Grote weerstand in raad tegen dekking Borg-tekort Qdomo Inlijsten? 798 IR95 CorduRoy laat alle heren van Soe/t naarzn pijpen dan/en 3e Kampioenschap Hanekraaien Gemeenteraad houdt voorstel tot verkoop grond voor nieuw tennispark aan Anti-Luilak-project van politie op scholen in Soest VARKENSROLLADE wss\zo gezien J. W. Bönker uit Groot-Engendaal werd honderd jaar herenmode k,;> Bijvoorbeeld ^jk KRINGLOOPWINKEL Kermis in Soest 'PqutiquejErnestmf') Honsbergen Rode bietjes Honsbergen STUNTRECLAME Parel vlies pinda's RUNDER LAPPEN HONSBERGEN Honsbergen Honsbergen Tuindorp [aard obby TELETRONIC NEDERLANDbv College komt in juni met 'structurele oplossing' Het College van Burgemeester en Wet houders zal in de raadsvergadering van juni met voorstellen komen die moeten leiden tot een structurele oplos sing van de financiële problemen van De Borg. Welzijnswethouder Frans Kingma reageerde daarmee op de dis cussie in de gemeenteraad, waar het voorstel aan de orde was om het extra tekort van 81.497 gulden (waarmee het geraamde tekort van 214.000 gulden was overschredenlte dekken uit de post "onvoorziene uitgaven. De meeste raadsfracties gingen welis waar akkoord met het voorstel, maar legden daarbij de grootst mogelijke te genzin aan de dag. Alleen Jan Visser (Prog. Soest) verklaarde zich echter ronduit tegen het voorstel. Het was Hans Blom (CDA) die het Col lege uitnodigde in juni met voorstellen voor essentiële wijzigingen in de opzet van De Borg te komen. "Wij zijn erg geschrokken van dit tekort. Er is blijk baar geen gezonde financiële zaak van te maken," aldus Blom, die het College bovendien voorhield er niet van uit te mogen gaan dat een tekort in 1985 op dezelfde manier wordt gedekt. Jan Visser (Prog. Soest) betoogde dat Soest weinig behoefte heeft aan dit soort gebouwen. Hij noemde De Borg niet meer dan een zalenverhuurbedrijf en wees erop dat de balans van De Borg bij de afdeling Welzijn was zoek geraakt. "We weten nu ook niet wat de reserves zijn." Achterdeurtje Raymond van Gelder (PvdA) stemde in met het voorstel, zij het met de kri tische kanttekening dat het CDA niet zo verrast behoefde te zijn, omdat de be zuinigingen van Artishock (waaraan het tekort grotendeels wordt geweten) al in november 1982 volstrekt duide lijk waren. "Die bezuiniging was des tijds helemaal geen bezuiniging, en nu moet de raad toestaan dat die zoge naamde bezuiniging alsnog via het achterdeurtje van 'onvoorzien' bij de gemeente terugkomt." Zijn eerste prioriteit legde Van Gelder overigens niet bij afstoting van De Borg. "Een goed gebruik heeft onze voorkeur." Bert Krijger (VVD) bracht naar voren dat ook zijn fractie veel onvrede heeft met de manier waarop de wethouder de situatie rondom De Borg begeleidt. "Het voorstel is gebrekkig gepresen teerd." Hij wees erop dat het College al in december had toegezegd zo spoedig mogelijk met nadere informatie aan de raad te komen over de beperking van de groei van het negatieve saldo. De raadsvergadering van juni was hem dan eigenlijk ook al te laat. De Borg:. De Zorg: J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) was het met Krijger eens. Hij vond dat de naam "De Borg" maar beter kon worden gewijzigd in "De Zorg." Ook hij vond dat het stuk uitgebreider en duidelijker had moeten zijn en ging met grote tenzin akkoord met het voor stel. "Maar zo kan het echt niet door gaan." Wethouder Kingma constateerde dat de opmerkingen van de fracties aan duidelijkheid niets te wensen overlie ten, maar dat het College de zorgen van de raad deelde. Hij herinnerde er aan dat al vaker was toegezegd dat een structurele oplossing voor De Borg in juni tegemoet kan worden gezien. Wethouder Menne (Financiën) hekelde tenslotte Raymond van Gelder nog voor diens opmerkingen over het feit dat de gemeente alsnog "via een achterdeurtje" opdraait voor de bezui nigingen. Hij wees er fijntjes op dat het Borg-bestuur van destijds (waarvan Van Gelder voorzitter was) had ver zuimd een vast contract met Artishock af te sluiten, zodat deze instelling op geen enkele wijze verplicht was te blij. ven bijdragen 'aan De Borg. "Een nala tigheid van het vorige Borg-bestuur," viel Ans Greefhorst (CDA), de wet houder bij daarmee zout in Van Gel ders wond wrijvend. Van Gelder verdedigde zich door te zeggen dat ook het Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening destijds niet met een contract aan de borg verbon den was geweest, maar dat daarmee toch een afkoopsom overeen was gekomen. "De essentie is dat de raad de bezui nigingen vaststelde, terwijl men wist of kon weten dat juist dit effect zich zou kunnen voordoen!" Van Gelder, wilde overigens liever vooruitkijken en niet al te lang stilstaan bij 'dit soort be zuinigingen, die wel veel overhoop halen maar slechts weinig opleveren. Of het College erin slaagt de gemeente raad ervan te overtuigen dat voor De Borg een betere toekomst zal zijn weg- gelegd zal dus in de raadsvergadering van juni moeten blijken. Verzoek aan automobilisten: mijd de Dorpsstreek! Omdat kinderen gebruik maken van de Dorpsstreek om naar de Van der Hucht- school te gaan, wordt aan de bewoners van de Libel de medewerking gevraagd om niet van dat weggetje gebruik te maken om hun auto's dicht bij hun woningen te krijgen. Hun woningen zijn namelijk ook te bereiken via de Turfstreek en via de Sweelinckstraat. Bij de gemeente is thans in voorbe reiding een verkeersmaatregel voor de Dorpsstreek. Het is namelijk de bedoeling dat het gedeelte Dorpsstreek, tussen de Wieksloterweg en de Di Las sostraat wordt aangemerkt als voet pad waarover geen gemotoriseerd ver keer mag. 'Luchtvaart- ongeval' Een merkwaardig ongeval deed zich vorige week voor op de Leusderheide, waar zowel een inwoner van Zeist als een inwoner van Soesterberg een ra diografisch bestuurd vliegtuigje lieten rondvliegen. Beiden beschikten over goedgekeurde apparatuur, maar ble ken uit te zenden op dezelfde frequentie. Dat had tot gevolg dat het vliegtuigje van de Zeister te pletter vloog. De scha de bedraagt ca. 3000 gulden. Voor een verzekering op maat, staat van Rouwendaal paraat. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Hemelvaartsdagin 'De Rode haan': Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt op Hemelvaartsdag (31 mei) in café 'De Rode Haan' aan de Birkstraat de wedstrijd hanekraaien gehouden, met als inzet het kampioenschap van Soest. De eerste deelne mers krijgen vanaf 9.30 uur de gelegenheid een geluid te produceren dat volgens de jury door de beugel kan. Iedereen die een haan bezit met een enigszins welluidend 'kukeleku' kan meedoen. Men kan tot kwart over negen 's morgens inschrijven tegen betaling van een rijksdaalder De eerste wedstrijd in 1982 trok elf hanen. Acht daarvan kraaiden, drie lieten het afweten. Kampioen werd toen Pico van Jan Hop uit Amersfoort die 19 maal kraaide. Vorig jaar werden er 21 hanen aangevoerd Zestien daarvan hadden net zo goed thuis kunnen blijven, want ze produceerden geen enkel geluid. Kampioen werd De Kromme met elf fraaie kraaien. De uit de wethouders drs. G. Plomp en drs. Jan L. Menne en Willem Dorre- stein van café Willem I bestaande jury krijgt telkens drie gekooide hanen voorgezet. Ze krijgen van de organisatoren, Fred van Dijk, Jan Croon en Anthon van der Neut (presentatie) vier minuten de gelegenheid om zoveel mogelijk kraaien te produceren. De eigenaars mogen zelf pogingen ondernemen om de dieren ertoe te be- wegen het gewenste geluid voort te brengen. De haan die het vaakst kraait is winnaar. Mochten twee hanen gelijk eindigden, dan wordt een beslis- singsronde toegevoegd. Iedere deelnemer kan een beroep doen op de char mes van een kip, om te trachten daarmee zijn haan een keel te laten opzet ten. Overigens mag men tijdens de wedstrijd de haan en de kooi waarin hij zit niet aanraken, en het dier ook niet voederen. Inschrijven bij café De Rode Haan, Birkstraat 132, tel. 12370. Maandag j.I. werd in het bejaarden centrum Groot-Engendaal de ver jaardag gevierd van de heer J. W. Bön ker. Niet zomaar een verjaardag, want omdat de heer Bönker op 21 mei 1884 werd geboren was het de 100e keer. De heer Bönker is een van de oudste be woners van het bejaardencentrum en verblijft daar ai sinds de oprichting nu 19 jaar geleden. De heer Bönker werd geboren in Zaan dam, waar hij ook zijn jonge jaren doorbracht. Al vanaf zijn tiende jaar was hij er werkzaam op een tuinderij. In de jaren tijdens de Eerste Wereld oorlog werkte hij o.m. als granaatma ker bij de Hembrugfabrieken. Later maakte hij een overstap naar Amster dam, waar hij werkte bij de Hollandse Stoombootmaatschappij. In het begin van de jaren twintig keerde het gezin Bönker terug naar de Zaanstreek, waar de heer Bönker enige jaren lang een kruidenierszaak dreef. Vervolgens was hij meer dan 25 jaar lang koster van de gereformeerde kerk in Amster dam Noord, een functie die hij combi neerde met het corciërgeschap van twee scholen, eveneens in Amsterdam Noord. De laatste jaren van zijn ac tieve leven bracht hij door als koster van de gereformeerde kerk van Purmerend. Op zijn 73e zette de heer Bönker een streep onder zijn loopbaan. Als vader van vijf kinderen - drie zoons en twee dochters - kan de heer Bönker intussen bogen op een talrijk nage slacht van 21 kleinkinderen en meer dan 60 achterkleinkinderen. Mevrouw Bönker overleed in 1974 na een huwe lijk van ruim 63 jaar. De heer Bönker kwam in 1964 met zijn echtgenote in Soest wonen, aanvanke lijk bij particulieren, later in het toen pas gereedgekomen Groot-Engendaal. De heer Bönker, wiens gezondheid de laatste tijd nogal wat te wensen over laat, werd namens het gemeentebe stuur gelukgewenst door de echtgenote Mevrouw Scholten feliciteert de heer Bönker met zijn 100e verjaardag. van de burgemeester, mevrouw E. S. Scholten-van Schelven. De gemeenteraad heeft in zijn verga dering van vorige week besloten nog geen beslissing te nemen over het voor stel van het College van Burgemeester en Wethouders, om grond te verkopen ten behoeve van een nieuw tennispark aan de Dorresteinweg. De voornaam ste reden daarvoor was het feit dat het voorstel, dat wel met spoed werd be handeld in de raadscommissies voor Financiën en voor Ruimtelijke Or dening (waar het overigens met in stemming werd ontvangen), nog niet in behandeling was geweest bij de Sportstichting, zodat een advies van dit lichaam ontbrak. Ook het feit dat daardoor het publiek verstoken is ge bleven van het recht om tijdens een openbare behandeling zijn oordeel te geven over het voorstel was reden om de behandeling te verdagen naar de volgende raadsvergadering. Elastische corduroybroek in grijs, beige en donkerblauwnu 79.- I Soesterbergsestraat 51 Soest Met het oog op de komende Luilakvie ring zullen negen Soester politiemensen de komende weken de hoogste klassen van de basisscholen en de middelbare scholen bezoeken in het kader van een vandalisme-project. 'We moeten iets doen na de trammelant vorig jaar in de Luilaknacht', vertelt adjudant A. van den Born van de afde ling voorlichting van de Soester politie. 'Uit de aangiften blijkt dat er in 1983 voor maar liefst vierenzeventigdui zend gulden is vernield. Dat is dan ex clusief de schade van het Openbaar Vervoer en opzettelijke brand stichting. Landelijk wordt jaarlijks voor 2^é mil joen gulden vernield en is het elk jaar weer de vraag hoeveel verkeersbor den, bloembakken, autospiegels en kantines schadevrij de zondag van Pinsteren halen. Om herhaling van verleden jaar te voorkomen start de af deling Voorlichting deze week een uniek project: een anti-vandalisme campag ne. De leerlingen van 25 basisscholen kunnen in een uur tijd naast een praat je (over de trieste resultaten van een nachtje Luilak-vieren) bovendien een dia-serie verwachten. Deze serie, die overigens vervaardigd werd door het regionaal bureau ter voorkoming van misdrijven, geeft beelden en reakties van betrokkenen in Zaanstad weer. In de week van 4 tot en met 8 juni zullen de middelbare scholieren in de pauzes via een kraampje van de politie be naderd worden. Na de zomervakantie zullen er trou wens nog meer activiteiten op voorlich- tingsgebied ontplooid worden waarbij de relatie publiek-politie centraal staat. Dan zal ok het, zoals adjudant Van den Born het noemt, 'echte' van- dalismeproject van start gaan. Hierbij zullen zowel de kinderen als de ouders als de school benaderd worden. 'De enquête van twee jaar geleden over de prioriteiten die het publiek bij het functioneren van de politie stelt, bracht zeven items naar voren. Eén daarvan was: voorlichting. De burger weet te weinig over wat de politie kan en wat zij niet kan,' aldus de voorlich ter. Marijneri 4-sterren koelkast (dubbeldeurs) JSL voor slechts f249,-. Natuurlijk bij de zRa. TORENSTRAAT 45 - TEL. 21177 ■A. ILUtfclNSlKAAl 45 - TEL. 21177 S Op het laatste nippertje was er boven dien nog een brief binnengekomen van de tennisvereniging Soest-Zuid, gericht aan de fractievoorzitters, waarin grote bezwaren werden ken baar gemaakt tegen het voorstel, om dat het Soest mogelijk een overcapa citeit aan tennisbanen zou bezorgen, met alle gevaren vandien voor de bestaande tennisorganisaties. Omdat de leden van de CDA-fractie bij ontstentenis van fractievoorzitter Verheus daarvan nog geen kennis had den kunnen nemen werd de vergade ring korte tijd geschorst. Het was Adriaan Pothuizen (D'66) die tijdens de discussie de vinger bij de zere plek legde: het ontbreken van een advies van de sportstichting en het gemis aan inspraak van de bevol king. Wethouder Plomp - opnieuw in de moeilijke dubbelrol van voorzitter van de Sportstichting en wethouder van Ruimtelijke Ordening, onder steunde Pothuizens opmerkingen, al wees hij erop dat de adspirant- koper op grond van de berichtgeving in de pers al tot de conclusie mocht zijn gekomen dat de zaak rond was. De grote meerderheid van de raad stemde in met Pothuizens voorstel om de zaak een maand aan te houden, zo dat de democratische regels volop tot gelding kunnen komen. Van 30 mei t/m 3 juni: Vanaf volgende week woensdag 30 mei tot en met zondag 3 juni wordt in Soest weer de jaarlijkse kermis gehouden op het evene mententerrein aan de Konings weg. Naast de vanouds bekende verkoopkramen en behendig heidsspelen zullen o.m. de vol gende attrakties aanwezig zijn: autoscooter Mount Everest- baan, holly cranes, stop- lichtspel, calypso, cinema, babysport en emotiebaan. Betaalbare damesmode c Rechtstreeks uit Parijs £a Zie onze advertentie /fl\ °P pagina 9 Alleen donderdag JONGE Alleen donderdag Heerlijk gekruid Iets doorregen. KILO Alleen donderdag Versgebrande 298 250 gram Donderdag, vrijdag en zaterdag KILO (mager) door GerardPüu! Toen wij onze tuin lieten aanleggen, hebben wij de ontwerper zo veel moge lijk vrijheid van handelen gegeven om zijn creativiteit niet bij voorbaat aan banden te leggen. Onze wensen heeft hij zo veel mogelijk verwerkt in wat hem voor ogen stond, wat paste bij de omgeving en bij de mensen die het huis bewoonden. Voordat hij met een grote graafmachine de grond omwoelde en klaar maakte voor zijn plannen, liep ik nog eens met hem door de tuin en zei: "Deze plant moet je hier laten staan. Die heeft mijn vader zelf nog neergezet nadat hij hem als stek uit onze tuin van vroeger thuis meegenomen had. Daar bouw je dus maar een beetje omheen." Hetgeen geschiedde. Vrienden van ons verhuisden vele jaren geleden en ver dwenen bijna uit onze gezichtskring. We mochten een plant, die we erg mooi vonden, uit hun tuin meenemen voor dat zij vertrokken. Elk voorjaar, als het geval weer boven de grond ver schijnt, denken we terug aan de tijd dat we zo dicht bij elkaar woonden dat we na de koffie nog even konden kortavon den met een glas wijn. Die plant is ook gered. Zo'n tuin wordt in de loop der jaren een merkwaardige verzameling herin neringen. Hier en daar liggen overle den vogeltjes en ander gedierte. Onder een grote schelp ligt een klein grijs muisje dat enkele weken geleden de laatste adem uitblies. Nu ik goed kijk zie ik nog meer aanplant met een ge schiedenis. Van een goede kennis kreeg ik een karmozijnplant of hoe de drager van karmozijnbessen ook moge heten. Het is een praktische plant. De bessen gebruik ik om de huiswijn te kleuren totdat ze donkerrood is. Het is een oud middel en zo sterk dat je er heel voorzichtig mee om moet gaan. Als je morst krijg je het niet meer uit je kleding. Hoe dat bij het drinken van de wijn intern geregeld wordt is mij niet bekend. Binnen is het toch donker. Met de buren wisselen wij min of meer regelmatig het een en ander uit. Som mige planten hebben zo'n expansie drift dat je wel genoodzaakt bent die te stuiten door ze te scheuren of op andere wijze in te perken. De buren, en wij op onze beurt, zijn er goed mee. De Maag- depaim die we ooit van vrienden kre gen, heeft zich ondanks haar lelieblan ke reputatie zo onstuimig vermenig vuldigd dat ze haar weg naar de buren zelf al heeft gevonden. Daar heeft de esdoorn trouwens ook weinig moeite mee als hij in het najaar zijn duizenden gevleugelde zaadjes door de buurt heen lanceert. Ik ken iemand die gekregen stekjes en plantjes noemt naar de gevers. Zo ver gaat onze erkentelijkheid niet. Mis schien vindt de buurman het trouwens niet eens leuk als hij over de schutting heen hoort dat we overwegen hem uit elkaar te scheuren of weg te doen van wege hardnekkige luis. Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, ja Peters bv, Wfc voor wonen in de groene zone. TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 30,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer-en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest

Soester Courant | 1984 | | pagina 1