3i vereniging ar-grill 't Luykje nu ook open voor lunchgebruikers Plattelandsvrouwen 'deden' Soest 'Vrede kan niet zonder gerechtigheid' Groen van Prinstererschool en 't Vinkennest brachten 3200 gulden bij elkaar Thea Figee uit Soest geslaagd als grafisch vormgever SOESTER COURANT PAGINA 11 i!' IfSlSÉPS: +giro6868 Constant... de ring die elke liefde rond 1 maakt KETTING FORMULIEREN FilmhuisRocco en zijn broers Ledenexpositie met Chris Uïterwijk als model ieuw wekelijks evenement met kans op gratis fiets J"Er waren altijd al veel mensen die hier langs kwamen en dachten dat we 's middags ook open waren. Dat is vooral zo sinds we \orig jaar met Pinksteren de "Sloepenbar" (het bui tenterras) van 't Lu.vkje in gebruik hebben genomen. Van die nood hebben we nu maar een deugd gemaakt, en met ingang Van maandag 28 mei zijn we dus ook overdag al open, vanaf 11.00 uur." Thijs van den Brakel, de in Soest wijd en zijd bekende eigenaar van bar-grill 't Luykje aan de Sleenhoffstraat 77. legt met deze woorden uit waarom zijn zaak met ingang van deze week naast de bekende en vanouds zeer ge waardeerde avondbar ook voor de overdag-klanten een welkom toevluchts oord zal zijn. Bij 't Luykje zijn dan ook allerlei lunchgerechten te krijgen, die in de bar of - als het weer maar een bèètje meezit - ook op het terras ge nuttigd kunnen worden. Uiteraard is daarbij rekening gehou den met de lange Luykje-traditie, het geen ook tot uitdrukking komt in de verschillende specialiteiten waarop de bezoekers overdag vergast kunnen worden, '"t Luykje staat al jaren be kend om de voortreffelijke manier waarop je er bijvoorbeeld mosselen kunt eten", zegt hij. Maar er komen ook spareribs, bal speciaal (een reuzebal gehakt, die bij 't Luykje zelf wordt gemaakt! en andere favoriete uitspringers op het menu te staan, zoals saté in diverse aankledingen, pizza's in verschillende soorten en natuurlijk ook de traditionele uitsmij ters,1 tosti's,'etc. Daarnaast zullèn de gastep. op de kaart van tijd tot tijd nog eeri aantal verrassingen aantref fen, waarover Thijs zich op dit moment nog niet uitlaat. Wel wil hij kwijt dat die - vooral in de naamgeving - alles te maken zullen hebben met de bijzon dere entourage van de "Sloepenbar", zodat die waarschijnlijk wel in de sfeer van de zee gezocht moeten worden. Zonneterras "We draaien hier uitstekend", aldus Thijs van den Brakel, wijzend op het "meest gunstig gelegen zonneterras van Soest", zoals hij vol trots ver meldt. Ook als de zon het laat afwe ten is het verblijf in de Sloepenbar trouwens verre van onaangenaam, om dat het geheel overdekt kan worden en bovendien verwarmd. 't Luykje dóet wat voor z'n klanten, zo valt op te tekenen uit de mond van Thijs van den Brakel - met z'n eeuwige sigaar, die in de loop der jaren is uit gegroeid tot een soort handelsmerk. Bekendheid genieten vooral de jaar lijkse feestavonden en uitstapjes die hij regelmatig organiseert voor de vaste "klantenkring" van de bar, waartussen inmiddels een hechte band is ontstaan. Beroemd werden vooral de bustochten, waarbij de vaste Luykje-kring samen op weg ging, gezellig uit, een hele dag. Eén keer gebeurde dat met de mannen alleen, een andere keer met de vrou wen alleen, en tenslotte ook een keer met zowel de mannen als de vrouwen. Thijs bewaart uitstekende herinne ringen aan die gezamenlijke onderne mingen. Feest Het jaarlijkse feest van 't Luykje, dat altijd werd opgeluisterd met een keur van artiesten, was ook een belangrijk evenement, dat echter de laatste keer niet kon doorgaan, omdat er werd ge vreesd voor geluidsoverlast. "Jammer is dat", aldus Thijs van den Brakel, "dat je in de zomer met die éne keer per jaar zo'n feest meer kunt opzetten. Het was altijd goed georganiseerd, het verliep gedisciplineerd en we hadden er geen slechte ervaringen mee. Thijs, die zich nu al zo'n jaar of acht de trotse eigenaar van 't Luykje mag noemen, heeft nooit spijt gehad van zijn beslissing om de wereld van de uitgeverij vaarwel te zeggen en zich in de horeca te "storten". "Al waren er toen al mensen die me voor gek verklaarden en dachten dat 't nooit wat zou worden... Maar vanaf het be gin is het hier geweldig gegaan." Dat blijkt ook wel uit het feit dat veel van .zijn initiatieven zijn nagevolgd door andere ondernemers op hetzelfde gebied in Soest. "Alles wat ik hier heb gedaan wordt in de ruimste zin van het woord na-geaapt door anderen", zegt hij. "Dat is op zichzelf niet zo erg, maar het gebeurt de laatste tijd toch iets té vaak, en dat is eigenlijk wel een beetje irritant. Opvallend is al leen dat wat wij - hij spreekt daarbij ook over zijn vrouw Ina en de vaste barkeeper Hans van der Linden- écht voor de klanten doen niet zomaar wordt overgenomen. Niemand doet voor zijn gasten wat wij hier doen..." Fietsenplan Eén van de nieuwste ideeën van Thijs van den Brakel kan worden omschre ven als het "fietsenplan". De opzet daarvan is de band tussen de min of meer vaste Luykje-bezoekers nog hechter te smeden, al zijn "nieuwe" mensen uiteraard daarbij ook welkom. Het plan van Thijs komt in het kort hierop nee: Met een vaste ploeg van De.Sloepenbarhet terrasvan 't Luykje. Foto: Goos van der Wilt ca. 15 mannen en hopelijk even zovele vrouwen wil hij in de komende maan den elke zondag een fietstocht orga niseren, waarvoor 't Luykje de fietsen beschikbaar stelt. "Het gaat daarbij om pure recreatie" legt hij uit. "We denken aan tochtjes van een uur of twee, waarbij we met z'n allen er ge zellig op uittrekken, maar dan wel op de fiets." Dat het niét gaat om een of andere wielrenprestatie wordt duidelijk als hij zegt dat er onderweg uitgebreid wordt gepauzeerd. "Dan drinken we met z'n allen ergens een kopje koffie, en na verloop van tijd keren we ge zamenlijk terug naar 't Luykje." De deelnemers - Thijs is de laatste tijd al een beetje aan het inventarise ren wie er mogelijk belangstelling zou den hebben - verplichten zich dan wel min of meer om elke zondag mee te doen. - "Weer of geen weer", aldus Thijs. "Ze moeten niet zeuren als het een beetje regent." Daar staat dan ook wel iets tegenover: "Wie aan alle tochten meedoet kan zijn of haar fiets zelf verdienen", legt hij uit. "ik schaf binnenkort een aantal goeie fietsen aan, en die stelt 't Luykje gratis ter beschikking aan de deelnemers. Ik ben op dit moment nog in onderhandeling met een leverancier, maar dat komt wel goed. Wie niet alle tochten vol brengt betaalt aan het einde daarvoor een soort boete van bijvoorbeeld 25 gulden per gemiste rit, maar de door bijters kunnen hem dus helemaal voor niets krijgen." Voorop staat het gezelligheidselement, aldus Thijs, al betekent het natuur lijk ook een stukje klantenbinding, een terrein waarop 't Luykje in de loop der jaren een ijzersterke reputatie heeft opgebouwd. "Er gebeurt weer wat bij 't Luykje!" stelt hij vergenoeg vast. De plannen hebben intussen al zoveel vaste vorm aangenomen dat hij ermee naar buiten wil treden. "Ik wacht na tuurlijk nog wel even af hoe de belang stelling is. Zijn ei- maar tien of twaalf die zich opgeven, dan gaat het niet door." In beginsel zullen er tochten worden georganiseerd op alle zondagen van de maanden juni, juli, augustus en september. Wie belangstelling heeft moet zich melden aan de bar van 't Luykje, waar het overigens bij zonder goed toeven is, ook al is men niet van plan om op zondagmiddag op de fiets te stappen... Ongeveer honderd leden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen waren vorige week donderdag een dagje te gast in Soest. Hun verblijf was een onderdeel van een week durend be zoek aan de provincie Utrecht. Al en kele jaren organiseert de bond derge lijke reizen voor de leden, waarbij tel kens een andere provincie word aange daan. De Plattelandsvrouwen werden in Soest verwelkomd door de nog vrij jonge afdeling Soest, waarvan presi dente mevrouw Janny Thijs als gast vrouw optrad. Zij stelde het Soester be stuur aan de aanwezigen voor en ver klaarde het een eer te vinden deze dag te mogen verzorgen: "We bestaan nog maar drie jaar en zijn dus nog een heel jonge loot van de bond Burgemeester Scholten was eveneens aanwezig om de dames namens het ge meentebestuur een woord van welkom toe te roepen. Hij stelde dat "iedereen in Nederland de Bond van Plattelands vrouwen kent, die een stukje zelfbewust heid uitstraalt. "Plattelandsvrouwen, aldus de heer Scholten, "zijn mensen die graag wat doen voor anderen, maar ook voor elkaar." Hij wees erop dat ook de gemeente, net als de gezin nen, een huishouding hebben die be stuurd moet worden. In dat verband wees hij op de problemen waarin het gemeentebestuur gewikkeld was met het oog op de financiële hulshouding: "Ook hier moeten we de tering naar de nering-zetten." Desondanks heeft Soest heel wat te bieden, vond de burgemees ter. Hij trok een vergelijking met de bond zelf, die voor een kwart uit vrouwen uit de agrarische sector bestaat, en de ge meente Soest, waar ongeveer 20r/r van de bevolking betrokken is bij de land bouw. "De kern van Soest is nog altijd agrarisch, en er zijn veel oude boeren- karakteristieken terug te vinden. Ook onderstreepte hij het aantrekkelijk woonklimaat in Soest. "Van heinde en verre willen mensen zich hier vestigen. Dat geeft ook wel eens problemen." Er zijn veel wachtenden en soms duurt het heel lang voordat mensen voor een huis aan de beurt komen." In dit verband wees de burgemeester op het feit dat een kwestie (die van de kinderen van Klooster aan de Molen straat) zelfs de landelijke pers had ge haald, en dat Soest daarbij als gemeen te in een negatief daglicht was komen te staan. Hij merkte op dat de handel wijze van het gemeentebestuur in deze kwestie een zaak van rechtvaardigheid en barmhartigheid was ten opzichte van de vele andere woningzoekenden die Soest kent. De burgemeester merkte verder op dat de "vrijheid" de laatste tijd veel in dis cussie is geweest, ook in Soest, maar dat het accent op déze dag geheel op de "gast-vrijheid" van Soest moest lig gen. Hij wees tenslotte op een aantal bijzon dere kenmerken van Soest, zoals de re creatiemogelijkheden en de histo rische Kerkebuurt. Gemeente-voor lichter B. van Os onderhield de dames vervolgens met een interessante lezing, die hij voorzag van lichtbeel den, over allerlei wetens- en beziens waardigheden in Soest. Het programma van de dames werd voortgezet met een duinwandeling, een bezoekje aan o.m. de Paardenkamp en aan de Oude Kerk. Ook een kijkje bij Paleis Soestdijk was in het schema op genomen. De dames verzamelden zich in de voor avond opnieuw in De Borg, waar één van de Soester leden, mevrouw Jaars veld, een interessant einde van de dag bood door te vertellen over haar hobby, de vervaardiging van wandkleden. Aparte plaats De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, opgericht 14 oktober 1930, neemt een aparte plaats in in de sa menleving als grootste vrouwenorgani satie met ca. 82.000 leden, verdeeld over 715 afdelingen in dorpen en ste den. De Bond is kerkelijk noch politiek ge bonden en maakt een belangrijk deel uit van het sociale-culturele leven van de laatste 50 jaar. Een organisatie met een leeftijd van meer dan 50 jaar draagt een historie met zich mee. Een eigen geschiedenis van het ouder en wijzer worden, maar ook een geschiedenis in relatie tot de wereld er omheen. Om wat meer te we ten over het ontstaan van de Bond is het goed om zich af te vragen: wat be woog een 60-tal boerinnen en bewoon sters van het platteland in 1929 boer derij en huis te verlaten voor een twee daagse bijeenkomst in het Vormings centrum "De Vonk" te Noordwijker- hout om te gaan praten over de oprich ting van een vereniging, een blijvend verband tussen hen allen? In 1930 zien we het dubbele aantal vrouwen terug in de Hommel te Utrecht. Nu wordt defi nitief de Nederlandse Bond van Boerin nen en andere plattelandsvrouwen op gericht. Behalve uit Limburg kwamen de deelneemsters uit alle provincies. De Bond is een trefpunt voor vrouwen. Vrouwen vinden elkaar in een regel matig contact en creëren met elkaar doe- en leermogelijkheden. Met name in de kleine plattelandsgemeenten zijn er weinig alternatieven voor vrouen, die zelf vorm willen gevert aan een reeks van activiteiten. Uit alle lagen van de bevolking zijn vrouwen lid van de Bond. De agra rische vrouwen nemen vanuit de ge schiedenis nog steeds een aparte plaats in. Op dit moment vormen zij ongeveer een kwart van het totale ledenbestand. De leden van de Bond vormen en or ganiseren met elkaar de bondsstruc- tuur en de activiteiten. Al het bestuur lijke en uitvoerende werk geschiedt door leden voor leden op vrijwillige ba sis. De financiering van het totaal wordt geregeld vanuit de lèdencontributie met een afdracht van het provinciale- en landelijke werk. De Bond onderscheidt zich als ledenorganisatie van andere vormen van vrijwilligerswerk. Vrou wen worden lid van de organisatie om er samen met andere vrouwen bezig te zijn met die zaken, die hen interes seren en aangaan. De Bond is dus ge richt op de wensen van de leden en niet in eerste instantie op de behoeften van de samenleving. Afdeling Soest De afdeling Soest, die in 1981 werd op gericht, organiseert buiten de maande lijkse bijeenkomsten cursussen voor handwerken-weven-volksschilderen- kunstgeschiedenis-koken en vormt een leeskring. De meeste cursussen worden door leden voor leden gegeven. Enkele malen per jaar wordt er een ex cursie gemaakt, soms aansluitend 90 een behandeld onderwerp tijdens één aer bijeenkomsten. Fiets- en wandel tochten staan eveneens op het pro gramma. Inlichtingen: mevr. A. J. Kleiberg-Zuidgeest, Prins Hendriklaan 10, tel. 16268 en mevr. J. Thijs-Ruben, Braamweg85, tel. 16500. Lada Zastava Dealer: Daihatsu 09 Soest Tel 16410 Laatste thema-avond van Vrouwen voor Vrede: Een kleine groep vrouwen keek maan dag 21 mei j.1. naar de film "You have struck a rock" over het verzet van vrouwen in Zuid-Afrika in de jaren '50- '60, tegen de invoering van de pasjes- wet. Zij zagen beelden van 9 augustus 1956, toen er meer dan 20.000 vrouwen in Pretoria op de been waren om te pro testeren tegen deze maatregel, waar door zij enorm in hun bewegingsvrij heid werden beperkt. Ook zagen zij op welke manier de blanke regering dit verzet aanpakte. De leidende vrouwen werden van begin af aan vervolgd, opgepakt en vastgezet of 'geband.' De massaliteit van het ver zet, dat 10 jaren heeft geduurd, werd gebroken doordat de regering de vrou wen tegen elkaar uitspeelde door zich te richten op aparte beroepsgroepen. Zwarte vrouwen konden b.v. geen ver pleegster meer worden zonder pasje. Toen dit aanvankelijk geen succes had richtte men zich op de meest kwets bare en geïsoleerde groep: de dienst bode van de blanken in de steden en op het platteland. Blanke vrouwen namen geen zwarte meer in dienst zonder pas je. Uiteindelijk werd op 1 februari 1963 de invoering van de pasjes een feit en kon de uitdrijving van zwarte vrouwen en hun gezinnen uit de blanke woongebie den een aanvang nemen. Alle 'overtol lige' vrouwen, vrouwen dus zonder baan, werden met hun gezinnen gede porteerd naar één van de thuislanden. Zo worden gezinnen uit elkaar gerukt mannen blijven werken in de steden, vrouwen en kinderen verdwijnen in de thuislanden waar geen mogelijkheden zijn om een vast bestaan op te bouwen. 'Woman is the nigger of the world,' zong John Lennon. Vrouw en zwart zijn betekent een dubbele onderdrukking in Zuid-Afrika. De zwarte vrouwen in Zuid-Afrika laten deze onderdrukking niet gelaten over zich heenkomen, maar verzetten zich op allerlei manieren. In het Afrikaans Nationaal Con gres, de bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika, spelen vrouwen een be langrijke rol. In Nederland is er een steungroep van het vrouwen verzet: "Vrouwen tegen Apartheid," gevestigd in Am sterdam. Twee vrouwen daaruit, Lucia Raadschelders en Cornelie Faber, waren op 21 mei aanwezig om de Vrouwen voor Vrede in Soest te infor meren over hun werk. Lucia: Vanuit de vrouwensecties van het ANC werd onze steun gevraagd, financieel en materiaal. 1984 is door het ANC uitgeroepen tot het jaar van de vrouw. In dat kader organiseren wij allerlei acties, zoals een benefiet-con cert, een kaartenactie voor de vrijla ting van Albertina Sisulu, een poli tieke gevangene. Wij proberen op zo veel mogelijk manieren de mensen hier voor te lichten over wat er in Zuid- Afrika aan de hand is. Cornelie benadrukt de relatie tussen de vredesbeweging en de strijd die in de Derde Wereldlanden gevoerd wordt te gen onderdrukking, honger en armoe de. Cornelie: "De blanke regering in Zuid-Afrika stelt haar eigen veiligheid en welvaart boven de gerechtigheid in haar land. Zij grijpt van daaruit naar middelen die getuigen van minachting voor mensen van een ander ras en een andere kleur. Ook de massavernie- tingswapens in het Westen getuigen van minachting voor het menselijk le ven. Met deze wapens, die ons voortbe staan bedreigen, menen wij ons te kun nen 'beveiligen', onze vrijheid en wel vaart te kunnen verdedigen. Maar hoe kunnen wij veilig en welvarend zijn ten koste van anderen? Steeds meer men sen zijn zich er van bewust dat vrede niet bereikt kan worden zonder gerech tigheid. En gerechtigheid betekent: mensen tot hun recht laten komen on geacht hun kleur of ras Met deze avond sloten de Vrouwen voor Vrede in Soest de thema-avonden van het seizoen af Voor actie 'Pompen voor Eten'in Brazilië In de afgelopen weken hebben de leer lingen van de Groen van Prinsterer school en die van de kleuterschool 't Vinkennest gezamenlijk actie gevoerd voor een bijzonder project: de actie "Pompen voor Eten." Op twee manie ren hebben de kinderen daarvoor geld bijeengebracht. In de eerste plaats door een actie "Een heitje voor een karweitje," waarbij ze door boodschappen doen, auto's wassen, planten water geven, de tuin verzorgen, de kamer opruimen en nog veel meer activiteiten, die telkens wer den beloond met een kwartje, een be drag van ca. 900 gulden bij elkaar heb ben weten te brengen. Het grootste deel van het geld werd echter verdiend met de organisatie van een "sponsorloop", die op 23 mei het terrein van de school door de kleuter klas en de leerlingen van de lagere school werd gehouden. De "onder houw-leerlingen" legden daarbij maxi maal 7 rondjes af, de bovenbouw-leer lingen mochten er ten hoogste 12 ma ken. Voor de actie werd vrijwel uitsluitend gewerkt in de kring van ouders, fami lieleden, kennissen, etc. De totale op brengst kon vorige week worden vast gesteld op het zeer mooie bedrag van maar liefst 3200 gulden Het geld is bestemd voor de actie "Pompen voor Eten" voor noord-oost Brazilië, dat al vijf jaar lang wordt ge teisterd door grote droogte en als ge volg daarvan een enorme voedsel schaarste. Het doel van de actie is geld in te zamelen voor de aanschaf van nood voedsel, maar vooral voor de aan schaf en installatie van pompen om naar water te boren, dat zich op onge veer 80 meter diepte bevindt. Met dit water kan het land worden bevloeid en zal er op den duur weer voedsel zijn voor velen. De leerlingen van de Groen van Prins tererschool en 't Vinkennest hebben daar met hun actie een behoorlijke steen aan bijgedragen. Insluiping Varenstraat Uit een woning aan de Varenstraat werd door een tot dusver onbekende dader een bedrag van 1500 gulden weg genomen, alsmede enkele zilveren sie raden en een fototoestel. Omdat geen sporen van braak werden aangetroffen gaat de politie ervan uit hier met een insluiper te doen te hebben. Autodiefstal Een patrouille van de Luchtmachtbe- wakingsdiesnt van de vliegbasis Soes- terberg ontdekte in het afgelopen weekeinde dat onbekenden met een auto het hekwerk van een garagebe drijf aldaar ramden. Later bleek één van de auto's die op het terrein van het bedrijf stonden te zijn verdwenen. In 14-karaatsgoud vanaf f 275- p. paar Er ligt een Constant ringenboekje voor u klaar. Gratis. CONSTANT in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Inbraak dépendance Griftland College Vorige week werd ingebroken in de dépendance van het Griftland College aan de Inspecteur Schreuderlaan. Uit een deur waren de glaslatjes verwij derd, zodat de ruit uitgenomen kon worden. Bij onderzoek bleek echter dat uit het gebouw niets werd vermist. Gouden ringen gestolen Een bewoner van de Henriëtte Blaek- weg ontdekte in het weekeinde dat hij twee gouden ringen, bezet met diaman ten, miste. Hoe de diefstal heeft kunnen plaatsvinden bleef tot dusver onopgehelderd. De ringen vertegen woordigen een waarde van ca. 5000 gul- HE STEENHOFFSTRAAT 46 3764 BM SOEST - TELEFOON 02155 - 19577 Donderdag SI mei, 21.00 uur: RegieLuchimo Visconti. Met: Alain Delon, Annie Girardot, Re- nato Salvatori, Claudia Cardinale e.a. Italië 1960. Dit meestervi-erk van de in 1976 overle den Visconti is sinds maart eindelijk weer in Nederland te zien. In drie uur worden de wederwaardigheden verteld van het gezin Parondi dat na de dood van de vader-, van het arme Sicilië emi greert naar het geïndustrialiseerde noorden. Da;eir komt het gezin bestaan de uit de weduwe en vier zoons op de lange duur tot een zekere welstand, maar aan de andere kant zal het geheel ten onder gaan. Met de jeugdigde Alain Delon, Claudlio Cardinale en Annie Gi rardot in de hoofdrollen. De film is opgebouwd uit vijf episodes, die de namen dragen van de zoonsVin- cenzo, Simone, Rocco, Ciro en Luca. In elke episode treedt de bewuste zoon lichtjes op de voorgrond en draagt het verhaal van het gezin verder. Na hun aankomst in Milaan, wordt het bestaan van de famiilie Parondi beheerst door het zoeken inaar werk. Ze pakken alles aan. Simone (Renato Salvatori) en later ook Rocco (Alain Delon) vechten zich als boksers letterlijk uit de ar moede omhoog. De vijf broers worden vooral in beslag genomen door vrou wen. In het bijzonder door twee uiter sten die elke vrouw volgens de rooms katholieke opvatting in zich bergt: de moeder en de hoer. De moeder is echt zo'n ïtaïiaans (bij)gelovige kloek die haar gezin op feodale wijze bestuurt. Als de jongens 's ochtends weggaan, kussen ze "naar hand. De hoer is Nadia (Annie Girardot), die zich op haar ma nier heeft opgewerkt. Zij is verloofd met Simone, maar verliefd op Rocco, die haar omwille van zijn broer af wijst. Zoals Simone eigenlijk de slap peling is die tot het kwade vervalt, zo is Rocco het goede in persoon. Maar de pogingen van Rocco om het gezin bij een te houden mislukken. Op het mo ment dat hij een belangrijke boksover- winning behaalt en alles koek en ei lijkt, bevrijdt Simone hem in een indruk wekkende scène van zijn kwelgeest, Nadia. De grote stad, de liefde en het geld hebben de hechte banden in de fa milie Parondi verwoest. Rocco en zijn broers is een verhaal over een familie, over de interne mi gratie in Italië. Over de tegenstelling tussen Noord- en Zuid-Italië, die eens beschreven is als het gewricht waar de geschiedenis van Italië zich omheen beweegt. Over de ondergang van de "heilige familie." Van de familie als centrale samenlevingsvorm, zoals die in het feodaal, agrarisch zuiden nog wel kon functioneren, maar die stuk breekt op het eigenbelang en de onver mijdelijke concurrentie van het kapi talistische noorden. De film laat ook de ondergang van het "burgerlijke" zien. Het burgerlijke dat aan de ene kant liefde, beschaving, menselijkheid en vrijheid preekt en aan de andere kant oproept tot gewetenloos eigenbelang en winnen tot elke prijs. De twee hoofd personen, Simone en Roéco, vertegen woordigen elk één kant van het "bur gerlijke." Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden en CJP 4,-. Om meer aandacht te geven aan de modeltekenclub van de Vereniging "Artishock" organiseren deze teke naars en schilders op zondagmiddag 3 juni a.s. een openbare modelteken les. Iedereen (lid of geen lid) kan dan van drie tot vijf uur in het Artishockgebouw komen modeltekenen. Als model is uitgenodigd de Soester im ker CHRIS UÏTERWIJK die door zijn markante figuur (met en zonder im ker-attributen) een fraai tekenobject is. Deze manifestatie, die om vijf uur feestelijk, wordt afgesloten met eten en drinken, is georganiseerd in verband met de ledententoonstelling, die Ar tishock houdt in de theaterzaal en in de sociëteitsruimte, van 1 juni tot 21 juni. Dit is een jaarlijks terugkerend evene ment waaraan, onder voorbehoud, de volgende kunstenaars dit jaar meedoen: Jan van Vlier, Harry Schilder, Erna Braat, Mia v.d. Abbeele, Cor van Tol, Lied Zwagerman, Henk Fugers, Cris- tel Fugers, Foekje Hoekstra, Bram Portengen, Teddy Derksen, Ray Schlunk, Cok Hees, Leo v.d. Berg, Geertje de Roovere en Nadjezjda van Ittersum. Ook in het nieuwe seizoen zal het ten- toonstellingskollektief (nieuwe leden gevraagd!) exposities organiseren in het Artishockgebouw. De ledententoon stelling wordt vrijdagavond 1 juni om negen uur geopend. Dagelijks te be zichtigen van twee tot vier uur. Onze oud-plaatsgenote Thea Figee is vorige week aan de Academie voor Beeldende Kunsten "Artibus" in Utrecht afgestudeerd als grafisch vormgever. De diploma-uitreiking vond plaats in het Muziekcentrum Vre- denburjg;. Na haar Mulo-opleiding en enkele jaren op kantoor voljgde Thea in Utrecht de Atheneum-opleiding. Ver volgens! studeerde zij voor de opleiding tekenleraar bij de Stichting Opleiding Leraren S.O.L., eveneens in Utrecht, waarna ze haar studie voortzette aan de academie. Over haar werk merkt Thea zelf op "Mijn eigen handschrift is de drijfveer van m ijn werk. In de tijd dat ik nog een kantoorklerk was, bleek mijn eigen schrift, het enige middel waarin ik mijn creativiteit nog kwijt kon. Na dit ja renlang te hebben gelaten voor wat het was, pikte ik dit thema een jaar ge leden weer op, maar nu bewuster. Ik kom nu pas tot het besef wat voor een rol dat gepriegel in mijn kantoortijd heeft gespeeld. Deze ontwikkeling zette zich voort in mijn grafiek. Allereerst raakte ik ge boeid. door het spiegelschrift van mijn hands>chrift. Daarna ontdekte ik schrift van anderen. Ik maakte kennis met chinese calligrafie, verdiepte me in de tails van schrift en later alleen in lijn- voering. Het schrift werd minder dui delijk, maar de afzonderlijke lijn in teressanter. Vragen en onzekerheden waren hierbij niet van de lucht: Hoe krijg ik die lijn- voeri ng onder controle? Mijn werken is een constant vormonderzoek. Hoe ga ik met kleur om? Hoe ga ik ermee om dat de boel niet kan rationaliseren, niet kan verklaren waarom ik steeds in een zelfde kleurengamma en lijnvoering geraak? Niet kunnen verklaren waairom ik soms in pastelkleuren en dan ineens weer in wolkbreuken van knal kleuren wil werken? Dingen die mijn weg kruisen in spireren mij vooral. De ene keer kom ik werk tegen van een kunstenaar die mef; hetzelfde bezig is als ik, dan weer kon-i ik op mijn fiets eeri paar prachtlij- Thea Figee. nen op het fietspad tegen en veroor zaak ik een verkeersopstoppinkje. Werk van Twombly, werk van andere kunstenaars, discussies over werk, Chi nese calligrafie, structuren in muren en grafity zijn mijn inspiratiebronnen. Ik werk in lithografie, droge naalden en monotypes. Dat zijn voor mij de beste middelen om me te kunnen uiten. Ik sluit daarbij andere technieken niet uit en maak geregeld gebruik van schilderijen en fotografie om mijn werk te ondersteunen. Dat het ooit nog eens andersom zou kunnen gaan ligt voorlopig niet in de lijn der verwach tingen, daar ik me nog steeds verslaafd voel aan lithostenen en alumiumpla- ten." Thea heeft inmiddels uitnodigingen ontvangen voor exposities in Amster dam en Delfzijl. Sinds enige tijd is zij als kunstcriticus verbonden aan het dagblad De Waarheid.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11