennelijk niets zin vollers hadden te doen. Men ging ge woon zijn/haar gang en deed wat hij/- zij te doen had. Het verkeer verliep op dezelfde wijze als op andere dagen, het winkelpersoneel bediende normaal zijn klanten, op de afdeling Bevolking van het gemeentehuis werkten de ambte naren (volgens een betrouwbare rela tie) rustig door, de treinen reden op tijd. Kortom: ook mi wéér een waardige reactie van de zwijgende meerderheid. Dat is een zeer groot compliment waard! J. L. W. Herten. Geachte heer Rügebregt. Uw Ingezonden stukje in de Soester Courant van 9 mei j.1. gelezen. Weet u wel wat u schrijft? Ik weet niet of u jong of oud bent. studeert of werkt, ik weet wel dat u nog erg veel moet leren. Het is te hopen dat u nooit zelf uit die "staatsruif" hoeft te eten, het komt wel steeds dichter bij, vergeet u dat niet. Voor de goede orde. Wij eten zelf, godzijdank niet uit die "Staatsruif" van u, uw brief is echter een belediging voor diegenen die daar toe genoodzaakt zijn. Mevr. M. Kwak-Rutten Uit het artikel van J.L.W. Herten, met een opschrift dat blijkbaar alleen be stemd is voor de intellectuelen onder ons, blijkt duidelijk dat een ieder, die over wapengeweld niet zo denkt als hij links is. Dus ook de Nederlands Her vormde Synode, de Gereformeerde ker ken en diverse bisschoppen. Als je zo denkt als hij, dan is Neder land dus "links". Het zou dan ook een linkse regering moeten hebben. Dan zouden de problemen rondom de plaat sing van kernwapens voor die regering ook niet bestaan. Dan was er geen kans op een kabinets crisis en kon de regering haar tijd en energie besteden aan betere en voor vele mensen heilzamer besluiten. Zie de grote werkloosheid en het steeds minder worden van de bestedingen door de .laagst-betaalden. Ook zijn er veel van die "snuiters" in de vredesbewegingen die wel dege lijk de "zegeningen" van een oorlog en bezetting hebben meegemaakt. Vele, meest oudere, mensen, die nog nooit gedemonstreerd hadden, zijn nu in be- weging gekomen, juist omdat zij de ver schrikkingen van een wapenwedloop aan den lijve hebben ondervonden. Een bevrijdingsweek is uitgesproken het juiste moment om te getuigen van je wil om te overleven! Ook zijn deze 'acties'noodzakelijk om lieden als de heer Herten de schellen van de ogen te laten vallen, zodat zij zien dat zij het zijn die voor het karre tje van de propaganda voor wapen opvoering worden gespannen, door er steeds maar weer op te wijzen dat "links" zo gevaarlijk is. Hoeveel linkse mensen (in Rusland en Polen) zijn niet voor onze vrede en bevrijding gevallen? Dat er in ons land haat en onverdraag- amheid zijn is al sinds eeuwen be kend; kijk maar eens naar de inquisi tie en de kerkvervolgingen. Daarom is het beter te zeggen: Zij die voor onze vrijheid stierven, verfoeien het wapen- Igeweld. Piet de Roos (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie). _.Iet stijgende verbazing en teleurstel ling lees ik de negatieve reacties op de vredesbeweging. Door een aantal tegenstanders wordt je zodra je kiest voor een andere manier om aan vrede te werken, op een hoop gegooid met Rusland propagandisten en landverra ders. Ik heb voor de vredesbeweging gekozen, omdat ik, na een jarenlang falend vredesbeleid, nu kies voor een andere manier. Het denken is machtsblokken vind ik een groot gevaar voor de wereldvre de, waar telkens weer nieuwe landen het slachtoffer van dreigen te worden. Rusland en Amerika doen niet voor elkaar onder. Ik zal niet met de hand op het hart durven en kunnen beweren, dat mijn weg 100% veilig en vreedzaam is, wel weet ik zeker, dat er nu ook geen sprake kan zijn vanvvrede, zolang er elders nog oorlogen zijn en onderont wikkeling is. Wapens doden voordat ze af gaan. De wapenwedloop is voor velen nu al een doodlopende weg, in de toekomst wellicht voor ons ook. Ik realiseer me dagelijks, dat het een groot voorrecht is dat ik in een land leef waar geen oorlog is, waar elk mens vrijheid van meningsuiting heeft. Die vrijheid moeten we dan ook gebruiken om met elkaar te wer ken aan de wereldvrede. Voor mij heeft het samen daaraan werken te maken met respect en ver antwoordelijkheid voor elk leven. Het betekent ook het overwinnen van wan trouwen en angst. Net als bij het ge nezen van een ziekte zul je naast de hulp van anderen zelf de kracht en de wil moeten hebben om beter te worden. Zonder moed en vertrouwen is ook de wegnaar vrede moeilijk te gaan. Ik ervaar steeds meer dat het beter is die overtuiging uit te dragen door je eigen levenshouding dan met argu menten anderen die mening op te dringen. We hebben eikaars steun hard nodig! Ja, dat zou het wel moeten zijn. Wij zouden ons het lot van dit nu eenmaal te grootscheeps en te buitennissig op gezette Dorpshuis voor de nieuwbouw wijken in 't Veen, zeker meer moeten aantrekken, want het is een triest lot. Gedoemd te verkommeren als we er de schouders niet onderzetten met z'n al len. Erger, gedoemd te verdwijnen als doel waarvoor het gebouwd is, n.1. een plek om te communiceren, elkaar te ontmoeten, jong en oud. Hetzij om te luisteren, hetzij om zelf iets te doen of belangrijker nog misschien, naar el kaar te luisteren. Gaan we deze kansen door ongeïnteres seerdheid verspelen of gaan we verder met invullen en vechten om te behou den. We wilden toch zo graag, we moesten toch zo nodig? Kregen we e.e.a. misschien te gemakkelijk in de schoot geworpen. Het is een bekend geven dat eerst na eigen inspanning het verkregene waardevol blijkt te zijn. Maar goed, het staat er nu. Een kostbaar gebouw, een duur stuk speel goed dat door omstandigheden dreigt afgepakt te worden. Laten we beginnen de slogan van De Borg zelf over te ne men, die luidt: Doe het eens anders. Ja, laten we het eens anders gaan doen, in tensiever, meer erbij betrokken. Denk eens mee, kom eens met een fris idee voor ons Dorpshuis, ons Trefpunt. Bel me eens op, tel. 17586. Wordt vervolgd. M. H. B. Muurling-Voorthuisi Ik kan het Soester trio J.van Doorne, M.Mosk en J.Herten inzake de kruis raketten geruststellen. Amerika, de NAVO, zeg maar het Westen heeft zo'n 25.000 kernraketten waarmee we de Sovjet-Unie reeds tientallen malen van de kaart kunnen vegen. Zo kan één Britse Polarisatoomduikboot in een klap 160 steden in Rusland vernietigen. En omgekeerd zal het vast niet beter zijn. Daar zijn dus geen extra, nieuwe kruis raketten of SS-20 wapens voor nodig. Als de Sovjet-Unie zo dom wil zijn om weer een nieuwe stap in de waanzin nige kernwapenwedloop te zetten, hoeven wij toch ook niet zo dom te doen. Het Westen is wel wijzer naar ik hoop. Immers elkaar één keer ver nietigen is al te veel. Me dunkt, er is de laatste 35 jaar, zeker op het gebied van de kernbewa pening. wel wat veranderd in de we reld. Maar de heren Van Doorne, Mosk en Herten lijken in hun ontwikkeling nog stil te staan bij het jaar 1940. Met het huidige aantal kernraketten in het Westen is er geen sprake van weerloosheid a la de dertiger jaren. Dat kan iedereen weten. En blijkbaar zien steeds meer mensen dat ook in. Want de vredesbeweging weet mil joenen mensen te inspireren die de kernwapenwedloop meer dan zat zijn. Behalve de kerken wil ook een aanzien lijk deel van de CDA/WD-kiezers de kruisraketten niet. Inderdaad, hier spreekt de zwijgende meerderheid. Tot twee maal toe een half miljoen men sen de straat op. Acht, iedereen weet dit nu wel. Alleen de heren Van Door ne, Mosk en Herten hebben de moed niet om dit eerlijk te bekennen. Flauw hoor. Waarom organiseren Van Doorne, Mosk en Herten niet eens een tegen- demonstratie of andere actie vóór plaatsing van kruisraketten? Of komt er dan niemand opdagen? De vredes beweging heeft 'bewezen miljoenen mensen achter zich te hebben en niet alleen linkse mensen)het Soester trio kan nog niet eens één man op de been brengen. Namens wie praten zij eigen lijk? Precies, alleen namens henzelf. Hoe ongeloofwaardig toch komen zij over. We hebben echt genoeg, al veel te veel kernwapens, daar hoeven geen nieuwe raketten bij. R. Bostelaar. Wie grondwater aan de bodem onttrekt moet dat aan de provincie melden. Meestal is er bovendien een vergunning voor nodig. Dat blijkt uit de nieuwe grondwaterverordening die provincia le staten van Utrecht hebben vastge steld. De verordening is gebaseerd op de Grondwaterwet, die op 1 maart j.1. in werking is getreden. Ontheffingen op grond van de oude provinciale verorde ning (die nu is vervallen) blijven voor lopig van kracht. Wie zo'n ontheffing heeft, krijgt van gedeputeerde staten nog bericht wanneer een aanvraag voor een nieuwe vergunning moet worden in gediend. Volgens de nieuwe verordening is een vergunning voor het onttrekken van grondwater aan de bodem vereist in de volgende gevallen: - bij onttrekking voor een bouwput, als er meer dan 50.000 m3 per maand uit de bodem wordt gehaald, en ook wanneer de onttrekking langer duurt dan 4 maanden - bij onttrekking voor andere doeleinden als het gaat om meer dan 12.000 m3 per kwartaal, en ook wanneer de pomp waarmee het water uit de bodem wordt gehaald een capaciteit van meer dan 35 m3per uur heeft. In noodsituaties, bijvoorbeeld wanneer Schoorsteenbrandje Brandweer en politie werden gewaar schuwd nadat bij een familie aan de Bos straat brand in de schoorsteen was ge constateerd. De brandweer arriveerde met twee wagens en wist het vuur tij dig te bedwingen. De schoorsteen werd schoongemaakt. een brand moet worden geblust, geldt de vergunningplicht niet. Van de ver leende vergunningen zal de provincie I een register gaan bijhouden, dat door iedereen kan worden ingezien. Binnen 3 jaar zullen provinciale staten een grondwaterplan vaststellen. Daarin zal onder meer staan in welke delen van de provincie extra zuinig met het grond- water moet worden omgesprongen. Bij het afgeven van vergunnngen zal daar I ook rekening mee worden gehouden. De in de Grondwaterwet vastgestelde procedure voor het verlenen van vergun ningen is vrij tijdrovend. Vooral in het geval van onttrekking voor een bouwput zou dat tot problemen kunnen leiden. Voor aannemers is het daarom van be lang daar tijdig een aanvraag voor in te I dienen. De Grondwaterwet bepaalt dat iedereen die water uit de bodem haalt die hoe veelheid moet meten. Hoe dat moet ge beuren zal nog worden vastgesteld. Het 1 wetsartikel dat de provincie de moge lijkheid biedt op de onttrekking van grondwater een heffing te leggen, om zo een deel van de kosten van het grondwa- terbeheer te bestrijden, is nog niet in werking getreden. Wel regelt de wet reeds hoe vorderingen wegens schade door grondwateronttrekking kunnen worden afgewikkeld. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de provincie (provin ciekantoor Rijnsweerd, tel. 033-524111). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest - Baarn - Eemnes Burg. Grothestraat 74, Soest, tel. 19004. Spreekuur Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103. iedere donderdag, van 14.00 -15.00 uur, tel. 03463-2606. Afdeling maatschappelijk werk In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103, iedere woensdag en vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur, tel. 03463- 2606. ADRESSEN TE SOEST Gemeentelijke Sociale Dienst afdeling maatschappelijk werk: KantoorLange Brinkweg 79, tel. 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijke werken den, maandag t./m. vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. CPS-Centrum Psychosociale hulpver lening Soest Buro voor levens- en gezinsvragen, toe gepaste omgangskunde en zelfbezin ning. Hulp bij echtscheidings- en rela tieproblemen, moeilijkheden met je zelf, anderen. Spreekuur dagelijks van 9.00 - 10.00 uur, spraak. Buro: Van Goyenlaan 142, Soest, tel. 21598. Prot. Sociaal Centrum Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amers foort en omgeving. Spreekuur dagelijks van 9.00 - 10.00 uur, Bergstraat 29 te Amersfoort. Telefoon 033-10441. Sociaal Pedagogische Dienst (Maatschappelijk werk t.b.v. verstan delijk gehandikapten) 't Zand 25. 3811 GB Amersfoort, telefonisch bereikbaar van 09.00 - 17.00 uur. Telefoonnummer 033-720624. Fed. Ned. Vakbeweging afd. Soest/Soesterberg informatie-adressen Soest: A. Brand, Beetzlaan 99, tel. 19053; K. Spiegel, Verl. Talmalaan 17, tel. 16195; C. v.d. Brul, Harperpad 13, tel. 16640. Soesterberg: K. Baars, Postweg 73, tel. 3706; Poort. Gen. Winkelmanstraat 66, tel. 2404. (Men verzoekt ons opname van het volgende:) Woensdag 16 mei 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Verg. S.B.B. Donderdag 17 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Reanimatie-cursus 19.30 uur Bedrijfsbowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bridge Eemland Vrijdag 18 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Jubileum AV Veenbes Zaterdag 19 mei 20.00 uur Umbellifera (close harmony) Maandag 21 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. i.OO uur Rijschool Los Dinsdag 22 mei 19.30 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur L.O.I. cursus (1) 20.00 uur L.O.I. cursus (2) Woensdag 23 mei 9.00 uur Dames Bowlen (Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbes 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 24 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Plattelandsvrouwen 10.00 uur Volksdansen 20.00 uur Volksdansen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Cursus L.O.I (1) 20.00 uur Cursus L.O.I. (2) 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 25 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. Zaterdag 26 mei 20.00 uur Leerlingen-avond Zondag 27 mei 11.00 uur Emigranten bijeenkomst Maandag 28 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.30 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Raadsverg. Dinsdag 29 mei 19.30 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Verg. Vrije Vogels 20.00 uur Cursus L.O.I.- (1) I 20.00 uur Cursus L.O.I. (2) Na een succesvolle toeraee in Enge land blijft het Utrechtse Umbellifera I zaterdagavond dichter bij huis met een avondvullend optreden In De Borg te Soest. De groep bestaat inmiddels 6 jaar, telt 23 leden (veel ex-studenten) I en staat onder de enthousiaste leiding van Harold LenselinkMet af en toe planobegeleiding van Hans Adolfsen brengt Umbellifera een uiterst geva rieerd repertoire. I Een belangrijke plaats hierin neemt de I Close Harmony muziek, die nu eens swingend (zoals in Chatanooga choo choo), dan weer sentimenteel van aard (zoals in Sleepy time gall), of ge woon ontroerend mooi is. Ook staan er volksliederen uit allerlei landen op het programma o.a. uit Israël, Zweden, Italië en Nederland. Een nederlandse live-première kunt u beluisteren van het eerste deel van "Dawn", een kompo sitie, die speciaal voor Umbellifera ge schreven is door Ed de Boer. Maar Umbellifera is niet alleen om naar te luisteren. Het oog wil ook wat. Het koor heeft een eigen choreograaf, Ad van Doren, waardoor met bescheid den, maar geraffineerde bewegingen aan een aantal nummers een extra di mensie wordt gegeven. Het belooft ook deze keer weer een verrassend en boei end kijk/luisterspel te worden. Het pu bliek in Engeland was ook zeer enthou siast. In Douglas, op het eiland Man met 20.000 inwoners, hebben ruim 600 mensen van Umbellifera genoten. Als de opkomst a.s. zaterdagavond net zo groot is, moet u er vlug bij zijn om nog een plaatsje te bemachtigen. Aanvang: 20.30 uur. Zaal open om 20.00 uur. Toegangsprijs: zaal 7,50; balkon: 10,-. Kaarten verkrijgbaar: De Borg, V.V.V., Boekhandel De Stadhouder en Van de Ven. Jongeren hebben in deze jachtige tijd weinig aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies, hoe zat dat ei genlijk? In een nieuwe rubriek "Bij ons op Soest" publi ceert De Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: P. J. Oranje-Entink, die deze maand 75 jaar wordt: Het voorstel van B W aan de ge meenteraad, om voor 140.000,- een stuk grond aan de Dorresteinweg - ach ter de hockeyvelden - te verkopen voor de inrichting van een nieuw tennispark met 6 banen en bijbehorende accom modatie, lijkt hoofdzakelijk ingegeven door een zucht naar inkomsten op de korte termijn. Over de konsekwenties op langere termijn blijkt niet of niet voldoende te zijn nagedacht. Terwijl bestuurders van de KNLTB, landelijk zowel als in de districten, zich al enkele jaren zorgen maken over de teruglopende belangstelling voor de tennissport en die dalende interesse ook in Soest merkbaar is, willen Burge meester en Wethouders van deze ge meente aktief meewerken aan een uit breiding van het aantal banen. Dat ge tuigt niet van een wijs inzicht, of op zijn minst van een gebrekkige kennis van de aktuele ontwikkelingen. Anders ge zegd: het is korte-baan schaatsen met een verwaarlozing van de belangen van de bestaande Soester clubs op langere termijn. Immers, als die een gebrek aan leden oplopen zullen er fi nanciële tekorten ontstaan, die vanwege aangegane verplichtingen tot armlastigheid kunnen leiden. Als conseqentie heeft dat konbributiever- hoging of een verzoek tot steun aan de gemeente, waarvan gevreeds moet worden dat die niet verleend zal kun nen worden gezien de budgetaire pro blemen waarin Soest verkeert. Dus: faillisement. Is dat beleid? Voor de potentiële koper van de grond, de Hilversumse tennisleraar John van Harskamp, ligt de zaak anders. Die is vrije ondernemer en draagt zelf het ri sico voor een succesvolle exploitatie. Als dat niet lukt, zit alleen hij met de brokken en hoeft de gemeente er geen pijn van te hebben. Maar dan zal er toch sprake zijn van een gedeelde ver antwoordelijkheid, want als Van Hars kamp overgaat tot aankoop van de zelf: grond en hij zou niet gewaarschuwd -Gelderland: zijn voor een mogelijk tegenvallende 'Een reeds verwachte en ook al aange- belangstelling, of hem zouden onjuiste kondigde stabilisatie van het ledental gegevens zijn verstrekt, dan mag dat B wordt bewaarheid. W verweten worden, die intern cij fers hanteren die niet (meer) kloppen. Mogelijk waren er in 1983 voldoende wachtenden in Soest 570 die de aanleg van extra accommodatie haalbaar maakten, maar de realiteit verandert snel. Per 1 april 1984 waren er in Soest na melijk nog maar 440 wachtenden, terwijl de L.T.V. Soesterberg al een te kort had van 80 leden. Dat tekort be droeg in 1983 nog maar 30 leden, maar de landelijke tendens heeft zich daar dus al duidelijk voortgezet. Voor wat de T.V. "Soest-Züid" betreft, daar toonde de wachtlijst het volgende ver loop: 230 in 1981, 200 in 1982, 165 in 1983 en 90 in 1984. Vooral de dalende interes se van junioren is van verstrekkende betekenis. Meer nog dan door een ta nende belangstelling is die het gevolg van een vermindering van het aanbod. De geboortegolf van het eind van de zestiger jaren en het begin van de ze ventiger jaren is nagenoeg voorbij, zo als ook in het voortgezet onderwijs on dubbelzinnig wordt ervaren. En. wie niet meer de jeugd heeft, heeft ook niet meer de toekomst. Planologen met vi sie zijn dan ook al bezig de bakens voor die toekomst te verzetten. Het jaarverslag van de KNLTB over 1983 liegt er wat dat betreft niet om. Na een periode van riante ledentoename is de groei intussen beperkt geraakt tot 2,4%, voor een belangrijk deel veroor zaakt door een daling van het aantal ju nioren met ruim 1%, een tendens die zich zal voortzetten. Maar ook de eco nomische recessie speelt mee. Men be zuinigt aantoonbaar op recreatieve uit gaven wanneer die onvoeldoende 'rende ment' opleveren. Citaten uit de KNLTB-districten spreken voor zich- - Rotterdam 'Het ledental in het district liep in 1983 iets terug. - Overijssel: 'Ook in ons district is de grote groei in zijn algemeenheid tot stilstand geko men. opmerkelijk is wel, dat het aantal junioren is teruggelopen, zowel in ons district als landelijk. -Nd.-Brabant: 'De al twee jaar geleden opgeworpen vraag of het einde in zicht was geko men, is thans wel definitief beant woord. Een afnemende groei en wel licht zelfs een daling van het ledental ligt in het verschiet. Bij de junioren is dat al aan de orde: hier is een daling vast te stellen van 2,8%. Dit is overi gens een verschijnsel, dat zich ook bij de overige sportbonden aftekent. Als besturen vooruitzien betekent, zijn de tekenen duidelijk. En wie ervaring heeft met de ledenadministratie van een vereniging weet, hoe betrekkelijk een wachtlijst is. Het jaarlijkse ver loop wegens verhuizing, blessures en veroudering slaat daarin elk seizoen een forse bres. En van het eventuele restant blijken tallozen zich intussen bedacht te hebben en geen belangstel ling meer te hebben. Kortom, het vooruitzicht een braaklig gend stuk weiland nu voor een leuk prijsje van de hand te kunnen doen lijkt voor B W aanlokkelijk, maar de Soester tennisclubs en hun leden zullen uiteindelijk de rekening gepresenteerd krijgen. Cees van Drongelen, voorzitter Tennis Vereniging 'Soest-Zuid'. Mevrouw Oranje: "Pas op! Als die grijze massa zich aaneensluit, is dat een enorme macht. Tien procent van de Soester bevolking is bejaard en die vergrijzing breidt zich alleen maar uit. Het Is jammer, dat veel oudere mensen zo traditioneel stemmen. Ik heb wel eens in Honsbergen voor een volle zaal gezegd: kom voor je mening uit. Geef respons en Iaat niet alles met je gebeu ren, kom voor je belangen op en zeg waar het op staat. Wanneer je je hele leven hard gewerkt hebt, voel je je verwend als iemand an ders een kopje koffie of thee voor je in schenkt. Er komt nu een ander soort ouderen. Ik ben zeer geïnteresseerd in nieuwe woonvormenBurgemeester mevrouw Corver, zat hier naast me op de bank en wees naar de overkant: wanneer ga je daar wonen in Honsber gen? En mevrouw Faber en mijnheer Breedeveld hebben wel eens gevraagd: wanneer kom je hier in Honsbergen wonen? Ik ben een voorstander van aanleunwoningen zoals bij Groot En- gendaal. Dat nieuwe buurtje is fantas- Öch. Daarvoor heb ik ook gepleit bij Molenschot, waar ik bestuurslid ben. 't Liefst heb ik nog die gezellige "hofjes" zoals vroeger waar oude mensen zo lang mogelijk zelfstandig wonen. Dat lijkt me ideaal en aanzienlijk goedko per. j In 1950 kwam ik in Soest wonen. In Soest-Zuid. Lekker dicht bij de Soester Duinen waar we in de winter op een sleetje van de hellingen afgleden In de koude sneeuw. Het zwembad was nog echt een natuurbad met een plas in het midden en de bosjes er omheen. De Bo- I nifaciusstraat bestond nog niet. De kin deren gingen op de openbare Margriet- school. Ik sjouwde altijd overal met ze heen. Ze werden heel zelfstandig opge voed, want ik dacht altijd: als kinderen zulke oude ouders hebben, moeten ze vroeg leren harmonieus met elkaar om te gaan en op eigen benen leren staan. Ik was altijd thuis. Maar ik ben niet zo huishoudelijk van aard en al snel besefte Ik dat vrouwen zich te wei nig met de maatschappij bemoeiden. Ik moest wat doen en werd lid van een Vrouwengroep in de VVD en ging vrij willigerswerk doen. Vijftien jaar lang heb ik ba 't bestuur gezeten van de ver eniging voor openbaar onderwijs. Maar ik ben altijd een voorstander ge weest van de gelijkstelling van onder wijs. Een stukje vrijheid dat als een groot goed beschouwd moet worden. Toen de Margrietschool verdween heb ik dat zeer betreurd. Het was een goed gebouwde school. Met dat pleintje er voor, weinig verkeer, binnen een to neeltje en achter die volkstuintjes van Floralia. Ik vind het vreselijk dat het nu afgebroken wordt. In de politiek heb ik mij altijd sterk ge- maakt voor het onderwijs en voor de bejaarden. Die tussenliggende moet zorgt wel voor zichzelf. Ik ging naar congressen over ondèrwijsvernieu- wing, over de vijfdaagse werkwerk en over dienstplicht voor meisjes. Over dat soort onderwerpen discussieerden we ook in de Vrouwengroep die verga derde in het Oranjehotel bij mijnheer van Munster. Daar was ook de bejaar densociëteit gevestigd van de U.V.V. Zo tegen de verkiezingen heb ik vaak gepleit voor een trouwe opkomst. Je moet niet alleen kritiek hebben, maar gebruik maken van je stemrecht. De Foto: Goos van der Wilt gemeenteraad vergaderde toen nog in Ik heb de plannen meegemaakt, dat de raadszaal van het Gemeentehuis. Soest moest gToeien naar een stad van Dat was ook de trouwzaal. Toen al 80.000 inwoners. Bij Colenso was een spraken we elk jaar over de huisves- weg geprojecteerd op pilaren dwars ting en een nieuw raadhuis. De werk- over de Eng. Haha. Daarom ko<** wijze van de raad was heel anders. Ge- gemeentebestuur toen de hele Wllhel- moedelljker. Commissieverga- minalaan op. Ik heb meegemaaktj4at het compostbedrijf werd gesticht. Eén van de modernste in Europa. Dat was iets heel bijzonders. Thailand Met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heb ik veel gereisd naar Stockholm, Oslo, Schotland, Wales en Ierland. En nog reis ik graag. In de cember vorig jaar heb ik een pelgrims reis gemaakt naar Thailand. Een zeer indrukwekkende reis van de Oorlogs gravenstichting. Een schitterend land met lieve, zachtaardige mensen. We hebben in Bangkok de sfeer geproefd van het Boeddhisme en bij Poort van het Ereveld hebben we een krans or chideeën gelegd. Dat veld wordt zeer goed onderhouden. Als vrouw had je overdag meer tijd om 0p de river Kwal heb ik gevaren met dat te doen dan je manlijke collega's in een 8peedboot. In zo'n boot kan je niet de raad. Jarenlang heb Ik stapels stuk- jatten. In de verte zag je de bergen van ken, krantenknipsels, nota's en pa- Birma en op de oever de beruchte perassen bewaard. Langzaam maar spoorlijn. We hebben ook met de trein zeker ben ik aan 't opruimen. daar gereden. Dan gaat er wat door je De jaarlijkse begrotingsbehandeling heen. ik denk wel eens dat dat gevoel was een hoogtepunt. Dan bestond de voor onafhankelijkheid en dat talent mogelijkheid om achter bepaalde za- voor organiseren in dat Vrouwenkamp ken te komen. Alle vragen die gesteld vail dIe Jappen zo Is gegroeid, werden noteerde ik. Vragen werden Aj8 ik „u oudere mensen hoor zeggen anoniem opgeschreven, maar ik wist Van toen deed ik dit en toen deed lk dat, precies wie wat gevraagd had. Zomer- dan Vraag ik altijd: wat doet U nu? Je reces was er niet bij. Burgemeester moet blijven werken en bezig zijn." deringen waren besloten. Dat sprak vanzelf, later heb ik de openbaarheid als vanzelfsprekend geaccepteerd. Sommige mensen heb ik naar de publieke tribune gestuurd. Zelf horen wat er ge zegd wordt en gebruik maken van je spreekrecht. Soest breidde zich snel uit. In het Veen moest gebouwd worden. Ik heb wel eens een boer aan de deur gehad, die vroeg of ik een paar lieslaaren wou aantrekken om zelf te komen kijken. De politiek speelde zich af in een kleine kring. De WD was een kleine fractie in de tijd van Westra, de Bruin en Eb- De aanstelling van leerkrachten vond ik leuk werk. Proeflessen bijwonen. Baron Bentinck hield maar tién dagen vakantie in het hele jaaf Jan Visser.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9