Meningen van lezers Keuken ShowSoest ft1 Schipper Wat krijgt meneer Meeder eigenlijk voor z'n vaderdag? EEN MOOIERE, GROTERE „GOUDEN SNAAR"! En omdat „De Gouden Snaar" groter wordt zijn de prijzen kleiner... Honden vereniging 'Zoys' viert 5-jarig bestaan d'OudeEnghe Bij ons op Soest Ivoren toren SHEK. brandstof wel ;d te weten dat ekende aerody- ik heeft. De beste dag en nacht te sbreide proefrit, st 24 uur ter be- \udi 100 leasen ey op de koop nde dealer; Verdedig uw vrijheid, steun de NAVO! Woensdrecht De Borg b Agenda De Borg jiouhflue jÊrnröttne' Burgemeester Scholten onthult beeldje bij K.B.S. Soestdijk f WOENSDAG 23 ME11984 Automobielbedrijf |1:M GEBR. VAN DER POUW KRAAN b.,. 2 - 3764 CG Soest - Tel. 02155-14289 SOESTER COURANT PAGINA 9 AUTOMOBILES Geen welles-nietes maar een éénmali ge reactie aan de heren P. de Roos en R. Bostelaar en aan anderen die zien de blind en horende doof zijn. Ik stel daarbij voorop dat ook ik tegenstan der ben van het plaatsen van kern wapens, maar dan niet volgens het FNV- en IKV-idee, doch volgens de lijnen van het ICTO, dus tweezijdige ontwapening; daaruit blijkt (ook nü weer!dat mij allang de schellen van de ogen zijn gevallen en ik mij zeker niet voor het karretje van de propa ganda voor wapenopvoering "laat span nen (hoe komt een dergelijk waan idee op bij iemand die toch wel voor normaal wil worden versleten?). En als de heer Bostelaar meent te moe ten constateren dat de heren Van Door- ne, Mosk en ik alleen namens ons zelf schrijven 'moet hij toch de en quêtes ter zake eens beter bestuderen om daaruit te kunnen vaststellen dat het aantal tegenstanders van eenzijdige ontwapening (en daarvoor ijveren de "vredes"-activisten toch?) niet alleen buitengewoon groot is, maar gestaag groeit; en wanneer hij mij adviseert eens een actie vóór plaatsing van kruisraketten (zo maar, zonder meer) te organiseren bewijst hij alleen dat het door mij geschrevene voor hem te hoog greep en hij er geen snars van heeft begrepen; het is een demago gisch hoogstandje om bij iemand de aanwezigheid te veronderstellen van een dusdanig idiotisme als ik zelfs (nog) niet veronderstel aanwezig te zijn bij de "vredes"-apostelen; want niemand (ook ik niet) komt op de waan zinnige gedachte om een demonstratie vóór plaatsing van kruisraketten (zon der meer) te organiseren. Bij goed le zen (voor sommigen klaarblijkelijk eén te zware opgave) van mijn artikel komt namelijk duidelijk naar voren dat ook ik plaatsing van kernwapens betreur. Afgezien daarvan zou ik na tuurlijk, evenmin als de schrijver, in staat zijn een demonstratie op touw te zetten en wel om twee redenen: ten eerste behoren degenen, wier stand punt ik verwoord, niet tot de "straat lopers" en zij hebben geciviliseerder methoden om hun zienswijzen aan de overheid kenbaar te maken; in de tweede plaats heeft men voor een demonstratie de steun nodig van o.a. de inderdaad tot een politieke partij ontaarde FNV, die bereid is de massa zodanig op te jutten dat zij in de tijd van de baas en met behoud van loon het werk wel wil neerleggen en de samenleving ontre gelen, al ware het slechts om te roepen dat Sinterklaas niet bestaat. Wat mij echter frappeerde in hun be togen is het feit dat zij aan de kern van mijn artikel voorbij gingen en op het vet gedrukte gedeelte het antwoord schuldig bleven, hetgeen het noodza kelijk maakt die kern nóg eens iri alle düidëlijkheid te stellen: Amerika heeft na WO II de westeuro- pese landen niet bezet gehouden, ter wijl Rusland zich vast heeft ingegra ven in Letland, Litauen, Estland, Hon garije, Tsjechoslowakije, Polen en noem maar op; de rode drang naar wereldoverheersing wordt nog steeds tentoongesteld (Afghanistan b.v.). Al leen als de Sovjet-Unie overgaat tot ontmanteling en vernietiging van haar op West-Europa gerichte kernwapens in plaats van hardnekkig door te gaan met opvoering van die wapens in aan tal en vernietigingskracht zal het kern- wapenvraagstuk onmiddellijk zijn op gelost. Het blijkt ook nu weer dat het voor sommigen nodig is om in herhaling te vervallen! En speciaal voor diegenen geef ik nog graag eens een Geheugensteuntje Tijdens, maar vooral ook na de Tweede Wereldoorlog, legde de Sovjet-Unie een groot aantal Oosteuropese volken een communistische dictatuur op. Liefst 140 miljoen mensen verloren hun vrijheid en kwamen in de ban van een regime, dat het (heel voorzichtig uit gedrukt) niet nauw neemt met de mensenrechten. Deze agressieve hou ding van de Sovjet-Unie noodzaakte de Westeuropese democratieën om zich te verenigen in een sterk bondgenoot schap, samen met de USA. De 16 wes terse landen in dat bondgenootschap, de Noordatlantische Verdragsorga nisatie (NAVO), voeren samen één ge meenschappelijk veiligheidsbeleid, met als doel de vrede in West-Euro pa te bewaren. Juist de kracht van dit bondgenootschap heeft er voor gezorgd dat er sinds 1945 (al zo'n 40 jaar!) vrede in West-Europa is. In de Sovjet-Unie worden grondrech ten, zoals de vrijheid van menings uiting, godsdienst en levensovertuiging met voeten getreden. Miljoenen men sen als U en ik worden er stelsel matig vervolgd. Vrije politieke par tijen en vrije vakbonden (FNV!) zijn verboden. Dat geldt ook voor de Oost europese landen, waarin de Sovjet- Unie de dienst uitmaakt. Toen de Oost duitsers, Tsjechen, Hongaren en Polen probeerden wat meer vrijheid te krij gen werd dat met geweld onderdrukt. Het marxistisch leninisme kent geen vrijheid van de individu. Niet voor niets hebben de Oosteuropese landen hun grenzen hermetisch van het vrije Westen afgegrendeld door het IJzeren Gordijn. Uitbreiding van het communisme, eventueel door geweld, is nog steeds een van de doelstellingen van het politieke systeem in de Sovjet-Unie. Kijk maar naar Afghanistan, dat in 1979 werd binnengevallen. Nota bene een neutraal land, waarvan geen en kele militaire dreiging uitging. De snelle uitbreiding van de Sovjet-strijd krachten in Oost-Europa is dan ook met recht zorgwekkend. Alhoewel het Oostblok militair de laatste jaren op alle gebied een groot over wicht tegenover West-Europa heeft op gebouwd zijn voor ons in West-Europa de kernraketten voor de middellange afstand veel dreigender. Week in week uit is de Sovjet-Unie bezig met het plaat sen van deze afschuwelijke wapens, de SS-20 raketten, doelbewust ge richt op West-Europa, ook in de on der de laars vertrapte staten, waaron der Polen en de DDR ("vergeet" men dit gemakshalve?). Vele jaren werden in West-Europa geen nieuwe kernwapens geplaatst. Sterker nog: sinds 1979 heeft Amerika 1000 ke-n- wapens uit West-Europa teruggetrok ken en besloot de NAVO eind 1979 om door onderhandelingen te proberen aan de bedreiging door de Sovjet-Unie een eind te maken. In 1983 is boven dien besloten de komende jaren nog eens 1400 kernwapens weg te halen. Eind 1979 namen de NAVO-landen het zogenaamde "dubbelbesluit" om de bedreiging met SS-20 raketten te ver minderen en het liefst helemaal te laten verdwijnen. Daarom probeert de NAVO om in besprekingen de Sovjet- Unie zo ver te krijgen dat zij alle SS-20 raketten terugtrekt. Blijft de Sovjet- Unie weigeren om de bedreiging van West-Europa met kernwapens te verminderen, dan zal de NAVO in en kele landen noodgedwongen een be perkt aantal vergelijkbare kernwapens moeten opstellen om het evenwicht enigszins te herstellen. Dat evenwicht is nodig om te bereiken dat een agres sieve staat zich wel tien maal bedenkt alvorens geweld te gebruiken. Ten onrechte denken velen dat de NAVO méér kernwapens wil opstellen. Pas al de Sovjet-Unie niet bereid blijkt tot vreed zame stappen worden er door de NAVO 572 verouderde kernwapens vervangen door nieuwe (de laatste berichten over (reeds uitgevoerde?) plannen kern wapens te plaatsen in Polen en de DDR wijzen nu niet bepaald op een vredelievende houding bij de Sovjet- Unie!). Nederland zal hiervan een klein aantal voor zijn rekening moeten nemen; dat is de afspraak binnen de NAVO en aan die afspraak dient ons land zich te houden, wil het niet worden aangezien voor een onbetrouwbare bondgenoot en voor een laffe profiteur die de verdediging van de vrijheid in ons land op de buurlanden afschuift. Doch bovendien heeft Nederland de plicht alles te doen om van de bespre kingen tussen Oost en West een succes te maken, opdat er tot wederzijdse wapenbeheersing en wapenverminde ring wordt besloten (probeer dat maar eens met een partij bij wie het "jnet" voor op de tong ligt...) Want leven met zo min mogelijk (lees: zonder) wapens willen wij allemaal. U en ik. Maar dan moet de wil tot samenwerking bij beide partijen aanwezig zijn. Éénzijdige stappen, zoals FNV en IKV bepleiten, zijn niet eerlijk tegenover onze bondgenoten en nog gevaarlijk ook. De wil om de spanning in de wereld te verminderen, om een kernoorlog te voorkomen, kan uitsluitend van twéé kanten komen, wil Tuj succes hebben. Die wil moet aanwezig zijn bij Oost en West. Dis de enige manier om naar een algehele wederzijdse ontwapening toe te werken. En dat de wijzen uit het Oosten komen is voorshands nog een fabeltje, gezien de laatste berichten over kernwapenplaatsing in Polen en de DDR. Terecht is de vrees voor kernwapens groot. Daarom is het merkwaardig dat die vrees zich vooral uit in protesten tegen kernwapens in het Westen. Veelal lijkt het of men banger is voor onze eigen verdediging dan voor de Russische kernwapens die óp ons staan gericht? Tenslotte Gezien het vorenstaande moet het toch een ieder, die nog over een beetje ge zond verstand beschikt, duidelijk zijn dat "vredes"-acties, zoals die thans worden gehouden, de oostelijke aan valsdrift slechts aanwakkeren en de westelijke verdedigingskracht on dermijnen; wie dit soort acties toe juicht en er aan deelneemt mag zich zelf dan "niet links" noemen, door zijn daden is hij/zij het wel; deze ten gunste van het Oostblok gevoerde acties recht vaardigen het om dit soort activiteiten te bestempelen als acties van de "vijf de colonne". Met een woord van dank aan de Soester Courant voor de verleende plaats ruimte en de (ijdele?) hoop dat het onder menige "vredes"-schedel nu toch eens eindelijk moge gaan dagen wil ik eindigen met een goed en welgemeend advies: Demonstreer eens in Moskou, wij weten het nu wel J. L. W. Herten Even alles op een rijtje zetten, dan weten we waar we het over hebbenals je tegen het plaatsen van kruisraketten in Woensdrecht bent, dan is het volgende op je van toepassing: je bent voor het gebroken geweertje; je bent een IKV-er; je bent ook al zo'n linkse rakker (kabouter); je hebt de oorlog niet meegemaakt; je hebt nog geen le venservaring; je bent voor de Russen; je bent tegen de Amerikanenje holt de krijgsmacht uit; je bent tegen het le ger; je bent voor eenzijdige ontwa pening; je bent niet dankbaar genoeg voor je vrijheid; je hebt een nalve wereldbeschouwingover Polen en Af ghanistan horen we je niet; je bent een idealist; je hebt geen les getrokken uit de geschiedenis; je loopt achter de massa aan; even tussendoor: wij zijn ook tegen die kernwapens - je bent voor burgerlijke ongehoorzaamheid; je bent tegen deze regering; je bent een ge vaarlijke fantast; je bent een hemel- fietser; en Hongarije ('56) en Tsjecho slowakije ('68) dan?; je leest alleen de Bergrede maar; je bent horizontalis tisch bezig; je bent eenzijdig veront waardigd; wat doe je zelf voor de Derde Wereld?je bent tegen de onder handelingen in Genèveanders hecht je ook geen waarde aan synode - beslui ten; je wilt Nederland uit de NAVO. Kort samengevat: Je bent een commu nist. Ik heb nooit geweten dat al het boven staande op mij van toepassing was, maar dankzij uw "columnisten" Van Doorne, Mosk en Herten ben ik hiervan op de hoogte gebracht. Als ik tenminste niet beter zou weten. Mannes Schoppink. Probeer dat maar eens geheim te houden met al die bezige bouwvakkers om de zaak heen. Ze breken en bouwen "De Gouden Snaar" mooier en groter. Dat betekent dat u over een paar weken terecht kunt in een zaak die z'n weerga niet kent in Soest omstreken, op 't gebied van audio en video. Maar voor het vaderdag is moet er nog veel gebeuren. Bijvoorbeeld opruimen. Tja, want in een grotere, mooiere "Gouden Snaar" wilt u de modernste apparatuur zien en horen. Vandaar dat vanaf morgen een hoogst interessante voordeel-verkoop start. Van de versterkers: Sansui A 909,2 x 75 Watt, van 649,- voor469 - Sansui A 707,2 x 55 Watt, van 529,- voor429 - Technics SU-Z 25,2 x 25 Watt, van 371,- voor249'- Technics SU-5,2 x 28 Watt, van 619,-voor 399,'. Van de tuners: Technics ST-5, AM-FM tuner, van 619,-voor399,- Sansui T-909, digitaal preset, van 589,- voor399'. Technics ST-Z 35, AM-FM tuner, van 433,-voor249 Mitsubishi DAF 780, digitaal preset, van 698,- voor395, Van de cassettedecks: Sansui D-77-R, autoreverse, van 765,- voor499,- Sansui D-77-F, relais gestuurd, van 589,- voor 399'. Teac V5RX, DBX Logic, van 1198,- voor795,. Technics RS 5, soft touch, van 557,- voor399,- JVC D-E 5, full logic, van 770,- voor499]. Van de platenspelers: Technics SL-V5, vertikaal tangentiaal, van 866,- voor 449,- Sansui PD-10, halfautomaat, van 349,- voor 229]- Sansui PM-7, preselektor, van 749,- voor499]- Technics SLB-31volautomatisch, van 371,- voor249*- JVC LE 600, volauto tangentiaal, van 618,- voor399 - Kenwood KD21R, halfautomaat, van 295,- voor 199]- Mitsubishi LT-15-V, volauto vertikaal, van 698,- voor 595]- Sansui PL 50, tangentiaal preselekt, van 769,- voor499,- Van de luidsprekerboxen: B&O Beovox S55,60 Watt, van 595,- voor449 Bose 601150 Watt, van 1398,- voor995- Technics SBT20,60 Watt, van 598,- voor29e'- Technics SBF 20,100 Watt, van 308,- voor 149*- Bose201,60Watt,van298,-voor 249'- Technics SBF 5,70 Watt, van 246,- voor149'- MagnatRibbon5b, 140Watt,van695,-voor395]. Van de tuner/versterkers: B&O Beomaster 1700,2 x 25 Watt, van 1295,- voor795 - Sansui R 303,2 x 25 Watt, van 529,- voor379'. Sansui R 505,2 x 35 Watt, van 709,- voor499'- JVC R-E 3, 2 x 30 Watt, van 825,- voor 499 - B&O Beomaster 2300,2 x 30 Watt, van 1595,- voor89ö]- Van de KTV's Video's: Blaupunkt Colombo, 67 cm tiptoets, van 1895,- voor1495,- Panasonic TCC 20,52 cm afst.bed., van 2972,- voor1895,- Blaupunkt Oregon, 52 cm Teletekst, van 1995,- voor1495,- Philips, 56 cm Stereo Teletekst, van 2695,- voor1895,- BlaupunktToledo, 56 cm Teletekst, van 2245,-voor 1695,- JVCHRD120E, VHS videorecorder, van 2640,-voor1895]- JVC GX S 9, Videocamera, van 3470,- voor2249,- Sony SL-C 9 ES, Beta videorecorder, van 3495,- voor2599]- Panasonic NV-V10, Videotuner/timer, van 1610,- voor995]- video Als u aan een nieuwe keuken denkt, komt u dan eens naar onze toonzaal. Keukens in wit/grijs of beige/bruin kunststof, maar ook modellen in klassiek eiken. Industrieweg 12, tel. 0215S-10304 (Ind.terrein, zie ANWB-borden) Ook zaterdags va In Soest Op 23 mei is het 7 jaar geleden dat de Hondenvereniging 'Zoys' werd op gericht. Dit lustrum zal op zaterdag 26 mei feestelijk gevierd worden met een Open Dag, die gehouden zal worden op het handbalveld van B.D.C. aan de Henriëtte Blaekweg/hoek Birkstraat. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Opening door de voorzitter. 10.15-11.00 uur: Drie lessen: een A- B- en een Puppy- groep zullen laten zien wat er wekelijks Via diverse media heeft de Soester be volking kennis kunnen nemen van de gang van zaken bij het 'Cultureel cen trum De Borg.' En met name is het daarbij duidelijk geworden, dat zonder financiële steun van gemeentewege (subsidie) het een moeilijk haalbare kaart zal blijken dit gebouw als dorps huis op den duur te handhaven. Zelfs werd er al een geluid gehoord in de geest van'dan maar afstoten. Is er nu niet eens een echt positief ge luid te beluisteren? Van dichtbij heb ik kennis genomen van de zeer grote inzet van de directeur, dhr. Gjaltema en zijn medewerkers. Men is van de vroege morgen tot de vaak zeer late avond be zig met het verzorgen, indelen en ver sieren van de ruimtenalles wordt aan gepast aan de behoeften van 'klanten'. En men doet nooit een vergeefs beroep op de leiding van De Borg! Als nu eens een aantal van de vele ver enigingen, die Soest rijk is, zou beslui ten haar bijeenkomsten en festiviteiten te doen plaats vinden in dit mooie ge bouw, dat vele mogelijkheden biedt. En ook de industrieën in het Soestse zouden wellicht kunnen overwegen vergaderingen, studiebijeenkomsten en eventueel personeelsfeestjes in De Borg te doen plaatsvinden. Ga zelf maar eens kijken wat er geboden kan worden Soestenaren! Laat De Borg niet in de steek!N ie. A. J. Carrière, voorz. gebruikersraad De Borg. geleerd wordt op het trainingsveld 11.00-12.00 uur: Demonstratie V.D.H. Kring Amers foort; 12.00-12.45 uur: Wederom een drietal lessen voor A- B- en Puppygroep, (voor andere cursisten dan van 10.15uur); 12.45-13.30 uur: Gelegenheid voor de bezoekers om vra gen te stellen over het gedrag van hon den aan bestuur en trainers van H.V. Zoys; 13.30 -14.00 uur: Demonstratie die gegeven wordt door het team van de Hondenvereniging Zoys. Hierin ziet u de ver-gevorderden aan het werk (de C-cursisten) 14.00-14.45 uur: Twee lessen voor A-cursisten 15.00-15.45 uur: Behendigheidsdemonstratie door K.C. Gooi en Eemland 16.30 uur: Einde Open Dag. Sluiting door de voor zitter. Voor de kinderen van 4 tot 14 jaar is er vanaf 14.00 uur een behendigheidswed strijd georganiseerd. Met de hond kun nen zij op een leuke manier een prijs winnen. ledereen is van harte welkom, ook de trouwe viervoeters zijn dezen uitgeno digd. Men begrijpt dat deze wel aange lijnd moeten worden op en om het veld. gegeven Donderdag 24 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 10.00 uur Plattelandsvrouwen 10.00 uur Volksdansen 20.00 uur Volksdansen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Cursus L.O.I (1) 20.00 uur Cursus L.O.I. (2) 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 25 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. Zaterdag 26 mei 20.00 uur Leerlingen-avond Zondag 27 mei 11.00 uur Emigranten bijeenkomst Maandag 28 mei 10.00 uur Senioren Bowlen 19.30 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Raadsverg. Dinsdag 29 mei: 19.00 uur Bowlen S.B.B. 20.00 uur L.O.I. cursus 20.00 uur L.O.I. cursus 20.00 uur verg. Vrije Vogels Woensdag 30 mei: 14.00 uur Veenbes soos Donderdag 31 mei 20.00 uur Bridge Vrijdag 1 juni: 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur L.O.I. cursus Zaterdag 2 juni: 14.30 uur Reisver. Hamat-Djalan Maandag 4 juni 10.00 uur Senioren Bowlen 19.00 uur Bowlen S.B.B. i.OO uur Rijschool Los Zojuist ontvangen, rechtstreeks uit Parijs LEUKE MODELLEN voor jongedames vanaf 15 jaar Diverse modellen rokken Ook in grote maten Betaalbare damesmode r Rechtstreeks uit Parijs Burg Grothcslraat 18 Soest - Telefoon 24349 Burgemeester Scholten verricht op vrijdag 25 mei 's morgens om 10.00 uur op het schoolplein van de katho lieke basisschool Soestdijk (KBS) de feestelijke onthulling van het door de school gewonnen beeldje, voorstel lende een vis. Begin dit jaar startte het Produkt- schap van Vis én Visprodukten een voorlichtingsproject op de basisscho len. Daarnaast werd een wedstrijd uit geschreven voor het maken van een visbeeldje en een werkstuk over vis. Ruim 450 scholen hebben hieraan mee gedaan. Tot de dertig prijswinnaars behoorde ook de KBS. De prijs bestaat uit een visbeeldje dat in harde steen is gegoten en een kopie is van het winnende beeldje; dit werd ingezonden door de Bisschop Janssenschool in Tilburg. Behalve de leerlingen en het onderwijzend per soneel van de KBS, zijn voor de onthul ling ook vertegenwoordigers van het I gemeentebestuur uitgenodigd. het gemeentebestuur uitgenodigd. Daarnaast zijn enkele functionarissen van het Produktschap bij de onthulling aanwezig. Woensdag 23 mei LIVE MUSIC KWARTET TOM JANUS Middelwijkstraat 2 - Soest Jongeren hebben in deze jachtige tijd weinig aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precieshoe zat dat ei genlijk? In een nieuwe rubriek Bij ons op Soest'publi ceert De Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Sebo Detmers (73). De kunstschilder: "Ik raak steeds meer door mijn eigen werk geobse deerd. Elk schilderij van mij is geïn spireerd door een bepaalde gedachte. Natuurlijk, elk doek is herkenbaar van mijn hand, je blijft uiteraard dezelfde, ook steeds dezelfde onderwerpen en toch is het nooit zoals de vorige keer. Elk schilderij is een experiment. Je be gint met een vaag plan en al werkend ontwikkelt het zich tot een ontmoeting. Ik zeg dan ookwaar wil je naar toe. En niet waar wil ik naar toe. Met die in stelling maak je 't meest geslaagde werk. Je kunt het vergelijken met ie mand die je voor 't eerst ontmoet en met wie je meteen een goed contact hebt. Later ontmoet je hem nog een keer en dan is het anders. Dat eerste contact is éénmalig geweest. De cabaretier Wim Kan speelde elke avond voortreffelijk hetzelfde pro gramma. Weken achtereen. Zoiets kan ik niet. Het volgende bosgezicht dat ik maak is weer helemaal anders. Een goed schilderij maak je nooit voor de tweede keer. Ik begin niet zomaar aan een schilde rij. Technisch en geestelijk gaat er aan zo'n proces een bepaalde spanning vooraf. Verder is het een kwestie van noeste arbeid. En dat bevredigt mij het meest. Dat komt door mijn geaardheid en mijn boerenafkomst. Zo breng ik al mijn levenservaring en mijn opvat tingen in mijn werk tot uiting. Daarom ben ik niet zo enthousiast over moderne, vluchtige kunst. Ik ben niet conventioneel. Ik wil ook afwijken, maar niet zoveel dat ik het contact met de medemens verlies. In 1940 kwam ik in Soest wonen. Ik dacht: tussen al die boeren heb ik in ie der geval te eten. Ik zat in de brou werij, maar ik had geen zin om voor de moffen bunkers te bouwen. Ik ging schilderen en tekenen: landschapjes, oude boerderijen, huisjes, bloemen. Voor de één was ik een soort dorpsgek, een nutteloze knoeier, een concur rerende "fotograaf." Voor de ander een kunstenaar, interessant om kennis mee te maken. Mijn levenlang heb ik kunstschilder willen worden. Mijn ouders zeiden: begin er maar niet aan, want dat is armoe. En dat bleek ook zo. Ik volgde een opleiding voor reclame- tekenaar. In Zeist, waar ik vóór de oorlog woon de, maakte ik affiches voor de E.D.D., een club van Dr. P. H. Ritter jr. en Ds. Bannink, tegen communisten en fascis ten. Toen de Duitsers ons land binnen vielen, had mijn moeder uit angst alle aanplakbiljetten verbrand. Ik was woedend. Soest verkocht ik aardig. De mensen konden in die tijd toch niets anders voor hun geld krijgen. Tenminste geen gebruiksvoorwerpen. Ze hebben hier weinig over voor de kunst. In het zui den is dat beter. In het noorden is her nog erger. Uit die tijd heb ik nog één schilderijtje bewaard, als curiositeit. De gemeente Soest heeft verscheidene tekeningen van mij aangekocht, van bekende plek jes. Soms kreeg ik een opdracht. Butzelaar (hij had een houtzagerij aan de Prins Hendriklaan) vroeg of ik eens langs kwam. Hij had een bloemenschllderij en dat wou hij nageschilderd hebben. Op zijn kantoor wees hij eerst naar een allergemeenst kitsch schilderijtje op zijn bureau en vroeg: hoe vindt U dat? voelde een addertje onder het gras antwoordde heel diplomatiek: wat dóAr hangt vind ik aanmerkelijk beter. Toen vertelde hij, dat een andere be kende kunstenaar uit Hilversum op de zelfde vraag had geantwoord: sla dat Foto: Goos van der Wilt. maar in stukken. Die man had hij met een de deur uitgewerkt: "Met U wil ik geen zaken doen." het kitsch schilde rijtje had Butzelaar gekregen van zijn personeel tijdens een 25-jarig jubi leum. Zoiets kon hij niet wegdoen, want ln dit kantoor betaalde hij elke week zijn personeel uit en hij was er aan gehecht. Hij bestelde bij mij voor 350,- een schilderij met chrysanten. Het werden dahlia's, want chrysanten vind ik geen leuke bloemen. Mijn eerste expositie hield lk ln 1951 in de Van der Huchtschool en werd ge opend door burgemeester Baron Ben- tinck. Hij zei toen, dat Sebo Detmers van zijn ivoren toren naar beneden was gekomen. Kunstenaarsvereniging Later kwam er een glad koopmannetje bij mij aan de deur Doornspleet heette hij die een kunstenaarsvereni ging wou oprichten in Soest. Hij richtte een expositie in bij hotel - café "Eem land" aan de Van Weedestraat. Ik moest meedoen, want andere kunste naars ln Soest zouden ook meedoen. Maar bij iedereen hield hij 't zelfde verhaal en toen heb ik een protestbrief geschreven aan het college van B. en W. Ik verzamelde vijftien handte keningen. Ik heb nooit antwoord gehad. Wethouder de Haan (PvdA) opende die expositie, maar er was bijna niemand aanwezig. Er woonden vroeger meer kunstenaars ln Soest dan nu. In het bos zat altijd een oude schilder met een grote, witte baard te tekenen. Een typische Haagse School- schilder. Als ik met de fiets langs kwam, stapte lk af en vroeg: stoor ik? Hij kon uren kletsen en schil deren tegelijk. En dan had je Wegwijs. Die woonde in 't Hart en schilderde uitsluitend bij lamplicht. En Maris. Een neef van de beroemde Maris. Hij maakte heel bijzonder artis tiek naaldwerk. Wim Wynman heb ik goed gekend. De pointilist. Sebo Detmers (r.) en zijn zoon. Op de voorgrond een schilderij van Eiken horst. De oude Blok was een klein mannetje, de bloemenschilder. Hij maakte een schitterend schilderij van de bakkerij van v.d. Flier. Buitengewoon goed. Ik heb geprobeerd het te kopen, maar de eigenaar wou het niet afstaan. Toen hij ouder werd, trachtte hij de Nachtwacht na te schilderen. Het werd een knoeiboel. Als je begint te knoeien, moet je ophouden en in de tuin gaan spitten of spinazie zaaien. Aan de Julianalaan woonde een con certpianist, Hans Osick. Die was be vriend met Nol de Bruin, een vreemde kerel. Die had een pottenbakkersbe- drijf en plaatste een advertentie met de tekst: "Welke jongelui hebben een pest aan werken." Het hielp, want hij kreeg reactie. De oude Keus was een schriel, schil derachtig mannetje, die kleine intieme schilderijtjes maakte. Een huisje met een kippetje en een bankje. In Baarn woonde Jaap de Ruig. In zijn atelier maakten we plannen voor een echte kunstenaarsvereniging. Ik ging naar Henk Schrijvers, een wever, en zei: jij moet voorzitter worden. Mankes maakte ik secretaris en Peet Visser pen ningmeester. We hadden vijftien leden. "De Eemstreek" heette die club. Be kende Soesters liep ik af voor finan ciële steun. Dat ging best leuk. Zo kwam ik bij A. P. Hilhorst, de wet houder. Hij had weinig tijd, maar we hebben een uur zitten kletsen. Daarna belandde ik bij een jonge, gerefor meerde dominee om culturele instem ming. Want ik dacht: je mag niemand overslaan. Want ze kennen elkaar alle maal, horen van elkaar wat er gebeurd Is en dan zijn ze kwaad als ze gepas seerd worden. Hij trok een zuinig mondje en vroeg: schilderen jullie ook naaktfiguren? Ik antwoordde, dat het er wel bij hoorde. Toen trok hij zich terug." Jan Visser.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9