dtbora CÜB t Zwaantje 'M Instuif Democraten '66 afdeling Soest Drukke reünie van oud-opvarenden Karei Doorman Veel variatie bij voorjaarsconcert Leuke N.S.-dagtocht te winnen met de Jac. Hermans Prijs-slag kleurenwedstrijd Foxboro levert kompleet besturingssysteem voor nieuw offshore projekt Vrijwilligers Vakature Bank Iets over aardbeien atie verzorgt are regen srkunst- en •ns Gantonpark indpresentatie irsisten Ewijckshoeve 1 informatie imerweekcursussen plus betaal- ar langs. .ïurt. rdoet '^OESt Privacy Zet u daar maar neer Europa-dag Jonge Democraten VIENFEEST? EXAMENFEEST? Vermist sinds woensdag 16 mei CYPERSE POES Mogelijkheden niet onbeperkt TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamlerfiocQt voor doe-het-zelvers PAGINA 10 s hoofd van de afdeling Bosontwikke- g bij Staatsbosbeheer, zal een erzicht geven van de schade, veroor. akt door zure regen in natuurgebie- n in ons land en daarbuiten. Ook zal sproken worden welke maatregelen nomen kunnen worden om de oorza- n en gevolgen van zure regen te be- ■ijden. n en ander zal worden geïllustreerd n de hand van dia's. De avond wordt houden op maandag 28 mei, op het ïdgoed 'Oostbroek,' Bunnikseweg 39 De Bilt. vergadering begint om 19.30 uur, t huishoudelijk deel, voorafgaand n het thema, zal ongeveer drie kwar- r in beslag nemen. Alle belangstel- iden zijn welkom. ir de Kon. Mij. en het afdelingswerk ie regio. De Vereniging "Succulen- is aanwezig met een inzending Cac- ën. Bij de ingang van de showkas is 1 modeltuin aangelegd met bij- dere beplanting. zaterdag 26 mei a.s. is er tevens een raniummarkt met diverse aantrek- ijke stands, o.a. voorlichting over kweken en gebruik van kruiden. fraaie park van de hortus is in zijn leel te bezichtigen, inclusief de kas- met de tropische plantencollecties, ironder de monumentale winter- 1. mingstijden: donderdag van 15.00 18.00 uur; vrijdag en zaterdag van )0 tot 18.00 uur; zondag van 10.00 tot )0 uur. igangsprijs: 2,50 voor volwas- en, 1,50 voor kinderen tot 12 jaar. idag 27 mei a.s., houdt landgoed ijckshoeve te Lage Vuursche een :n Dag. Op deze open dag presen- ;n de cursisten van Ewijckshoeve werkstukken van het afgelopen ;oen. Van de cursussen aquarel, verf, portret- en modeltekenen en mvaardigheid wordt werk geëxpo- rd van zowel de beginners- als de :r gevorderde groepen, goed weer zal om 13.30 uur in de ;else tuin van Ewijckshoeve een leshow worden gehouden van de sussen haute couture, kinderkle- j en petit couture. De cursus soft lishing laat aan de hand van de kstukken de vele interieurtoepas- *en hiervan zien. ens wordt er op deze dag informa- gegeven over de 18 verschillende susmogelijkhedcn van het zomer- jramma. Dpen Dag wordt gehouden van 10.30 tot 16.30 uur. Voor informatie kunt illén'62156 - 497 ën 294. :tBm 'bank jweg, 31.23280. WOENSDAG 23 ME11984 SOESTER COURANT PAGINA 11 L (voor Soest e.o.) door Arie Wandelaar Deze week In de A.C. gelezen: "Veer den bewoners van de Christinalaan en de Oranjelaan hebben gezamenlijk een bezwaarschrift ingediend tegen het bouwplan van de heer H. van Oest, om de buiten gebruik zijnde watertoren te verbouwen tot woonhuis. Belangrijkste bezwaar van de omwonenden is de aan tasting van de privacy. De toekomstige bewoners en hun gasten kunnen onge stoord vanuit hun 23 meter hoge toren kijken wat voor soep de buren op hun bord hebben. De omwonenden vinden het best dat de familie Van Oest de watertoren betrekt, maar dan moeten er wel maatregelen getroffen worden, waardoor zij niet zonder meer be gluurd kunnen worden. Samen met een advocaat is bepaald dat de discussie zich moet richten op het bovenste stuk van het eigendom van de familie van Oest. Dat is het gedeelte dat uitsteekt boven de normale bouwhoogte van een woning in een dergelijke woonwijk. Ale ramen die boven die hoogte zitten en die uitkijk bieden op de tuintjes en de slaapkamers van de omwonenden moeten volgens de buren voorzien wor den van matglas." Geloof 't of niet, zo stond het in de krant afgedrukt met nog veel meer onzin er bij. Waar sommige bewoners van een groot dorp klein in kunnen zijn. Anders gezegd: Soest heeft weer wat. Arie vreest dat de door de gemeenschap be taalde ambtenaren het ingediende be zwaarschrift toch serieus moeten ne men. Zo de verontruste Christina en Oranjelaanbewoners in het gelijk wor den worden gesteld dan staat Soester ambtenaren voor wat de beoordeling van dit soort bezwaarschriften betreft nog wat te wachten. Immers Soest telt een aantal flats van waaruit je zonder verrekijker de aar dappelen kunt tellen die je bovenbuur man heeft opgeschept. Over privacy gesproken: de na oorlogse woningbouw is er een van een kwaliteit waarbij het In de meeste flats en eensgezinswo ningen tot de mogelijkheden behoort de echtelijke ruzies van de buren woord voor woord op te schrijven. De in hun privacy aangetaste verontrusten gaan afgaande op het krantebericht, ken nelijk van de mogelijke veronderstel ling uit dat de toekomstige bewoners van de watertoren iets met "voyeurs" gemeen hebben. Arie kent de Van Oesten niet, maar de naam heeft een vertrouwde klank, hetgeen natuurlijk niets in hun voordeel bewijst. Om de fa milie op kosten te jagen door ze tot matglas te veroordelen lijkt hem geen afdoende oplossing. De echte "voyeur" weet daar namelijk wel een passende oplossing voor te treffen. Geen matglas dus, wat er voor in aanmerking komt laten blinderen en zonder vooraf gaande mededeling periodiek laten keuren. De Van Oesten moeten maar eens weten dat de soep van de beneden buren heet wordt opgediend. Dat is de prijs die soepkijker dient te betalen. Arie heeft zijn visie aan Marie voorge legd. Die had ook nog een goeie. "Kun nen wij," opperde ze, "geen bezwaar schrift indienen tegen buren die tijdens het bereiden van de maaltijd de keu kendeur open laten staan? Schrijven wij erbij dat jij een zwakke maag hebt en oprispingen krijgt wanneer de lucht van gebakken uien je neusgaten be reikt. Vul ik voor mij zelf in dat ik on wel word wanneer er in de buurt bloemkook wordt gekookt." Arie heeft Marie's voorstel overwogen, maar vond 't net iets te ver gaan. Aan de spruitjeslucht rond de watertoren heb ben de ambtenaren voorlopig voldoen de. Op vrijdagavond 18 mei hield de afde- lhig Soest van D'66 weer een informele bijeenkomst. Als gast van de familie faling werd door ongeveer de helft van de leden van deze aktieve afde ling van gedachten gewisseld over een groot aantal onderwerpen. Uiteraard waren de gesprekken vooral gericht op de Europese verkiezingen op 14 juni a.s. en op de daarmee samenhangen de aktivitelten. Het motto dat D'66 voor deze verkiezin gen heeft gekozne is 'Grenzeloos.' De aanwezige leden waren het er die avond over eens dat een aantal actuele problemen 'grenzenloos' dient te worden aangepakt. Europees den ken en handelen wordt steeds nood zakelijker. Twee onderwerpen die in de gesprekken vrijdagavond centraal stonden maken dit duidelijk nl. milieu bescherming en vrede- en veiligheids beleid. D'66 heeft altijd al het mileu centraal gesteld in het beleid en aangezien de zure regen zich niets aantrekt van grenzen, is dit typisch een onderwerp dat Europees benaderd dient te wor den. Het tweede onderwerp, het vrede- en veiligheidsbeleid, is zo mogelijk nog actueler, gezien de op handen zijnde beslissing van de Nederlandse rege ring inzake de kruisraketten. Hoewel er, ook binnen D'66, op nuances ver schillend wordt gedacht over de pro blematiek, was toch het algemene beeld: deze raketten moeten er niet komen. D'66 is tegenstander van plaat sing van nieuwe kernwapens in West- èn Oost Europa. Het totale aantal kern wapens moet omlaag. De Nederlandse regering moet een standpunt innemen dat zoveel mogelijk positieve invloed op deze doelstelling uitoefent. Dat be tekent voor D'66: stel de beslissing uit, omdat je op die manier nog invloed op onderhandelingen tussen Oost en West kan uitoefenen. Indien de Nederlandse regering toch een beslissing zou willen nemen tijdens deze zomerperiode zal D'66 zich verzetten tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Wat de verkiezingsactiviteiten betreft: D'66 zal de komende weken op veel plaatsen aanwezig zijn. Op 7 juni zal de 'D'66-blik op Europa'-tentoonstel- lingsauto op de weekmarkt aan de Weegbreestraat staan. Voorts zal op diverse plaatsen in Soest en Soester- berg informatie worden verstrekt aan belangstellenden. 'Europa moet sterker worden, de be voegdheden van het Europese parle ment moeten worden uitgebreid. Ieder een kan daaraan meewerken door op 14 juni a.s. in ieder geval naar de stem bus te gaan'. Over deze conclusie wa ren de aanwezige leden van D'66 af deling Soest het zeer snel eens. Zaterdag 26 mei a.s. organiseren de Jonge Democraten, in samenwerking met de National League of Young Liberals (Engeland) en de Deutsche Jungdemokraten een Europa-dag. in Restaurant 'Hof van Holland', Kerk brink 1 te Hilversum, aanvang 14.00 uur. De vraag die 26 mei centraal staat is: 'Wat heeft de Europese samenwerking jongeren te bieden?'. Het antwoord wordt bediscussieerd aan de hand van de onderwerpen 1. Grensoverschrijdende milieuver ontreiniging; 2. Een Europees stimuleringsbeleid gericht op jongerenwerkgelegenheid 3. Mogelijkheden voor een Europese Defensie Gemeenschap. De discussie zal plaatsvinden aan de hand van inleidingen van - Janice Turner, voorzitster van de National League of Young Liberals - Michael Bleikamp, bestuurslid van de Deutsche Jung-demokraten - Jos Koeleman, secretaris buitenland van de Jonge Democraten - Doeke Eisma, lijsttrekker D'66, lid Europees Parlement. Gezellig bowlen gourmetten per persoon 25.00 ui-u - Bel even voor een afspraak Willaertstraat 3766 CP Soest TELEFOON 02155-22188 Min. 12 pers. V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. Foto: Goos van der Wilt Het traditioneel geworden voorjaars concert van de Soester Orkest Ver eniging trok donderdag j.1. in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein veel belangstelling. Niet zo verwonderlijk overigens, want dit amateur symfonie orkest weet zicha gesteund door een steeds groter wordende aanhang en bood een bepaald niet alledaags pro gramma. Rijk aan variatie, zeer speels qua opzet. Onder leiding van dirigent Dick Blok- bergen werd dit voorjaarsconcert ge opend met een uitvoering van het con cert opus 3 van Antonio Vivaldi. Mu ziek, uitstekend passend bij dit jaarge tijde, melodieus, luchtig van karakter. De uitvoering die er aan werd gegeven was niet het sterkste onderdeel van het vier composities tellende programma. Na een~wat aarzelend'dungespeeld adagio werd in de overige delen een fraaie balans bereikt. Opmerkelijk programmaonderdeelde serenade voor 13 blazers van Richard Strauss. Opmerkelijk door de exclusieve bezet ting en het feit dat er van dirigent werd gewisseld. Henk Soeteman, hoornist bij het Concertgebouworkest had zich met het instuderen belast en tekende als dirigent ook voor het eindresultaat. Een eindresultaat waarvoor veel waar dering bestond. De Uitvoering, waarbij contrafagotpartij werd gespeeld op een contrabas, voldeed aan de eisen die dit verre van eenvoudige stuk stelt. On danks de grote verscheidenheid aan blaasinstrumenten werd een bijzonder fraaie klankkleur bereikt waardoor het bijna humoristische karakter-van deze compositie alle eer werd aangedaan. Hoogtepunt van dit concert was het so leren van Victorien Sloof in het zeer fraaie concert voor fluit en orkest van J. J. Quantz. Prachtige, in het gehoor lig gende muziek, mede door de attente begeleiding van de strijkers van de Soester Orkest Vereniging, in fraai evenwicht met het niet geringe aandeel van de soliste vertolkt. Absoluut hoog tepunt van dit voorjaarsconcert. Na de pauze de uitvoering van Gounod's sym fonie nr. 1. Componist van opera- kerk en toneelmuziek. Het zijn dan ook niet de" twee symfonieën die hij compo neerde die hem in zijn geboorteland Frankrijk en ver daarbuiten beroemd maakten. Merkwaardig overigens, want zeker zijn symfonie nr. 1. bevat alle ingrediënten die het beluisteren waard zijn. De Soester Orkest Vereni ging heeft er weliswaar geen vlekke loze, maar in ieder geval gedurfde uit voering van gegeven. Uitgaande van het gegeven dat hier amateurs aan het musiceren waren is de conclusie dat er i sprake was van een geslaagde uitvoe ring zeker niet geflatteerd. Lr. Een dikke 900 oud-opvarenden van het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Door man bevolkten zaterdagmiddag j.1. de terreinen en gebouwen van het Mili taire Luchtvaartmuseum in Soester- berg. Het was in feite de eerste keer sinds het beroemde vliegkampschip in 1968 door de Koninklijke Marine werd "afgestoten", dat zoveel opvarenden van destijds elkaar weer ontmoetten. De bemanning van het schip, dat tus sen 1948 en 1968 dienstdeed bij de Ne derlandse Marine, bestond doorgaans uit 1300 1500 man. In de loop der jaren moeten ongeveer 10.000 man oip de Karei Doorman hebben dienst gedaan. Hoepel het aantal reünisten van za terdag dus nog betrekkelijk klein was, heerste er in het/Luchtvaartmuseum een grote,„opgewekte drukte, en dé'bij eenkomst droeg dah ook volop het ka rakter van-een-vrblijk weerzien.. De reünie was een initiatief van drie oud- Karei Doorman-mannen: commandeur b.d. H. J. E. van der Kop, lt jfcz. W. J. J. Geneste en Ltz. b.d. M. A. de Vries. Na een kort welkomstwoord van lt.kol. J. A. Boon, de directeur van het mu seum en een aantal toespraken van de initiatiefnemers, vond als één van de hoogtepunten van het officiële gedeelte de overhandiging plaats van een schil derij van de Karei Doorman, vervaar digd door Rob Hessels - eveneens een oud-opvarende - dat werd aangeboden aan schout-bij-nacht Alderwerelt van Rozenburgh, vlagofficier van de Mili taire Luchtvaartdienst. De Karei Doorman werd in 1968 ver kocht aan de Argentijnse Marine. Het schip vaart sindsdien onder de naam "25 Mayo," maar kwam niet in actie tijdens de Falklandoorlog van enkele jaren geleden. Het schip werd destijds voor een bedrag van 28 miljoen gulden van Groot-Britannië gekocht, en onder ging in 1958 nog een uitgebreide moder nisering. Oorspronkelijk zou de Karei Doorman in 1970 worden afgevoerd, maar door een brand in de machineka mer werd het ernstig beschadigd. Overigens was de Karei Doorman in feite het tweede schip dat onder deze naam bij de Koninklijke Marine in be drijf was. Tussen 1946 en 1948 beschikte de marine over een tot vliegdekschip omgebouwd vrachtschip, dat van de Schilder Rob Hessels (r.) overhan digt het schilderij van de Karei Door man aan schout-bij-nacht P. M. Alder werelt van Rozenburgh (l.). Britten was geleend, en eveneens de naam droeg van de Nederlandse bevel hebber van de vloot in Indië, die in de Slag van de Javazee (1942) om het leven kwam. De bijeenkomst van zaterdag werd la ter voortgezet met een gezamenlijke broodmaaltijd, terwijl er in het pro gramma veel ruimte was voor allerlei persoonlijke ontmoetingen. Uit een bijna grijs geworden verleden komen soms bepaalde gebeurtenissen plotseling weer naar voren. Deze week was daar weer eens sprake van. Huis- uitzetting in een omgeving die door Arie meer wordt gezien als smeltkroes dan als leefbare ruimte. Achterstallige huurschuld, en aanmaningen waarop niet werd gereageerd gingen aan de huituitzetting vooraf. Schrikbeeld uit de vooroorlogse crisisjaren, een halve eeuw later opnieuw een stuk grauwe realiteit. Slechts een verschil: vroeger redde men wat er te redden viel voor de slachtoffers, meestal gevoed door solidariteit van de omwonenden en de uitvoerenden. In Soest ontbrak deze maand een element van deze soliidari- teit. De kruiers die met de uitzetting van roerend goed waren belast werden niet gehinderd door welk gevoel van mede leven dan ook. Stukken meubilair wer den via het raam op straat gegooid. Foto's vormen bewijsstukken van de ravage. Dezer dagen is de zaak in onderzoek. Ondanks getuigenver klaringen van buurtbewoners stelt de direkteur van de betreffen de woningbouwvereniging dat de dienstdoende kruiers naar zijn mening niet ruw met het huisraad zijn omge gaan. Een bewering die er op zou kun nen wijzen dat de man visueel gehandi capt is. Wel komt ook hij tot de conclusie dat na aangifte door de gedu peerden een onderzoek naar de aan sprakelijkheid dient te worden inge steld. Ter geruststelling voegt hij er aan toe dat er wat dit gebeuren betreft sprake is van een eenmalig incident. Dat moet 't dan maar blijven ook. Het advies dat Arie voor de toekomst mee geeft luidt: Zou 't geen aanbeveling verdienen dat een directeur van een woningbouwvereniging bij huisuit zetting persoonlijk aanwezig is? Dat maakt de afwikkeling van de vraag wat en hoe alles heeft plaatsge vonden iets eenvoudiger. ARIE WANDELAAR. In het kader van een grote "vers-aktie' waarin met name groente en fruit alle aandacht krijgen, heeft de supermarkt- organisatie Jac. Hermans Prijs-slag in nauwe samenwerking met het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, de Nederlandse Spoorwegen en de Broeker Veiling een leuke kleurwed- strijd georganiseerd voor jongens en meisjes t/m. 12 jaar. Met kleurpotloden, viltstiften, pen selen, inkt en verf kunnen de jongste Jac. Hermans Prijs-slag klanten zich helemaal uitleven op een kleurplaat, die verkrijgbaar is aan de kassa of bij de groente-afdeling van elk filiaal. Hoe origineler en kleurrijker de in zending, des te groter de kans op een prijs natuurlijk. En die is zeer aantrek kelijk. Na beoordeling van de kleurplaten door een deskundige jury, zullen per filiaal 3 prijswinnaars aangewezen worden die met hun vader, moeder en broertje of zusje een leuke volledig verzorgde N.S.-dagtocht mogen ma ken, vanaf elk station in Nederland. Deze tocht gaat naar de Broeker vei ling, ofwel de oudste groenteveiling van Europa in Broek op Langedijk, een plaatsje in Noord-Holland. Zo'n dagje uit is niet alleen heel plezierig, maar ook leerzaam. Op de veiling valt er van alles te bele ven. Zo kun je er groente kopen door zelf op een knop te drukken, er is een kinderboerderij, een rondvaartboot en een heus Buitenmuseum waar iedereen kan zien hoe het er vroeger aan toe ging- Deelnemers aan deze wedstrijd wor den uitgenodigd hun tekening vóór 9 juni a.s. af te geven in hetzelfde fili aal als waar de kleurplaat gehaald is. De prijswinnaars staan na een paar weken volop in de publiciteit, want na dat ze een brief thuis hebben ontvan gen worden hun namen bekend ge maakt op grote affiches in de Jac. Hermans Prijs-slag winkels alsook in deze krant. Kortom, een uniek Jac. Hermans Prijs-slag initiatief waaraan talloze klanten zeker een boodschap zullen hebben. Restaurant Welkom in Hotel, Café, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl BP Petroleum Development Ltd., Noor wegen U/A, heeft aan Foxboro een op dracht gegeven tot levering van een Spectrum dubbel computer Scada (Supervisory Control and Data Acquisi- tion) systeem ter waarde van 10 mil joen gulden. Het systeem zal de olie- en gasproduk- tie op drie nieuwe platforms regelen en besturen. Deze platforms, met brug gen aan elkaar verbonden, worden in de Noorse sektor van de Noordzee geplaatst. De opdracht voor levering van het systeem is verstrekt door het in Londen gevestigde kantoor van ULA Engineering Consortium en zal in maart 1985 worden afgeleverd. Het op een gedistribueerd netwerk ge baseerd SCADA systeem zal kommuni- ceren met het boorplatform, het pro- duktieplatform en het centrale pro- duktiebesturingscentrum op het be manningsplatform. Tevens zal een ra dio-data-verbinding tot stand worden gebracht met het vaste land en het Ekofisk-veld. Foxboro koncentreert zich de laatste tijd met succes op de levering van data acquisitie- en regelsystemen voor de olie- en gaswinning, zowel onshore als ofshore. Het computersysteem met bijbehoren de apparatuur voor BP zal worden gefabriceerd en samengesteld door de systeemgroep, gevestigd in Soest. Daat meneer Plomp goed eerste poale in de grongd ken sloan, doar hek ut aallus voaker over 'ehaad. Toch hettie aaltied un helium d'r bie op astie an 't sloan is. Zouw die daan toch wellus mis 'esloage hebbe? Un poar weke 'eleje haad-ie ok zo'n soort witte paan op ze hoofd bie ut metsele vaan de eerste steejn vaan de Zuudwinkelpool, en doar is wel iets mis 'egoan. Ik wis heul niet daat ongze wethouwer ok aal metsele kon. D'r sting teming- ste in de kraangt daattie ut haarstik- ke netjes dee. Vaan te veure waas ik us weze kieke woar of die eerste steejn terecht mos komme. Daat konk goed zien, waant d'r sting aal u muurtje en doar mos meneer Plomp um teuge an metsele. Affing, daat gong goed zo ajje kon leze, moar ik wouw ut zelluf ok us effe be- kieke, dus ik weer noar de Zuudpool. En waat daach je? 't Heule muurtje en de steejn vurt! D'r laag aallenig moar un puunhoopje vaan meer daan eejn eerste steejn. 'k Wis niet waa'k zaag! Wie het daat 'edoan? Un stel kwoajonges, of soms de teugestaanders vaan de winkel- pool? Waant die hejje noameluk op Soest. Of het meneer Plomp te veul zaangd bie de specie 'edoan? Èn 't het de leste tied ok niet haard 'ewoaid, dus daat ken ut ok niet weze. Je zouw op un end hoast zeige: Schoenmoaker, blief bie je poal. Zouw die ze waark over motte doen? Daat wordt daan voortemee un plechtige tweede steejn- legging, zaa'k moar zeige. Ik denk daa'k t'r nog wel aachter komt, waat of t'r 'ebeurd is. Ak ut weet, daan heur je vaan me. 't Is aalemoal niet zo aarg, moar ze motte toch ok us aangdere wethouwers steejne loate legge of poale sloan. Eerluk omstebeurt. Zo hejje ok nog kaans, daatter op Soest nog us un eerste steejn aaf'ebroke mot worre. Denk moar us an de Borg. En daat zaal noet zo'n feestelukke haappening worre. Doar bewwe niet zo gauw meej kloar, waant daan mot ter ok nog un leste poal uut de grongd 'etrokke worre. Awwe un wethouwer haadde die taandaarts waas, haad die un mooie klus d'r an. Joa joa, d'r beure moar roare dinge op Soest. De gemeengte het baarre hoast om grongd te verkope. Niet aallenig veur winkelpole, moar noeng ok aal weer veur tennuspaarke. Daan hewwe weer un wethouwer nodig die de eerste baal wil sloan en ik geleuf verdeed, daat daat weer meneer Plomp is. Moar de mingse die aal tennusse op Soest, die zeige daawwe heul geejn tennusboane d'r bie motte hebbe. D'r ben d'r aal zaat. Voortemee kaajje vaan de eejne boan noar de aangdere sloan. Roakt de heule kompetitie in de waar. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k haarstikke benieuwd ben wie of deuze match zaal wimie. Dit waas daan un verhoaltje over steejne, poale en baalle. Vaan aallus de eerste en 't zaal de leste ok niet weze, doacht HANNES VAN DE NENG 10 jaar, tenger gebouwd, beige-bruin rood donzig haar. Fam. Raatjes Sparrenlaan 9 Soest - Telefoon 14120 Oplichter aangehouden De politie heeft in het afgelopen week einde een 45-jarige inwoner van Al- mere gearresteerd, die bij een meubel- handel in Soesterberg met ongedekte cheques wilde betalen. Eerder vorige week had hij voor een bedrag van 2200 gulden al hetzelfde gedaan, maar na zijn bezoek had de afdeling boekhou ding terecht argwaan gekregen. Toen de man de euvele moed had om nog een keer te komen om exact dezelfde truc uit te halen, kon de politie direct wor den gewaarschuwd. Bij een onderzoek bleek de man iets dergelijks ook al in Amersfoort te hebben gedaan. Boven dien gaf hij de diefstal toe van een kratje bier, dat hij had weggenomen bij een zaak aan de Schrikslaan. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kontoor efflaentv COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Autoruit vernield Een bewoner van de Willem Speelman hof deed deze week bij de politie aan gifte van de vernieling van de achter ruit van zijn auto. De schade bedraagt ca. 250 gulden. Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstracit 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Dat de mogelijkheden bij de Vrijwil ligers Vakature Bank niet onbeperkt zijn waar het de keuze van werk betreft zal menigeen zeer aanmerkelijk vin den. Een gepensioneerde militair zal nooit een vervangende funktie kunnen verwachten, evenmin als een werkloze timmerman door de WB aan een baan in de bouw zal kunnen worden gehol pen, hoogstens een tijdelijke job bij het verbouwen of herstellen van een club huls of bij een sociale- of culturele or ganisatie. Menigmaal wordt een baan aangeno men waarvoor men niet Is opgeleid, waar men zich vaak aan de omstandig heden moet aanpassen, maar waarin men toch zoveel arbeidsvreugde vindt dat de omschakeling ruimschoots de moeite loont. Mocht men uit de aange boden banen geen keus kunnen maken, informeer dan eens naar andere vor men van vrijwilligerswerk. Op maandag, dinsdag en donderdag kan men daarvoor terecht bij de Vrij willigers Vakature Bank aan de Steen hoffstraat 46, van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Ons telefoonnum mer is 12630. Een aantal vakatures, waarvoor mogelijk al eerder uw aan dacht werd gevraagd, laten we hier onder volgen. Voor het notuleren bij verga deringen en het concipiëren van brie ven enz. zoekt werkgroep gehandicap ten een ter zake kundige vrijwilliger m/v; Om buitenlandse vróuwen in de ge legenheid te stellen lessen te volgen worden enkele vrijwilligsters ge vraagd als peuteroppas (0-4 jaar) Ter ondersteuning van de leidsters bij groepen van minimaal 12 en maxi maal 17 peuters worden enkele jeug dige vrijwilligsters gevraagd Drukkerij Artishock vraagt voor de verzorging van het drukwerk een op roepkracht voor 2 a 3 dagen per week Stichting Sociaal Pedagogische Diensten heeft plaats voor bestuurslid met juridische kwaliteiten Gymnastiekvereniging in Soester berg zoekt kandidaatsbestuursleden; Voor nieuw op te richten zgn. Baan- lozenkrant is plaats voor mensen met journalistieke belangstelling en/of daar een opleiding voor willen volgen. Belangstellenden worden verzocht kontakt op te nemen met de Vrijwil ligers Vakature Bank waar ook andere banen in het bestand voorhanden zijn. De teelt van aardbeien is wanneer we het gaan ver gelijken met veel groente en fruitsoorten nog vrij jong. De teelt is rond 1500 pas in Europa op gang ge komen; met name in Frankrijk waar in de 12e eeuw al een redelijke aarbeienteelt werd opgezet. De stamouders van onze huidige aardbeienplanten ko men voornamelijk uit Chili. Door intensief kruisen van verschillende rassen ontstonden er aardbeien rassen met grotere vruchten, waardoor de interesse voor de heerlijke vrucht toenam. Rond 1900 waren Boskoop en Aalsmeer centra van gespecialieerde aardbeienteelt, nu belangrijke sier teelt gebieden. Momenteel zijn de belangrijkste aardbeiengebieden in Nederland te vinden in de Bommelerwaard rond Zundert en in Noord Lim burg. Jaarlijks worden er miljoenen kilo's aardbei en geproduceerd, hetgeen mogelijk is door moderne teeltmethoden en het kiezen van de geschikte ras sen. Aardbeien kweken is ook voor de amateur een erg aantrekkelijke bezigheid, het is bovendien vrij een voudig. Onze consumptieaardbei is zoals reeds ver meld in Frankrijk ontstaan in de 18e eeuw tijdens een vrijage tussen twee aardbelenrassen. Fragaria chilensis en Fragaria virginiana. Hieruit ontstond het kind Fragaria ananassa, onze tuinaardbel. Met de vrucht die wij eten is iets bijzonders aan de hand. Het gedeelte wat wij eten is eigenlijk een op gezette bloembodem die rood verkleurt. De zaadjes zitten in tegenstelling tot de meeste vruchten aan de buitenkant van de vrucht. Goede resultaten met aardbeien kunnen we verwachten op vochthoudende humusrijke grond. Als voorraad bemesting gebrui ken we dan ook bij voorkeur organische mest. Stal- Erik van Dorresteyn f/ mÈtySh medewerker 't Vaarderhoogt *^7», (fa mest is echter tegenwoordig vrij moeilijk verkrijg baar; gedroogde koemest of compost zijn redelijke alternatieven. We gebruiken de maximale hoeveelheid per m2 van 2 liter. Bij het planten gaan we uit van gezond plant- materiaal, verkrijgbaar bij een vertrouwd tuincen- tiym of kwekerij. Doordat de aardbeien tegenwoor dig vrijwel het hele jaar in pot worden aangeboden is de planttijd erg lang geworden. De plantafstanden worden mede bepaald door de grondsoort en het ras maar als richtsnoer kunnen we een rijenafstand van zo'n 60 a 70 cm. aanhouden. Op een rij varieert de onderlinge afstand tussen 25 en 35 cm. We letten er goed op dat de planten niet te diep worden geplant want dat geeft onherroepelijk uitval. Het hart van de planten moet vrij van grond blijven. Tegenwoor dig worden de aardbeien dikwijls geplant op bedden die zijn afgedekt met een stevig stuk zwart land- bouwfolie. Als het plastic strak over de bedden is gespannen maken we gaten in het plastic, waarin de jonge aardbeienplanten worden uitgeplant. De bedden maken we enigszins hellend zodat regen water goed kan worden afgevoerd. De bedekking van de grond onder de aardbeien heeft diverse voor delen. De planten zijn o.a. wat eerder in hun ontwik keling en de vruchten blijven schoon, onkruidgroei wordt tegengegaan en de vochtvoorziening is door een zeer geringe verdamping goed in orde. Tijdens het groeiseizoen worden steeds zoveel mogelijk ran ken weggesneden, waardoor mooie pollen ontstaan We houden alleen ranken aan die nodig zijn voor dé vermeerdering. Normaal gesproken vervangen we aardbeienplanten om de 2 a 3 jaar. Er zijn veel aard- be"f"rassen ln omlooP' maar lang niet alle zijn ge schikt voor de amateurtuinder. Goede rassen zijn bijv. Gorella Tago' en het doordragende ras 'Osta- ra.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11